IJmuider Courant BERICHT Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN gon 5 voor honden- en kattenbrood. Zwammen. De verduistering Italiaansch offensief aan de Egyptische grens? WIJ WASSEN ZONDER BON Stoomwasserij „Speciaal" 25c JAARGANG NO. 268 (litgsve Lourens Coster, Maatschappij voor jourant- 0irui de' Telefoon 0pge9even genomen ii .Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 03 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau itstraa' y Courant: 5301, Kennemerlaan 42, IDmuiden, Postgiro 310791. Alle Advertenties, r dit blad, worden kosteloos 3 Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P, W PEEREROOM EN ROBERT PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pot! 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex* Advertentiën: 1-5 regels O.éO, elke regel meer ƒ0.12. Bi] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. THiksbureau voor de voedselvoorziening Jiid 'maakt bekend, dat van 1 t/m 30 1940 op bon no. 5 van de voederkaart Pöb!Ln beschikbaar wordt gesteld voor: groep honfl"" 1o in vr< t-».—.3—3 KG boni i 3 8 KC groep ;nbrood. °°r,ttnndenbrood; groep 2 10 KG hondenbrood; 10 fa KG hondenbrood; groep 4 5 KG honden- oep3 5 4 KG hondenbrood; groep 6 3 KG nn 5 van de voederkaart voor katten b°?er dezelfde periode 1 Vz KG kattenbrood "'l ifhaar gesteld. Art September 1940 is bon no. 5 van be- t kaarten ongeldig. Na dien datum mag deze mppr worden aangenomen. en handelaren in honden- en katten- f?hmnett de opplakvellen, die zij voor op- "c der bonnen noodig hebben bij den fabri- leverancier aanvragen. 'fte van honden- of kattenbrood zonder ont- fvan den betreffenden bon is verboden, wnuders van meer dan één kat voor bedrij- nakhuizen, fabrieken o.a., dus niet opge- Ten' onder de rubriek raskatten, kunnen zich 'eve.n september wenden tot de sectie bijzon- diergroepen te Beekbergen voor het ver- van voederkaarten. Daarna ingezonden jJJ°gen kunnen niet in behandelingworden Staan houders van honden, behoorende tot opnoemde groepen, wordt medegedeeld, dat 18 September a.s. ontvangen aanvragen niei meer in behandeling zullen worden ge- Speelplaats voor kinderen ingericht last van den rijkscommissaris. UüAVENHAGE, 14 Sept. (A.N.P.) Tijdens bezichtigingsreis, welke de Rijkscommissaris pr de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksmi- to Seyss-Inquart, eenige weken geleden door mburg maakte, bezocht hij ook de kolonie Hues- sin Heerlen. Daarbij viel den Rijkscommissaris bijzonder b, dat de kinderen van de bewoners van deze kolo- >,door het ontbreken van een geschikte speelplaats groepen op straat speelden. Om een einde te maken aan dezen onaangenamen voor de kinderen ook gevaarlijken toestand, gaf Rijkscommissaris last tot het direct inrichten van geschikte kinderspeelplaats, eze speelplaats is intiisschen gereed gekomen en kds in gebruik genomen. Door het planten van omen zal deze speelplaats in den loop van den tijd g een fraaier aanblik bieden. In elk geval hebben de kinderen van de kolonie- woners thans een mooie speelplaats gekregen, jar zij onder toezicht, en voor alles zonder gevaar, innen spelen. die zich met ingang van 1 October p« kwartaal abonneeren, ontvangen de In September nog te verschijnen ■liters gratis. DE ADMINISTRATIE. Tusschen, onder, op de stammen Van de boomen in het bosch, Komen, als elk jaar, de zwammen Weder in getale los. In hun zeer verscheiden vormen, Schieten overal in 't rond Heele kleine tot enorme üit den vocht doortrokken grond, 't Is geen beeld in felle kleuren, Meestal zijn ze grijs of bruin, 't Is geen feest van zoete geuren, Zooals 's zomers in den tuin. 