IJmuider Courant Brood bon 7 Bonnen die thans geldig zijn: BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEJN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Buiten donker - binnen liebt. De verduistering ,'e JAARGANG NO. 273 'U (iji* lOU'6nS Coster, Maatschappij voor nt Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. uaarlem. Telefoon 10724. Bureau ijiraji Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, jpuid«' ploon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteioos nowei in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels O.éO, elke regel meer ƒ0.12. Bi] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. «ndelijksche aflevering van De Kern is -chenen. Het is een blad bevattend tijd— r rtikelen van blijvend belang uit binnen- Natuurlijk kan het in zijn keus nog iUi-1 volledig zijn. Maar wel vol afwisseling. ü*de reeks op het titelblad leest komt ge van- den indruk van de verscheidenheid van °n je belang in dit aardsche leven. Een kaan opent de reeks met een verhandeling '«oderneMormonen, een Duitscher heeft het ^Kleurenblindheid een Nederlander over Bijen- V Rheumatiek. En daarnevens vindt men ngen vermeld over: Het lot der bescha- iS worst?, Lichtgevende stoffen, Marion Een boekenwurm, Planten-symboliek, y geheim der astrologie, De jeugd van Vincent Gogh, Zelfportret van Uncle Sam en meer, „eülaar liggende onderwerpen. Het lijstje m jot bescheidenheid. Het moet, iedereen, die 1 dat de mensch maar een zeer klein deel van Geheimen des heelals ontdekt heeft, doen ge in d3t bij zelf van dat ontdekte nog maar weer '\{ei klein deel weet en dat zelfs het bestudee- !van alle tot dusver verschenen jaargangen van ,Kem (de negende nadert haar voltooiing) hem niet veel verder zou brengen. Want wat er in roept allerlei gedachten wakker aan hetgeen i ontbreektniet alleen aan onderwerpen pook aan diepgaander kennis van de onder is die er wel en-die er niet in behandeld zijn. fckthij daarbij, dat de meesten dezer schrijvers n of meer punten ongetwijfeld door andere «-van-zaken bestreden zullen zijn of nog rjn dan duizelt het hem heelemaal bij dezen tómjberg van wetenschap. Hij geeft, zoo hij wit gekoesterd mocht hebben, de gedachte jjthij zich daar ooit doorheen zou kunnen eten M luilekkerland der waarlijk algemeene ken- bereiken en bepaalt zich tot zijn eigen beroep L onderwerpen, die bij wijze van liefhebberij bijzondere belangstelling hebben. Uit de rest j bj dan hier en daar misschien nog bij geluk opdiepen, dat hem eenmaal nog eens te stade i komen bij de oplossing van een kruiswoord- péL het laatste artikel van blijvend belang in dit «fxrammer stelt de schrijver, die een bekend j] eisenden leeftijd der sterken heeft bereikt, ieenige weemoedige vragen over den ouderdom, Êgend met deze zinsneden: „De ouderdom, op slf genomen, is dus voor het individu geens- sangenaam. Men kan er zich slechts mee ver- pa, wanneer men iets heeft achter te laten: de .ze levens van kinderen en kleinkinderen of iers de herinnering aan goede werken, aan iets ons wellicht het recht zou geven te zeggen: ünomnis moriar", ik zal niet geheel en al ster- in dezelfde aflevering het artikel van dr. Romein-Verschoor over de jeugd van Vin- i! van Gogh gelezen heeft, waarin zij uitweidt de 652 brieven, door den grooten kunstenaar afcajn broeder Theo geschreven brieven die sard gebleven zijn en in 1914 uitgegeven v. een geval bij de hand van iemand die veel finagelaten. Niet alleen zijn schilderijen en tee- maar ook de nog steeds voortlevende be- filing voor zijn wonderlijken, zelfopofferen- ienslotte tragischen levensloop Zulke sterve- gazijn zeer zeldzaam. En Van Gogh heeft bij leven wel de armoede en de onverschilligheid zijn kunst maar nimmer den roem ervaren, jï jong gestorven. Maar de gedachte dat hij een reinigen zou zijn, wier werken en zelfs wier ^vingen en persoonlijke uitingen-ïn-brieven ede massa zouden voortleven zal wel niet bij i opgekomen zijn. Hij was .in zijn latere jaren