JT Spott eit SfieC Open strijd tusschen R.C.H. en H.F.C: Nederlandsche V oetbalbond Litteraire Kantteekeningen. De samenstelling van d -vloot en de namen der oorlogsschepen in de Gouden Eeuw. N - - A' - Voetbal De voetbal rolt weer Slechts twee eerste klas wedstrijden in het Westen - zal de voetbal Zondag dan toch waarlijk de sportvelden in Nederland rollen en het °yer alieen maar te wenschen geweest dat de inzet wa.et westen wat forscher was gewest dan hij JD is Enfin de tournooien eischen ook hun rechten nU pn zoo is er voor den waren voetballiefhebber op (,enoeg te genieten. Van de Westelijke eerste Vlassers komen alleen Xerxes—H.B.S. en Ajax— rVV in het veld. We gelooven, dat de in het Arol- h kêr-tournooi zoo uitstekend spelende Haagsche loe" tegen Xerxes de beste kansen heeft terwijl J6t verjongde Ajax-team op eigen veld altijd nog stprker te achten dan C.V.V. ne"grootste belangstelling in Haarlem zal onge twijfeld uitgaan naar de plaatselijke ontmoeting tusschen R.C.H. en H.F.C. Indien men de resultaten van het tournooi om den Zilveren Molen van Groenendaal in aanmerking neemt zou men ge- 'iad zjjn de „Good Old" de beste kansen te geven doch de R.C.H.'ers hebben daarna tegen H.B.C. zo0'n aantrekkelijken wedstrijd gespeeld, dat de strijd alleszins „open" is. Het krachtsverschil zal In ieder geval wel zeer gering zijn. E.D-O. gaat op bezoek bij Hercules en de ener gieke E.D.O.-ploeg zal er hoewel met moeite, toch wei in slagen de beide puntjes mee naar Haarlem te brengen. Het zou ons niet verbazen als de EDO-'ers dit jaar eindelijk eens een plaats in de eerste klasse die hun krachtens hun spel zeer zeker toekomt, zouden kunnen veroveren. Tenslotte is op het allerlaatste oogenblik de wed- jtrijd Hilversum—H.B.C. ingelascht. Iedereen ziet natuurlijk met spanning het N.V.B.-debuut van den ofiicieuzen kampioen van den Katholieken Voet balbond tegemoet. De Heemsteedsche club gaat met invallers voor v. Roode en A. Martin naar Hil versum hetgeen uiteraard een verzwakking be tekent. Dat neemt echter niet weg, dat Smit en ajn mannen wel een goed resultaat in Hilversum zullen behalen. T.IJ.B.B. zal ongetwijfeld haar uiterste best doen >n joyeuse entrée" in den N.V.B. te maken doch het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de geel zwarten daar den eersten Zondag reeds in zullen slagen. Wij gelooven eerder aan een bescheiden Bloemendaal-zege. Zandvoort ontvangt Kinheim terwijl De Zee meeuwen bij Beverwijk op bezoek gaan. Of de aardbeien de kille Noordzee-wind goed zullen verdragen is aan twijfel onderhevig terwijl de Zee meeuwen in Beverwijk wel niet erg hoog zullen vliegen. Twee overwinningen voor de thuisclub lig gen in het verschiet al zou Kinheim wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Sterke elftallen in het Spaernebeker- tournooi. Volgens de ontvangen opgaven komen de deelne mers aan het Spaernebeker-Tournooi a.s. Zondag oup het Haarlem-terrein met sterke elftallen in het veld zoodat ook nu weer gerekend mag worden op een viertal aantrekkelijke wedstrijden. Haarlem komt na de proefnemingen in het R.C.H.- tournooi en in den uitwedstrijd tegen Alkm. Boys uit met het volgende elftal: Kluit, Van den Berg en Stammes, Van Daalen, Groeneveld en Visser, Koning, de Winter, Van der Hulst, Bakker en Ni- naber. V. S. V, zal met het volgende team den Beker trachten te veroveren: Michel, Broek en Voet, Heins, De Vries en v. d. Gevel, Van Oosch, Nu- tnan, Van der Lugt, Balvers en Sterk. Het Nijmeegsche Quick komt naar Haarlem met: Steinvoort, Jeuken en Nooyen, de Wijze, Faber cn Beynvoort, v. d. Tol, Jansen, Engelsman, Ten Oever en Binnendijk. In het elftal van het Leidsche .UV.S., waarvan de volledige opstelling nog niet bekend was, komt o.a, de oud-Haarlem-speler Van Polanen uit. Het aanvangsuur is 11 uur nl. voor V.S.V.U.V.S. Dan volgt om 12.15 uur HaarlemQuick. Om 2 uur en 3.15 uur de verliezersronde en de eindstrijd. AANWINST VOOR STORMVOGELS. De Unitas-spil Geerlings heeft overschrijving gevraagd naar Stormvogels. T.Y.B.B.