Disfribufie-puzzles. Opheffing van gemeenten in Noord-Brabant Spod ett Spel Salomo's wijsheid is soms noodig voor ambtenaren. De huidige distributie wijkt in een belangrijk opzicht af van die uit den wereldoorlog 19141918. Dit verschil zit in het feit, dat nu alles van een cen traal punt in den Haag geregeld wordt, zoodat in alle gemeenten dezelfde bepalingen gelden. In het verleden had elke gemeente zijn eigen distributie- dienst; wel waren toen voor eenige belangrijke artikelen, zooals brood, normen die voor het geheele rijk golden, vastgesteld, maar voor verscheiden andere voedingsmiddelen, zelfs voor vleesch, waren de rantsoenen in de gemeenten soms zeer verschil lend. Die ongelijkheid het maakte zelfs verschil uit of men in Haarlem, Heemstede of Bloemendaal woonde! wekte een ontevredenheid, die gelukkig nu niet wordt waargenomen. Wel klagen menschen die op zich zelf wonen dat zij meer moeilijkheden van de distributie onder vinden dan gezinnen. Het kan ook niet ontkend worden dat een vrouw die alleen woont met haar koffie- of theekaart, die haar recht geeft op het koopen van Vi ons thee of y2 pond koffie in de maand, veel minder kan doen dan een huismoeder met een groot aantal kinderen. Voor haar wordt het in elk geval een keuze: óf thee? f>f koffie? De distributie-diensten der gemeenten breiden zich steeds uit omdat het aantal ai-tikelen dat in de distributie betrokken is ook gedurig toeneemt. Er zijn bovendien aanwijzingen dat de rij in de toe komst nog langer zal worden. De volgende week krijgen de ingezetenen de kaarten voor de komen de vleeschdistributie en er kan worden aangeno men dat de vrije verkoop van melk ook niet lang meer zal duren. Het is te verklaren dat het centraal distributie bureau in den Haag over een leger ambtenaren be schikt. Alleen reeds voor de controle. Alle distri butiekantoren moeten de ingeleverde bonnen naar den Haag sturen. Er komen dus wagenvrachten aan. Wie zou denken dat alles ongezien „ter griffie gedeponeerd" wordt, is abuis. Het is niet aan te nemen dat alles van a tot z wordt nageplozen, maar uit opmerkingen die verschillende distributiediens ten gekregen liebbqq, is wel gebleken, dat men in den Haag een middel gevonden heeft om behoorlijk te controleeren! Natuurlijk is niet alles van één punt, uit te regelen. Wat de „bijzondere vergunningen" betreft hebben de distributie-bureaux vrijheid van beschikking ge kregen mits daarbij de gegeven richtlijnen in aan merking genomen worden. In twijfel-gevallen vraagt een gemeentelijk bureau advies aan den Haag en als het dan beslissingen van algemeene beteekenis geldt worden daarmee alle andere distributie-bureaux in kennis gesteld. Op die ma nier ontstaat zoo iets als een jurisprudentie die de „rechtspraak" vergemakkelijkt. Inderdaad is het soms rechtspraak waarvoor de ambtenaren van den dienst gesteld worden. Niet zelden is de wijsheid van een Salomo noodig om een juiste beslissing te kunnen nemen. Een jonge man komt op het distributie-kantoor afdeeling textiel-goederen vertellen dat hij gaat trouwen. Hij zou dit graag in een zwart jaquet doen, maar hij heeft niet zoo'n officieel costuum, Om 70 van de 100 punten op zijn textielkaart daaraan op te offeren, vindt hij teveel gevergd, daarom ver zoekt hij extra punten. De ambtenaar weet niet of hij ja of neen moet zeggen, daarom wordt het geval aan den Haag voor gelegd. De beslissing luidt: geen extra punten. Nu weten alle aanstaande bruidegoms in ons land, dat zij niet kunnen rekenen op extra* punten op de textielkaart voor