De gebeurtenissen in Roemenië. Koning dringen Carol trad af op aan- van generaal Antonescu MANHATTAN. IA T E R P A G 7 SEPTEMBER 1940 Yerscheidene staatslieden van hun functie ontheven. Het D.N.B. meldt uit Boekarest d.d. 6 Sep- Omtrent de gebeurtenissen van den afgeloo- "nacht is het volgende bekend geworden: Generaal Antonescu heeft in den loop van Donderdag verder geïnformeerd naar de hou- djn" van het leger en van toonaangevende kringen jegens den koning. Hij kreeg overal fen antwoord, dat Carol moest aftreden. Don- de"d'agm°rgen om half vijf deelde Antonescu den koning het resultaat van zijn enquête mee en bepaalde dat de koning voor zes uur moest antwoorden. In den tusschentijd hadden verscheiden door Carol begunstigde generaals geprobeerd hem een jer beeld van den toestand te suggereeen. Ge neraal Antonescu verklaarde in een brief dat dit een verdraaiing van den werkelijken toestand was: het geheele land en het leger verlangden het af treden van den koning, daar anders stroomen bloed zouden vloeien. Bovendien kwam ter kennis van den koning dat de commandant van de gardetroe- nen weigerde op lieden van Roemeensehe natio naliteit te schieten. Daarop deelde de koning om tien minuten voor zes zijn besluit om af te treden "Generaal Antonescu heeft de generaals, die den koning hebben probeeren te misleiden, terstond doen pTesteeren. Onder hen bevinden zich de chef van den generalen staf, Mihail, de voormalige pre mier, generaal Argetoianu, en de ex-minister van luchtvaart, generaal Teodorescu. De voormalige hofmaarschalk Urdereanu is niet gearresteerd. Ur- dereanu bereidt zijn vertrek naar het buitenland voor. Evenzoo staat mevrouw Lupescu, de Jood- sche geliefde van den afgetreden koning, op het mint het land te verlaten, aldus besluit dit bericht van het D.N.B. BEKENDE FIGUREN AFGEZET. Voorts meldt het D.N.B. De regeering heeft dem Roemeenschen ambassa deur bü de Fransche regeering, Franasovici, en den eerst kort geleden benoemden gezant in Moskou, Gafencu, vroeger, minister van Buitenlandsche Za ken van hun functie ontheven. De president van het 'hooge hof van cassatie en justitie, Radulescu, die indertijd een groote rol heeft gespeeld in de juridische fundeering van het autoritaire konink lijke regime, is afgezet. Tot zijn opvolger is be noemd de rechter bij het hooge hof van cassatie, Lupu. Voorts is ook de eerste burgemeester van Boekarest, generaal Dombrowski, uit zijn functie ontheven. De leider van de geheime politie, Morusoff, die uit zijn functie is ontheven, is thans ook gear resteerd. Voorts hebben een aantal politieke per soonlijkheden huisarrest gekregen. Het waren allen steunpilaren1 van het voorbije regime. De meesten hunner waren leden van de regeering Calinescu. Het zijn de vroegere minister van justitie, Jamandi, de vroegere minister van arbeid Ralea, de vroegere minister van Binnenlandsche Zaken Ghelmegeanu, de vroegere minister van Onderwijs Andrei, de vroegere minister-president Tatarescu, generaal Bengliu, die tot dusverre opperbevelhebber was van de gendarmerie, en tenslotte de bekende groot industrieel Mal^xa. Een officieele bevestiging van deze arresten is tot dusverre nog niet gegeven. In de plaats van Mihail, die gearresteerd is, is generaal Joanitziu benoemd tot chef van den ge neralen staf. Kolonel Camenitza is benoemd tot directeur- generaal van de veiligheidspolitie. Toen het aftreden van Carol in Boekarest be kend werd, marcheerden gardisten naar het paleis en zongen gardistische en Roemeensehe nationale liederen. Er stroomde terstond een ontzaglijke menscherrnenigte bijeen, die de liederen medezong. Na