«w«v 'Kw; Wie? Jxovkmd uit eiqzn Juin DAMRUBRIEK. npmpmpmpmp m m m fM w m m m m m m m m 9 m m m m m 1 Aardbeien moesten in geen groenten tuin ont breken. Er is welhaast geen pleziex-iger groënte denkbaar, dat dit lage gewas, dat bij een goede verzorging zulke prachtige vruchten en in zulk een groote hoeveelheid draagt. We kunnen aardbeiplanten op leeggekomen groentebedden uitpooten, maar we kunnen ze ook met succes lang de randen van den groententuin uitzetten. In ieder geval moet, om geurige vruchten te kun nen oogsten, de plaats waar ,de planten staan, be hoorlijk zonnig zijn. Van planten die in de scha duw groeien oogsten we zure vruchten. Ook kiezen we voor den teelt van aardbeien steeds grond, waar gedurende minstens 4 jaren geen aardbeien hebben gestaan. We spitten de plek, waar we aardbeien gaan plan ten diep om, hoe dieper hoe beter, want hoe los ser we den bodem maken, des te minder hebben de planten van droogte te lijden. Daar de aardbei van een eenigszins vochtigen en zeer voedzamen grond houdt, is dit vooral op hooge, lichte gronden van belang. Bij het spitten dragen we er zorg voor, dat de bovenste laag aarde, de z.g. teelaarde boven blijft. Wanneer we nu den grond losgewerkt hebben,spitten we door de bovenstel aag grond een flinke hoeveelheid oude goed verteerde stalmest, eventueel varkensmest. We laten het aardbeibed nu 'n paar dagen liggen alvorens de planten hierop uit te zetten. Bij 't aan schaffen van aardbeiplanten zien we er op toe dat we jonge krachtig ontwikkelde planten, met een flink wortelgestel krijgen, die een gezonden in druk maken. Bij het uitplanten van onze aardbeiplantjes zorgen we ervoor dat de planten niet te diep of te ondiep komen te staan het hart van de plant moet zich juist boven den grond bevinden. Op een bed van 1.20 M. breedte plaatsen we 3 rijen planten. De twee buitenste rijen komen dan op 20 c.M. van de kanten en in het midden van het bed komt de 3de rij. In de rij komen de plan ten op 25 c.M. afstand van elkaar. Indien we aardbeiplantjes langs de randen van onzen tuin willen zetten kunnen we den plantafstand misschien beter 30 c.M. nemen Hebben we een zeer drogen tuin, dan doen we er goed aan onze aardbeien niet op een verhoogd bed, maar op rijen te planten, zoodat de plantjes niet hooger komen te staan den de omgeving. We Ioopen dan minder kans van uitdrogen. Hoewel de aardbeien vrij veel vorst kunnen ver dragen, is het goed de planten in het najaar met oude ruige mest af te dekken. D.w.z. we bedek ken de open ruimten tusschen de planten met een flinken laag mest, maar zorgen er voor dat het hart van de plant vrijblijft. Indien we rijkelijk willen oogsten, laten we de aardbeiplanten hoogstens 3 jaar op het bed staan. Het derde jaar kunnen we reeds duidelijk merken, dat de opbrengst minder wordt. Geschikte soorten zijn: Deutsch Evern, een rijk dragend, vroeg rijp soort, dat bij mooi weer in den hex-fst nogmaals vracht geeft. Madame Lefèbre, die zeer vroeg vracht geeft. Prinses Juliana, is voor droge gronden geschikt. De vruchten zijn groot. Jucunda is een late. x-ijkdragende soort. Zoodra onze andijvieplanten zoo groot zijn dat- ze elkaar raken, gaan we ze opbinden. We kiezen hier steeds een zonnigen dag voor uit en binden de planten nimmer op, indien het hart van de planten niet geheel droog is, daar andijvieplan ten, die nat zijn opgebonden, gaan rotten. Om andijvieplanten op te binden, tillen we van een plant al het blad op en slaan er even boven de helft luchtig een bandje omheen. Het eenvou digste kunnen we die doen, door van een ouden binnenband van een fiets ringetjes te knippen en deze om de andijvieplanten heen te leggen. J. J. L. CASTRICUM Gevonden en verloren voorwerpen. Aan het politiebux-eau zijn de volgende gevonden en verloren voorwerpen aangegeven: Vei-loren: wit konijntje, Torensti-aat 35; school- tasch, B. Wilhelm, Bleumerweg 5; barnsteenen hals- snoei-, mevr. Vex-wey, Tetburgstraat 7; dolkmes, S, Wagtex-, Brouwerskade 3, Haarlem; vulpen, C. Teijs- seling, Ruiterweg 41; bril, J. Duyn, Breedeweg 36: poederdoosje, S. Jansen, Nuhout v. d.