IJmuider Courant hefidiski&utiê WILHELMINA Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen irol II abdiceert. Hotels en cafés ELZER's Vogeltrek. SPECIAAL" Alle voetbalwedstrijden voor Zondag afgelast. Weer hevige luchtgevechten boven Engeland. |Se 1- JÏARGÏNG NO. 262 tome"' Cos""' Ms!1,schappl) voor W"e LM en Algem. Drukkerij N.V.. Gr. urant- Urtilfa8' suldci iloon j8geven genome" t-Uitgav0° 93, Couran,: Haarlem, Telefoon 10724. Bureau 5301, Kennemerlaan 42, IJmuiden, postgiro 310791. Alle Advertenties, r0or dit blad, worden kosteloos Kennemer Courant. Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 7 SEPTEMBER 194Ö Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.2$, elke regel meer ƒ0.10. ik Koning troon Carol II van Roemenië heeft afstand van gedaan ten gunste van zijn zoon, negentien jarigen kroonprins Michael, /«treden monarch, die gedurende verschei- P® vrijwel een onbeperkte macht heeft uit- *ja?°s waarschijnlijk reeds naar Zwitserland A]dus is een einde gekomen aan het nu njarige koningschap van deze opvallende 6 galkanpolitiek, wiens stormachtige ID zijn 47ste jaar, schijnt te zullen I uur nu, op zun W«n in vergetelheid. t Ie» zich groote veranderingen ten aanzien voltrokken, dat bij de vredesonder- n na den wereldoorlog zich zulke groote 1 Lbieden zag toegewezen ondanks zijn ge- Tl, Ituitaire prestaties - dat het bijna tweemaal ot werd, maar in den laatsten tijd vrijwel in oorspronkelijken omvang werd terugge- I pat is zonder strijd geschied. Roemenië jerst bewilligd in de Russische eischen die L van de Dobroedsja en van Bessarabië gol- en' daarna, na een arbitrale uitspraak van ieS Band en Italië die volgde op gevoerde on- iandelingen met Hongarije, Zevenburgen weer ie Hongaren moeten afstaan. Zij zijn het juist ingerukt, voorafgegaan door den rijksbestuur- en er met geestdrift ontvangen. Hon- bij het Verdrag van Trianon een enorm ■/.Ma aan grondgebied geleden en het hun daar (g onrecht waren de Hongaren geenszins ver bleef een diepe grief die steeds levend en een voortdurende spanning in veroorzaakte. Het is zeker dat die ming thans is weggenomen, nu zich bovendien rijpende veranderingen in het Roemeensche be- ci d\ebben voorgedaan. Generaal Antonescu, de i premier in een fascistisch-ingericht staats- I werd verleden jaar wegens zijn betrekkin- t de IJzeren Garde van Codreanu, welker waren gevangen genomen zij vonden den rolgens het toenmalige communiqué, bij een pi tot ontvluchting gevangen gezet. Dit alles onder het bewind van Carol II. Het is wel duidelijk dat zijn positie onhoudbaar was sinds door den nieuwen regeeringsvorm koninklijke macht zeer beperkt moest worden, zijner tegenstanders aan het hoofd der regee rt gekomen en de IJzeren Garde ook weer op voorgrond is getreden. premier Antonescu heeft een pro- itie tot het volk gericht waarin hij ver- Pri ïl den staat en de natie te willen redden, een iep op allen doet en er aan herinnert dat de evolleen hun groote toekomst uit de nederlagen ouwen. Hij heeft volgens United Press in een Jerentie met Roemeensche journalisten mede- "W jeeld dat hij zijn steun zal geven aan de As- jendheden en de uitspraak van Weenen respec- ;ij heeft him verzocht den Koning, den in en de vroegere politieke leiders op geenerlei ze aan te vallen maar wat den laatsten betreft hij hen zou straffen. Dit voornemen Idt dus kennelijk niet den thans afgetreden Ko lf Carol II, oudste zoon van Ferdinand I en Ko- ijin Marie, verwekte in zijn jeugd als kroonprins hevige opschudding door zijn niet erkend hu- dijk met een officiersdochter, Zizi Lambrino, dat ff ontbonden werd. Zijn echt met prinses Helene «d ii Griekenland, waaruit kroonprins Michael ge- ra