Hoe behandel ik mijn paard? ,ÏTERPag 14 SEPTEMBER 194(5 fantamti»0'1 afpersingsplan van ^pjerikaansche bandieten. yliegtm'? t onderzeeër kwamen er aan te pas. .,-AUKEE, September 1940. De politie Mik' dat zii drie mannen heeft gearesteerd, <i£êl Lgeven hebben dat zij getracht hebben £ei°Ann los te krijgen van een manager van een ede dat zij drie mannen heeft gearesteerd, 'ide Hl unVi^ori rlat 7i*i ffotranVif VioKVion I0€ j jOO.Ö"0 goor zjjn zaa]j te bombardeeren en „chain Vbrie'ven te sturen, waarin hem bevolen h®1 ^e.ujt een vliegtuig te gooien boven een ufó =e onderzeeër in het Michiganmeer. De lei- ini ïdit fantastische complot tegen Rowland d® een manager van Sears Roebuck and Com- ^3V'Vde 23-jarige Water Minx. Hij werd met zijn pf/''In broeder Kurt en de 28-jarigen Daniel door rechercheurs gearresteerd. van Sears Roebuck werd licht beschadigd DeZ n eigengemaakten bom, die volgens de politie ^°°r Walter Minx vervaardigd was. De afpersings- d°Pr zeiden dat het bombardement beteekende br!8Ü afpersers „zaken wilden doen". Het complot dat Davis uit een vliegtuig, dat over het meer J?vliegen een pakje moest laten vallen in ant- ï0êf' op UchisigBalen, welke gegeven zouden wor- een 7-voet lange onderzeeër, die door Minx ^"strueerd was. Minx zou in de omgeving van ISeeringshavenhoofd kruisen. was hij van plan het geld in een ge- nizeerden autobinnenband te stoppen, de on eer tot zinken te brengen, teneinde dit bewijs- ftfe vernielen en zichzelf met band en al naar de jig ie laten dry ven. loerdcrïjen door Engelsche bommen getroffen. Branden liet gevolg. vet D.N.B. deelt mede: ne Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht n 12 op 13 September haar bomaanvallen op de rhütsche burgerbevolking gericht. In. de nabijheid een West-Duitsche stad viel een brandbom op boerenhuis, dat volkomen in de asch werd ge- jf jl personen werden niet getroffen. In een ander n-al deden Engelsche vliegers een aanval op een -lied alleenstaande boerenhofstede. De schuur en 1 stal van de boerderij gingen in vlammen op. Het «e uitgezonderd het kleine vee, kon nog gered Korden- Ook hier werden geen personen getroffen. het Roergebied werd een woonhuis door ver killende Engelsche vliegtuigbommen ernstig be zadigd. Bovendien wierpen de Engelsche vliegers «a aantal bommen op het open veld. Hiermede tóft de Britsche luchtmacht eens te meer de ge- Ziikelijke systeemloosheid van haar nachtelijke iaianvallen bewezen. Spaanscli minister komt Dnitschland bezoeken. Besprekingen met toonaangevende Duitsche figuren. Uit Berlijn, 13 September. Van semi-officieele li-de wordt medegedeeld: Het aanstaande bezoek den Spaanschen minister van binnenlandsche ?n, Serrano Suner, die met zijn gevolg voor verblijf van tien dagen in Duitschland zal aan talen, biedt de gelegenheid een van de nauwste rfdewerkers van den Spaanschen staatschef Franco pi tegelijkertijd een van de voornaamste dragers de Spaansche vernieuwing in Duitschland te begroeten. Naar men in politieke kringen verneemt zal de spaansche minister van binnenlandsche zaken be- iirekingen voeren met vooraanstaande persoon leden van het Derde Rijk. Er zijn zoodoende «n gedachten wisseling plaats hebben, die door de ;-lijkheid van wereldbeschouwing en revoluties, ilsmede door de wederzijdsche sympathieën van teide volken, nauw en hartelijk verbonden mogend- beden der nieuwe Èuropeesche orde, reeds traditie k geworden. In onbezet Frankrijk. Vestigt de regeering zich in Lyon? Het D. N. B. verneemt de volgende berichten uit C-enève: -Volgens geruchten uit Vichy zou 4de Fransche reuring van plan zijn binnenkort naar Lyon te tehuizen. - In Vichy doet het gerucht de ronde, %ls zouden It vroegere minister-president Léon Blum en zijn likinetschef, Jules