4 IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschij'nt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De opheffing der vrijmetselaarsloges. Nieuwe bonnen. Meel waren Bon 71. Brood Bon 5. Grutterswaren Bonnen 41, 54, 15, 28. De verduistering Jaarbeurs. idt JAARGANG NO. 261 tourens Coster, Maatschappij voor Jltgave jeutllfaö' 5 jmuide. CM"* 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos en Algem. Drukkerij N.V., Gr. aarlem, Telefoon 10724. Bureau it: Kennemerlaan 42, IJmuiden, aleloon 5: gegeven jenome" li Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredactetirROBERT PEEREBOOM VRIJDSG 6 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertenliën: 1-5 regels ƒ0.40, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Koning Carol doet afstand van den troon. vandaag naar Zwitserland vertrokken. Koning Carol EL BOEKAREST 6 September (D. N. B.) Ko ning Karol II van Roemenië, heeft in den nfgeloopen nacht ten gunste van zijn zoon, kroonprins Michael, die in October 19 jaar oud wordt, afstand gedaan van de troon, jfgar verluidt, zal de koning nog in den loop ran vandaag naar Zwitserland vertrekken. Een officieel bericht over dezen troonsafstand is nog niet gepubliceerd. ANTONESCOE „STAATSLEIDER" VAN ROEMENIë. In een officieele publicatie, die gisteravond aan 5 pers werd verstrekt, werd minister-president aeraal Antoneseoe voor de eerste maal als „staats- öer" (conducatorul statulul) betiteld. Het semi- ieele blad „Romania" had reeds voordien den luwen minister-president met deze titel begroet. (Carol II, sedert 1930 koning van Roemenië, werd October 1893 te Sinaia geboren als zoon van erdinand I. Prins Carol was sedert 1921 gehuwd iet Prinses Helena van Griekenland, maar later (de hij voortdurend gescheiden van haar in jsïljïijs, Zfjn moeder, koningin Marie en minister latianoe dwongen hem in 1926 afstand te doen en den troon ten behoeve van zijn minderjarigen oon Michael, In Juni 1930 keerde Carol naar Roe w benië terug. Bratianoe was gestorven, de liberalen addenhun invloed verloren en de agrarische par- lurii jij onder Manioe was aan de macht gekomen, (k Sedert regeerde Carol feitelijk onbeperkt.) Kroonprins Michael. Ie officieele zijde wordt het A. N. P. ',llMthimKi,Tj Woensdag in geheel Nederland de in hptvrijmetselaarsloges is bevolen zulks ;4iÜaam yan de bevordering van het Neder- ■v maatschappelijke en geestelijke leven. September. Het A.N.P. de ctaati- Matste jaren bij de voltrekking van leespba ,!ge hervorming van een aantal Euro- organkat de Vrijmetselaarsloges, als zijnde en grootendeels ook geestelijke i'wrc Va» het wereldliberalisme en van de Bloonen n geliquideerd zijn, zijn in de af-' over gpoa 6 j verscheidene andere staten er toe anden te Vrijmetselaarsorganisaties in hun verbieden. dee onra •be«uit genomen is in landen, waarin aisa^ies ,een buitengewone geestelijke en tri? WtQcfenden, is de beschouwing als VPT-tr ui ta uc ucatiiuuwiug dia over k w nd P°Htiek symptoom. Daartegen- officieele ,Z°° het in een ons verstrekte landsche D?l-edeeling' teekenend voor de Neder- seggen {ot 1Je" en groepen, welke zich naar haar eeuige arn„een erordening geroepen voelen, dat Doeinn uitgezonderd nergens ook maar product val 8°?t gedaan> om de loges als een te brandmort- van een voorbij tijdvak hen en er definitief mee af te rekenen. Het is de vrijmetselarij geweest uit welker mi lieu eenmaal de leuzen van de Fransche revolutie van 1789 zijn opgekomen. Zij zelf was in haar la ter tot ontwikkeling gebrachte organisatie het po litieke zij het onofficieele malhtsmiddel van die cosmopolitische liberale kringen, die in poli tieke en economische samenwerking het aanschijn van de parlementen van vele staten hun stempel opdrukten. Het is teekenend voor den toestand der laatste decenniën, dat het