IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen ^meentegrenzen. Geknipt! Duitsche luchtmacht blijft Londen aanvallen. De verduistering De Italiaansche opmarsch in Egypte. tfigjve CffJt" Hou»"® Danige' urfoff «tl»""5" ,e JAARGANG NO. 271 2}f lourens inl-lMsvOT Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, 5301, Postgif° 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteloos Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week /0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. gericht dat verscheidene wijzigingen in de tsgrenzen binnen de provincie Noord-Bra- Ere£l' til zijn- Zij zullen o.a. leiden tot aanzien- 61 Uitbreiding va11 gemeenten Den Bosch, jjeimond en daarmee tevens tot opheffing ^rideining van een aantal kleinere gemeenten. '^t zijn noga! stevige grenswijzigingen ook, die 5 or(je 2ijn gesteld. Wie be.voorbeeld Breda 'mgeving »de Baronie'' zeggen ze in Bra- goed kent, en dat zijn alleen al de duizen- "\ederlanders, die er in de mobilisatie van 1918 0f in die van 19391940 in dienst zijn Hi 0nder den indruk komen van deze ig. Breda zal worden uitgebreid met n Ginneken en Princenhage en een deel Teteringen. Dat zijn groote districten eri aan- lelijke bevolkingen, die samengevoegd worden, pja telt ruim 50.000 inwoners, Ginneken meer 0 16000, Prrncenhage tegen de 13000, Teteringen jojo Zoodat de nieuwe gemeente Breda een •Diking van 80.000 zielen zal bezitten op een zeer Kliekt grondgebied. Dat laatste geldt ook voor de provinciale hoofd- "5 jjipHertogenbosch, die in haar nieuwe gemeen de uitgestrektheid 8000 H.A. zal beslaan, de r Llakte van de gemeente Tilburg evenaren en '•^Cjjooo inwoners zal stijgen tot 60 a 70.000. j{! provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft ran herinnerd dat het al sinds twintig jaren ei gestreefd itaar verbetering der gemeente plan en dat in dien tijd niet minder dan twee- £rtig gemeenten zijn opgeheven. Het proces 51S1 in dezen tijd dus in versneld tempo voort, gj|!j vereenvoudiging en versterking van het pariewezen beoogd wordt. En uit een brief van itjrieerde Staten van Noord-Brabant aan de rsaitebesturen van den Bosch, Engelen, Vught Haaien valt het volgende als belangrijk aan jqpen: jfct voornemen tot vereeniging der aangeduide itiedsdeelen in een gemeenschappelijk kader, ci op de overtuiging dat zij tezamen één Eiaisch, cultureel en sociaal geheel vormen, t-van de bewoners door plaatselijke betrekkin- !cn nauwste met elkander vereenigd zijn en «fffischappelijk elkanders lasten te dragen heb- p3e tijd is rijp om deze plaatselijke verbonden- eiiok in de geëigende staatkundige structuur tot tl te brengen". ïf. al zulke overwegingen leest veronderstelt al Kif dat het met deze herzieningen van. gemeen- niet bij de provincie Noord-Brabant zal so. Jür zijn heel wat financieel-noodlijdenide tasnien in ons land, welker positie dus in een avoeging versterkt zou kunnen worden. Ver kondiging van bestuur is daarbij vaak moge- L En een economisch, cultureel en sociaal ge- is vaak ondanks alle oude grenzen ontstaan EKïolge van aanwas der bevolking en daarmee lode bebouwing, het wegennet en de verkeers- üdelen. Niet alleen in het Zuiden des lands zijn psen en bevolkingen „naar elkaar toe gegroeid", t vroeger op aanmerkelijken afstand van elkaar (E, zoowel in geografischen zin als in de hier ge- mie opzichten. Wij verwachten dus dat de aan- )U( oijing van de grenswijzigingen in Noord-Bra- i! wel door vele andere, in andere streken des ft zal worden gevolgd. 