—BLOEMENDAAL EN O. G.—SCHOTEN. Morgen speelt T.Y.B.B. zijn eersten competitie wedstrijd in den N.V.B. tegen Bloemendaal op e:?en terrein aan den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord, Aanvang 2 uur. Tevens wordt om twaalf uur eveneens op het T.Y.B.B.-terrein de eindstrijd van het bekertour- nooi gespeeld tusschen de eerste elftallen van Schoten en Onze Gezellen. Rot belooft dus een interessante sportdag te werden op het terrein der geel-zwarten, waarvoor ongetwijfeld wel veel belangstelling zal bestaan, temeer daar hier twee ex-K.N.V.B.-clubs en twee ex-l.V,C.B,-clubs elkaar de eer zullen betwisten. NU OOK IN DEN N. V. B. HAARLEM 3 EN BLOEMENDAAL 2. Haarlem 3 en Bloemendaal 2 zullen in het hieuwe seizoen voor het eerst in den N.V.B. uit komen na jarenlang in den voormaligen Haar- Voetbalbond te hebben gespeeld. Beide ".allen varen kampioen van hun afdeeling. Ook in den N.V.B., ze komen in de Res. 3e ld. C. Jt. zullen ze dus wel een behoorlijk figuur slaan. H. b. c. naar Hilversum. Hoewel niet bij het programma vermeld gaat 'O- uit Heemstede Zondag a.s. naar Hilversum de Vi°°r eerst na jaren lang een vooraanstaan- v.n? ingenomen te hebben in de R.-K. Voet- beweging uit te komen in den N.V.B. en wel a fle 2e kl. B. lammer genoeg moeten zij dezen eersten Zon- «J*wS uitk°men met invallers voor v. Rooden enA. Martin. HeemstedeHillinen 2 10 u. W. van Loenen Zandvoort 3DeCeO 10 u. C. J. Hunik EDO 4Kinheim 2 10 uur A. van Dam Afd. 1 C: AllianceGeel-Wit 2 uur A. A. J. Gomes DEM 2Concordia 2 u. D. J. Zoet DEK—IEV 2 u. A. M. Hoff Onze Gezellen 2TYBB 2 2 uur C. J. de Voogd VogelenzangOIV 2 uur F. B. A. Hoogewoonink Afd. 2 A: Stormvogels 3Terrasvogels 2 12 u. S. Koning WaterlooWB 2 10 u. J. H. Martens Jr. VSV 4Kinheim 4 12 u. A. Bras Beverwijk 3Kennemers 4 12 u. A. Kuijper Afd. 2 B: SpaarndamStormvogels 4 10 u. J. van der Wereld Kennemers 5VSV 5 10 u. J. Hendriks Bloemendaal 4—DIO 2 10 u. H. Scholts Afd. 2 C: HBC 3Hoofd. Boys 12 u. N. J. van Beelen IEV 2—NAS 2 u. H. van Gastel OIV 2v. Nispen 2 u. P. Th. de Baas Santpoort 3TZB 12 u. J. C. H. van der Een WE 2—TYBB 3 12 u. N. Molenaar Afd. 2 D: VI. Vogels 2Damiaten 10 u. M. Bloemink WHSchoten 3 10 u. J. Sondorp z EDO 6N. Vennep 10 u. J. Hafkenscheidt Halfweg 2ETO 10 u. J. Joosten. Afd. 2 E: HFC 4—RCH 6 10 u. E. Kerkman EHS 2Spaarnestad 10 u. H. H. Kraneveld Afd. 3 A: DIO 3Terrasvogels 3 10 u. J. Keur Kennemers 6EDO 7 10 u. H. de Boer Ripperda 2—EHS 3 10 u. H. C. de Wid DOADeCeO 3 10 u. F. Keerwolf Jr. Afd. 3 B: Bloemendaal Vet.WH 2 10 u. F. Hendriks. Ripperda 3Beverwijk 4 10 uur J. C. de Graaf Afd. 3 C: Geel Wit 2Alliance 2 2 uur M. H. van Dorp. VCVBSM 2 2 uur G. A. Mooyekind Concordia 2DSS 2 2 uur A. J. de Vos Afd. 3 D: HFC 5Spaarndam 2 10 u. M. Paardebek Afd. 3 E: Hillinen 3Spaarnevogels 2 10 u. G. Kerkman THB 3Heemstede 2 10 u. W. Goulooze Afd. 3 F: RCH 8Hillinen 4 10 u. Chr. F. Möhlmann Zeemeeuwen 4Swastika 10 u. Th. Portegies THB 4Ripperda 4 12 uur J. Schaap Afd. 3 G: DEK 2—IEV 3 12 uur C. van Elk DEM 3Santpoort 4 12 uur G. Jansen O. Gezellen 3TYBB 5 12 J. P. J. den Nieuwenboer Afd. 4 A: Terrasvogels 5WH 4 12 