PROGRAMMA CPERDAG 19 SEPTEMBER 1940 'tscli legerbericht: Groofe branden fe Londen tengevolge van de luchtaanvallen. tn van Glasgow bestookt. WIJN 18 September (D.N.B.) Het opper- Her weermacht deelt mede: erffeldingsvluchten naar Londen werden In J* v van den 17en September voortgezet, even- cen« nacj1t van 17 op 18 September met toe- ICÖ heftigheid. Er zijn bommen van alle ka- ce!r'e.n ttgworpen op de West-India, London- en ^■ETS docks, op waterleiding en gasfabrieken,, Viclorl® én'andere strategische doelen. Nieuwe c? T branden waren overal het gevolg van deze aanvallen in den loop van den dag croote invallen. ^«ericht op het vliegveld Croydon, alsmede Vliegvelden en strategische doelen van de zuid- Kist Liverpool is overdag en 's nachts her- -Welijk aangevallen. De vliegtuigfabrieken te rnool-Speke werden ernstig getroffen. Ook de Vdelijkste groote haven van Engeland, Glasgow, 1 den afgeloopen. nacht aangevallen. Bij een 11 ten noorden van Ierland is een Britsch TjLrhiD van 5000 ton zwaar beschadigd. Tden afgeloopen nacht hebben wederom Brit- h vliegers in Noord- en West-Duitschland woon den gebombardeerd en eenige woonhuizen be- De'^vijand verloor gisteren zeven vliegtuigen Mens luchtgevechten en twee door afweergeschut {{er Duitsche vliegtuigen worden vermist". de aanvallen op glasgow. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: Op hetzelfde ■dstip. waarop Duitsche bommenwerpers boven Theemsstad voortsuisden, vielen an te Duitsche vliegtuigen zoo meldt lt Britsche ministerie van luchtvaart hoog in m noordwesten van Groot-Brittannië het gebied vin de havenstad Glasgow aan. In deze groote stad ;nn Schotland met de meeste industrie wordt nor- jüjgr een derde van de totale Engelsche koop- nirdijvloot gebouwd. Aan den oever van de Clyde feren hier belangrijke werven en vele havencom- jen. De Engelsche regeering erkent in een of ficieel' communiqué, dat hier „schade voor de IJselijke industrie ontstaan" is. Ook aan den jiver van de Mersey, waar de haveninstallaties van L'verpool zich uitstrekken, zijn gebouwen ver lust. belangrijke engelsche vlieg tuigfabrieken getroffen. BERLIJN, 18 September (D.N.B.) De beide rlegtuigfabrieken te Liverpool-Speke, die vol- het weermachtbericht van heden door zware frenmen getroffen zijn, behooren tot de belang- r/bte vfiegtuigfabrieken van Engeland. Daar lórden in de eerste plaats de Blenheim bommen- prpen vervaardigd. De West India en Victoria docks in het haven- jebied van Londen, die naar het weermachtbe- iit! rvAt van heden meldt eveneens met bommen ingevallen werden, zijn niet alleen de grootste na" Engeland, doch zij behooren mede tot de poetste ter wereld. Daar ook zij van sluizen voor- E;n zijn, zijn ze bijzonder kwetsbaar voor lucht- unvallen. Om dezelfde reden is herstelling zeer Mi Eoeilijk en tijdroovend. Deze beide havencom- jlexen dienen in de eerste plaats voor het lossen at transporten levensmiddelen en vleesch. In de ibjjheid bevinden zich de bijbehoorende opslag- batsen en koelhuizen. Juist bij deze hrjvencomplexen zak- de beschadi- pag een zeer ongunstige uitwerking hebben op de temiddelenvoorziening van Londen. duitsch frontbericht. Het Woensdag uitgegeven fx-ontbericht van bet D.N.B. luidt als volgt: „Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen, naar het legerbericht van vandaag bekend heeft gemaakt, den geheelen dag zijn vergel- dingsvluchten tegen Engeland vortgezet. Al leen reeds op den dag heeft de bevolking Van Londen zes maal de schuilkelders moeten opzoeken, nadat op den vorigen dag even vaak luchtalarm was gegeven. De Engelsche luchtdoelartillerie heeft tegen de 611 fenaal meestal afzonderlijk opereerende Duitsche vliegtuigen het vuren nauwelijks een oogenblik toen onderbreken. Officieele Britsche instanties pren