- Veenstraat: damesportefeuille, S. Beuzikom, Keizer Wilhelmstr. 18, IJmuiden; zilveren vulpotlood,. L. Weischer, Pernestraat 71; belastingmerk, Eikelenboom, Dr, Jacobilaan 27; vaatje, gebr. de Wit, Mient; belas tingmerk, K. Bos, Ruiterweg 57; breiwerkje, R. v, d. Ven, Pernestraat 14; voetstuk van antieke kan delaar, W. Romijn, Pex-nestraat 5; Lipssleutel, Po litie, Castricum: 2 boterkaarten, N. Beentjes, Schoutenbosch 19; licht blauwe jongens overjas, P, de Waax-d, van Zantenlaan 21, IJmuiden O.; foto toestel, G. Duinmeyer, Krommenieërweg 126, Wor- merveer. Gevonden: blauwe ceintuur, Losekoot, Mient 23: glassnijder in étui, C. de Nijs, Cieweg 8; gebreid damesjasje, C. Teiseling, Ruiterweg 41; fototoestel, Politie, Castricum; autoped, Politie Castricum; brei werk, A. Hogensteyn, Beverwijkerstraatweg 44. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Jacobus Cornelis, z. van P. Groentjes en A. A. Hageman; Wilhelmus Joannes, zoon van W. Gijzen en C. Molenaar. Getrouwd: M. J. M. Janson en M. A. L. Wahlen. Loop der bevolking. Ingekomen: J. A. Brouwer en gezin, van Den Helder, Hee- reweg 41. B. D. H. Tortike en echtgen., van Den Helder, Geelvinckstraat 12. M. M. Muldei-, van Ursem, Bakkummerstraat 133. Wed. Krop, van Rotterdam, Mient 73. J. Adelaar en gezin, van Amstex-dabm, Schulp- stet 3. M. Rijs, van Apeldoorn, Schoutenbosch 74. M. J. M. Janson, van Wassenaax-, Geelvinck straat 24. J. Fluitsma, van Leeuwarden, Dorpsstraat 88. W. A. Brink, van DriebergenRijsenburg, Per nestraat 62. Vertx-okken: Th. Steunebrink. naar Amsterdam, van Walbeeck- straat 75 III. C. S. Duinker, naar Terschelling, Internaat „Wil- lem Barentz". J. W. Hartog, naar 's-Gravenhage, Havenkade 45. E. F. Kok, naar Hilversum, Fabriciuslaan 23. A. J. van Peski en gezin, naar Bussum, W. Bil- derdijklaan 28. P. Kamer, naar Bussum, W. Bilderdijklaan 28. M. W. de Vries en gezin, naar Amsterdam, P. C. Hooftstraat 82 I. M. J. Öffermans, naar Amsterdam, P. C. Hooft straat 82 I. G. Dolderman, naar Terschelling, Midsland 97. N. van den Akkex-, naar Velsen, Koningsweg 2. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid; men gevoelt zich vrijer en beter (Adv. Ingez. Med.) HEEMSKERK VITESSEA.D.O. UITGESTELD. De wedstrijd VitesseA.D.O.die a.s. Zondag voor de competitie zou worden gespeeld, is door den N.V.B. uitgesteld. BOETE-PROCESSIE NAAR HEILOO. Begunstigd door fraai zomerweer hield de Dio cesane Land- en Tuinbouwbond een boete processie naar Heiloo. Ondanks de drukte van de boonen-campagne waren bijna alle leden per fiets of per autobus naar de bedevaartsplaats ge gaan. Ook de geestelijk-adviseur was aanwezig. ZEEPDISTRIBUTIE. De Distributiedienst deelt aan belanghebbenden mede, dat werkgevers van bedrijven, waarin werk verricht wordt waarbij men in sterke mate aan ver ontreiniging bloot gesteld is, formulieren ter invul ling kunnen afhalen aan het kantoor Maerelaan 3, iederen morgen tusschen 9 en 12 uur. De formulie ren moeten vóór 12 September 1940 weer bij boven- genoemden dienst ingeleverd worden. Na dien da tum kunnen geen aanvragen meer behandeld worden SANTPOORT N H. KERK. 10: Ds. R .H. Oldeman. N. H. KAPEL. 