Kookt aardappelen in de schil! NEKKIE-RAF Een man verdween... f ^ENSD'A'G 18 SEPTEMBER 19415 De Voedingsraad adviseert: tVoedzamer en voordeeliger. 's GRAVENHAGE, 17 September. De aard appel is in ons land terecht een bij uitstek popu lair voedingsmiddel. Door zijn neutralen smaak leent hij zich bijzonder om bij zeer uiteenloopende soorten groenten, vleesch en visch te worden ge nuttigd en dat wel in allerlei verschillende vor men: gekookt, gesmoord, gebakken, als puree, enz., enz. Wat dit betreft bestaat dan ook nauwelijks behoefte aan voorlichting over het gebruik van den aardappel. Wel ontbreekt het echter bij velen aan de juiste kennis omtrent de voedingswaarde en daardoor laat de bereidingswijze van dit in alle kringen ge bruikte voedingsmiddel nogal eens te wenschen over. Dat het ons zetmeel levert, is algemeen be kend, al was het alleen door het bestaan van aardappelmeel. Dat de aardappel daarenboven voor ons de leverancier is van een uitnemende soort eiwit is minder bekend. Evenmin geeft men zich er in den regel rekenschap van, dat we er een belangrijke bron van vitamines en van mine ralen in hebben te zien. In percenten uitgedrukt is het eiwitgehalte van een aardappel zeker niet hoog: het bedraagt slechts 2 pet., maar wie bij zijn midddagmaal een pond aardappelen nuttigt, krijgt daramede dan toch evenveel eiwit naar binnen als bij het ge bruiken van een half ons vleesch. Wat de mineralen betreft, waardeeren we de niet onbelangrijke hoeveelheden kalk, phosphor, ijzer en ook de sporen jodium, terwijl van de vitamines die in de b-groep en het in den winter zoo waardevolle vitamine c, recht hebben op onze bijzondere aandacht. Dc tot dusver gebruikelijke kookmethodc (schillen cn 's nachts in het water laten staan, i dan opzetten in ruim water) berust echter op een miskenning van al deze waardevolle voe dingsfactoren. t Bij het schillen gaan vitamines, mineralen en eiwit in bijzondere mate verloren en vanzelfspre kend ook zetmeel; men kan veilig zeggen, dat met de schil 20 pet. van het in de aardappelen aan wezige vitamine c wordt weggeworpen. Laat men de geschilde aardappels vervolgens in water staan en zet men ze dan in ruim water op, dan stijgt het verlies tot 60 pet. terwijl bij koken in de schil ten hoogste 20 pet. verloren gaat. Een soort, gelijk verlies lijden wij op het gehalte aan b- vitamines en aan mineralen. Bovendien staat de geschilde aardappel nog tijdens het koken zetmeel en eiwit aan het kookwater af, zoodat men een in elk opzicht belangrijk in waarde verminderd product op tafel brengt. Waarom stellen wij den aardappel aan dit waardeverlies bloot? Eigenlijk valt hiervoor geen andere reden aan te voeren, dan dat de sleur het nu eenmaal j zoo wil. Wie de proef heeft genomen met J! het koken van den aardappel in de schil, prijst den pittigen smaak van het op deze wijze verkregen gerecht en hij wil niet meer terug naar de oude en „flauwe" bereidingswijze. Wie wel de voordeelen wenscht van het koken in de schil, -maar de schil zelf niet wil nuttigen, kan natuurlijk een tusschenweg bewandelen, door de gekookte aardappelen op het bord te pellen. De practijk leert echter, dat men ook den smaak van de schil al spoedig leei't waardeeren. Ondernemende huisvrouwen zullen dan ook niét -nalaten een proef met deze bereidingswijze te némen en een mogelijk op vooroordeel berustenden tegenstand der huisgenooten met tact weten te overwinnen door zelf het goéde voorbeeld te geven. Men kieze hierbij aardappelen van ongeveer ge lijke grootte. Deze worden