razaam mensch, eenzamer misschien dan vele e. bij had geen kinderen, hij had slechts voor =sll de herinnering aan goede werken. Har blijft er niet van veel meer menschen iets 8 wereld? Van veel meer dan die enkele bege- f die tot groote werken geroepen zijn en a i&'oea volbracht? Ja, ook van de duizenden, die i t voor het voetlicht der openbaarheid versche id? Hebben zij in den kring van him familie -- een kring van hun werk, de een meer, de an- - mmder, niet iets blijvends nagelaten? Het be- nooit vermeld te worden in een krant, het d) zelfs niet geuit te worden door degenen die hebben en toch kan het blijven voort- i®- Het kan een enkele kleine goede daad ge- .of een bemoedigend woord, of een uiting B helder inzicht, of een bepaalde houding in Olijke omstandigheden. Het kan een kleine of ''(l'e reeks van zulke dingen zijn. Het heeft zijn tóöed op de omgeving, het werkt door, het blijft Wieven. Wij zijn geen ond-erli-ng-onafhankelijke wij behooren tot een menschelijke ge- wij dragen tot haar toekomst bij al zijn *1*® groote kunstenaars of geleerden of staats- f®1, Er blijft iets van ons achter. De zeventig- ar schrjjver in De Kern behoeft zich niet af te ;-3fn of hij wat achter heeft te laten. Hij kan er 1 jj. k^ons in gaan verdiepen wat het is. Mis- 'r'13 ^et niet hetgeen bij zijn leven hem roem Dat sterft misschien al voor hem. Maar dan Jr 'ots anders zijn. de bemoedigende gedachte is voor ieder, Ver den rijstebrijberg van kennis duizelt - dat hij er zich nimmer doorheen zal kun- etea. R. P. ^eer uitbreiding van genoteerde fondsen. b' Qf0;,^retnnis-generaal, waarnemend hoofd van fel ifaandap6^ Van ^znanciën, heeft met ingang fet iiEótoU September a.s. opnieuw een lange en. obligaties, tot de officieele notee- eurze toegelaten. Maak uw huis licht en gezellig. Het kan, ook al komt er rantsoeneering voor electriciteit. De Vereeniging van directeuren van electrici- teitsbedrijven in Nederland verspreidt een vlug- schriftje onder den titel „Buiten donker bin nen licht". Daarin wordt het advies gegeven wel het huis goed te verduisteren, doch dit niet te be reiken door geen of weinig licht te gebruiken, daar het ook verkregen kan worden door een goede afscherming van de ramen. Daartoe worden behartigingswaardige wenken gegeven die wij elders in dit nummer afdrukken. Wij vinden er o.a. den volgenden raad in: .yHandhaaf in ieder geval een goede verlichting van alle in gebruik zijnde vertrekken". Verder wordt nog gevraagd: Waarom goed verlichten? En het antwoord is: „In ons land heeft de mensch, na aftrek van de uren dat hij slaapt, 1/5 deel van den tijd kunst licht noodig. In de drie wintermaanden bedraagt dit ongeveer de helft. Daarom is goed verlichten van uw woon- en werkkamer noodzakelijk en van groot belang voor uw oogen, voor uw arbeid, voor uw gezinsleven." Inderdaad een goede raad. Het is ons uit persoonlijke ervaring bekend dat er verschillende menschen zijn die in hun huizen nog zeer weinig voorzorgen genomen hebben voor de verduistering. Nu de avonden zoo lang gewor den zijn, was het wel noodig dat vertrek alsook de keuken af te schermen, maar in de portalen, gang en slaapkamer wordt alles in het donker gelaten. Die menschen verdragen onnoodig veel ongemak. Velen hunner loopen met blauwe plek ken en builen rond, opgedaan bij het rondschar relen in het donker, waardoor zij onzacht met voorwerpen of ongesloten deuren in aanraking kwamen die zij niet zagen. Bovendien'zijn er nog gevaren aan die duister nis verbonden. Wat moeten die menschen doen als iemand 's nachts ongesteld wordt? Dan is een kamer niet in eenige oogenblikken verduisterd. Zonder veel kosten is een huis zóó af te scher men dat men in alle kamers die men gebruikt en voorts ook in gangen portalen en keuken licht kan ontsteken. Natuurlijk zal niemand er aan denken in dezen tijd onnoodig licht te laten bran den. Er bestaat in dezen tijd evenwel misverstand over de vraag in welke mate men electriciteit mag gebruiken. Uit het feit