IJmuider Courant Telle Duitsche luchtaanvallen Juren voort ÖlLllA Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen •s rsa?Hatscïappijen enz- De verduistering Avond loop. 25e JAARGANG N* '264 y;,gave jqujsR'" lourens •Uitgaven Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. ox Haarlem, Telefoon 10724. Bureau loutstraat n Courant- Kennemerlaan 42, IJmuiden, dit blad, worden kosteloos ilefoon5- ■qeven voor ornen In Kennemei Courant. Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDXG 10 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per posi 1.95 per kwartaal. Losse nunnmers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 0.40, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Londen ondervindt ernstige gevolgen der bombardementen ai DNB. meldt: Maandagmiddag zijn de en haveninstallaties ten noorden en ten - van de Theems het doel der Duitsche a vallen geweest. De Duitsche gevechts- ies bestookten deze militair hoogst be- joelen met bommen van elk kaliber. ,g oU(je brandhaarden ontstonden, naar 'V3fü X.B. verneemt, talrijke nieuwe, die de Tiipcms in een verre ziel oevers van loefl Behalve de Theems in een verre zichtbaren mphaTve^den aanval op Londen heeft het JLhe luchtwapen gisteren ook aanvallen Hernomen op militair belangrijke doelen Canterbury, welke met bommen werden j gij de luchtgevechten boven Londen KeV verloren de Engelschen ruim 40 vlieg- toifen. 16 Duitsche toestellen zijn nog niet ^Oofnahei aanbreken van den nacht golfden aanvallen der Duitsche vliegerformaties «art tegen de militair belangrijke doelen van Londen. Urenlang duurde in de hoofdstad het luchtalarm. h°t D.N.B. nader meldt, zijn de Duitsche «toüanvallen van Maandagmiddag buitengewoon beffend geweest. De aanval geschiedde in gol- met een tusschemipoos van 30 tot 40 minuten. L 300 vliegtuigen wierpen hun regen van ijzer ij. brandende haven- en industrie-installaties 'orden en zuiden van de Theems neer Daar Üden nieuwe branden op. De dikke rookwolken 1 éen j0t aan de monding van de Theems. Men üden indruk te vliegen over een zee van vlam- L Terwijl de eerste golven terugkeeren, vlie- reeds andere formaties uit het Zuidoosten, het to en het Zuidwesten, naar Londen. De Duit- vergelding voor de Engelsche aanvallen op de che burgerbevolking is onverbiddelijk. Van jr is nauwelijks iets te bespeuren. De schoten 'het afweergeschut zijn slecht gericht. Jagers .zelden te zien. Uit Stockholm verneemt het D.N.B.Het gemaal op Londen, gerichte zware bombar- GJ dement heeft volgens hier binnenkomende be- richten een beslissenden invloed uitgeoefend «p het dagelijksche leven der reuzenstad. De jemieling van talrijke verkeerswegen, de ver perring van vele straten heeft de toevoeren in levensmiddelen naar de stad gevoelig ver- *5 stöord. De wensch der Londenaars om zich in ieder ge val met levensmiddelen te dekken, teeneinde bij komende verder luchtaanvalln in idr geval een eigen reserve in huis te hebben, heeft geleid tot een bestorming der levensmiddelenwinkels. Vooral in de dichtbevolkte arbeiderswijken waren, tegen den middag alle winkels totaal leeggekocht. - De winkeliers konden niet mededeelen, wanneer zij nieuwe voorraden zouden ontvangen. De post is in Loonden Maandag slechts in enkele wijken bezorgd. Telegrammen kunnen slechts op enkele kantoren worden opgenomen. De brandweer, die bijna 62 uur ononderbroken dienst heeft gedaan, zal thans versterking uit de provincie krijgen. Vele arbei ders en bedienden waren Maandag niet meer naar hun werk gegaan, omdat zij hun gezin niet alleen wilden laten of doordat de verstoorde verkeers- j verbindingen hun de rit naar het werk onmogelijk maakten. Anderen keerden na een tocht van uren weer naar huis terug, daar zij in plaats van de fabrieken, waar zij werkten, rookende puinhoopen hadden aangetroffen. Te Londen werd gisteren tweemaal overdag luchtalarm gegeven. Ook in den afgeloopen nacht weerklonk het alarmsignaal. Het eindig de vanmorgen om kwart