Verstopping damrubriek. DE NlEÜWE: oplosserswedstrijd. mi WIST U? Radio Moors CASTRICUM HEEMSKERK Hmoiand uit eiyen Juin onder leiding: van B. Dukel. verschijnen van onze eerste rubriek Zater- september j.l. hebben wij een aankondiging "daan over het organiseeren van een oplossers- ng van deze rubriek zullen wij in elke •oriék twee problemen plaatsen tot in totaal 30 Drii'zen stellen wij beschikbaar n.l. Ie prijs tS 2e prijs een Canadeesch dambord (144 rui lwaarde f2,50, 3e prijs damboek van den heer pD de Graaf „Het Damspel in zijn aantrekkelijk- 5lvJr°elk 'probleem wordt 1 punt toegekend, zoo- Z totaal 30 punten te behalen zijn. Komen ÜLriere oplossers op de eerste, tweede of derde ie dan zal het lot moeten beslissen. Verder Ellen wij als troostprijzen beschikbaar een aantal jaargangen van het officieele orgaan van den fflandschei. Dambond „Het Damspel". HM spreekt vanzelf, dat wij er prijs op stellen nosities te plaatsen van problemisten uit Ken- herland, liefst problemen welke niet elders 'rhans^olgen hieronder de eerste twee vraag teken van den nieuwen wedstrijd. Het eerste vraagstuk is door ons zelf uitgevoerd in de party No. 1. Zwart: Wit: Stand in cijfers: Wit: 23, 24, 29, 42, 43, 47. Zwart: 13, 14, 15, 20, 27, 31. Zwart aan zet speelde 20—25! en Wit wint. Het tweede vraagstuk is van onzen damvriend H, I Laros. 2. Zwart: Wit: Stand in cijfers: Zwart: 8, 9, 11, 15, 18, 21, 27, 32, 35, 36. Wit: 24, 25, 30, 33, 38, 39, 41, 42, 43, 44. Jet Damspel" schreef over dit vraagstuk: Een Twrtreffelijk probleem met een aannemelijke aan- imistelling gebouwd op een zeer fraai motief. Van deze twee vraagstukken ontvangen wij gaarne oplossingen tot en met Donderdag 26 Sep tember a.s. CORRESPONDENTIE. De heer L. de J. te Velsen-Noord. Richt u zich tot den secretaris der Beverwijksche Damclub den heer C. Bais. Speelavond Donderdagavond in het lereenigingsgebouw Adrichem te Beverwijk. Daar krijgt u alle inlichtingen. Den heer K. O. te IJmuidenOost. Problemen L Indien geschikt volgt plaatsing. EEN INTERESSANT EINDSPEL. Den eindspel, dat den laatsten tijd groote be langstelling trok, is voorgekomen in het zoojuist geëindigde tournooi om het kampioenschap van Dordrecht tusschen de heeren H. G. v. MillM. Klein. Ket is weer zulle een echte „Charlois" eind stand, waarin de vraag winst of remise steeds over de analyse blijft zweven. Door de groote mate van spelvrijheid van het Rate en het witte materiaal is het vrijwel doenlijk een goed gefundeerden spelgang aan te geven. In de partij werd het spel remise, doch velen wen van meening, dat Wit met 2 stukken voor sprong per analyse moet winnen. Daar er vele taaie finesses in dit spel schuilen hebben ook wij den eindstand goed onderzocht, doch zonder tot een beslissend resultaat te zijn gekomen. Zwart is aan zet en speelde 4440 en buiten beschouwing latende of dit werkelijk de juiste Kt was willen wij volstaan met de volgende tnalyse. Zwart: is op het laatste moment de remise te forceeren. Met het Charlois-eindspel was het geval, dat Wit nog één stuk aan den rand had. Hier heeft Wit 4 stukken in. het middenbord, welke voor den zwar ten darri prachtige aanvalspunten inhouden om met behulp van de twee zwarte randstukken de remise te forceeren. Wij zijn nieuwsgierig of het één onzer lezers nog gelukken zal ons van meening te doen veranderen door een winstgang aan te geven. Wij stellen een prijs als belooning in het uitzicht. Oplossingen en correspondentie te zenden aan den damredacteur B. Dukel, Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden-Oost. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag moorgenomen door de Kennemer Apotheek aan de Week aan Zeeërweg. Deze opotheek is tevens aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. „Avontuur in Hotel Excelsior", Eenmaal in het jaar moet de jonge Peter Ronai, die sinds den dood van zijn vader, onder leiding van zijn moeder, een groot landgoed in Hongarije bestuurt, er eens uit: naar Berlijn, Londen, Parijs of de Riviéra. Hij moet dan weer eens echt onder de menschen zijn en al de verveling, die hem een jaar lang van de Hongaarsche Poesta heeft toegegrijnsd, vergeten. Dit jaar zal de reis naar de Rivièra zijn. Als ieder jaar-, vertelt hij zijn moeder, dat hij de Hon gaarsche paardenmarkten afreist voor het opkoopen van jonge paarden. In werkelijkheid is het de oude knecht, die de markten bezoekt, terwijl Peter met zijn vriend Robert zich aan hun mondaine genoegens overgeven. Bij deze genoegens behoort natuurlijk het gezelschap van een jonge, char mante vrouw. Om die te leeren kennen past Peter steeds dezelfde taktiek toe. Hij gaat naar het station, wacht dara de aankomst van een der inter nationale treinen af, sluit de eerste de beste char mante vrouw, die uitstapt, in zijn armen. Natuurlijk is er geen enkele .jongedame, die zich dit zoomaar laat welgevallen. Peter redt zich er echter steeds uit, met de bewering, dat hij dacht, dat de dame zijn zuster was, gooit dan de schuld op zijn oogen, die niet al te goed zijn. zoodat hij zich makkelijk kan vergissen; prevelt dan nog iets van de groote gelijkenis, stamelt duizend excuses, brengt het slachtoffer aan het lachen, laat haar vooral niet aan het woord komen en het duurt meestal niet lang of zij zijn tfeste maatjes. Zoo is het tenminste enkele malen gegaan. Nu, aan het station in Venétië loopt het heel anders af. Ditmaal heeft Peter een verkeerd slachtoffer uitgekozen: Een serieuse, hardwerkende vrouw, die op aandringen van haar vriendin Gaby voor eenige weken haar drukke advocaten-praktijk in Parijs ontvlucht is. Zij schijnt echter geen gevoel voor humor te hebben en kan in Peter's optreden niets anders zien, dan een impertinentie. Deze onverwachte tegenstand prikkelt echter te meer om deze vrouw te veroveren. Dagenlang stelt Peter alles in het werk om Marion te ver overen. Langzaam wint hij terrein. De influisterin gen van Marion's vriendin, de heerlijke zonnige dagen aan het Lido en niet minder heerlijke maan nachten, zijn daaraan niet vreemd. Plet komt zelfs zoover, dat Peter haar in alle ernst een huwelijks aanzoek doet en Marion is niet ongenegen dit aan zoek te accepteeren Haar illusie wordt echter wreed verstoord. Zij maakt kennis met een zekere Yvonne, een der slachtoffei's van Peter's „ver gissingen" van een jaar geleden. Yvonne komt bij Marion om juridisch advies. Peter heeft haar namelijk onder romantische omstandigheden, die .ook Marion niet vreemd zijn (een nachtelijke zee vaart bij maanlicht) een aanzoek gedaan, daarna had zij echter van hem een brief ontvangen met een bouquet rozen en daarna had zij niets meer van Peter gehoord. Peter heeft bij de verschijning van Yvonne de vlucht genomen. ,Hij schrijft Marion een brief, dat hij haar op zijn landgoed verwacht. Ondei-tusschen zal hij zijn moeder op haar komst voorbereiden. De brief wordt vergezeld door een bouquet rozen. Marion meent nu, dat zij op dezelfde wijze als Yvonne bedrogen is en zij besluit zich te wreken. Thuis vertelt Peter, dat hij op een der jaar markten een Parijsche advocate