gejuich voor den nieuwen koning marcheerden de gardisten af en noodigden de menigte uit zich in marschcolonne aan te sluiten. Sedert den mor gen trokken vele duizenden menschen onder het zingen van liederen door de straten. De bevolking heeft de vlag uitgehangen. Overal heerscht groote geestdrift. PROCLAMATIE AAN HET ROEMEENSCHE LEGER. Minister-president generaal Antonescu heeft gis teren een proclamatie aan het leger uitgevaardigd en bepaald dat het nog denzelfden dag den eed var trouw aan koning Michael moet afleggen. Deze proclamatie heeft den volgenden inhoud: „Koning Carol n heeft vandaag afstand gedaan van de regeering. Kroonprins Michael heeft den troon der koningen van Roemenië bestegen. In deze tijden van beroering komen onze harten tot kalmte, vereend als zij zijn in de hoop, die een ge heele natie op het nieuwe Roemenië vestigt. Het leger zweert den nieuwen koning Michael I trouw. De God van onze vaderen en van de dappere vor sten dezer natie moge hem helpen, zoodat zijn heer schappij slechts waardige daden, overwinning en roem kent en hem steeds de liefde en het vertrou wen van zijn onderdanen omgeeft. Soldaten, de legers hebben steeds het eerst, den eed van trouw aan den troon afgelegd. Derhalve moeten alle troe pen, in welke positie zij zich ook bevinden, nog heden voor uiterlijk zes uur den eed van trouw afleggen. De opvolging van dit bevel moet terstond gerapporteerd worden. Leve Michael I! leve zijn leger!" Tot het Roemeensehe volk heeft Antonescu gis termiddag de volgende oproeping gericht: „De van hoogerhand ingestelde orde verlangt ook orde in de lagere rijen. Slechts orde kan het ant woord zijn,'dat het volk op de gebeurtenis van heden geeft. Geen onrust. Het is thans genoeg. De jeugd heeft bloed vergoten en veel geleden. Ook ft heb geleden. Maar bloed kan nooit door bloed teruggekocht worden en verdraagt geen nieuw lij oen, Die zoo iets doet, heeft zij.n- land niet lief, eert zijn volk niet en respecteert het uur van thans niet. Tegen niemand rpag geweld gebruikt worden, des 'ie raiuder tegen onschuldige, soldaten en politie mannen, die hun plicht doen, Geweld is een: mis daad, die ik slechts onmiddellijk en streng kan bestraffen. Staakt de betoogïngen, opdat de orde met verstoord wordt en geen binnenlandsche vijand gebruik kan maken van wanorde. Laat geen provocateurs de hoogste wet, de discipline, schen nen. Roemenen, jeugd, eert de' oplossinrr. die het lot gegeven heeft en toont u harer waardig". Koning Michael heeft reeds zijn eerste document onderteekend. Het herhaalt letterlijk het gisteren erschenen decreet met de vastlegging van de Koninklijke prerogatieven. nvR ^onge honing naar het •A.R. meldt een vlie«rtuiff naar Florence Sezonden om zijn moeder. Prinses Helena, Rarest terug te brengen. rogeering heeft de instelling van den Kroon- raad "«-gai uc instell eSC^a^-' kroonraad was een speciale ill h t l *6r advisée™g van den koning. Hij was ritaire te" "eF.oeper! na de invoering van de auto- Komnklijké grondwet van Februari 1938. D DE IJZEREN GARDE, ichiiftp ^*arde verspreidt thans de vlug- en' dle twee dagen geleden voor het eerst verschenen en waarin de abdicatie van koning Carol geëischt werd. meldt het D.N.B. Een vlug schrift van der leider Horia Sima, gedateerd op een len September, bevat verklaringen van Co- dreanu uit de Novembermaanden van 1936 tot 1939, waarin hij wees op de komende catastrofe der Roe meensehe buitenlandsche politiek. In dit vlugschrift wordt de koning ervan beschuldigd, dat hij nog in de laatste oogenblikken voor de beslissing van Weenen steun buiten de spil gezocht heeft. Er gaat