ruisgevoelt. EÏÏSA* Land- en Tuinbouwpraatje. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. BURGERLIJKE STAND Jjjy Bouw»ecster 1,1 „Pygmalion". Een reprise. ,crfiam op een regenachtigen avond. An^,er" fagade van den Stadsschouwburg is een °G<ier tn»d gezelschap samengedrongen, om te jte: g j,et neergutsende hemelwater. allereerst prof. Higgens, de beroemde die den tijd tracht te korten met uit •it van de hem omringende lieden vast be- f,3 nVan waar zij komen. Op deze wijze maakt Ie stellen, zeer arstocratische mevrouw bij dochter Clara en haar zoon George, t een groezelig bloemenverkoopstertje, alS noeluttel, welke jongedame hij een flinke liöje ,p geef't voor de slechte uitspraak van Luxor theater LUy Bouwmeester in „Pygmalion". (Luxor Theater, Beverwijk.) begint de echte en één van de beste Neder- LXhe films „Pygmalion", waarin Lily Bouw nieter Johan de Meester, Eduard Verkade en Satthieu van Eysden de hoofdrollen vertolken. Dan maakt zich uit de groep een heerschap los, dat kolonel Pickering blijkt te heeten en een juist uit Indië teruggekeerde collega van den professor is Uit de conversatie van de beide heeren ver- jieemt Liesje den naam van den professor en des avonds, in haar vuile kamertje, overdenkt zij zijn arwrden. Zij zou het eigenlijk wel prettig vinden, beschaafd te leeren spreken en niet meer uitge lachen te worden. De professor kan haar deze kunst bijbrengen. Een oud telefoonboek onthult haar Higgens' aires, waar zij den volgenden dag door een ver wonderd uitzienden taxi-chauffeur wordt afgele verd, gehuld in haar Zondagschen omslagdoek en reet op de verwarde lokken een stroohoed, versierd met enorme struisveeren. Haar entrée in huize Hig gens baart opzien. De huishoudster, juffrouw Snij ders, is buiten zichzelf van schrik en verontwaar diging, doch de professor gaat met Pickering een weddenschap aan, dat hij van dit wonderlijke binnen drie maanden een elegante dame zal maken, die zich in het voornaamste milieu De weddenschap wordt aangenomen en Liesje tadergaat haar eerste bewerking, n.l. een groote choonmaak in den vorm van een bad, bij welke iperatie de huishoudster haar badspons stevig teert en het slachtoffer gilt en spartelt. Liesje blijkt inmidddels een zeer vlugge, hoe wel soms wat al te temperamentvolle leerlinge reeds spoedig heeft zij zoodanige vorderingen takt, dat Higgens het aandurft, haar op een tea lij zijn moeder te introduceeren. Deze gelegenheid, waarbij zij de arsticratische familie Hill opnieuw ontmoet, is voor den professor een kwellende teleurstelling. Liesje spreekt thans zeer beschaafden toon, doch zij zegt zeer on beschaafde dingen, zoodat de bewering van den heer schipbreuk dreigt te lijden. Spoedig neemt hij echter op schitterende wijze revanche. Hij intro duceert zijn beschermelinge op een bal bij een ge. zant en daar blijkt het, dat het experiment vol komen geslaagd mag heeten. Thuisgekomen verklaart de onverschillige Hig gens blij te zijn, dat alles nu afgeloopen is. Liesje heeft een zeer groote genegenheid voor den profes, sor opgevat en staat thans verslagen. Het verheugt hem dus, dat hij van haar verlost zal worden! Dan breekt haar temperament zich weer baan; zij slingert Higgens eerst de hevigste verwijten en vervolgens zijn pantoffels naar zijn hoofd. De pro- is onthutst, doch als hij den volgenden dag ontdekt, dat het meisje spoorloos verdwenen is, wordt hij zich bewust van de groote behoefte, welke hij aan haar aanwezigheid heeft. Hij laat haar dade lijk opsporen en is zeer verwonderd, te ontdekken dat zij naar zijn vriendelijke, alles begrijpende moeder gevlucht is en pertinent weigert met hem naar huis terug te keeren. Maar alles komt