het koopen van een jaquet- costuum. In de textielregeling zijn ambtscostuums vrijge steld. Nu doet zich de vraag voor of iemand die pas tot diaken in een kerk benoemd is en die geen zwart pak heeft om in die functie te dragen, aan spraak kan maken op een pun ten-vrij costuum. De heeren in den Haag zijn nog bezig om die puzzle op te lossen. Er zijn richtlijnen gegeven voor het koopen van rouwkleeding bij het sterven van naaste verwanten In het algemeen wordt alleen aan vrouwen toege staan een rouwmantel te koopen, maar als het plaatselijk gebruik is dat ook mannen in de rouw gaan kan voor zoo'n gemeente een uitzondering gemaakt worden. De ervaring is dat de menschen in het algemeen de goederen koopen die zij op de punten van hun textielkaart kunnen krijgen. Een klein deel stelt den aankoop uit om wat in reserve te hebben, maar de meesten kochten en koopen wat zij kunnen krij gen omdat zij vreezen later niet meer zooveel keus te zullen hebben uit goede kwaliteit stoffen. De bepaling bestaat dat iemand die al iets op zijn textielkaart gekocht heeft, voorloopig geen groot stuk (bijvoorbeeld een costuum) mag koopen. Als er evenwel bijzondere redenen zijn om daarvan af te wijken wordt wel toestemming gegeven om daarvan af te wijken. De voorraad gordijn-stoffen is niet groot. Daarom is bepaald dat in het algemeen alleen vergunning gegeven wordt om nieuwe gordijnen te koopen bij trouwen, brand en dergelijke. Maar er zijn ook huismoeders die aan het distributiekantoor komen om bonnen voor nieuwe gordijnen te vragen omdat de oude totaal versleten zijn. Soms wordt een geheel verrafeld gordijn als bewijsstuk mee genomen. Als dan inderdaad blijkt dat „geen dag en geen nacht" meer gewacht kan worden met de aanschaffing van nieuwe gordijnen, wordt de ver langde toestemming gegeven. Maar gemakkelijk gaat het niet, want het distributie-bureau beschikt over eenige eigen controleurs om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Die controleurs hebben vol op werk, want menige aanvraag moet gecontroleerd worden. Arbeiders in bepaalde beroepen kunnen aanspraak maken op een extra-broodrantsoen, maar ook alleen als zij wer kelijk; zwaar werk hebben te doen. Zoo iets kan niet altijd op een afstand geconstateerd worden, omdat de aard van het werk soms veel verschilt, zoodat .er dan een controleur op af moet, opdat naar recht en billijkheid een beslissing genomen kan worden. Toen de schoendistributie pas werd ingevoerd kon alleen iemand die minder dan f 1200 inkomen had, als hij kon aantoonen dat hij geen enkel paar bruikbare sohoenen meer had, een bon krijgen om een paar nieuwe fe koopen. Nu is die grens van f 1200 vervallen. Elkeen die geen paar behoorlijke schoenen heeft, of die aantoont dat de eenige schoenen die hij heeft gerepareerd moeten wor den, krijgt nu een bon. Maar de voorraad is be perkt, de gemeenten zijn wat de voorraad nieuwe schoenen betreft, door Den Haag gerantsoeneerd. Daarom wordt met de bons zuinig omgegaan. Toch is het zoo dat als het rantsoen tenminste op het bestaande peil gehouden kan worden elk inge zetene ongeveer eens in het jaar een paar nieuwe schoenen kan krijgen. Maar natuurlijk weer onder de reserve dat het noodig is. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De steden Den Bosch, Breda en Helmond worden uitgebreid 's-HERTOGENBOSCH, 13 September (A.N.P.) Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft sedert twintig jaren er naar gestreefd de gemeen telijke indeeling van deze provincie te verbeteren en in overeenstemming te brengen met den fei telijken toestand. In dien tijd zijn 32 gemeenten opgeheven als afzonderlijke gemeenschappen. Deze vereenvoudiging en versterking van het gemeentewezen wordt voortgezet, nu de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied op 1 Augustus jJ. den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken gemachtigd heeft, te beslissen inzake verande ringen door het algemeen belang gevorderd, in de begrenzing der gemeenten. Van ambtelijke zijde werd ons medegedeeld, dat binnenkort de volgende veranderingen te wach ten zijn: 1. De gemeente Breda zal worden uitgebreid met de gemeente Ginneken en Princenhage en een deel van Teteringen. De gemeenten Gilze en Chaam zulleft worden uitgebreid met deelen van Ginneken. 2. De gemeente Helmond zal worden uitgebreid met de gemeente Stiphout en met deelen van Mierlo, Bakel, Deurne, Someren en Aarle-Rixtel, de gemeente Geldrop met deelen van Mierlo en Someren. 3. De gemeente 's-Hertogenbosch zal worden uitgebreid met de gemeenten Engelen en Vught en het dorp Hintham van de gemeente Rosmalen. Verder zal nog uitbreiding plaats hebben van de gemeenten Grave, Cuyk, Boxmeer en andere. Hieromtrent zullen spoedig nadere bijzonder heden worden verstrekt- Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant heb ben aan de gemeentebesturen van 's-Hertogen bosch, Vught, Engelen en Rosmalen het volgende geschreven Het voornemen tot vereeniging der aangeduide gebiedsdeelen in een gemeenschappelijk kader, steunt op de overtuiging dat zij tezamen één economisch, cultureel en sociaal geheel vormen, waarvan de bewoners door plaatselijke betrek kingen ten nauwste met elkander vereenigd zijn en gemeenschappelijk elkanders lasten te dragen hebben. De tijd is rijp om deze plaatselijke ver bondenheid ook in de geëigende staatkundige structuur tot uiting te brengen. De bedoeling is dat voor de dagelijksche admi nistratie van de "\£ughtsche bevolking een afzon derlijke dienst wordt gehandhaafd, zoodat het raadhuis te Vught als hulpsecretarie zal kunnen dienen. Hieruit is af te leiden dat een nieuwe ge meente '-Hertogenbosch wel geheel met het al gemeen beheer belast wordt, maar dat zij voor de ingezetenen van Vught een dienst heeft te on derhouden, waarbij alle dagelijksche aangiften kunnen worden gedaan. Ook zal Vught zijn eigen politiecorps kunnen behouden. In haar nieuwen vorm zal de gemeente 's-Her togenbosch een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 ha, dus een omvang verkrijgen als de ge meente Tilburg. EXAMENS. MIDDELBARE TECHNISCH! SCHOOL TE HAARLEM. HAARLEM Vrijdag Op 3 September hadden de herexamens plaats. Sedert de vorige opgave werden nog tot de M.T.S. toegelaten de navolgende leerlingen: Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: eerste stu diejaar: K. F. Tromp, Lisse. Afdeeling Werktuigbouwkunde: (Practici) eer ste studiejaar: P. N. Beertjes, Alkmaar. B. Garrit- senv IJmuiden. Toegelaten tot deze zelfde afdeeling Theoretici: J. Ph. Beekman, Zandvoort; H. Bilderbeek. Be verwijk: J. H. Oosterveer, Amsterdam; E. J. W. Schüller, 's-Gravenhage. Afdeeling Bouwkunde, tweede jaar: mej. L. Krau Noordwijk a. Zee. Afdeeling Werktuigbouwkunde, tweede studie jaar: J. G. Boting, Haarlem; J. de Koning, Haar lem; A. J. Koppen, Haarlem; L. Mulder, Haarlem; L. Smit, Voorschoten; E. Steevensz, Haarlem. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde, tweede studie jaar: F._ A. Severien, Haarlem. Toegelaten tot het vierde studiejaar: Afdeeling Bouwkunde: G. W. Beun, K. C. de Boer, H. Hoenderdos, Haar lem; Th. A. F. v. d. Horst, Beverwijk: B. Odink, Haarlem; J. Risseeuw, Cadsand. C. N. M. Timmers. Haarlem; R. 14. v. d. Vlerk, Leiden, mej. J. C. Zit man, Zoeterwoude, Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude, J, J. Zwager, Heemstede. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: W. F. Bernard, 's-Gravenhage, H. J. Bos, Half weg; H. J. A. Bouwman, Alkmaar, M. Burger, Lei den; W. A. Buurman, M. Cramer, Haarlem; R. Dijkstra, Den Helder, Th. Gerner, Amsterdam, L. Hendriks, Santpoort; Hu Heringa, Stompetoren; T. Houtkamp, Haarlem: K. H. Jung, Leiden, G. P. Kuiper, Haarlem; P. A. Leemhuis, Bloemendaal; A. D. Margadant, Alkmaar, F. A. Mastenbroek, Leiden; A. F. C. Morlang, Haarlem; M. A. v. Jes, Wassenaar, J. L. Normann, Haarlem; G. P. Omver- wagt, Delft; J. W. F. Oosterhof, O verveen; J. H. Polhuys, Leiden. Afdeeling Werktuigbouwkunde: E. J. J. Benard, Haarlem; J. de Boer, Abbekerk; J. ten Cate, Eibergen; H. v. d. Colk, Haarlem; W. F. Dankmeyer, Haarlem; A. J. Dinant, Leiden; C. A. den Engelse, Th. Hermans, Haarlem; H. A. v. Imgen Schenau, Leiden; P. Jimmink, 's-Graven- hage; W. H. v. Kampen, Leiden; F. A. P. Klein, Heemstede; A. F. Kolstee, 's-Gravenhage; P. G. Kraakman, Haarlem; D. v. d. Linden, Alphen a. d. Rijn; D. Maasen, Overveen; A. R. W. Muyen, Heemskerk; C. J. v. d. Putten, Haarlem; A. J. Roelvink, Hengelo, (O.); G. H. Rombouts, Haar lem; A. P. Schilperoort, 's-Gravenhage; A. M. Schulte, Overveen: J. Smit, Midwoud; J. Steegstra, Haarlem: H. G. Traast, Haarlem; A. V. Tuin, Alk maar; Sj. Wagter, Haarlem; M. A. J. Wolf, Bloe mendaal. J. .T. Wouterse, Haarlem. Afdeeling Electrotechniek: H. v. d. Beek, Haarlem; W. J. v. Bilderbeek, Heemstede; J. Th. Endenburg, Haarlem; J. P. v. Geelen, 's Gravenhage; W. J. de Haan, Allernaar; J. A. de Haan, Haarlem; W. H. Hilhorst, 's Gravenhage; J. W. J. v. Maanen, Haar lem; M. H. S. Macrander, Zutphen; E. W. Manuel, Bloemendaal; Th. F. M. Mattaar, Haarlem; J. Oostenrijk, Sassenheim; J. H. v. Randtwijk, Sant poort; E. W. Spoor, Leiden; J. G. v. d. Stoop, 's Gravenhage; J. A. Vlasveld, Haarlem; H. Wasse naar, D. H. West, Haarlem; G. H. Zweers, Alphen a/d. Rijn. Afdeeling Scheepsbouwkunde: A. Chr. Andriese, Alkmaar; W. S. Beers, Hoofddorp, M. A. Broekman, Zandvoort; W. R. Idema, Amsterdam; S. de Jong, Amstelveen; E. C. Keur, Haarlem; T. Klerk, Bloe mendaal; J. v. Krieken, Haarlem; J. ^ev sterdam: L. Stegink, Deventer; W. de Widi w Afder-ling Vl^gtuigbouwfcundc: A. g' Utrecht; H. L. R. Bakker, Arnhem; p, Rnr Heemstede; W. J. de Bode, Nijmegen, a r a schaart. Haarlem: M. Farjon, Zwanenburg- h danck Oesinge-, Den Haag; G. Hiemstra H P. A. Koelemij. Overveen: O. V. de Luet j hout; G. B. Oldenboom, Oosterbeek: J. p 'p Voorburg; F. I. Penders, 's Gravenhage- \v Rhoter, Utrecht; G. W. v. Santen, 's Gravenhs 41 J. Teding van Berkhout. Heemstede; J. Chr - sel, 's Gravenhage; W. Wessel, Lienden. V' Mevrouw Douglas wilde de Hud< opvaren. Daarom moest een spoorbrug afgebroken worden. NEW-YORK, September 1940. De New v sche Centraalspoorweg heeft onlangs een h moeten afbreken en weer moeten bouwen e derd meter rails moeten verleggen, daar fok die zij gebouwd had en die zich over een r- zijtak van de Hudson welfde, zoo laag wa^ de kleine motorboot van Mrs. Douglas, de e'S resse van dezen zijtak en de daar anw.v ^eci- landerijen, daar niet onder door kon varen Mrs. Douglas regelrecht van haar met haar boot de Hudson op wilde ^llPI moest de spoorwegmaatschappij een extra ploeg van 30 man uitsturen om