u. J. J. L. Houttuin VI. Vogels 3—Stormvogels 5 12 u. W. Kelder ETO 2—N. Vennep 2 2 uur J. Th. Jordan Jr. Schoten 5DOA 2 10 u. B. van Dijk Afd. 4 B: Geel Wit 3—DEM 4 12 u. W. P. Nederstigt Hoofd. Boys 2HBC 4 2 uur J. van der Hoorn v. Nispen 2Vogelenzang 2 2 u. G. Winkelaar O. Gezellen 4Santpoo/t 5 12 u. R. J. Doets Afd. A: HFC aBloemendaal a 10 u. G .de Raadt Stormvogels aKennemers a 2 u. N. Pannevis Afd. B: Terrasvogels aKennemers b 2 u. E. G. Krab EDO b—RCH b 12 u. K. Kroon Stormvogels bDeCeO a 2 u. G. Wiedijk Afd. C: AllianceConcordia 12 uur. DSS—TYBB a 12 uur Afd. D: EHS a—Schoten b 12 u. D. Schipper Afd. E: RipperdaRCH c 12 u. J. W. J. Nijsen Hillinen—Vlieg. Vogels 12 u. G. A. H. van Royen Bloemendaal cTerrasvogels b 12 u. I. Noteboom Heemstede—RCH d 12 u. A. C. Slobbe Afd. G: TYBB b—TYBB c 12 uur Santpoort—O. Gezellen b 12 uur IEV aIEV b 12 uur Afd. H: BSMvan Nispen 12 uur VCV—NAS 12 uur Th. G. Vloemans Korfbal Ned. Korfbcdbond. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. De tweede competitie-dag geeft voor de Haar- lemsche eerste klasser Oosterkwartier, die met .haar eersten uitwedstrijd het seizoen inluidde, een ont moeting met Koog-Zaandijk op het terrein aan de Zomervaart, waar 's middags voor de belangstel lenden zeker een pittige strijd te zien valt. De wedstrijd Luto 2Sport Vereent werd afge last. De derde klasser Haarlem ontvangt Archipel 2, dat nog niet op het groene veld verscheen. Haarlem kan hier meer dan een gelijk spel, zooals verleden week tegen Zaandam-Zuid, behalen. De ontmoeting tusschen de Haarlemsche ploegen AuroraO.K. 2 zal zeker een spannende strijd worden. O.K. 3 en S.V. 2 hebben vrij af- ttrnc» (°nderafdeelüig Haarlem). «tOSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 22 SEPTEMBER 1940. Rr 1A: Tv" 5 10 uur J. Fortgens :/Vfogeis—THS 2 10 u. J. G. C. Scheffer un 3—-Kennemers 3 10 uur J. M. P. Giebels fin 5d' 1 B: «Wïwijlc 2—Bloemendaal 3 12 u. J. F. Ploeg Honkbal Het protest van A.F.C. toegewezen. Wedstrijd tegen H.H.C. wordt opnieuw vastgesteld. Het protest van A.F.C. in verband met den wed strijd tegen H.H.C. is door de protestcommissie van den Nederlandschen Honkbal Bond toegewe zen. De promotiewedstrijd A.F.C.D.O.S. komt daardoor te vervallen. Nu was oorspronkelijk be maald, dat dan H.H.C. de plaats van D.O.S. zou Innemen, doch daar de H.H.C.'ers niet vier maal 24 uur van te voren gewaarschuwd zijn is deze wedstrijd naar een lateren datum verschoven. AFC is intusschen aanmerkelijk verzwakt daar haar werper Disselkoen een ongeval heeft gehad waardoor hij geruimen tijd niet meer zal kunnen spelen. Wielrijden Het kampioenschap van Haarlem op den weg. Er zullen 75 renners starten. Aan het kampioenschap van Haarlem op den weg, dat Zondagmiddag te 1 uur op het traject Haarlem- Noord plaats vindt, zullen 75 renners deelnemen. De amateurs en nieuwelingen rijden 75 K.M., de niet-licentiehouders 50 K.M. en de Junioren 20 K.M. De start en de finish zijn aan de Delftlaan. Het batig saldo komt geheel ten goede aan den Nationalen Opbouw. Zwemmen Gecostumeerd zwemfeest in het Sportf ondsenbad. Zondagmiddag 2 uur wordt in het Sportfondsen- bad een gecostumeerd afzwemfeest gehouden, waar voor het volgende programma is vastgesteld: 1. 50 Meter borstzwemmen voor candidaten van het Zwemdiploma. 2. 50 Meter rugzwemmen voor candidaten van het Zwemdiploma. (Tijdens de pauze van 15 mi nuten hebben de candidaten den tijd om zich voor het nummer „gekleed zwemmen" te kleeden en wordt het publiek een verrassing bereid, door het bijzondere nummer „Parelduiken".) 