Moch, gearresteerd zijn. - Uit Vichy wordt gemeld, dat men aldaar in Fransche kringen verwacht dat binnenkort onge- wr honderd politici, parlementsleden en journa len. die na de ineenstorting van Frankrijk naar hst buitenland zijn gevlucht, van de Fransche na- t<-naliteit vervallen zullen worden verklaard. Ook It Franschen, die sedert den tienden Mei uit de Fransche overzeesche bezittingen zijn gevlucht, binnen krachtens een in de Staatscourant gepu nteerde wet, door dezen maatregel worden getrof- - Naar voorts uit Vichy gemeld wordt schijnt «invoering van een Jodenstatuut in Frankrijk, •iïitegen in de onlangs afgetreden regeering sterke 'tjenstand bleek te bestaan en dat ook door de uwe regeering slechts gedeeltelijk voorgestaan ïordt, spoediger verwezenlijkt te worden dan ver acht werd. Het project, dat de regeering thans in wandeling heeft, grijpt terug op een ontwerp voor W uitzonderingswet van den vroegeren minister binnenlandsche zaken, Marquet, en bevat tajtische. maatregelen, naar te Vichy verluidt. Vol- Wis dit project zullen alle vx-ije beroepen van Jo- „gezuiverd" worden. Ook de verwijdering van alle Joden uit pers, radio, tooneel, enz. ligt in het Womemen Oudheidkundige vondsten in Bourgondië. Brieven uit de 16e en 17e eeuw. Het D.N.B. meldt: Bij een Bourgondischen kaste el, die verzamelaar van antiquiteiten is, heeft l'f1 v°lgens een door het D.N.B. ontvangen be- •^it een onder glas bewaarden brief van den --oniscb-puitschen keizer Maximiliaan gevon- Hierin willigt Maximiliaan het gratieverzoek p een Bourgondischen burger uit de streek van in. De keizer verklaart genade te willen ver- -tón en laat dit den zegelbewaarder mededee- pe(Jaan Pinksteren 1506, aldus luidt het slot den brief. en tweede brief, dien dezelfde verzamelaar be- gedateerd 14 Mei 1674. Schrijver is de toen- Jf Prester van Porrentruy, ontvanger de to* I<aPel-aan van Belvoïr. Er wordt in 1 vrtu rt schriJ'ven heb 1^ met zeer bijzondere som on^van'gen, aangezien ik daardoor ver- onze beklagenswaardige Bourgon- i. zoo dapper verdedigden. Het ware zeer j- asehen als u op de een of andere wijze huif ®e^rac^^' want zijn wij éénmaal aan L.(fracfpbe heerschappij onderworpen, dan ui verloren beschouwd worden. De fysié h be adel is op de vlucht, daar de liem alles ontnemen en hem als vijan- cös,_andelen. De Franschen gedragen zich in als in vijandig gebied De luchtoorlog tegen Engeland. Feiten van beslissende beteekenis. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De tegen, woordige phase van den luchtoorlog tegen Enge- iand wordt op grond van waarnemingen tijdens de jongste gevechten en op grond van de bekende Duitsche maatregelen, waarvan in de Duitsche of- ficieele berichten gesproken wordt, gekenmerkt als een strijd op groote schaal, die niet tot een paar grootscheepsche aanvallen beperkt blijft. Als beslissend beschouwt men in welingelichte Duit sche kringen de volgende feiten: 1. De leiding van de grootscheepsche aanval len door rijksmaarschalk Goering bewijst dat het hier niet gaat om op zichzelf staande acties, doch om aanvallen, die even krachtig als van langen duur zijn. Zoo wordt in het weermachtsbericht van Maan dag gezegd, dat de aanvallen ondanks het slechte weer zijn voortgezet. Men houdt derhalve te Ber lijn rekening met een stelselmatige voortzetting van deze aanvallen, waarvan men weet, dat zij zich in een stijgende lijn kunnen bewegen. 