5: bekende onderwerp samenwerking van ge stel zal nu ook wel weer op den voorgrond i Het is een van die aangelegenheden waarin gepraat dan gedaan is, waarin tmen veel heeft feïetiseerd maar weinig tot verwezenlijking P Kit Samenwerking van gemeenten op velerlei t-* moet niettemin de aangewezen weg blijven Mlen, waarin samenvoeging geen bezuiniging 'zteeenvoudiging zou brengen of waarin op eco- tö, cultureel en sociaal gebied zich geen ge- is gaan ontwikkelen. fc et blad is in den loop der jaren, als daartoe tting bestond, meermalen zoowel de zaak der -r;! toeging van gemeenten als de bevordering, lE'iere gevallen, van gemeentelijke samenwer- bepleit. Wij hebben altijd op het standpunt dat ook in deze zaken het eigenbelang van kre eenheden voor het belang, voor de ontwik- "an het grootere geheel, van het district of R&agscentrum of hoe men het noemen wil, töïijken. Het gemeentenstelsél met de aan deze 'Centraliseerde eenheden verbonden autonomie ^ongetwijfeld groote voordeelen en bevordert f Caal initiatief. Maar als het tengevolge van bevolkingsaanwas en andere oorzaken in eenige J^Saat leiden tot zonderlinge ongelijkmatig- 2 J® een soort vliegen-afvangerij en een concurrentie in het bemachtigen van srs treden sterke madeelen op en :l 11100 z'ch wel de vraag stellen: is nu het plik niet gekomen om in te grijpen? De trage beling van grensherzieningen van gemeenten de uitwerking der nadeelen nog zeer I^üjk kan niet het doel zijn, zooveel moge- groote gemeentelijke bevolkingen te gaan lö1, welvaart en de doeltreffende organi- 'an een gemeente gaan volstrekt niet in alle omhoog met de stijging van het aantal in- fin P^aatselijke feestjes bij het bereiken jJ91 nieuw rond getal inwoners hebben dan ook ietwat komieken indruk gemaakt. De sta- a «n voor vele doeleinden bruikbaar hulp- Uaar zij vergt, behalve voorzichtige en Sefo 8 t0epassinS- meer dan stijgende bevol- 6t Al °m Vas^ *e kunnen stellen of het goed evenwel de plaatselijke verhoudingen ge- ~-=ujk( Nwedc samenvoeging of wel gemeentelijke ving m het belang van het geheel eischen L: S„te w°rden toegepast. En dan ook hoe eer- liever. In één vak is er tenminste Plotseling hoogconjunctuur, Fotografen boeken minstens, Honderd klanten in het uur. En de dames en de heeren Worden in de queue gezet, Op de wacht, om te poseeren Voor 't identiteitsportret Gaat u zitten, zoo, dat 's prachtig, Even naar de lens zien maar, Niet knip-oogen ('t gaat wat jachtig) Knip, wie volgt, 't is morgen klaar.... Vader schuift wat aan zijn das, Maakt een knoop los van zijn jas, Schraapt zijn keel met veel gerucht, Slaakt een martelarenzucht, Knippert tegen 't schelle licht, Zet een boos verveeld gezicht, Knip Moeder poedert inderhaast Op haar neus en ook ernaast, Heeft haar spiegeltje al klaar, Fikt en schikt wat aan heur haar, Kijkt ondanks het schelle licht Met haar vriendelijkst gezicht, Knip! Jan en Mientje, tweelingpaar, Sinds drie weken vijftien jaar, Gaan vlug zitten, naast elkaar, Blozend Mientje gichelt maar, Jan kijkt afkeurend naar haar, Geen van beiden neemt het zwaar, Wip Knip Klaar! De reclame mag vermelden: Het is klaar, terwijl u wacht. Deze leus kan nu niet gelden, Al werkt men met man en macht, Want men kan om af te drukken, Alle drukte nauwlijks af, Maar men weet het te doen lukken, Dag en halven nacht in draf. Ook al derven z' er plezier voor, Nu het zoo voorspoedig gaat, Zijn de fotografen hiervoor Zoo gevoelig als hun plaat. P. GASUS. Bezoek van den Rijkscommissaris aan Keulen. 's-GRAVENHAGE, 17 September. De opening van de Keulsche Jaarbeurs werd door den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, in wiens gezelschap zich de generaal-commissarissen dr. Fischböck en Schmidt bevonden, bijgewoond. In zijn begroetingsrede heette gouwleider Groké den Rijkscommissaris alsook den staatsscretaris van het Rijksministerie voor de Economie dr. Lanfried welkom. Hij gaf uitdrukking aan zijn bijzondere vreugde, dat hij na een uitnoodiging van den Rijks commissaris tot een bezoek aan Nederland zoo spoe dig den Rijkscommissaris in de gouwhoofdstad be groeten mocht. Gouwleider Groké legde in het bijzonder nadruk op de verdiensten van Rijkscommissaris Seyss- Inquart bij de schepping van het Groot-Duitsche rijk en ten aanzien van de problemen, die hij thans in Nederland oplost. De Rijkscommissaris zegde in zijn beantwoor ding hartelijk dank voor de uitnoodiging en voor de begroeting. Hij sprak uit, dat hij zich gelukkig prees gast in de Hansestad