dat de Vereeniging van directeuren van electriciteitsbedrijven in Neder land dat zijn dus de menschen die het kun nen weten! aanraden om „in ieder geval een goede verlichting van alle in gebruik zijnde ver trekken te handhaven" mag afgeleid worden dat men zich niet al te zeer behoeft te bekrimpen. Door den directeur van het Gemeentelijk Elec triciteitsbedrijf te Haarlem werd ons bovendien medegedeeld: Er is op het oogenblik geen rant soeneering van electriciteit. Verkwisting van energie moet natuurlijk voorkomen worden, maar niemand behoeft zich schuldig te achten aan een on-maatschappelijke daad als hij in zijn woon kamer behoorlijk licht brandt en zelfs een extra schemerlampje aansteekt. Ook in gangen en por talen kan licht ontstoken worden, even zoo in de keuken en op de slaapkamers. Dat maakt de huizen gezellig en daaraan hebben wij in dezen tijd meer dan ooit behoefte. Als er in de toekomst een rantsoeneering van- electriciteit mocht komen dan verwacht ik, dat het rantsoen in elk geval zoo groot zal zijn dat ieder aan de hierboven geschetste behoeften toch voldoen kan. Daarop stelden wij een vraag die in dezen tijd vele gemoederen bezig houdt: Velen hadden de ?s GRAVENHAGE, 20 September. De Secre taris-Generaal, waarnemend hoofd van het Depar tement van Landbouw en Vissscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a..s. de met „7" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggge- brood of 100 ram ander brood. De bonnen, welke 29 September nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en me Dinsdag October a.s. geldig. Door toedoen van de Fokvereeniging „Hoogland" zijn 25 stuks Friesch vee met zeer hooge productie of productie-afstamming naar de landerijen in de omgeving van Amersfoort overgebracht. (Foto Pax Holland). gewoonte om in het najaar, als het nog niet ge- wenscht is de kachel of de centrale verwarming aan te maken, voor verwarming enkele uren een electrisch kacheltje aan te steken. Zijn daartegen bezwaren? Het antwoord luidde: Zoo lang de overheid het niet noodig geoordeeld heeft een rantsoeneering van electriciteit in te voeren, is dit geoorloofd. Natuurlijk moet ieder zich de noodige beperking opleggen en verkwisting vermijden. Bommen op West-Kapi-lIe en Veere. Het A.N.P. meldt: Donderdagmiddag is een drietal bommen bui ten de kom der gemeente West-Kapelle gevallen. Een sloeg een trechter van zes meter, de beide an dere waren lichter. De materieele schade is ge ring, aangezien op de plaats, waar de bommen neer kwamen, de oogst reeds binnen was gehaald. In den nacht hebben onder de gemeente Veere Britsche vliegers een aantal tijdbommen neerge worpen, die alle in het weiland aan de overzijde van het kanaal zijn neergekomen. Er werd geen schade aangericht. Zon onder 19.44 uur Zon op 7.24 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Bons 6 Geldig van 16 tot en met 24 September Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het AlgemDistributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena oj griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. VLEESCH EN VLEESCHWAREN Bons 79, 84, 89, 94 uit het Alg. Distribu tieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. Bon 99 uit het Alg. Distributieboekje. Geldig: Van 16 tot en met 22 September Recht gevend op 100 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheer crème of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K.G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. Duitsche luchtmacht weer boven Londen. Ook havens aan Oost- en Westkust aangevallen. BERLIJN, 20 September (D.N.B.) Ook in den afgeloopen nacht zijn de Duitsche luchtaanvallen op Londen voortgezet. Ver scheidene havens aan Oost- en Westkust, alsmede wapen- en andere fabrieken in Midden- en Zuid-Engeland zijn gebombar deerd. Tot middernacht hadden geen Brit sche vliegtuigen boven Duitscliland of het bezette gebied gevlogen. Over de Duitsche luchtactie in den nacht van Woensdag op Donderdag meldt het