slechts één roep uit het volk op aldus dit vlug schrift hij moet afstand doen. De agent van de vrijmetselarij en van het Jodendom, de man van Engeland en de aftakelende democratieën, de ver nieler van het land moet van den Roemeenschen troon verdwijnen. Sima spoort dan het volk en het leger aan de beginselen van de legionnairs te aan vaarden in de nagedachtenis van Codreanu. Naar gisteren verluidde wérd Horia Sima, uit Kroonstad komend in Boekarest verwacht, waar hij een onderhoud zou hebben met generaal Anto nescu. DUITSCH COMMENTAAR. BERLIJN, 6 Sept. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: Het aftreden vain koning Carol van Roemenië wordt in politieke kringen van de rijks hoofdstad gekwalificeerd als het einde van een po litiek, die in beginselen van de buitenladsche po litiek van Engeland en Frankrijk verankerd was. Men wijst er op dat Carol tijdens zijn regeerings- periode trachtte zijn buitenlandsche politiek ten nauwste te doen aansluiten bij de Engelsche po litiek in het zuidoosten. Naar men zich herinnert heeft Carol overigens den laatsten tijd op grond van het feit, dat Frankrijk volkomen verpletterd werd en Engeland de ineenstorting steeds meer nadert, een poging gedaan om het roer om te gooien, hetgeen echter meer onder den druk der omstandigheden dan uit de overtuiging geschiedde. Koning Carol heeft dus naar de meening in po litieke kringen hier ter stede met zijn aftreden de consequenties getrokken uit een politiek,'die niet slechts het erfdeel van Titulescu overnam, doch ook in groote mate opkweekte en die thans met al haar nevenverschijnselen ineengestort is. Dat de persoonlijke steunpilaren van deze politiek hier goed bekend zijn, behoeft nauwelijks verzekerd te worden. Wat de poging van den nieuwen Roemeenschen1 premier betreft om met alle nationale krachten het lot van den staat in nieuwe banen te leiden en met de feiten in Europa rekening te houden, heeft men hier de overtuiging dat het hier gaat om een taak, die voor het Roemeensehe volk, den Roemeenschen staat en het Roemeensehe economische leven dank baar is. Wellicht zal het Roemeensehe volk onder den indruk der groote hitorische gebeurtenissen thans begrijpen dat de politiek, die zijn koning onder den invloed van gedeeltelijk onverantwoor delijke politici gevolgd heeft, verkeerd was en moet plaats maken voor een nieuwe nolitieke lijn. Vrijdagavond meldde het D.N.B.: De Berlijnsche avondbladen publiceeren den eersten1 commentaar op den troonsafstand van Carol van Roemenië. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung' schrijft „dat de politiek van Carol erfelijk belast was door de nalatenschap van Titulescu, welke hij niet slechts aanvaard, maar ook in den geest van een westelijke oriëntatie veel te lang be houden heeft. Dit wreekt zich thans, als overal, waar men zijn hoop op Engeland en Frankrijk ge vestigd heeft. Daar Londen iri 1939 Roemenië een waarborg heeft gegeven, moet ook koning Carol worden beschouwd als een slachtoffer der Engel sche politiek". De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: „Als juist Roemenië zoo pijnlijk is aangegrepen door het ver- nieuwings- en genezingsproces, dat Europa thans doormaakt, dan bewijst dat, hoe ver de regeeringen van dit land zich de laatste decennien van de poli tieke werkelijkheid verwijderd hebben. De veran dering is te laat gekomen om het opgeroepen oni- heil nog te kunnen keeren, doch nog niet te laat om op den grondslag van een nieuw regime en welbewust de groote taak te vervullen: het uit den weg ruimen van de binnenlandsche spanning en het verzekeren van de toekomst van het