goed terecht en ook deze füai besluit met een „happy-end". Verder vraagt een uitgebreid bijprogramma de aandacht. DE AANSTAANDE VOETBALCOMPETITIE. «Beverwijk" zal in het komende seizoen met Zeven elftallen aan de competitie deelnemen. Het eerste in de derde klasse N. V. B., drie in de afdee- Haarlem van den N. V. B., één junior- en twee Jwspirant-elftallen. Kinheim neemt eveneens met zeven elftallen aan de competitie deel, waarvan het eerste in de derde klasse N. V. B., drie in de afdeeling Haarlem, één '"Sfp" en twee adspiranten-elftallen. D. E. M. brengt op zijn minst zeven elftallen in het veld, n.l. één in den N. V. B., drie in de afdee- hng Haarlem, één junior- en vermoedelijk meer dan wee adspiranten-elftallen. Jaarvergadering van D. E. M. hot E" k°uc^ hedenavond in net K S; A.-gebouw te Beverwijk haar algemeene "ladering, Op de agenda staat behalve de ver ing dei- verschillende commissies een voorstel reorganisatie van het bestuursapparaat met ,°°2 °P een vlotter afhandeling van de verschil- ,e za'cen- die onderafdeelingen betreffen en die r een eigen werkterrein hebben. nationale reclasseeringsdag. e Nationale Reclasseeringsdag wordt dit jaar Vfrdag 14 September gehouden. kctantenCtrices) kunnen zich nu reeds op- IkVv o6 leden van het plaatselijk Comité, mevr. S?r~~r,chutte- Burgerstraat 49, K. Bran- urg, Parklaan 23, W. Nijenhuis, Iepenlaan en van Zutphen, Alkmaarscheweg 74. De opstelling van Beverwijk. Zeernoo*1 eers*en wedstrijd voor de competitie tegen «telling k°mt Beverwijk met de volgende op- 5°?; Van Roon. Midden- Ruiter en Vessies. Bout 00rtman» Grapendaal en J. Maen- Vm': Teelibg, Markx. J. Albers, C. Albers en VELDSLA EEN ND NOG TE ZAAIEN WINTERGROENTE Veldsla is een thans niet zeer algemeen bekende groente, welke in den vorigen oorlog echter nogal opgang heeft gemaakt en dit in tijden van voedsel- schaarschte ook inderdaad verdient. Vooral omdat velsla geen hooge eischen aan den grond stelt en bovendien volkomen winterhard is, zoodat het laat in den herfst nadat alle gewassen gerooid zijn, des noods nog gezaaid kan worden. Een voordeel is ook, dat van een zaaisel met eenige voorzorg tweemaal geoogst kan worden. Daartoe zaait men van einde Augustus tot half September op een hoog en droog gelegen tegen koude winden beschutte plaats, liefst op rijen met 15 c.m. afstand. Er moet dicht gezaaid worden, waarvoor per vierkante meter ongeveer 4 gram zaad noodig is. Dicht gezaaid krijgt men nl. malscher blad, dat bij vroeg zaaien nog voor den winter klaar kan zijn. Voor deze uitzaai kan het best het gewone Noord-Ho llandsche grof zaad ge bruikt worden. Om van zoo'n dicht gezaaid bed wteemaal te kunnen oogsten gaan wij vóór den winter de plant jes met goede bladontwikkeling uittrekken, zoodat ongeveer de helft van het gezaaide wordt uitge dund. De overblijvende plantjes kunnen zich dan verder ontwikkelen om daarvan in den winter of het vroege voorjaar te kunnen oogsten. Zooals we zeiden, veldsla kan vrij sterke vorst nog goed ver dragen, maar wel verdient het aanbeveling de be hoorlijk uitgedunde planten bij spoedig invallende vorst met wat ruigte of droog blad te bedekken. Wie een broeibak heeft kan daarin begin October ook nog eens zaaien. Hiervoor gebruiken wij de soort fijnzaad of broeivet. Van dit zaaisel kan onder gun stige omstandigheden van den nawinter tot het vroege voorjaar gesneden worden. Ook kan men begin October van het grofzaad nog een zeer beschut gelegen bed extra dun bezaaien (twee gram per vierkante meter) en hierover het rijshout der erwten leggen, zoodat de jonge plantjes tegen felle koude en wind beschermd zijn. Van zoo'n bed kan dan vaak midden in den winter ook