IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: Rijksmiddelen BERICHT DAURI.AD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Nieuwe aanval op Londen De verduistering Goering vloog boven Londen. Vischleer. BEVERWIJK 25e JAARGANG NO. 270 flip» Couran!' Lourens Uitgaven Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 05 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau U0ul5tf«9' Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos genoom de Kennemer Courant. jflstoon 3- opgegeven Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 17 SEPTEMBER 194Ö Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.5254, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels O.tfO, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. DE ENGELSCHEN VERLATEN PEKING. De eerste foto van het oogenblik, waarop de Britsche troepen afmarcheeren. (Foto Weltbild.) Strategische doelen gebombardeerd. BERLIJN. 17 September. (D.N.B.) Maan- jjfavond zijn Duitsche vliegtuigen opgestegen nor een aanval op Londen, waar opnieuw firalegische doelen gebombardeerd zijn. Bij- jonderheden zijn nog niet bekend. Roosevelt onderteekent het dienstpliclitontwerp. Aan het einde van het jaar 400.000 recruten onder de wapenen. WASHINGTON, 17 September. (D.N.B.) Kjident Roosevelt heeft het ontwerp op den mi- ïilreti dienstplicht onderteekend. Hij heeft be id, dat de 16e October geldt als datum van in- lirijving der burgers, die onder de wet vallen. Een unit contingent van 75.000 man zal vier weken u de inschrijving worden opgeroepen. Aan het Éde van het jaar za,l het aantal recruten 400.000, li het voorjaar 900.000 bedragen. Gehuwden zullen voorloopig niet worden opge- lij de 400.000 man aan het einde van 1940 Én 36.000 negers zijn, die afzonderlijke regimen- tazullen vormen. Ook voor de luchtmacht zullen ia iet vervolg kleurlingen worden opgeroepen. Bij de onderteekening van het ontwerp heeft welt een formeele verklaring afgelegd, waar- iaiij de invoering van den algerneenen dienstplicht 3 verrijking van het Amerikaansche burgerrecht rende. Het democratische beginsel van gelijke Éten en gelijke plichten komt in de wet tot EERSTE CONTINGENT DER NATIONALE GARDE OPGE ROEPEN. W5BWGTON, 17 Sept. (D.N.B.) Gisteren is Éstgeheele land het eerste contingent der Na- feale Garde opgeroepen, in totaal 60.000 man. •«f manschappen zullen een jaar in dienst blij- De garde, die tot dusverre onder de jurisdic- j== de afzonderlijke staten stond, moet thans s-it bondsleger worden opgenomen. Het is de «Kling dat de leden der garde de dienstplich- hS opleiden. Zon onder 19.51 uur Zon op 7.19 Tusschen deze beide tijdstippen "loet verduisterd worden. jkj D. N, B. deelt mede: i: rI i er^ teidt rijksmaarschalk Goering per- r j. actie van de luchtmacht tegen Engeland ajni kwartier in Noord-Frankrijk uit. Van eeh officier uit den engeren kring van Goering's Bim a v S verneemt het D. N. B. de volgende et hoofdkwartier van Hermann Goering bevindt Ijr klein plaatsje in Normandië. Het is vol- .Dy de omgeving aangepast en kan van een ys u'l nauwelijks herkend worden. Van hier fcchth °PPei'l3evelhebber der Duitsche lucht- L Pevelen voor aanvallen op Engeland en voor l'Mreerdediging in het Duitsche rijk en het be- taida t •BesP1'ekingen met hooggeplaatste com- !