h€ Piet Kohier. MOLESTVERZEKERINC. .VENHAGE, 11 September. (A.N.P.) \--GRAte* j.wam de rouwstoet, die het Owitt^JLchot van den Zaterdag te 's-Gra- KoffeüjK ov t leven gekomen W.A.-man Peter venhage begraai'plaats Nieuw Eik en Duinen 1® °"l Am doodenakker aan. "Erf voorloopig graf was een ruimte vrij- p oor de genoodigden en voor de verte- j^ouden v nationaal-socialistische hoofd- k'c00rulr waren aanwezig o.a. majoor O'Gilvie, woep®1" "i van den Rijkscommissaris, en kapitein ffde]egeera nieuvve hoofdcommissaris van po- \t- HafeI' venhage. Te 3.15 uur stelden zich in rjitie te 5 de vertegenwoordigers van: de W.A.- :°r^V°ïls en van den Nationalen Jeugdstorm, ^venae vomfioerste baniererif het eerste ven_ jcvet hun1; 6 der W.A. en het muziekkorps van t Amsterdam. Toen kort daarop d" t 12 SEPTEMBER 1940 teraardebestelling van df:4.man peter ton. üE> plechtigheid op Nieuw Eik en Duinen. REDE VAN Dr. R. VAN GENECHTEN. nffeliik overschot van Peter Ton naderde sioueuj w» >,a^ön, ppjT, omringd door kransen, waarvan wij 'run rla T .an/ToccrrnnriP F^^muziekkorps het lied „Wij hadden .!ir' De kist was gedekt met de N.S.B.-vlag een krans van de Landesgruppe t':-:-' «JJp en één van den Beauftragte van Emwmmissaris. Order de genoodigden wa- ve hooge vertegenwoordigers van de Duit- na ^Lnartij en wel een deputatie met vaandel :c:,SjaMeelrng Nederland der buitenlandsche or- lie der N.S.D.A.P. ^fierste spreker trad mr. A. Zondervan, alge- I mmmandant van de W.A., naar voren. Spre- de dat kameraad Ton het hoogste offer bracht aan de beweging, die hij diende. De Jf l door den leider ingesteld o.a. om te zorgen; e vrouwen en kinderen nooit meer zullen» G winden wat hun tusschen den tienden en deni °Sen Mei door overheidspersonen werd aan- r" fn tiidens hun gevangenschap. Het eerste of-' Ker WA. is thans gebracht: Peter Ton heeft ••leven daarbij moeten verliezen, doch zijn naam "Voiüven voortleven. Peter Ton beteekent voort- WA en W.A. beteekent Peter Ton. Het vendel %;-*hjj gediend heeft zal zijn naam dragen en 'beloven kameraad Ton plechtig, dat wij den' L waarvoor hij het leven heeft gelaten tot een •wad 'einde zullen brengen. Hierna brachten allen den nationaal-socialistx- hiT f°van Genechten, hoofd van de vorming der vi"nieuw benoemd procureur-generaal bij het L&lshof te 's-Gravenhage, hield vervolgens een ^pftóder van de beweging, aldus spreker, heeft mil ongedragen namens hem de gevoelens te ver- Een" <üe ons allen thans bezielen. In de eerste Lfe een woord van groote deernis jegens de moe- Peter Ton. Wij mannen kunnen het leed,? w een moeder treft door het verlies van haar nauwelijks peilen. Spr. gaf hierna een schets ran de verhouding tusschen moeder en kind en •erde, dat Peter Ton in den leeftijd, waarop moeder tot steun was geworden is gevallen 'doordén op hem igepleegden moord. Kameraad Ton jsgevallen als slachtoffer van de bende, d'ie het op je N.S.B. gemunt had. Het was vooral de vrij- Biisélarij, die van den aanvang af getracht heeft nationaal-socialistische beweging te doen ster- ffi' Het is haar niet gelukt. Xa den oorlog hier te lande heeft zij zich eerst lenigen tijd stil gehouden, doch daarna is zij weer ielief geworden, in haar bestrijding van het natio- aal-soclalisme. De incidenten te Naaldwijk en de dacheljjlc hooge justïtieele eisch hebben daarvan een getuigen. Daarna is kameraad Ton voor het atonaal-socialisme gesneuveld, doch dit betee- at tevgns, dat hij voor het Nederlandsche volk (gevallen. Deze begrafenis kan slechts een voor- copige zijn. Eens komt de tijd, waarop wij onze [fstorven helden naar onzen eigen grond zullen crerbrengen onder de hooge popels, welker blade ren den hartvorm dragen. Tot nu toe heeft het Nederlandsche volk de tekenen van' den tijd niet voldoende verstaan. Wij