Am Linz' r Adolt Hitier.een d.ee; vrijda_£ 20 SEPTEMBER 1040 [en reis d°°r de Oostmark. l ,*c waar Adolf Hitler woonde Het wts on September. Het A.N.P. schrijft ons: k door de Oostmark, waarop wij volop 0r.« re'5 kregen ons op de hoogte te stellen van ^en. waaronder de Nederlandsche L. ^ïano's^^ gedeeite van Duitschland waren ^nieren had 00k ten doel ons een indruk te ^jeii-s 'd-gn voik; wij hebben gepraat met -e;! van- van zeer verschillenden aanleg en tf!-: ^^ugbben gewandeld door de stille berg end, or (je oude schilderachtige steden van waar Nederland zooveel vrienden i hebben slechts tevreden en gelukkige nnfmoet, die volop werk hebben, die :riCil?t zij m moeilijke tijden leven, die besef- a bard gewerkt moet worden, die weten &-"•^tiónale°eenheid een kostbaar goed is en eef prtrouwen de toekomst van hun geliefde '*701 tegemoet zien. Zij weten, dat zij zich blende dingen moeten ontzeggen, dat het éiscniuö van de levensmiddelen gedistri- (jjigro^at van verschinende waren de voor- t;-e' idein zijn. Maar er heerscht in geen enkel u^ebrek Noch in de woningen van arbeider n0ch in de restaurants, waar men nog Bb,Ui iced menu voorgezet krijgt, f® Postmark is doordrenkt van een groote liefde Dep-Qhrer, wiens portret in geen enkele wo- SJ ontbreekt, noch in eenige zaal, waar publiek Sffwas organisatorisch goed gezien ons op den 1 da" van onze reis te brengen naar het een- erf" buis in Leonding, een plaatsje in de di- ,iin ieugd doorbracht en waar zich op het "roudige, lieflijke kerkhof het graf van zijn Se ouders bevindt. Twnidden van een prachtige natuur, omgeven r vruchtbare velden en boomgaarden liggen rond het schilderachtige, witgepleisterde kerk je huizen van het dorp, waar reeds in het grijs leden menschen woonden en werkten. Opgra- ij, de nabijheid van het dorp immers heb- Tgt bewijs geleverd, dat reeds voor en gedu- bet bronzen tijdperk hier een nederzetting |)e geschiedenis van het plaatsje, waar de L van het groote Duitsche rijk zijn jeugdjaren Jacht, gaat terug tot de vijfde eeuw. Onder de verwoestende Napoleontische oorlogen J Leonding bitter geleden. Inkwartiering en Schatting kostte het dorp bijna een half mil- W waar eens Napoelon eenige dagen door at woonde Hitier bijna vijf jaar. Maar meer tote' figuren vertoefden in het eertijds zoo wei- bekende dorpje. In de buurt van het station [ji een boerderij „Bauer in Ort" genaamd, in vfger tijden bekend als „Tiroler Hof". Na den gelukkigen afloop van den Tiroler vrijheidsstrijd de terechtstelling van den heldhaftigen Andreas rfer nam de toenmaals regeerende keizer Frans ïiorg op zich van de familie Hofer en voor dat kocht hij „Bauer in Ort". De dappere zoon -Hofer en de beroemde strijder voor de vrijheid jjk Speckbacher brachten in dat huis eenigen tijd g- Een klein dorp met groote figuren uit ver sa en heden. Se ouders van den Führer kregen op 14 Novem- z 1898 in Leonding het door den postmeester èslmayr gebouwde huis in hun bezit en reeds b!e maanden later, in Februari 1899 betrok het da de vriendelijke woning aan den stillen dorps- ij, Adolf Hitler was toen een knaap van-10 jaar. «hts weinige jaren was het de familie gegund jjlg te genieten van het dorpsche leven, reeds in miari 1903 stierf de vader en op het stille dorps- rkhof, tegenover de woning gelegen, vond hij n laatste rustplaats. Met het oog op de opvoe- ig harer kinderen verkocht de moeder huis en in en verhuisde naar Linz. Geheel zooals in het jaar 1903 staat het huisje l te droomen temidden van tuin en boomgaard, et is een eenvoudig, pretentieloos huis, zooals een rpswoning moet zijn, een spiegel van de eenvou- arbeidzame