heeft leeren ken nen en dat zij binnenkort zullen trouwen. Dat hij zich natuurlijk aan tal van leugens moet schul dig maken om te verklaren hoe een advocate uit Parijs midden in de Poesta terecht komt, spreekt vanzelf. Wanneer Marion op het landgoed ver schijnt, wordt zij door Peter's moeder allerharte lijkst als haar aanstaande schoondochter ontvan gen. Al gauw blijkt echter, dat Marion met een geheel andere zending komt. Zij komt om Peter tot een huwelijk te dwingen met Yvonne. De verrassende wending blijft ook hier niet uit. Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? DAN Pr. Schleffer's Stofwisselinqszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon ff 1.75 bil apothekers en vakdrogieten. (Adu. lngez. zijn er maar weinig vereenigingen die tijdelijk slui meren. Bijna alle hebben gedaan hetgeen wij eenige weken geleden in dit blad schreven: zij hebben dc lampen brandende gehouden. Moge dit hun werk ten goede komen. En met hun werk ook datgene wat zij hebben weten op te bouwen op dit terrein. Dit mag niet verloren gaan, want zelfs het werk van de eenvoudigste muziekvereeniging en het klein ste koor heeft in het kader van het plaatselijke muziekleven waarde voor den kring der beoefenaars, hij moge groot of klein zijn! W. Med.) j 1U adiagramstand dreigde 24—20 23—19 wint. 7 7~~n warts macht met den dam is beperkt door 4035 JT» wint. Op 40—49 11—16 wint. M» ir45 11-44 45~50 ëedw- 44-6 50—45 ïïrt f 22 45—40 22—18 40—35 en Zwart for- gn-steeds remise, b.v. 23—19 3—9 b.v. 24—20 Ssli^12 3—8 12x3 35—19 3x20 19x41 remise- k Spelen'1S Van den diagramstand uit als volgt 44—40 7-2 40—44! 24->9 ?u 3-9 belet door 24-199x20 2*30 25x34 s 29x49 e ^dconclusie is, dat Zwart steeds in staat GOEDKEURING UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis dat door Ged. Staten dezer provincie, bij hun besluit van 28 Augustus 1940 goedkeuring is gehecht aan het plan van uitbreiding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onderdeelen, gemerkt D 1, Driehuis, omvattende een gebied, liggende aan en nabij de Hofdijklaan, den spoorweg en den Zeeweg te Driehuis, met de daarbij behoorende bebouwings voorschriften, zooals dat plan en die bebouwings voorschriften zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 8 November 1939 en verder, dat het bovenbedoelde plan, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, en de bebouwïngsvoorschriften ter gemeente-secretarie (4e af deeling) voor een ieder ter inzage liggen. IS HIER IETS VAN U BIJ? Lijst van in het tijdvak van 29 Augustus 1940 tot en met 11 September in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen, waarover aan het hoofdbu reau van Politie, Tiberiusplein 1, inlichtingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 1112 uur v.m. en van 45 uur n.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag. (Niet per telefoon). Een paar houten laarzenleesten, een schakelarm band, een blauwe jongenspet, een padvindersriem, een snelbinder, een grijze vulpen, een huissleutel, een bruin kinderjasje, een rijwielbelastingmerk, een koperen gewicht, een textielkaart, een arm band, een bruin 1. kindersandaal, 10 distr. bonnen, een rose gebreide damesmuts, een paar dameskou sen, een heerenrijwiel, een kindertaschje, een zil veren kettinkje, een zak eierkolen, een grond- stamper, een hond (zwart-bruin met witte pooten, bouvier, teef, 50 c.M.), een r. bruine kinderschoen, een R.