«im j en o£ficieren van den staf, bezoeken aan otiderdeelen en nu en dan vliegtochten vor- het programma van den dag. Vaak grijpt de fel.aarsckalk persoonlijk in voor de leiding van tyPr belangrijke afdeelingen en geeft hij ör6Cl1 en aanwiJzingen. ïSgJad is Goering opgestegen voor een fcniilc '30vei1 bonden. Hij maakte daarvoor te, Van bet nieuwe type der Duitsche horn at 5*rs' de JU 88. Hij bestuurde het toestel 1 wees een sterk escorte af en liet zich -geiden door twee toestellen, die links en chter kem vlogen. Na zijn terugkeer was hm er den indruk van de groote uitwerking dat zeide woordelijk: „Ik ben tefeh Van m*jn luchtmacht een zoo sterk wa- „^maakt. Zij heeft in Polen en Noorwegen l1 veldt°cht in het Westen de beslissing ge- ook den strijd tegen Engeland ons zwaard zijn," (In Denemarken is men erin ge slaagd het vel van de bot zoo te prepareeren, dat er kokette da messchoentjes van gemaakt kun nen worden.) Steeds worden uit nood nieuwe dingen geboren, Dat is een axioma, dat eeuwen al geldt, De nood geeft het menschlijk vernuftros de sporen, Dat daarop zijn stappen tot rennen versnelt. Niet iedere vinding is even belangrijk, En wat ik er heden als. voorbeeld van neem, Is in zijn belang wel niet bijster omvangrijk, Maar toch weer een oplossing van een probleem, Het vraagstuk van schoenleer is zwaar aan de orde, De voorraad daarvan is ten zeerste beknot, En daarin is nu iets heel nieuws uitgevonden, De viseh, en met name de bot, komt aan bod. Wanneer wij maar botje bij botjé gaan leggen, Dan lukt het op 't punt (en d e punt) van de schoen, We trekken met visschen van leer, zoo te zeggen. Om die dan verheugd aan de voeten te doen. Het is nog voorloopig alleen, maar de dame, Die zoo weer haar schoenlusten „bot" vieren kan, Wie weet echter, zal men ook middlen beramen, Het passend te maken als schoen voor den man. Wij kunnen dan hoopvol aldus redeneeren: Het' is nóg niet kwalijk gesteld met ons lot, Wij hoeven de schoenen nog niet te ontberen, We vangen geen bot, want we vangen maar bot. Zoo helpen de botten, dat straks onze botten Op nieuwe maar keurige wijs zijn geschoeid, Dat brengt mij terug tot den aanvang tenslotte: Uit nood is de nieuwe „boftine gegroeid. P. GASUS. in Augustus niet ver onder de raming. Aan het overzicht van den stand der rijks middelen op ultimo Augustus j.L wordt het volgende ontleend: DIRECTE BELASTINGEN. In vergelijking met het vorig jaar is het tot en met Augustus ten kohiere gebrachte bedrag met ruim 4 ton gestegen en wel van f 109.365.831.48 tot f 109.785.285.35. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk te danken aan de nieuwe opcenten op de gemeentefondsbe lasting, welke tot dusver f 17.807.472.26 opbrach ten en daarmede reeds de dalingen van de andere belastingen (uitgezonderd de grondbelasting) te niet deden. Daarnaast toonde de grondbelasting een gun stig beeld, dor met een bedrag van f 10.805.190 de opbrengst van het vorig jaar met f 141.575 te overschrijden. De andere tot deze groep behoorende belas tingen gaven een aanzienlijker achteruitgang te zien, welke zich het ergst openbaarde bij de in komstenbelasting', welke f 61.255.443 opbracht en daarmede f 12.669.068 onder het bedrag van ultimo Augustus 1939 bleef. Verder leverde het resultaat van de vermogens belasting ad f 13.023.866 een teruggang op van f 2.466.566 en dat van de verdedigingsbelasting, zijnde f 6.893.313, ten opzichte van het vorig jaar een vermindering van f 2.393.959. DE OVERIGE MIDDELEN. De opbrengst van deze middelen is over de maand Augustus betrekkelijk weinig beneden de raming gebileven. Bij een maandelijksche raming van f 37.541.666.68 was n.l. deze opbrengst f 34.805.632.01 tegenover f 37.371.952.61 over Augustus van het vorig jaar. Ook bij een vergelijking van de cijfers over de eerste acht maanden van dit jaar met het be drag der raming komt men nog tot een eenigs- zins bevredigend resultaat, wanneer men de min der gunstige cijfers van de laatste maanden in aan merking neemt. Bij een raming van f 300.333.333 was de opbrengst tot en met Augustus f 284.488.551 of f 15.844.782 minder. De lagere opbrengst over Augustus is voorna melijk te wijten aan de rechten op den invoer, welke