aan geen andere politieke macht gelukt is, de vrijmetselarij uit den zadel te werpen. All aanvallen van de zijde der kerken tegen de loges leidden niet tot resultaat en eerst aan de na- tionaal-socialistische en fascistische revoluties bleef het voorbehouden, de organisatorische en grooten deels geestelijke steunpunten van het wereldlibe ralisme en van de geldheerschappij te overwinnen. Wanneer thans andere staten dit voorbeeld gaan volgen of onder invloed van Duitschland den nieu wen koers vinden, dan is dit het resultaat van de riationaal-socialistische en fascistische omwente ling. Beslissend voor de toekomstige ontwikkeling is daarbij, of de onderwerping van een geesteswe reld en van een politieke organisatie ontspruit aan een vooruitstrevenden gedachtengang, of dat zij slechts is te beschouwen als te danken aan het feit, dat oude politieke krachten, die op zichzelven 'tot een overwinning op de loges niet in staat wa ren, nu een gunstig oogenblik hebben gevonden om met hun tegenstander af te rekenen, met geen; ander doel dan verouderde instellingen opnieuw aan de macht te brengen. Bij al haar afwijzing van geest en methoden der vrijmetselarij denkt het nationaal-socialisme te zeer in historischen zin, om niet in het feit, dat de vrij metselarij 150 jaar lang Europa in toenemende mate heeft beheerscht, meer te zien dan slechts een toe val of het uitsluitend resultaat van duistere sa> menzweringen. Wij zien thans in de gedachten en de daaruit ont sproten daden van de Fransche revolutie een revolutionnaire breuk met de middeleeuwen, waar mede echter gepaard ging de onbekwaamheid om in de plaats van de oude bindingen nieuwe in het leven te roepen. Het valt echter niet te betwisten dat het tijdvak van het absolutisme inwendig ver molmd en corrupt was geworden, en dat de krachten, die dit tijdvak droegen, onbekwaam waren gebleken uit zichzelve tot een zuiverende evolutie te geraken. Door de geschiedenis, d. w. z. door het verloop van het spel der krachten, is een ondubbelzinnig oordeel geveld over het ten val gekomen Fransche systeem van de achttiende eeuw. Daarom moet het als bedenkelijk worden beschouwd, wanneer thans krachten, die tot nu toe zichzelve onmachtig waren, trachten in de plaats van overleefde vormen welis waar een nieuwe gedaante, doch naar den inhoud het oude regime te stellen. Het nationaal-socialisme nu streeft er naar met voorbijstreven van de ongebondenheid van het libe ralisme een nieuwe staatkundige en sociale ge- dachtenwereld op te bouwen. Het stelt in de plaats van de niet meer houdbare bindingen van het verleden een vaste sociale orde, en daarom draagt de overwinning op de vrijmetselarij een zeker vooruitstrevend karakter. Natuurlijk zal ook de ontwikkeling hier in Ne derland na dezen maatrfegel met opmerkzaamheid worden gevolgd. Hoe bok de Resultaten van dit verbod mogen zijn, die vorm van de vrijmetselaars loges is, nu zoovelen een blik hebben kunnen slaan in de loges zelf en in heel de valsche romantiek van haar instellingen, van alle illusies ontdaan. In ieder geval kan men zeggen, dat het z.g. mysterie, dat vele kleinburgerlijke naturen heeft aangetrokken en anderen op zijn minst geïnteresseerd heeft, thans niet meer bestaat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht geconcentreerd, van hier uit zijn de groote transactiesvan de wereldpolitiek en van de wereldeconomie gesloten. De materieele symboliseering echter van 'n vroeger dweepzuchtige idee was dermate primitief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de innerlijke leegheid, welke in de steeds verder ver vlakkende geesteswereld van de vrijmetselarij naar voren komt. Onder de slagen van de nieuwe revolutie storten thans de steunpilaren van de liberale wanorde overal ineen, hetzij het gaat over de wereldbeschou