3. Na de pauze intocht der feestelijk gekleede candidaten, die in breeden kring op de randen van 't zwembassin plaats nemen, dan volgt het nummer: 4. Figuurzwemmen door de jeugdafdeeling der Zwemvereeniging „De Watervrienden". 5. Daarna het laatste nummer der zwemproef: 25 Meter gekleed (gecostuméerd) zwemmen. Het aantal deelnemers voor het diploma zwem men bedraagt 100, K. VAN DER GEEST Margreet. Den Haag. Leopold's Uitg. Mij. In Januari van dit jaar werd in ons blad Van der Geest's boek „Wrakhout" met veel waardee ring besproken. Het is dus niet verwondex-lijk dat zijn nieuwste wei-k, „Margreet" met belangstelling door ons ter hand genomen werd. De schrijver stelt zijn lezei-s niet teleur, men zal in Margx-eet dezelfde qualiteiten tex-ugvinden die in Wrakhout troffen, alleen zal de menging der ingx-ediënten anders lijken en de roman als zoodanig misschien zelfs voor veel lezers nog genietbaarder geworden zijn. Mai'greet is de historie van een eenvoudige vrouw, wier leven zich afspeelt in een dorp van dat deel van ons land waarmee Van der Geest in genegen heid blijft verkeeren en waarvan hij het wezen geheel in zich heeft opgenomen: de kuststrook bij de Waddeneilanden onzer noordelijkste provincie. Doch ook thans weer levert de schrijver geen fo tografische copie van zijn menschen en hun doe ningen: de gebeurtenissen die, per slot van reke ning, doodgewoon in wording en verloop zijn, weet hij in een sfeer te plaatsen door welke iets van het mysterie om ze blijft heenzweven, waardoor de lezer dan geboeid blijft en voor dien verhaaltrant respect krijgt. Het mysterieuse „manke mannetje" dat in Mar- greet's leven zoo'n beschermende functie vervult, is alleraai'digst geteekend en in zijn positie, die ons in volkomen onzekerheid omtrent zijn betrekking tot Margreet laat, prachtig volgehouden. Margreet's moeder, die al jaren weduwe was toen Margreet geboren werd, was huishoudster geworden bij den ongehuwden predikant van het dorp, toen zij met een vijftienjarig dochtertje Janne, bij den predi kant in betrekking komen kon. Daar was toen in het dorp nog al vreemd over gepraat en voor de dorpelingen was het meisje altijd Margreet van den dominee gebleven, ook toen de laatste naar een andere standplaats vertrokken was, na, door tus- schenkomst van het „manke mannetje" voor de weduwe met haar twee meisjes voor een woning gezorgd te hebber. Dat manke mannetje zat er warmpjes in, dreef een bloeiende kruideniers affaire en liet niet'na voor de kleine Margreet en haar moeder steeds een goedige, en vaak zich in kleine daden uitende belangstelling te toonen. Die moeder was, toen haar eerste kind, Janne, gestorven was, voor Margreet geen opwekkend gezelschap geweest: het kind verdorde in de sfeer van het oude huis, bij de steeds over haar vroeger leven, over Janne en haar overleden man zeurende-vrouw en alleen het manke mannetje had, voor de kleine Margreet wat vriendelijke woorden en wat snoep goed over, als zij voor haar moeder boodschappen kwam halen. Als die moeder sterft, is de kleine Margreet vol wassen en komt het huis op haar naam te staan, alweer op advies van haar beschermer. Maar de groote Margreet is eenzelvig, vrienden of kennissen heeft zij niet en er komt geen man voor haar opdagen. Tot ze op een dag Jan Jacob Tj al lings leert kennen, omdat die haar op de markt visch verkoopt, die ze in haar groote keuken bakken gaat en waarvan ze nu en dan een paar lekker ge bakken scholletjes aan het manke mannetje gaat brengen. Die Jan Jacob is een goedigerd, een beetje een droomer, die zoo nu en dan zijn handeltje ver geten zal om naar de vogels