BLEYLE collectie 1940 STOUTENBEEK'S MODEHUIS Uit de Pers. Achillea, J5 Hollandsche kinderen waren in slot Traunsee ondergebracht. itERDAG 21 SEPTEMBER 1940 Werkbasis. Kruis uit Kathedrale Kerk gestolen. In tuin van Sterrenwacht teruggevonden. duizendblad. VOLENDAM GAAT TER VISCHVANGST. Nog immer leveren de snoekbaars en paling op het IJselmeer velen visschers een bestaan op. (Foto Pax Holland.) Reis door de Oostmurk. Belangstelling voor de Adelaarschool. li sagen er latent uit rnjZ September. Het A.N.P. schrijft: Linz, 7ad van waaruit wij onze reis door de Oost- wri aanvingen is bezig een der grootste in- lelriecentra van Duitschland te worden. Het is Sfflsterênd, hoe de stad, die toch geheel haar 'ïaraktèr bewaard heeft, bezig is te veran- Overal in de omgeving en ook in de plaats 4f verrijzen nieuwe blokken huizen. De arbei- Hswoningbouw is daar anders dan bij ons. Vlak niten Linz zagen wij een complex in aanbouw: oo* en strak van lijn, zooals de arbeiderswijken s degroote steden vrijwel overal zijn. Maar behalve huizen en fabrieken zal Linz toch inen afzienbaren tijd geheel vernieuwen. Langs i boorden van den Donau zal zich in de toe mat een machtige esplanade van 5 K.M. lengte itstrekken, begrensd door groote, nieuwe ge- nver over den Donau wordt een nieuwe brug «lagen, waaraan thans reeds wordt gewerkt, niet 'minder dan 30 M. breed zal zijn. Wij Uneven reeds, dat de hotelruimte op het oogen ic niet aan de behoefte voldoet. Ook met 'het in de toekomst te verwachten Jtóebreide vreemdelingenverkeer wordt reke- ing gehouden, zoo wordt b.v. het hotel Linzer- afreheel afgebroken. Op dezelfde plaats zal het rootste en modernste hotel van Europa verrijzen, atuurlijk worden ook thans reeds maatregelen ■troffen om het onderwijs en de onderwijsinrieh- toen in overeenstemming te brengen met de telle stads-uitbreiding. Er wordt reeds gebouwd ut een Technische Hoogeschool. Politiek is Linz een der belangrijkste steden van 5 Oostmark. Hier immers leefde de drang naar «aansluiting bij het Groot-Duitsche rijk het lerkst hier ook hebben de menschen, die voor te gedachte ijverden, het meest geleden. Hier ook was het, dat Adolf Hitler van het stadhuis- alcon de eenwording afkondigde, toegejuicht loor een onafzienbare en enthousiaste menigte. eersten avond van ons verblijf in Linz naren wij uitgenoodigd voor een bezoek aan den Kkouwburg, waar wij tFranz (Lehar's operette JNe ideale Gattin" zagen. De schouwburg is klein, maar bijzonder aardig ran bouw; het interieur doet denken aan den Amsterdamschen stadsschouwburg, maar de af- tetingen zijn veel kleiner. Adolf Hitier zag in dit theater op twaalfjarigen leeftijd voor de eerste maal „Wilhelm Teil" en fear ook werd zijn liefde geboren voor Wagner's terk, toen hij in dit intieme theatertje een op- TOering van .Lohengrin" bijwoonde. Hij was toen eaknaap van twaalf jaar, trouw bleef hij in zijn liefde voor de muziek van Wagner, blijvend was ook zijn belangstelling voor den Linzer schouw- hrg. Et zijn weer plannen om het gebouw te «rgrooten en nog geen veertien dagen geleden 'vroeg de Pührer aan de directie om inlichtingen. D: plannen moesten naar zijn hoofdkwartier torden opgestuurd. Van het vele intressante, dat wij te Linz zagen, toornen wij nog het bezoek aan den valkenier op den Postlingberg. De Postlingberg is een van de fraaiste punten buiten Linz. een prachtig pano rama strekt zich aan onze voeten