IJmuider Courant Vteescfidistuêutie Heden ingegaan Zondag vier zware aanvallen op Londen Bonnen die thans geldig zijn BERICHT jerons per Kinderen beneden 4 jaar ersoon per week. half rantsoen. iels, cafés enz. krijgen losse bonnen. Maximumprijzen. lalianen ïerschrijden de optische grens. JAARGANG NO. 269 Coster, Maatschappij voor lourens W Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. naarlem, Telefoon 10724 Bureau couran,: K0nnemerlaan l^muiden, öM Pos,9iro 310791 A"e Advertenties, Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, [JMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 16 SEPTEMBER 194Ö Abonnementen per week 0.12'A, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. 08secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw isscherij, deelt mede dat met ingang van heden een begin is gemaakt met de llllie van vleesch en vleeschwaren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van se artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. [,jer vleesch wordt verstaan alle soorten rund-, kalfs- en varkensvleesch. .distributie vallen derhalve o.m. schapen-, geiten- en paardenvleesch. gufcr vleeschwaren worden begrepen alle soorten anders dan door afkoeling duurzaamd of toebereid vleesch. Hieruit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor joopverbod bestond, nu op bon mag worden verkocht. eerste distributieperiode, welke loopt van heden 16 September t/m Zondag jplember zijn 5 bonnen van het algemeen distributiebonboekje, t.w. de nos. 79, :i)4en 99 aangewezen ter verkrijging van vleesch en vleeschwaren. Van deze de nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been inbe- ,{n 0f 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uitsluitend recht op 100 gram ischwaren. Ongesmolten vet, hetgeen tot dusverre buiten de distributie viel, zal de distributie van vleesch vallen. [pZondag 15 September was de verkoop van rund-, kalfs- en varkensvleesch, pjde van vleeschwaren, geheel verboden. DE AANVALLEN VAN ZATEKDAG. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zaterdag, voor zoover de weergesteldheid het toeliet, ver scheidene militaire doelen in Midden- en Zuid- Engeland met bommen aangevallen. Het zwaarte punt van deze aanvallen lag weer op Londen, waar in dan loop van den dag viermaal luchtalarm ge maakt is. Op eenige plaatsen ontstonden kleine luchtgevechten waarbij volgens het Duitsche leger- bericht 30 vijandelijke vliegtuigen zijn neergescho ten. Vijf Duitsche vliegtuigen keerden niet terug. Zesmaal werd Zaterdag te Londen het signaal voor luchtalarm gegeven. raide de week van 1622 September kunnen jjers nog vrij vleesch, voor zoover voorradig, öen tot een maximum van 75 pet. van hun iiaiweekonizet. Voorts kimnen gedurende de je van 16 tot en met 29 September a.s. de sla in de winkeliers nog vrij vleeschwaren, voor- voorradig, betrekken, tot een maximum van Kal anderhalf maal hun normalen weekomzet. ic=n loop van de week van 16 tot en met 21 a cber zullen aan het publiek door de plaatse- fctributiediensten op nader door hen te be stippen de vleeschkaarten worden uitge- k distributie zal met ingang van Maandag 23 late plaats hebben op de bonnen van deze kaarten. lis kinderen, die op 1 October 1940 nog pi jaar oud zijn, zullen halve vleeschkaar- torden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde n werkzaamheden in aanmerking ko la voor extra rantsoenen brood en boter of st,lullen door de plaatselijke distributiedien- fo eveneens bonnen voor extra rantsoenen en vleeschwaren worden verstrekt, op Jkrdoor de distributiediensten te bepalen 4*0. Personen, die op medische gronden behoefte heb ben aan een vleeschrantsoen, zullen op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten extra bon nen kunnen krijgen. Hotels, cafés, restaurants, broodjes winkels e.d. zullen voorshands losse bonnen ontvangen, evenals ziekenhuizen en