bevolking van het land. Wij ken- h ze ook zoo op ons eigen platteland: licht van !cur, twee vensters aan iedere zijde van de breede wrcleur, Voor het huisje staat een eenzame ap- il'ooom en een conifeer, er achter ligt een groote huur en een boomgaard. Wij gaan het huis binnen, e<en breede trap voert is naar de zolderverdieping, waar een laaggezol- ï:de, ruime kamer is, die haar licht krijgt door io smal venster op het westen. Het is de kamer West van den Führer van het Duitsche rijk. ande wanden hangen met overgave en liefde ge- akte teekeningen, die hij vele jaren geleden ■maakte. Het zijn kijkjes op de omgeving van Ning, Tevens zien wij er een portret van den &r van het Duitsche rijk. Verleden en heden in het eenvoudige vertrek vereenigd. He: is een schoolvriend van den vroegeren be- «ervan deze kamer, die ons rondleidt. Hij weet ei vereering en enthousiasme te vertellen van idagen van weleer, het verleden, dat na de ver- sigmg van Oostenrijk met Duitschland zoo nauw Konden is aan het heden. Hij vertelt hoe de Srer reeds op school een groote liefde had voor Khiedenis van land en volle en hoe hij graag en schilderde. Ook als jongen was hij Wï een leider. Hij was de aanvoerder van zijn graden. Moegespeeld nam hij zijn vriendjes swijls mee naar de huiskamer, waar een ver dring den kinderen dan wachtte Wij brengen ook een bezoek aan het graf van de ouders van den Führer. Het kerkhof vlak bij '.'.onmg. Het is oolc weer een echt dorpskerk- te vriendelijk en eenvoudig, een rustplaats voor ffl en rijk, gesierd met vele bloemen en eenvou- ke kruisen en gedenkteekens. is ook het graf, waarvoor wij staan, een een- Sedenkteeken en heel veel bloemen. Bloe- jffl en kransen, ook, daar gebracht door de Ne- Skndsche kinderen, die thans in het geboorte- d van Hitier vertoeven en die een bezoek brach- W san dit graf in het symbolische Leonding, het wool voor den Oostmarker van verleden, heden Ambtenaar lichtte de gemeente op. F.n bracht onjuiste rapporten uit. Een vroeger geacht en geëerd man, een uit stekend huisvader, op wien naar men dacht niets was aan te merken, stond Donderdag voor een ernstig feit terecht, een oplichting n.l. gepleegd ten nadeele van de gemeente Amsterdam. Dc 56-jarige man was in dienst van Maatschappe- lijken Steun als controleur van de steunaanvragen. Hij had o.m. tot taak het privéleven van de aan- ragers na te gaan en daar rapport over uit te brengen. Aanvankelijk ging alles goed, hij ver diende een weekloon van 38, van welk bedrag hij kans zag zijn kinderen een H.B.S.-opleiding te geven, zoodat zij thans goede betrekkingen in de maatschappij bekleeden. Het leek, dat verd. zeer sober leefde eii zijn olkstuintje zijn eenige genoegen was. In werke lijkheid gebruikte hij meer geld dan hij verdiende. Hij declareerde om zijn tekorten te dekken reis kosten voor reizen, die hij nooit gemaakt had. Zoo zou hij bijv. naar Rotterdam en Den Haag zijn ge weest om de gangen na te gaan van steunaanvra- gers. Door de uitgebrachte rapporten kreeg iemand geen steun; de man reclameerde en het bleek, dat het over hem uitgebrachte rapport volkomen on juist was. Hij zou volgens den controleur een uit stapje naar Rotterdam gemaakt en daar verschil lende café's hebben bezocht. De controleur had reiskosten gedeclareerd en bovendien had hij naar zijn zeggen in eenige cafés verteringen moeten maken om den aanvrager in het oog te houden. In werkelijkheid was deze laatste in 16 jaar niet te Rotterdam geweest. De chef van verd. kreeg argwaan, hij stelde een onderzoek in en verd. legde weldra een volledige bekentenis af. De officier van justitie vond de feiten hoogst ern stig en requireerde anderhalf jaar gevangenisstraf. den weg over den Römerberg verlieten wij ,rPi wat door duizenden bezocht wordt om ®i wijle te vertoeven in het jeugdhuis van Hitier op het vriendelijke kerkhof. tiiildcrijcii ver val sellers melden zich bij de politie. J-OHAVENHAGE, 19 September (A.N.P.) j. ^dsel van het schilderij van Manet, dat geen Jlsm z'^n' 's thans volledig opgelost. Zoo- IveIp h Z'C^ Za* herinneren was het schilderij door Lknml?