uit. Dicht in is nabijheid ligt het oude, grijze Linz aan den Donau, in de verte doemen de contouren van de 'ooge Alpentoppen op. De adelaarsschool Laskourtschwedde heeft aar, op den top van den Postlingberg haar zetel. :®e valkenier heeft niet slechts valken, doch ook acelaars afgericht. Het is een prachtig gezicht, wanneer de koningen der roofvogels, hun breede vleugels uitslaande hoog boven berg en stad rond cjrkelen, om eenigen tijd later in majestueuze glijvluchten terug te komen op den uitgestrekten urn van den valkenier, die met zooveel liefde en toewijding zijn dieren heeft afgericht. De Neder- randsche kinderen, waarvan wij er ook bij den valkenier een groep troffen, genoten met volle glenvan het spel met de roofvogels, misschien «nden zij den adelaar uit Artis, maar zeker "Melen zij nooit gedacht nog eens getuige te zijn vhw wont*er> dat een, keizeradelaar met een «licht van anderhalven meter neerstrijkt op de «JJ van zijn meester. wn tweeden dag van onze reis door de Oost- a was weer vroeg dag, het weer liet zich aanvankelijk slecht aanzien, en „menschen die fn mi v? konden" voorspelden een heelen dag 19* w nog vele dagen regen. De stemming dién 'i re'sSezelschap leed er niet onder. Boven- baai-t r weerprofeet al even onbetrouw- tthp tf in als °veral elders op dit ondermaan- bet i een uur later, we waren toen in W. ,?raclltig€ Gmunden aangekomen, koes- Antw. ,2 ons °P promenade voor hotel het zonnetje hebtóc is een stadje om lang te blijven, HeTtc Jertoefden wij er slechts een paar uur. 8aiWoJ?rachtig gelegen, deze poort van het w^nunergut, aan de Traunsee, het breede oraz°omd door machtige, begroeide deradtfk, We. sinterden wat door het schil- Mahetr^ adi€ en vertoefden een oogenblik tli reic „a/ 0Tn' door een prima lurtch gesterkt, h Bad v 2etten naar Bad Ischl. kenhet?i t ge^t een van onze eerste bezoe- teaeo-rt ®'ot Traunsee, een prachtig gelegen bui- top far,aen hertog van Wurtemberg. op den meer uitetV/ ve^ voor welk buiten zich het ^seniA Historisch heeft het slot geen be- 01 uit architectonisch oogpunt is het niet bijzonder fraai, maar in de ruime zalen en kamers waren 85 Nederlandsche kinderen onder gebracht, die twee maanden in dit vorstelijke verblijf, temidden van een heerlijke natuur heb ben genoten. De jeugdige Nederlanders ston den ons al op te wachten, want zij wisten dat er bezoek uit het vaderland zou komen. Zij raakten niet gauw uitgeput over hun ondervindingen in het vreemde land, waar ze zooveel moois gezien hadden en zoo'n onbezorgde vacantie hadden ge had. Aan het eten moesten ze eerst nog wat wen nen, maar er was volop en de Hollandsche jon gens zijn op dat punt niet gauw voldaan. „Maar die soep smaakt zoo heerlijk, ik heb aan de juf frouw gevraagd hoe die gemaakt wordt en ik zal mijn moeder vragen, of ze zoo iets lekkers ook kan maken", vertrouwde een klein Rotterdam mertje van een jaar of acht ons toe. Hij had blijkbaar volop genoten, want hij zag er patent uit en met gerechtvaardigde trots wist hij te vertellen, dat hij zes pond was aangekomen. Hij zag er keurig uit en het bleek, dat hij een paar dagen geleden een spiksplinternieuw pak had gekregen, waar hij over een paar dagen in Rot terdam mee rond zal stappen, terwijl hij als wijlen bereisde Roel zijn vriendjes zal vertellen over zijn ervaringen in het verre en vreemde land, dat hem nu zoo volop vertrouwd is geworden. Hij had zich geen oogenblik