k'oben dit volk ondanks zijn zwakheid lief, omdat ki is gekneed uit goede klei. De vraag waarom een zoo jong leven op zoo'n wijze moest worden afgesneden, kunnen wij niet beantwoorden, doch wie de goden liefhebben nemen zij jong tot zich. ;Spr. gaf den raad: weest moedig en weest trouw. Wij, natlonaal-socialisten, vreezen den dood niet. Wij beseffen, dat wij tegen invloedrijke machten lebben moeten vechten en dat wij dien strijd nog enigen tijd hadden moeten voortzetten, wanneer tiet de Duitsche macht ons te hulp was gekomen. Thans zijn wij de tijden van terreur te boven. Wij zullen de macht in den staat overnemen en wij zul len voortaan de orde hier te lande handhaven. De geschiedenis leert, dat alleen vastberaden- mannen de wereld vooruit kunnen brengen. Tenslotte sprak nog dr. Schuon, Kreisleiter der XSD.A.P. in den Niederlanden, een kort woord nanens deze organisatie ter deelneming in het ge leurde. Hopman v, Leeuwen1 dankte namens de familie. Nadat de plechtige teraardebestelling was ge- Khiett defileerden nog vele duizenden naitionaal- fwialisten en jeugdstormers langs de groeve. (A.N.P.) Het aantal veroordeelingen liep terug in 1938. Een crimineele statistiek. Omtrent den stand en de beweging der cri minaliteit in ons land geven regelmatig de drie maandelijks gepubliceerde officieele gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek waarde volle aanwijzingen. Uitvoeriger wordt daarna de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit belicht in de jaarlijks door genoemd bureau samengestelde crimineele statistiek. De zoo juist bij de Algemeene Landsdrukkerij verschenen crimineele statistiek over 1938 (in één publicatie met de gevangenis- en kinderwetten- statistiek) leert, dat in genoemd jaar voor het eerst na vele jaren de totaalcijfers betreffende de onher roepelijke veroordeelingen en veroordeelden wegens rechtbankzaken daalden. Het aantal veroordee lingen, zonder die wegens belastingovertredingen, van 16.285 in 1929 gestegen tot 23.444 in 1937, liep in 1938 terug tot 22.529. Per 1000 inwoners bedroeg het aantal veroordeelingen in in 1938 25.9 tegen 27.3 in 1937. Tot dé daling van het totaalcijfer droeg in de eerste plaats bij de vermindering van de aantallen onherroepelijke veroordeel ingen wegens eenvou- digen en gequalificeerden diefstal. Naar verhouding was de vermindering ten aanzien van gequalifi ceerden diefstal (1937 2.503, 1938 1.959) sterker dan ten aanzien van eenvoudigen diefstal (resp. 5040 en 4595). Wat de agressieve delicten betreft is weinig verandering te constateeren; de in ver gelijking met vroegere jaren gunstige stand bleef gehandhaafd. Vele interessante bijzonderheden worden mede gedeeld o.a. omtrent de strafoplegging. Het per centage, dat het aantal voorwaardelijke veroordee lingen vormde van het totaal aantal veroordee lingen. bedraagt voor de jaren 1936 t/m 1938 resp., 16, 17 en 16.5. Verder worden behandeld de kantongerechts- criminaliteit, de criminaliteit der militairen en de gerechtelijk geconstateerde zelfmoorden. Hoofdcominissariaat van politie in Den Haa». 'S-GRAVENHAGE. 11 Sept. (A.N.P.) Met de voorloopige waarnéming van tie zaken van den Haagschen hoofdcommissaris van politie is met ingang van heden belast mr, P. M. C. J. Hamer, advocaat en kapitein der infanterie. Mr. Hamer, die lid is geweest van het College van Gedele geerden in den Volksraad van Nederlandsch- Indië. is 19 Febr. 1891 te Meppel geboren, volgde eerst de militaire loopbaan hij was als eerste luitenant bij de politietroepen gedetacheerd legde zich later toe op de juridische carrière toe en was laatstelijk officier-commissaris bij den Krijgsraad te 's-Gravenhage. De van zijn functie ontheven vroegere hoofd commissaris Van der Mey zal elders in den politie dienst aangesteld