- gegaan- Tenslotte was het terecht- liïe een jeugdigen Haagschen restaurateur, ,4' zarnon met een eveneens jeugdigen Haag- B'i-I j^childer, de vervalsching pleegde en de Knh vy°uw" met „Manet" signeerde. Voor 0L esp°hel>jk lagen prijs was het schilderij daarna a m handen van den kunsthandel. 0v'er rechercheurs, die met het onderzoek belast, ontkenden zij aanvankelijk dat zij irondh SChing h^den gepleegd, doch toen de 2j, a te warm onder de voeten werd, besloten g, voor te zijn. Gisteravond vervoegden h.v,jd- ien huize van den nieuwen Haagschen epg Mr. Hamer, tegenover wien zij béd» a! iedige. bekentenis aflegden. Mr. Hai léün Q-° ieugdige vervalschers uiteraard d l^-jdrresteeren. Zij beweren de vervalsching te K.?ePleegd om te zien hoe de kunstcritici p zouaen reageeren. beschuldiging noemde spr. geen kleine zaken, maar een opeenstapeling van ontoelaatbare fei ten. De president bepaalde de uitspraak op 10 Octo ber, mits niet een nader onderzoek wenschelijk wordt geacht. (A.N.P.) TWEEHONDERD GULDEN VERMIST. Een onderwijzeres uit Amsterdam-Zuid heeft bij de politie aangifte gedaan van den diefstal van ruim tweehonderd gulden. Zij droeg dit geld bij zich in haar handtaschje. In het schoolgebouw, waar zij werkzaam is, was toen plotseling het geld verdwenen. De verdenking rust op een 9-jarigen jongen, die zegt geld te hebben gevonden. Hij is kort daarop bij een horlogemaker gekomen met het gezegde voor een bedrag van honderd gulden aan horloges en klokken te wiUen koopen. TERAARDEBESTELLING VAN DICK KET. Onder groote belangstelling is Donderdagmiddag te Bennekom het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den kunstschilder Dick Ket, die j.l. Zondag is overleden. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer G. J. van Lei-ven, directeur der Middelbare Kunstnijverheidschool te Arnhem, waar de over ledene werd opgeleid, den heer J. Mekking, be stuurslid van Artibus Sacrum te Arnhem, C. van Lier, kunsthandelaar te Amsterdam, J. van Zwee- den te Amsterdam namens de federatie van beel dende kunstenaars, kolonel Sneep te Ginneken, die den overledene bij Arti et Amicitiae introduceerde. Een oom dankte voor de belangstelling. Aanwezig waren o.a. nog de heer Kees Boldink, oud-bestuurslid van Arti et Amicitiae, dr. J. P. van der Maarel en enkele collega's. Vele kransen en bloemen dekten de baar. Bokkesprongen op den fokveedag te Veghel. (Foto Het Zuiden.) Het ontslag van Helder's reinigingsdirecteur. Zaak thans voor den Centralen Raad van Beroep. worden aan het type van den dubbelen stal met hooiberg. De hilde zal hier echter komen te ver vallen met het oog op de bezwaren ten aanzien van stalling. En zoo zullen ook andere streken hun karakter behouden. Echter kan niet gega randeerd worden dat de boerderijen op dezelfde plaats als voorheen zullen verrijzen. Er zijn nieuwe rooilijnen vastgesteld, nieuwe wegen ont worpen en in Mill doet zich het verschijnsel voor, dat vrijwel alle boerderijen een andere plaats zullen innemen, zulks in verband met plannen voor ruilverkaveling, waardoor een betere ver deeling der gronden verkregen wordt. Het zijn niet alleen boerderijen, die gebouwd