verveeld, er waren uit stapjes in de omgeving gemaakt onder de goede leiding van de verzorgers en verzorgsters, er was gezwommen, er werden bij slecht weer binnens huis spelletjes gedaan en de juffrouw, getuigde het kleine Rotterdammertje, kon prachtig ver tellen. Verstond je dan Duitsch? Ja, dat had hij in korten tijd heel aardig geleerd en hij had met de andere kinderen les gehad. Ook de film voorstellingen sprookjes en natuurfilms hadden hem prachtig bezig gehouden. Het zijn echt kinderen uit de groote stad vertelde ons een der verzorgsters levendig, dikwijls niet gemakkelijk onder appèl te houden, maar aardig. „Sehr lebhaft", zoo drukte zij het uit. Wij hebben het slot bezichtigd om te zien, hoe de kinderen waren gelegerd. Het heele kasteel is in gebruik voor de jeugdige Hollanders en zij hebben een vorstelijk onderkomen gekregen. De slaapzalen zijn ruim, de bedden en het beddegoed van prima kwaliteit, kortom, in een modern hotel kon de verzorging niet beter zijn. Natuurlijk was er een vaste dagindeeling: om half zeven ging de wekker, om 8.20 was er vóór het slot vlaggenparade, het ontbijt werd om half negen gebruikt, het middageten om half één, om vier uur thee, om zeven uur verzamelden de kinderen zich voor het avondeten en om acht uur was het bedtijd, een gezonde maatregel: vroeg naar bed en vroeg op. Zieken zijn er vrijwel niet geweest. Die enkele gevallen zijn natuurlijk uit stekend behandeld en een paar jongens hebben zelfs in het „Kurmittelhaus" van Bad Ischl „ge kuurd". We hebben ook aan deze zeer moderne inrich ting een bezoek gebracht, een bezoek, dat toont dat de Oostmark niet slechts een dorado is voor de gezonden, maar ook voor de zieken, die gene zing zoeken in het land van de met sneeuw be dekte bergen en de vriendelijke dalen, de histo rische stadjes met hun vroolijke en gezellige be woners. Verzekering van de geestesvrijheid en van een gezonden volksinvloed op wetgeving en bestuur dekken naar de overtuiging van het A 1 g. Han delsblad de kern-verlangens van de groote massa van ons volk. „Met deze twee kern-voorwaarden moet, dunkt ons, breed en vruchtbaar overleg over een zakelijk program dat gericht is op de bevordering eener sterke, hechte Nederlandsche volksgemeenschap met een rechtvaardige sociale inrichting en een daaraan dienstbare economische uitrusting zeer wel mogelijk zijn. Maar wie zulk overleg begint met als minimum eisch een compleet stelsel dat min of meer op Duitsch of Italiaansch voorbeeld is afge stemd, zal natuurlijk op allerlei punten tegenstand ontmoeten. Beter ware onbevooroordeelde!' te be ginnen, wanneer men het eens is over de richt lijnen: rechtvaardige opbouw van een dienende volksgemeenschap, met gecoördineerde krachten en krachtige leiding onder behoorlijke controle in geestelijke vrijheid. Eenheid maar geen eenvormig heid, zooals ook De Nederlandsche Unie bepleit. Zoolang wij als bezet gebied niet over eigen vrije bestuursmacht kunnen beschikken, zal deze opbouw er een van studie, opvoeding en geestelijke vorming moeten zijn. Het is nog te vroeg om concrete eischen te stellen, maar ons volk kan worden voorbereid op figuren die straks werkelijkheid kunnen worden wanneer het de teugels weer in eigen hand kan nemen. Hoe breeder de samenwerking in die rich ting kan zijn, hoe beter. Daarom hebben wij gepleit voor verstandig overleg, met achterstelling van „etiketten", leuzen en persoonlijke