de brug te verW Onderwijl moesten de rails over een hulpbntp leid worden, teneinde stagnatie van hs± spoor» verkeer te verkomen. Later, toen de fan^Ue a glas van haar uitstapje terugkeerde, moesten rails opnieuw verlegd worden, opdat de motorh<v> die ook niet onder de hulpbrug door kon. wee>T- den steiger kon komen. (United p' Dcii Kanosport Ook kanowedstrijden te Zaandam afgelast. Door verschillende omstandigheden moesten d* voor Zondag a.s. vastgestelde kanowedstrüden'i Zaandam worden afgelast. De inschrijvingen ai* mede de uitnoodigingen voor deze komen hiermede te vervallen. Wielrljden Wedstrijden in het Olympisch Stadion gaan niet door. De directie van het Olympisch Stadion te jr. sterdam deelt mede, dat het programma der Te"', strijden, welke Zondag a.s. op de Stadionbaa zouden worden gehouden, geen doorgang zal vin. den. Het belangrijkste nummer van dit program- ma bestond uit de sprint tusschen Scherens Vliet en Derksen. Tot heden had de directie' de baan geen bericht van Scherens ontvan over zijn definitieve komst naar Amsterdam Een grote schrik en een goede les. Een verhaal van grootvader. Mijn grootvader, de professor kan allerlei leuke en gezellige verhalen vertellen, 't Meest genieten we nog, als hij vertelt uit z'n jeugd. „Jullie zoudt 't misschien niet geloven", zei Grootvader eens, „maar eigenlijk ben ik professor geworden door een geweldige schrik, die ik eens kreeg. Luister maar: Toen ik zestien jaar was, was ik eigenlijk een lummel van een jongen. Nooit had ik ergens m'n hoofd bij, ik huppelde van 't ene pretje naar 't andere en leren.... ho maar! Als m'n vader wel eens vroeg, wat ik later worden wilde, zei ik eens: ontdekkingsreiziger, dan weer: toneelspeler of acrobaat of musicus, 't Was steeds wat anders en zelden wat goeds! M'n vader werd er op 't laatst wanhopig van en besloot toen ik de school had afgelopen, kort en goed, me bij een apotheker in de leer te doen. Toen ik dit hoorde, leek 't me prachtig. Ik kende den ouden apotheker met zijn lange neus en grote brilleglazen en ik had al heel wat ouderwetse boe ken gelézen over alchemisten en dergelijke grie zelige mannen, die 's nachts bij lichte maan al lerlei toverdrankjes bereiden in vervaarlijk ro kende ketels. Zooietsstond me zo op 't eerste ge zicht best aan. En daarbij kwam, dat een apotheek fut. Wat liep die kraan langzaam in mijn jeugd er heel anders uitzag dan tegenwoor dig, n.l. veel geheimzinniger. Langs een oeroude stenen trap van ongeveer dertig treden moest je omhoog klauteren om een deurtje te vinden, waar op een bordje stond met „winkel" erop. En daar prijkten grote vijzels en mortieren, koperen pan nen en glazen retorten, waarin de oude apotheker de hele dag zijn brouwsels bereidde. Nooit kreeg ik er genoeg van in de pannen te kijken, die op 't vuur stonden en waaruit de wonderlijkste geu ren opstegen. Eens op een herfstavond stond ik een beetje uit te rusten in het magazijn, dat tussen de apotheek en 't kantoor lag. Met trotse blik keek ik naar de lange planken vol flessen en kruiken, schalen en potten, die ik die dag had schoongemaakt. En terwijl ik daar zo stond ik herinner 't me als de dag van gisteren! kwam een werkman met zware stappen de winkel binnen. Hij vroeg een grote hoeveelheid spiritus en ik zag, hoe Klaas de knecht de lantaarn aanstak. Even later reikte hij ze mij over en beval mij, een kan spiritus uit de kelder te gaan halen. Eigenlijk zei hij er nog veel meer bij en hij stak vermanend z'n vinger op. Maar als gewoonlijk luisterde ik niet naar z'n