2) Het luchtruim boven Londen wordt, naar uit de Duitsche waarnemingen gebleken is, hoe lan ger hoe meer door de Duitsche luchtmacht be- heerscht. Er is bijv. geconstateerd dat de Duitsche jachtvliegtuigen in ruime mate er. in geslaagd zijn de Engelsche jagers van de Duitsche gevechts vliegtuigen verre te houden. Van de 26 Duitsdhe vliegtuigen, die verleden week Zaterdag verloren zijn gegaan, waren ondanks het groote aantal der deelnemende vliegtuigen, slechts vier gevechts vliegtuigen. Het gebruik van jachtvliegtuigen voor de be scherming der bommenwerpers heeft weliswaar tot verliezen onder de Duitsche jachtvliegtuigen ge leid, doch het beoogde doel, de bommenwerpers te beschermen, werd bereikt. 3) De Engelsche afweer, vooral door jacht- vliegers, werd in toenemende mate zwakker, vol gens de Duitsche waarnemingen moesten de Engel- schen reeds niet volledig opgeleide vliegtuigbe manningen naar het front zenden. Ook is her scholing van gevechtsvliegers tot jachtvliegers ge constateerd. Daarbij komt de afmatting van het van het Engelsche personeel. Men heeft van Duitsche zijde sterk den indruk dat de Engelsche jagers trachten ernstige gevechten uit den weg te gaan. In hoeverre het gebruik van Poolsche en Tsje chische vliegers, waarop van Engelsche zijde in het bijzonder gewezen is, een gevolg is van zwakke plekken in de Engelsche luchtmacht, kan van Duitsche zijde moeilijk beoordeeld worden. Italiaansch legerbericht Actie der luchtmacht nabij Egypte. ERGENS IN ITALIë, 13 September (Stefani). Het 98ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „Een Italiaansche onderzeeër is op zijn basis terug gekeerd na op den Atlantischen Oceaan 18.000 ton Engelsche scheepsruimte tot zinken gebracht te hebben, te weten een tankboot van 10.000 ton en een geladen schip van 8000 ton. In Noord-Afrika zette onze luchtmacht overdag en 's nachts haar actie voort tegen de vijandelijke stellingen, concentraties van gemotoriseerde voer tuigen en andere militaire objecten in de omgeving van Egypte. Een benzïnedepöt werd in brand ge stoken. Verscheiden gepantserde en bewapende vrachtauto's werden aangevallen en onbruikbaar gemaakt. In Oost-Afrika vielen onze vliegtuigformaties met succes in de omgeving van den Soedan een kamp en een legerplaats aan en in het gebied El Katule van Kenya vijandelijke autocolonnes van twintig voertuigen. Invallen van vijandelijke vliegtuigen geschiedden te Massaoea, dat vier maal gebombardeerd werd en waar een gebouwtje beschadigd werd, te Assab, waar een hospitaal verwoest werd evenals de keu ken van een ziekenverblijf en woningen in het cen trum, waardoor zes personen gedood en enkele Italianen en inboorlingen gewond werden, alsmede te Asmara en te Goera, waar beperkte schade aan gericht werd. De vliegvelden te Dzjimma en.Tsjats- jaman werden eveneens gebombardeerd met als gevolg eenige schade en negen gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten door onze jagers. Twee andere toestellen werden waar schijnlijk neergeschoten". Duitsch legerbericht: Duikboot bracht zes bewapende koopvaardijschepen tot zinken. BERLIJN, 13 September (D.N.B. Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Een onderzeeboot heeft zes bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met 37.600 b.r.t. tot zinken gebracht, waaronder een schip van 7000 b.r.t. waarvan reeds melding gemaakt is. Aan de Britsche vliegtuigen, die des nachts Noord en West-Duitschland zijn binnengevlogen, gelukte het niet hun doelen te bereiken. Enkele bommen, welke op woonwijken en op een dorp werden uitgeworpen, richtten slechts geringe schade aan. Bij de eigen gewapende verkenningsvluchten boven Zuid-Engeland werden bommen op fabrieken Een maatregel, die navolging verdient. Verschil lende bewoners van Amsterdam zijn er toe over gegaan de stoepen en het hekwerk voor hun wo ningen in verband met de verduistering wit te laten schilderen. (Foto Pax-Holland) in Londen, Bexhill, Brighton, Banbury en andere plaatsen geworpen. Ten Zuidwesten van het eiland Man gelukte het