voor vijf. Het had toen negen uur en zes minuten geduurd. AMERIKAANSCHE PERSSTEMMEN. NEW YORK 10 September. (D. N. B.) De pers te dezer stede brengt lange verslagen over het bombardement van militair belangrijke installaties te Londen, dat negen uur duurde, door het Duitsche luchtwapen. In alle richtingen, zoo heet het in deze verslagen, konden van het centrum van Londen uit, branden waargenomen worden. Het verder verkeer is ge deeltelijk volkomen gestremd. De meeste Londenaars moesten te voet naar hun werk gaan. De politie pa trouilleert met geweren door de straten en contro leert de identiteitspapieren van de voetgangers. Uit de buitenwijken van Londen meldt een oog getuige, dat het Theemsgebied een onvergetelijken apocalyptischen aanblik biedt. Zware, zwarte rook wolken en steekvlammen, die waar te nemen vie len, waren onmiskenbaar van brandende petroleum afkomstig. Foto's uit Londen, die hier gepubliceerd worden, toonen een totaal verwoeste dokinstallatie. Op den achtergrond is een zinkend schip te zien. Een tweede foto laat een vernielde brug zien, in de nabijheid waarvan zich talrijke dokinstallaties bevinden. Wat er aan de hand is? Het hengelseizoen heeft ook aan de bruggen zijn hartstochtelijke beoefenaars onder periodieke belangstelling, niet in het minst van loop- en fietsjongens. (Foto Pax Holland.) Deserteur van koffie- en thee diefstallen verdacht. Eenige weken geleden hebben zich in de 3:.ï koofdstad vele diefstallen van koffie en thee «rgedaan. Een man, die zeide te komen voor den Ipwawdienst, bestelde in diverse kruideniers- Ttóels groote hoeveelheden levensmiddelen en am dan bij voorbaat kleine hoeveelheden thee li koffie mede. Hij verzocht de resteerende goe- Htjtaaan een bepaald adres, waarin dan de Op- ouwdienst gevestigd zou zijn, af te geven. De zocht tevergeefs naar den dader, doch "pmerhand verkreeg zij een vrij volledig sig- Wement. Bij nader onderzoek bleek haar, dat Kapoor leiden moest naar Amersfoort. Zij ver hit den Opbouwdienst aldaar opgave van de jc manschappen. Het bleek, dat men hier r™enhad met een deserteur, namelijk den 22- v:L[ V" Seboren te Amsterdam. De com- van van de centrale recherche te msterdam heeft thans opsporing van dezen i'-l £?e«yordt verdacht van oplichting van par- ju kmne en thee, verzocht. Groote hoeveelheid distributie kaarten gestolen. nacilt van Zaterdag op Zondag zijn uit knst af V^n <3en gemeentelijken distributie- en aan den Laansweg in Amsterdam-Noord rwmrt aantal distributiebescheiden ont- Pfl D T' i Dsiuitpfeu^etffc zich vermoedelijk Zaterdag laten hten was p fc toen het gebouw leeg en ver- i look nopengebroken en daaruit een uen uwlj heid- distributiekaarten weggeno- Sk aantli i. bevindt zich tevens een belang- Ntemdhi-« soenkaarten "welke, afgestempeld, V Petroleum*,a v,00r'bakkers, caféhouders, kappers, taféhoudeN deze inbraak worden bakkers, Ito vootb oii Ppers> petroleummaatschappijen Ue winkeliers door de politie gewaar schuwd tegen het koopen van rantsoenkaarten voor koffie, thee, suiker, enz. daar de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat bedoelde kaarten van dezen diefstal afkomstig zijn. Bij aanbieding wordt verzocht, ten spoedigste het dichtstbijzijnde politiebureau of posthuis in kennis te stellen. Gemeentefinanciën en wederopbouw Rijkscommissie van advies ingesteld. Uit een mededeeling van Ged. Staten van Noord-Brabant aan de gemeentebesturen in hun gewest blijkt, dat de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van financiën een rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën inzake den wederopbouw hebben ingesteld. Deze commissie heeft tot taak: 1. te adviseeren omtrent de regeling der Rijks bijdragen in het herstel der oorlogsgeweldschade, toegebracht aan gemeentelijke eigendommen; 2. de beoordeeling van de financieele zijde van de herbouwplannen, welke financieele gevolgen voor de gemeenten medebrengen; 3. te adviseeren omtrent de in individueele ge vallen toe