nog malsch blad gesneden worden. Daar veldsla al weer verwijderd is als de vroegste voorjaarsgroente gezaaid moet worden, is de teelt weinig kostbaar, zoodat met geringe moeite een werkelijk te waar- deeren groente kan worden vei-kregen, welkom in een tijd, waarin er weinig of geen versche groente verkrijgbaar is en dubbel welkom onder de huidige omstandigheden. DE OPBOUWDIENST KOMT NIET. Naar wij vernemen gaat de komst van den Op- bouwdienst nu weer niet door. Wat de tuinders kregen. Vereenigde Veligingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling". 4 September. Spinazie per KG 811%. Postelein per KG 913. Sla per 100 krop 1.002.40. Andijvie per 100 krop 1.002.20. Wortelen per bos 46 Radijs per bos 11%. Selderij per bos 12. Peterselie per bos 11%. Aardappelen (klei) 4.1Ó5.30. Tomaten per KG 1014. Prei per KG 610 Uien per KG 45. Pronkboonen per KG 1012. Waspeen per KG 46%. Bloemkool I, per stuk 1220. Idem II 6—9. Komkommers I per stuk 46.80. Idem II, 2—3. Meloenen per stuk 69. Snijboonen per KG 1227. Dubb. boonen per KG 916. Spercieboonen z. dr. 1016. Spercieboonen z. dr. 1016. Trosboonen per KG 1218. Doppers per KG 1820. Raspers per KG 1836. Capucijners witte per KG 1324. Idem bruine per KG 24. Tuïnboonen per KG 815. Groene kool per KG 4%5%. Roode kool per KG 4. Aardbeien per doosje 2028. Bramen per slof 7093. Druiven per KG 30. Augurken per KG 1140 JAARVERGADERING DAMCLUB „IJMUIDEN'. De Damclub „IJmuiden" hield in „Kennemer- hof" haar 16de jaarvergadering. De vooi'zitter, de heer K. de Jong, deelde met groote dankbaai-heid mede, dat alle leden, die onder de wapenen waren geroepen, behouden teruggekeerd zijn. Spreker memoreerde de moeilijke tijden, waaronder de clubs gelden hebben. Deze club is echter kerngezond ge bleven; het ledental bedraagt weer bijna dertig. Hoewel de inzinking zich ook in den Ned. Dambond deed gevoelen, heeft de voorzitter toch een goede hoop op een gunstig seizoen, in de eerste plaats wegens de samensmelting in den lande en in de tweede plaats omdat velen op de lange winter avonden naar het dambord zullen grijpen. Alle verslagen werden goedgekeurd. In de vaca- ture-Lichtendahl wérd de heer Huhl gekozen. Bij de huldiging der kampioenen kwam het mede leven onder de spelers tot uiting. Onder hartelijke woorden werden de kampioenen gehuldigd: fraaie medailles werden uitgereikt. De gelukkigen waren: Ligthart (clubkampioen); Laros 2de en kampioen van Kennemerland; Brand, kampioen eerste klas en Schager, kampioen tweede klas. Van der Heyde Schager waren topscore-houders. Voor de competitie D. C. IJ. werd het reeds jaren geldende systeem gekozen. Voor den N. D. B. zal alleen worden meegespeeld in de hoofdklasse, teneinde te ti-achten den lands titel weer naar IJmuiden te brengen. Na een geanimeerde bespreking over den tocht van a.s. Zondag naar Amsterdam om de landskam pioenen te besti-ijden, werd de vergadering gesloten. Reeds a.s. Dinsdag begint de onderlinge compe titie. Hun die zich nog op wenschen te geven wordt verzocht dit voor Maandag te doen bij J. Brand, Planciusstraat 4 en K. de Jong, Kanaalstraat telefoon 5460. RUSSISCHE KUSTVAARDERS. In de .Sovjet-Unie zal men aan het einde van dit jaar gereed komen met den bouw van een tiental motorzeilschepen voor het vervoer van graan uit de slechter bereikbare productiecentrale aan de Zwarte Zee en de Zee van Azow. De scheepjes krij gen een laadvermogen van 200 ton en worden voor zien met motoren van 175 I. P. K. Bij windstilte kunnen zij met den motor een vaartsnelheid van 7 mijl per uur behalen. De diepgang bedraagt niet meer dan 3 a 3.5 meter. Dit zullen de eerste Russische kustvaarders wor den. Er bestaan plannen in de Sovjet Unie om een groot aantal van dit soort scheepjes te bouwen en een bloeiende eigen kustvaart langs alle kusten in het leven te roepen. DE GRONINGER KUSTVAARTORGANISATIE. De noordelijke kustvaartvereeniging, de vereeni- ging „Oranje" en het Zeemanscollege „De Groninger Eendracht" zijn samengesmolten tot de Centrale Gi-oninger Kustvaartorganisatie. Tot voorzitter van deze organiastie werd benoemd de heer T. L. Mel- lema te Groningen. HEEMSKERK JAARVERGADERING „A.D.O.'