10: Ds. F. D. Emous, Amsterdam. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: C. Redert, van Zeist. BEVERWIJK N. H. KERK, KeKx-kstraat. 10: Ds. Lagerwey, uit IJmuiden. DOOPSGEZ. KERK, Meerstraat. 10: Ds. L. Bonga uit Leeuwarden. VRIJZ. HERV., Parklaan. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GER. KERK, C. H. Moensplein. i0 en 5: Ds. H Holtrop. VRIJE EVANG. „MARANATHA", Adrichemstr. 31a 9.30: Bidstond. 10: J. A. Hoekendijk, uit Heem stede. Woensdag 89: Openluchtsamenkomst Baanstraai CASTRICUM N. H. KERK. 10: Ds. J. M. Seulijn. GER. KERK, Beverwijkerstraatw. 32. 10 en 5.30 Ds. J. Krüger. E V AN GELISATIE VEREENIG ING. 10: Ds. M. G. Blauw, uit Overveen. HEEMSKERK N. H. KERK, 10: Ds. Joh. IJzex-man. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK, Wijk aan Zee. 10: Ds. W. J. van Elden, uit Haarlem. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan. 10: W C. Luuring, hulpprediker. onder leiding van B. Dukel.. ONZE DAMRUBRIEK. Met ingang van heden zal onze damrubriek weer eiken Zaterdag verschijnen. Met de lange winter avonden in het verschiet zal het weer verschijnen van onze damrubriek voor den damspeler een aan gename ontspanning blijken te zijn. Te beginnen met de volgende rubriek zullen wij een wedstrijd organiseeren in het oplossen van problemen. Voor dezen problemenwedstrijd hebben wij fraaie prijzen beschikbaar gesteld, welke in de vol gende rubriek zullen worden bekend gemaakt. Wij doen een beroep op onze problemisten in Kennemerland teneinde hun composities welke nog niet gepubliceerd zijn, voor onze rubriek te willen x-eserveeren. De voox-keur geven wij n.l. aan composities van onze problemisten uit Kennemerland. Wij hopen dus op deze medewerking, en kregen reeds de toezeg- gink van H. Laros, één van Nedex-land's bekendste problemisten. Zoo spoedig mogelijk zien wij dus vaxx de auteux-s hun medewex-king tegemoet. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. EEN FRAAI PARTIJFRAGMENT. Van den 71-jarigen meester Noome, één der pio niers der Nederlandsche dambeweging, mochten wij, speciaal voor onze damrubriek, een fx-aai partij-gedeelte ontvangen. Deze partij werd gespeeld tusschen de heex-en C. Dekker, Beemster met Wit, en J. Noome Mzn., Pur- merend met Zwart, 16 Augustus j.l. De stand na den 22sten zet was: Zwart: Zwart st H§ m ÉHf 'ff S 8 W i t kan optreden, de speler die het positiespel afspeelt en het slag- en combinatiespel als hut middel gebruikt, doorziet alles. Deze positiesrv' zal zich nimmer laten vangen in het gespannen Wit is aan zet en vervolgt met: 6. 39—33! Hij denkt daarmee stukwinst te forceeren. 2934 7. 33—29? Zwart kan thans verrassend een slagzet uitvoe- naar veld 44, doch winst levert deze slag niet? Voor ons is dit maar bijzaak, doch wij hebben'r len aantoonen, dat Zwart, omdat Wit op hel sla-' en combinatiespel inging, hij leukweg met een kef rigen slag werd verrast.^ Zwart kan om schiit verlies te voorkomen spelen: 19—24! 8. 28x39 18—23 9. 29x7 8—12 10. 7x18 13x44 met remise. Had Wit de positie met den 5den zet tweede dia. gram goed berekend dan had deze veel voorder als volgt kunnen spélen. Nu niet 39—33 doch' 6. 39—34 29x40 7. 45x34 9—14 of? Stand na 914 van Zwart luidt: Zwart Wit; Stand in cijfers: Zwart: 7, 8, 9, 13, 15, 16, 18, 19, 23, 26, 29. Wit: 27, 28, 30, 32, 35, 36, 37, 38, 40, 43, 45. Een der middenspel posities, waarin het slag- en coixxbinatiespel den toon aangeven. Zwart is aan zet en kan meteen een slagzet uitvoeren door: 1822 28x17 gedw. 2934 of 2933 doch Wit speelt met 1711 de doox-braak naar dam, en het geheel levert voor Zwart dus geexx voordeel op. Daarom speelt Zwart. 