't Is een echte vroege bode Van het komend herfstgetij, Wij begroeten ze maar noode, Want de zomer raakt voorbij. Roerloos stil staan ze te droomen, Reuzen tusschen 't nietig mos, Dwergen naast de groote boomen In het statig ruischend bosch. Zwammen in de ruimte, menschen, Kijk ernaar in dit seizoen, Maar het ware zeer te wenschen, Dat geen mensch eraan zou doen. BROOD Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Bons 6 Geldig van 16 tot en met 24 September Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot October). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K.G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Zon onder 19.58 uur Zon op 7.14 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Dokinstallaties en tanks in Engeland bestookt. Ware bommenregenop Londen. Het D. N. B. deelt mede: Vrijdagmidddag vroeg zijn verscheidene Duitsche vliegtuigen opnieuw door de versperring van luchtafweer geschut in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland heengebroken. Zij kwamen veilig boven Londen en vielen wederom dokinstal laties aan, die met bommen van alle soorten kaliber werden bestookt. Van veraf zichtbare branden kenmerkten den omvang van den ge lukten aanval. Eenige Duitsche gevechtstoestellen van het type Do 17 bombardeerden een groot aantal tanks in de nabijheid van Buckingham Palace Ook zijn aanvallen gedaan op een station en spoorwegemplacementen op de lijn Londen- Gravesend ten zuiden van Erith, op eenige hout- en papierfabrieken en op verschillende silo's ten noorden van Whitechapel. De uit werking der bommen kon in weerwil van het slechte weer goed waargenomen worden. Een der Duitsche vliegtuigen is nog niet terug gekeerd. Naar de Engelsche radio meedeelt heeft het Vrijdag te Londen letterlijk „bommen geregend". Het luchtalarm, dat gistermorgen om 9.46 uur ichtsg- ns usschcn groote en kleine tien is vastgesteld op 55 gram per stuk. Het sorteer en en wegen geschiedt thans dus met de uiterste nauwkeurigheid. .(Foto Pax Holland), gegeven werd, heeft tot 13.56 uur geduurd. Dit beteekent dat dezen morgen het langste - lucht alarm overdag gegeven is. Tijdens het alarm, zoo meldt United Press zag men telkens verscheidene Duitsche vliegtui gen uit de wolken duiken, dadelijk beschoten door hevig afweervuur. Eenmaal daalde een Duitsche machine zeer laag en vloog op geringe hoogte over de daken. In de straten hoorde men de brandweerauto's rijden, een teeken dat opnieuw branden waren uitgebroken. Daarna werd nog tweemaal luchtalarm ge geven. Het laatst in de avonduren. Dit luchtalarm eindigde te 4.31 uur, na 8y2 uur geduurd te heb ben. Het D.N.B. meldt uit Rome: De Engelsche berichten over het beginvan een Italiaansch offensief op verschillende plaat sen aan de grenzen van Egypte en den Soedan worden in Rome niet tegengesproken. In wel ingelichte Italiaansche kringen wordt er ech ter op gewezen dat officieele berichten dien aangaande moeten worden afgewacht. In po litieke kringen alhier wordt evenwel, op grond van de beide laatste Italiaansche weermachts- berichten, de indruk sterker dat de berichten uit Engelsche bron, die overigens volkomen gunstig voor Italië luiden, inderdaad juist zijn. In dezelfde kringen wordt er voorts aan herin nerd dat een Italiaansch offensief aan de Egyp tische grens niet tegen het koninkrijk Egypte gericht zou zijn, waarmede Italië ondanks het feit dat Kaïro de diplomatieke betrekkingen verbroken heeft, zich niet in oorlog bevindt, doch tegen de op Egyptischen bodem staande Engelsche strijdkrachten. HAARLEMSCHE POLITIE. RECHTER. Knippen' Een broodbezorger bezorgt wel eens iets anders dan brood, hij bezorgt soms last. En die, waarover het hier gaat, bezorgde een man op 5 Maart last, juist door het tegengestelde te doen van bezorgen; hij nam wat mee, namelijk de portemonnaie op de toonbank. In die portemon- naie zaten twee en dertig heele guldens. De man, die het loodje (beter: het zilver, na melijk dat van de twee en dertig guldens) legde, was den barbierswinkel binnengekomen met de bedoeling zijn haarvracht en zijn baard kwijt te raken. Maar hij werd er