Keulen te zijn. Hij be wonderde de trotsche, vertrouwensvolle houding de zer stad in deze dagen der jaarbeurs, een houding, die hier bijzondere beteekenis kreeg door het feit, dat ze eerst enkele maanden geleden nog in het operatiegebied der Duitsche weermacht lag. Heden bood deze stad een beeld van vreedzamen arbeid. Het ware ondenkbaar, dat in het eens zoo machtige En geland in deze dagen zulk een jaarbeurs van den vreHe zou kunnen worden geopend. Dit feit was een onderpand voor den opmarsch dés vredes, welke het Duitsche volk onder leiding van Adolf Hitler teza men met het Italië van den Duce begonnen is. Wij allen zijn volgelingen van den grootsten Duitscher, den Führer Adolf Hitler, wiens instrumenten wij zijn. (A.N.P.) Amerikaansche berichten over de schade in de Britsche hoofdstad. Het D. N. B. meldde gisteravond: Ondanks storm en regen gaan de aanvallen, naar het D. N. B. verneemt, op Londen voort. Steeds opnieuw klinken de sirenes en kondi gen het naderen van nieuwe Duitsche vlieg tuigen aan. De Engelsche luchtdoelartillerie is bij de tactiek van den voortdurenden aanval gedwongen, geweldige hoeveelheden munitie te gebruiken. De aanvallen ondervinden van het verkwistende gebruik van munitie geen hin der. Het spervuur wordt doorbroken en de bommen worden op de van tevoren bepaalde doelwitten geworpen. Volgens Amerikaansche berichten zoo ver neemt het D. N. B., voorts zijn in Londen 2000 gebouwen van allerlei soort vernield, 3000 zwaar en 10.000 licht beschadigd. Ieder deel van de stad, zoo wordt in deze berichten gezegd, is getroffen. Het zwaarste zijn de haveninstallaties, alsmede de in de buurt van de haven liggende zakenwijk getrof fen. Het spoorweg-, ondergrondsche spoorweg- en autobusverkeer is gestremd. De electriciteits- en gastoevoér is tijdelijk gestaakt. Het leven van iede- ren burger in deze stad van 8 millioen inwoners heeft den invloed van de jongste gebeurtenissen ge voeld, deels door het verlies van de vernielde ar beidsgelegenheid en op zijn minst door een gebrek aan slaap. Deze berichten van neutrale zijde staan in tegenstelling tot de stereotiepe opgaven van Churchill van „eenige schade", „enkele vernielin gen" of „een aantal branden". Zij vormen een goede verklaring voor de vermenigvuldigde verliescijfers die Churchill van het Duitsche luchtwapen opgeeft. Mislukte Engelsche aanvallen op Duitsch gebied. BERLIJN, 18 September. (D. N. B.) Alleenvlie- gende Britsche toestellen hebben in den afgeloopen nacht getracht, met gebruikmaking van de weers gesteldheid, op groote hoogte boven Duitsch gebied door te dringen. Drie vliegtuigen vlogen in zuid oostelijke richting. Nachtjagers, die zich reeds in de lucht bevonden, vielen de Engelschen aan. Zij haal den een toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. Koning Boris van Bulgarije met zijn echtgenoote en den kleinen troonopvolger Simeon op het balkon van hun paleis tijdens de feestelijkheden met betrekking tot de jongste grenswijziging van de Dobroedsja. (Foto Holland-Scherl.) Zon onder 19.49 uur Zon op 7.20 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De verhooging van Briefport. Correspondentie wat verminderd. Zooals men weet is een maand geleden het briefport hier te lande met 50 pet. verhoogd. Zoo als wel te verwachten was is de hoeveelheid cor respondentie daarna wat verminderd. Juiste cijfers van deze afneming zijn niet bekend, alleen heeft men enkele aanwijzingen. De directeur van het Postkantoor te Haarlem deelde, ons mede dat op twee ongeveer gelijk te stellen dagen, voor en na de verhoögyig, een telling van poststukken hier ter stede gehouden is. Het totaal aantal stukken toonde een achteruit gang van 5 a 6 pet. Als men nu aanneemt dat ongeveer de helft dezer stukken drukwerk is, waarvan het tarief niet verlaagd is, komt men tot de conclusie dat het aantal brieven ongeveer met 10 pet. achteruit gegaan is. Er kan evenwel aangenomen worden dat in de toekomst 't percentage van den achteruitgang nog zal afnemen, daar