17—12 Nu dreigt 16—21 27x16 18—22 28x17 12x21 16x27 2934 40x18 13x33 met winnend eindspel voor Zwart. Wit heeft dus gedwongen spel den voorpost op 29 weg te ruilen. Het spel verliep met: 2. 40—34 29x40 3. 35x44 15—20 4. 44—39 20—24 5. 30—25 24—29! Staxxd na den 5en zet 2429 luidt: Weer heeft Zwart door het slag- en combinatie spel in de positie te vlechten veld 29 bezet. En hoe verradex'lijk en mooi het slag- en combinatiespel, als zeer belangrijk onderdeel van ons damspel ook sss Wi t Wit is nu aan zet en kap in de positie zeer iras] winnen door: 8. 25—20 14x25 9. 43—39 De overblijvende positie hebben wij nog onder zocht doch geen spelgang die op eenig houdbar? spel geleek voor de zwarte stelling gevonden. Meester Noome onzen dank voor zijn schitter®, de bijdrage. Gaarne zien wij opmerkingen uit onzen lezers- kring tegemoet. Alle cox-respondentie betreffende deze rubriek H zenden aan den damredaeteur B. Dukel, Van W; senaex-straat 23, IJmuiden-Oost. Jansje Doezel doet een vondst. O, wat is 't vandaag toch een heerlijk, stralend weer! Zo warm als in Juni en toch.... zo helder en stil als in September. Zullen we nu eens in Ka- boutei-dorp gaan kijken? Je zult zien dat 't daar gezellig is want alle bewoners zijn druk bezig voor de wintervooiTaad te zox-gen. De sohoorsteentjes van de grappige boomhuisjes, moshuisjes en pad destoelhutjes roken, dat het een lieve lust is. Man den en manden vol kleine, eetbare paddestoeltjes worden binnengesleept, schoongemaakt en in grote ketels gekookt om dan later in flessen te woi'den bewaard. De geur van kruiden, die bij de inmaak gebruikt woi-den, waait door 't hele doi'p en door 't bos in de omtrek. Wat zijn ze allemaal bedrijvig in de weer: va ders, moeders, jongens en meisjes van Kabouter- dorp! Ze verzamelen ook beukenootjes, bosbessen en rozenbottels en wat is 't niet een werk voor de fijne kabouter vingertjes om de nootjes te kraken en de bessen één voor één keurig op te wrijven met een zacht doekje! 't Laatste is 't werk van de meis jes. Kijk, daar zitten er zeker wel honderd bijeen in de grote schuur van tante Vrolijkhart, die ge zellige huisvrouw van burgemeester Goedsmoeds. Ze leren daar precies hoe ze doen moeten: niet te hard wrijven, want dan zou de bosbes stuk gaan en niet te zaclxt, want dan blijft het velletje dof. Burgemeester Goedsmoeds komt zelf ook eens kijken of !t werk vordert. Ja hoor, hij is er nog, al wordt hij de laatste tijd een beetje oud en stijf. Maar hij heeft nog altijd z'n rode, ronde "wangen en z'n gezellig wit puntbaardje. „Flinke kinderen, brave kinderen!" prijst hij met z'n px-ettige stem, „als 't zo doorgaat zijn we dit jaar al héél gauw klaar met de inmaak. Maar dat moet ook, dat moet ook! Want 't kon best eens een koud wintertje worden. Tante Ekster heeft het al in d'r tenen gevoeld en oude Piet Brom in z'n rim- metiek. Ja, ja, een koud wintertje zijn we te wach ten!" En zo wandelt de burgemeester al pratend door de schuur, klopt hier een klein kaboutermeisje op de schouder en wijst daar eentje, hoe ze doen moet. Als hij weg is, zegt Klaartje Fleur met haar dikke rode wangetjes: „Wat is oom Goedsmoeds toch een schat, hè?" „Een allerliefste schat'/ vindt Jansje Punnemuts met haar zacht stemmetje. Daar moeten ze allemaal even om lachen, maar toch zijn ze 't er hartelijk mee eens. Burgemeester Goedsmoeds is de beste, vxdendelijkste burge meester, die Kabouterdorp ooit gehad heeft! zeg gen ze allemaal en ze px-ijzen hem zó, dat tante Vrolijkhart een kleur krijgt van pleizier. En dan komt vanzelf het gesprek op het jubileum