. In het K.S.A.-gebouw hield de R.-K. Voetbalver- eeniging „A.D.O." haar jaarvergadering onder lei ding van den heer A. v. Lieshout. Bij de opening memoreei-de de voorzitter het on langs gevierde 20-jarig bestaan. Volgens voorzit ter was het twintigste jaar het meest bewogene uit A.D.O.'s-geschiedenis. Mobilisatie, oorlog, 4e lus trum en de samensmelting der voetbalbonden is achtereenvolgens gepasseerd. Zonder „kleerscheu ren" was A.D.O. door alles heengekomen, zij zelf had nu aan de inrichting belangrijke verbeterin gen aangebracht o.a. met de watervoorziening en kleedgelegenheid. Het jaarverslag van den secreta ris sprak van een gezonden clubgeest. Het ledental bleef stabiel ongeveer bij de 100. Het financieel verslag vermeldde aan ontvangsten f 1374, aan uitgaven f 1318, derhalve is er een batig saldo van f 56. Bij monde van den heer Stengs, verklaarde de 'kascommissie dat de boeken en bescheiden in orde waren. De bestuursverkiezing bracht geen verandering: de aftredende heeren werden bij enkele candidaat- stelling herkozen. De begrooting werd goedgekeurd met een bedrag van f 1120. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren P. Duin- en J. Stengs en tot plaatsver vangend lid P. I. Koopman. In de elftal-commissie namen zitting Th. Koop man, voorzitter, G. de Boer en P. A. Beentjes. VOETBAL. Voor Zondag a.s. is voor A.D.O de eerste com petitiewedstrijd vastgesteld 'tegen „Vitesse" te Cas- tricum; voor A.D.O. geen onbekende. OPLEIDING VOOR HET MIDDENSTANDS DIPLOMA. Naar wij vernemen, zullen einde dezer maand de cursussen van het Instituut voor Middenstands ontwikkeling ter opleiding voor het diploma Alge meene Handelskennis, als vereischte bij de Vesti gingswet weer beginnen in de U. L. O.-school te IJmuiden-Oost. Inlichtingen woi'den verstrekt dooi de heeren G. van Telgen, Trompstraat 2, en H. Veu- ger, Pres. Steijnstraat 4749. hoek, bij het café. De Kruik wordt gearresteerd, hij ontkent. Was hij niet stomdronken? Vond men hem niet in zijn bed, zijn roes uitslapend? Inder daad is er gebrek aan bewijzen. Men kent de geschiedenis van het mes, dat door Merijntje wordt herkend als dat van den Ki-uik. De Kruik bekent en komt in de gevangenis te Breda. GEVONDEN HUISDIER. Aan het hoofdbureau van politie kan men in lichtingen inwinnen omtrent een hond, die is komen aanloopen. Het is een bouvier, zwart met een witte lek op de borst, reu, kortharig, draagt een prik- halsband. RAADSVERGADERING. Er wordt een openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen gehouden op Dinsdag 10 September 1940, des namiddags 7 uur. ten Gemeen tehuize. De agenda bevat de volgende punten: 1. Installatie van de leden, de heeren J. de Groot en G. Meerman. 2. Beëediging van den Gemeente-ontvanger. 3. Belastingzaken 4. Ingekomen stukken. 5. Financieele besluiten. 6. Aanbieding van de volgende begrootingen voor 1941: van de gemeente; van het Grondbedrijf; van het Gasbedrijf; van de Waterleiding: van het be drijf Openbare Werken; van het bedrijf Reinigings- en Ontsmettingsdienst; van den Ophaal- en Stor- tingsdienst; van den Woningdienst; van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. 7. Verhaal van couponbelasting. 