goed afgeborsteld, ge- wasschen en zoo noodig gepit. Daarna worden ze opgezet met een bodempje kokend water en een half uur in een goed gesloten pan gekookt. De aardappelen zijn dan gaar en het water is verkookt Na even te zijn omgeschud komen de aardappelen in hun gebarsten schil smakelijk kruimig op tafel. Het gebruik van zout is bij deze kookmethode overbodig de ziltige smaak van den aardappel zelf, die niet door afkoken is verloren gegaan, doet niemand naar keukenzout verlangen. Ook in stamppot laten de ongeschilde aardappelen zich uitstekend gebruiken. Gebakken aardappelen vormen ongetwijfeld een zeer smakelijk gerecht, dat wij niemand willen misgunnen. Alleen moet er aan worden herinnerd, dat bij het bakken van de in plakjes gesnedene, vitamine c verloren gaat. Trouwens dit verlies treed reeds in bij het bewaren van gekookte aardappelen op kamertemperatuur. Óok opwar men, het maken van puree en de bereiding van aardappelen in de hooikist oefenen in dit opzicht een nadeeligen invloed uit. In het algemeen verdient het dus aanbeveling de aardappelen in de schil en zoo kort mogelijk j voor het nuttigen te koken. Door een juiste be paling van de voor den maaltijd benoodigde hoe veelheden vermij de men liefst het ontstaan van restjes, welke bij het bewaren en verwerken on vermijdelijk weer aan voedingswaarde zullen ver liezen. De huisvrouw, die er in slaagt haar gezinsleden te winnen voor het toepassen van deze grond regels, bewijst daarmede een niet te onderschat ten dienst aan de gezondheid van haar huisge zin. Bovendien bereikt ze voor haar huishoudbeurs een zeer belangrijk voordeel. Veronderstel, dat haar gezin uit zes personen bestaat en dat ze daarvoor een wintervoorraad van 7 mud pleegt op te doen. Door de aardappelen in de schil te ge bruiken, kan ze thans ruimschoots volstaan met 6 mud. Wij zouden het voordeel ook zoo kunnen uitdrukken dat de ongeschilde aardappel het ge zin in staat stelt om iedere week een dag gratis aardappelen te kunnen eten. (A.N.P.) Hoog Militair Gerechtshof. Militair tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Inlichtingen omtrent de Grebbelinie aan buitenstaander verstrekt. Wegens het als militair opzettelijk bekend maken van de opstelling der Grebbelinie, in Januari j.l. aan een bezoeker van een restaurant te Utrecht, welke gegevens, naar hij meende, aan Engeland zouden worden doorgegeven, werd de dienstplich tige soldaat M. A. P. door het Hoog Militair Ge rechtshof veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst en met ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het von nis van den krijgsraad te 's Gravenhage (drie jaar gevangenisstraf met ontslag en ontzetting) ge- eischt. Soldaat verliet zijn post. Twee jaar gevangenisstraf gerequireerd. In een militaire stelling bij Woudenberg had de 25-jarige dienstplichtige soldaat J. B., op 13 Mei j.l. terwijl hij belast was met het aandragen van mu nitie, tijdens het gevecht zijn post verlaten, omdat hij zijn voet had bezeerd. De jongeman was op de vlucht gegaan en had een kilometer geloopen, toen hij een roodekruis-auto ontmoette. Deze bracht hem naar een verplegingspost te Houten, waar zijn voet werd behandeld. Intusschen waren zijn kameraden in de stelling zeer verontwaardigd, dat B. zonder toestemming was weggeloopen. Toen bleek, dat B. aldus zijn plicht in oorlogsge vaar had verzaakt, werd een vervolging tegen hem ingesteld. De krijgsraad veroordeelde hem tot 2yz jaar ge vangenisstraf. Dinsdag had de man zich