zullen worden. Ook noodstallen zijn dringend noodig, en zoo zullen er in Nederland ongeveer honderd gebouwd worden, die circa vierduizend stuks vee zullen moeten herbergen. Voorts is het noodig een honderdtal woningen in de provincie Utrecht te verbeteren. Deze zijn wel geschikt voor een verblijf in zomertijd, doch zouden in winter tijd volkomen onvoldoende zijn en de grootste ellende kunnen teweeg brengen. Het is echter niet uitsluitend de organisatie van den opbouw, die den organisatoren moeilijk heden in den weg gelegd heeft. De regeling der financieele kwestie bracht eveneens problemen met zich. Tenslotte kwam men echter tot een op lossing. Een normale ontwikkeling van het boerenbe drijf, het blijkt uit alle medewerking van over heidswege, mag niets in den weg gelegd worden. Uit het oogpunt van de voedselvoorziening alleen al is deze heropbouw van het grootste belang. Na vier maanden is het zichtbare werk thans begon nen in het vertrouwen, dat binnen het jaar al het doorstane leed •met de vervanging van het verloren gegane vergeven en vergeten is en dat de tienduizenden hectaren grond, die dit jaar nog bezaaid zijn, zullen uitgroeien tot honderdduizen den hectaren, waarop het landbouwbedrijf zich gelukkig en ongestoord kan vestigen. De Centrale Raad van Beroep heeft Donder dag de bekende zaak van het ontslag van den directeur M. der gemeentereiniging en der ge meente plantsoenwerken in Den Helder, behan deld. Men zal zich herinneren, dat aan dezen direc teur oneervol ontslag was verleend, o.m. op grond van het feit, dat hij steekpenningen zou hebben aangenomen. Op 29 April heeft het scheidsgerecht dit oneervol ontslag bevestigd, waarop de ont slagen directeur zijn zaak aan den Centralen Raad van beroep voorlegde. Voor den directeur trad als verdediger op mr. Buiskool, de belangen van de gemeente den Hel der werden door den burgemeester dezer ge meente behartigd. Uitvoerig stond mr. Buiskool stil bij het ver hoor, dat de commissaris van politie in den Hel der in December j.l. den heer M. had afgenomen. Volgens pleiter wist de directeur in het geheel niet, dat er iets gaande was. Hij werd in voor- loopige bewaring gesteld, er werd bij hem huis zoeking gedaan, daarna werd hij vrijgelaten, op nieuw ingesloten en ten slotte door den gemeen teraad oneervol uit zijn functie ontheven, meer dan elf punten lagen aan de beschuldiging van den directeur ten grondslag. Het voornaamste, waarop het ontslag was gebaseerd, betrof de be schuldiging, dat de heer M. als directeur van de gemeente-reiniging drieduizend gulden zou heb ben aangenomen van den directeur eener maat schappij, bij welke het gemeentebestuur van den Helder een schip in bestelling had. Pleiter be twistte de juistheid van deze calculatie. In een vergadering van B. en W. zou, volgens spr.„ zijn gezegd, dat het rapport van den accountant be treffende de kosten voor het schip onjuist is ge weest. De directeur van de gemeente-reiniging heeft drieduizend gulden gekregen, maar volgens pleiter zouden deze een vergoeding zijn geweest voor de onkosten, welke de directeur had ge maakt met octrooitproeven. Van belang achtte spr. ook nog, welke sfeer B. en W. om deze zaak trachtten te scheppen. Het volle licht moest er niet op vallen en men belette den heer M. zijn verweer voor te bereiden. Welk bezwaar men tegen den directeur heeft gehad, is volgens spr, duister. Men heeft gemeend hem met kleine zaken te kunnen pakken. Pleiter ging in dit verband tien andere punten van beschuldiging na, waarbij den heer M. o.m. verweten werd, appels en peren als geschenk voor bewezen diensten te hebben