van den burgemeester, dat over twee maanden zal wor den gevierd. Dan is hij precies vijf en twintig jaai burgemeester en natuurlijk moet hij eens flink worden vertroeteld op die dag. De meisjes hebben reuze plannen; ze wileln het dorp vex-sieren met erepoorten, alle lantaarnpaal- tjes omwikkelen met bossen bloeiende hei en een guirlande van glimworpjes aanbrengen aan de ge vel van het stadhuis. Maar dit alles mag tante Vro lijkhart natuurlijk niet weten, dat begrijp je! En zo komt het, dat die middag de aandacht een beetje van 't besjes wrijven afgaat: telkens wordt er er gens in een hoek stil gefluisterd en dan liggen de handen weer een poosje stil in de schoot. Tante zucht eens en zegt dan: „Nou, we scheiden er maar mee uit voor vandaag! Wat jong is, speelt graag! Max-s, naar buiten! De rest komt morgen dan wel". Als het geluid van de honderden vlugge kabou ter voetjes is weggestorven, klinkt een eind verder een veel zwaarder geluid. Het klinkt uit het grote, donkere bos, dat een heel eind van kabouterdox-p af ligt. De kabouterkinderen mogen daar nooit ko men, want het is bekend, dat de mensen er gaan wandelen en er 's zomers doorheen suizen op grote ijzeren dingen. Een paar brutale kabouterjongens zijn er eens in geweest. Gelukkig maar, dat ze al lebei hun pannemutsen bij zich hadden, waardoor Ke zich direct onzichtbaar konden maken! Maar wat ze daar allemaal gezien hebben, heeft hun zó angstig gemaakt, dat ze nog wel een uur later stonden te bibberen op hun benen. In dat bos is 't vandaag reuze-pret, want Kitty is jarig en ze heeft haar hele vriendinnenschaar hiex-heen mee genomen om die grote dag te viex-en. Weet je wie Kitty is? Het dochtertje van den dokter uit het mensendorp, dat px-ecies een uur van Kabouter dorp ligt. Een wildebras, een robbedoes, nee maar! Ze heeft goudblonde krullen, die niets doen dan om haar gezicht dansen (want Kitty zit nooit een ogen blik stil) en brutale ogen, die toch ook wel lief en vriendelijk kijken kunnen. Vandaag stralen ze van de pret. Kijk, Kitty's moeder is er ook bij, die heeft dezelfde blauwe ogen als Kitty maar veel zachter. En Treesje en Grietje Brons van de boerderij, Nellie Faber van den dominee, Willempje Smal van den koster, Greta en Gerda van den bakker en nog wel vijf of zes andere meisjes, maar die ken ik niet zo precies. Kitty bedenkt steeds weer nieuwe, leuke spel letjes, de een al wilder dan de andere. Hier tussen de bomen kun je toch zo fijn boompje verwisselen, krijgertje en rovertje spelen! Als ze eindelijk hijgend op 't mos neexwallen, roept Kitty: „Zó'n heerlijke verjaardag als van daag heb ik nog nooit gehad!" En haar moeder lacht en gaat vlug de limonadefles halen uit haar fietstas. Dat wordt een reuzefeest! Er zijn taartjes en ook koekjes en schuimpjes! Wat een verjaar dag! Vijf minuutjes zitten ze stil te genieten. Maar dan kijkt moeder opeens op haar horloge en roept: „Kinderen, 't is tijd, we moeten naar huis!" De mantels worden uitgeschud en op de fietsen ge bonden. De papieren worden netjes opgezocht. Even nog klinkt een luid gelach door het bos en dan wordt het heel stil. Je hoort alleen nog 't rui sen van de hoge dennebomen. Jansje Doezel, het allerjongste kaboutermeisje, dat bij 't besjes wrijven heeft meegeholpen, is erg bedroefd. Ze loopt stilletjes te snikken door 't ka- boutex-bos. Wat zou er toch aan schelen? Ik denk, dat ik 't wel weet: Jansje is weer zó vreselijk ge plaagd door de andere kinderen. „Ga jij nou maar weg!" heeft Pietje Snib ge roepen, „jij zit toch altijd maar te dromen! Zou jij iets leuks kunnen bedenken voor 't feest van den burgemeester?" En