een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. ernstig te beschadigen. In den nacht van 12 op 13 September bestook ten gevechtsvliegtuigen de haven en dokken van Londen en Liverpool opnieuw met bommen en verwekten nieuwe branden en ontploffingen. Brit sche havens werden wederom door mijnen afge sloten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten, een eigen toestel wordt vermist. In den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 Sep tember probeerden lichte vijandelijke zeestrijd krachten de haven van Boulogne te beschieten. De tegenstander werd, zonder eenige schade te heb ben aangericht, door het vuur van onze kust- batterijên verdreven". In dit artikel geeft onze deskundige medewerker een aantal nuttige wenken, welke vooral van beteekenis zijn voor hen. die thans met paarden moeten omgaan of deze in gebruik hebben, in plaats van met auto's. Er worden vele, vaak onwille keurige, fouten gemaakt, waardoor tal van paarden ongemak en erger verduren. Het is niet alleen uit gevoelsoverwegingen, dat hiertegen stelling wordt genomen, maar bovendien heeft een goede en deskundige behandeling tengevolge, dat de prestaties van den trouwen helper van den mensch worden opgevoerd. De ondergang van de „ïvanhoe". Officier en dertig manschappen bij de ramp omgekomen. LONDEN, 13 September. De Britsche Admiraliteit maakt via de Londensche radio een lijst bekend, van degenen die bij den on- dex-gang van de „ïvanhoe" zijn omgekomen. Een officier en dertig manschappen hebben hierbij het leven verloren. Drie leden der be manning zijn gewond. (D.N.B.) De Engclsche koning naar Glasgow? Ook de gezantschappen zouden Londen verlaten. Het D.N.B. deelt mede: In diplomatieke kringen te Londen bevestigt men het gerucht dat de Engelsche koning en het diplo matieke corps zich nog deze week naar een stad in het Noordwesten van Engeland zouden begeven. Welingelichte personen wisten mede te deelen dat Glasgow deze stad zou zijn, omdat het voor de Duitsche bommenwerpers betrekkelijk moeilijk te bereiken is. De te Londen geaccrediteerde diploma ten zouden reeds Maandagmiddag, na den tweeden grooten luchtaanval, zich met een dergelijk voorstel tot de regeering gewend hebben. De Engelsche regeering liet echter doorschemeren dat een ver trek van het diplomatieke corps een buitengewoon slechten indruk op de bevolking van Londen zou maken. Na de nieuwe aanvallen van Dinsdag en Woensdag heeft men in Britsche kringen blijkbaar ingezien dat het vertrek onvermijdelijk was en men heeft zich bereid verklaard voor de ambassades en gezantschappen een nieuw domicilie in een vei lige streek aan te wijzen. Men zegt dat de Britsche weermacht niet meer de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van koning en diplomatieke corps op zich kon nemen. In hofkringen deed het gerucht de ronde dat de koning zich waarschijnlijk zou terug trekken naar Balmoral Castle in Schotland. Blijk baar op instructie /an het ministerie van voor lichting zwijgen de Londensche bladen over deze plannen. Uitbreiding van steunpunten aan de kust van Atlantischen en Stillen Oceaan. Gemeenschappelijke taak van Ver. Staten en Canada. - Het D.N.B. verneemt uit Washington, 13 Sep tember: Canada en de Vereenigde Staten zullen gemeenschappelijk het uitbreiden van steunpun ten voor de luchtvloot ter hand nemen, niet alleen aan de Atlantische Oceaankust, doch aan de Stille Oceaankust van Canada. Naar goed ingelichte kringen in Washington mededeelen is in verband met de Amerikaansch- Canadeesche inspectie van de Westkust van Ca nada overeengekomen dat Candeesche steunpun ten voor de luchtvloot op het eiland Vancouver en op het Koningin Charlotte eiland gemeen schappelijk te vergrooten. Nu er weer veel paarden worden aangeschaft