aan* genomen. Volgens pleiter moest deze zaak echter als zuivere privé-aangelegenheid worden be schouwd. Andere punten van beschuldiging wa ren: verduistering van benzine, van een olierei niger en gebruik van gemeentepersoneel en ge meentemateriaal voor particuliere doeleinden. Pleiter hoopte dat de Raad van Beroep deze beschuldigingen onhoudbaar zou achten noemde het kleine zaken, die van weinig belang waren en die door B. en W. waren opgeschroefd. Twintig jaar was de heer M. in het belang van de gemeente Den Helder werkzaam. Pleiter vroeg nietigverklaring van de uitspraak van het scheidsgerecht. De burgemeester van den Helder, hierna het woord verkrijgende, noemde de feiten zeer ernstig. Bij de huiszoeking is een brief gevonden van den directeur der maatschappij, bij welke B. en W. een schip hadden besteld. De burgemeester zei, dat in dien brief letterlijk stond: „In dezen prijs is de drieduizend gulden voor den heer M. op genomen". Bovendien wijzen de spaarbankboek jes uit. dat de heer M. het geld heeft gehad. Uit de stukken meende de burgemeester ook te kun nen opmaken, dat de drieduizend gulden aan de gemeente zijn onttrokken. De andere punten van Heropbouw van boerderijen. Werk voor pl.m. honderd architecten en groepen architecten. AMSTERDAM, 19 September (A.N.P.) Zooals bekend is gisteren de eerste steen gelegd in het groote en mooie werk, dat het Bureau Wederop bouw Boerderijen zich tot taak gesteld heeft. Over het geheele land zijn in de oorlogsdagen, men weet het genoeg, boerderijen vernield, vooral in het gebied van de Grebbelinie, met name onder de gemeente Hoogland, is ten behoeve van de verdediging van dit gebied een groote ravage aangericht. In September 1939 werd besloten tot inundatie van dit gebied. Dit bracht met zich mede, dat zoowel de inwoners als de inboedels geëvacu eerd dienden te worden. Toen de oorlog in ons land een eind had geno men, was het noodzakelijk de geleden schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. Hiertoe werd uitge- noodigd de heer A. D. van Eek, hoofd van den bouwkundigen dienst der Wieringermeerdirectie, die aan de hand van de aangerichte schade vijf steunpunten in ons land vaststelde, van waaruit de wederopbouw van boerderijen geregeld zou worden. Het waren plaatsen in de gebieden, die het zwaarst geteisterd waren, n.l. Amersfoort, Veenendaal, Mill, Deurae en Dordrecht. Hieruit dient echter niet te worden opgemaakt dat getroffenen in andere provin cies, zooals in Groningen, Overijsel en Zeeland, ver waarloosd worden. In eerdergenoemde gebieden heeft men het zwaarst geleden, in Amersfoort gin gen 134 boerderijen verloren, in Veenendaal be draagt het aantal 149. In het landbouwbedrijf is de woning één met het land, en met het oog daarop was wederopbouw een aangelegenheid van het grootste belang. Het daartoe gevormde bureau streeft er dan ook naar den bóer als boer te laten voortbestaan, hem een nieuwe boerderij terug te geven, welke een ratio neel bedi'ijf mogelijk maakt, een practisch bedrijf, maar toch op bescheiden schaal. Hiertoe heeft het Bureau Wederopbouw Boer derijen, dat onder algemeene leiding staat van den heer P. Thijm, bouwkundig hoofdambtenaar van den Wieringermeerpolder en plaatsvervangend hoofd van dien bouwkundigen dienst, terwijl de leiding van het districtsbureau Amersfoort berust bij den heer G. de Vries, opzichter bij den Wierin germeerpolder, architecten aangewezen, die den bouw op zich zullen nemen. WERKVERDEELING. Boerderijen zijn echter nog weinig door architec ten gebouwd, meestal kwamen hieraan de plaatse lijks dorpsbouwdeskundigen te pas. Thans evenwel is het zoo, dat