te kennen bijdragen met inachtneming van de onder 1 bedoelde vast te stellen bijdrage regeling. Het bureau der commissie is gevestigd in het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken. (N.R.Ct.). Zon onder 20.07 uur Zon op 7.07 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Het nieuwe 7% cent zomerzegel, dat thans aan de postkantoren verkrijgbaar is en voorzien is van den opdruk iVz 4- ZVz- (Foto Pax Holland.) (De aandacht wordt erop geves tigd, dat in het donker voorzich tig moet worden geloopen er. vooral niet op den rijweg.) Vriend, als g' In de avonduren, Nog eens op den loop wilt gaan, Loop dan, wilt ge 't niet bezuren, Niet erin of tegenaan. Dat wil zeggen: loop zorgvuldig, Niet maar raak, want dat loopt mis, Loop nadenkend en geduldig, Niet maar blindlings op den gis. Menschen missen kattenoogen, Zoo niet allen, dan toch 't gros, Loop naar beste speurvermogen, Als 't niet vastloopt, loopt het los. Laat den rijweg aan de fietsen, Houd u strikt aan het trottoir, Fietsers zien van u toch niets en Dat 's voor u en hen gevaar. Neem geen loopje met een ander, Als gij niet bij hem behoort, Maar loop allen met elkander In den goeden zin van 't woord. Dat wil zeggen: loop tezamen, Op eikaars belang gericht, Dat geldt altijd, maar met name Door het duister naar het licht. BROOD Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 112 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algemeen Distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 van het Algemeen Distributieboékje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeél of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algemeen Distributieboékje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 Liter. Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zacht zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December.) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Versche haring f 25.5020, Makreel f 23 f 22, Groote Gul f 24—f 21, Kleine gul f 25—f 9, Kabeljauw f 36f 28, Wijting f 12.50f 11.00, Kleinmiddel schelvisch 39f 29, Zetschol f 33, Kleine schol f 33—f 27, Bot f 33.50—f 25.50, Schar f 20f 14, alles per 50 K.G. Tong f 2.10f 1.15 per K.G. Zoetwatervisch per K.G. Voorn 13 ct., Blei 14—13 ct. IJm. 208 f 23. CHR. GEMENGD KOOR „LOOFT DEN HEER". Ondanks de moeilijke omstandigheden in ver band met de verduistering enz. worden de repeti ties van het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" voortgezet. De repetities worden gehouden Don derdagsavonds van 7.30 tot 9.30 uur in de Wilhel- minaschool ingang Houtmanstraat. Portvrijdom voor militairen in hospitalen. 's-GRAVENHAGE, 10 September. De port vrije verzending van correspondentie aan en door militairen, welke geheel opgeheven was, wordt uitsluitend voor die militairen beneden den rang van officier die, gewond of ziek, nog in militaire hospitalen of burgerziekenhuizen verblijven, ge deeltelijk hersteld. Deze portvrije verzending is beperkt tot: briefkaarten, welke echter geen berichten om trent handelszaken of bestellingen of aanbiedin gen van handels- of fabrieksgoederen mogen be vatten en nieuwsbladen tot een maximumgewicht van 100 gram. Aan deze portvrije verzending gelden de volgende voorschriften. Aan militairen gerichte briefkaarten enz. die nen, boven het adres, het opschrift „militair" te dragen. Het adres-moet naam, militairen rang van den geadresseerde en aanduiding van hospi taal of ziekeninrichting bevatten. Door daartoe gerechtige militairen verzonden briefkaarten enz. dienen boven het adres eveneens van het op schrift „militair" voorzien te zijn, welke aandui ding gewaarmerkt moet worden door de hand- teekening van den afzender. Verder moet op de adreszijde naam en militairen rang van den af zender en een stempelafdruk van hospitaal of zie keninrichting voorkomen. VELSEN Vier jubilarissen bij de Papier fabriek. Deze maand zullen vier arbeiders hun vijf en twintig-jarig dienstverband bij de N.V. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen her denken. 15 September a.s. zijn er drie jubilarissen t.w. de heer G. Arisz, werkzaam in de afdeeling Buiten magazijn, ressorteerende onder de mechanische werkplaats; de heer Th. C. Duyvelshof, die tot het personeel van de mechanische werkplaats behoort en de heer G. J. Spanjaard, werkzaam in de sepa- ratieafdeeling van de cellulosefabrieken. De heer J. H. Claus, die reeds sedert langen tijd bij de afdeeling Centrale werkzaam is, herdenkt dit zilveren jubileum op 22 September a.s. Nieuwe werktijdenregeling aan de Papierfabriek. In verband met de maatregelen van de overheid inzake de uren, die niet buitenshuis mogen wor den doorgebracht is gistermiddag aan het perso- Laat bloemen uw tolk zijn. De Volkstuingroep „Nut en Genoegen" aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam hield een bloemen- en fruittentoonstelling ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. .(Foto Pax Holland.). neel der papierfabriek door de directie medege deeld, dat zij genoodzaakt is wijziging te bren gen in de werktijdenregeling voor den 3-ploegen- dienst. Met ingang van gisteren is bepaald, dat de och tendploeg de gewone uren staat; maar voor de andere ploegen zal des avonds te 9 uur de wisseling geschieden, zoodat de middagploeg 7 uur werkt en de nachtploeg 9 uur. Des Vrijdags werkt de ochtendploeg van 610 uur en-de middagploeg van 1018 uur. De nachtploeg komt, door den maatregel van de 36- urige werkweek op dien dag niet meer op. 25 jaar bij de Plaatwellerij. J. v. d. Star gehuldigd. Het jubileum van den heer J. van der Star, die gisteren zijn vijfentwintig-jarig jubileum, bij de. N.V. Plaatwellerij herdacht is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des morgens werd de jubilaris door de directie in tegenwoordigheid van het fabrieks- en kan toorpersoneel gehuldigd, waarbij de heer J. D. B. Olie, directeur, den heer Van der Star met har telijke woorden toesprak. - Spr. herinnerde aan de werkzaamheden, die de jubilaris in de afgeloopen jaren had verricht en bood hém namens de directie naast hartelijke ge- lukwenschen een enveloppe met inhoud aan, het geen onder luiden bijval van de aanwezigen ge schiedde. Namens het personeel werd vervolgens het woord gevoerd door den heer Wikke, die met dit jubileum zeer ingenomen was en evenals de directie den wensch uitte, dat de heer Van der Star nog vele jaren zijn krachten aan het bedrijf zou mogen geven. Hierbij werden een prachtige tafel, een pendule en een bloemenmand aangeboden. Met enkele woorden dankte de jubilaris voor de goede wenschen en de huldeblijken, waarna ge legenheid bestond tot felicitatie, waarvan dank baar gebruik werd gemaakt. Ook te zijnen huize mocht de heer Van der Star nog vele stoffelijke en persoonlijke blijken van belangstelling ontvangen. BEVERWIJK Wat de tuinders kregen. Vereenigde Veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Beverwijk, 9 Sept. 1940. Spinazie per K.G. 410. Postelein per K.G. 512. Sla per 100 krop 1.402.70. Andijvie per 100 krop 1.003.00 Andijvie per 100 krop f 1.402.70. Wortelen per bos 47. Radijs per bos 11 Vs»* Selderij per bos 11 Vfc. Pieterselie per bos 11V2. Aardappelen (klei) per K.G. 4.604.80. Tomaten per K.G. 712. Prei per K.G. 58%. Uien per K.G. 4,805. Pronkboonen per K.G. 1012. Waschpeen per K.G. 3%6. Bloemkool I per stuk 1217. Bloemkool II per stuk 68. Komkommers I per stuk 510. Komkommers II per stuk 33 Yz. Meloenen per stuk 617. Snijboonen per K.G. 1128. Dubb. boonen per K.G. 818. Spercieboonen z. dr. 1116. Trosboonen m. dr. per K.G. 1219. Raspers per K.G. 2228. Capucijners witte per K.G. 1420. Capucijners, bruine, per K.G. 26. Tuinboonen per K.G. 1016. Groene kool per K.G. 3 1/25. Roode kool per K.G. 44 y2. Aardbeien per doosje 2026. Pruimen per K.G. 1022. Bramen per slof 821,04. Druiven per K.G. 2838. Chineesche kool per K.G. 24. Augurken per K.G. 14—47

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1