in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof te verantwoorden. De president keurde het gepleegde feit scherp af en gaf te kennen, dat beklaagde die van plan was een wandeling van twee kilometer te onder nemen om zich onder medische behandeling te stel len zeer goed op zijn post had kunnen blijven, hetzij om munitie aan te dragen, hetzij om ander werk te doen. Blijkbaar begreep beklaagde niet, dat zijn ernstig plichtsverzuim met den dood had kun nen worden gestraft. Beklaagde verontschuldigde zich met de mede- deeling, dat hij zenuwachtig was geweest en dat hij wel het plan had, na behandeld te zijn, naar zijn post terug te keeren. De auditeur-militair achtte het gepleegde feit zeer ernstig en noemde den beklaagde een slecht sol daat. In tijden van gevecht wordt van den man het uiterste gevorderd, doch deze man ging ervan door en liet zijn kameraden in den steek. Spr. zag geen aanleiding voor een aanmerkelijke vermindering van de door den krijgsraad opgelegde straf en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. SOLDAAT OYER VIEL BIOSCOOP-DIRECTEUR. Tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde den 26-jarigen soldaat-ziekenverpleger J. K., die in den nacht van 19 op 20 November j.l. den bioscoop directeur Van der W. in diens woning te Tilburg op hoogst ernstige wijze met een zware ijzeren staaf had geslagen, wegens poging tot moord tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van preven tief en met ontslag uit den militairen dienst, over eenkomstig het vonnis van den krijgsraad te 's Gravenhage. De advocaat-fiscaal had verhooging van de straf tot vijf jaar gevorderd. Echtelijk drama berecht. Tegen man twee jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Rotterdamsehe rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan de 39-jarige straatmaker J. S. te Rotterdam, die op 25 Maart tegen middernacht op Katendrecht eenige schoten uit een revolver op zijn vrouw had gelost, waardoor deze in den buik werd getroffen en ernstig werd gewond. Verdachte verklaarde zich niets meer te kunnen herinneren. De 33-jarige vrouw van verdachte ver klaarde, dat zij tegen den zin van haar man een dancing had bezocht. Op den bewusten avond be vond zij zich weer in de dancing, toen haar man binnen kwam. Zij liep onmiddellijk naar buiten en haar man volgde haar. Onder de woorden: „Het zit er bij je in en het zal er wel in blijven", schoot hij haar vervolgens in den buik. Zij kon de vlucht nemen en terwijl zij wegliep vuurde de man nog tweemaal op haar. Getuige ontkende, dat haar man de bedoeling zou hebben gehad haar te dooden, doch uit het ver hoor bleek, dat hij haar eenige malen heeft be dreigd. De Officier van Justitie eischte twee jaren ge vangenisstraf. Het nationaal-socialisme is vrij van haatgevoelens. De Persdienst van de N.S.B. .'ohrijft ons onder bovenstaand opschrift: „Onder „Laatste Nieuws" verscheen in „Het Na tionale Dagblad" van 14 dezer een kort berichtje waarin werd vermeld, dat de moeder en de zuster van den op zoo tragische wijze om het leven ge komen W.A.-man Peter Ton, tezamen met het W.A.