prestige-over- wegingen van „leiders" die geen van allen ons volk als geheel vermogen te omvatten. Overleg om te geraken tot een aanvaardbaar program van voorbe reiding en opvoeding in waarlijk Nederlandschen zin en dat sluit natuurlijk sommige zeer on- Nederlandsche methoden en onverdraagzaamheden uit waaruit in de toekomst op het juiste oogenblik een practisch bruikbaar apparaat kan voortkomen. En tevens, om te komen tot een werkorganisatie welke op sociaal gebied onmiddellijk ter beschikking zou kunnen worden gesteld van de overheid van dit oogenblik, teneinde in de komende maanden te kun nen helpen bij het aanpakken van practische pro blemen, die kunnen rijzen en waarbij ons volk zich meer dan ooit hulp- en offervaardig zal moeten en willen toonen. Als voorbeeld moge gelden het initia tief van De Ned. Unie om een Centralen Socialen Dienst te vormen voor de winterhulp. Uit zulk overleg verwachten wij geen „coalitie der vrees" zooals een Duitsch blad dezer dagen voorzag, maar een bewuste samenbundeling van goede Nederlandsche krachten die een Nederland sche gemeenschap met een eigen Nederlandsch geestesmerk willen sterken en vei'jongen naar de eischen des tijds. Wie het scheppen van een werk basis voor deze Nederlandsche saamhoorigheid zou laten stranden op onverdraagzaamheden, bijzaken of persoonlijke of groeps-prestige-overwegingen zou zijn verantwoordelijkheid daarvoor moeten dragen tegenover geheel ons volk in een zijner moeilijkste oogenblikken." In de Kathedrale kerk aan de Lange Nieuw- straat te Utrecht is, naar eerst thans bekend wordt, eenige dagen geleden een groot verguld altaarkruis, bezet met halfedelsteenen en versierd met emaille plaketten, ontvreemd. Drs. J. Houtgast, hoofdassistent van de Sterren wacht te Utrecht, heeft op zeer toevallige wijze het kruis, dat verstopt was in den tuin bij de Sterren wacht, gevonden echter zonder het eveneens ont vreemde corpus. Woensdagavond laat kwam de heer Houtgast een verdacht uitziend persoon in den tuin tegen, die er zich op heimelijke wijze ophield en zich bij de nadering van den hoofdassistent snel uit de voeten maakte. Begrijpend dat er iets niet in den haak was, ging de heer Houtgast op onderzoek uit en weldra ondekte hij een hoop omgewoelde aarde. Wie schetst de verbazink van den heer Houtgast, toen hij, nadat hij den grond wat had omgespit, op een groot verguld altaarkruis stuitte, waarvan ech ter het er op hoorende corpus verdwenen was. De dader kon niet meer achtervolgd worden, zoodat de heer Houtgast zelf naging, waar dit kruis gestolen was. De naam G. B. Brom, welke gegraveerd stond in de achterzijde, was voor den vinder aanleiding zich tot den edelsmid Brom te wenden. Na een langdurig onderzoek kon de herkomst van het kruis worden vastgesteld. Het bleek, dat de grootvader van den heer Brom, wijlen G. B. Brom, in 1860 het kruis eigenhandig had vervaardigd. Hoe wel het corpus niet meer te vinden was, ook nadat de aarde van den tuin geheel was onderzocht, kon men toch vaststellen, dat het kruis in de Kathedrale kerk thuis behoorde. In dit kerkgebouw had het ook tot Dinsdagavond gestaan, geplaatst in de mid dennis van het sacramentsaltaar, waar het russte in een grooten bronzen voet, boven het tabernakel Navraag bij den koster, den heer Buyl, bracht aan het licht, dat het kruis inderdaad op een onver klaarbare wijze uit de kerk was weggenomen. Hoewel men verheugd was over het terugvinden