de. ervaring is dat direct na een tariefsverhooging de reactie van het publiek het sterkst is. Na verloop van eenigen tijd past men zich voor een groot deel aan bij de verhoogde tarieven. v Ook Sidi el Barani reeds bezet? Britten versterken de verdediging van Alexandrië. ROME, 17 September. Van betrouwbare, doch niet officieele zijde, wordt bericht dat de troepen van maarschalk Graziani Sidi el Ba rani hebben bereikt ende stad bezet hebben. Bijzonderheden over de gevechten zijn nog niet bekend. Volgens berichten uit Benghasi melden Italiaan sche vliegers dat de Engelsche sterke troepeneen heden om Mersa Matroeh concentreeren, welke plaats tusschen Sidi el Barani en Alexandrië ligt en dat gelijktijdig ook de verdedigingslinies om Alexandri6 uitgebreid en de daar gestationneerde troepen versterkt worden. Men neemt aan dat bij Mersa Matroeh weliswaar op sterkeren tegenstand is te rekenen, doch men gelooft dat de Engelschen de Italiaansche troepen zoolang willen ophouden, tot de verdediging van Alexandrië zoover versterkt is, dat zij gelooven hier den voornaamsten tegen stand te kunnen bieden. In Italiaansche kringen wijst men er op dat het bezit van Sidi el Barani, dat ongeveer tachtig mijl van de Libische grens ligt, van groote beteekenis is. Hier bevindt zich een goed gebouwd systeem van versterkingswerken en ook een van de allerbeste Egyptische vliegvelden. Belangrijk is ook dat hier water in overvloed voorhanden is, daar de stad hiervan door tien bronnen of leidingen voorzien wordt, welke reeds eeuwen geleden door de Roemeinen aangelegd zijn. (United Press). BROOD Bons 5 Geldig van 9 tót en met 17 Sept. Bons 6 Geldig van 16 tot en met 24 September Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distrïbutieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena oj griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. VLEESCH EN VLEESCHWAREN Bons 79, 84, 89, 94 uit het Alg. Distribu- tieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. Bon 99 uit het Alg. Distributieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K-G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. BEVERWIJK De Zaterdagmarkt en de verduistering. In verband met de verduistering zal de Zater dagmarkt in het veilinggebouw „Kennemerland" ingaande 5 October a.s. 's morgens te 10 uur aanvangen en tot zonsondergang voortduren. De Commissie van Toezicht op de R.-K. Lagere Tuinbouwschool. In de Commissie van Toezicht op de R.K. Lagere Tuinbouwschool hebben zitting genomen de heeren mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Bever wijk, voorzitter; W. de Groot, directeur van de Vereenigde Veilingen, secretaris; A. N. Aarden burg, voorzitter van den L. T. B. afd. Beverwijk en lid van den gemeenteraad; F, Heeremans, voorzitter van de afd. Velsen van den L. T. B. en Th. Bruin te Heemskerk. Twee afdeelingen zullen nog een vertegen woordiger in deze commissie aanwijzen. De buslichtingen gewijzigd. In verband met de nieuwe verordening. In verband met de verordening, die voorschrijft dat men zich tusschen 22 uur en 4 uur niet meer in de buitenlucht mag bevinden, moesten ook het post vervoer en daarmede de buslichtingen van de posterijen gewijzigd worden. De bij-bussen worden thans gelicht om: v.m. 910 uur; n.m. 1314 uur; n.m. 1617 uur en 19.3020 uur. De eerste buslichting aan het postkantoor Bree- straat zal worden uitgevoerd om 6.30 en de laatste om 18.30 uux'. VELSEN De productiebeperking bij Van Gelder Zonen. Nieuwe premieregeling voor de arbeiders. De directie der papierfabrieken van Van Gelder Zonen heeft het volgende aan de besturen der betrokken organisaties medegedeeld: „Zooals U misschien bekend is, zullen de pa pierfabrieken hier te lande genoodzaakt zijn hun ne productie belangrijk in te krimpen. Dit zal tot gevolg hebben, dat in de diverse fabrieken onzer N.V. dan de eene en dan de an dere papiermachine zal moeten worden stop gezet, teneinde niet te veel te maken. Dit stopzetten van dan de eene en dan de an