-vendel „Peter Ton" een verzoekschrift heb ben ingediend aan den hoofdcommissaris van poli tie te 's-Gravenhage om de agenten, die zich ter zake van het gebeuren in arrest bevinden, in vrij heid te stellen en het uiterste te verrichten om hen met clementie te doen berechten. Dit sobere berichtje roept ons onwillekeurig de dagen van 1014 Mei voor den geest. In die da gen werden duizenden Nationaal-Socialisten op de meest verschrikkelijke wijze behandeld; een acht tal van hen werd vermoord en onder hun bezittin gen werd ontzettend huis gehouden. Doch op den dag van hun vrijlating hebben allen elkaar plech tig beloofd zich te onthouden van elke persoon lijke wraak op diegenen, die hun al dat leed had den aangedaan. Het was niet toevallig dat deze af spraken onafhankelijk van elkaar werden gemaakt in de oude gevangenis te Hoorn, in de oude cava- lerie-kazerne in Amsterdam, in „Filmstad" en i-n het K.L.M.-gebouw in Den Haag en op zoovele an dere plaatsen. Het was de geest van het nationaal- socialisme, de door den misleiden volksgenoot on begrepen fel brandende liefde voor ons volk die den nationaal-socialisten bij ingeving hun houding na de vrijlating voorschreef. Nationaal-socialisme is de drang om een nieuw volk te vormen niet alleen met de kameraden maar ook met de ver blinden, die jarenlang geloof hebben gehecht aan de wanvoorstellingen die onverantwoordelijke leidslieden aan het volk als de waarheid voorhiel den. Ook zij behooren tot het volk. Gedisciplineerd is de houding geweest van de mishandelde nationaal-socialisten na 15 Mei. Zij zetten met verdubbelde energie hun arbeid voort voor een nieuw Nederland, hecht verbonden met de andere Germaansche volken, waar de arbeid, vrij van Joodsche overheersching, de plaats zal in nemen, die tot dusverre aan het kapitalisme was ingeruimd. Het volk ging boven het persoonlijk belang. Deze zelfde geest vervulde een moeder, die haar éénig'én zoon verloor door de gevolgen van een ja renlange ophitsingscampagne. Deze geest vervulde een zuster die haar eenigen broer verloor. En deze geest vervulde ook het vendel-„Peter Ton" dat een goed kameraad zag vallen in de schemering van 'n nieuwen dag. Het Nationaal-Socialisme strijdt vóór het volk. Het is daarom grootmoedig tegenover de misleide volksgenooten en zonder wraakgevoelens. Het weet, dat de ware schuldigen in Londen zitten." MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Met ingang van 1 September j.l. is tot leer aar in het Hobo-spel aan de Toonkunst-school te Haarlem benoemd de heer Haakon Stotijn, hoboïst aan het Concertgebouw-orkest te Amsterdam. VOOR DE KINDEREN Nu krijgt Raf opeens den vos In de gaten. Woest" wordt hij op den ver rader. Raf rollen haast de oogen uit zijn hoofd. O, hij kan den vos wel verscheuren! En hij begint te schreeu wen tegen hem en dat alles in het deftige gezelschap van den koning en zijn ministers. Die weten gewoon niet, waar die fijne mijnheer die taal vandaan haalt. En het nachtegaaltje zingt en springt om tureluursch van te worden. En geheel overstuur zakt Raf eindelijk ineen op den rand van de balustrade. Plotseling springt koning Nobel woedend op. Brullend roept hij„Wat gebeurt hier toch? Vos, kom hier! Jij weet er meer van. Vertel op en wel onmiddellijk!" De vos kijkt zegevie rend naar den koning en begint te vertellen. Maar het nachtegaaltje, dat het hoogste lied zit uit te zingen boven op den hoed van Raf, mag wel oppassen. Want Raf wil hem pakken en als hij hem te pakken heeft, nu, dan is hij zijn leven niet zeker. Maar dat ziet juist heer Zwarthals, één van de ministers. Hij wenkt de agenten, allemaal jonge, sterke leeu wen en katten. Een hevig gevecht ontstaat tusschen Raf en de ordebe waarders. Maar het eind van het lied is, dat Raf geboeid wordt overgeleverd aan den koning. Die laat hem opslui ten in de gevangenis. En vos zegt tegen nachtegaaltje: „Daar gaat de pronker met een andermans veeren. Wel goed voor hem!" Kabelballons boven Nedsr|s. Op vele plaatsen