bij een raming van 9 millioen slechts f 5.277.895 opbrachten. De dividend- en tantiëme. belasting bleef met een opbrengst van f 1.071.377 ongeveer f 1.178.900 beneden de raming. Begrijpelijkerwijze konden de loodsgelden slechts een zeer laag bedrag boeken en wel van f 983.68 tegenover een raming van f 66.666. Hooger in opbrengst in vergelijking met de raming waren o.m. de accijns op het geslacht (raming f 600.000 en opbrengst f 1.208.000), de ac cijns op het gedistilleerd (raming f 2.416.666 .opbrengst f 3.666.345) en de accijns op tabak, ra ming 3 millioen en opbrengst 4.855.995). De omzetbelasting bleef sléchts ruim 12.000 gul den beneden de raming, doch overtrof daarmede het resultaat van Augustus van het vorig jaar met ruim 1.2 millioen. Zij, die xich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. BROOD Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Bons 6 Geldig van 16 tot en met 24 September Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeél of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak- meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. VLEESCH EN VLEESCHWAREN Bons 79, 84, 89, 94 uit het Alg. Distribu tieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. Bon 99 uit het Alg. Distributieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K.G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 1 112 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt vooi raskatten. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6' Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. Volendaift bij den fotograaf voor het portretje, dat noodig is op het identiteits bewijs. Aangezien de muts onafscheidelijk tot het costuum der bewoners van dit internationaal beroemd visschersdorp behoort, hebben de autoriteiten bij hooge uitzondering toegestaan, dat Volendam zich mag laten fotografeeren met de muts op en met het linkeroor bedekt. (Foto Pax Holland.) DE NIEUWE R.-K. LAGERE TUINBOUWSCHOOL OFFICIEEL GEOPEND. Veel dank voor de gemeente Beverwijk De school begint met 15 leerlingen. De R.-K. Tuinbouwwinterschool uitgeluid. Maandagmiddag heeft in het schoolgebouw aan de Akerendamlaan de officieele opening plaats gehad van de Katholieke Lagere Tuin bouwschool. De opening werd bijgewoond door talrijke ge- noodigden, waaronder wij o.a. opmerkten burge meester mr. H. J. J. Scholtens, W. J. A. M. Vreugde, burgemeester van Heemskerk, wethouder W. van Dok, A. A. Post, gemeente-secretaris, deken P. J. Simons, professor A. H. P. Cleophas, rector Beune, kapelaan van Ginkel, Sr. Bühnemeyer, mej. ir. Kro nenberg, P. J. J. Haanen, secretaris van de Onder- wijsvereeniging van den L.T.B., ir. Van der Helm, rijkstuinbouwconsulent, C. A. J. van Baar, secre taris van den L.T.B., en vele leden van den kring Kennemerland van den L.T.B. REDE VAN PROF. CLEOPHAS. Na de inzegening der school door Deken Simons richtte Professor A. H. P. Cleophas, voorzitter van de Onderwijs vereen iging van den L.T.B., het woord tot de aanwezigen, waarbij hij in zijn welkomst woord speciaal aan het gemeentebestuur van Be verwijk dank bracht voor de groote medewerking verleend bij het totstandkomen van deze school. Met gemengde gevoelens verrichten wij hier de opening van de school. Immers een hooger goed is er prijs gegeven om dit goed te bereiken. Onze Middelbare Tuinbouwwinterschool was alles waard, maar tot onzen grooten spijt was het niet mogelijk om -deze school langer te voeren. De Tuinbouw winterschool bleek met moeilijkheden te kampen te hebben. De toeloop van leerlingen uit deze omge ving was maar matig. Maar als we naar het verle den zien, dan moeten we alles concentreeren op de nieuwe lagere tuinbouwschool. Dankbaar was spr. over het verloop der dingen en de kansen