wijze lessen van voorzichtig zijn enz. enz. Ik holde al weg over de binnenplaats die naar de kelder voerde. Een scherpe lucht kwam me tegemoet: terpentijnolie, benzine, petroleum spiritus, zwavel- aether en wat niet al. Ilc snoof de benauwde geuren met welbehagen op, zette de lantaarn op een traptrede, de tinnen kan onder het spongat en de kraan open. Wat liep die kraan langzaam! Ik stond er ongeduldig bij. De werkman zou zeker ongeduldig worden! Even kijken of de kan nog niet vol was. Vóór ik 't wist had ik al een lucifer afgestoken, hield 't vlammeltje omhoog en keek. Pom! Een hevige slag en een helstralend licht! Blauwe, rode, gele vlammen! Ik stond verlamd van schrik. Dan keek ik naar al die vaten en dacht aan ontploffingen. Bevend van angst holde ik de keldertrap op en gooide de ijzeren deur in 't slot. En ik, die daarnet nog den knecht om z'n wijze lessen uitgelachen had, holde nu, huilend als een klein kind, de apotheek in, -jammerend van „O Klaas, Klaas help toch! De hele kelder staat in brand!" Klaas ook opeens bleek en angstig, liep achter me aan naar de kelderdeur, legde z'n oor er tegen aan en luisterde. 't Leek of de minuten uren werden. Hij luisterde nog eens. En dan schoof hij langzaam, heel voorzichtig de deur opende spiritus stroomde nog altijd in de kan, maar er was geen vlam meer. 't Was uit! Vanzelf uitgegaan! Ik heb die avond zeker wel een uur lang nage- huild, zó had de schrik me te pakken. En sinds die dag heb ik zo'n hekel gekregen aan het uithalen van domme streken, dat ik nooit nieer anders heb kunnen doen dan heel hard werken" besloot Grootvader zijn verhaal. ,Zie je en daardoor ben ik dus eigenlijk pro fessor geworden". ETER VAN BEROEP. Onder de Sioux-Indianen van het Duivelsmeer kent men nog steeds het beroep van „eter". Wat betekent dat nu weer, zul je vragen. Wel onder de Sioux is het een eis van goede manie ren, dat men aan een gast alle schotels voorzet, die hij maar wenst, maar deze heeft dan ook de plicht alles schoon leeg te -eten. Wenst een gast bijv. biefstuk, dan komt er on middellijk een grote op tafel, véél groter dan een gewoon mens verorberen kan. Vandaar dan ook, dat er altijd met iedere gast een beroeps eter meekomt, die naast zijn meester plaats neemt en tot taak heeft, alles op te eten, wat deze lqat staan. Er moeten Indiaanse beroepseters zijn, die des noods zeven pond biefstuk achter elkaar kunnen verorberen. 'N GOEDE RAAD. Een rijk man van geringe schaving wilde eens zijn portret laten schilderen door den beroemden schilder Lenbach. Toen hij echter de prijs hoorde, die deze vroeg, riep hij ontsteld uit; „Maar mijn heer Lenbach. dat is vreselijk duur! Zou 't niet een beetje goedkoper worden als ik zelf de verf voor 't schilderij lever?" „Niet noemenswaard antwoordde Lenbach. „Maar 't zou dan misschien 't makkelijkste zijn, als u ook meteen uzelf maar schilderde". Hij keerde zich om en liet den rijken man staan. KINDERTJES KLEIN. Weet je, wat ik heb gezien, Toen ik laatst aan 't fietsen was? 'n Troepje jonge veulens draafde Hupp'lend door het weidegras, Met hun leuke, stijve beentjes Staartjewippend, rank en blij Met hun lijfjes zacht als zij Draafden zij door 't gras. Weet je wat ik heb gezien Aan de slootkant van de wei? 'n Hele rij geeldonzen eendjes Zwom parmantig daar voorbij. Met hun leuke kralen-oogjes Snaveltjes zo teer en fijn. Met hun fijne pootjes klein Roeiend op een rij. Weet je wat ik heb gezien Toen ik in de boomgaard was? 