schade aangerj,j AMSTERDAM 17 September (A. N. p\ den straffen wind uit Westelijke richtin vandaag verscheidene Engelsche kabelbalK van hun bases waren losgerukt, naar afgedreven en hebben op verschillende aan hoogspanningsnetten, telefoonnetten enz^' aangericht. In de Zaanstreek hebben twee W ballons eenige draden van de electrische ding der spoorlijn Amsterdam—Alkmaar v Gedurende 2V2 uur was het treinverkeer r™ maar gedeeltelijk gestagneerd en moest ovw spoor worden geleid. Een dak van een w - aan den Beukenweg te Wormerveer werd e' beschadigd. De tweede ballon rukte op den hl den HoogendijkProvincialen Weg te ?s een bordje uit den grond, terwijl in de buur^ Czaar Peterstraat verscheidene antennes hé ten ontgelden. Ook het telegraaf- en teleW^ langs de spoorwegen tusschen Zaandam err3 merend werd gestoord. Om kwart voor -tien-'"i gevaarte in de Midden-Beemster nabij S neergekomen en onschadelijk gemaakt. Om elf uur 's morgens kwam een 25e tmg»v Cov'ir Uoutsu pflwid' epgen' kabelballon over het IJselmeer uit de lendam op het stadje Hoorn aangedreven. De welke zeer laag was en af en toe het water rr rukte, boven land gekomen, een paal van he:'S trische net uit den grond en kwam vervolg liet veilinggebouw in de gemeente Blokker Het omhulsel werd naar Hoorn overgebracht Ook de dienst der N. Z. H. T. M. tusschen kendam en Edam is hedenmorgen gestremde en moest tijdelijk met bussen worden onder?» Een Engelsche ballon had namelijk eenige i van het bovennet vernield, waardoor korist ontstond, het gevaarte vloog in brand en in vlammen op. Behalve Noord-Holland heeft ook verscheidene ballons bezoek gehad. 's Ochtends om kwart over zeven kwant uil! richting van het IJselmeer een kabelballon drijven, die ten Noorden van Lemmer pa Door den neerhangenden kabel werd het scire net zoodanig vernield, dat Lemmer en ken plotseling van stroom verstoken warèa boven Joure en Heerenveen zijn kabelballons i genomen, die alle in Noordoostelijke ris verdwenen. Ook zijn er verscheidene telefoon- en tel draden langs de spoorlijn vernield. Om half twaalf kwam er nog een ballon richting van het IJselmeer gedreven, die eg telefoonpalen uit den grond rukte, het pas.her^ electrische net opnieuw ontredderde om ver\% bij Spannenburg zijn tocht te beëindigen. Om \i< werd er opnieuw een gesignaleerd, die rechtop] haven aandreef. Deze. was gelukkig zoo laag,' hij achter den niewen Meerdijk bleef haken. T volgens gleed hij over den dijk heen en h terecht op een rijnaak, die in de Werkhaven Daar is men er in geslaagd, den ballon onsc&éj te maken. Te Leeuwarden werden door eenige ballons 3 nen van de daken gerukt, antennes vernield. Sa leidingen beschadigd en vensterruiten verbrijy In het diaconessenhuis sneuvelde een tiental mg Aan den Noordersingel slingerde de kabel vaat: der ballons zich rond een scheepsmast, waaèj deze in drie stukken knapte. Ook werden bi gedeelte van de stad draden van de radio-diste tie centrales vernield, waardoor een deel 3 luisteraars van muziek verstoken werd. Itas Heerenveen en Akkrum werd een kabel van hoogspanningsnet van het provinciaal electrlci's bedrijf beschadigd, ten gevolge waarvan het ra lijke deel van de provincie Friesland zonder strr kwam. Door omzetting slaagde men er na eei; tijd in de stroomlevering gedeeltelijk te hetsteK Uit Roden in Drente wordt gemeld, dateenkri ballon eenige schade aan het electrische aangericht, terwijl te Wijhe er een is neergeks in een boomgaard langs den weg Zwolle—Deval? waarbij aan eenige fruitboomen schade werd