IJmuider Courant Duitsche luchtmacht uewoiqt haat aaiwaltm- Bonnen die thans geldig zijn: V0M DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen toneelgezelschappen en orkesten worden door het Rijk gesteund. De verduistering Explosies en brand in Amerikaansche kruitfabriek Vijftig dooden. Oude kunst. BROOD BON 6. Ook Donderdag werden Londen en andere Engelsche gebieden bestookt 25e JAARGANG NO. 267 Lourens Cosier, Maatschappij voor i-uitgavon en Algem. Drukkerij N.V., Gr. (liigave Courant- 03 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau houtstraat IJmulder Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, 00 .snomen 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit bied, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Telefoon Directie, P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs.. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. jlO-V- krijgt f2500 subsidie het A.N.P. verneemt, heeft het bestuur •Pt Rotterdamsch Philh ar manisch Orkest m üpn waarnemend secretaris-generaal van "jtorfpment van Onderwijs, Kunsten en ïSappen bericht ontvaren, dat het met •ÏÏfroi 1 J»™ari een vast rijkssub- kf^van 10.000.per jaar zal ontvangen, wioor deze instcUing in de rij der door het "ïBcsubsidieerde orkesten is getreden. n i vaste jaarlijksche rijkssubsidie voor de Hjarlemsche Orkestvereeniging ia verhoogd WVe!der°0is aan alle orkesten bericht, dat het ai bereid is in dan komenden winter 20 pet. de salarissen van de orkestleden te garan den mits de besturen zelf, eventueel met mm van de plaatselijke en provinciale over- Mfcn voor de resteerende 80 pot. Instaan. Aan' de gevestigde tooneelgezelschappen is ÏÏwedeeld, dat van rijkswege maatregelen «bevordering en steun van de Nederland- Se dramatische kimst in overweging zijn. In '„hand hiermede is hun vanwege het depar- Lent van Onderwijs, Kunstén en Weten- een aantal vragen gesteld. Zon onder 20.00 uur Zon op \2 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Te Kenwil in New-Jersey zoo verneemt het D.N.B. hebben zich Donderdag in de Hercules Powder Company, die dynamiet en rookloos kruit vervaardigt, verscheidene zware ontploffingen voorgedaan. Zij waren tot 80 Kil. in den omtrek te hooren en veroorzaak ten een geweldigen brand. De ramp heeft naar schatting 50 dooden ge- eischt, tot dusverre zijn 20 lijken gevonden. Het aantal gewonden is grooter dan 200. De schade zou ruim twee millioen dollar zijn. De kruitfabriek is volkomen verwoest. De brand weer, politie en reddingsploegen uit den ge- heelen omtrek heeft zich naar de plaats des onheils begeven. TEXTIELDISTRIBUTIE tlsü nu vjrgund, Sla munt uit elke punt, Om goed gekleed te loopen, Voor 70 punten, een nieuw costuum te koopen. Weet dat elk costuum „sport" Slechts 60 punten wordt. Kan soms Uw regenjas niet mee? Met 56 punten zijn wij tevree. Rijbroek of plusfour Nemen wij 12 punten voor. Voor jongenspakje met plusfour of korte broek Bent U resp. 37 en 33 punten zoek. Voor kinder tweedjas of gabardien LaatU 40 punten zien. Voor dames regenmantel (ook extra wijd) Zijt gij 40 punten kwijt. Voor dit alles moet gij zijn N.V. Klumpers Kleedingmagazijn Ons adres is let op wat ik zeg Alléén: 161 STATIONSWEG. (Adv. Lngez. Med.) (Op een tentoonstelling van opge graven oudheden te Athene is o.a. een volkomen gaaf kunstgebit te zien, da$ 2300 jaar oud is) Ik vraag u, met mij even een moment Uit alle woeligheden van het heden, Waarmee u dagelijks zoo doende bent, Terug te treden in het grijs verleden. Op een tentoonstelling in Griekenland Toont zich voor uw verraste geestesoogen, Ken kunstgebit, behouden tand voor tand, Sinds drieëntwintig eeuwen zijn vervlogen. Bewonderend komt het modern pubhek, Dit oude kunstwerk ziend, tot de conclusie: Dat wij d' ontdekkers zijn der tandtechniek, Is dus