IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: loniag weer voetbal. Praatjes makers. De verduistering Nieuw Duitsch—Italiaansch contact. Ontwakende £ie(de Op 6 October De Duitsche luchtaanvallen BERICHT 25e JXARCANC; NO. 272 Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 01 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau thuis"881 7 Kennemerlaan 42, llmuiden. (Uigave (olifant- Lourens i-Uitgave" 5301, jjitwi de' jtleloon Us»"" jpgenomen Courant: Postgiro 310791. Alle Advertentie#, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-"5 regels O.£0, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer ƒ0.10. Textielkaarten-puzzle of het costuum-probleem van jong Volendam in distributietijd. (Foto Pax Holland.) De voor a.s. Zondag door den N.V.B. en zijn gteafdeelingen vastgestelde competitïe- vedstrijden kunnen wederom doorgang linden. a Ds Zondagcompetitie van de onderafdeeling aaleravan den N.V.B. zal dus eveneens begin- a'. Kilter met eenige wijzigingen in het pro- 'J ssma.Het Juniores-tournooi om den v. d. Aart- feisverschoven tot het voorjaar. De Zaterdag- ®oag-competitie zal normaal aanvangen met Eondering van de adspiranten-competitie. har wij vernemen zal ook het Spaernebeker- **i van „Haarlem" doorgaan. (In de stad New York worden per. dag acht mïllioen telefoongesprek ken gevoerd.) Keen maar, hebt u dat geweten? Wat een telefoongepraat, En dan moet u niet vergeten, De stad New York, niet de staat. Acht miilioen gesprekken even, Heden zooveel, morgen weer, Ach, wat gaat het New Yorksch leven Door de telefoon te keer. 't Menschelijke spraakvermogen (Dat van dieren onderscheidt) Blijkt, met zoo'n getal voor oogen, Uitgebuit in onzen tijd. Kalme zaaklij ke discussies Ambtlijke uit een bureau, Vrouwen over huishoudklussies, Of de mode, of maar zóó. Zoet gepraat van twee beminden, 't Eind een draderige zoen, Of vijandelijk gezinden, Daaglijks samen acht miilioen. Het Jij kt wel wat overdadig, Al dat heen en weer gepraat, En vaak stellig zoo langdradig, Als het net waar 't over gaat. 't Z" New York tot in 't gebeente Al dat draderig gepraat, en spraakmakende gemeente Als geen tweede er bestaat. P. GASUS. Hooge onderscheiding voor den militairen bevelhebber in Nederland. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Eén van de twee broers, die op 25 Januari met een commensaal van een inwoonster van Velsen ruzie hadden, en die dezen commensaal met een mes stak, werd door de arr.-rechtbank hedenmor gen veroordeeld tot 6 maanden voorw. gevange nisstraf met 3 jaar proeftijd. De Officier had tegen den verdachte een voorw. gevangenisstraf van 3 maanden geëischt. Tegen den commensaal zelf, verdacht van poging tot doodslag subs, poging tot zware mishandeling, een gevangenisstraf geëischt van 6 maanden. Het von nis luidt: 4 maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De vrachtautobestuurder, die verdacht werd van het veroorzaken van een verkeersongeluk op den Bloemendaalschen straatweg op 21 Februari jl., dat den dood van een 9-jarig jongetje ten gevolge had, werd hedenmorgen door de arr.-rechtbank schul dig verklaard en veroordeeld tot 1 maand voorw. hechtenis, 3 jaar proeftijd en een boete van f 50 subs. 30 dagen. Zon onder 19.46 uur Zon op 7.22 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Von Rihbentrop naar Rome Het D.N.B. meldt: De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, is Woensdagmorgen voor een kort verblijf naar Rome vertrokken. In officieuse politieke kringen te Rome wordt ten aanzien van dit bezoek verklaard, dat, hoewel dit een karakter van groote poli tieke strekking draagt, het niettemin valt binnen het normale kader der nauwe samen werking tusschen Italië en Duitschland, al dus een Stefani-bericht. Opgemerkt wordt dat het doel tweeledig is, t.w. een onderzoek naar alle politieke kwesties, welke voor beide landen van beteekenis zijn en een beantwoor ding van het bezoek, dat de Italiaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, onlangs aan Duitschland gebracht heeft. Officieus wordt