of de planten langs zijn weg te kijken, die niet veel geleerd heeft van zijn ouders, die ook zoo een beetje van den eenen dag op den anderen geleefd hadden en arm maar voor zich zelf heel gelxxkkig geweest waren. Jan Jacob en Margreet verstaan mekaar best. Hij brengt haar de visch in het vervolg thuis en krijgt een kommetje lekkere koffie daarvoor. Hoe dat nu aljes verder groeit in den dorpschen bijt, kan de lezer bij Van der Geest heel rustig-bekoorlijk verteld vinden; wij kunnen dat niet alles zoo ophalen, in een verslag dat niets anders wil zijn dan een aansporing het boek zelf te lezen. Ze gaan 'trouwen en het manke mannetje zorgt er weer voor dat Jan Jacob een paard en een karretje krijgt, om met zijn visch naar de stad te rijden, waar hij klantjes krijgt, die hij eerlijk bedient. Hij zal nog wel eens onderweg „ho peerd" tegen zijn beestje zeggen, om naar iets wat hij mooi of curieus vindt in de natuur te kunnen blijven kijken, maar Margreet zorgt dat het zaakje blijft marcheeren: zij houdt de administratie en zorgt voor een kleine spaarpot, die een groote spaarpot wordt, als het zaakje een zaak gaat worden. En bij dat alles komt het manke mannetje met raad en daad van pas, altijd bescheiden en zonder zich op te dringen, maar altijd met goed gevolg. Bij het handeltje in visch komt een boodschappendienst op de stad, daarna langzamerhand een winkeltje, -een eigen schuit voor de vischvangst en het wordt een „bedrijf" als dat van Jan Boetjes, den richard van het dorp. En ook krijgt Margx-eet twee zonen en een doch tertje in haar toch al zoo drukke leven, maar zelfs als ze 's avonds dood-vermoeid naar kooi gaat blijkt ze bezig voor Jan Jacob's zaken die zeker niet het minst door haar toedoen geworden waren wat ze zijn. Want in hem blijft ondanks alles de droomende avonturen-zoeker voortleven die weer tot uiting komt in zijn verhouding tot Tjeerd, zijn vriend en zijn tweeden zoon die eveneens Tjeerd heet en die bij zijn dood in den stormnacht ons weer voor oogen komen. In dien stormnacht is het Margreet klaar geworden, hoeveel ze van haar tweeden jongen hield, dat hij gered terug komt dooft het verdriet van den dood van Jan Jacob en wederom staat ze op uit haar peinzen. „En ze moest wel opstaan er was ^xog zooveel te doen". Het is de bijzondere verdienste van het nieuwe boek van Van der Geest, dat het in 't schijnbaar zoo doodgewone leven van eenvoudige menschen uit een kustdorp, een element van het mysterie, dat in elk levend wezen is, naar voren brengt, zonder daarbij psychologisch gewichtig te doen en toch al het raadselachtige in wezen en daad voelbaar maakt. In de meeste figuren die in het boek Mar greet geteekend worden voert hij dat op onop- dringere wijze door, des te verdienstelijker, waar het hier om naar het uiterlijk eenvoudige, weinig gecompliceerde menschen gaat. Margreet behoort mijns inziens tot de zeer goede verhalen van den laatsten tijd. J. H. DE BOIS. ET Leven van Mlchiel de Ruy- ter" door Gerard Brandt (1687) ji is geen boek dat men voor ont- ;7;7 spanning zal gaan lezen. De zeventien hoofdstukken (Boeken genaamd) loopen zonder een enkele alinea voort, zonder indeeling of inhouds-opgaaféén continu- verhaal van feiten. Vele personen worden ge noemd, als bevelhebbers van schepen, doch persoonlijke bijzonderheden of gesprekken, die het boek levend en leesbaar zouden heb ben gemaakt, zijn in de meer dan 1000 blz. nergens te vinden. Degeen echter, die dit stuk geschiedenis van ons zeewezen nader wil be- studeeren, en er niet tegen opziet in dit werk te gaan zoeken, zal een rijkdom van