van het kruis, werd evenwel ten zeerste betreurd, dat het corpus niet meer aanwezig was. Bij de politie is aangifte gedaan. Juiste leiding. Het Nationale Dagblad is van oordeel, dat ons volk niet de eenheid noodig heeft, maar juiste leiding. „Eenheid kan men niet bij besluit tot stand bren gen. maar moet groeien rond een middelpunt van kracht, waaromheen zich geleidelijk de positieve krachten van het volk samenpakken. Dit verschijn sel is reeds in vollen gang, al blijkt er naar buiten niet voortdurend van. De kracht van de volksche wereldbeschouwing is zoo groot, dat zij geleidelijk alle gezonde krachten in het volk onder haar in vloed brengt. De meer of minder volksvreemde of verouderde wereldbeschouwingen, die zich daar naast nog staande houden, zinken geleidelijk naar j het tweede plan, omdat zij nog slechts die elemen- ten uit het volk kunnen binden, die in een of ander opzicht niet mee kunnen komen, in welke de volles- kracht niet in haar hedendaagsche dynamiek leeft. De volksche wereldbeschouwing doet bewust een beroep op het Germaansche erfgoed in ons volk. Zij werkt dus selectief in dien zin, dat zij menschen met een bepaalden aanleg naar voren brengt. Uit het volle wordt een nieuwe leidende groep naar voren gebracht door den strijd voor de nieuwe we reldbeschouwing zelf. Sluimerende krachten in het volk worden gewekt; een nieuwe levensstijl dringt door, een nieuwe cultuur wordt in beginsel gebo ren. De leiding der volksgemeenschap gaat op een andere volksgroep over. Het eenheidsgepraat der anderen staat daar naast als een uiting van machteloosheid. Het leidt tot niets en kan de historische ontwikkeling toch niet tegenhouden." F AILLIS SEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v Graaf en Co., N.V. Amsterdam). Surseance van betaling: 17 September 1940 is aan Willem Geertrudis Sophius van der Pol, wonende te Amsterdam, 1ste Oosterparkstraat 50 (Procureur mr. J. J. P. To- nino) op het daartoe door hem ingediend verzoek schrift surcéance betaling verleend tot 14 Februari 1942, met benoeming wederom van Mr. A. H. van Namen, te Amsterdam, Amstel 175, tot bewind voerder. Uitgesproken: 18 Sept.: N.V. Koninklijke Fabriek van Meijer' Suikerwerken, gevestigd te Amsterdam, aldaar kantoor houdende aan de Charlotte de Bourbon straat 36. R. C. Mr. G. C. B. E. Suringar, Cur.: Mr. F. P. The Rohling, Heerengracht 420, Am sterdam. 18 Sept.: Wouter Leendert Reedijk, schilder, 's-Gravendeel, Beneden Molendijk 17, thans gijzeling in het Huis van Bewaring te Dordrecht. R. C. Mr. Bentfort van Valkenburg, Cur. Mr. I. J. Dutilh, Dordrecht. 19 Sept. T h. J. ter Horst, rijwielhandelaar, Arn hem-Zuid, Suikerland no. 7. R. C. Mr. F. M. Pleij te. Cur. Mr. H. G. Brinkert, Arnhem, Nieuwe Plein 38. 19 Sept. Chr. Wiedijk, schilder, Alkmaar, Oude j Gracht 243. R. C. Mr. H. Th. A. van der Loos. Cur. Mr. A. V. M. Leesberg, Alkmaar. I 18 Sept.: Theodoor Scheeren, smid, Wessem, R. C. Mr. E. Franquinet, Cur. Mr. L. Tripels, Roermond. Vernietigd door het gerechtshof te Amsterdam: 10 Sept. Max Horn, Amsterdam, 2e Boerhaave- straat 66. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 6 Sept. N. H. Oudejans, schilder, Heiloo. 16 Sept. H. J. Maaskant, Voorburg. 