D.N.B. dat zeer sterke Duitsche gevechtsformaties Londen, Billingham, Liverpool, Newcastle en vele andere voor den oorlog belangrijke doelen met bommen van alle kaliber bestookt hebben. De Engelschen verloren daarbij 35 vliegtuigen. Dertien Duitsche toestellen keerden niet terug. Door de Duitsche vliegers wordt, naar men volgens United Press te Londen gelooft, een nieuwe aanvalsmethode gebezigd. Tijdens het werpen der bommen in den nacht zag men licht schijnsels, die niet van de gebruikelijke bommen en ook niet van het afweergeschut afkomstig konden zijn. Ook waren tijdens de ontploffingen geen vliegtuigen te hooren of te zien. Deskundi gen zeggen dat er ook. geen sprake kan zijn ge weest van verdragend geschut. Zij uiten de mee ning dat de Duitsche vliegers waarschijnlijk een nieuw soort bommen gebruiken. In de uitzending van de „Columbia Broadcas ting System", die Woensdagnacht van Londen uit plaats vond, aldus verneemt het A.N.P. uit New York, heeft de omroepster een beeld gegeven van de vernietigende uitwerking van de voort durende Duitsche luchtaanvallen. Toen zij zich voor de uitzending van haar hotel naar de studio begaf, had zij niet minder dan vijf maal dekking moeten zoeken. Het gebouw, waarin de Londen- sche kantoren van de Columbia System waren ondergebracht, moest ontruimd worden, nadat de beide bovenste verdiepingen door bominslag vol komen vernield waren. Van acht ondervraagde Amerikaansche correspondenten hadden er zes de laatste week wegens door bommen aangerichte schade van woning moesten wisselen. De bevol king-toont duidelijk de sporen van hetgeen zij moet door staan. In de armenwijken, waar schuilkelders onvoldoende zijn, bieden de mannen, vrouwen en kinderen, die tengevolge van de ein- delooze slapelooze nachten oververmoeid zijn, een jammerlijken aanblik. De Londensche correspondent van het Spaan- sche blad „Ya". die eenigen tijd buiten Londen is geweest, meldt dat hij de hoofdstad zeer ver anderd heeft teruggevonden. Alle bewoners zijn bevangen door de verschrikkingen der laatste weken. Het verkeer is volkomen in wanorde ge raakt. Het is geen uitzondering, wanneer arbei ders twee of drie uur te laat op hun werk komen. In de arbeiderswijken hebben vele menschen geen ander tehuis meer dan de schuilplaatsen. Deze ontredderde menigte gelijkt op een som beren rouwstoet. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BEVERWIJK Uitslag huizenveiling. Ten overstaan van notaris J. H. Bremmers zijn Donderdagmiddag in het Kennemer-Theater in het openbaar verkocht 6 woonhuizen. 1. Woonhuis met schuur, poort en erf, aan de Adrichemstraat 16, groot 143 M2. Eigendom van A. J. Vermandel. Opgeboden door F. Sprengers, alhier, tot f 2750. Niet gemijnd. 2. Woonhuis met erf aan de Adrichemstraat 17, groot 161 M2. Eigendom van J. A. Duiker. Opgeboden door F. Sprengers, alhier, tot f 3300. Gemijnd door D. Teer, alhier, op f 10. Totaal f 3310. 3. Woonhuis met erf. poort en schuurtje aan den Arendsweg 126, groot 1 Are 80 c.A. Eigendom van de Fam. Blikslager. Opgeboden door D. Asjes, Den Haag, tot f 3350. Niet gemijnd. 4. Een woonhuis met erf, poort en schuurtje aan den Arendsweg 128, groot 1 Are 70 c.A. Eigendom van de Fam. Blikslager. Opgeboden door D. Asjes, Den Haag, tot f 3360. Niet gemijnd. De combinatie van de beide perceelen aan den Arendsweg, staande op f 6710, werd niet gemijnd. 5. Woonhuis met erf, grond en schuurtje aan de Oosterwijkstraat 1, groot 91 M2. Eigendom van Riem Vis. Opgeboden door F. Sprengers, alhier, tot f 2580. Niet gemijnd. 6. Woonhuis met erf en schuurtje aan den Hof- landerweg 64, groot 171 M2. Eigendom van W. M. Overbeek, Haarlem. Opgeboden door Marsman, Wijk aan Zee, tot 2500. Gemijnd door B. Bouwknecht, alhier, op f 50. Totaal f 2550. Na tienen in de buitenlucht. S0 verzoeken ingediend. Van de gelegenheid om verzoeken in te dienen bij den brigade-commandant van de rijkspolitie, alhier, om zich na tienen in de buitenlucht te mogen bevinden is een vrij druk gebruik ge maakt. 