gegevens vinden die zoowel onderhoudend als belang rijk zijn. Brandt heeft n.l. in zijn verhaal tal van brieven aan en van de Ruyter, Resolu- tiën van de Hoogmogendheden. Instimcties omtrent de beweging van eskaders en sche pen en dergelijke stukken, opgenomen. En daarbij vele lijsten van de schepen waaruit op eexi bepaald oogenblik de vloot was sa mengesteld, waarbij niet alleen de namen der schepen en van hunne bevelhebbers, maar ook het aantal kanonnen, matrozen en soldaten wordt genoemd, en bovendien de naam der Admiraliteit, die het betreffende schip had uitgerust. Admiraliteiten waren bestuurslichamen van zeven leden, die door de Staten Generaal werden benoemd op voox-dracht van de Staten der pro vincie, waartoe de Admiraliteit behoorde. Zij wa ren ondei-geschikt aan de Staten Generaal, doch stonden meer speciaal onder de bevelen van den Admiraal Generaal (in den regel de stadhouder)' aaxi wien zij den eed moesten afleggen, die stem had In de vergaderingen, en die, op voordracht van de betreffende Admiraliteit, de bevelhebbers der schepen benoemde. Er waren vijf Admirali teiten. n.l. die van Amsterdam, de rijkste en machtigste, van de Maze (Rotterdam en omge ving), van Zeeland (die zich steeds zeer zelfstan dig gedroeg), van het Noorder Kwartier (West Friesland) en van Friesland. Uit de tabellen blijkt dat de Admiraliteit van Amsterdam steeds aanzienlijk- méér schepen leverde dan de andere Admiraliteiten; het was ook de rijkste stad, die het meest aan handel en scheepvaart verdiende en er het meeste belang bij had dat dit niet zou verstoord worden door een Acte vaxi Navigatie of door het sluiten van de Sont, of dergelijke maatregelen. In 1676 werd zelfs de geheele vloot van 18 schepen, die onder de Ruyter naar de Middellandsche Zee voer (waar de Ruyter sneuvelde) door Amsterdam alleen uitgerust, met uitzondering van het Admiraals schip. de „Eendracht", dat door de Admiraliteit van de Maze werd geleverd, omdat de Ruyter, hoe wel in Amserdam wonende, officieel steeds van uit de Maze uitvoer. Onderstaande tabel geeft, in pi-ocenten van het totaal aantal schepen, het aandeel der verschillende Admiraliteiten weer, en wel voor 6 verschillende pei-ioden der 17e eeuw. Deze perioden zijn: het einde van den tachtig jarigen oorlog (16151642), de le Engelsche oor- log (1652—1654), de oorlog met Zweden om de vrije vaart op de Oostzee (1656—1659), de 2e En gelsche oorlog (16651667), de 3e Engelsche oor log (16721674), en de periode van af dien oor log tot aan het bouwen van de vloot waarmee Willem III naar Engeland voer (16741687). 1615-1642 1652-1654 1656-1659 1665-1667 1672-1674 1674-1687 van de Maze van het Noorder Kwartier van Friesland 33% 39% 47% 43% 45% 54% 24 14 20 20 20 14 12 18 16 16 17 9 25 22 9 12 13 23 6 7 8 9 5 C 100% 100% 100% 100% 100% 100% Het aandeel van de Admiralitei van de Maze. Rotterdam en andere plaatsen aan de Maasmond, blijkt steeds 1/4 a 1/6 van het totaal te zijn ge weest. De scheepslijsten van Brandt brengen echter nog de merkwaardige bijzonderheid aan het licht, dat de Ruyter in zijn eskader steeds eenzelfde kern van meerendeels Rotterdamsche hoofdofficieren en kapiteins vereenigde. die dus ongetwijfeld krachtig tot zijn succes hebben bij gedragen. Deze mannen waren: L. A. Aert van Nes, V. A. Jan de Liefde, S.b.N. Jan van Nes. de kapiteins Philips van Almonde (later L.A. en op perbevelhebber)Frans Van Nijdek en Jacob van Meeuwen (van Amsterdam). Uit het aanzienlijke aandeel dat het Noorder Kwartier steeds leverde 1/6 van de vloot) spreekt duidelijk de bloei van handel en scheep vaart