werd, was zeer ongelukkig en weldra leefde ver van haar, jarenlang vertoevend in Parijs, iwas nog steeds kroonprins toen hij in 1926 door j moeder en den liberalen premier Bratianu ge- rongen werd, afstand te doen van zijn rechten den troon. Michael, toen zes jaar oud, werd tot Bhg uitgeroepen onder een regentschap. Maar in i 1930, na Bratianu's dood, keerde Carol plot- terug en liet zich tot Koning kronen. Dit is rijn tweede afstand van den troon en nu de S Michael hem opvolgt wordt dat, merkwaar- STwijze, diens tweede koningschap. De indertijd gedane pogingen tot herstel van een «fe verstandhouding tusschen Carol II en zijn nalin, de Grieksche prinses Helene, mislukten edat een andere vrouw, Mme. Lupescu, dochter een Joodschen apotheker in Boekarest, hem ge lei beïnvloedde. Zij bleek voor hem onmisbaar te attD on4anks de actie die tegen haar terugkeer invloed gevoerd werd kwam zij kort na honing toch weer naar Boekarest en bleef ör sindsdien. Tot dusver is niet gemeld of zij 4e verbanning „en exil" zal verge- wellicht zal dit nog wel bekend worden. Carol II werd op 15 October 1893 op het kasteel Bsja, niet ver van Boekarest gelegen in een ro- ische omgeving, een landgoed waar de Ko- 114 e feroihe van Roemenië veel pleegt te ver- 6veni geboren. R. P. "I9en minder levensmiddelen, vaiul ^re'ar's_generaal, waarnemend hoofd ,?artement van Landbouw en Vis- scp deelt mede: de me* een billijke verdeeling van ,™re voorraden is het noodzakelijk ^uranf V°eW^zingen aan hotels, cafés, ifctellinp :uncllrooms, cantines en dergelijke he> vertak b,fpalen op vijftig Procent van 1939 gedurende de maand September twtnSwijWordt er op 8evest»gd, dat van s linnen re§eling in het algemeen niet ïir. r.eeft afgewe^en> zoodat het geen 101 het een», of verzoeken te dier zake ^WbS4tiore"^.de Plaat" De maatregelen inzake verlaging van loonen en salarissen. Een nadere toelichting. 's-GRAVENHAGE, 6 September. (A.N.P., De leider van de afdeeling sociale zaken bij den com missaris-generaal voor financiën en economie deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden heeft eenige dagen geleden een ver ordening uitgevaardigd over het verbod van het verlagen van loonen en salarissen. Deze verorde ning is gepubliceerd in het Verordeningenblad vam 29 Augustus 1940. In overeenstemming met artikel 3 dezer verordening heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken de voor de uitvoering vereischte voorschriften in de Neder- landsche Staatscourant van 2 September 1940 be kend gemaakt. De verordening van den Rijkscommissaris heeft de bedoeling de werknemers te beschermen tegen willekeurige verlaging van hun ontvangsten, d.w.z. tegen kortingen, die niet geboden- zijn door de eco nomische verhoudingen in het bedrijf. Zij is uitge vaardigd na overleg met de werkgevers, en werk nemersorganisaties. Zij treedt, wat de kern be treft, in de plaats van het besluit van den Neder- landschen opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940. De bedoeling van dat besluit was ongetwijfeld ook den werknemer te beschermen tegen ongerechtvaardigde vermindering van zijn inkomen; de er in genoemde rechtsmiddelen zijn echter voor dit doel ontoereikend gebleken. Het be sluit van den Nederlandschen opperbevelhebber gaf weliswaar den werknemer het recht tegen on gerechtvaardigde loonsverlagingen bezwaren in te brengen bij het college van rijksbemiddelaars, doch het schiep niet de mogelijkheid, ook zonder uit drukkelijke bezwaren van den betrokken werkne mer, op te treden tegen willekeurgie inkomenver lagingen. De ervaring heeft echter geleerd, dat de werknemer dikwijls, hetzij om persoonlijke rede nen, hetzij op grond van zijn economische afhanke