voorts uit Berlijn gemeld: In politieke kringen te dezer stede merkt men omtrent de reis van den minister van Buitenland sche Zaken naar Rome op dat deze voortvloeit uit den bijzonder en aard van de Duitsch-Italiaan- sche verhoudingen. Men constateert dat derge lijke besprekingen tusschen de ministers van Buitenlandsche Zaken van de beide as-mogend- heden, die nu en dan op Duitsch- of Italiaansch grondgebied gehouden worden, dengene niet kunnen verrassen die begrepen heeft, dat de as een politiek instrument van de grootste homoge niteit is. Hieruit volgt dat bij alle politieke vraag stukken, die de belangen van beide mogendheden raken, gemeenschappelijk geraadpleegd, gemeen schappelijk besloten en dienovereenkomstig ge meenschappelijk opgetreden wordt. Deze besprekingen vormen dan telkens een openhartige behandeling van al die problemen, die met het ook op de toekomstige reorganisatie van Europa voor de beide verbonden mogend heden, die gemeenschappelijk in den levensstrijd staan, van bijzondere beteekenis zijn of kunnen worden. Een dergelijke bespreking, zooals bij vo rige gelegenheden reeds meermalen gehouden is, is thans aan de orde. Commentaar der Duitsche pers. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.). Het bericht over de reis van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, naar Rome wordt door de Berlijnsche avondbladen in grooten opmaak vermeld. De militaire samenwerking van de spil, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", vindt haar sluitstuk in de gemeenschappelijke politiek van de beide verbonden landen. Midden in den oorlog worden de telkens opkomende vraagstuk ken opgelost. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: Bespre kingen tusschen de leidende staatslieden van de spil plegen tot positieve resultaten te leiden, die door de vrienden van een rechtvaardige ordening begroet, door de vijanden gevreesd worden. De „Angriff" is van meening dat nu rijksminister Von Ribbentrop naar Rome is vertrokken, het hier niet gaat om een bestudeering van den toe stand en ook niet om een bespreking over loopen- de kwesties. De reis beteekent meer. Het „Ham burger Fremdenblatt" schrijft: Bij het begin van de Duitsch-Italiaansche leiding op het Europee- sche vasteland is ook een nieuw soort diploma tieke bedrijvigheid in zwang gekomen, die zich kenmerkt door het feit, dat zij doet en resultaten bereikt, waar anderen genoegèn zouden nemen Hernion ^1""chalk van het Groot-Duitsche Riten hpvnv? Soring> heeft den Duitschen mili ars pr nu in Nederland, generaal der feiw, ^"Kstiansen, het gouden vlieger- De^ QnH"let toüjanten verleend, tinif 0».r.,Fscheiding is tot dusverre in slechts verleend. BROOD Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Bons 6 Geldig van 16 tot en met 24 September Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maïzena oj griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. VLEESCH EN VLEESCHWAREN Bons 79, 84, 89, 94 uit het Alg. Distribu tieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. Bon 99 uit het Alg. Distributieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine oj boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddélen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K.G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel ,J?eriode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. vraagt van VRIJDAG 20 SEPT. t/m WOENSDAG 25 SEPT. Uw be langstelling voor KARIN HARDT en WALTHER RILLA in Voor de eerste maal hoort U op de film den beroemden concertzanger IIELNRICH SCHLUSNUS, bekend van gramofoon en radio. Afwisselend voorprogramma met Profilti's Hollandsche actualiteiten. (Adv Ingez. M.ed.) met fraaie redevoeringen. Men kan er ook nu van overtuigd zijn dat de besprekingen te Rome geen leege geste beteekenen. Er bestaat geen enkel vraagstuk, waarbij de verbonden mogendheden gescheiden van elkaar optreden. Haar gemeen schappelijke belangstelling en haar gemeen schappelijk werken is in het bijzonder gericht op die vraagstukken, die voor de toekomstige nieuwe ordening reeds actueel zijn geworden of nog ac tueel kunnen worden. de klok een uur terug. De „Deutsche Volkswirt" deelt mede, dat in het geheele Duitsche rijk op 6 October des ochtends te 3 uur de klokken een uur achteruitgezet zullen worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomer tijd, welke in het voorjaar werd ingevoerd, teneinde langer van het daglicht te kunnen genieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche gebied. Zware verwoestingen in de „docks" van Tilbury. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt gisterochtend opnieuw de „docks" van Tilbury aangevallen en met bommen bestookt. De later komende verkenningsvliegtui gen hebben zware verwoestingen en groote bran den waargenomen, die zich snel uitbreidden. Een groot aantal bommen trof de spoorwegdriehoek bij Thurstenroad, waarvan de installaties blijvend zijn vernield. Reuter meldt over de luchtaanvallen van Woensdag: Nadat des nachts te Londen alarm was gemaakt en aanvallen op de hoofdstad waren ondernomen, is in den loop van den ochtend weder driemaal voor korten tijd alarm gemaakt, Men hoorde schieten in de buurt van de Theems, Na het tweede alarm hoorde men zwaar geschut en granaten, die boven het centrum van Londen ontploften. Kort daarop zag men rookwolken opstijgen en talrijke Londenaars, die op weg naar kantoor waren, konden een enkel Duitsch vlieg tuig zien vliegen. Tijdens de laaste nachtelijke aanvallen werden vele bommen op het gebied rond Londen geworpen, alsmede op het centrum der hoofdstad en op het Westend, dat reeds in den voorgaanden nacht hevige bombardementen had moeten verduren. Bij den derden luchtaanval op Londen hoorde men uit alle richtingen groepen Duitsche vlieg tuigen aankomen, in de richting van den Theemsmond. De batterijen openden het vuur op de vliegers. Op groote hoogte, uit het gezicht, werden hevige gevechten geleverd. Op eenigen afstand vielen bommen. Voorts vielen bommen aan de monding van de Theems. Blijkens berichten van het D.N.B. is gisteren in het gebied van Londen achtmaal lucht alarm gemaakt. Het laatste werd gisteravond om 18.57 uur gegeven. Zaken in Oxfordstreet getroffen. Naar volgens United Press te Londen bekend gemaakt werd zijn verschillende groote zaken in Oxfordstreet door bommen getroffen, waaronder het warenhuis John Lewis, waar ongeveer hon derd personen in de kelders een toevlucht gezocht hebben en ongedeerd zouden zijn, verder Bourne en Hollingworth's, waar verscheidene brandweer lieden bij de bestrijding van een brand gedood werden, en W. H. Evans. Alle drie zaken liggen in Oxfordstreet. in de nabijheid van Oxford Square. Ook op de beroemde „Lambeth Walk" die de naam gaf aan den beroemden dans zijn bommen neergekomen. Een bom is in de nabij heid van Westminster Abbey neergekomen, dus niet ver verwijderd van Big Ben, House of Par liament, Scotland Yard, 10 Downing Street en het Foreign Office. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 19 Sept. DEENSCHE CONSIGNATIEVTSCH Kleine haring f 1612 Kleine makreel f 3130 Groote makreel f 3837.50 Kabeljauw f 4630 Gullen f 19—18.50 Groote schelvisch f 4240 Middel schelvisch f 4036 Kleinmiddel schelvisch f 3T33 Kleine schelvisch f 3829 Zetschol f 40—26 Kleine schol f 4026 Schar f 30—28 Bot f 20, alles per 50 kg. Zoetwatervisch. Snoek 46 c., snoekbaars 72 c., blei 24 c., brasem 32 c., zeelt 35 c., alles per kg. BEVERWIJK Honderden kilo's gehamsterde artikelen in beslag genomen. Tegen J personen proces-verbaal opgemaakt. De gemeente-politie heeft Dinsdag tusschen den middag een inval gedaan in een pakhuis aan den Slangenweg te Beverwijk. Daarmee is een zeer goeden slag geslagen, want eenige honderden kilo's koffie, thee, vet, boter, meel en ryst enz. werden in beslag genomen. Reeds geruimen tijd was het aan de politie be kend, dat er ook in Beverwijk menschen waren, die in de bovengenoemde artikelen een ongeoor- loofden handel dreven. Langzamerhand werd daar over meer gehoord en zoo werd schakel aan scha kel aan den ketting van feiten geklonken. Toen achtte de politie