'n Allerschattigst^mollig kindje Lag in 't zachtè groene gras. Met twee dikke, roze beentjes Met twee wangetjes, zacht en rond Met een duimpje in zijn mond Sliep het in het gras. Weet je,wat ik heb gedacht Toen 'k die kleintjes teer Daar zag spelen tussen 't groen Liggen zoet en stil terneer? 'k Ben zo blij, dat al die lieve Kindjes op de wereld zijn 'k Wil altijd voorzichtig, zijn Dat geen leed hen deer! MARIE MICHON. BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Vandaag ontvangen jullie geen briefje vooraf. Lief SNEEUWWITJE. Wanneer Else V. haar moeder geabonneerd is op de IJmuider Courant, dan mag Else als rubriekertje en later als club lid deelnemen. Zeg haar dat maar. Met het kie zen van een schuilnaam en het schrijven van haar eerste briefje wil je haar wel even helpen. Haar briefje mag ze aan Boodschapstertjes huis afgeven. Hoe gaat het op school? Dag Sneeuw witje. Best GOUDHAARTJE. Meisjelief, je was dit keer niet te laat met je briefje. Toen ik bij Doornroosje kwam, lag je briefje reeds te wach ten. Hoe staat het leven en hoe gaat het op school? Nu het weer koud en regenachtig is, is het wel fijn naar school te kunnen gaan. Schrijf je me eens in welke klas je zit en hoe je onder wijzer heet? Dag Goudhaartje. Lief WINTERKONINKJE. Ja meisje, ik heb je verleden week gemist. In jé school ben ik menig keertje geweest en je onderwijzer ken ik. De clubuurtjes beginnen in October. Als je me geregeld schrijft, dan mag je in ieder geval aan onze bijeenkomsten deelnemen. Breng voortaan altijd maar je briefje bij me op school. Je behoeft dan niet ver te lopen. Vergeet je me a.s. week niet? Dag Winterkoninkje. Best GOUDMUILTJE. Nog wel gefeliciteerd met je moeder, 'k Hoop dat ze nog lang voor haar gezin gespaard mag blijven. Moppig dat je weer naast H. zit. Dat Rie I. weer op de club komt, heb ik gehoord, 'k Vind het erg jammer, dat ze van de U.L.O. af is. Zij was goed bij en had met haar werk absoluut geen moeite. Gelukkig dat jij geen 22 fouten in je Duits hebt gemaakt. Geef voort aan altijd maar je briefje aan Alie N. mede. Ze woont dicht bij m'n school. Dag Goudmuitje. Lief DROOMKONINKJE. Prettig dat het je op de U.L.O. zo goed bevalt. Nu maar flink je best blijven doen en zorgen dat je bij blijft, 'k Kan me begrijpen dat je zus er gehuild heeft. Het is ook nog zo'n kleintje. Maar gelukkig is de narig heid voor haar weer voorbij. Wil je voortaan steeds het briefje van Goudmuiltje voor mij medenemen? Je kunt het dan tegelijk met 'je eigen briefje bij me brengen. Dag Droomkoninkje. Beste STER VAN BETHLEHEM. Je behoeft niet ver te lopen om op je school te komen. Ben je pas overgegaan naar de vierde klas? Je ver langt erg naar onze clubuurtjes. Dat begrijp ik. Nog enkele weken en dan komen we bij eikaar. Dus nog even geduld houden. Dag Ster van Bethlehem. Lief BIJDEHANDJE. Wel gefeliciteerd met je vader en ik hoop dat je nog vele jaren zijn verjaardag mag vieren. Hoe gaat het met de ver koudheid? Je brief vond ik schitterend. Ik hoop nog veel zulke mooie, duidelijk geschreven brie ven van je te ontvangen. Dag Bijdehandje. Best DOORNROOSJE. Ja meisje, als je leren wilt, dan moet je de dingen die er aan vast zitten zoals o.a. huiswerk maken, aanvaarden. Dat is niet anders. Van de schooluren alleen komt men er niet. Hoe gaat het met je zus? 