sanatoria. Zij kunnen met ingang van heden een verzoek om hiervoor in aanmerking te komen indienen bij de plaatselijke distributiedien sten. Bij de bepaling van het aantal uit te reiken bonnen wordt rekening gehouden met het verbruik in 1939. Ten aanzien van de detailprijzen van vleesch en vleeschwaren zijn door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij voorschriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paar den- en schapenvleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffenden winkel voor 16 September 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximumprijs- grenzen vastgesteld boven welke dat vleech niet mag worden verkocht. Deze prijzen zijn de volgende: Solloem bezet. fct D.N.B. meldde Zaterdag uit Rome: In Nfteke kringen alhier verluidde hedenavond [Me in het laatste Italiaansche weermachts- genoemde operaties aan de Egyptisch- Ülische grens gunstig verloopen. Hoewel officieele Italiaansche bevestiging niet be- ®baar is heeft men in dezelfde kringen indruk, dat deze geruchten, die van een tot voorbij Solloem spreken, op inlichtingen berusten. kjsr vernam het D.N.B.: Ofschoon ook Zon- tet Italiaansche weermachtsbericht nog geen 'siiging geeft van de op Engelsche meldingen .«'-'o gegronde berichten over de bezetting van -in door de Italianen, is men in Italiaansche kringen er van overtuigd dat aan de feed van dit bericht niet meer getwijfeld vorden. militaire redenen, zoo verklaart men verder. nog geen nadere bijzonderheden kunnen gegeven, zoo lang niet ook nog andere j? van de in het Italiaansche weermachts- f}!3* Zondag vermelde hevige gevechten ^Egyptische grens bereikt zijn. haliaansche legerbericht van Zondag, dat ^opgenomen is, geeft als positief feit, het r^Jden der Egyptische grens door de Ita- •notroepen. Red.) Stockholm verneemt het D.N.B.: Naar de radio heeft medegedeeld hebben de o Roepen in Noord-Afrika, zich bij Solium, wegens gebrek aan water, moeten •Takken. VAL VAN BERNU TE LONDEN ERKEND. PaanschoT" 16 SePtember N. B.) fcakr pen bebben> naar de Londensche fcanv=Ü c *et Plaatsje Bernu, zeven mijlen ten «n Solloem, bezet. dvleesch. ct. per K.G. Biefstuk 130—230 Haas 130—230 Rosbief 120—200 Rollade (lende) 100—170 Gewone rollade 90—150 Ribstuk 100—170 Riblappen 90—150 Contrafilet 130—200 Braadvleezen (lappen) 80—140 Magere lappen 80—140 Doorregen lappen 80—140 Klapstuk 80—140 Gehakt poulet 70—120 Rauw rundvet 100—140 fsvleesch, ander den nuchter kalfsvl Oesters en schnitzels 180—280 Fricandeau 140—240 Rollade 130—210 Coteletten 120—200 Lappen 130—210 Poulet en gehakt 100—180 Rauw kalfsvet 100—160 Nuchter kalfsvleesch 80—140 Ter vergemakkelijking van de werkzaamheden der luchtbeschermingsdiensten worden op de achterzijde van verschillende Amsterdamsche huizen nummers geschilderd, welke correspondeeren met het huisnummer aan de voorzijde. (Foto Pax Holland) R.-K. Raadsleden. De politiek in de Raadszittingen. Zaterdagmiddag is in „De Leeuwerik" te Haar lem een vergadering gehouden van den Bond van R.K. gemeenteraadsleden in de kringen Haarlem en Velsen onder voorzitterschap van den heer M. L. Klein uit Haarlem. De hedendaagsche toestand werd besproken. De hand zal worden gehouden aan den wensch om op staatkundig terrein geen zaken naar voren te bren gen. Bij de bespreking kwam de vraag naar voren of het wenschelijk en nuttig zou zijn het voorbeeld van gemeenten als Leiden te volgen door de frac ties in de gemeenteraden op te lossen in één raad. De vergadering kon zich met deze methode niet vereenigen, maar sprak den wensch uit, dat de voorzitters der verschillende fracties meer voeling zullen houden dan in het verleden het geval was. Daardoor toch wordt een vlot verloop van de raads zittingen vergemakkelijkt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren v. d. Erf te Heemstede, H. Koning te Haarlem mermeer, Mr. Boeffen te Aalsmeer en J. Stokman