8. Wijziging van de vergoeding voor het gebruik van een auto of motorrijwiel. 9. Ontheffing betaling landhuur. 10. Intrekking van de verordeningen op de hef fing en invordering van een belasting op de honden en vaststelling van een nieuwe heffingsverordening te dezer zake. 11. Intrekking van de verordeningen betreffende de heffing en invordering van rechten voor het ge bruiken van of voor het hebben van werke* en in richtingen onder of op den openbaren gemeente grond of het openbaar gemeentewater en vaststel ling van een nieuwe heffingsverordening te dezer zake. 12. Tijdelijke afwijking van de verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf en de ge meentelijke waterleiding. 13. Verkoop van grond te Santpoort. 14. Vaststelling van een plan van uitbreiding. 15. Benoeming van: tijdelijk personeel aan de Visscherijschool; tijdelijke leeraren aan de Handels avondschool; twee leden der commissie van overleg voor de politie; twee leden der commissie van over- voor de werklieden; twee leden der commissie van overleg voor de overige ambtenaren. Merijntje Gijzen's Jeugd. De bekende Nederlandsche Merijntje Gijzen- cyclus van A. M. de Jong is door den regisseur Kurt Gerron verfilmd. Deze boeiende rolprent van een kinderleven, dat De Jong's pen reeds gemeen goed voor den Nederlandschen lezer heeft gemaakt, zal ongetwijfeld ook den bezoeker van het biosoop- theater „De Pont" eenige uren groote ontroering bezorgen. De filmspelers zijn dragers van bekende namen: Merijntje Marcel Krols de Kruik Piet Bron, Jannekee Mimi Boesnach, de pastoor A. M. de Jong Flierefluiter Harry Boda, Janske Aaf Bouber, en vele anderen. In het simpele leventje van het godvruchtige jongetje Merijntje Gijzen, een der zoontjes van den bezembinder Gijzen, is iets ontstellends ge beurd. Hij heeft „mispels gebogerd" zonder te weten, dat zij van meneer pastoor waren. Nu hij dit te weten is gekomen, voelt hij zich vreesel^jk zondig. Gekweld door zelfverwijt vraagt hij zijn grooten vriend De Kruik om hulp. Merijntje heeft dezen woesten strooper lee ren kennen, toen hij, met een verstuikten enkel, ver JlJe Font van het dorp de radeloos heid nabij was en tusschen het kleine ventje en den oogenschijnlijk zoo ruwen kerel is een merkwaardige, hechte vriendschap ontstaan. Kruik brengt het geval weer in orde door bij meneer Pastoor een goed woordje voor Merijn tje te doen. De oude wijze Pastoor begrijpt de situatie en als de berouwvolle Merijntje bij hem komt krijgt hij geen standje, maar mag hij misdienaar worden. In het leven van den Kruik zijn, behalve Me rijntje, nog twee belangrijke sentimenten: Hij heeft de knappe Jannekee lief, en bezit één aarts vijand, den nieuwen grensjager, die er steeds op uit is hem bij het stroopen te betrappen en die hem bovendien uit de gunst van Jannekee ver dringt. Telkenmale ontstaan dreigende conflicten. De grensjager verwondt Pol, den hond van den Kruik. Met Merijntje gaat Kruik naar de familie Walter, die den hond vei-bindt. Walter geeft den Kruik den raad om wat voorzichtiger te zijn met den grens jager, maar zijn woorden hebben weinig succes, want de gevoelens van den strooper zijn te hevig. Op een Zondag volgt Kniik Jannekee naar haar huisje en eischt haar alleen voor zich op, Zij moet den grensjager laten schieten. Jannekee weigert en er volgt een hevige scène. De Kruik ziet in, dat Walter gelijk heeft, en dat hij het beste maar weer naar zee kan gaan, voordat er ongelukken gebeuren. Als de Kruik naar Antwerpen gaat om aan te monsteren, neemt hij Merijntje mee. Het kereltje is vol bewondering voor de groote schepen, maar verzet zich zoo heftig tegen de plannen van den Kruik om zee te kiezen, dat de groote man