-K. kerkboekje, een gouden damesvulpot lood, een nummerplaat G.Z 40307, een grijze pet, een vulpen zonder merk, een rozenkrans in étui, (waarin eenig geld), een sleuteltje van fietsslot, een rijwielbelastingmerk t. v. N. Kuys, Kanaal straat 1, een blauwe ceintuur, een zilveren dames armband, een actetasch met boeken en schriften, een. duimstok, een oude actetasch inh. sportklee- ding, een bruin led. portemonnaie met inhoud, (o.a. textielbonnen), een handfietspomp, een turn- schoen gem. N. H., een kat (grijs met wit), een lichtgrijze gab. regenjas, een tabakszak, een hee renrijwiel, een scheepskompas, een broodkaart, een boodschappentasch, een broodkaart voor 2 brooden. UITBREIDINGSPLAN VOOR VELSEN: Het hoofd van het gemeenltebestuur van Velsen brengt ter openbare kenis, dat van 12 September 1940 af gedurende veertien dagen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, ter gemeente-secretarie (4e afdeeling) voor een ieder terinzage zal zijn neder- ;elegd, het plan van uitbreiding, aanwijzende de be stemming van den daarin begrepen grond in onder deelen, gemerkt A II, Velsen, ten Noorden van het Noordzeekanaal, omvattende een gebied, liggende nabij den Nieuwen Schulpweg en de Noorderlaan te Velsen, met daarbij behoorende be"bouwings voorschriften zooals dat plan en die bebouwings voorschriften zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 10 September 1940. Wat doen onze vereenigingen? Vele werken dezen winter door. Nu voor het vereenigingsleven onzer plaatselijke koren, harmoniecorpsen en tooneelensembles door de verordeningsvoorschriften betreffende het voor 10 uur 's avonds binnen zijn wellicht ingrijpende be slissingen genomen zouden moeten worden hebben wij ons ter informatie eens tot verschillende promi nenten in deze organisatise gewend. Het resultaat van onze „enquête" was zeer bevredigend. Slechts weinige vereenigingen waren ter ruste gegaan, zij het dan slechts tijdelijk (naar wij hopen!). De zangkoren: Van de pl.m. 1517-koren kregen wijden vol genden indruk: Slapende en wachtende op gunstiger tijden zijn de Chr. gemengde koren „Hallelujah" (dir. P. J. Potgieser), „Nieuw Hosanna", de kindex-koren „Klimop" en „Nachtegaaltje" (alle onder leiding van den heer S. Wiersma), het ÏJmuidens Mannenkoor (dir. Henk J. Arisz) en de Christ, gemengde zang- vereeniging „Excelsior" (dir. Jan Beider). Het Christ.-gemengd koor „Looft den Heer" onder leiding van zijn dirigent Stephen Jansen naarstig bezig aan de voorbereiding tot een Kerst- wijdingsconcert, waartoe een aantrekkelijk program ma is gekozen. De repetities vangen aan om half acht, den aanvangstijd van alle doorwerkende vereenigingen. De animo voor „Looft den Heer' dank zij het energiek doorwerkende bestuur, bij de trouwe leden van dit koor niet al te zeer verminderd. Zooals wij reeds mededeelden is het ÏJmuidens a capellakoor onder directe van den heer P. Grin Jr., juist deze week (1.1. Woensdag) weer met de repetities begonnen, zoodat ook daar verder ge werkt wordt. Trouwe beoefenaars van de schoone kunst van het zingen zijn er op de gemengde zangvereeniging „Polyhymnia" te vinden. Qe inspireerende directie van Jan Beider heeft Polyhymnia, ondanks de maan den welke achter ons liggen, tot een groot koor doen groeien. Vele zangliefhebbers en -liefhebsters heeft deze koorleider in de bovenzaal van „Kennemerhof" om zich heen weten te vereenigen en over de prestaties en de vorderingen was de heer Beider zeer tevre den. Het mannenkoor „De vereenigde zangers", heeft thans goed materiaal staan, dat hebben wij enkele weken geleden nog kunnen constateeren. De diri gent, de heer Nuijen en zijn zangers