worden. Eenlieidstoiletzeep. Begin October zullen, naar de Tel. verneemt, twee nieuwe soorten eenheidszeep in den handel verkrijgbaar zijn, zoodat er dan drie soorten toilet zeep in omloop zullen zijn. Onder eenheidstoiletzeep wordt ver staan: de thans aan te maken toiletzeep in stuk ken van 75 gram met een vetzuurgehalte van 40 procent. Deze zal verkrijgbaar zijn op alle bons voor zeep, d.w.z. op de bons van het algemeen distributiebonhoekje, op de bons waarop staat „een rantsoen zeep" en op de bons „een rantsoen 2eep". waarop staat aangegeven, gedurende welke periode de bon geldig is. Op één bon zullen twee stuks eenheidstoiletzeep van 75 gram verkrijgbaar worden gesteld. Onder speciale toiletzeep wordt ver staan: a. De toiletzeep van oude samenstelling, zoo lang de voorraad strekt. b. De thans nieuw aan te maken speciale toilet zeep ih stukken van 75 gram met een vetzuur gehalte van 80 "procent. Beide soorten speciale toletzeep zullen uitslui tend verkrijgbaar worden gesteld op de bons, waarop „een rantsoen toiletzeep". Op een bon is een stuk van 75 gram verkrijgbaar. Onregelmatigheden bij den verkoop van petroleum. - De distributiemaatregelen hebben al vele iMKchen er toe gebracht de bepalingen te ont ogen en zich aldus aan strafbare handelingen töuldig te maken. Een speciale afdeeling op het hoofdbureau van politie te Amsterdam houdt zich bezig met het opsporen van deze overtredingen. In de laatste dagen waren het vooral de petroleumbonnen, die aanleiding waren tot strafbare feiten. Tegen een aantal petroleumventers is proces-verbaal opge- E=akt, omdat zij drie of meer liter petroleum op één zegel welke slechts recht geeft op twee liter hadden verkocht. Een van hen had zelfs 111 net geheel geen zegel gevorderd. In andere gevallen bleek dat zegel 4j welke nog niet gebruikt ja. vervalscht was en tot zegel 5 was omgewerkt. o vervalschingen kwamen echter aan het licht E" t9°en <le bedrijvers is eveneens proces-verbaal opiemaakt. -r.0 heeft de politie nog geen voorraden bJ!lSlag genomen deze gevallen. Streng op- kan echter worden verwacht. BETALINGSVERKEER MET LUXEMBURG. ^et Nederlandsche clearinginstituut maakt *ei^- dat wederzij dsche verplichtingen in het Gaüngsverkeer met Luxemburg voortaan dienen o worden afgewikkeld over de clearing met tt9t Duitschland. Stortingen hier te lande dienen op de gebruike- J wiJze te geschieden op postrekening 2020 •vTl? Van het Nederlandsch Clearinginstituut vanif* of op de rekening „Duitschland" 9t Nederlandsch Clearinginstituut bij de Ne- liikrvi-°h-e N.V. te Amsterdam onder ge- lann'l inzepding van een formulier A (Duitsch- Rcav aan Nederlandsch Clearinginstituut, af- «ding stortingen. fr-n ei'j.1'c!ltingen uitgedrukt in Luxemburgse!» van? nen te worden omgerekend tot den koer; ™lW-Frs. 10 i B.M. HET TOONEEL Vijftig jaar op de planken. onverzwakt gebleven. De Haarlemmers zullen hem in deze komende week als de tot baron gebombar deerde zwerver kunnen zien en het zal zeker op zijn huldigingsavond op 13 September Piet Kohier niet aan belangstelling ontbreken. Een komiek, die zooals ik van vele kanten vernam tevens een eenvoudig, goed mensch is, zal dan in de bloemetjes worden gezet.. Wij wenschen hem een volle zaal en veel succes toe. J. B. SCHUIL. Voor de geitenkeuring te Herxen (Wijhe), georganiseerd door de fokvereeniging „De Geitenvriend" te Windesheim, bestond gtoote belangstelling. Een keur- collectie. (Foto Pax Holland) Plunderaars voor den Krijgsraad. In de oorlogsdagen tusschen 10 en 14 Mei hebben vele soldaten, die in een stelling onder Woudenberg lagen, zich schuldig gemaakt aan plundering. Van 11 Mei af was Woudenberg, wat de burgerbevolking betreft, geevacueerd en dus waren vrijwel alle winkels onbeheerd. Verschil lende soldaten hebben