er door verteederd wordt en besluit om dan maar in het dorp te blijven. De winter komt. Uitgelaten viert het kleine Bra- bantsche dorpje zijn carnaval. Merijntje is er niet bij. Hij viert met zijn familie de bruiloft van een oom, in een naburige plaats. Maar de Kruik neemt wel deel aan de carna- valspret. Muziek, drank, feestvreugdede harts tochten worden ontketend. Het komt tot een hoog- loopende ruzie tusschen den Kruik, Jannekee en den grensjager. Een uur later liggen de ontzielde lichamen van de laatstgenoemden in een donkeren Hartelijke groeten van je liefhebbenden man, Jan. Lieve jongen. Je vader gaat het goed. Het is hier best. Ga naar je tante. Brief en geld volgen. Je vader (J. W. M. VAN DIJK) Mühlheim-Ruhr 8-7-40. Lieve ouders, broer en zuster. Hierbij wil ik julie even schrijven, dat het ons nog altijd goed gaat en dat wij allen goed gezond zijn. Ik hoop, dat het ook met julie allen goed is. - Het werk hier bevalt ons goed. De tweede week begint nu. Wat het eten betreft, daarover kunnen wij niet klagen. Ook de huisvesting is goed. Het spijt me, dat ik mijn hengelstokken niet heb meegenomen, want deze zijn hier namelijk duur. Vijf en zes rijksmark voor een gewone bamboe stok, dat is niet goedkoop nietwaar? wanneer jij hier ook komt Bul, moet je je hengelstokken niet vergeten mee te nemen. Hier in de omgeving is prachtig vischwater. Wij zijn van plan de in de om geving liggende steden, als Dortmund, Duisburg, Essen en Oberhausen, eens spoedig te bezoeken. Al deze plaatsen liggen niet ver van Mühlheim. Zoodra we ons eerste loon zullen hebben gekregen, zullen wij jullie het geld toesturen. Wij verdienen circa 50 rijksmark in de week, met verpleging en huisvesting, dat is best dus. Hartelijke groeten, Jullie JAN. Aan mej. Joh. te Boekhorst, p.a. Van Krimpen, Taamderstraat 74 d Wesseling 13-7-40. Beste Jo, Wij hebben een heel prettige reis gehad; in Duitschland zelfs in tweede klasse-wagons. Je weet, ik heb nooit alle kletspraatjes van Duitschland geloofd, maar tot nu toe is nog geen enkele bewaarheid. B.v. krijgen wij geen zwart brood, maar gewoon brood en zelfs meer dan in Nederland. Ook krijgen wij rijkelijk genoeg boter. Het spijt me, dat ik niet reeds eerder naar Duitschland ben gegaan. De eet zaal op het teiTein van de fabriek is prachtig. Een bediening als in een hotel: aardige vriende lijke meisjes met sneeuwwitte schorten voor. Ik vind alles nog veel beter, dan ons destijds bij de ar beidsbeurzen is verteld. Menschen, die anders ver tellen, zijn luiaards of lijntrekkers, die liever steun- ti-ekken en niet van hun moeder weg willen. Wij worden op dezelfde wijze behandeld als de Duit sche arbeiders en zijn volkomen vrij. Wij zijn in nieuwe steenen gebouwen gehuisvest, waar dou ches met heet en koud water aanwezig zijn. Deze kaart mag je bij de afdeeling bouwvakken van de ai-beidsbeurs toonen. Zoodra ik hoor, dat je deze kaart gekregen heb, zal ik je uitvoerig schrijven. Wij hebben hier van den oorlog nog niets gemerkt. Hoe bestaat het, niet? Met hartelijke groeten, JOHAN. Er wordt goed voor hen gezorgd. Brieven aan familie in Nederland, 's-GRAVENHAGE, 4 Sept.. Het A.N.P. meldt: De werkloosheid is niet alleen een euvel, omdat zij voor den staat en daarmede voor de gemeenten een belangrijke economische en sociale belasting met zich medebrengt, maar voor alles, omdat zij op den duur de oorzaak van het zedelijke en mo- reele verval van een geheele generatie kan worden. De werkloosheid zoo wordt het A.N.P. van be voegde zijde medegedeeld kan zoodoende de grondoorzaak zijn van veel kwaad. Wanneer men dit overweegt, kan er slechts één parool zijn, na melijk: de werkloosheid zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Op het oogenblik is het Ne derlandsche economisch leven niet in staat de vele duizenden mannen en vrouwen, die reeds jaren lang gedoemd waren zonder arbeid en zonder vol doende inkomsten te moeten leven, wederom in het arbeidsproces op te nemen. Dit behoeft niet te ver wonderen, daar ook in normale tijden een niet ge ring aantal Nederlanders zonder werk was. Niet tegenstaande dezen ongunstigen economischen toe stand in Nederland is het niettemin mogelijk loo- nenden arbeid te vinden en daardoor wedei-om tot geordende sociale en economische verhoudingen te komen. Duizenden Nederlandsche arbeiders heb ben reeds door bemiddeling van de Nederlandsche arbeidersbeurzen, waar thans ook Duitsche deskun digen werkzaam zijn, hun weg naar Duitschland gevonden en een Hun passende arbeid ter hand ge nomen. Zij werken in streken, die niet ver van hun land liggen met Duitsche arbeiders samen, die hun in wezen verwant zijn. Hun sociale en economische positie is in Duitschland precies dezelfde als die van de Duitsche arbeiders. De Nederlandsche ar beiders en employés, die in Duitschland werkzaam zijn, kunnen hun geheele loonoverschot naar hun land overmaken en ontvangen in het kader van de desbetreffende bepalingen ook een vacantie met behoud van loon. Het is bekend, dat juist de Nederlander niet gaarne zijn familie en zijn land verlaat, daar juist hij de behagelijkheid en de sfeer van een eigen woning zeer waardeert. In het Duitsche rijk is er echter voor gezorgd dat den Nederlandschen arbei ders goede werkplaatsen met in de meeste geval len goede woningen ter beschikking staan en ver der smakelijke maaltijden, die in vele arbeiders kampen door Nederlandsch keukenpersoneel wor den toebereid. De verzorging van de Nederlanders, die in Duitschland in handen is van de arbeids beurzen en het Duitsche arbeidersfront, wordt nog bevorderd doordat dikwijls Nederlandsch kamp- personeél, dat tegelijkertijd als tolk dienst doet, aanwezig is. Het is maar al te goed bekend, dat zekere ele menten, wien het nietsdoen blijkbaar aangenaam is en die er zich niet van bewust zijn hoe zij door een zoodanige houding hun volk in zijn geheel schaden, hun vrijen tijd benutten om over Duitsch land kletspraatjes te verkoopen en kwaadwillige geruchten rond te bazuinen. Deze geruchten wor den echter op wel zeer ondubbelzinnige en afdoen de wijze weerlegd door talrijke waardeerende brie ven en dankbetuigingen, die van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland bij de arbeidsbeurzen zijn binnengekomen en ook door familieleden zijn ont vangen en waaruit duidelijk blijkt, dat de Neder landsche arbeidskrachten het goed maken en dat zij zelfs andere werklooze vrienden er toe aansporen zoo spoedig mogelijk hun voorbeeld te volgen. Ver' scheidene van deze Nederlandsche arbeiders heb ben reeds bij hun echtgenoote er op aangedrongen dat ook zij zoo spoedig mogelijk overkomen zoodra voor hen een geschikte woning gevonden en inge richt is. Den inhoud van eenige dezer brieven, welke de arbeidsbeurzen ons toezonden, laten wij hier volgen: Lieve vrouw, Als zwakstroomtechniker ben ik thans in Politz aan het werk. Het is een heel goede betrekking en ik verdien ook flink. Het gaat mij uitstekend, alles is goed. Je behoeft je om mij geen zorgen te ma ken. Het is in Duitschland beter dan in Nederland. Vriendschap ziet men overal en de menschen hier zijn voor ons heel goed. Het eten is ook zeer goed. In geen geval te weinig, hetgeen ik krijg kan ik zelfs nog niet in én keer opeten. Je moet met Jo han in Frankfurt komen, dan kan ik je het geld daarheen zenden. Je kunt er daar dan iets mee be ginnen, meer dan in