reeds toe dat de Duitsche bommenwerpers feen keer zeer aanzienlijke schade hebben ver haakt. Voornamelijk het Oostelijke deel van de feche hofdostad heeft door het neerwerpen van fczoraier zware bommen aanzienlijke schade op- Overdag waren andere aanvallen opnieuw gericht op het eenige, blijkbaar nog intact rijnde Londensche vliegveld in Croydon, als- iade np het in het noorden van de stad ge- kgen vliegveld Bartop Bendish, waar talrijke treffers een groot aantal vliegtuigen op den feganen grond hebben vernietigd. Een barakkenkamp ten noord-oosten van Has- kgs, werd in brand geschoten. Jij de luchtverdediging van Londen hebben de l^gelschen weer eens gedacht met een zooge- ffcmd nieuw afweerwapen voor vliegtuigen een 2 Rondere bescherming van hun hoofdstad te ver- In werkelijkheid betreft het hier niets «fa$ dan versperringsballons, die den laatsten op grootere hoogte zweven. De storm van P&ren heeft volgens betrouwbare waarnemin- m een ^ro°* Sedeelte van dergelijke ballons los- laiagen en meegevoerd. Ijaliaansch legerbericht: Sidi el Barani - in Egypte - door de Italianen bezet. ergens in ITALlë, 18 September (Ste- Het 103de Italiaansche weer- maentsbericht luidt als volgt: iiln Noord-Afrika hebben de troepen uit «t moederland en die uit Libië laatstge. noemde hebben ook bij deze actie ten volle ®foote krijgsmansdeugden en hun vol- bl' d trouw aan Italië opnieuw betoond voortzetting van hun zegevierenden ïWarsch Sidi el Bar ani bezet, hemelsbreed P10 K.M. van de oude grens van Cyrenaïea en ziJ zÜn doende een nieuw basis en ""en voor de achterhoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkig verzet van den J. 7 Sesteund door gepantserde afdeelingen, sproken. luchtmacht heeft zich verscheidene malen -t01^fnen en machinegeweervuur in den strijd tnsn vijandelijke toestellen van het ioucester stortten bi-andend neer, een werd I^BOedelijk neergeschoten. Vier v worden vermist. van onze j(_^vijand heeft nachtelijke aanvallen onder- 01 °P Benghazi en Derna, die in de haven yan Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot veroorzaakten, alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd geringe schade aan een mailboot be rokkend. Een vijandelijk vliegtuig werd vermoe delijk neergeschoten. Op Malta bombardeerde een formatie „picchia- telli" (duikbommenwerpers), begeleid door jagers, het vliegveld van Micabba, waardoor brand en aanzienlijke schade ontstond en vernielde op den beganen grond ten minste drie vliegtuigen. Nadat vijandelijke jagers getracht hadden zich aan het gevecht met onze escorte vliegtuigen te onttrek ken, vielen zij de duikbommenwerpers aan. die op hun beurt een krachtigen tegenaanval deden en twee vijandelijke toestellen omlaag brachten. Twee van onze vliegtuigen worden vermist. In Oost-Afrika bombardeerde onze luchtmacht Boma (Beneden Soedan), waarbij een versterking beschadigd en brand in een kampement veroor zaakt werd. Tijdens een verkenningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keerde vervolgens onver let op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noord- Westen van Gallabat) werd een vijandelijk vlieg tuig door onze toestellen op den beganen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op Assab, Mas- saoea, Hermil en Asmara veroorzaakten geen schade. Te Diredaoea werd iemand gewond en geringe schade aan een hotel aangericht. Een vijandelijk toestel werd vermoedelijk door het luchtafweergeschut neergeschoten. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim, dat zich naar. Malta begaf, landde per vergissing op het vlieg veld van Pantellaria, waar het overmeesterd werd met de bemanning, bestaande uit twee officieren en een onderofficier. De schipbreukelingen van een Engelsche mail boot van 5800 ton, die door een onzer onderzeeërs op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht was, zijn te Lissabon aan land gezet". veroverde stellingen worden uitgebreid. Het D.N.B. meldt uit Rome: Na de inneming van Sidi el Barani, waarvan in het Italiaansche weermachtbericht van heden melding gemaakt wordt, zijn de Italiaansche troepen begonnen naar in welingelichte Italiaansche kringen verluidt, met de onverwijlde organisatie van den aanvoer en met de uitbreiding van de tot dusver bereikte stel lingen. Bij hun opmarsch hebben de Italianen, naar verder vernomen wordt, een reeks moeilijkheden in de afzonderlijke vestingwerken moeten over winnen, daar het geheele gebied tusschen Solloem en Sidi el Bar anï bezaaid was met versperringen en mijnen tot aan de Oase van Sidi o Mar. Een aantal loopgraven en kazematten, alsmede goed opgestelde batterijen, moest bestormd worden alvorens de Italiaansche troepen de tweede ver dedigingslinie van de Engelsche strijdkrachten doorbraken en volkomen bezetten konden. het bombardement op het vliegveld van micabba. Het agentschap Stefani verneemt over het bom bardeeren van het vliegveld van Micabba nog de volgende belangrijke bijzonderheden. Het betrof hier den zwaarsten luchtaanval door een formatie duikbommenwerpers, die totdusverre op Malta is ondernomen en waarbij vele tonnen aan bommen van zwaar en middel kaliber op het vlieg veld zijn neergekomen. Deze actie werd volgens een tot in alle bijzonderheden van tevoren vast gesteld operatieplan uitgevoerd en heeft het vlieg veld, dat in de afgeloopen weken met moeite was hersteld, totaal onbruikbaar gemaakt. O.a. .is een bom terechtgekomen op de startbaan, waarop juist drie jachtvliegtuigen startklaar stonden opgesteld. Door den voltreffer werden de drie jachtvliegtuigen volkomen vernield, terwijl door een andere bom van zwaar kaliber de in de nabijheid staande 'lood sen in de lucht vlogen. De verovering van Sidi el Barani en de door braak van de tweede Engelsche verdedigingslinie vormden gisteren het voornaamste onderwerp van de Romeinsche avondbladen, die verklaren dat hiermede de eerste phase van de Italiaansche ope raties is geëindigd. De overwinning van twee sterke verdedigings linies, alsmede de bedreiging van andere Engel sche posities beteekent, naar de „Tribuna" schrijft, een groote Italiaansche overwinning. Met de ver overing van Sidi el Barani hebben, zoo schrijft „Lavoro Fascista", de Italianen in een uiterst kor ten tijd een beslissend voordeel weten te behalen en wel met betrekking tot de beveiliging van Cy- renaica als ook met het oog op de mogelijkheid onmiddellijk nieuwe Engelsche posities te kunnen bedreigen. De Italiaansche troepen, zoo schrijft de „Giornale d'Italia", nestien zich thans in de ver overde stellingen en breiden de bezetting naar het zuiden nog meer naar het binnenland uit, waar zich nog sterke vijandelijke afdeelingen pantserwagens en tanks hebben genesteld. Engeland probeert zijn nieuwe nederlagen met een ongelijke krachtsver houding te verontschuldigen. In werkelijkheid echter beschikt het over een leger van 350.000 man met een geweldige hoeveel heid oorlogsmateriaal. Ook in deze phase van den oorlog zijn de Italiaansche overwinningen niet het gevolg van een superioriteit naar getal, doch van een Superieure bekwaamheid en van een supe rieuren strijdgeest. IN HET BUITENLAND. De week, die thans aan den gang is, kenmerkt zich door een levendig diplomatiek contact tus schen de hoofdsteden der as-mogendheden. Berlijn en Rome. Het begon met de komst van den Ita- liaanschen minister van koloniale zaken, generaal Teruzzi, naar de Duitsche hoofdstad en het zet zich thans voort met de reis van den Duitschen minister van buitenlardsche zaken, Von Ribbentrop, naar Rome. De komst van minister Teruzzi naar Berlijn