om tot vestiging van deze school te komen zijn met beide handen aangegrepen. Zonder de medewerking van de gemeente-besturen waren we er niet gekomen. Speciaal van Beverwijk werd veel medewerking ontvangen. De bedoeling is een nieuw gebouw op te zetten, omdat dit maar een voorloopige behui zing is, welke echter keurig in orde is gemaakt. Noodgedwongen is van een goed als de tuin bouwwinterschool afgezien, doch het is voor ons een verheugenis, dat wij deze school met de medewerking van de officieele instanties gekregen hebben. Veel dank zijn we daarom verschuldigd en dit zal getoond worden door de vruchten van het werk op deze school. Het hoofd, de heer B. Machielse, is iemand met beproefde ervaring. Wij zijn er van overtuigd, aldus spr., dat ondanks de tegenvaller van de verdwijning van de Tuinbouwwinterschool, het enthousiasme van den heer Machielse niet ver minderd is. Het eerste resultaat is 15 leerlingen. Spr. hoopte, dat dit werkelijk een begin zou zijn van een spoe- digen opbloei van de school. Prof. Cleophas be sloot met den wensch uit te spreken, dat het wel zijn van de omgeving voor een groot deel verzorgd zou worden uit dit centrum. OPENINGSREDE VAN Ir. v. d. HELM. Namens de regeering sprak hierna ir. Van der Helm. Over de geschiedenis van de totstandkoming van deze school kunnen we kort zijn. Als we beide soorten van scholen (middelbaar- en lager onder wijs) vergelijken, blijkt dat bij practische tuinders meer belangstelling is voor lagere dan voor middel bare scholen. En hiervoor zijn vier redenen. In de eerste plaats wel, dat leerlingen van veel jeugdi ger leeftijd het onderwijs kunnen volgen, ten twee de, dat de leerlingen veel minder bezet zijn, ten derde, dat de lesdagen niet in den druksten tijd van het jaar vallen en in de laatste plaats is ook het enderwijs minder ingewikkeld. Het is niet alleen in Beverwijk, dat de middel bare tuinbouwschool niet ging, maar ook in Naald wijk, dat toch een centrum van tuinbouw is, blijft de belangstelling beneden peil. De lagere tuinbouw scholen worden veel meer op prijs gesteld. Velen staan nog sceptisch tegenover deze school, maar spr. zelf twijfelde er niet aan of deze scholen voor zien in een behoefte. Ons land telt 13 lagere tuin bouwscholen, waarvan 2 in de provincies Noord en Zuid-Holland. Iedere school loopt uitstekend, dus waarom niet hier? De wijze waarop de heer Machielse de school in Grootebroek groot heeft gemaakt hoopte spr, ook hier te zien, maar hiervoor is veel medewerking noodig. Het was logisch, dat de school in deze ge meente kwam, want Beverwijk geldt als een cen trum. Het is nog geen ideaal gebouw, want spr. zag een gebouw met veel licht en ruimte, waar men eigenlijk zoo den tuin in kan stappen. Hier komen we echter nog wel toe. Misschien zijn er wel tuinders, aldus spr., die zich afvragen „waarom naar school?" De tuinbouw moet men wel in de practijk Teeren, maar de tuin ders moeten goed onderlegd zijn om voort te kun nen gaan. Want stilstand is achteruitgang. Ook hier ziet men dat in en gaat daarom meer zorgen voor de ontwikkeling en voorlichting van de tuinders. Vervolgens richtte spr. zich tot de leerlingen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een heel leven hebben zij nog voor den boeg, maar leer, wat je leeren kan. Over het aantal leerlingen was spr. te vreden, want deze eersten zijn de wegbereiders voor een grooteren stroom. De rijkstuinbouwconsu lent feliciteerde de tuinders met de totstandkoming van de school, wenschte den heer Machielse een bloeiende school en de gemeente een centrum van voorlichting en ontwikkeling toe. Tenslotte hoopte spr., dat God's zegen veel zou bijdragen tot den bloei van tuinbouwend Kennemerland en verklaar de daarna de school -voor