wing der vrijmetselarij, hetzij over haar complotten of over de door haar nagestreefde, slechts door goud gedekte wereldvaluta en de heerschappij der geld- trusts. De thans nog steeds smeulende verlangens om de leuzen van de Fransche revolutie, van een we reldstatenbond of van een volkenbond weder in oude glorie te herstellen, laat de natuurlijke revo lutie van den nieuwe» tijd zegepralend achter zich. Gedurende 't tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. zal bon 71 van het algemeen distribu tiebonboekje recht geven op het koopen van 2 y2 ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldigheidsperiode ingekrompen van 11 tol 9 dagen. Van 9 September tot en met 15 September a.s. geven de met „5" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft dei-halve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke de consumenten 15 September nog niet gebruikt hebben, zullen niet zooals tot dusverre het geval was nog vier dagen geldig zijn, doch slechts twee dagen, en wel tot en met Dinsdag 17 September a.s. De detaillisten kunnen deze bonnen vervolgens nog tot en met Donderdag 19 September a.s. ter inwisseling tegen toewijzingen inleveren bij de plaatselijke distributiediensten. 'sGRAVENHAGE 6 September. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. geeft de met 41 genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met 54 genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. In een gedeelte van de pers is gepubliceerd, dat de geldigheidsduur van de met 105 en 110 genum merde bonnen van het algemeen distributiebon boekje welke onderscheidenlijk recht geven op het koopen van maizena, griesmeel, puddingpoeder of puddingsauspoeder en van vermicelli, spaghetti of macaroni zal loopen tot en met 11 September a.s. De aandacht word er op gevestigd, dat genoem de bonnen evenwel slechts tot en met Zondag J September a.s. geldig zijn. Voor de nieuwe distributie periode worden onderscheidenlijk de met 28 en 15 genummerde bonnen aangewezen. Gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. geeft de .met 15 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. De met 28 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. recht op het koopen van 100 gram griesmeel of 100 gram maizena of een. hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waar van elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op een bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Ten slotte wordt er op gewezen, dat op twee bon nen een pakje maizena van 25 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen welke voor 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Zon onder 20.17 Zon op 7.01 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. BROOD Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 112 pond koffie of 112 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. QOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 vond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 8 September. Bon 28 van het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 8 September. Bon 15 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zacht zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December.) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. De jaarlijksche geitenkeuring, uitgaande van den bond van geitenfokvereeni- gingen in Gelderland, is Donderdag te Culemborg gehouden. (Foto Pax Holland) De toekomst is in mist verborgen, Zoo sprak de Jaarbeurspresident En dacht daarbij wel aan de zorgen, Die velen kwellen op 't moment. De Najaarsbeurs is weder open, Er wordt in 't heden hard gewerkt, De juiste weg, opdat het hopen, Ook door vertrouwen wordt gesterkt. Ga, als het kan, eens even kijken, Daar in het Utrechtsch Beursgebouw, Dat geeft, naar u misschien zal blijken Uw