Grietje Grotemond heeft ge zegd: „Gekke Doezel, jij verbeet toch alles! Je ver geet je schooltas, en je boeken en je potlood! Mor gen kom je nog zonder neus op school!'' En toen heeft Grietje haar een harde duw gegeven, dat ze een meter ver wegstoof. Jansje moet 'er steeds weer om huilen als ze er aan terugdenkt. Een klein beetje gelijk hebben de meisjes wel. Ja, heel erg oplettend is Jansje niet: als ze de grote witte wol ken door de lucht ziet drijven droomt ze van sprookjespaleizen en als ze de zon op 't water ziet schijnen, denkt ze, dat daar beneden een betoverd slot ligt! En dan vergeet ze verder alles om zich heen! Jansje snikt en snikt. Maar dan kijkt ze op en haar ogen worden groot en rond van bewonde ring. Daar heel in de verte ziet ze de grote, vuur O» o, wat is dat prachtig! rode zonnebal tussen de bomen doorschijnen! Wat is dat prachtig! Jansje is opeens haar verdx-iet vergeten. Ze wil daar naar toe! Ze loopt en loopt, hoe langer hoe harder en denkt er helemaal niet aan, dat ze al lang het kabouterbos uit is en midden in 't andere bos loopt, 't gevaarlijke bos, waar soms mensen ko men! En nu is ze bijna bij dat rode, schitterende licht. Bijxxanee, toch niet! Want achter 't bos ligt de hei en daar heel ver achter zinkt de rode zonnebal langzaam weg. Jansje moet er even bij gaan zitten om het prachtige schouwspel goed te zien. En als ze daar aan de rand van. het vreemde, grote bos zit, dan ziet ze opeens nog iets anders: vlak aan haar voeten ligt een snoer prachtige blauwe kralen, waar de zon in vonkt en schittert. De grootste kraal is wel zo groot als het hoofdje van Jansje Doezel' en de kleintjes groter dan haar vuistjes. O, a, wat is dat prachtig! Jansje weet niet, dat dit een van de verjaarscadeautjes is van Kitty van den dokter en dat het meisje bij 't wilde spelen de kralen heeft verloren. Ze kijkt maai-, stom van vex-bazing! En dan denkt ze opeens: „Nu heb ik ook een geschenk, een prachtgeschenk voor mijn lieven beste burgemees ter Goedsmoeds!" Als Jansje Doezel midden in de nacht thuis komt, zijn vader en moeder boos en blij tegelijk. Maar de boosheid is direct weer over, als Jansje gaat ver tellen van het wondex-heerlijke blauwe ding, dat daar zo maar in 't mensenbos ligt te fonkelen. Direct wordt een ontdekkingsexpeditie uitgerust met een wagen en vier witte muizen en Jansje mag mee om het blauwe ding aan te wijzen. En nu raad je nooit, wat die knappe kabouters van de ketting van wilde Kitty hebben gemaakt: een nieuwe lichtkroon voor het raadhuis. In de kralen werden grote gaten geboord en in die gaten zijn de glimworpjes gekx-open, zodat hun licht door het blauwe glas heenscheen. 't Was ge weldig feeëriek! En burgemeester Goedsmoeds heeft geroepen „Zó'n heerlijke dag heb ik nog nooit gehad! En niemand heeft na die dag Jansje Doezel meer dur ven plagen!" R. DE RUYTER-VAN DER FEER. GRAPJES. De hulpvaardige méneer. Een heer ziet een klein meisje bij een huisdeur staan en tevergeefs proberen, bij de bel te komen. Vol medelijden komt hij naderbij en drukt op het knopje. 't Meisje kijkt hem slim lachend aan en zegt: „Nu moeten we vlug maken, dat we weg komen, vóór het dienstmeisje ons ziet!" Moeilijk raadsel. „Moeder, ik zal u eens een heel moeilijk raadsel opgeven: 't is groen en heeft drié poten en 't klep pert met de snavel. Ra, ra, wat is dat?" „Ik weet het heusch rtiet!" „Een ooievaar". „Maar die is toch niet groen en heeft ook geen drie poten". ,Nou, ik zei toch, dat het een m o e i 1 ij k raad sel was!" BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES, Heden ontvangen jullie geen briefje vooraf?