land door eerlijke samenwerking met Duitschland". De „Berliner Nachtausgabe" wijst er op, dat Carol meermalen de gelegenheid gehad heeft zich aan te sluiten bij de door de spil op gang gebrachte vernieuwing van Europa. „Nog in 1938 kan hij dat doen. In plaats daarvan heeft hij het juist geoor deeld door aanvaarding van de Engelsche garantie zijn land over te leveren aan het verderf, dat toen reeds voor Engeland en zijn trawanten was weg gelegd. Carol heeft onder het dictaat van de Britsch -Fransche buitenlandsche politiek de jonge krach ten van het land. die na zijn verdwijnen aan de re geering zijn gekomen, met geweld onderdrukt". De ..Berliner Lokalanzeïger" besluit zijn com mentaar met de constateering „dat den minister president Antonescu geen gemakkelijke taak wacht. Duitschland wenscht hem het beste, want er be staat geen spanning tusschen beide landen. Duitsch land verwacht veeleer dat "onder leiding van gene raal Antonescu het land tot consolidatie zal komen en dat daardoor een verdere versterking der Duitsch-Roemeensche betrekkingen tot stand kan komen". DE MEENING TE ROME. Stefanii meldt: Het aftreden van koning Carol wordt door politieke kringen te Rome beschouwd als een gebeurtenis van binnenlandsche politieken aard. Men is echter van meening dat de abdicatie het einde aangeeft van een bladzijde in de Roe meensehe geschiedenis, welke beheerscht werd door de figuur van dezen vorst, die nooit een samen hangende politiek wist te voeren. Inderdaad schom melde koning Carol voortdurend tusschen de de mocratische denkbeelden en systemen, welke be lichaamd werden door Titulescu en de beweging der nationale wedergeboorte, de IJzeren Garde. Bovendien nam koning Carol de verantwoordelijk heid op zich voor woeste onderdrukkingen jegens de IJzeren Garde, die hij later aan de regeering zou roepen. Onder deze omstandigheden schijnt het niet dat de abdicatie een ongeluk zal zijn voor Roe menië. Wat het nieuwe experiment betreft van de regeering Antonescu, wenscht Italië, dat er een binnenlandsche consolidatie komt in Roemenië en bijgevolg wordt iedere regeering, die zich ten doel stelt deze taak aan te vatten, met de levendigste sympathie begroet. In een artikel, waarin de nieuwe minister-pre sident, Antonescu, welkom wordt geheeten, schrijft de „Curenutl", „dat de handhaving van een re gime van politiemaatregelen en catastrofen niet langer mogelijk was. De grondwet van 1939 heeft slechts een 'ander etiket geplakt op het politieke leven, dat onveranderd bleef. Een atuorittair re gime, waarbij leidirg en volk gescheiden zijn, kan niet van langen duur zijn. Antonescu heeft de taak het volk het vertrouwen in zijn eigen kracht terug te geven. Voor het verwezenlijken van groote da den is het nooit te laat, als men bezield is van een fanatiek vertrouwen". Bommen op Aden. ADEN, 6 September (Reuter). Tijdens een luchtaanval zijn gisteren bommen op Aden ge worpen. Ongeluk met vliegtuig van generaal Weygand. Het D.N.B. meldt: Generaal Weygand, die zich Vrijdagmorgen op een inspectiereis heeft be geven naar Limoges, is bijna het slachtoffer ge worden van een vliegtuigongeluk. De machine van den generaal werd bij een ongeluk, waaromtrent nadere bijzonderheden nog onbekend zijn, licht be schadigd. Weygand zelf bleef ongedeerd. Wat de oorlog Engeland kost. Schatting van Amerikaansch blad. Het A.N.P. bericht uit New York Volgens een bericht van de „New York World Telegram" kost de oorlog Engeland dagelijks 36 millioen dollar, ongerekend de verliezen van de luchtmacht en de door de Duitsche bommen aangerichte schade. Twee Britsche torpedojagers in den grond geboord. Mededeeling van de Britsche Admiraliteit. Reuter meldt uit Londen: De Admiraliteit deelt mede dat de beide torpedobootjagers „Ivan- hoe" en „Esk" door den vijand zijn getorpedeerd. De torpedobootjager „Express" is beschadigd, doch kon een haven binnenloopen. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE OVEREENKOMST. Engeland heeft met de Vereenigde Staten een ruiltransactie gesloten. Voor 50 oude Amerikaan- sche torpedojagers werden door Engeland op het Westelijk Halfrond belangrijke strategische punten aan de Vereenigde Staten afgestaan, voor 99 jaar. Op het kaartje zijn deze punten duidelijk aangegeven, waarvan enkele in de onmiddellijke omgeving van onze kolonies komen te liggen. (Cartografisch Bureau voor de Nederlandsche Dagbladpers.) DE OPENING VAN DE V» i NHR MESSE. Rijksminister Funk en Rijksstad houder Baldur von Schirach tijdens een rondgang door het tentoonstellings gebouw. v {Foto Weltbild.), BERGEN WORDEN VERZET. Manschappen van den Rijks Arbeidsdienst uit Zuid-Duitschland tijdens de werkzaamheden voor het aanleggen van een vliegtuigbasis in Noorwegen. (Foto Weltbild.) Italiaansch legerbericht van heden: Italiaansche luchtstrijdkrachten in actie MALTA, ADEN EN SUEI GEBOMBARDEERD ERGENS IN ITALIë, 6 September (Stefani) Het 91e wèermachtsbericht luidt: Gisteren is tweemaal een luchtaanval op Malta ondernomen. Tijdens den eersten, die des morgens werd ondernomen voor verkennings-doeleinden, kon de taak geheel volbracht worden, daar de En gelsche jagers, die voor bescherming rondkruisten, door onze begeleidende jagers werden aangevallen en zich door de vlucht aan het gevecht onttrokken. Twee vijandelijke jagers werden door mitrail- leurvuur beschadigd. Tijdens den in den namiddag ondernomen aanval verscheen boven het eiland plotseling een formatie „Pichiatelli" (duikbommen werpers), die het fort Delimara wisten te bereiken en het gedeeltelijk verwoestten en in een opslag plaats van brandstoffen brand veroorzaakten. De jagers en het afweergeschut van den vijand rea geerden in het geheel niet. In het oostelijk deel van de Middellandsche Zee heeft onze onvermoeibare luchtmacht zich opnieuw op een convooi geworpen, dat reeds gisteren hevig was aangevallen. Geconstateerd werd, dat een vrachtschip zwaar beschadigd werd. Een ander vrachtschip, dat wellicht reeds gisteren getroffen was, werd met zware slagzij in een baai aange troffen. In Noord Afrika hebben onze vliegtuigen de brandstoffendepöls te Suez aangevallen en auto mobielen, die op den weg nabij Solloem waren, ver rast. Alle vliegtuigen, die aan de voorgaande acties hebben deelgenomen, zijn op hun bases terugge keerd. In de Roode Zee hebben onze vliegtuig escadrilles een vijandelijk convooi aangevallen en twee schepen ernstig getroffen. Voorts werden vijandelijke schepen, die in de haven van Aden voor anker lagen, gebombardeerd en getroffen. Al onze vliegtuigen keerden op hun basis terug, hoewel zij door vijandelijke jagers waren aangevallen. Een vijandelijk jachtvliegtuig is in een gevecht neer geschoten. Een andere Italiaansche formatie heeft met succes twee vijandelijke troepenkampen nabij Aehic in het gebied van Tocar (Boven Soedan) ge bombardeerd. De vijand heeft opnieuw Assab ge bombardeerd, als gevolg waarvan onder de inboor lingen vier dooden en acht gewonden vielen en eenige schade aan de hangars werd aangericht. Duitsch legerbericht. Oliedepof van Thameshaven in vlammen. Britsche vliegvelden en havenwerken bestookt. BERLIJN, 6 September. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Duitsche zeestrijdkrachten hebben in overzee- sche wateren koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 41.