a gericht. Tenslotte vertoonde zich ook boven Den Haags kabelballon, welk door een vliegtuig werd es geschoten. CHAUFFEUR STAK ZIJN ZWAGER DOOR Een gevangenisstraf van een jaar Voor de Rotterdamsehe rechtbank heeft D:.1 dag terecht gestaan de 43-jarige chauffeur J.Kj Rotterdam, die op Zondag 9 Juni, na een woorde wisseling met zijn zwager den 38-jarigen J. G.liJ zijn woning aan de Brederodestraat te Rotterr dezen op straat zoodanig met een mes heeft ge!: ken, dat de man enkele oogenblikken later over.a. De verslagene was met zijn vrouw en dries- deren bij zijn zwager op bezoek geweest, haf ruzie gekregen en was het huis uitgeloopen. liep hij weer terug en schopte eenige malen 12 de deur van de woning van den zwager. naar buiten gekomen en in groote woede aï- zijn zwager met een broodmes eenige steken gébracht. U. zakte ineen en was vrijwel op g; dood. pyjflfj De Officier van Justitie eischte tegen K, een s- gevangenisstraf met aftrek van de prevent»! hechtenis. •H door LESLIE FOrcn 6) Ik moest weer naar George kijken. Zijn gezicht was in de schaduw van Cecily's hoofd, maar toen hij zich vooroverboog naar het vuur, zag ik het beter. Er lag een zonderling glimlachje op dat mij plotse ling trof als een slag in het gezicht, Pas op dat oogenblik drong de volle beteekenis van het feit dat Steve Grant nog in leven was, tot mij door. Het eer ste verbijsterende oogenblik toen ik ontdekte dat hij niet dood was, had ik alleen gedacht aan de noodlottige gevolgen voor Cecily, en was ik blind geweest voor al het andere. Als Steve niet dood was, wie was dan de ver brande man geweest die in zijn plaats begraven en beweend was? Daar moest George nu ook aan zitten denken. Als het waar was wat ik hem in de hut had hooren zeggen, dan moest hij hierover zelfs al eerder nagedacht hebben. „Dus je bent niet dood? Ik had al eens eerder over die mogelijkheid ge dacht", had hij gezegd. Als dat waar was, dan moest hij ook verder doorgedacht hebben; hij kon onmogelijk op dat punt zijn blijven staan. En hoe ver zou hij nu willen gaan? Hoe je het ook bekeek, Steve Grant was volkomen aan de genade van George overgeleverd, en dat kon enkel beteekenen: aan hetgeen George's belangen paste. Dat moest het zijn waarover hij rustig in de schaduw van Cecily gezeten, flauwtjes glimlachend zat na te den ken. Joe Anders gooide de resten van zijn bord mei een beslist gebaar in het vuur en sprong overeind. „Ik ga toch even naar den boschwachter toe, me vrouw Chapman", zei hij kortaf. „Er lijkt me hier iets niet in orde. Ik moet weten wat er aan de hand is.Ga je mee Bill?" Bill stond in een oogenblik met een van vreugde stralend gezicht op de beenen. „Reken maar!" riep hij uitGa mee, Ciss. Zullen we doen wie er het eerst is?" Het was of mijn hart stilstond. Cecily lachte vroo- lijk; toen sprong ze als de wind overeind en holden' ze als veulens het pad langs. Gerge was bezig een sigaret aan te steken. Hij hield de lucifer in zijn vingers tot hij zich bx-and- de en wierp hem toen met een raadselachtig geslo ten blik in het vuur. Joe keek rond en vroeg aan mij: „Hebt u ook geen zin om mee te gaan, mevrouw Latham?" Ik stond op en zei moeilijk: „Ja graag". „En u, mevrouw Chapman?" Ze schudde het hoofd. „Nee, ik blijf hier." George had zich niet verroerd. Hij leuxxde op zijn elleboog en keek den rook van zijn sigaret na, tot die zich vermengde met de dunne bleeke rookkolom van het kampvuur. Joe en ik liepen vlug voort op het smalle pad. De maan stond al boven de bergen, en haar licht werd helderder