om het werk van de auto's over te nemen, blijkt het, dat er verschiller de paarden niet geheel aan de verwachtingen voldoen. Zoo was er onlangs een dierenarts, die dikwijls werd geraadpleegd 'over z.g.n. steegsche paarden, paarden die weigeren te trekken. Het spreekwoord in de paardenwereld doet nog altijd opgeld nl.: „Een paard wordt goed geboren maar slecht gemaakt". Want vele paarden worden totaal bedorven doordat zij onoordeelkundig wor den gebruikt. Wanneer er paarden zijn die weige ren, dan is daarvoor een reden aanwezig en het is lang niet iedereen gegeven dergelijke paarden weer te corrigeeren. Natuurlijk heeft elk paard zijn karakter. Er zijn zeer gevoelige paarden, die men door een onheusche of ruwe behandeling wei gerachtig maakt en daarom is het van zoo groot belang, dat men bij het aanschaffen van paarden niet alleen op exterieur en beenwerk let, maar ook op het karakter van het paard. Vooral is dit van belang omdat ook bij de rijders het spreekwoord geldt, dat het niet allen koks zijn die lange messen dragen. Paarden met gevoelige karakters zijn to taal ongeschikt voor berijders, die voor een paard geen gevoel hebben. Elke berijder is lang niet ge schikt om het paard, dat hij moet besturen, te be grijpen. Hoe groot is het verschil niet tussehen de berijders, die men in de straten tegen komt. Men ziet onmiddellijk of een koetsier een werkelijk koetsier is of iemand die het paard slechts behan delt als een dier. dat trekken moet. De eerste heeft een goede verstandhouding met zijn paard, zij be grijpen elkaar, bij den tweede is dat gevoel niet aanwezig en men behandelt elkaar als twee wezens die geen gevoel voor elkaar hebben. Want het paard is fijngevoelig, kent den goeden rijder en doet alles wat die vraagt. Maar bij een ander rijder, die hem niet aanvoelt, weigert hij positief. Wanneer men zoo de straten doorgaat en let op de paarden-tra'ctie, dan ziet men dat er groote fouten worden gemaakt. Men ziet slecht passende tuigen, die het paard in het werk bemoeilijken. Sommige tuigen zijn te groot, sommigen zijn te klein. Er wordt in vele gevallen niet gelet op een passend bit. Bij het aanschaffen daarvan wordt er nimmer aan gedacht, dat een mond van een paard door een te zwaar bit hard wordt gemaakt en dus het fijne gevoel daardoor verloren gaat. Vele paar den worden ndet aan den teugel gehouden maar met slappe leidsels voor den bestuurder aangejaagd. Vele fouten ziet men maken bij het beslag. Het is soms gruwelijk op welke onmogelijke ijzers de paarden moeten loopen en trekken. Wij denken hierbij aan de hooge kalkoenen, die men onder de ijzers aanbrengt, waardoor het paard gedwon gen wordt te loopen op aangebrachte punten die onder de ijzers worden aangebracht. In plaats dus, dat het paard den hoef geheel op den grond kan plaatsen is dit door de aangebrachte kalkoenen Als een levend wezen....* behandeling in 't geheel geen duurte. Want een goede behandeling wordt voldaan door de liefde en het gevoel, dat de gebruiker voor zijn paard heeft. Wanneer des morgens het paard voor den aanvang an het werk flink wordt schoon gemaakt, gerost en geborsteld, dan kost dit niets dan een beetje tijd van den verzorger. Een droge stal kost niet meer geld dan een vieze stal. Een goed passend gareel en een goed bit kosten niet meer dan een te groot en te zwaar bit. IJzers met kalkoenen zijn misschien nog duurder dan vlakke ijzers en vlakke ijzers verhoogen de werkprestatie van het paard en verlengen zijn levensduur. Het aankoopen van paarden is van even groot belang als het aankoopen van auto's en moet door deskundigen geschieden. Het paard, dat gekocht moet worden, moet niet alleen beoordeeld worden naar'exterieur, maar moet ook beoordeeld worden of de