* Best KLAPROOS JE. Zeg meisje hoe kom toch aan dat Drostepostpapier? 'k Vind het grapp., en heb het nooit eerder gezien. Natuurlijk wil iü in je poëziealbum schrijven. Breng de album maar eens bij mij op school. Ja het was 1.1. Woensdag prachtig weer. Zal jé me niet meer vergeten? Dag Klaproosje. Lief SNEEUWWITJE. Wat fijn zeg, dat je Don- derdag's naar gymnastiekles gaat. Waar wordt dj les gegeven en hoe heet de vereniging? Wie geef; les? In je volgend briefje ga je m'n vragen maai beantwoox-den dan heb je meteen stof om over te schrijven. Je vei'langt, zoals je schrijft, nu reeds naar de clubuurtjes. Nog enkele weken en d Dag Sneeuwwitje. Best GOUDHAARTJE. De aanvangsdatum onze clubuurtjes is nog niet vastgesteld. In iedï geval begin October. In een briefje vooraf meld 5 in tijds datum, uur en plaats, 'k Houd zoveel mo- gelijk rekening met de schooltijden en het ruim voor donker thuis kunnen zijn. Maar denk er o: vooral trouw te schrijven. Ga je ook Donderdag) naar gymnastiekles? Dag Goudhaartje. Lief BIJDEHANDJE. Prettig dat je het co school zo goed maakt. Maar goed je best blijven doen. Was het weer je 1.1. Woensdag te warm? Mi] niet hoor. 'k Vond het heerlijk. Je moet na school- j tijd van iedex-e mooie dag maar flink genieten, Van de winter zal je genoeg binnen moeten blijven, Jt poppen en ander speelgoed doen dan weer d' Dag Bijdehandje. Best DOORNROOSJE. Je schreef mij „Het be- vald me best op school". Je hebt een taalfout inhf zinnetje gemaakt. Zoek de fout eens op. Wat fijn da je nu een kamertje hebt om je werk te maken, 'k Begrijp dat je er rustiger en beter kunt werken dan in de huiskamer. Je zult nog wel meer schriften moeten kopen. Het zal heus niet bij ongeveer za stuks blijven. Maar je hebt nogal een dikke spaar pot dusJa nu plaag ik even. Dag Doornroosje. Beste STER VAN BETHLEHEM Ja, nu heb je ook weer school. Je vindt het weer prettig om naar school te gaan. Zo is het meestal. Na een poos van rust, verlangt men weer naar de dagelijkse arbeid. Waar ga je school en in welke klas zit je? In jt volgend briefje geef je maar antwoord op m'n vraag. Dag Ster van Bethlehem. Lief TEKENAARSTERTJE. Je was dit kecril heel vroeg met je bx-iefje. Dat kwam zeker door je rapportcijfers die je me zo spoedig mogelijk wilde mede delen, 'k Vind het een mooi rapport. Alleen het cijfer voor rekenen moet iets vex-beteren. Maar dat komt ook nog wel. Je hebt je best gedaan en dal is hoofdzaak. Je ouders zijn zeker ook wel tevreden. M'n gi-oeten aan je moeder en aan Dini. Dag Teke- naaistertje. Lief VLECHTJE. Vind je het zo leuk een briefje aan je gericht in de courant te zien? Dat geloaf j* graag. Er zijn wel rubriekertjes die de briefjes uit knippen en in een schrift plakken. Als je me iefiei* week schrijft, dan staat er ook iedex-e week briefje voor je in de rubriek. Je hebt dit keer sf netjes geschreven. Hoe lang zijn je vlechten? Kun nen ze al als leidsels dienst doen? Dag Vlechije. AAN ALLE RUBRIEKERTJES. Ter ere van het mooie weer heb'ik deze week wei nig briefjes ontvangen. Voor een keertje vind ik da' niet ei-g. De maand September kan echter nog tneef mooi weer geven en als jullie me dan maar steens niet schx-ijven dan blijft er van de belofte, trouw te zullen corresponderen, niet veel over. A.s. wees krijg ik weer heel veel briefjes? Uitstekend. Afge sproken. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF' 't Slimmerdje. Moeder: Hans, als je Taks nog één keer aan -a ox-en trekt, trek ik jou aan je oren!" Hans: „Goed, moeder, dan' trek ik hem voorww maar aan z'n staart".

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8