werd reeds onmiddellijk in verband gebracht met den oorlog in Noord-Afrika, die thans door Italië op zoo intensieve wijze gevoerd wordt en het ligt voor de hand dat ook Von Ribbentrop's missie bin nen dit kader in oogenschouw kan worden ge nomen. Nu de Italiaansche opmarsch in Oost-Afrika ge stadig vordert en na den val van Sidi el Barani de tweede verdedigingslinie in Egypte genomen werd, komt de beteekenis van dezen strijd aan dè Middel- landsche Zee duidelijker dan ooit naar voren. Het is daarom begrijpelijk dat de as-partners, die den strijd immers in nauw overleg voeren, zich over de nieuwe phase van den oorlog die zich via de Noord-Afrikaansche koloniën naar het Suezkanaal begint uit te strekken willen beraden. Inmiddels verdient het aanbeveling de commen taren op Von Ribbentrop's reis met aandacht te le zen. Een officieele toelichting is totnutoe niet ge geven, maar in een officieus commentaar wordt opgemerkt dat de reis van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken naar Rome voortvloeit uit den bij zonderen aard van de Duitsch-Italiaan- sche betrekkingen. Dergelijke besprekingen tus schen de ministers van buitenlandsche zaken van de beide mogendheden, 'die nu en dan op Duitsch of Italiaansch grondgebied gehouden worden al dus constateert men kunnen dengene niet ver rassen die begrepen heeft, dat de spil een politiek "nstrument van de grootste homogeniteit is. Waar uit de gevolgtrekking wordt gemaakt, dat bij alle politieke vraagstukken, die 'de belangen van beide mogendheden raken, gemeenschappelijk geraad pleegd, gemeenschappelijk besloten en dienover eenkomstig gemeenschappelijk opgetreden wordt. In hetzelfde commentaar wordt opgemerkt dat dergelijke gedachtenwisselingen iederen keer een openhartige bespreking vormen van al de proble men, die met het oog op de komende nieuwe orde ning van Europa, voor de beide bondgenooten en in gemeenschappelijkcn levensstrijd verbonden mogendheden van bijzonder belang zijn of kunnen worden en het ook thans een dergelijke gedachten- wisseling betreft. Er is dus reden om aan te nemen dat de onderwer pen, die te Rome in behandeling komen, zich verder zullen uitstrekken dan uitsluitend over den kolo nialen krijg. Een bevestiging van deze veronderstelling leve ren de Berlijns'che ochtendbladen. Wij citeeren de „Essener National Zeitung" bij zijn bespreking van Von Ribbentrop's reis: „De onherroepelijke ineen storting van Groot-Brittannië stelt alle in de naaste toekomst opduikende vraagstukken van de nieuwe ordening van Europa, van het Middellandsche Zee gebied en van de wereld aan de orde". Geen reispassen voor Mekkagangers uit Egypte. Ontstemming in Saudi-Arabië over Britsch optreden. Van de Egyptische grens verneemt net D.N.B.: In Saudi-Arabische kringen heerscht groote op winding over de Engelsche pogingen, de dit jaar te houden pelgrimstochten naar Mekka te ver hinderen. Ter vermijding van een openlijk ver bod, brengen de Engelschen het gerucht in om loop dat de sanitaire toestanden in „bepaalde Arabische landen", waarmede dan Saudi-Arabië bedoeld wordt, niet in orde zijn. Zij hebben ver der het Egyptische ministerie van binnenland- sche zaken gedwongen „om redenen van volks gezondheid" geen reispassen voor Egyptenaren uit te reiken en de nog in Saudi-Arabië vertoe vende Mekkagangers van het vorige jaar zoo snel mogelijk terug te roepen. Engelsche versperringsballons richten in Zweden groote schade aan. Provincie Bergslagen zonder stroom. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Uit alle deelen van Zweden komen berichten binnen over de zware beschadigingen, die door den storm los ge slagen Engelsche versperringsballons met hun sleepkabels hebben aangericht. Het groote Zweed' sche electriciteitsbedrijf Trollhatta heeft nog steeds niet alle zware beschadigingen kunnen herstellen. De stroomlevering voor de Bergslag- spoorlijn, die naar het mijngöbied leidt, kon nog niet worden hersteld. Het grootste gedeelte van de provincie Bergslagen is op het oogenblik zon der stroom en alle industrieën liggen stil. In den loop van de afgeloopen 24 uur moesten de door de Engelsche ballons beschadigde ge leidingen van den spoorweg naar Katharineholm meer dan acht maal worden gerepareerd. Het Zweedsehe treinverkeer heeft groote vertragingen. Sneltreinen hebben een vertraging van een tot- vijf uur. Op een kruispunt in de drukste buurt van Stockholm is een trein blijven steken door gebrek aan stroom, waardoor het geheele verkeer een heelen tijd stil stond. Volgens de laatste berichten komen uit het" Westen nog steeds nieuwe ballons boven Zweden. Een D.N.B. bericht uit Berlijn deelt mede dat van de tallooze Britsche versperringsballons, die de boven Engeland woedende storm losgerukt en naar het vasteland gedreven heeft, er gisteren 120 door Duitsche jachtvliegtuigen zijn neerge schoten, voor zij eenige schade konden aanrichten. Tweede groep torpedojagers aan Engeland overgedragen. NEW YORK, 18 Sept. Van de door de Vereenigde Staten aan Engeland overgedra gen oude torpedojagers is thans de tweede groep in een haven aan de Canadeesche Oost kust aangekomen. Zij zal terstond bij de Britsche marine worden ingedeeld. (D.N.B.) Motoren-revisie be hoort tot de voornaam ste zorgen van het technisch personeel der Duitsche lucht macht. Een der machi nes wordt onder han den genomen. (Foto Weltbild.) Verliezen van liet Britsclie luelitwapen. In Augustus 1354 toestellen. Het D.N.B. deelt mede: De in de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht in de afgeloopen weken genoemde cijfers bewijzen hoe groot de verliezen van het Britsche luchtwapen zijn. In Augustus verloor de Royal Air Force 1354 toestellen. In de eerste week van September ver loor zij 481 vliegtuigen. In de tweede week van deze maand werden 261 Engelsche vliegtuigen vernietigd. Engeland's oorlogsvoering. Britsche afgevaardigde stelt voor twaalf Duitsche steden met algeheele vernietiging te bedreigen. Het D.N.B. meldt: Met groote verontwaardiging keert de „Berliner Börsenzeitung" zich tegen de eisch van den Engelschen afgevaardigde Cazalet, die in een ingezonden stuk aan de „Times" eischt dat men zonder onderscheid te maken de Duitsche burgerbevolking moet bombardeeren. De afgevaar digde stelde voor, twaalf Duitsche steden met totale vernietiging te bedreigen. Voor het geval de Duitschers „deze twaalf, door Engeland ter dood veroordeelde steden zouden ont ruimen", zou het Engelsche opperbevel twaalf nieuwe steden opgeven, die vernietigd moeten worden. In geen geval mogen, zoo verklaarde de afgevaardigde, alleen die steden gebombardeerd worden, doch ook de menschen moeten lijden. Deze schandelijkheid, aldus schrijft het blad, ver dient een bijzondere zichtbare plaats aan den schandpaal van de politieke misdaden van Groot-Brittannië. Wij constateeren dat de Engel schen, sedert de moord op de kinderen van Frei burg, ondanks alle Duitsche waarschuwingen, maand na maand, week na week, en iederen nacht Duitsche woonwijken, duidelijk te herkennen als niet-militaire objecten, kerken en eenzaam lig gende boerderijen, hebben aangevallen en dat de Duitsche vergelding pas na vier maanden is ge komen. De „Nachtausgabe" schrijft: Aan het Engelsche volk wordt hiermede door Winston Churchill langs een omweg verklaard, dat, wanneer er niets an ders overblijft, men zal overgaan tot het laf ver moorden van Duitsche burgers, teneinde zich op de een of andere manier te verdedigen. Voorts meldt het D.N.B.: De „Daily Mail" van 13 September publiceert twee brieven, die aan- toorfërï, dat hetvoorstel van