lijkheid, in het geheel niet in staat is van het hem gegeven recht gebruik te maken. Daartegenover eischt de verordening van den Rijkscommissaris voor het doorvoeren van een loonsverlaging van den werkgever het bewijs, dat deze in den voorgenomen omvang door den econo- mischen toestand van het bedrijf dringend nood zakelijk en met de sociale verhoudingen van zijn werknemers vereenigbaar is. In de plaats van het recht tot beklag van den werknemer stelt de ver ordening den eisch van goedkeuring en draagt hier door de bewijslast voor de noodzakelijkheid van de korting op den werkgever over. De verordening ontkent echter anderzijds niet, dat onder den tegen- woordigen economischen toestand soms het blijven bestaan van een bedrijf slechts door een, zich bin nen zekere grenzen bewegende vermindering van de loonkosten kan worden verzekerd. Zij bepaalt, dat in zulke gevallen zonder ingrijpen van de over heid door een overeenkomst tusschen de beide be langhebbende partijèn een regeling tot stand moet komen, die zoowel met de belangen van het bedrijf als met de sociale omstandigheden van den arbei der behoorlijk rekening houdt. Nieuw is echter dat de werkgever niet zelf zon der meer tot een loonsverlaging kan besluiten, maar zich hierover eerst met zijn werknemers be raden moet, een eisch, die, wanneer zij door de beide partijen juist wordt begrepen, tegelijkertijd geschikt is om de gemeenschapsgedachte in het be drijf te bevorderen en daardoor tenslotte slechts het algemeen belang van alle betrokkenen dient. Onder het geldigheidsgebied van de verordening van den Rijkscommissaris vallen alle landbouw- economische, industrieele- en handelsbedrijven met inbegrip van visscherij- en scheepvaartbedrijven. De verordening is verder van toepassing op de ar beidsverhoudingen in de vrije beroepen. Onder „geldende loon. en salaristarieven', voor korting waarvan toestemming vereischt wordt, worden verstaan de in feite betaalde loonen en salarissen met inbegrip van alle regelmatige toeslagen en andere vergoedingen. Niet onder het verbod vallen b.v. toelagen en vergoedingen, die slechts een en kele keer worden verstrekt en die slechts zoo nu en dan om bijzondere redenen worden gegeven. Daartegenover zijn vergoedingen, zoöals verlofs- HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 IN ALLES BETERE KWALITEIT. (Adv. Ingez. Med.) cKatet «9Cet Sluis Assumkicq» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancinq 200 lifft- afs tü Coc Jiieiflt-e (Adv. Ingez. Med.) De hopteelt in de Langstraat, die men belangrijk had uitgebreid, heeft gunstige resultaten opgeleverd en de oogst is thans in vollen gang. Vele handen vinden werk. (Foto Het Zuiden.) gelden, als ook toeslagen voor overwerk, toelagen voor zwaren arbeid, toelagen voor bijzondere ver ontreiniging, enz. in de verordening opgenomen. De wijze van goedkeuring zelve is in de uitvoe ringsvoorschriften zoodanig geregeld, dat verdere toelichting overbodig is. Voor het verstrekken van toestemmingen is bevoegd het college der rijksbe middelaars, dat ook tot dusver met de behandeling van bezwaarschriften op grond van het besluit van 24 Mei 1940 belast was. Overigens is het begrijpe lijk, dat alle tot de uitvaardiging van de verorde ning van den Rijkscommissaris ingediende bezwa ren door de rijksbemiddelaars nog op den ouden rechtsgrond zullen worden afgewikkeld. Oude Amerikaansche tanks naar Canada? Kwestie is bij den Amerikaanschen generalen staf in studie. Reuter meldt uit New York: De chef van den Amerikaanschen generalen staf, George Marshall, heeft tegenover journalisten verklaard dat de Vereenigde Staten de kwastie bestudeeren van afstand van verscheidene honderden oude