geopend. EEN WENSCH VAN DEKEN SIMONS. Deken Simons noemde het hierna een eer en vreugde voor hem om deze school in zijn dekenaat in te zegenen. Hij wenschte binnen niet al te lan gen tijd het geluk te mogen hebben een flinke mooie, nieuwe school voor hetzelfde doel te mogen hebben. WAT DE BURGEMEESTER ZEI. De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, wees er op, dat zijn gemeente een cen trum van tuinbouwcultures is. Reeds in het begin van de 17e eeuw, toen deze cultures in volle op komst waren, schonk de overheid de aandacht aan den tuinbouw en het marktwezen. Er was in de bedrijven toen een zekere ordening. Verder deelde de burgemeester nog tal van aardige bijzonderheden mede. over de toestanden, die er in dien tijd heerschten. Het gemeentebestuur is ook nu nog steeds den tuinbouw zeer wel gezind en steunt alles wat ten bate van de streek wordt :ondernomen. 10 jaar ge leden begroette het bestuur met vreugde de opening van de tuinbouwwinterschool. Spr. bracht hulde aan den L.T.B. voor alle offers, die zij in die jaren voor deze school heeft moeten brengen. De resultaten van deze school zijn, hoewel zij niet tastbaar zijn, ongetwijfeld toch groot geweest. De school gaf o.a. den stoot tot het gewaar deerde onderzoek naar de aardbeienziekten, waax-voor mej. ir. Kronenberg zoo voortref felijk werk doet. De praktijk zal veel nut hebben van het onderwijs. Spr. hoopte, dat de streek zou floreeren en was er voorts van overtuigd, dat de nieuwe school zeker ingang zou vinden. Als voorzitter van de commissie van Toezicht feli citeerde de burgemeester het bestuur van de school. Voorts drukte spr. de leerlingen op het hart tuinbouwers te worden van den nieuwen tijd. Wij als Nederlanders moeten ons geen mindere voelen, bij andere landen, want Nederland staat wat den tuinbouw betreft aan de spits. Deze positie kan ge handhaafd blijven als de jongere tuinbouwers zich onderrichten in de verschillende cultures en hun vakbekwaahheid verhoogen. De burgemeester hoopte, dat de school van veel nut zou zijn voor de- WAT ANDEREN ZEIDEN. Rector Beune, moderator van het L. T.} wees hierna op het gebed van de inzegening. Voorts feli citeerde spr. het hoofd met zijn nieuwe school. Namens het hoofdbestuur van den L.T.B. bracht de secretaris, de heer Van Baar, de gelukwenschen over aan het bestuur en hoopte daarbij, dat de leer lingen het propaganda-middel zouden zijn om deze school te doen bevolken. Spr. bracht dank aan de gemeente Beverwijk en uitte tot slot den wensch, dat de school rijke vruchten zou afwerpen. Het hoofd der school bracht hierna in de eerste plaats dank aan den inspecteur van den tuinbouw en de onderwijsvereeniging van den L. T. B., die spr. ook medewerkers noemde aan de nieuwe boeren- en tuindersgemeenschap. Medewerken moeten wij om den jongen boer en tuinder tot een degelijk Chris ten en vooral tot een waar burger te maken. Want geen volk kan gezond zijn als we niet hebben een kern van gezonden boeren- en tuindersstand. Spr. hoopte dat het hier het centrum zou worden van saamhoorigheid, onderwijs en tuinbouw om te ko men tot een bedrijfsverordening op land- en tuin bouwgebied, dat een beter bestaan zal bieden voor dit deel van de bevolking. Wethouder W. van Dok merkte hierna op, dat de tuinbouw in het algemeen dankbaar mag zijn, dat er lagere tuinbouwscholen gesticht worden. De tuinbouw heeft een moeilijken tijd achter den rug, maar hierbij is gebleken, dat tuinders die onderwijs hadden genoten, zich het beste hebben hunnen handhaven. Verder wees spr. op de veranderingen die zich voltrekken in dezen tijd, waarbij de tuin bouw ook een rol zal spelen. Tot slot sprak professor Cleophas nog een dank woord.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1