het werk groepsgewijs door architec ten ter hand genomen wordt. De 495 boerderijen, welke momenteel op het programma staan, zijn toegewezen aan 99 architecten op groepen van architecten, in totaal een lijst vertegenwoordigend van 144 namen. Aan de hand van een ontwerp wordt door het bureau een begrooting opgemaakt en de schade en de door den boer te vestigen hy potheek vastgesteld. Deze hypotheek bedraagt in de meeste gevallen tien procent van de bouwkosten. Bij den herbouw worden dan tevens de aanwijzin gen en adviezen van den cultuur-technïschen dienst te Utrecht in aanmerking genomen. Het boerderij-type. Onder velen in de getroffen streken openbaar den zich teekenen van angst, dat men met de be noeming van den heer Van Eek tot hoofd van dit wederopbouwbureau zou overgaan tot den bouw van boerderijen, zooals in de Wieringermeer ge schied is. Deze vrees is ongegrond. Men zal het streektype niet uit het oog verliezen. Zoo zal in de Geldersche vallei volkomen vastgehouden Nederlandsche Roode Kruis. Roode Kruis-collecte 1940. Het bestuur der afdeeling IJmuiden-Velsen van het Ned. Roode Kruis schrijft ons: Wij nemen hiermede wederom de vrijheid ons tot de inwoners van Velsen te richten en hun belang stelling en krachtige medewerking te vragen voor de jaarlijksche Roode Kruis-collecte op Woensdag 25 September a.s. Wij doen dit met te meer vrijmoe digheid en met te grooter vertrouwen, omdat overal met zoo opmerkelijke geestdrift is medegewerkt aan de extra nationale Roode Kruis collecte in Januari van dit jaar. Toen waren de belangstelling en de toewijding bij alle betrokkenen grooter dan ooit te voren. Hoewel onder de ongunstigste weers omstandigheden werd gecollecteerd, was de collecte alom een schitterend succes. Hoe groot moeten daarom thans wel de belangstelling en de toewij ding bij collectanten en publiek zijn, nu het Roode Kruis tijdens en na den oorlog op uitgebreide schaal in actie is getreden en talloozen op eenigerlei wijze hulp en steun van het Roode Kruis hebben onder vonden. Gedurende de oorlogsdagen en na de capitulatie heeft het Nederlandsche Roode Kruis zijn taak bij de verzorging der gewonde en zieke militairen ver vuld. Geconstateerd mag worden, dat alle mannen en vrouwen van het Roode Kruis, bestuursleden, zoowel als doktoren, verpleegsters, transportcolon- nisten en helpsters met liefde en ijver het vele werk hebben gedaan, dat hun hand vond te doen. Ziekenhuizen, hulpziekenhuizen en uitgebreid materieel, Roode Kruïshelpsters en -helpers werden ter beschikking gesteld van den Militairen Genees kundigen Dienst op zoodanige wijze, dat de slacht offers van dezen oorlog bijna zonder uitzondering op snelle en doelmatige wijze konden worden ver zorgd. Ook aan bui-gerslachtoffers werd door het Nederlandsche Roode Kruis hulp geboden. Het be hoeft nauwelijks betoogd, dat deze hulpverleening hooge eischen heeft gesteld aan het Roode Kruisper soneel en -materieel, doch ook aan de financiering. Weliswaar is thans het militaire gedeelte van de taak van het Roode Kruis voor een groot deel afge- loopen, doch thans is het voor nieuwe en veelomvat tende opdrachten gesteld; de hulp aan de burgerbe volking is in velerlei vorm toegenomen. In verband hiermede meenen wij dan ook wel aanspraak te mogen maken op uw aller steun bij de collecte 1940. Wat het Nederlandsche Roode Kruis heeft verricht en nog doet moge blijken uit het volgende: Verpleging der herstellende militaire (en ook burger-) gewonden in het herstellingsoord van hel Roode Kruis, het Kareool te Aerdenhout; finan cieele steun bij de uitbreiding van het centrum voor de verpleging der