16 Sept. H. van Rijn, slager, den Haag. 17 Sept. C. Leen, vleeschgrossier, Koog aan de Zaan. 18 Sept. C. Samas, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 16 Sept.: A. Korff, schoenmaker en schoen winkelier, Aalsmeer. Geëindigd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst. Uiti. iy2 pet Maastunnelbouw vordert gestadig. De bouw van de tunnel onder de Maas vor dert gestadig. Men kan thans van den wal af door wandelen tot in het vijfde stuk, waarbij men het midden van de rivier passeert. Het stuk no. 9, dat aansluit op het ventilatie gebouw op den linkeroever, is dezer dagen gelegd, waaraan de stukken 8 en 7 zullen worden aange sloten. Het tunnelstuk no. 6 zal dan tusschen 5 en 7 worden neergelaten, waarna de geheele tunnel compleet is. De schotten tusschen het eerste tunnelstuk en het ventilatiegebouw op den linker oever zijn weg gebroken, zoodat van de landzijde af - een on gehinderde doorgang tot in de riviertunnel moge lijk is. Op den rechter oever wordt thans druk ge werkt aan het tweede gedeelte van het verkeers plein bij den Westzeedijk, waar het tweede tweetal onderdoorgangen komt. De werkzaamheden aan de laatste drie tunnel stukken in de Waalhaven naderen haar einde. Stuk acht is gereed gekomen en reeds naar de plaats ge sleept, waar het voor de versleeping over de rivier naar zijn uiteindelijke plaats van bestemming ge leed wordt gemaakt. Ook de bouw van de machine-installaties heeft regelmatigen voortgang. De ventilatoren op den rechter oever zijn vrijwel klaar. In de groote ma chinezaal op den linker oever wordt aan de montage van deze groote machines hard gewerkt. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Hiermede berichten wij aan onze geachte cliëntèle de ontvangst der nieuwe Onze speciale etalage geeft U een beeld van de dit jaar bijzonder chique modellen in vele najaarstintea PLEIN 10 HAARLEM Een vroolijke gast is Achillea in onzen najaars border, waar ze met gele of roode bloemschermen, in groote groepen bijeen, voor prachtige vlammen de najaarstinten zorgt. Daar is allereerst Achillea filipendulina Parker, met mooie' goudgele bloemschermen, die een meter boven den grond haar kleurenschat draagt. Even eens met gele bloemen, maar meer citroengeel, bloeit de ongeveer een halve meter hooge Achillea taygetea. Prachtig karmijnrood zijn de bloemen van Achil lea millefolium Kelwayi en iets donkerder kar mijnrood die van Achillea millefolium Crimson. Beauty die beide ruim een halven meter hoog wor den. Hoewel de bloemschermen eigenlijk vrij stijf zijn, vormen ze ter variatie tusschen lossere zomer en najaarsbloemen toch juist een zeer geliefde ver siering. De beide geelbloemige soorten zijn iets eerder uitgebloeid, de bloei duurt ongeveer van Juli tot Augustus. De roode variëteiten bloeien tot ver in den herfst tot eind October. Ze groeien het best op lichten zandgrond en op een zonnig plaatsje. Behalve voor den border heeft Achillea ook vele vertegenwoordigers, die het uitstekend doen in den rotstuin.' Ook deze verlangen een lichten zandigen bodem een zonnige standplaats. Ze blijven over het algemeen lager en hun bloemkleur is meest wit of geel. Zooals de Hollandsche naam al aanduidt, dui zendblad, hebben zoowel de border- als de rots- tuinsoorten alle veerspletige bladeren met lancet- vormige ingesneden slippen. Voor den rotstuin geschikt is onder andere Achil lea tomentosa, met mooie varenachtige donker groene bladen en goudgele bloemhoofdjes. Deze plant wordt ongeveer een kwart meter hoog en bloeit van Juli tot September. Zeer mooi is ook Achillea Clavennae, met viltig behaarde blaadjes en