naarmate het laatste restje daglicht doofde. Ik vond het plotseling koud en het gelach en gehijg van de kinderen die buiten adem bij de eerste hoo rnen waren blijven wachten, klonk mij schel en on werkelijk in de ooi-en, alsof ze niet het recht hadden hier te lachen. En er was geen enkel middel om hen tegen te houden; om hen te beletten die laatste korte helling naar de hut op te klauteren! Joe en ik liepen zwijgend voort. Cecily en Bill wachtten tot wij vlak bij hen waren en hol den weer vooruit. Ik versnelde mijn pas. Onder de boomen was 't donkerder; het licht van Joe's elec trische lantaarn danste voor mijn voeten. Ik hoorde Bill roepen: „Spring, Cecily!" en hoorde het ge plas van water. Ik liep nog harder. Toen zag ik twee slanke gestalten boven aan de helling bij de omheining: ik sprong over de beek en rende naar boven. Cecily en Bill stonden nog op het erf. Het ver bleekte gewei van een Wapiti stak spookachtig uit den gevel naar voren. De zaag naast den houtstapel was weg, de deur was dicht en met een zwaar hang slot gesloten. Een kringetje haver op den grond bij de plaats waar Molly vastgebonden geweest 'was. Steve Grant was weg, en het was doodstil om de kleine hut in het bosch. IV. Mijn slaapzak kwam me dien nacht voor als een dwangbuis. Ik wrong me in allerlei bochten, lag naar de oneindigheid van den helderen nachtelijken hemel te kijken en trachtte een oplossing te vinden voor menschelijkerwijs onverzoenlijke feiten. En als ik daarin niet slaagde, trachtte ik alles van me af te zetten om te slapen, hetgeen me nog veel" min der lukte. De stem die ik bij de hut gehoord had, de man waar mevrouw Chapman over gesproken had zij pasten niet bij een man die zich voor Sam Graham liet doorgaan, die uit een brandende auto naast den weg verdwenen was om een ander in zijn plaats achter te laten, noch met den man die dezen avond opnieuw in de wildernis was weggevlucht. Een smolle rookkolom steeg nog omhoog van het kampvuur en dreef langzaam naar de donkere den- nenbosschen tegen de berghellingen. Lang nadat al le anderen waren gaan slapen, zaten Cecily en Geoi-ge nog naast het vuur te praten, met de ruggen naar ons toe. Mevrouw Chapman ademde met hoorbaar snurken in haar tent; Joe, Bill, en de kok lagen er achter in diepen slaap. Ik kon nog steeds den slaap niet vatten. De stemmen der pra ters woeiexx in vlagen naar mijn slaapzak over, ge mengd met rook, als de zwakke bries een oogenblik aanwakkerde; die van George onduidelijk, maar zeer dringend; Cecily's helder en vérdragend. Ik had vroeger dikwijls genoeg voor luistervink gespeeld, maar dan was het altijd eenigszins te rechtvaardigen. Dit was enkel domme nieuwsgierig heid, en de eenige vei"ontschuldiging was, dat ik het wel moést hooren, als ik niet in mijn slaapzak wilde smoren. Ik hoorde Cecily zeggen, blijkbaar in antwoord op iets wat ik niet verstaan had: „Je hebt toch be loofd, daar niet meer over te praten, vóór we in New-York terug waren. Dat weet je toch?" „Maar ik kan zoolang niet wachten, Cecily. Je weet dat ik van je houd. Ik heb al jaren lang ge wacht, je bent het nu eenmaal waard om op te wachten. Maar zoo kan het toch niet doorgaan, Ce cily. Kan je het me nu niet zeggen? Steve komt im mers nooit terug. Je kunt toch niet altijd om hem blijven treuren. Hij is dood. Ik weet wel dat je nooit zooveel om mij zult geven als je om hem gedaan hebt, maar als je een huis en kinderen had, zou je hem eerder kunnen vergeten." „Misschien wel", zei Cecily langzaam. Na een lange stilte ging zij voort: „Er is niemand anders, George het is enkel dat ik zoo weinig naar trou wen verlang. Misschien hadden vader en jij gelijk, door me dat over Steve te vertellen, maar weet je, ik had daarvoor al besloten, met je te trou wen, maar daania kon ik het onmogelijk meer aan je zeggen. Het is vreemd maar het heeft in mij iets veranderd; of het nu waar was of niet. En ik heb het nooit echt kunnen gelooven Steve was zoo niet." „Maar als je wist dat hij zoo was, zoü dat dan ver schil voor je maken? Je zou de oude mevrouw Stuy- vesant kunnen vragen. Ik heb je verteld wat ze ge zegd heeft: „Ik heb ook wel eens gegokt, en altijd vei-loren. Hij heeft nu eens goed gegokt. Ik ben blij dat ik hem dat geld geleend heb, al wist ik het zelf ook niet. Ik heb het nu terug, en ik wil er niets meer over hooren! Het was werkelijk reusachtig, zooals ze het opvatte." „Zooiets was niets voor Steve", zei ze rustig. „Zoo iets kon hij niet doen". Er was een lange stilte. Ik hield mijn adem in. Zou hij haar nu gaan vertellen dat Steve Grant leefde, dat hij dezen zelfden avond hier geweest was, en geweten had dat zij er was? Hij moest het zeker overwogen hebben, te oorde'elen naar de lange pau ze voordat hij sprak. Misschien vond hij het al te gevaarlijk, en was hij bang dat Cecily's trouw zoo groot zou zijn dat die zelfs dezen schok zou kunnen verdragen. Of misschien meende hij enkel dat het niet het geschikte oogenblik was. In elk geval zei hij alleen: „Het is al te laat. Je moet eigenlijk al slapen." Hij stond op en stak zijn hand uit om haar over eind te helpen. Een oogenblik stonden zij tegenover elkaar in het maanlicht. „Misschien zul je er later anders over denken". Zooals George het zei, klonk het niet als een be dreiging, maar het hield de mogelijkheid in er een te woi-den, nu ik wist dat hij de macht had Steve in een heel ander licht te toonen, zoodra hij dat ver koos. Cecily bleef nog staan. Zij bleef stil naar opkijken; haar "haren glinsterden in het zachte der maan met een weerglans van antiek zilver. „Het spijt me zoo, George", zei ze vrie®T „Ik wilde dat ik dat gevoel niet had. Maar hei- eenmaal zoo". Hij nam haar hand en hield 0. •- oogenblik tegen zijn lippen. „Ga nu met naar bed, lieve meid. Ik zal het vuur nog a*»1*". Ik hoorde hoe Cecily de ritssluiting ven slaapzak opentrok, zich in den zak wxu'rnae - sluiting weer dichttrok. Pas veel later li aan haar gelijkmatige ademhaling dat zee ingeslapen was. George zat nog steeds m Eindelijk hoorde ik hem opstaan en met. ztil het vuur uiteenschoppen. Ik begreep dat«ij besluit gekomen was, want hij trapte met ee. gebaar de laatste gloeiende houtspaanders ui met vasten tred naar zijn slaapplaats aan deren kant van de tent. Toen wij den volgenden morgen aan denz. telijken aim van het Yellowstone-meer bootje zaten te wachten dat ons zou komen pg had ik voor het gedrag van Steve Grant geen, ook maar eenigszins logische verl nen vinden. Hier in de helderheid van een andere omgeving schenen mij de vijftien m die ons scheidden van de blokhut in he evenzooveel jaren die terugreikten naar fantastischen droom. Voor ons uit strekte de ruwe houten zich in het kalme blauwe water uit. Ee lichtpaai-se nevel hing om de afgeronde -j de Absarokas. die aan den horizin tegen bewolkten hemel, zoo blauw en puur 315 sem, afstaken. Een paar trompetzwanen tig over de saffierblauwe baai. Dit alles v - liefelijk, te vredig en sereen om een dee dreigende werkelijkheid te kunnen zyn. (Wordt VêlV0i$

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6