geschiktheid er is vqor het werk waarvoor het bestemd is. Paarden met slechte voeten, kogels en kronen haalt men niet van het land op straatstee- nen want dat geeft teleurstelling, omdat dergelijke paarden kreupel en stijf worden en het niet vol kunnen houden. Hij, die aangesteld of aangewezen wordt, om het paard te besturen en te verzorgen is niet geschikt wanneer hij ruw kan schreeuwen en rukken aan de teugels, dat klinkt voor den leek soms wel heel dapper, maar alleen hij is gesehikt, die met zachtheid en zonder ruwe woorden, zon der rukken aan de teugels en zonder zweepslagen zijn paard tot het hoogste kunnen kan opvoeren. Helaas ziet men het eerste meer dan het laatste. En wanneer wij een verkeersagent het verkeer zoo zien regelen, dat een zwaar beladen wagen, ge trokken door paarden, niet behoeft te stoppen, maar door kan gaan en daardoor de paarden een grooten dierst bewijst, dan ervaren wij, dat die verkeersagent veel meer gevoel heeft dan menig rijder, die van dat gevoel gespeend is. En wanneer de stamboeken nu eens aandacht aan deze materie gingen schenken en ook in dit opzioht voorlichtend gingen werken, dan kon de paardentractie nog belangrijk worden opgevoerd niet alleen, maar veel economischer worden ge maakt. De fokkerij moet afzet hebben en die afzet dienen de stamboeken meer dan tot heden in gun- stigen zin te beïnvloeden Hoe behandel ik mijn paard? Als een levend wezen, dat door zijn gevoe ligheid en intellect daarvoor even dankbaar as als de mensch. zelf! Erik Sta! vestigde tijdens de atletiekwedstrijden te Oslo met een sprong van 2 meter een nieuw Noorsch record. (Foto Weltbild). Een hartelijk vaarwel. Voor zijn tocht naar dc vijandelijke wateren neemt de kapitein van een Duitschen onderzeeër afscheid van zijn kameraden. (Foto Weltbild). onmogelijk. Men verdedigt dit dan door te zeggen, dat de paarden beter kunnen kunnen staan en min der glijden. Wijlen dierenarts Plet, een bekende figuur in de paardenwereld uit de voorgaande ja ren, hekelde deze kalkoenen, als folterijzers. Een paard zal veel minder glijden, wanneer hij het ijzer volledig op den grond kan plaatsen, de draagvlakte is veel. grooter, dan wanneer het paard gedwongen wordt op drie punten te loopen. Dat het aanbren gen van kalkoenen onjuist is blijkt ook wel, zoo zei de heer Plet, uit het feit, dat wanneer de kalkoe nen zijn afgeloopen, men gewoon doorgaat tot het ijzer geheel versleten is. Maar bovendien ziet men vele paarden in de stad loopen, die nimmer kalkoe nen hebben en deze paarden zijn veel vlotter en zijn veel minder vlug versleten, dan paai'den die men op kalkoenen laat loopen. Wanneer die kalkoe nen nu steeds gelijkmatig afsleten, dan zou het nog wat zijn, maar heel dikwijls ziet men, dat de buiten kalkoen meer slijt dan de binnen kalkoen, zoodat de hoef in een scheeven stand komt." Heel wat paar den loopen dan niet frisch meer en hebben pijn. Maar afgezien nog van deze kalkoenenkwestie, laat het beslag ook in ander opzicht nog veel te wenschen over, wordt het beslag niet tijdig nage zien en krijgt men groote platte voeten. Let men goed op, dan onttvaart men heel veel paarden, die kreupel zijn, al is dit voor een leekenoog niet al tijd op te merken. Maar daarom lijdt het paard wel en men moet niet vergeten, dat werkcapaciteït. door een juiste behandeling wordt opgevoerd en dat het paard door een juiste behandeling een veel langeren levensduur heeft. Van groot belang is ook de stalling van de paar den. Daarover denkt men in vele géfcallen te licht. Een ruime stal en een goed stroobed of een bed van turfstrooisel geeft het paard een veel grooter werkcapaciteït, dan een muffe stal, te klein in vele gevallen en verontreinigd. Het behoeven geen luxe stallen te zijn, maar