ook al niet meer dan een illusie. Zoo kon men het al in dien ouden tijd, Zoo goed gemodelleerd, zoo fijn geslepen, Uit zooiets wordt aloude vaardigheid, Nog meer dan uit een beeldhouwwerk begrepen. Wij peinzen daarop even door, maar wacht, Daar rijst nog een besef van andre orde, Niet pas bij ons, het verre nageslacht, Is het gebit zoo brokkelig geworden. °ok dat is een verrassing en een troost, wij weten nu, dat er zelfs in die jaren, jpiminste in de meer nabije Oost, Al stakkers, rijp voor kunstgebitten, waren, merkwaardig, dat de tand des tij ds geen vat op deze oude tanden kon verkrijgen, P^aakt voor 't oude tanden handwerk, dat tiet slechts in onze achting nog kan stijgen, e menseh die ermee at, is sedertdien rw ,,l?nS tot stof vergaan, toch kan hij heden, vns a tijd nog zijn tanden laten, zien, ais levend blijk van kunst in het verleden. P. GASUS. De gulle kinderlach, die aanstekelijk werkt, is een verkwikking in ernstige dagen. (Foto Pax Holland.) 's-GRAWNBAGE, 13 September. De Secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij maakt jekend, dat gedurende het tijdvak van 16 tot en met 22 September a.s. de met „6" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op liet koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of4100 gram ander brood. De bonnen, "welke 22 September nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 24 September a.s. geldig. De aanstaande vleeschdistributie. Rantsoenen zijn nog niet vastgesteld. In de volgende week moeten de kaarten voor de komende vleeschdistributie, in opdracht van het centraal kantoor in Den Haag, door de gemeente lijke bureaux aan de ingezetenen worden uitge reikt. De verwachting is dat de vleeschdistributie niet lang na Zaterdag 21 September zal ingaan. De rantsoenen vleesch die gegeven zullen wor den zijn nog niet vastgesteld. Tienjarige bedwingt een gier. ATHENE, 13 September (D.N.B.) In een Macedonisch dorpje heeft een tienjarige schooljongen een gevecht geleverd met een reusachtigen gier, die een lam uit een kuddde wilde roovén. Met een sikkel wist de jongen den aanvaller te dooden. De gier had een vlucht van drie meter en woog 20 K.G. Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. .suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena of griesvieel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6" i Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 20Ó gr. vloeibare zeep. Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. Het D.N.B. deelt mede: Duitsche gevechtsformaties hebben Donder dag laat in den namiddag opnieuw de Zuid- Engelsche afweerversperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk over de versperringsballons heen te vliegen. Het Engelsche afweervuur trof geen doel. De Duit sche vliegtuigformaties konden boven Londen bijna ongestoord haar bommenlast uitwerpen. Andere formaties hadden tot taak de verwoes tingen in de Londensche stadsdeelen fotogra fisch vast te leggen. Op vele plaatsen verhin derden nog steeds dikke rookwolken het zicht. De Duitsche vliegtuigen ondernamen hun be wapende verkenning niet alleen tegen Londen. Ook andere plaatsen, die de laatste dagen" he vig gebombardeerd zijn, werden weer opge zocht. Nader bericht het D.N.B.: Duitsche verkenners hebben geconstateerd dat een tuighuis in Woolwich, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag ernstig getroffen is, nog steeds in brand staat. In het kader der gewapende verkenning heb ben formaties van Duitsche gevechtsvliegers gistermiddag ook vliegvelden en fabrieksinstal- laties in het Zuid-oosten van Engeland en te Londen aangevallen. DE TE LONDEN AANGERICHTE SCHADE. De aloude windmolens, die zoovele Hollandsche landschappen sieren, zijn ook in grooten getale op het Duitsche platteland te vinden. De jeugd tijdens haar spel