dere papiermachine zal ook veroorzaakt kunnen worden door het breken van vitale machinedeelen, die niét zoo spoedig weder vervangen of gerepa reerd kunnen worden als in normale tijden en eveneens door de mogelijkheid, dat regelmatig te vervangen onderdeelen, als koperdoeken, vilten, enzoovoorts, door te late levering ontbreken. Ten einde dè gevolgen van deze betrekkelijk ongeregelde stopzetting van enkele papierma chines zoo weinig mogelijk aan het betrokken personeel te doen gevoelen, zouden wij, althans voorloopig, het totaal van de volgens de regelen van ons bruinboek uit te betalen premie fabrieks- gewijs willen verdeelen over al degenen die aan de papiermachine werkzaam zijn. Zooals U be kend is, bestaat deze regeling al voor vele andere arbeiders in onze bedrijven, wier premie afhan kelijk is van de totale productie. Zelfs bestaat zij gedeeltelijk reeds in de nieuwe fabriek te Ren- kum, waar het personeel van machine 16 en 17 de totale premie door deze machines gemaakt, gelijkelijk verdeelt. Wij meenen te weten, dat deze maatregel, die naar wij gelooven in aller belang is, den bijval vindt van ons geheele personeel en het is dan ook ons voornemen om dezen maatregel gelijk met het tijdstip waarop de productiebeperking wordt voorgeschreven, nl. 3 Sept. j.l., te doen ingaan. Wij zijn bezig deze regeling uit te werken en zullen U te zijner tijd zoo noodig een uitgewerkt schema kunnen toezenden. Overigens blijven, zooals vanzelf spreekt, alle bepalingen van onze overeenkomst, belichaamd in het z.g. bruinboek, van kracht. Ten slotte vertrouwen wij, dat U met dezen maatregel zult instemmen, te meer aangezien deze natuurlijk allerminst beteekent een ver laging van de uit te betalen premie, maar slechts een regelmatige verdeeling over degenen, die premie-gerechtigd zijn." Een aanrijding bij de Velserpont. Zaak voor het Gerechtshof behandeld. Op 22 Maart van het vorige jaar kwam een 42-jarige ingenieur, komende van de Papierfabrie- ke-n te Velsen, met zijn auto de pont oprijden. Hij reed hiertoe naar de Oostelijke pont, doch aange zien hij daarvan geen gebruik kon maken, draaide hij met zijn auto langs het café „'t Pontje" naar links met de bedoeling naar de middelste pont te rijden. Bij het oversteken van den Oostelijken rij weg ontstond daarop een botsing met een motor rijder, die zich eveneens naar de Oostelijke pont begaf. De motorrijder liep ernstige verwondingen op en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Dinsdag heeft de autobestuurder voor het Ge rechtshof te Amsterdam terecht gestaan wegens het niet in achtnemen van de Motor- en Rijwielwet, waarvoor hij door het kantongerecht tot een geld boete van f 25.veroordeeld was. Uit een uitvoerig getuigenverhoor door den pre sident van het Hof, mr. J. M. Jolles, bleek, dat het zicht 'op den ochtend van het ongeluk zeer slecht was door den neerstroomenden regen. Bij het naar links draaien van de auto was de botsing ontstaan. De beide weggebruikers bemerkten elkaar te laat op. In zijn requisitoir zette de procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, uitvoerig uiteen, da+ de autobestuurder zich schuldig gemaakt had aan de verlceersfout bij het keeren niet voldoende te heb ben uitgekeken, dus niet voldoende rekening te hebben gehouden met het uit de richting Beverwijk komende verkeer. Hij sprak echter ook den motor rijder niet vrij van schuld, aangezien deze ver klaard had te weten, dat verd. ging draaien, doch op zijn recht van voorrang te hebben gerekend. Hij eischte tegen den verdachte een geldboete van f 10 of 5 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. L. Hamming, haalde in zijn pleidooi het niet uitkijken van verd. aan en wees er op, dat verd. zich op het eigen, rechtergedeelte van den rijweg bevond op het moment van het on geluk. Zijn auto stond daar als een blok, en de motorrijder was de eenige geweest, die een. aan rijding had kunnen voorkomen. Vonnis 1 October a.s.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1