van meer afgeholpen en on danks het feit dat zijn haren verdwenen waren rezen hem deze te berge toen hij bemerkte dat zijn portemonnaie uit wandelen was gegaan. Ja, hij had de beurs op de toonbank laten lig gen toen hij nog iets geurigs voor zijn hoofd kocht en dat was niet verstandig, vooral niet zoo'n dikke beurs. Maar hij was zich er niet van bewust dat er een broodbezorger achter hem stond in den winkel, die goocheltoeren in toepassing bracht. De kapper knipte zijn klant tot genoegen, de politie knipte den broodbezorger tot zijn ongenoe gen. Want gisteren kwam hij in het verdachten bankje voor den politierechter te staan, en werd er veroordeeld wegens diefstal. „In 1908 heeft u al eens twee maanden ge vangenisstraf wegens diefstal gehad", merkte de rechter op, bladerend in het uitgebreide archief van Vrouwe Justitia. „Ja, maar dat was nog in mijn kinderjaren", vond de broodbezorger. En tot goed begrip van de situatie stelde de rechter vast, dat de man toen 29 jaar oud was. Inderdaad, wanneer men van meening is dat het leven met veertig begint, is 29 jaar bepaald ridi cuul jong! De officier vond het erg brutaal wat de verdach te had gedaan en wilde hem drie maanden in de gevangenis over zijn verkeerde gedrag laten pein zen. De rechter reduceerde deze strafmaat tot zes weken. En toen was het afgeloopen voor den broodbe zorger. Wanneer nu voortaan de broodbezorger niets deed dan broqd bezorgen. En de man met de dikke portemonnaie zijn portemonnaie nooit meer liet liggen. En alle menschen eenvoudig him verstand lieten werken en hun plicht deden. Dan zou de politie nooit meer menschen be hoeven te knippen. En ik ben beslist voor een maatschappij, waarin alleen de kapper menschen knipt. KETELPAKKEN en WERKPAKKEN per stuk 0.55 HUYGENSSTRAAT 69—71 - Tel. 4029 PMUIDEN. (Adu. Ingez. Med.) Wijziging radio-uitzendingen. Er is een wijziging gekomen in de uitzending van radioberichten van het A.N.P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds volgt nog een uitzending van 20.55 tot 21 uur. Daarmee besluiten ook de radiovereenigingen hun uitzendingen. (A.N.P.) PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De najaarszitting. De Commissaris der Provincie Noord-Holland deelt mede, dat de tweede gewone zitting der Sta ten van Noord-Holland zal worden geopend op Dinsdag 22 October e.k., des voormiddags te half twaalf. Na 10 uur. Veel aanvragen maar weinig vergunningen. HAARLEM Zaterdag Er komen bij de Haarlemsche politie veel men schen die vergunning aanvragen om na 10 uur 's avonds op straat te mogen zijn. Dinsdagmorgen is het al begonnen en nog steeds houdt de stroom aan. Per dag worden eenige honderden verzoeken ver werkt. De Commissaris deelde ons mede dat er in ver houding tot het groote aantal aanvragen slechts weinig vergunningen verleend worden, omdat het de bedoeling der Duitsche autoriteiten is, dat alleen in beslist noodzakelijke gevallen toestemming ver leend wordt. De Haarlemsche bevolking houdt zich nauw gezet aan de verplichting om 's avonds niet na 10 uur buitenshuis te komen. Er behoefde nog geen bekeuring gemaakt te worden. 9totel «Het Huis dssumêucg» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qecn dancing too (go ats (ii Cot JKeifiu-e (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK Voorlichtingscursussen voor oudere tuinders. Te geven in Beverwijk, Heemskerk en Santpoort. Naar aanleiding van door hoogere instanties ge geven wenken zullen, juist in verband met de zeer bijzondere omstandigheden, allerwegen cursussen in practische en theoretische voorlichting van oudere tuinders georganiseerd worden. Het onderwijs zal aan de eene zijde rekening moeten houden met de prachtische orienteering van de tuinderscursisten en anderzijds gericht moeten zijn op de eischen van het oogenblik. Er zijn nu plannen om te Beverwijk, Heems kerk en Santpoort korte cursussen