den tijd rijp om in te grijpen. En zoo werd een inval gedaan in één van de vele pakhuizen aan den stillen Slangenweg. De pakhuisdeur werd openbroken. Toen deze geopend was werd een nauwgezet onderzoek ingesteld. Geen hoekje werd overgeslagen. Lang behoefde er niet gezocht te worden. Achter de in het pakhuis op geslagen goederen vond men op verschillende plaatsen verborgen groote partijen artikelen, die onder de distributie vallen en die kennelijk geham sterd waren om ze weder te verkoopen uit winst bejag. Allerlei soorten producten kwamen de poli tiemannen op het spoor: eenige honderden kilo's koffie, cacao, thee. meel, vet, boter, rijst enz. waren op verscheidene plaatsen verborgen. In een vrachtauto van Openbare Werken, die er twee maal over moest rijden, werd deze groote hoe veelheid artikelen naar 't politiebureau vervoerd, waar zij voorloopig zijn opgeslagen. Naar wij vernemen is in verband met deze zaak tegen drie personen, w.o. één inwoner van Bever wijk en twee uit Velsen-Noord, proces-vex'baal op gemaakt. Nadat zij op het politiebureau aan een verhoor onderworpen waren zijn. zij weer op vrije voeten gesteld. Belangrijke verkooping van landerijen. Opbrengst ruim ƒ120.000. Ten overstaan van den candidaat-notaris-plaats- vervanger W. Boex-lage, waarnemende het vacante kantoor van wijlen notaris G. D. Boerlage, zijn Woensdagmiddag in het veilinggebouw ,,'t Cen- trufn" 6 perceelen wei- of hooiland, ter grootte van 32.30.50 H.A. in het openbaar verkocht. De belangstelling voor deze verkooping van lan- derijen, die ruim f 120.000 opbrachten, was zeer groot. 1. Een perceel wei_ of hooiland, genaamd „Voor ste Hem", gelegen aan den St. Aagtendijk, groot 4.51.20 H.A. Hoogste bieder P. Liefting uit Castri- cum voor f 15.200. Niet gemijnd. 2. Het Zuidwestelijk gedeelte van een perceel wei- of hooiland, genaamd „Achterste Hem", groot 5,41.30 H.A. Opgeboden door N. J. Schuit, alhier, tot f 17.850. Niet gemijnd. 3. Het resteerende gedeelte van de „Achterste Hem", groot 5.47.50 H.A. Opgeboden door P. Barendregt, alhier, tot f 18.530 Niet gemijnd. De combinatie van de perceelen 2 en 3 staande op f 36.380 werd niet gemijnd. Opk de combinatie van de perceelen 1 tot en met 3 staande op f 51.580 werd niet gemijnd. 4. Een perceel wei- of hooiland, genaamd „De Kistemaker", gelegen aan den St. Aagtendijk en grenzende aan de perceelen 1 en 3, groot 8.34.80 Hectaren. Opgeboden door C. Beentjes uit Heemskerk tot f 30.000. Niet gemijnd. De combinatie van de perceelen 1 tot en met 4 staande op f 81.580 werd door Peters uit Bussum gemijnd op f 600. Totaal f 82.180. 5. Een perceel wei- of hooiland, genaamd „De Gulik" of „Zes Morgen", gelegen aan den St. Aag tendijk, groot 5.65.20 H.A. Opgeboden door P. Liefting uit Castricum tot f 18.510. 6. Een perceel wei- of hooiland, genaamd „Anna Gijzen", gelegen nabij den Oude Zeedijk te Assen delft, groot 2.90.60 H.A. Opgeboden door J. Vessies uit Beverwijk. Ge mijnd op f 200 door Velsenboer uit Assendelft. To taal f 9100. De slotcombinatie 1 tot en met 6 staande op f 109.790 werd gemijnd door D. Bus te Velsen op f 10.500. Opbrengst f 120.290* Alle perceelen werden gegund. De identiteitsfoto's. Aan den loopenden band bij de fotografen. Vermoedelijk zal reeds Maandag a.s. een begin gemaakt worden met de uitreiking van de iden titeitskaarten. Dit gebeurt in het gymnastiek lokaal aan het C. H. Moensplein. Met het gereed maken van de ongeveer 15000 identiteitsbewijzen wordt spoed betracht, ten einde zoo gauw mogelijk tot de uitreiking te kun nen overgaan. Nogmaals raden wij onze lezers aan, zich zoo snel mogelijk van een goedgelijkende pasfoto te voorzien. In de eerste plaats bevordert dit een vlot verloop van de uitreiking der kaarten. De fotografen hebben het natuurlijk bijzonder druk; zij helpen honderden Beverwij kers op één dag. Door deze hausse bij de fotografen duurt het eenigen tijd voordat de foto klaar is, zoodat het wel aanbeveling verdient, zich zoo spoedig moge lijk te laten kieken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1