studeeren met grooten ijver aan een repertoire voor een even- tueele uitvoering. De arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks" repeteert regelmatig Maandagsavonds in „Ons Huis' aan den IJmuider Straatweg, het mannenkoor „De Eendracht" zet onder directie van Stephen Jansen eveneens de repetities voort. Te Santpoort wordt de zangkunst eveneens con anima beoefend: Henk J. Arisz lqidt daar het be kende, reeds jaren bestaande, gemengde koor „Vox Humana" en de nieuwe loot het mannenkoor „Orpheus". Voor laatstgenoemde zangvereeniging bestaat veel belangstelling van de zijde van leden en adspirant-leden. De harmonie-corpsen. Van de 6 harmonie- en fanfarecorpsen heeft de arbeidersmuziekvereeniging „Voorwaarts" tijdelijk vacantie genomen, de repetities van de harmoniever- eenigingen „Kunst na Arbeid" (directeur M. Kley) en „Soli Deo Gloria" te Santpoort, (dir. Jan Groot) en de harmoniekapel „De Eendracht" der papierfa brieken onder Gerard H. Boedijn gaan gewoon door. Het fanfarecorps „Wilhelmina"" te Santpoort (dir. de heer W. Meqns) en de Chr. muziekvereeniging met denzelfden naam te IJmuiden gaan beide ook door. Bij „Wilhelmina" te IJmuiden zal door het bedanken van Marinus Adam een vacature ontstaan. De vereeniging is sinds verleden jaar geen enkel lid kwijt geraakt. De mandoline-orkesten. Behalve „Looft den Heer" heeft nog geen enkel orkest of koor een datum voor een concert vastge steld. De mandolineorkesten „Excelsior" (dirigent Johan B. Kok) en „O. K. K." (directeur George Blok) zijn eveneens druk aan het repeteeren. Indien de omstandigheden het toelaten zal O.K.K, in November a.s. een concert geven in het Kenne mer Theater te Beverwijk. Aan dit concert zal het mannenkoor „Zanglust" medewerken. O. K. K. repeteert thans Donderdagsavonds van 79 uur, de adspiranten van 67 uur. De tooneelvereenigingen. De tooneelvereenigingen hebben het moeilijker, omdat zij te zeer aan bepaalde zalen voor hun uitvoe ringen gebonden zijn en ook de tijdsduur van een tooneelopvoering gewicht in de schaal legt. Er is daarom van de 6 tooneelvereenigingen weinig nieuws te vertellen. „Varia" en „Concordia" (het toneelensemble dei- papierfabrieken onder regie van den heer L. W. Boeree) nemen voorloopig een afwachtende houding aan in verband met het „10 uur binnen zijn". De tooneelvereeniging „Tavido" van Hoogoven-Staten zou weer met de repetities een aanvang maken, de arbeiderstooneelvereeniging „Palvu" zet de repetities onder regie van den heer H. van Dokkum voort. Palvu heeft het bekende vooolijke spel van vacan- tiegeneugten ,,'n Wespennest" van Henk Bakker in studie genomen. De R.K. tooneelvereeniging „Kunst zU ons stre ven", die in het Patronaatsgebouw optreedt, heeft een vroolijk spel van Jac. Ballings op het repertoire genomen, dat getiteld is „A la mode de Paris". Wan neer K. Z. O. S. zijn uitvoering kan geven is ech ter nog niet bekend, want ook hier is de moeilijk heid het al of niet vrij zijn der tooneelzaal Dit is eveneens het geval met de R.K. tooneelvereeniging „Kunstkring" evenals „Tavido" geleid door den heer A. H. Holtslag. „Kunstkring" begint zoo spoe-' dig zijn eigen zaal ter beschikking komt. Wanneer dit het geval zal zijn is nog niet bekend. Wat de uitvoeringen betreft staat bijna alles nog op losse schroeven, wat de repetities aangaat Uw COSTUUM gereinigd en binnen 1 uur gereed1 U 'oelt 4 8 8 6 en wij komen direct. OLD CLOTHES NEW Frans Naereboutstraat 59 IJmuiden-Oost. (Adv. lngez. Med.) Als er zieken zijn. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door dr. Th. J. J. Duterloo, Zeestraat 29. telef. 3838. In de week van 1522 September, Zeestraat 27, telef. 3820, belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst. De dienst gaat Zaterdagavond 8 uur in. ZEEWEG 374, DRIEHUIS. Tel. 4372 BETERE SERVICE door VAKMENSCHEN. PHILIPS nieuwste serie v.a. 92.50. Ook op conditiën. (Adu. lngez. Med.) Gevonden en verloren voorwerpen. Aan het politiebureau zijn de volgende voorwer pen als gevonden of verloren aangegeven: Gevonden: damesarmbandhorloge, Z. Dijtsma, Houtweg 28, Alkmaar; zilveren armband, C. Zon neveld, Stetweg 86; geldzakje, inhoud f 30, F. Glorie, Dorpsstraat 102; oliezeil, J. Zonneveld, Heerenweg 43; R.K. kerkboekje, Politie, Castri cum; zilveren rozenkrans, Bols, Prins Bernhard- straat 12; sleutel voor reservewiel, Politie Castri- cum. Verloren: rijwielplaatje, P. Gorter, Egmond d. Hoef; breiwerk, J. de Ruiter, Heerenweg 8, Bakkum; marineblauw jasje, D. Berlee, Bakkumer- straat 85, Bakkum; gouden damesarmbandhorloge P. Hartog, Heerenweg 86 Heiloo; pakje, Wasch- inrichting West Frisia, Nederhorst den Berg; be- lastingmerk J. Res, Mient 2, Castricum; damespor- temonnaie, J. Smit, Loet 2, Uitgeest; sleutel, la Croix, Pernéstraat 72, Castricum; heerenhorloge R. Zwart, Boekei 7, post Alkmaar; bos sleutels aan ring, R. Stet, Bakkummerstraat 66, Bakkum; kin dervestje en autoped, M. Olthuis, Jac. Catsstraat 2 Castricum,schooltasch, R. Schram, Geelvinck- straat 3. Weggeloopen zwart katje met witte voet jes, Bruckmann, Nuh. v. d. Veenstraat 44. VEILIGHEIDSMAATREGELEN. Naar wij vernemen zal van gemeentewege worden overgegaan tot het plaatsen van enkele richtlampen en het wit schilderen van trottoirs, hoeken van straten, enz. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus Lambertus, zoon van L. A. van Benthem en G. R. Heere; Petronella Geertruida Maria, dochter van J. C. de Vries en M. G. van Egmond; Ansje, dochter van Tj. van Eik en Ootjers; Nicolaas Maria, zoon v. G. Twisk en Meijne; Eric Heinrich, zoon van J. L. Westerman en J. M. Ie Noble. Ondertrouwd: Wilhelmus Petrus Vergouwen 26 j., te Dordrecht en Catharina Petronella van Ben them, 28 j., te Castricum. Getrouwd: F. L. Harren en L. W. Philipoom; P. Koelewijn en A. Bos. Overleden: Gerardus van Dijk, 52 j., wonende te Castricum; Christiaan Gerrit Comelisse, 29 j wonende te Castricum. Ingekomen: C. van Rijnberk, van Tiel, Beverwijkerstraat weg 100. Wed. G. Hovestad, van Alkmaar, Duinenbosch v. d. StroomKnijnenberg, van Krommenie, Dui nenbosch 3. G. de Haas, van Wormer, Duinbosch 3. H. Mulder, van Amsterdam, Duinbosch 3. S. Kalf, van Amsterdam, Duinenbosch 3. J. B. Borman, van Amsterdam, Duinenbosch Wed. de Graaf, van Amsterdam, Duinenbosch W. J. F. Torn, van Velsen, Dorpsstraat 111. H. J. Pot, van Nieuwer Amstel, Schoutenbosch 81 Vertrokken: H. A. Hienkens, naar Hoorn, Berkhoutweg 22. H. G. H. van den Akker-van Wijlen, naar Vel sen, Koningsweg 2; C. Stolte, naar Naarden, Rem- brendtlaan 26. Wed. Bijman-Bos, naar Jutphaas, Liesbosch- weg 61. C. C. Straver, naar Maastricht, Boschstraat 69. C. Kooijman en gezin, naar Heemskerk, Streng- weg 106. E. Teuscher, naar Haarlem, Zijlweg 78. M. de Beurs, naar Bergen (N.H.), Bergerweg 53. G. C. M. Thoben, naar Zaltbommel, Kerkstraat 16 GEVALLEN. Even voor de school aanging kwam het 9-jarig zoontje van den heer A. v. Z. te vallen op het schoolplein. Hoewel het knaapje klaagde over zijn hoofd ging het toch de school binnen en verbleef daar tot 1 uur. Op de fiets werd de jongen thuis ge