'k Hoop dat ze weer hersteld is en naar school kan gaan. M'n groeten aan haar en aan je ouders. Dag Doorn roosje. Best RAMENLAPSTERTJE. Eindelijk heb ik weer eens bericht van je ontvangen. Je naaiwerk nam je zeker geheel in beslag. Je hebt alle onder jurken rqeds af. Dat vind ik flink. Dat je in school J. onderwijs ontvangt, is me bekend. Dr:e scholen doen thans met één gebouw. Het gaat maar het zal toch heel wat prettiger zijn wan neer de schooltijden weer normaal zijn. Zal je me weer trouw schrijven? Dag Ramenlapstertje, Best DIKKOP JE. Ja de dagen worden ai erg fris, vooral als het zonnetje zich schuil houdt Op je vraag betreffende je zusje, kan ik nog geen „ja" zeggen. Je moet eerst maar eens beginne met trouw te schrijven. Prettig dat je verhoord bent. Dag Dikkopje. Lief BLAUWOOG JE. Inderdaad vind lk het niet erg wanneer een rubriekertje een enkel keertje niet schrijft. Wanneer het echter in weken niet schrijft en alleen iets van zich laat horen wanneer er pretjes op komst zijn, vind ik onaan genaam. Je, kunt dus gerust zijn als je me zo veel mogelijk trouw schrijft. Dag Blauwoogje. Best BLONDJE II. Vind je dat, wanneer]! zus me v^geet, jij me van zelfsprekend ook moe! vergeten? Ik niet. Als je zus me vergeet, moet jij er haar op attent maken. Maar het zal wel a zijn geweest, je zus vergat mij en jij ook. Ja 1k October beginnen onze clubuurtjes. Trouw schrij ven is voorwaarde om deel te mogen nemen. Zil je me niet meer vergeten? Dag Blondje n, Lief TEKENAARSTERTJE. Je was laat doch niet tè laat, Prettig dat jij en je huisgenoten liet uitstekend maken, 'k verlang nu reeds naar de door je beloofde tekening. Dag Tekenaarstertje. Best ELFENKONINGINNETJE. Voortaan maar zorgen dat er geen inktkladden op je brielje vallen. Je kunt het me dan steeds op tijd do» toekomen. Hoe gaat het op school. Ben je nof kort geleden verhoogd? Dag Elfenkoninginnetje Lief KABOUTERTJE. Ja, ik weet dat de In- singerschool thans in het gebouw van schooll is ondergebracht. Jij gaat er dus ook heen, Wee! je wat ik geloof? Dat als je neus niet vast zat, je hem ookJa vul zelf maar in. Maar je wilt nu proberen me niet meer te vergeten? Dat vi ik best. Dag Kaboutertje. Best BERGKONINGINNETJE. Arm kind, da! het zo druk heeft, ja zelfs te druk om mij geregeld te schrijven. Toch geloof ik dat er meteenbeetj! goede wil voor mij nog wel een kwartiertje orer kan blijven. Zal je je leven beteren en me we« trouw worden? Best. Afgesproken. Dag Berg- koninginnetje. Lief VERGEET-MIJ-NIETJE. Ja, het we» was verleden week prachtig en ik vind het be grijpelijk dat je er van genoten hebt. Je hebt thans weer halve dagen school en veel vrije tijd. Meisje, tref ik dat even? Je hebt dus ook tijd om mij iedere week te schrijven. Hoe kwam 'net da: je in de sloot rolde. Dacht je soms dat midden in het polderland je bed was opgeslagen? Ja. so plaag ik even. Dag Vergeet-mij-nietje. Veel groeten van MEJ. E. VIJLBRIEF' GEZICHTEN IN DE SPIEGEL. Je hebt er zeker nog nooit zo over 1 dat de twee helften van je gezicht, die door ds neusrug gescheiden worden, verschillend zijn. Toa is dit het geval: je kunt het zien, als je een goMj foto bekijkt. Er is geen mens op de wereld wiens gezicht helemaal regelmatig is. ik nog een goede manier om dit op te merken: eens achter iemand staan, die in de spiegel kt)!» en let nauwkeurig op zijn of haar gezicht. Je2111 dan denken- hé, dat geizcht lijkt nu heel anders dan gewoon! Dit komt omdat je in de spiegel de gezichthelft links en de linkerhelft rechts ziet. P aangezien die twee helften verschillend maakt het hele gezicht een andere indruk na zonder spiegel. Van jezelf kun je dit natuurlijk niet con'r ÏL want je hebt je eigen gezicht nog nooit anae dan in een spiegel gezien! Knap, wie me tegenspreekt

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8