in Noord-Holland: Hoorn. Enkhuizen en Medemblik. De Zeeuwen hadden reeds in het begin van den opstand tegen Spanje vele schepen in dienst ge steld, die zich, hoewel klein van stuk. door hunne talrijke strijdlustige en ervaren bemanningen, duchtig deden gelden. Hoewel verschillende dier schepen als vrijbuiters optraden, voeren andere als beschermers der koopvaardijschepen uit, het geen deze met hooge convooi- en geleide-geiden betaalden. Dit verklaart het groote aandeel dat de Zeeuwsche schepen in het begin der 17e eeuw voi-mden. Naarmate er meer eenheid in het Ne- derlandsch zeewezen kwam, en Holland steeds meer de leiding nam, verminderde de geestdrift der Zeeuwen voor den zeeoorlog, hetgeexi uit het afnemen van hun aandeel aan de samenstelling van de vloot blijkt. Aan den tocht naai* Chatham hebben zij in het geheel niet deelgenomen. Eerst toen de populariteit van Prins Willem III zich deed gelden, na 1674, nam het aandeel der Zeeuwsche Admiraliteit weer sterk toe; het groeide toen van 13% tot 23%. Vrij klein. ET aandeel van Friesland is steeds vrij klein geweest, overeenkomstig de beperkte scheep vaart uit Friesche havens, en mede door de on geschiktheid van de haven van Dokkum, die vrijwel verzand was. Na verplaatsing van de Ad miraliteit naar Harlingen nam Friesland in den 2en Engelschen oorlog beter deel aan den vloot- bouw, en leverde in 1665—1666 resp. 10 en 12 goede oorlogsschepen, waarvan 3 van 70 stukken. Van de vloot die in Augustus 1665 onder de Ruyter uitliep, was dan ook één der vier eskaders onder den L.A. van Friesland, Tjerk Hiddes, gesteld. Na 1667 echter verminderde de medewerking der Friezen zeer stex'k: zij zetten tot 1693 geen schip meer op stanel! Waarschijnlijk heeft, naast het afnemende belang bij de zeevaart, ook naijver op Holland hierbij een rol gespeeld. Ook de samen werking tusschen de stadhouders van resp. Hol land en Friesland was niet steeds volmaakt. De benaming der schepen. Naast het relatieve aandeel der verschillende Provinciën aan de samenstelling van de vloot, kan men in Brandt een ander interessant onder werp bestudeeren: de benaming der schepen. De keuze van deze namen geeft n.l. een inzicht in de typische gemoedsgesteldheid der Nederlan ders van de 17e eeuw. Hoewel de namen der schepen wel grootendeels door de leden der Ad miraliteiten zullen zijn vastgesteld, zal de pu blieke meening bij de keuze toch ook hebben meegesproken. Men herkent nu, uit deze dikwijls zoo merkwaardige keuze, de eenvoudige burgerij, die met haar Bijbel goed bekend is, en wier ge dachten, naast theologische bespiegelingen, ver vuld waren van de dingen van het dagelijksch leven. Agressiviteit en hoovaardigheid waren hen blijkba.ar geheel vreemd. Men vindt geen namen als: „De Overwinning", of „De Leeuw van Hol land", en, eigenlijk zeer merkwaardig, evenmin namen van personen, aan wie het land of het zeewezen veel te danken had. Dierennamen, die kracht of strijdbaarheid uit drukken. komen nogal eens voor, doch zij waren, blijkens de nadere omschrijving, toch ook om het schilderachtige uiterlijk der dieren gekozen: '.De Gouden Leeuw", „De Witte Eenhoorn", „De Groene Kameel". En ook zeer vreedzame dieren werden benoemd: ,,'t Loopende Hart", „De Fai- sanfc", en zelfs zeer weinig strijdbare als: „De witte Mol" of zelfs „De Mossel". Bijbelsche namen. Daarentegen werden Bijbelsche namen veel ge bruikt. Strijdvaardige, als: „De 3 Helden Davids" of „Jozua", doch ook wel vreedzame, als „St. Jan Evangelist" en van personen, uit wie alle strijd lust geweken is: „De Verloren Zoon". En daarmede samenhangend