veerkracht nog een extra douw. Daar zitten sterke eigenschappen, Als durf en energie, ten troon, Daar is geen plaats voor 't moede, slappe, Daar hebben brein en fut hun woon. Daar ziet men naar een nieuwen morgen, Daar heeft men voor zichzelf beslist: De toekomst is in mist verborgen, Zorg dat je niet de toekomst mist. P. GASUS. Engelsch convooi aangevallen Vijf koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den nacht an 4 op 5 September heeft een flottielje motor-torpedobooten voor de Britsche oostkust een Britsch convooi aange vallen. Vijf bewapende volgeladen vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 bj.t., waaronder een tankschip van 12.000 b.r.t. werden door torpedo's tot zinken gebracht. Een ander schip werd zwaar be schadigd. Het geheele convooi werd volkomen uiteengejaagd. Een der motortorpedobooten slaagde erin een torpedojager van de „Imogen"- klasse, die het convooi beschermde, door een torpedo tot zinken te brengen. (D.N.B.) BEVERWIJK Bridgers gaan visschen. Door de plaatselijke bridgeclub „Sans Atout' wordt Zondag a.s. een vischwedstrijd georgani seerd te Akersloot. Ook de leden, die gedurende het zomerseizoen de clubavonden niet bezoeken, kunnen hieraan deelnemen. De deelnemers ver trekken des morgens am 7 uur van het Meeren- steinplein. Er worden eenige aardige prijsjes be schikbaar gesteld. Kampioenschap Midden- Kennemerland. BeverwijkDe Kennemers (13) De wedstrijd tusschen Beverwijk en Kennemers zal zeker niet lang in. herinnering blijven. Welis waar hebben de roodzwarten revanche genomen voor de nederlaag, die zij eenige weken geleden moesten incasseeren, maar met een gelijk spel hadden zij zeker tevreden kunnen zijn. Het was een lustelooze wedstrijd, waarin beide partijen het zwaartepunt op de verdediging legden; slechts sporadisch zag men de halflinies achter de voorhoe den meetrekken. Het gevolg was dat men meer malen een doelloos heen en weer getrap zag op het middenveld. Bovendien speelden de voorhoeden een zwak en doorzichtig spel; behoudens het laat ste kwartier was het verband in het in nieuwe samenstelling spelende Kennemers-aanvalsquintet geheel zoek; ook het plaatsen liet te wenschen over. De roodwitte voorhoede herstelde zich een kwartier voor rust eenigszins en bouwde toen eenige aardige aanvallen op. Beverwijk nam een kwartier voor rust de leiding. Van der Putten speelde te zacht terug. J. Albers profiteerde van deze kans en scoorde onhoudbaar (10). In de tweede helft volgde weer hetzelfde spel- beeld. Horeman schoot tegen doelman Van Roon aan. Geruimen tijd hadden de roodwitten het beste van het spel, doch het gelukte aan de Kennemers- verdediging scoren te voorkomen. Na ongeveer 25 minuten komt de roodzwarte voorhoede iets los. Bleeker zet goed voor en de toesnellende Van Luin scoort (11), De strijd gaat nu gelijk op en neer, maar de roodzwarten zijn thans voor doel gevaarlijker. Het duurt niet lang, of Van Luin scoort een tweede doelpunt (12). Wel is waar pogen de roodwitten het verloren terrein te herwinnen, doch in het doelgebied kunnen zij niet tot schieten komen. Even voor het einde stelt v. d. Kolk de Kennemers-zege veilig (13). Beverwijk verscheen met 6 invallers. Vlotte handel op de groentenmarkt. De boonenaanvoer vermindert. De aanvoeren van de verschillende boonensoorten begint al weer geleidelijk in te krimpen. Behalve de soort pronkboonen, waarvan thans juist de groote partijen worden aangevoerd, worden van de andere soorten de partijen steeds kleiner. Bij gunstig weer zullen dan ook voorloopig van deze soort nog wel flinke aanvoeren verwacht kunnen worden. Het stormachtige weer in de vorige week heeft aan de snij- en spercieboonen veel schade gedaan. Het ver loop van den handel was voor zoo goed als alle pro ducten niet onvoordeelig. Vooral de boonenhandel