bracht. De vader waai-schuwde den dokter, welke zware hersenschudding bij het ventje constateerde. Spoorwegovergangen worden in het duister niet rood licht aangegeven In verband met het feit, dat tusschen zons ondergang en zonsopgang de overwegen van de Nederlandsche Spoorwegen niet meer verlicht zijn. dreigen de afsluitboomen der spoorwegovergangen gevaar op te leveren. Daarom zullen deze over wegen kenbaar gemakt worden met rood licht dat vóór het sluiten der boomen op den weg zal worden geplaatst en dat dan na het openen der boomen weer wordt weggenomen. Men laat het van de plaatselijke omstandigheden afhangen, of men voor het beoogde doel met één of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet, is voor de mechanisch beveiligde overwegen, die met z.g.n. flikkerlicht een aparte regeling getroffen. Onze bruine boonen zullen nu langzamerhand el geoogst kunnen worden. Ze zijn zoover, indien de bladeren geel worden en afvallen. We snijden de boonenplanten dan bij de wortels af, of trekken ze uit den grond en ver wijderen de gele bladeren, voor zoover die nog niet afgevallen zijn, zooveel mogelijk. Nu binden we de planten in niet te groote bosjes met de wortels bij elkaar en hangen ze op een luchtige plaats te drogen. We doen dit bij voorkeur aan een lijn of over een afrastering in de zon, maar in dien het weer te slecht is, kunnen we ze ook op een andere droge plaats, bijv. den zolder, ophangen, vooral indien we het daar wat kunnen laten door waaien. De planten hangen dus nu op hun kop. Wanneer de planten volkomen droog zijn, d. w. z. wanneer de boonen in de doppen rammelen, bergen we ze op. Ze kunnen op een hoop in een droge schuur of op zonder gelegd worden, tot we den tijd vinden om ze te doppen of te dor- schen, maar natuurlijk kunnen we ze ook in bosjes, op een droge plaats, laten hangen en dan telkens de hoeveelheid die we voor het moment noodig hebben, doppen. Boonen kunnen n.l. uit stekend in den dop bewaard worden, er is voor boonen wellicht geen beter bewaarplaats denk baar. Ze kunnen echter ook in een zak, gedorscht worden. We vullen hiertoe een zak halfvol met boonen, binden den zak stevig dicht en slaan met een dikken stok zoolang op den zak, tot de boonen uit de doppen zijn. We moeten vooral den zak niet meer dan half vullen, daar we de vruchten anders niet uit de doppen kunnen slaan. Na het dorschen zoeken we het stroo tusschen de boonen vandaan en we bewaren ze in een kist of bus. Is er een dag dat het flink waait, dan ver wijderen we het stof uit de boonen, dor ze lang zaam en met rukjes enkele malen van de eene kist in de andere te gooien. De wind blaast het lichte vuil dan gemakkelijk weg. We zoeken nu de zieke en door vocht aangetaste boonen er uit en deze groente is nu voor de consumptie gereed. Het oogsten van princessen. en snijboonen is een werkje dat zoo eenvoudig lijkt, maar waarbij in werkelijkheid heel dikwijls fouten worden ge maakt. Wil men veel en lang oogsten, dan moeten de boonen met zorg geplukt worden. Het plukken dan ook met twee handen geschieden, met de eene hand houdt men de tros vast en met de andere plukt men de boonen, die meestal paars gewijs zitten, voorzichtig af. Doet men dit werk haastig of ruw, dan breken de broze boonensten gels af en heele bloemtrossen of trosjes jonge boonen worden mee afgerukt en gaan verloren. Ook moet men oppassen niet op de stengels van de boonen te trappen. Van boonen, die met de noodige voorzichtigheid geoogst worden, kan men lang genieten. Men moet snij- en spercieboonen