oorlogsinvaliden tijdens hun her opleiding voor een nieuw vak of beroep; instelling van een correspondentiebureau voor de bemiddeling van correspondentie met verwanten in de met het Duitsche rijk oorlogvoerende landen: instelling van een Inlichtingenbureau voor de opsporing van burger-vluchtelingen in het buitenland; verzending van levensmiddelenpakketten aan Nederlandsche krijgsgevangenen in Duitschland, evenals aan bur ger-geïnterneerden aldaar; verstrekking van lafenis voor passeerende krijgsgevangenen; hulp bij de evacuatie der burgerbevolking; hulpverleening bij rampen (o.a. te Rotterdam), door middel van levens middelen, verbandmiddelen, geneeskundige hulp door artsen, verpleegsters, transportcolonnisten, helpsters; de organisatie van een centralen bloed transfusiedienst met 59 medisphe centra; daadwer kelijke hulp bij de collecte van het Nationaal Hulp comité 1940; instandhouding van zeshonderd hulp posten langs de wegen. Wij vertrouwen dat vele collectanten en collectri- ces zich zullen aanmelden bij onderstaande adressen: Dr. W. van Haselen, Kanaalstraat 51, IJmuiden. Dyksen, Charlotte de Bourbonlaan 1, Santpoort station. M. W. Hellemons, Da Costalaan 6, Driehuis. W. Hoekstra, Ogelwichtstraat 6, Velsen Noord. „Ontwakende Liefde". In Waldkirchen, een dorpje in Beieren, oefent Dr. Bergriedel al jarenlang zijn" kraktijk als dierenarts uit. Zijn dochter Hanni en zijn jonge assistent, Dr. Breitner, zijn hem daarbij behulp zaam. Alhoewel er tusschen Hanni en Dr. Breitner nog nooit over liefde gesproken is, staat het bij Dr. Bergriedel vast, dat de jonge dokter eenmaal zijn schoonzoon zal worden. Dichtbij Waldkirchen heeft de beroemde viool-virtuoos» Lund, een wagen-panne en verzwikt daarbij zijn enkel. Te- samen met Dubeck zijn impresario komt hij bij Dr. Bergriedel aan en' wordt daar dan ook gehol pen. Lund ontdekt in Hanni een uitstekend pianiste Samen spelen zij het herfstlied van Tschaikowsky. Van nu af aan musiceeren Hanni en Lund iede- ren dag samen in het Berhotel. Dr. Breitner heeft zich nooit voor muziek geïnteresseerd. Wan neer Lund voor een belangrijk vioolconcert naar München moet vertrekken, gaat Hanni met hem mede, zonder er thuis iets van te zegggen. Dr. Breitner achtervolgt hen en vraagt rekenschap. Lund verklaart dan dat hij Hanni oprecht lief heeft en zij maken hun verloving bekend. Zeer spoedig trouwen zij en niettegenstaande Hanni's vader zich steeds tegen het huwelijk heeft verzet, is hij toch getuige van. Voor Lund volgt na een groot tournée door Europa, waarbij hij suc- 'ces op succes behaalt. Hanni ondervindt echter terdege, dat het niet meevalt de vrouw van een beroemd musicus te zijn, daar zij avond-in en avond-uit alléén zit. Na maanden op tournée te zijn geweest, komen zij eindelijk weer in München terug, waar Lund weer een concert moet geven. Na afloop daarvan wordt hij gehuldigd in het Pavilion", waar een groot feest wordt gegeven. Hier ontmoet Lund een oude vriendin, de mondaine Dora Brink. Bij Jazzmuziek en schuimende cham pagne vergeet Lund zich en ontmoedigd verlaat Hanni de zaal en reist naar Waldkirchen. Zij vertelt echter niet wat er gebeurd is en doet alsof alles tusschen hen goed is. Op een gegeven dag leest Hanni in de courant een kort verslag van een ernstig auto-ongeluk. De wagen, die duidelijk omschreven is, doet haar aan de auto van haar man denken. Vergezeld door Dr. Breitner gaat zij de ziekenhuizen af om te infor- meeren, doch gelukkig blijkt dat de zwaar ge wonde» haar man niet is, doch plotseling ziet zij de auto van Lund geheel onbeschadigd voor een hotel staan; zij snelt naar binnen en komt