praotische stallen, die het paard in staat stellen om te leven zooals dat be hoort. Evenals een atuo heeft het paard een goede behandeling noodig en deze laat nog veel te wen- sdhen over. Men ontwaart vele paax-den, die een goede verzorging genieten, goed zijn aangespannen en goed beslagen zijn. Maar nu er weer zooveel meer paarden in de tractie worden opgenomen, ziet men heel veel, waaraan nog wat ontbreekt. En nu moet men niet zeggen, dat een goede behande ling een dure behandeling is. Er zit in een goede RADIOPROGRAMMA ZONDAG 15 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 NCRV. 10.30 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 NCRV, 7.00—10.30 AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (opn.). 10.30 Doopsgezinde Kerkdienst. 11.40 Voor de kinderen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuwsberichten ANP, eventueel gramofoonmu ziek. 1.00 Omroeporkest en solisten. 2.00 Boekbe spreking. 2.20 Zepparoni-strijkkwartet. 3.10 Schil derijbespreking. 3.25 AVRO-Amusementsorkest en solist. 4.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.45 Gramofoonmuziek. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Orgelconcert (opn.). 5.15 Wekelijksche gedachten- wisseling (A.N.P.) 5,30 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 7.00 Orgelspel. 7.15 Cabaretprogram ma. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Concertge bouw-orkest. 9.00 Sluiting. KOOTWIJK 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Bericht-en (En- gelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (11.15 11.30 Berichten (Engelsch). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuwsberichten ANP. 1.00 Gra mofoonmuziek (2.00—2.15 Berichten Duitsch). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 KRO-symphonie-orkest (4.304.45 De Meesterzangers)5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Musiquette. 7.00 KRO-Melodisten en solist. 7.30 KRO-orkest. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten A.N.P. 8.30 Nieuwsberichten Engelsch. 8.45 Gramofoon muziek. 8.559 Wij sluiten den dag. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD. 414.4 M. KRO-Uitzcnding. 8.00 Nieuwsbex-ichten ANP.. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.05 Gramo foonmuziek. 12.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest. (12.45 Nieuws- en economische berichten ANP., en gramofoonmuziek). 1.45 Gramofoonmu ziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Rococo-octet. 5.15 Nieuws- en economische be richten ANP., 5.30 KRO-Melodisten en solist. 6.00 Voor de jeugd. 6.15 KRO-orkest, 7.— Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten. 7.20 Reportage, 7.35 KRO-kamerox-kest, 8.Berichten ANP. 8.15 KRO-melodïsten en solist. 8.35 Radio-tooneel met i luisterwedstrijd. 8.55 Wij sluiten den dag. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (En gelsch). 11.30 Tbeuerzeit-trio en gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch), 12.45 Nieuws- en econo mische berichten. ANP., 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Consonanten. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Consonanten en gramofoonmuziek. 3.15 Gramofoon muziek. 3.30 Belichten (Engelsch). 3.45 Geestelijke liederen (opn.), 4.00 Jac. Stoffers sextet en gramo foonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch), 5.15 Nïeuws- en economische berichten ANP.. 5.30 Jac. Stoffers sextet, 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoon muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Be richten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP., 8.30 Berich ten (Engelsch). 8.45 Cello, piano en gramofoon muziek. 9,Sluiting. of

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7