witte bloemen, en haast nog mooier Achillea Clavennae argentea, die zilverwitte getande blaadjes heeft en eveneens witte bloemen. Beide worden niet veel hooger dan vijftien centi meter, (Achillea Clavennae zelf soms wel een kwart meter hoog), en vormen een prachtig wit plekje in den rotstuin. Met groote witte bloemschermen bloeit Achillea Kelleri, die grijsgroen .geveerde blaadjes heeft en van Juni tot October bloeit. Er zijn nog veel andere variëteiten geschikt voor den rotstuin, de één is al vroolijker dan de andere en alle groeien ze gemakkelijk en hebben niet heel veel verzorging noodig. Ze kunnen het zelfs wel stellen op vrij armen zandgrond, dan is het echter toch wel aan te bevelen af en toe eens goede mest toe te voegen. Maar dat ze veeleischend zijn kan niemand toch van ze zeggen. En de vroolijke fleurigheid, die Achillea zoowel aan den rotstuin als aan den border kan geven, maakt deze plant dan ook tot een geliefden bewo ner van onze tuinen. A. J. D. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe haring uit Denem-.fken wc Ht hier te lande in ijs ingevoerd en te Scheveningen gekaakt, hetgeen aan vele handen werk biedt. De haringkakers aan den arbeid. (Foto Schimmelpenningh.). Concentratie van Amusements- kunstenaars. De N.O.K.A. opgericht. AMSTERDAM. 20 September. Donderdag 19 September is onder leiding van mr. J. F. v. Royen, algemeen secretaris van het hoofdbestuur van P. T. en T., in zijn kwaliteit van voorzitter van de Al- gemeene Nedrlandsche Kunstenaars Organisatie (N.O.K.), te Amsterdam opgericht de Nederland sche Organisatie van Kunstenaars op het gebied der Amusementskunst. Tot deze organisatie, waarvoor zeer groote be langstelling uit vakkringen bestond, zijn bereids vele vooraanstaande kunstenaars uit alle takken der amusementskunst (operette, ï-evue, cabaret etc.) als lid toegetreden. De oprichting dezer orga nisatie beteekent een belangrijke concentratie op het gebied der amusementskunst, aangezien niet alleen uitvoerende en scheppende kunstenaars, doch ook ondernemers en bemiddelaars in de N. O. K. A. worden opgenomen. De N.O.K.A. heeft zich tot haar taak gesteld naast de stoffelijke belangen der leden in niet mindere mate de cultureele belangen van de amu- sements-kunstenaars en de amusementskunst in, Nederland te dienen en te beschermen. Het is haar streven om alle kunstenaars in deze organisatie te vereenïgen, teneinde met kracht het in de statuten gestelde doel te kunnen bereiken. Naast het bestuur wordt een raad van arbitrage ingesteld, die alle geschillen, waarin leden der or ganisatie uit hoofde van hun beroep betrokken zijn, zal hebben te beslechten. Als leden van den. raad van advies werden be noemd de heeren Bob Peters, F. Mikkenie, Kees Pruis, F. Muriloff en Antonini. Het bestuur bestaat uit de# heeren H. de Wolf, voorzitter, Kees van Dam, 2e voorzitter, Herman Tholen, 2e secretaris, Louis Noiret, 2e penning meester, C. Faveur en Piet Muyselaar, commissa rissen, terwijl als secretaris-penningmeester fun geert de heer E. L. Bakhuïjs, Joh. Vermeerstraat 34, Amsterdam. Kolonel De Koningh inspecteur- generaal der politie. Bij beschikking van den Rijkscommissaris is vol gens de Duitsche Zeitung in den Niederlanden de kolonel der marechaussee A. W. de Koningh, thans inspecteur der marebhaussee, benoemd tot inspec teur-generaal der Nederlandsche politie.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5