dan tot de ontdekking dat Lund hier met Dora Brink vertoeft. Dit doet haar de maat overloopen. Nog eenmaal begeleidt zij haar man om hem een engagement naar Amerika te verzekeren en dan verlaat zij hem om haar geluk te vinden ver buiten dit mondaine milieu, namelijk in Waldkirchen. In het voorprogramma een buitengewone één- acter, welke als onderwerp heeft de bekende fabel van La Fontaine „Le Rat de ville et le rat des Rex-tfaeater champs". BERICHT VOOR VAN OVERHEIDSWEGE GESTEUNDE VLUCHTELINGEN. De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis, dat vluchtelingen (d.w/z. personen, die tengevolge van het oorlogsgeweld onderdak van noode heb ben en van Overheidswege worden gesteund) niet van de eene naar de andere gemeente mogen verhuizen, zonder vooraf verkregen toestemming van de betrokken gemeentebesturen en het Bu reau Afvoer Burgerbevolking te 's-Gravenhage. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat alle fi nancieele consequenties, welke het gevolg zijn van niet-naleving van het bovenstaande, geheel voor rekening komen van de betrokkenen. SANTPOORT CULTUREELE FILMVOORSTELLINGEN Toen destijds het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente geopend wei-d, werd er door één der sprekers de aandacht op gevestigd, dat dit ge bouw behalve aan de kerkelijke belangen der voor noemde kerkelijke gemeente ook dienstbaar zou worden gemaakt aan de cultureele belangen van ons dorp zelf. Dit laatste heeft een daartoe in het leven geroepen commissie o.a. trachten te bereikten door het geven van cultureele filmvoorstellingen. Het ligt voor de hand, dat de commissie nieuws gierig was, hoe de ingezetenen op deze voor onze plaats nieuwe plannen zouden reageeren. De resul taten overtroffen de stoutste verwachtingen. Onge veer 450 plaatsgenooten gaven zich op voor dit nieu we instutuut. Geen wonder, dat de commissie hoopvol de voor bereidingen voor het tweede seizoen trof. Een keur van films werd voor haar gereserveerd, doch de mo bilisatie gooide roet in 't eten: het Vereenigingsge bouw was niet meer beschikbaar en van filmvoor stellingen kon geen sprake zijn. Thans is het gebouw weer ter beschikking van de commissie. Na lang wikken en wegen heeft zij besloten het er weer op te wagen. Het spreekt wel haast van zelf, dat de verduiste ring een punt van bespreking heeft uitgemaakt. De commissie was van meening, dat een deel der be volking wel zooveel „aanpassingsvermogen" zou bezitten, dat dit geen beletsel zal zijn om de avond voorstellingen bij te wonen. Verder zal de proef genomen worden met middagvoorstellingen. De commissie hoopt reeds in de eerste helft van October met de voorstellingen een begin te kunnen maken. Onder zware gewichten in den vorm van vaten ondergaat de kool het veranderingsproces tot zuurkool. De iiunaka is in vollen gang. (Foto Pax Holland.). AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Thalia Theater: „De geluksvogel", 7.15 uur. Rex Theater: „Ontwakende liefde", 7.15 uur. Bioscoop De Pont: „Grenspatrouille", 7.15 uur. ZATERDAG 21 SEPTEMBER. Thalia Theater: „De geluksvogel", 7.15 uur. Rex Theater: „Ontwakende liefde", 7.15 uur. Bioscoop De Pont: „Grenspatrouille", 7.15 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Het gaat om mijn leven" en bijprogramma, 7.30 uur. ZATERDAG 21 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Het gaat om mijn leven" en bijprogramma, 7.30 uur. AGENDA TE HAARLEM. ZATERDAG 21 SEPTEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Optreden van Charlotte Kohier (avond van Nederlandsche ge dichten), 7.15 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5