25 a 30 verzoeken zijn bij den brigade commandant ingekomen, die ze met een advies naar den districtscommandant te Amsterdam heeft doorgezonden, waar uitgemaakt wordt of wel of niet ontheffing Verleend wordt. Strenge controle op verduistering van rijwielen. In één week 60 processen-verbaal. Ook in onze gemeente wordt in den laatsten tijd een zeer strenge controle uitgeoefend op fietsers, die de verlichting op hun rijwiel niet voldoende verduisterd hebben of in het geheel geen verlichting voeren. Een groot aantal personen heeft reeds onder vonden, dat met de niet naleving van de verduste- ringsmaatregelen niet valt te spotten. Naar de rijkspolitie ons mededeelde worden in Beverwijk en Heemskerk soms in één week tijds meer dan 60 processen-verbaal opgemaakt tegen overtreders. Mussolini en Von Ribbentrop confereeren. Overeenstemming op alle besproken punten. Het D. N. B. meldt uit Rome: Omtrent het eerste onderhoud, dat de Duitsche minister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, Donderdag als af gezant van den Führer in het Palazzo Venezia met den Duce en Graaf Ciano heeft gehad, wordt politieke kringen vernomen, dat deze bespreking gevoerd is in een atmosfeer van bijzondere harte lijkheid. De groote problemen, die thans aan de orde zijn, zoo verklaart men, zijn aan een uitvoerige en diepgaande bespreking onderworpen. Het is bij de as-mogendheden niet gebruikelijk, dat bij bespre kingen, die de groote problemen betreffen, lang over en weer gepraat wordt of dat de wereld tot in bijzonderheden op de hoogte wordt gesteld van het geen besproken is. Een ding is echter zeker: het onderhoud werd gekenmerkt door de wederzijdsche volkomen overeenstemming op alle besproken punten. Ook is daarbij de groote voldoening over den militairen toestand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo betoogt men verder, worden gevoerd op het oogenblik, waarop Duitschland en Italië tot den grooten aanval tegen Engeland zijn overgegaan. Terwijl Duitschland het hart van het Britsche wereldrijk in Europa aanvalt, marcheert Italië op tegen de sleutelstelling van het Engelsche koloniale rijk in Afrika, opdat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de as-mogendheden strijden. Het onderhoud duurde twee uur. (Men zie ook elders in dit nummer). IJMUIDEN Allen naar den fotograaf. Men maakt geduldig queue. Op 1 October moet elke Nederlander boven 15 jaar in het bezit zijn van een identiteitsbewijs, voorzien van een pasfoto. Hetgeen beteekent, dat ongeveer 36000 Velsenaren, te verminderen met degenen, die zoo gelukkig waren er nog een te be zitten, dat aan de eischen voldoet, een bezoek aan den fotograaf dienen te brengen. Verdeeld over het tiental fotografen in onze gemeente beteekent dit voor elk gemiddelde ongeveer 3500 klanten. In de ateliers wordt natuurlijk onder hoogspan ning gewerkt en de nachtrust van onze fotografen en hun assistenten zal in deze weken wel heel kort zijn. En er wordt queue gemaakt van den lichten morgen tot den donkeren avond. De menschen staan geduldig te wachten; zij weten, dat ook een fotograaf geen ijzer met handen breken kan. Maandag a.s. wordt een begin gemaakt met de uitreiking der identiteitsbewijzen. Of iedereen, wiens geslachtsnaam begint met A tot en met C in Santpoort D tot en met Hi, in Velsen-Noord met Ho tot en met L en voorts alle Velsenaren en Driehuizers a.s. Maandag reeds hun foto hebben, staat te betwijfelen. Zij zullen dan hun beurt voor bij moeten laten gaan en zij loopen kans, dat zij op 1 October het identiteitsbewijs nog niet in hun bezit hebben. Men heeft thans de mannen van de vrouwen gescheiden, want voor de vrouwen geldt hun meis jesnaam als geslachtsnaam. Ze kunnen dus alleen dan samen met hun echtvriend hun bewijs gaan halen, wanneer ze samen in dezelfde groep vallen. Dit is een nieuwigheid, een afwijking van de usance bij het uitreiken van de distributiekaar ten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1