bij een dezer antieke schoonheden. (Foto WeltbilcU j BERLIJN, 12 September (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben vanmorgen vroeg vastgesteld dat het beeld van enkele buitenwijken en stadsdeelen van Londen van de lucht uit niet meer te herkennen is. In totaal zijn 33 branden waargenomen, waaronder een brandhaard met een doorsnede van ongeveer 500 Meter. De door Duit sche vliegtuigen uitgeworpen bommen, met een tot dusver voor onmogelijk gehouden vernielende kracht, hebben in de olie-opslagplaatsen van Port Victoria, in de fabrieken, pak- en koelhuizen aan beide zijden van de Theems vreeselijke verwoes tingen aangericht. Van de Silver-Town dokken aan den benedenloop van de Theems kan de plaats alleen nog aan de hand van de oriënteeringskaar- ten worden nagegaan. De officieele Engelsche berichtendienst heeft be kend gemaakt, dat o.a. een dynamietbom is geval len op een tank, staande op het dak van een groot Londensch dagbladgebouw. Men neemt aan dat het hier het Reutergebouw in Fleetstreet betreft. DOVER BESCHOTEN. Woensdag heeft een Britsch convooi, naar het D.N.B. verneemt, getracht de haven van Dover te verlaten. De Duitsche kustartillerie nam den havenuitgang onder vuur. Treffers op de schepen konden wegens het slechte weer en het slechte zicht niet waargenomen worden. Gevechtsvliegtui gen hebben de havenwijk en de kadewerken van Dover gebombardeerd, zoodat branden ontstonden. Ook de luchtdoelbatterijen van Dover werden met succes aangevallen. Een Reuterbericht deelt mede: Duitsche vliegtuigen hebben Woensdagnacht een langs de Schotsche oostkust varend convooi aan gevallen. De aanval werd den volgenden morgen herhaald. Nieuwe president in Mexico. Generaal Camacho gekozen. MEXICO-STAD, 13 September (D.N3.) De Kamer heeft met 162 tegen 3 stemmen verklaard, dat generaal Manuel Avila Cama cho tot president is gekozen. Camacho heeft ongeveer 2.400.000 stemmen gekregen, gene raal Juan Andrei Almazan 151.000 en gene raal Sanchez Tapia 9800 stemmen. BEVERWIJK Goede handel op de groentemarkt. Komkommers lijn duur. De aanvoeren van de verscheidene boonensoor ten begimit al weer sterk terug te loopen; de par tijen worden van de meeste soorten beduidend kleiner. Ook de kwaliteit van de meeste partijen vertoont in meer of mindere mate gebreken. Een uitzondering maakt tot heden de soort pronkboo- nen, waarvan de kwaliteit nog zeer goed is. Deze soort stond dan ook in de afgeloopen week nog aan de spits van de aanvoeren en werd in flinke par tijen aangeboden. Het verloop van den handel gedurende de week van 611 September was zeer goed. Een zeer wil lige stemming had een gunstigen invloed op de prijzen van de verschillende producten. Voor alle boonensoorten was geregeld veel belangstelling: de prijzen bleven goed op peil. De pronkboonen, waar van een gedeelte voor de binnenlandsche markt gekocht werd, werden verder door fabrieken gretig afgenomen. De prijzen wisselden ongeveer van 9 11 ct. per K.G. Enkele partijen noteerden iets hoo- ger. Voor snijboonen liepen de prijzen ver uiteen als gevolg van de kwaliteitsverschillen. Voor de goede soorten varieerden de prijzen van 1225 ct., terwijl de prijzen van partijen met afwijkingen soms tot 6 ct. per K.G. terug liepen. De aanvoer van dubbele boonen begint steeds meer in te krimpen, met eveneens hetzelfde groote verschil in kwaliteit. Hiervoor kwamen noteerin gen voor wisselend van 818 ct. per K.G. Voor spercieboonen zonder draad, alsmede fijne tros werd naar soort van 1220 ct. per K.G. besteed. Enkele restanten erwtensoorten maakten voor zoo ver deze nog van behoorlijke kwaliteit waren hoo- ge prijzen, maar door het geringe aanbod legt dit weinig gewicht in de schaal. Van de bladgroenten was spinazie een product, dat de laatste dagen vrij goed en vooral de mooie