Rotterdam. Er worden hier nieuwe mooie steenen woningen voor ons gebouwd. Wanneer ze klaar zijn, kan je bij me komen en hier wonen. Je kunt nu naar Lize gaan en je zult er zeker geen spijt van hebben. Schrijf je me het even als je gaat? Ik heb Hendrik ook reeds ge schreven, dat je zult komen. Het bevaren onzer rivier mondingen. Verordeningen van den Rijkscommissarië Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rjjnmondingen. Hierin wordt bepaald: Als gebied, waarvoor de beperking in den zin van deze verordening geldt, moeten alle wateren, waar eb en vloed gaat, worden beschouwd die 1. ten zuiden door den zuidelijken oever van de Westerschelde, 2. ten noorden door het Haringvliet en het Hol- landsch Diep tot voorbij Willemsstad, 3. in het nooi'dwesten door Üe zee begrensd wor den, Vaartuigen mogen het gebied waarvoor de be perking geldt, niet bevaren, wanneer het varen uit sluitend of overwegend bedoeld is als sport of ge noegen, of het maken van uitstapjes dient. Vaartuigen, die uitsluitend of overwegend voor sport, genoegen of uitstapjes dienen, mogen alleen dan in bedoeld gebied liggen, wanneer de inrich tingen tot voortdrijving door het wegnemen van on derdeden onklaar zijn gemaakt en de zeilen van boord gehaald zijn. Komen in het gebied, waarvoor de beperking geldt, varende vaartuigen, die de Duitsche oor- logsvlag voeren, in zicht, dan moet elk ander varend vaartuig terstond zoo ver mogelijk naar den uiter sten rand van het vaarwater gaan. Degene, die aan boord de leiding heeft, zijn plaatsvervanger, de roerganger en de loods van een vaartuig worden, wanneer door hun schuld hun vaartuig zoo wordt bestuurd, dat in strijd wordt gehandeld met de voornoemde voorschriften, ge straft met hechtenis van ten hoogste zes weken en met geldboete van ten hoogste vijf duizend rijks mark of met een dezer straffen. Met dezelfde straf fen wordt de eigenaar van een vaartuig en degene, die een vaartuig daadwerkelijk onder zich heeft, gestraft, wanneer deze in strijd handelt met het voorschrift, dat de inrichtingen tot voortdrijving onklaar moeten zijn gemaakt. In ernstige gevallen wordt gevangenisstraf (Duitsch recht) uitgesproken. Ook kan het vaar tuig verbeurd verklaard worden. Ieder feit, gepleegd in strijd met de voorschrif ten van deze verordening, is een delict, als be doeld in de verordening no. 12/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Andere strafrechtelijke voorschriften blijven van kracht, voorzoover deze niet met deze verordening in strijd zijn. Deze verordening geldt niet voor vaartuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren of met bij zondere toestemming van den bevelhebber der Duitsche marine in Nederland in meerbedoeld ge bied mogen varen of liggen. Deze verordening is Maandag in werking ge treden met uitzondering van de bepaling ten aan zien van het onklaar maken van voortdrijvings- inrichtingen. Dit voorschrift treedt 10 September a.s. in werking. HAARLEM 4 September 1940. Bevallen: 30 Aug., E. A. M. OuendagHoppe, z.; 2 Sept., H. Wolters—Gerritsen, z.; H. Burgerhout Paap, z.; M. M. C. van den BeidSprokholt, z.; 3 Sept., H. A. Waleveldter Smitten, z.; C. Serno Cassee, z.; E. I. H. PietersKauert, z.; 4 Sept., A. H. A. Koelemijde Bruijn, z. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Pygmalion" en bij programma, 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DONDERDAG 5 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V., Volksconcert, 7.30 uur. Alle dagen: Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: H.K-B.-cabaret, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 10—4 uur. 4

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5