minstens tweemaal in de week nazien. Dit geldt vooral voor snijboonen, daar deze spoedig te dik worden en dan vooral voor de weck minder geschikt zijn. De boonen mogen echter ook niet te jong geplukt worden, zij moeten sappig en bij het doorbreken op de breuk, lichtgroen van kleur zijn. teveel aan spercie- en snijboonen zal men in de meeste gevallen steriliseeren of in het zout zetten. Minder bekend is deze methode, om spercie boonen te drogen. Men rijgt de spercieboonen dan aan een draad en hangt ze liefst in de zon op. De aldus gedroogde boonen zijn uitstekend houd baar, vormen een smakelijke groente ep het ver lies aan voedingswaarde is minimaal. Ook gesneden snijboonen kunnen, zeer dun uitgespreid gedroogd worden. Wanneer we deze groente echter dan later gaan gebruiken zijn ze veel minder smakelijk dan spercieboonen. J. J. L. SANTPOORT N H. KERK. 10: Ds. R .H. Oldeman. N. I-I. KAPEL. 10: Ds. A. A. Dönszelmann, A'dam. 5: Ds. R. J. Dijkstra, Amsterdam. GER. KERK in H. V.. Wustelaan 10: K. v. d. Berg. van Santpoort. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. Lagerwey. 5.30: Ds. J. A. Peters, Willemstad. Jeugddienst. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: Jeugd dienst. S. Zevënhuizen. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag 7: Ds. Keek, Staphorst. GER. KERK, Wilhelminakade. 10: Ds. S. E. Wes- bonk. Bed. H. Av. 5. Dezelfde. H. Av. en Dankzegg. GER. KERK, Rambonnetlaan. 10: Ds. J. Kapteyn Bed. H. Av. 5: Dezelfde. H. Av. en Dankzegging CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND. Helmstraat 9. 10.30: Ds. Theesing, Middelie. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEILS, Edisonstraat 10: Heiligings- dienst. 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Heiligingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK, Goede- Herderkerk, Velserduinweg 10: Ds.'G. F. Callenbach. 5.30: Ds. Johs. Bronsgeest Velsen. VRIJZ. HERV., Bovenzaal Rex Theater. 10.30: Ds. J. H. Hanneman, Uitgeêst. GER. KERK, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. LUTH. GENOOTSCFL, Herv. Vereen, geb., Kalver- straat. Geen dienst. BAPTISTEN -GEM.., Willemsbeekweg 22. Woensdag 8: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst v. Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst. HERST APOST. ZENDINGSGEM., Willebrordstr. 10. 10: Godsdienstoefening. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst. Zaterdag 7.15: Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. Johs. Bronsgeest. VELSEN-NOORD GER. KERK. 10: Ds. F. E. Hoekstra, Bed. T. Av. 5: Dezelfde. Bed. H. Av. en Dankzegging. BEVERWIJK N. H. KERK, Kerkstraat 10: Ds. J. H. W. Warners, uit Alkmaar. 12—1: Zondagsschool. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat. 10: Ds. A. Vis. 12.30: Zondagsschool. VRIJZ. HERV., Parklaan. 10: Ds. N. Zwiep, uit Enschede. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. Geen dienst. GER. KERK. C. H. Moensplein. i0 en 5: Ds. H. Holtrop. VRIJE EVANG. „MARANATHA", Veilinggebouw ,,'t Centrum". 9.30: Bidstond. 10: W. Akse. CASTRICUM N. H. KERK 10: Ds. J. M. Seulijn. EVANGELISATIE VEREENIGING. 10: Ds. M. G. Blauw, uit Overveen. CER. KERK. Bever wij kerstraat w 32. 10 en 5.30: Ds. J. Krüger. HEEMSKERK N. H. KERK, 10: Ds. Joh. IJzerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN N H. KERK. Wijk aan Zee. 10: W. C. Luuring, hulp prediker. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan. 10: Di. M. v. d. Voet, uit Haarlem-Nrd,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5