Cazalet bij het Engelsche publiek op 'n vruchtbaren bodem is ge vallen. Een anonieme schrijver uit Bristol stelt voor alle Engelsche bommenwerpers tegen een Duitsche stad te laten optreden en deze van den aardbodem weg te vagen. Daarna moet men door middel van de radio en door 't neerwerpen van pamfletten de Duitschers in kennis stelien van deze wraakneming. Ook Gerald Green uit Hamp shire acht dit voorstel geschikt om „Hitier en zijn godlooze' horde" te intimideeren. Hij zou echter niet een willekeurige stad, doch Berlijn in 24 uur in de asch willen laten leggen. Lichtboeien worden aan boord van een der Duit» sche Schnell-booten gebracht, om bij schiet oefeningen met torpedo's de plaatsbepaling op zee te vergemakkelijken. (Foto Weltbild.) Het directeur-generaalschap voor de voedselvoorziening. Dezer dagen is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij betreffende de bevoegd heden van den directeur-generaal van de voedsel voorziening en de instelling van een college voor de voedselvoorziening. Men geeft aan het A.N.P. nu de volgende toelich ting op dit besluit: Het is gebleken, dat de op grond van den land bouwcrisis wet 1933 geschapen organisatie van den landbouw onder de tegenwoordige verhoudingen in den tot nu toe geldenden vorm niet ten volle ge schikt is voor de vervulling van de taak, waarvoor het landbouwbeheer in Nederland staat. De nieuwe verordening draagt de bevoegdheden van de regeeringscommissarissen,, respectievelijk van het college van regeeringscommissarissen over aan een directeur-generaal voor de voedselvoorzie ning, naast wien, ter raadpleging, een college voor de voedselvoorziening ingesteld wordt. De leden van dit college worden benoemd door den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Door deze nieuwe regeling zijn alle bevoegd heden, welke de diensten met betrekking tot de voedselvoorziening tot heden bezaten, op straffe wijze geconcentreerd in handen van den directeur- generaal. Tot directeur-generaal voor de voedsel voorziening heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visscherij benoemd den ondervoorzitter van het college van regeerings commissarissen, ir. S. L. Louwes. faillissementen. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). Uitgesproken 16 September: M. Tuyt, fabx-ikant van honden- en kattenbrood te Scheveningen. Westduinweg 44A. R.-c. mr. A. J. Paulus. Cur. jhr. mr. W. H. den Beer Poortugaal, Den Haag. A. H. J. Heijmen, chauffeur, Den Haag, Ising- straat 59. R.-c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Cur. mr. H. G. Bosch, Den Haag. H. de Vries, Den Haag, Zuid Oost Buitensingel 237. R.-c. mr. J. H. van Laer. Cur. mr. W. L. Bessem, Den Haag. G. A. van der Drift, Kerkstraat 11, Wassenaar. R.-c. mr. F. J. de Jong. Cxxr. mr. H. Bogaardt, Den Haag. H. P. van der Boomen en J. M. van der Boomen, timmerlieden en trappenmakers, Den Haag, van Miereveltstraat 104. R.-c. mr. L. Vliegenthart. Cur. mr. J. J. van den Berg, Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 10 Sep tember: de Comm. Venn. Autodienst „Brabo Ex presse", gevestigd en kantoorhoudende te Breda. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 15 September: Dirk van Beek, slager, Hattem. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 5.06%. Prof. dr. W. J. Aalders 70 jaar. De bekende Groninger hoogleeraar, prof. dr. W. J. Aalders, viert heden zijn 70sten verjaardag en herdenkt 23 Sept. a.s. den dag waarop hij voor 25 jaar als hoogleeraar optrad. Dr. Willem Jan Aalders werd 19 Sept. 1870 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de gymnasia te Kampen en te Amsterdam en studeerde aan de Gem. Universiteit in laatstgenoemde plaats theo logie. In 1894 werd hij candidaat in Drente en 9 Sept van dat jaar aanvaardde hij het predikambt