te Haarlemmerliede. Talrijke luchtgevechten hadden boven de stad plaa ts BERLIJN, 16 September. (D.N.B.) Tijdens de aanvallen, die het Duitsche luchtwapen giste ren -op de Britsche hoofdstad heeft ondernomen, ontwikkelden zich taaie en talrijke luchtgevech- ten, daar de Engelschen blijkbaar al hun jagers bovenl Londen hadden geconcentreerd, die zij konden vrijmaken voor het afweren van de Duitsche bommenwerpers. Deze constateering wordt bevestigd door het feit, dat de Duitschers bij hun aanval op Liverpool bijna geen afweer van jagers hebben ontmoet. Ondanks deze on gewone en, naar van goedingelichte zijde wordt toegegeven, verrassende concentratie van Brit sche jagers is het den Duitsohen gevechtsvlieg tuigen opnieuw gelukt, in vier zware aanvallen dood en verderf boven Londen te zaaien. Naast elkaar woedende branden in de Londen sche dokken, waar voortal de Albert en Indian-dok- ken zijn getrofefn, groote felle branden in Wool wich, vernielde waterleidingbedrijven, alsmede een electrische centrale en een pompstation, die door voltreffers werden getroffen, bewijzen dat de Duit sche bommenwerpers hun taak hebben vervuld. Terwijl de gevechtsvliegtuigen hun bommenlast uit wierpen, moesten de ter bescherming meegevlogen jachttoestellen een zwaarderen strijd leveren dan gewoonlijk. Branden in Woolwich en Portland. De haven van Portland en de, olieopslagplaatsen van Portland Harbour werden eveneens met succes aangevallen. Enorme branden met hooge steekvlam men en en sterke rookontwikkeling konden door de terugvliegende machones nog lang worden waar genomen. In Lincoln werden treffers geplaatst op hangars, onderkomens en vliegvelden. Het weer was ten gunste van de Engelschen. I ondanks werden 71 Engelsche toestellen neerge schoten, terwijl 34 Duitsche vliegtuigen niet zijn teruggekeerd. Van Duitsche zijde namen in achter eenvolgende formaties in totaal 179 vliegtuigen deel. Bij het invallen van de Duisternis zijn Zondag opnieuw Duitsche gevechtsvliegtuigen boven Lon den verschenen en hebben daar bommen neergewor pen. Te Londen is Zondag vijfmaal luchtalarm ge maakt. Het O.N.B. maakt voorts bekend dat in den loop van Zondag de haven van Dover opnieuw door Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt i Het vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch mag verkoopen tegen den hoogsten prijs. Tevens is bepaald, dat een ieder die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch, schapenvleesch, var- kenschvleesch of vleeschwaren aan vei'bruikers ver koopt, verplicht is, met ingang van 16 September 1940 in zijn winkel een duidelijk leesbare prijs lijst aan te brengen, waarop de prijzen voor vleesch en vleeschwaren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die, wel ke op de lijst staan vermeld, is verboden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleesch waren in blik. De verkoop daarvan is wederom toe gestaan en de prijzen behoeven niet op de prijslijst te worden vermeld. (Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit nummer). Zi], die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BROOD Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Bons 6 Geldig van 16 tot en met 24 September Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena o1 griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. VLEESCH EN VLEESCHWAREN Bons 79, 84, 89, 94 uit het Alg. Distribu tieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. Bon 99 uit het Alg. Distributieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K.G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt vooi raskatten. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. VELSEN Ophalen van keukenafval. Denk om het veevoeder. B. en W. van Velsen brengen ter kennis, dat het bij de huidige schaarschte aan veevoeder van groot belang is, dat afvalproducten en afvalstoffen, welke tot veevoeder kunnen worden verwerkt, niet verlo ren gaan Op de ingezetenen deze gemeente wordt dan ook een ernstig beroep gedaan om hun keukenafval, waaronder worden verstaan schillen en ander af val van voedingsmiddelen, etensresten e.d., niet in den huisvuil-emmer te werpen, doch afzonderlijk te bewaren en af te geven aan de ophalers, die zich voor het inzamelen van de bedoelde afvalstoffen aan de huizen der ingezetenen vervoegen. BEVERWIJK Bezwaren tegen ziekengeldregeling. Met betrekking tot het in de raadsvergadering van 19 Juli 1939 vastgestelde arbeidsovereenkom- stenbesluit hebben B. en W. de mededeeling ont vangen, dat er bij de hoogere instanties bezwaren tegen bestaan dat de daarin opgenomen zieken geldregeling gunstiger is dan die vervat is in het rijksarbeidsovereenkomstenbesluit. De afwijking betreft tweeërlei: a. ingeval van ziekte blijft de arbeider zijn volle loon behouden, terwijl de rijksarbeider als dan geniet de uitkeering krachtens de Ziektewet (ten hoogste 80% van het loon) b. ingeval de ziekte of het ongeval in verband met de dienstbetrekking is ontstaan, garandeert het rijksreglement het volle loon voor 26 weken-, het door U vastgestelde reglement voor drie jaren. Bij een namens B. en W. ten departemente ge voerde bespreking is gebleken, dat het niet is uit gesloten dat het departement over het bezwaar sub a zal heenstappen wanneer althans aan dat, genoemd sub b, wordt tegemoet gekomen. De commissie van overleg gehoord stellen B. en W. den raad voor, in dien zin te besluiten. Wijzigingen in het ambtenaren reglement. De toenmalige Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij schrijven van 19 Februari 1940 verzocht eenige wijzigingen aan te brengen in het ambtenarenreglement en de arbeidsovereenkom stenverordening der gemeente Beverwijk, zulks ten gevolge van den toenmaals heerschenden mo bilisatietoestand. Deze wijzigingen hebben namelijk betrekking op die bepalingen in genoemde verordeningen, welke regelen het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning door gemobiliseerd personeel in dienst van de lagere publiekrechtelijke organen, thans geregeld in artikel 52 van het ambtenaren reglement en artikel 12 van de arbeidsovereen komstenverzekering. Onder verwijzing naar het advies van de Com missie voor Georganiseerd Overleg stellen B. en W. den raad voor, de in ontwerp hierbij ge voegde besluiten tot wijziging van de voornoemde verordeningen, vast te stellen. Beverwijk verduistert goed. Aan de verduistering in vele plaatsen heeft in den beginne veel ontbroken, zoodat de politie tot strengere maatregelen is overgegaan. Ook in onze gemeente mankeerde er in het begin nog wel het één en ander aan. Links en rechts deelden de po litie en de menschen van de luchtbescherming toen waarschuwingen uit. In de meeste gevallen blijken deze geholpen te hebben. Er bleef echter altijd een categorie hardleer- schen over. Tegen deze menschen is toen stren ger opgetreden, zoodat de kantonrechter in Haar lem eenige Beverwijksche „verduisterings-geval- len" kreeg te behandelen. En de straffen waren: niet gering. De nauwgezette controle op de verduistering der huizen heeft echter het beoogde doel bereikt, want op het oogenblik laat de verduistering in Beverwijk niets meer te wenschen over. En het spreekt vanzelf dat de politie en de luchtbescherming hierover zeer tevreden zijn. Opbrengst van de Reclasseerings- collecte. De collecte ten bate van de Nationale, Reclassee- ring die Zaterdag werd gehouden, heeft in de ge meenten Beverwijk en Heemskerk tezamen f 169.05 opgebracht. De opbrengst te Heemskerk was f 34.39. Vorig jaar was de totale opbrengst f 234. Dat onder de huidige omstandigheden en zonder de bijzondere propaganda nog zooveel geofferd werd stemt allen, die de zaak der reclasseering een warxq hart toegebracht tot groote dankbaarheid.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1