kenmerkte, zich door levendige belangstelling en zeer willige kooplust. Met het vorderen van het sei zoen verschilt de kwaliteit steeds meer, waardoor ook de prijzen steeds meer uiteenloopen. Voor snij- boonen bestond een zeer vlotte handel .en vooral voor de beste kwaliteit werden hooge prijzen be steed. De noteeringen wisselden in de laatste dagen soms van 12—27 cent per K.G. Pronkboonen waren eveneens goed te plaatsen. Een groot kwantum van deze soort vond haar weg naar de fabrieken. De noteeringen, die vorige week en ook Maandag gangbaar waren stonden ongeveer van 711 cent, doch kwamen in het midden van deze week op een peil van 10—12 cent per K.G. Het aanbod van dubbele boonen wordt al belangrijk minder. Hiervoor werd naar kwaliteit van 10—17 cent per K.G. besteed. Voor de spercieboonen zonder draad en fijne tros liepen de prijzen sterk uiteen en verschilden van 12—18 cent per K.G. Bloemkool van goede kwalitreit was goed te ver» koopen en maakte mooie prijzen. De beste soorten werden verhandeld van 12—18 cent per stuk. Eert enkel partijtje bracht het soms tot 20 cent. Partijen met afwijkingen gaan voor beduidend mindere prij» zen van de hand. Sla was in aanvoer minder dan vorige week; de prijzen bleven naar soort verschil» len van f 0,75f 2,50 per honderd. Andijvie werd ruimer aangevoerd en verbetert ook meer in kwali» teit. De noteeringen varieerden van f 1—f 2 per 100. Voor bospeen bestaat geen uniforme maat, zoodat hiervoor de prijzen soms erg verschillen. Naar soort liepen die dan ook uiteen van 3lh8 cent per bos. De vermindering in den aanvoer van postelein veroorzaakte een prijsstijging. Naar kwaliteit wis selden zij van 812 cent per K.G. Komkommers waarvan het aanbod nog groot is, maakten voor eerste soort prijzen varieerende van 46V2 cent. Da prijzen van mindere soorten liepen terug tot 2 cent per stuk. De prijzen van tomaten handhaafden zich naar soort van 8—15 cent per K.G. De nog aange voerde erwtensoorten maakten voor zoover deze van goede kwaliteit waren hooge prijzen. Voor ras pers en capucijners werden prijzen van 2636 cent per K.G. besteed. Ook voor tuinboonen werden goe de prijzen betaald. In de fruitafdeeling is het juist niet zoo rooskleurig. Vooral van meloenen zijn de prijzen laag. Appelen en peren, waaronder veel „val", maken ook geen hooge prijzen, Druiven no- teeren ongeveer van 3035 cent per K.G. Aard beien werden verhandeld van 2028 cent per doosje. Bramen werden afgenomen voor prijzen van 7090 cent per slof. IJMUIDEN ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Gisteren had de 32-jarige gehuwde arbeider J. Schoorl, wonende té Beverwijk,, het ongeluk, toen hij bezig was met het lossen van blokken staal, de tang van de loskraan tegen het achterhoofd te krijgen. Getroffene verloor eenigen tijd het bewustzijn; toen hij weer bij kennis kwam klaagde hij over hoofdpijn. Per ziekenauto werd Schoorl naar het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk overgebracht, waar hij ter observatie werd opgenomen. NIEUW HOSANNA ZET DE REPETITIES STOP. In verband met de moeilijkheden, die de om standigheden met zich meebrengen heeft het be stuur van de zangvereeniging Nieuw Hosanna be sloten de repetities van het koor en van het kinder koor „Klimop" voorloopig stop te zetten. De vereeniging blijft echter bestaan. Het be stuur zal trachten de moeilijkheden zoo mogelijk op te lossen. DE OPHEFFING DER CONTANTZEGELS VAN GROOT IJMUIDEN". Voor spaarders van gele contantzegels van da Winkeliers- en Handels vereeniging „Groot IJmui- den" komt het belangrijke bericht, dat nog in hun bezit zijnde boekjes met zegels, duidelijk voorzien van hun naam en adres vóór 1 October 1940 moe ten worden ingeleverd aan het zegelbureau, Ju- lianakade 49.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1