tanks aan Canada. DANCING UITGEEST Wegens het vrijgeven van de zaal van 36 en van 711 uur. „THE RETLA'S" Kings of Swing Entrée 25 cent. P. J. BALTUS (Adv. Ingez. Med.) BROOD Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokkenof gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 8 September. Bon 28 van het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 8 September. Bon 15 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5n Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zacht zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December.) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. Vrij als een vogel in de lucht, Gaan weer de vogels op de vlucht Naar zuidelijker ^treken, Bij hen is warmte meer in trek, Dan onze kou, en dat 's niet gek Bekeken. Wij zien het wel met weemoed aan, Hoe zij weer op de wieken gaan, Vereend in groote groepen; Als door een stem, die hun beduidt: Kom, het wordt koud, trek er weer uit, Geroepen. Zij trekken op dit jaarlijksch sein, Op enkle soorten na, één lijn, Gericht op 't verre Zuiden; Dit heeft voor ons welhaast den zin, Den zomer uit, den winter in Te luiden. P. GASUS. Bramen plukken is een vermoeiend werkje, dat echter ruimschoots zijn beloo'ning vindt in den vorm van een met sappige vruchten goed gevuld schaaltje (Foto Pax-Holland) Ingevolge de orde in de Zeepdistributle maken wij onze geachte clientèle er op merkzaam op, dat wij op bijv. 4 of 5 K.G. waschgoed 3 of 4 wisselbons terug geven. U kunt bij ons Uw bons dus ten voile benutten. STOOMWASSCHERIJ Huygensstraat 6971, Telef. 4029, IJmuiden. 91 (Adv Ingez. Med.) Deelneming van den Rijks commissaris met de slachtoffers van Zaltbommel. Dinsdag jl. heeft de gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland de heer Seidel aan de in de omgeving van Amster dam bijeengekomen nabestaanden van de bij het ongeluk te Zaltbommel om het leven gekomen personen zijn deelneming betuigd. Na een roeren de toespraak overhandigde hij in naam van den Rijkscommissaris aan de familieleden van de om het leven gekomen slachtoffers en ook aan die der gewonden een financieele bijdrage tot leniging van den eersten nood. (A.N.P.) Het bestuur van den Nederlandschen Voet balbond heeft alle door hem en door de ver schillende onderafdeelingen op Zaterdag 7 en Zondag 8 September vastgestelde competitie wedstrijden afgelast. De verleende toestemmin gen voor het spelen van seriewedstrijden op deze helde dagen zijn ingetrokken. Strategische punten nabij Londen gebombardeerd. Honderden bommen op vliegdepot. Het D. N. B. meldde Vrijdagavond: Zoojuist teruggekeerde afdeelingen jagers melden dat vijftien Engelsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Aan weerskanten van den Beneden-Theems zijn hardnekkige gevech ten gevoerd tusschen deze jagers en de Engel sche jachttoestellen. Ook zijn wederom ver schillende strategische doelwitten in het gebied rondom Londen gebombardeerd. Laat in den middag werden de luchtgevech ten heviger. De Engelsche verliezen van Vrij dag zijn volgens de lot dusverre ontvangen be richten gestegen tot 60 toestellen, waarvan er 10 op den grond vernietigd zijn. Veertien Duitsche toestellen gingen verloren. Op 5 September hebben Duitsche verkennings- vligers boven Liverpool geconstateerd dat door de voorafgegane aanvallen van Duitsche gevechtsvlie gers bom treffers bij de gasfabriek van Liver pool in pakhuizen, een koelhuis en in droogdok ken geplaatst zijn. Ook een groot koopvaardijschip heeft een bomtreffer gekregen. Bij den nachtelij ken aanval van 5 op 6 September werden bran den en ontploffingen in de industriebedrijven van Liverpool en Birkenhead waargenomen. In denzelfden nacht