hiervan misbruik gemaakt door van hun commandant verlof te vragen hun stelling te mogen verlaten, waarna zij op rooftocht uitgingen. Voor het meerendeel ondergaan deze militairen thans hun straf, doch Woensdagmorgen stonden nog twee soldaten terecht voor den Utrechtschen krijgsraad terzake van diefstal van rijwielonderdeelen. Het waren de 23-jarige schoen, maker G. S. en de 24-jarige magazijnbediende J. M. R., waarvan de eerste werk had en de tweede nog niet aan den slag was gekomen. Ook zij haddden hun stelling met verlof van hun commandant verlaten, doch zooals ter zitting bleek, niet met het oogmerk om te gaan stelen. Zij waren van hun stelling naar hun kwartier gegaan om nog wat kleedingstukken, welke hun toebehoorden, mee terug te nemen. Op den terug weg zagen zij dat soldaten aan het plunderen waren. Toen zij daarbij stonden te kijken, noodig- den de dieven hen uit mee te doen, waarop be klaagden waren bezweken voor de verleiding en krachtig hadden meegeholpen een schuur met rij - wielonderdeelên leeg te halen. Beklaagden erkenden het hun ten laste gelegde feit. De auditeur militair eischte tegen ieder acht maanden gevangenisstraf. De krijgsraad veroor deelde hen tot een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk en vier maanden onvorwaarde- lijk. Geruststelling voor de schippers. Het A.N.P. meldt: In kringen van schippers en visschers in ide kuststreek is ongerustheid ontstaan door de bepaling, dat in die streek niemand in de nachtelijke uren buitenshuis mag vertoeven. Wij vernemen thans van bevoegde zijde, dat voor de schippers en visschers niets de normale uitoefe ning van hun bedrijf in den weg staat, mits de ge wone verduisteringsvoorschriften worden gevolgd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van 10 September 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemach tigd door den bevelhebber van de Duitsche weer macht in Nederland is op het daartoe door hen daan verzoek êeervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan de reserve-majoors P. J. M. H. Boots en E. P. Weber, beiden van het wapen der infanterie en aan den, als zoodanig tijdelijk benoemden, reserve-majoor C. L Becking van het wapen der infanterie. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is met ingang van 1 October 1940 aan mr. H. Albarda, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van administrateur, hoofd van de afdeeling geldwezen van het departement en is bij dat departement benoemd: tot administrateur dr. J. Hiddder, thans referendaris. Al om neemt de spanning toe. Het risico van oorlogsschade, als bominslag, scherven van afweergeschut e.d. wordt grooter. Verzekert U thans tegen deze risico's tegen aantrekkelijk lage premies. Schaderegeling meteen. Inlichtingen vrijblijvend. J. KIEBOOM, Meeuwenlaan 63, IJmuiden-Oost. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA TE HAARLEM. DONDERDAG 12 SEPTEMBER. Gem. Concertzaal: H.O.V., Volksconcert, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De verdwenen minnaar" 2.30 en 7 uur. Luxor Theater: „Scheiding op korten termijn" 2.30 en 6 uur- tot 9.30 uur doorloopend. Cinema Palace: „De man met de twee gezichten" 2 en 7 uur. Frans Hals Theater: „Moederlied", 2.30 en 7 uur. VRIJDAG 13 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (nieuwe programma's). Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Piet Kohier zal een week in ons Rembrandt Theater „Boemelen", en den eersten dag zal hij als „Droogkeeltje", de landlooper, in de operette ..Der Juxbaron" van Walter Kollo zijn gouden jubileum als beroepsartist en zijn zilveren jubileum als Boemelbaron vieren. Droogkeeltje is Piet Köhler's beroemde rol geworden. Hij is met deze rol, die hem „op het lijf geschreven is" samengegroeid en wanneer men Piet Köhler's naam hoort, denkt men dan ook onwille keurig aan den Boemelbaron. In de operette heeft hij dus zijn grootste succes behaald, maar de operette was eigenlijk zijn terrein toch niet. Hij is er toevallig bij gekomen, via variété en revue. Ook in de operette herkennen wij in Piet Kohier nog altijd min of meer den variéfé-artist, die regelrecht op het publiek speelt. De tekst?nu ja, die is voor Kohier feitelijk bijzaak. Hij trekt de rol geheel naar zich toe zooals ook Nap de la Mar, met wien hij altijd veel gemeen heeft gehad, dikwijls deed hij is vol nog van den humor van het variété en hij is dan ook een mixtum van variété, revue en operette. Wie hem nu ziet dansen en springen over het tooneel, zal nauwelijks kunnen gelooven, dat hij oorspronkelijk een „zittend" vak uitoefende. Hij werd namelijk in Groningen waar hij geboren is opgeleid voor kleermaker: maar hij had in de avonduren genoeg vrijen tijd om voor komiek te spelen. En tegelijk fiedelde hij zoo'n beetje op de viool. Als achttienjarige jongeling maakte hij kennis met den directeur van een „café-chantant gezel schap", dat de kermissen in Groningen en omme landen bereisde. Die directeur engageerde Piet als tweede violist en komiek en omdat dit eerste enge- gement in 1890 afgesloten werd, heeft Piet Kohier nu het recht zijn gouden jubileum als beroeps-artist te vieren. Vele jaren zwierf hij als komiek langs de ker missen in het Noorden en hij' was er al gauw po pulair. Zijn grootste succes had hij met zijn komische dans: „Ziet aan, ziet aan, u ziet wel, dat ik niet stil kan staan". Maar rijk werd hij niet van al dat dansen. Toen trok hij na vijf jaar in het Noorden te zijn opgetreden naar de hoofdstad, waar hij door Henri ter Hall bij zijn bekend revuegezelschap werd geëngageerd. Dai; was voor hem een promotie! Na Amsterdam volgde al spoedig een tournee door Europa, niet als komiek, maarals jongleur. Hij had zich op dat gebied gespecialiseerd en reisde vier jaar lang, van de eene stad naar de andere, alle landen door. In 1905 kwam hij in het goede vaderland terug en hij vond er een nieuw succes, „De Kinderbroed machine", een komisch duet, dat hij in Flora in de Amstelstraat te Amsterdam met Sophie Kohier zong. Aan het succes met die „Kinderbroedmachine'" had hij zijn eerste engagement bij de operette in het Grand Theater te danken. In de operette bracht Piet Kohier zooals ik reeds schreef zijn eigen stijl mee en zijn komisch talent werd vooral door het publiek zeer gewaardeerd. Het gezelschap, waaraan hij verbonden was, ging spoedigop de flesch, maar toen Kreeft en Kiehl in 1908 een nieuwe operette-troep oprichtten, engageerden zij Piet Kohier en er bestond dus toen weer in Am sterdam een troep van de 3 K's. Het was de gouden tijd van de operette. Ik be hoef maar de namen: „De fideele Boer", „De Dol larprinses", „Geisha" en „Polenbloed" te noemen om de herinnering van de oude operette-liefheb- j bers wakker te roepen. Piet Kohier vond er zijn plaats in als komiek en het was de fijne artist, Bart Kreeft, die hem artistiek leidde. Toen brak op 1 Augustus 1914 de wereldoorlog uit. Piet Kohier, die zich juist een motorfiets had aangeschaft, zat te Zwolle, maar hij aarzelde niet naar Amsterdam terug te keeren, waar hij zich hoewel niet dienstplichtig meldde bij generaal Ophorst in het Amstelhotel om dienst te doen als ordonnans. Maar al heel spoedig was er ander werk voor hem te doen. Max Gabriel, die de leiding had van het Rembrandt-theater te Amsterdam, liet Kohier bij zich komen op zijn bureau en duwde hem een rol in zijn handen: Droogkeeltje in Der Juxbaron". Het bleek, dat Kohier hiermee de groote kans van zijn leven werd geboden. Meer dan 300 maal achtereen speelde hij „De Boemelbaron" te Amsterdam en hij heeft hem na dien tijd