te houden, die gegeven zullen worden door de heeren C. Broeze, R. Muyen en G. Vernooy. Aan elk der genoemde cursussen zullen deze leer krachten ieder vier lessen van twee uur geven, zoo dat iedere cursus 12 lessen van 2 uur zal duren. Vooral zal de aandacht gevestigd worden op de opvoering van bodemproductie, bezuiniging van grondstoffen, zooals mest, zaai- en pootgoed, be strijdingsmiddelen, enz. Hierbij zal dan tevens in behandeling komen het aanwenden van staand en platglas van de trekkerij en bloemisterij, voor het kweeken van groenten en/of fruit, alsmede vóór-, Cl 7 PO'S HEERENMODEHUHl i—3 Zeeweg 78, IJm.-O. OoeiHemdea, êefeïe pasuotm (Adv. Ingez. Med.) tusschen- en nateelt bij aanhouden van de bollen en bloemencultures. Medewerking in alle opzichten werd van de ver schillende plaatselijke organisaties reeds toegezegd. De eischen om deze cursussen of lezingen mede te maken zijn: 21-jarigen leeftijd of het bezitten van een diplo ma tuinbouwwintercursus. De kosten zullen maxi maal f2,50 per cursist bedragen, terwijl cursisten uit een gezin reductie krijgen. Financieele steun is reeds toegezegd. De identiteitsbewijzen worden gratis verstrekt. In deze gemeente ongeveer 15000. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Met ingang van 1 October a.s. is ieder Neder lander, die den leeftijd van 15 jaren heeft bereikt, verplicht, steeds een van overheidswege uitgereikt identiteitsbewijs bij zich te dragen. Binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt waar en op welke dagen de uitreiking van deze bewijzen in deze gemeente zal plaats vinden. Alle personen, boven 15 jaar, moeten zich met een goed gelijkende pasfoto (3'A bij 4c.M.) persoonlijk aanmelden. De bewijzen zullen gratis worden ver strekt. Er zullen in deze'gemeente ongeveer 15000 leg» mitatiekaarten moeten worden uitgereikt. Om ver» traging in de uitreiking te voorkomen wordt aanr geraden reeds nu een foto te laten maken. Na tienen geen Beverwijkers meer op straat. Slechts één overtreder. De waarschuwingen aan de bewoners van de kuststrook, om zich des avonds tusschen 22. uur en 4 uur 's nachts niet buitenshuis te begeven hebben de Beverwijkers zeer goed ter harte genomen. Want tot nog toe is er nog maar slechts tegen één persoon, die zich ongemotiveerd op straat bevond, proces-ver baal opgemaakt. Bovendien werd de overtreder tot 's morgens vier uur op het politiebureau vastgehou den. Wie niet leeren wil moet dus maar de gevolgen ondervinden. De burgerij houdt zich echter buitengewoon goed aan dezen maatregel, zoo deelde men ons mede, Flinke aanvoeren van chrysanten en asters. Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" nam in de afgeloopen week de aanvoer van chrysanten sterk toe, zoowel van tros- als grootbloemigen. Ondanks het flinke aanbod bleven de prijzen op een redelijk peil. Het tweede bloemisterij product dat in groote kwanta aan de markt komt, is de aster waarvan de prijzen varieeren van 4 tot 12 cent per bos. Het aanbod van gladiolen vermindert nu snel. Voor de soort War worden goede prijzen besteed, die 8 tot 13 cent per bos noteeren. Ook de prijzen van de vuurpijlen, waarvan de aanvoer nog niet veel te betee,kenen heeft, ston den in de afgeloopen week op een goed peil. Van 12 tot 20 cent per bos veranderden de aanvoeren van eigenaar. De aanvoer van lelies beperkt zich nu tot kleine partijen. Binnen afzienbaren tijd zullen de laat- sten weer geveild worden. De prijzen van dahlia's zijn over het geheel geno men beter dan het vorige jaar. Op de 4 H.A. grond, welke onlangs in opdracht van het Utrechtsche gemeentebestuur met booneif zijn beplant, is thans de pluk begonnen. De heer Polderman, landbouivconsulent te Middelburg, demonstreerde Vrijdag de Zeeuwsche methode van het drogen der boonen, het zgn. „optollen", .(Foto Pax Holland),

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1