ontstonden nog zes nieuwe bran den in de groote opslagplaatsen van benzine in Thameshaven. Duitsche gevechtsvliegtuigen zoo bericht het D. N. B. nader hebben gisteren laat in den na middag wederom de havenwerken aan den mond van de Theems aangevallen. De hoofdaanval richt te zich tegen het groote oliedepöt „Thameshaven". Honderden bommen werden daar uitgeworpen. Een reusachtige vuurgloed en hevige ontploffingen be wezen, dat de opslagplaatsen getroffen waren. Met zekerheid kon vastgesteld worden, dat 8 tanks in brand stonden. De andere tanks waren geheel in zwarte rookwolken gehuld. LONDEN, 6 September (Reuter). De strijd tegen Engeland komt in een nieuwe, fellere phase. De luchtaanvallen woden sneller herhaald en tal rijke Duitsche formaties kruisen over Engeland. Even over acht uur Greenwichtend hebben van ochtend 200 Duitsche vliegtuigen de zuid-oöst- kust in de richting van Londen gepasseerd. In twee gevallen waren vliegvelden de voornaamste doelen der sterke vijandelijke formaties. Toen de luchtstrijd in de richting van Londen naderde werd in de hoofdstad voor de tweede maal lucht alarm gemaakt. Arbeiders hebben groote rook pluimen in de lucht gezien, doch konden geen an dere teekens van den strend waarnemen, omdat de vliegtuigen te hoog vlogen. In een wijk heeft men het gedreun van zware ontploffingen en vallende bommen gehoord, welke waarschijnlijk in een stad ten oosten van den Theems zijn neergeworpen. Men hoorde even eens het felle v.uur der batterijen en machinege weren. De mededeelingen omtrent den vroegen luchtaanval waren nog niet geheel uitgewerkt, toen het derde luchtalarm in Londen werd gemaakt. Naar Reuter later meldde, is in den loop van Vrendag in Londen tot dusver viermaal luchtalrm gemaakt. Aan den laatsten luchtaanval namen hon derden Duitsche bommenwerpers en jachtvliegtui gen deel. De inlichtingendienst van het Britsche ministerie van luchtvaart telde 300 Duitsche vlieg tuigen, die aan dezen massaluchtaanval in golven van telkens twintig of dertig machines deelnamen. Zij hadden hun aanvallen gericht op de vliegvelden van de Royal Air Force. Ongeveer duizend personen, die zich tijdens een lnuchtaanval in een openbare schuilgelegenheid be vonden, zijn volgens Reuter aan den dood ontsnapt, toen een bom op het bouwwerk tot ont ploffing kwam. Twee personen werden lich ge wond. Een groote formatie vijandelijke vliegtuigen was Donderdagavond laat over dee oostkust gevlo gen. Men gelooft dat dit tot dusverre de grootste formatie is geweest, die sedert het begin van den oorlog dit gebied heeft aangevallen. Brand en fluitbommen werden in Londen uitgeworpen. Boven acht steden werden vijandelijke vliegtui- gen gemeld. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 7 September. Kleine schol f 25f 24 Kleinmiddel schelvisch f 19 Haring f 24. Alles per 25 K.G, Tong f 1.23—f 1.18 per K.G. Zoetwatervisch; Snoek 24 ct., baars 4130 ct., voorn 10 et, snoek baars 42 ct., blei 14 ct. Alles per K.G. Kotter IJM 208 f 23. i, VERZOEK OM ONTHEFFING VAN PACHT GELDEN. De N.V. Buffet Mij. „E Pluribus Unum" te Am sterdam, pachtster van een gedeelte zeestrand ten Z. van de grens der gemeente Beverwijk (Wijk aan Zee) heeft aan het gemeentebestuur verzocht, haar ontheffing te verleenen van hare verplich ting tot betaling van de verschuldigde pachtsom ad f 325 voor 1940, in verband met de omstandigheid, dat bedoeld strandgedeelte geheel voor het pu bliek is afgesloten. B. en W. zijn van oordeel, dat onder de gegeVen omfstandigheden voor inwilliging van het verzoek alleszins aanleiding bestaat. Het college stelt daar om voor, de gevraagde, ontheffing te verleenen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1