bij de Ned. Herv. gemeente te Buiksloot, welke standplaats hij in 1901 met Beesd verwisselde. Tijdens zijn verblijf in zijn tweede gemeente pro moveerde hij in 1909 tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Sleiermacher. Reden über die Religion als proeve van apologetiek". Dr. Aalders, die in 1915 vanwege de algemeene synode der Ned. Herv. kerk werd benoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan de R. U. te Groningen, werd in 1923 tot gewoon hoogleeraar aan deze hoogeschool benoemd. Hij doceex-t er de wijsbe geerte van den godsdienst en zedekunde. Dr. Aalders is een geleerde die in bx-eeden kring een geziene pei-soonlijkheid is. Hij is o.m. voor zitter van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs en heeft voor het bij zonder onderwijs tal van spx-eekbeurten vervuld. Tal van werken zagen van zijn hand het licht. Daarvan noemen we: Indrukken van Italië; Groote mystieken (twee deelen); Het land der belofte; Bijbelsch kerkelijk woordenboek; De Kerk; De symbolische en liturgische geschriftexi der Ned. Herv. Kerk: Mystiek; Van godsdienst en leven; De grond der zedelijkheid; De nood van dezen tijd en meerdere kleinere geschriften. Door uitstedigheid op beide gedenkdagen zal prof. Aalders zich aan alle feestbetoon onttrek ken. „NIGERSTROOM" WAARSCHIJNLIJK NIET GETORPEDEERD. De „Nigerstroom" is waarschijnlijk niet getor pedeerd, aldus meldt de Tel. De „Nigerstroom" is, naar het blad ter oore is gekomen, op 19 Juni uit de Gironde, waar het schip bij de monding ligplaats had gekozen, naar de Westkust van En geland vertrokken. Er waren ongeveer 300 Neder landers aan boord en aanvankelijk heeft men ge meend, dat het vaartuig in de nabijheid van de Fransche kust werd getorpedeerd. Thans is even wel met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid gebleken, dat niet de Nigerstroom is getor pedeerd, maar een vrijwel tezelfder tijd vertrok ken Engelsch vaartuig. VRIJDAG 20 SEPTEMBER JAARSVELD, 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Nieuwsbei'ichten ANP. 8.15 Wij beginnen de dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.Berichten 12.05 Gramofoonmuziek 12.15 KRO-orkest (12.451.15 Nieuws- en econo mische berichten ANP en gramofoonmuziek) 1.45 Gramofoonmuziek 2.Orgelconcert 2..30 Gramo foonmuziek 3.„Karneval. in Rom", operette (opn.) (4.004.25 Dansmuziek gr.pl.). 5.Gramofoon muziek 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Voor de zieken 5.45 Gramofoonmuziek. 6..30 VPRO: „Het werk van Albert Schweitzer nu", le zing. 6.45 Berichten. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Cyclus uitingen van nationale cultuur. 7.35 Gramo foonmuziek. 7.45 „Het woonwagenliefdewerk", vraaggesprek. 8.Nieuwsberichten ANP, eventueel gramofoonplaten. 8.15 KRO-Symphonieorkest en soliste. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.55—9.— Nieuws berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek 8.Nieuwsberich ten ANP. 9.30 Puszta-orkest (opn.) 10.Morgen wijding. 10.15 Viool en orgel (opn.) 10.30 AVRO» Amusementsorkest. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek 11.45 Omroeporkest (opn.) 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, gramofoonmuziek 1.Or gelspel 1.20 Ensemble Rentmeester 2.Berichten (Duitsch) 2.15 Ensemble Rentmeester en gramo foonmuziek 3.15 Gramofoonmuziek (3.303.45 Be richten. Engelsch). 4.Zang en piano (4.154.30 Gramofoonmuziek). 4.45 Gramofoonmuziek 5.— Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest (6.15 6.30 Berichten. Engelsch). 7.Vragen van den dag (ANP) 7.15 Reportage. 7.35 Mandoline-ensem ble „De Speellieden". 8.Berichten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Da Capo-orkest (opn.) 8.559.00 Nieuwsbe richten ANP,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3