koos men ook veelal een naam, die met het begrip strijd in directe tegenspraak is: ,,'t Geloof", of: „de Hoope" en zelfs, (bewapend met 66 kanonnen) „de Lief de". De door zijn onbesuisden strijdlust beken den kapitein Jan van Brakel voerde zeer eigen aardig In 1666 bevel op den brander .Lammentje Queek". in 1667 op het schip „de Vrede", in 1673 op een schip van "80 stukken dat de naam „Voor- zichtigheiüt" droeg. Van Brakel ging daar zóó onvoorzichtig mee om dat het tijdens den slag bij Schooneveld uit de linie moest gaan „dewijl het gantsch reddeloos was geschooten" en na den slag bij Kijkduin naar een haven moest worden gezonden daar het op zee niet meer hersteld kon worden! De tegenstelling tusschen naam en be stemming was echter nóg grooter In het geval van een brander, die, gevuld met takkenbossen, teer en zwavel, aan een vijandelijk schip vast gehaakt moest worden om dit te verbranden en die men: „Lijdtzaamhelt" had gedoopt! Iedere andere benaming, b.v. „Sodom en Gomorra" of „Oven des brandenden Vuurs", (om in Bijbelsche termen te blijven) ware beter toepasselijk ge weest. Uit het gewone leven. Tenslotte treft men nog een uitgebreide ru briek van namen uit het gewone dagelijksche leven, zóó gewoon, dat men het niet zou accep teeren ware het niet door Brandt afgedrukt. Eenige dier schepen waren trouwens voorraad schepen. dus geen eigenlijke vechtschepen, maar toch in de formatie van een eskader opgenomen. Het moet ook voor marine-officieren van die dagen een merkwaardige ervaring zijn geweest te vernemen dat zij het commando kregen over: „Jacob en Anna", „De Pampiermolen" (beide branders) of over: „Juffrouw Katarina" of de „Lapmande"! (beide fluiten). Andere na-men haclden direct betrekking op het landleven, en zou men eerder bii pleizierjachten of landhuisjes hebben verwacht dan bij oorlogsschepen. Bijvoor beeld: „De Wijnrank", „De Hollandsche Tuin", „De Harderin", ,,'t Melkmeisje" en zelfs: ,,'t Melk- schuitje" (een brander!) De Franschen hadden geheel andere gedachten omtrent passende namen voor ooi'logsschepen. Hunne schepen moesten in den strijd komen als glorieuze overwinnaars, prachtig en verschrik kelijk van uiterlijk, en overtuigd van hun meer derheid en van de overwinning. Men leze slechts met welke ontzagwekkende tegenstanders Jacob en Anna en het Meikmeisje in 1676 den strijd moesten aanbinden: Le Pompeux, L'Incompa- rable, Le Parfait, Le Magnifique, L'Assuré. Dergelijke namen waren voor de vloot der Ne- derlandsche burgers ondenkbaar. Doch al waren de namen die de Hollanders gaven niet erg in drukwekkend, met hunne daden wisten zij zich toch zeer goed te handhaven. Het woord van de Ruyter: „Zij hebben nog ontzag voor de „Zeven Provinciën" gold niet alleen voor het beroemde Admiraalsschip! F. N. VAN BRAKEL. NIEUW LID PROV. STATEN. In de vacature in de Privinciale Staten van Noord-Holland ontstaan door het overlijdea van den heer D. Kooiman, is benoemd verklaard de heer D. A. Flentrop te Zaandam. R.-K. KERK. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de R.-K. kerk H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem den weleerw. heer C. M. Broers. R.-K. WOONWAGENWERK. De heer W. de Lange is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot directeur van het R.-K. Woonwagenwerk in de afdeeling Haarlem. V V'- - J t -?* i- i Engelsche bommen op Zwitserland. In het Rijndal nabij Au werd door Engelsche bommen in den bodem een trechter geslagen, waarbij echter s-echts eenige fruitboomen het moesten ontgelden (Foto Weltblld)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3