nog honderden keeren gespeeld. Droog keeltje werd zijn eigendom, zoodat niemand hem van zijn plaats kon verdringen. Toen Nap de la Mar '"et in. Rotterdam probeerde, werd het een misl'*'<ing en nadat deze groote komiek had ge faald, heeft nooit iemand het meer gewaagd. Piet Kohier speelde Droogkeeltje op groote tooneelen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en in „bed steden" op boerendorpen. Artisten als Louis de Bree. Jan Grootveld. mevr. van Biene d'Oliviera, Annie Backer en Piet Urban stonden naast hem, maar hij was en bleef hoofdpersoon. De-Boemel baron was het succes van Piet Kohier. Hij heeft er in 1915 zijn zilveren jubileum in gevierd en thans, in het tweede jaar van dezen nieuwen groo- ten oorlog herdenkt hij er zijn vijftigjarige loop baan als artist in. Hij heeft later, na het eerste ju bileum, veel nog gezworven; hij heeft gespeeld in operettes, revues o.a. naast Buziau en kluch ten, hij heeft ook gefilmd, maar zijn succes van Droogkeeltje heeft hij nooit meer overtroffen. Het is Alex Wunnink, de directeur van „Carré" te Amsterdam geweest, die „De Boemelbaron" weer heeft opgehaald. De operette moge wat verouderd zijn. het succes van Piet Kohier als Droogkeeltje is De Opbouwdienst zingt en marcheert. Vijftig „Opbouwers" tot zangleider gevormd. 's GRAVENHAGE 12 September Kapitein 'iet Tiggers leidt het Centraal Muziekinstituut van den Nederlandschen Opbouwdienst en hij doet dat op onnavolgbare wijze: 50 leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die overgingen naar den Opbouwdienst zijn in nauwelijks 4Va week „klaar gestoomd" voor zangleider. Vanmiddag hebben zij zich aan een examen moeten onderwerpen en eerst daags gaan zij naar de troep, gaan zij de provincie in en zullen zij de tallooze jonge landgenooten, die "n den Opbouwdienst zijn ondergebracht, leeren zingen, behoorlijk zingen. Aan den vooravond van dit examen heeft Piet Tiggers een openbare les gegeven. Een aantal be langstellenden was voor deze bijzondere bijeen komst uitgenoodigd en tot hen behoorde ook de commandant van den Opbouwdienst, majoor Breunese. Een oud plan zoo merkte kapitein 'Tiggers in een korte inleiding op een plan, dat reeds bij de voormalige Nederlandsche weermacht op program stond, is thans verwezenlijkt. Een sol daat moet zingen, moet behoorlijk zingen. Aan den eersten oproep waarbij adspirant-zangleiders wer den gevraagd voor het deelnemen, aan een spoed cursus gaven 50 leden gehoor. Nog geen 5 weken geleden op 12 Augustus nam deze cursus een aanvang en thans reeds zijn deze 50 jonge mannen gereed den Opbouwdienst te leeren zingen en te leeren behoorlijk te zingen. Op dit laatste vooral komt het aan, geen liedjes als „Blonde Mientje" en hoe dergelijke „composities" meer mogen heeten, die niet gezongen, maar geschx-eeuwd worden, maar goede, onvervalschte Nederlandsche liederen, zooals wij er zoovele hebben en kennen. Een uitgebreide staf van deskundigen heeft kapi tein Tiggers bij de opleiding van deze 50 jonge mannen terzijde gestaan: eerste luitenant E. Witsen leidde solfège-oefeningen, eerste luitenant W. Köhler bracht zijn leerlingen gevoel voor rhythme bij en doceerde muziekdictaat, eerste luitenant drs. J. van der Griend stond voor de klas bij practijk- oefeningen, eerste luitenant R. Gevers vormde stemmen in klasse-vei-band en tenslotte ontwikkelde eerste luitenant R. van Yperen het muzikaal begrip. De hulpmiddelen, welke den docenten ter beschik king stonden, waren eenvoudig, doch doeltreffend. De animo, waarmede de jongemannen den cursus hebben gevolgd, heeft er toe geleid, dat de spoed opleiding de stoutste verwachting heeft overtroffen. De demonstratie, welke aan den vooravond van het examen werd gegeven, deed het warm klop pend hart van den waarachtigen Nederlander