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Zoo- als reeds gemeld heeft een flotielje motortorpedo- booten in den nacht van 4 op 5 September voor de Britsche Oostkust een Britsch convooi aange vallen. Daarbij werden 5 bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 b.r.t. waaronder een tankschip van 12.000 b.r.t. alsmede een torpedojager der „Imogen"- klas se tot zinken gebracht. Nog een ander schip is ernstig beschadigd. Een duikboot heeft verscheide ne bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 19.100 b.r.t. tot zinken ge bracht. Onze formaties gevechts- en jachtvliegtuigen hebben op 5 September de bomaanvallen op vijandelijke vliegvelden in Zuid-Engeland voort gezet en treffers geplaatst op gebouwen en onder komens. Het groot oliedepót van Thameshaven werd in brand geworpen. In den loop dezer aanvallen ontstonden lucht gevechten, die voor ons gunstig verliepen. In den nacht hebben formaties gevechtsvliegtuigen ver scheidene vliegvelden in de buurt van Lincoln, ha venwerken te Liverpool, Portsmouth, Sunder land, Blyth, Hull fabrieken te New-Castle, haven en dokwerken in het oostelijk deel van Londen, alsmede opnieuw het groote oliedepót te Thames haven doeltreffend met bommen bestookt. Engel sche havens werden verder met mijnen afgesloten. Britsche vliegtuigen zijn des nachts het Duitsche rijksgebied binnengevlogen en hebben op enkele plaatsen bommen geworpen zonder noemenswaar dige schade aan te richten. Slechts op een plaats werd een boerenwoning getroffen Daarbij zijn vijf burgers op weg naar den schuilkelder gedood en twee gewond. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 46 vliegtuigen. Daarvan werden er twee in den nacht door luchtdoelgeschut neergehaald. Het gelukte voorts 6 versperringsballons te vernie tigen, zestien eigen vliegtuigen keerden niet terug. Behalve vier reeds genoemde officieren hebben in de luchgevechten der laatste weken nog drie jachtvliegers 20 of meer luchtoverwinningen be haald, en wel kapitein Mayer, kapitein Oesau en kapitein Tietzen. Aan het hoofd der overwinnaars in de luchtgevechten staat majoor Mölders me* 32 overwinningen". FRONTBERICHT. Het Vrijdag uitgegeven frontbericht van det D. N B. luidt als volgt: „Van week tot week worden de overzeesche ver bindingen van Groot Brittannië door de uitwerking van de Duitsche blokkade onveiliger. Behalve de in de laatste dagen tot zinken gebrachte zes Engel sche torpedojagers, heeft de Duitsche marine den laatsten tijd niet alleen een heele reeks groote koop vaardijschepen in den Atlantischen Oceaan en aan de Iersche kust in den grond geboord, maar voor Engeland gingen vooral ook talrijke oorlogsschepen verloren en wel van een type, dat van bijzondere beteekenis is voor den huidigen toestand van den oorlog ter zee. De op een mijn geloopen torpedo bootjager „Hostile" behoort tot de H-klasse die een waterverplaatsing heeft van 1340 b. r. t. De duikboot „Spearfish", een van de nieuwste eenheden der Britsche onderzeeërsvloot heeft onder water een verplaatsing van 960 ton en een bewapening van zes torpedolanceerbuizen. Bij de eveneens in den grond geboorde duikboot „Orpheus" gaat het om het z.g. oceaankruisertype met een waterverplaat sing onder de oppervlakte van 2030 ton. De tot zinken gebrachte kanonneerboot „Penzance" behoort to* een scheepsklasse, die als geleideschip voor koopvaardijconvooien gebruikt wordt en waaraan bij de Britsche marine reeds een aanzienlijk gebrek bestaat. Dergelijke succesberichten zullen Engeland de Duitsche blokkade in het vervolg toch wel ernsti