kwaliteit voor hooge prijzen werd afgenomen. De noteeringen stonden deze week naar kwaliteit van 613 ct. per K.G. Ook de aanvoerders van poste lein profiteerden van goede noteeringen, welke eveneens op sommige dagen naar kwaliteit uiteenliep van 513 ct. per K.G. Bloemkool maakte voor de beste soorten goede prijzen. In het laatst van de vorige week werd van 1220 ct. per stuk betaald. Maandag en Woensdag werden deze soorten ver handeld van 1217 ct. per stuk. Er komt echter heel wat mindere soort aan de markt, waarvoor de belangstelling niet zoo groot is, wat de prijzen sterk beïnvloedt. Tomaten, die uit de natuur ook worden aange boden, werden iets ruimer aangevoerd. Naar soort verschilden de noteeringen van 814 ct. per K.G. Komkommers zijn duur: voornamelijk eerste soort bad een vlotte handel. De beste soorten maakten prijzen van 510 ct. per stuk. De aanvoer van sla wordt al iets minder. De no teeringen varieerden naar verhouding van f 0.75 f 2.50 per 100 stuks. Andijvie met flinken aanvoer bleef een prijspeil handhaven van f 1.f 2 per honderd. Een enkel partijtje draaide door. Van de koolsoorten komt thans de groene kool weer meer aan de markt. Deze soorten worden verhandeld van 3545 ct. per K.G. Ook de z.g.n. Chineesche kool komt meer los. Voor dit produel werd naar kwaliteit van 25 ct. per K.G. betaald- Langzamerhand wordt het artikel prei weer meetf aangevoerd. Hiervoor stonden de noteeringen van 5io ct. per K.G. Tevens komen weer aan de markt de knollen, die van 6—7 ct. per stuk van de hand gingen. Het aanbod van uien bepaalt zich nog tot kleine kwantum, die naar soort 45 ct. pef K.G. opbrachten. Nog meer veiligheidsmaatregelen. In verband met verduistering. In ons blad van Woensdag j.l. deelden wij reed» één en ander mede over de veiligheidsmaatregelen, die er in verband met de verduistering, op straal worden getroffen. Naar wij thans vernemen zullen niet alleen de onderste gedeelten van de lantaarnpalen- wit ge verfd worden, maar ook trottoirbanden op hoeken van straten enz. De oversteekplaatsen in de gazons op de Bree- straat," die door de verduistering moeilijk waren te vinden, zullen eveneens door witte verf aangegeven worden. DIVIDEND HOOGOVENS 5%. Naar de Tel. verneemt, zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon Ned. Hoogovens en Staalfabrieken worden voorgesteld, over het boekjaar 1 April 1939—31 Maart 1940 een dividend van 5% (v.j. 3%) uit te keeren. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 13 Sept. Deensche consignatievisch: Groote haring f 19 2018.20. kleine haring f 14.1013.20. schar f 17.50. bot f 27.50, alles per 50 kg. Zoetwatervisch: Snoek 3936 c., snoekbaars 70—54 c. per kg. Onze visscherij. Kust- en snurrevaadvisscherij. De kustvisscherij wordt thans wel zeer intensief uitgeoefend. Er varen dagelijks een zestig a ze ventig schepen uit, die voor een regelmatigen aan voer zorg dragen. Alleen het ongestadige weer van den laatsten tijd verstoort den aanvoer. Nu het ge bied belangrijk is uitgebreid, is er ook ruimte voor meerdere schepen. De vaartuigen kunnen nu door hun vangsten de besommingen op peil houden. Er wordt thans wat meer schol gevangen. Nu er alleen maar overdag wordt gevischt, is de aanvoer van tong nog gering. Met één schip, de motorlogger De Zeearend SCH 69, wordt de snurrevaadvisscherij uitgeoefend. Afgewacht dient te worden of deze visscherij op de kust loonend zal zijn, omdat in normale tijden deze visscherij verder uit de kust wordt uitge oefend. De Deensche import bepaalt zich hoofdzakelijïs tot IJmuiden. Ook de Deensche haring wordt re gelmatig aangevoerd. Aldus schrijft „Toenadering". Waarbij dient te worden aangeteekenld, dat de uitoefening van de kustvisscherij alléén geschiedt van Scheveningen uit.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1