goed. Vooral de kooroefening en het zingen onder leiding van Piet Tiggers was. een demonstratie van den eersten rang en zij bewees met hoeveel liefde en enthousiasme docenten en leerlingen zich aan de hun toebedeelde taak in het kader van den mate- rieelen en geestelijken opbouw van ons Vaderland hebben gegeven. Daarvan gewaagde ook majoor Breunese, toen hij in een slotwoord leeraren en leerlingen dankte voor den interessanten en leer- zamen middag en hij er op wees, dat zingen mee werkt aan saamhoorigheid en als een bindend mid del voor ons volk kan worden beschouwd. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam.) Uitgesproken: 9 Sept. J. Zandbergen, Ariesz., landbouwer te Oegstgeset, Rijnsburgerweg 99. R.-C.: Mr. H. van Wageningen Cur.: Mr. E. J. M. H. Bolsius te Lei den. 9 Sept.: de N.Venn. Handel en Exploitatie Maat schappij MO-A1 te 's-Gi-avenhage, Wildhoeflaan. 13. R.-C.: Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur.: Mr. J. Last, Den Haag. Abraham Prins, rijwielhandelaar, Schagen, Laan C. 208. R.-C.: Mr. W. A. Ubbens, Cur.: Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, Schagen. Vernietigd op grond van appèl: 9 Sept.: G. J. van Heek, -drukker te Oude wetering gem. Alkemade. 9 Sept.: J. de Groot Mzn., te Voorhout. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 8 Aug.: Sj. Huismans, schilder, te Workum. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst. Uitk. 0.54 pet. H. F. W. Swaa-nswijk, pensionhouder, Amster dam. Idem. G. van Staveren, v.h. Den Haag,' thans Hilversum. Geindigd door het verbindend worden der slot uit- deelingslijst. De export van de roode kool is in Broek op Langendijk in vollen gang. Bij duizenden worden ze ingeladen, om naar België te worden verzonden. De uitvoer bedragat ongeveer 20 ?/o van de geheele oogst. .(Foto Pax Holland). Speciale vergunningen. Personen in Zandvoort, Heemstede, Lisse, Ben.- nebroek, „Aerdenhout, Bloemendaal, Velsen, Be verwijk en Heemstede, die meenen dat zij in aan merking komen voor een speciale vergunning om des avonds na 10 uur buitenshuis te mogen ver toeven, moeten zich persoonlijk wenden tot den brigadecommandant der Rij ksveldwacht, Paleis van Justitie, Jansstraat 81, Haarlem, van 912 uur en van 25 uur. Zij moeten 2 pasfoto's meenemen alsmede pa pieren, waaruit blijkt, dat men de vergunning dringend voor beroepsbezigheden noodig heeft. HAARLEMSCHE KANTON- RECHTER. Niet goed verduisterd. HAARLEM. Woensdag. Hedenmorgen verschenen voor den Haarlem- schen kantonrechter eenige personen, die niet aan de vei-duisteringsvoorschriften hadden voldaan. Op Maandag 12- Augustus waren na het invallen der duisternis een glazenmaker en zijn knecht in een school in aanbouw te Aerdenhout nog bezig met het nemen van maten. Zij staken om beurten het licht in het gebouw aan om de maten, die op de glazen stonden aangegeven, te kunnen zien. Er kwam niet vast te staan of de baas dan wel de knecht het licht had laten branden, doch de kan tonrechter stelde in ieder geval den baas verant woordelijk. De ambtenaar eischte f 20 subs. 10 dagen. De rechter legde een boete op van f 10 subs. 5 dagen. Een filiaalhouder te Beverwijk, die zijn pand niet goed verduisterd had, werd beboet met f 8 subs. 3 dagen. Een banketbakker te Velsen had de automaten voor zijn zaak niet verduisterd. Daardoor was ook schijnsel zichtbaar in de werkplaats. Deze bakker v/as al eens gewaarschuwd om zich te houden aan de voorschriften. De opgelegde boete bedraagt hier eveneens f 8. Op 3 Augustus werd te Velsen geconstateerd dat uit een ax'beiderswoning aan de achterzijde licht door dunne gordijnen scheen. Het schijnsel was op geruimen afstand zichtbaar. Ook hier bedroeg de boete f 8 subs. 3 dagen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5