ger laten opvatten, dan men daar wil doen gelooven. Het Duitsche luchtwapen heeft in den loop van 5 September het*zwaarte-pimt van zijn aanvallen ge legd op de Britsche vliegvelden in de zuidelijke en oostelijke omgeving van Londen. Vooral het vlieg veld Biggin Hill is weer met bommen bestookt, maar ook de vliegvelden van Detling en Thames haven, waar groote branden en rookzuilen tot een hoogte van 2000 M. het succes van de treffers aan toonden. In Biggin Hill werden gevoelige treffers op het landingsterrein en brand in hangars, onder komens en vliegtuigloodsen geconstateerd. Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben hun nachtelijke aanvallen vooral gericht op de weste lijke en zqidelijke kust van Engeland. In Liverpool er. Cardiff werden de haveninstallaties en in Southampton de werven en dokken en in het bij zonder het door vaste batterijen sterk beveiligde gebied van de oorlogshaven doeltreffend met bom men bestookt". Bulgaarsche troepen naar de Zuidelijke Dobroedsja. Intocht in de nieuwe gebieden op 20 September. SOFIA, 6 September. Naar hier verluidt zal de intocht van de Bulgaarsche troepen in de Zuidelijke Dobroedsja waarschijnlijk op 20 Sep tember beginnen. Ook zou het parlement in een buitengewone zitting bijeenkomen om de overeen komst tusschen Bulgarije en Roemenië over den terugkeer van de Zuidelijke Dobroedsja aan te nemen en het begrootingsontwerp voor het nieuwe gebied goed te keuren. Op 15 September zouden de Bulgaarsche bestuursambtenaren hun taak van de Roemenen overnemen. Amerikaansclie militaire waar nemers door koning George ontvangen. Gaat de Engelsche Koninklijke Familie naar Canada? LONDEN, 6 Sept. (D.N.B.) Koning George heeft gisteravond in tegenwoordigheid van den Amerikaanschen ambassadeur, Kennedy, de drie militaire waarnemers, die onlangs door Roosevelt naar Engeland zijn gestuurd, nl. vice-admiraal Ohormley, generaal-majoor Emmons en brigade generaal Strong, ontvangen. De koning had met hen een langdurige bespreking over den algemee- nen oorlogstoestand. Naar het tijdschrift „News Week" bericht, worden op het oogenblik in Ottawa plannen uit gewerkt voor het huisvesten van de Britsche Ko ninklijke familie in Canada. Het eiland der booze geesten. NEW YORK, September. Het wereldberoemde eiland, waarop thans de New Yorksche wolkenkrabberstad ten hemel rijst; Manhattan, is eens door de Indianen voor 16 dollar aan de Hollandsehe stichters van Nieuw-Amsterdam, het huidige New York, verkocht. Tot dusverre heeft men altijd gedacht, dat deze Hollanders daarmede een prachtig zaakje gedaan hebben. Een Amerikaan- sche geleerde, Jim Walton, is er echter achtergeko men dat van Indiaansch standpunt bekeken bij dezen handel in werkelijkheid niet de Indianen, doch de Hollanders het vel over de ooren is ge haald. Manhattan of Ma-Na-Hatta, zooals het door de Indianen genoemd werd, was namelijk volgens Indiaansche opvatting een plaats, waar de verdoem den hun eeuwige straf ontvingen. Het is zeker, dat ten tijde van den verkoop van het eiland daar geen enkele Indiaan leefde, doch dat de plaats juist angstig vermeden werd, daar men overtuigd was dat de zielen van alle misdadigers naar Ma-Na- Hatta verbannen werden. Een dergelijke vervloekte plaats hebben de Indianen natuurlijk met een licht gemoed aan de Hollanders overgegeven, in de vaste overtuiging dat zij den nieuwen bezitters slechts narigheid kon brengen. Walton grondt zijn mede- deelingen op de door den in het jaar 1841 gestorven Amerikaanschen generaal Samuel Dale achterge laten papieren. (United Press).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7