Opgave van oexeenigingen en stichtingen- Vordering van onroerende goederen voor de Duitsche Weermacht idelijk A A Jj PAG 23 SEPTEMBER 1940 )nttrekking Bepalingen inzake de schadevergoeding slechts prAVENHAGE. 21 September. Het ver- «enblad bevat een verordening van den issaris voor het bezette Nederlandsche "betreffende ingebruiknemening van be- o' en onbebouwde onroerende goederen ten p van de Duitsche weermacht. &j wordt bepaald: Tkel 1 Bebouwde en onbebouwde grond- met al hetgeen zich, als onroerend goed door ming daarop bevindt en daartoe behoort ^r) 'worden, indien noodig, door de Duit- iweermacht door middel van vordering in ge- 'Cr!n gDoor6 het bloot feit der vordering gaat irht op het uitsluitend gebruik van het on- d goed over op de Duitsche weermacht, "i Hkel 2 Een onroerend goed wordt geacht Herd te zijn, wanneer het vorderingsbewijs Pv het aan de verordening toegevoegde Wtë. is aan de Nederlandsche ge nie bTnnen welker gebied het onroerend goed Door deze Nederlandsche gemeente moet van /vordering onverwijld mededeeling worden ge- aan den eigenaar van het onroerend goed, i Pde aan hem, die tot het onmiddellijk gebruik Jan gerechtigd is. Atikel 3- (1De Duitsche weermacht kan rie ingebruikneming van een onroerend goed die tot het onmiddellijk gebruik daarvan 1 is, schadeloosstelling verleenen. Deze ÊAadeloosstelling bedraagt jaarlijks: a. voor grond- In welke voor landbouwdoeleinden worden Shit het bedrag der jaarlijksche pachtwaarde; voor 'andere gronderven, twee derde deel van hedrag der jaarlijksche huurwaarde; c. voor al w «een zich, als onroerend goed door bestemming net onroerend goed bevindt en daartoe be- fet (inventar) 6 pet. van zijn waarde als roerend jan hem. Als jaarlijksche pachtwaarde wordt aan een het bedrag, dat binnen de grenzen der «lelijkheid voor het gevorderde gronderf jaarlijks r-ït betaald of verkregen kan worden. (3Als jaarlijksche huurwaarde en als waarde 1 roerend goed wordt aangenomen de waarde, door den dienst der belastingen als zoodanig ebielijk is of wordt vastgesteld. u) Met bodemschade, oogstderving, bemoei al in de uitoefening van het bedrijf, gederfde lost uit de exploitatie van bebouwde gronderven waardevermindering van gronderven ten ge- r van het gebruik wordt bij het vaststellen ie°schadeloosstelling geen rekening gehouden. PACHT- OF HUURWAARDE. Artikel 4. (10 Bij de vaststelling der pacht- tsarde moet het bevoegde pachtbureau worden jboord, ten einde advies uit te brengen. De Sehrmachtsbezirksverwaltung" is aan dit advies iet gebonden; zij stelt de schadeloosstelling naar jgen goeddunken vast. j (2). Bij de vaststelling der huurwaarde of der narde als roerend goed moet van de bescheiden zich onder de onder het departement van •inanciën ressorteerende diensten bevinden, wor. uitgegaan. Is uit bedoelde bescheiden de waarde der gevorderde goederen niet vast te stel le of is daaruit deze waarde ook niet door verge lijking met de waarde van goederen van soortge- |ken aard of ligging noch door bepaling van het irenredig gedeelte der waarde eener zaak, die iechts gedeeltelijk is gevorderd, vast te stellen, lender op moeilijkheden van grooteren aard te riten, dan bepaalt de „Wehrmachtsbezirksver- waltung" naar zijn goeddunken het bedrag der tóadeloosstelling. (3). De pachtbureaux en de onder het depar tment van Financiën ressorteerende diensten zijn Toplicht over de waarde van een gevorderd p«d inlichtingen te verschaffen aan instanties der ü.itsc'ne weermacht. Artikel 5. Bedraagt de schadeloosstelling, als fcdoeld in de artikelen 3 en 4 minder dan de pacht, huur of eenigerlei andere vergoeding, welke lÜ, die tot het onmiddellijk gebruik verschuldigd dan wordt het bedrag dier vergoeding voor den far der vordering verminderd tot het bedrag der ïhadeloosstelling. Wox*dt in het geheel geen scha- toegekend, dan vervalt de verplich te tot het betalen dezer vergoeding. .Artikel 6. (1). Hij, die aanspraak maakt op töadeloosstselling, dient bij den burgemeeter een tot schadeloosstelling, volgens het aan de verordening toegevoegde model, in. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van de voor ïh vaststellen van de waarde noodzakelijke be- ieiden. De gemeente stelt, lettende op artikel 3 b artikel 4, lid 1 en 2, voor zooveel mogelijk ie waarde van het gevorderde goed vast en legt Mt verzoek met bijlagen en eventueel vergezeld vb de door haar vastgestelde waarde aan de Wor haar bevoegde „Wehrmachtbezirksverwaltung" "oor. UITBETALING. Artikel 7 (1). De gemeenten kunnen maande- f-'k de helft van het per maand verschuldigde der op den voet van de artikelen 3 en 4 elde schadevergoedng uitbetalen aan den artikel 3 bedoelde gerechtigde,, voordat de oegrootheid der te verleenen schadeloosstelling leurd^6 "^^^tbezirksverwaltung" is goedge- (2). Het uiteindelijke bedi-ag der schadeloosstel- J* "ordt door de „Wehrmachtbezirksverwaltung' kef k maakt de dienovereenkomstig uit te I ren ^dragen maandelijks over aan de gemeen- '^verdere uitbetaling aan de gerechtigden, t Hy die volgens artikel 3 recht op' schade- - telling heeft, evenals een gemeente, die be- lichtst 3'S- in 1 bedoeld, heeft ver- j.;v' Aan binnen twee weken, nadat de be- ofJ van de „Wehrmachtbezirksverwaltung" hem J, °r 15 medegedeeld de beslissing van den hoofd- v-iv fchef-intendant) bij den weermachtbe (41 W 'n ^ederland inroepen, hj j,neer de gemeente, op de wijze als ir ™oeM, aan den gerechtigde meer uitbetaald w ^em v°lgens de vaststelling van de V^'inachtbezirksverwaltiing'' of volgens de be- ^en hoofdintendant (chef-intendant) bij (jjjj ~~*®achtbevelhebber in Nederland toekomt, de aar> den gerechtigde uitbetaalde scha- 1 "ig alleen dan terugvorderen, wanneer „Ciun bij het ontvangen der schadeloos- heid er af t °f te" gevolge van grove onachtzaam- iinj, m.ede bekend was, dat hem een zoo- deel n-af 'n geheel niet of althans voor toekwam. Voor zoover een gemeente (Adv. Ingez. Med.) dientengevolg in een mate, die de grenzen der bil lijkheid overschrijdt, schade lijdt, wordt deze door het Rijk der Nederlanden gedragen. UITZONDERINGEN. Artikel 8. De artikelen 3, 4 en 6 van deze ver ordening zijn niet van toepassing op: 1), Gronderven van Nederlandsche regeerings- organen en bureaux, met inbegrip van de opstallen en al hetgeen zich, als onroerend goed der bestem ming, op een en ander bevindt en daartoe behoort (inventar). 2). Alle versterkings- en verdedigingswerken en vlieghaveninstallaties der vroegere Nederlandsche zee- en landmacht, ook al zijn deze niet het eigen dom van het Rijk der Nederlanden. 3). Gronderven met inbegrip van de gebouwen en al hetgeen zich, als onroerend goed door bestem ming, op of in een en ander bevindt en daartoe behoort (inventar), welker eigenax-en zich buiten het bezette Nederlandsche gebied bevinden, tenzij de hoofdintendant (chef-intendant) bij den weer- machtbevelhebber in Nederland in een bepaald ge val het toekennen van schadeloosstelling toestaat. Artikel 9. Deze vérordening is niet van toepas sing op: 1). Gebouwen met inbegrip van al hetgeen zich als onroerend goed door bestemming, daax-in bevindt en daartoe behoort (inventar), die volgens de verordening No. 50/1940 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied ge vorderd worden. 2). Bebouwde en onbebouwde gronderven met al hetgeen zich, als onroerend goed door bestem ming, daarop of daarin bevindt en daartoe behoort (inventar), die vanwege de Duitsche weermacht gehuurd of gepacht zijn. Artikel 10. Geen schadeloosstelling wordt toe gekend voor het gebruik van 29 Mei 1940 door de Duitsche weermacht van onroerende goederen, met inbegrip van al hetgeen zich, als onroerend goed door bestemming, op of in een en ander bevindt en daartoe behoort (inventar). Artikel 11. Deze veroi'dening sluit een schade loosstelling van den betrokkene door het Rijk der Nederlanden niet uit. Artikel 12. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Slechts tijdelijk onttrokken. GRAVENHAGE, 21 Sept. De verordening van den Rijkscommissaris betreffende de ingebruik neming van bebouwde en onbebouwde erven voor doeleinden van de Duitsche weermacht, sluit den kring der verordeningen, waarbij de vergoedingen voor verlichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht worden geregeld. In tegenstelling tot de z.g. R-verrichtingen-veror dening (nr. 49/40), gaat deze verordening er van uit, dat de weermacht erven slechts voor tijdelijk gebruik noodig heeft, en niet voorgoed aan den eigendom behoeft te onttrekken. De vordering van een zoodanig erf geschiedt door schriftelijke mede deeling aan de gemeente, waarin het erf gelegen is, welke gemeente den eigenaar en den directen ge bruiker hiervan onverwijld in kennis moet stellen. Voor het in gebruik nemen kan dë"weernxacht een schadevergoeding betalen en wel aan den tot direct gebruik van het erf gerechtigde. Deze schadeloosstelling bedraagt voor landbouw gronden het bedrag van de jaarlijksche pachtwaarde voor andex-e gronden tweederde deel van de jaar lijksche huurwaarde, en voor alles wat zich op het erf bevindt zes procent van de waarde. De waarde wordt volgens een vrij oordeel, echter na raadple ging van Nederlandsche'instanties, zooals de pacht bureaux en belastinginstanties, vastgesteld. Hij die aanspraak maakt op de schadeloosstelling moet het verzoek daartoe bij den burgemeester van de ge meente, waarin het erf is gelegen, indienen. De ge meente kan als voorschot maandelijks de helft van het waarschijnlijk per maand als schadevergoeding uit te betalen bedrag beschikbaar stellen. Is de schadevergoeding lager dan een vergoeding (pacht, huur, enz.), welke de tot direct gebruik ge rechtigde voor het gebruik van het erf betalen moet, dan wordt deze vergoeding verminderd tot het be drag van de door de weermacht betaalde schade loosstelling. Geen schadeloosstelling wordt betaald voor het in gebruik nemen van ex*ven van Nedex'landsche re- geeringsorganen en Nederlandsche regeeringsinstan- ties, van verstex'kings-, verdedigings- en vlieghaven installaties der vroegere Nedeiiandsche zee- er landmacht, alsmede van erven, waarvan de eigenaar zich buiten het bezette Nedex'landsche gebied be vindt. In het laatste geval kan de chef-intendant bij wijze van uitzondering een billijke schadeloosstel ling toestaan. Natuurlijk geldt deze verorde ning niet voor veiTichtingen, welke als inkwartie ring vallen onder de verordening nr. 50/1940, als mede in gevallen waarin de Duitsche 'weermacht volgens privaatrechtelijke overeenkomst gehuurd of gepacht heeft. Een schadeloosstelling wordt slechts verleend voor ingebruiknemingen na den 29sten Mei 1940. Een verdere schadeloosstelling van de betrok kenen door Nederlandsche instanties wordt door deze verordening niet uitgesloten. (A.N.P.) Indien de vereeniging geen economisch doel heeft V. V. E.-V. V. B. (3-2) In een wedstrijd waarin de thuisclub een gx-oot gedeelte door sneller tempo de meerderheid had, zijn dus de eerste en waardevolle punten binnen. De gasten verschenen met twee invallers. Of dit voor de WB-ers als excuse mag gelden voor het door haar vertoonde spel is zeer te betwijfe len. Het uitvallen van van 1 of 2 spelers mag als zoodanig een verzwakking beteekenen. het spel type mag niet van een zoodanige gehalte worden, dat men zich moet afvragen: Is hier soms van onderschatting sprake. Nu waren er vele zwakke punten in het ver toonde spel en van de linies. Het backstel StrobbeLautsing was zeer slecht. Het op stellen van Strobbe is foutief. Hij waagt zich niet van zijn standplaats voor het doel af te gaan, als tactisch het bezetten van een meer naar voren gelegen plaats noodzakelijk is. In het begin van den wedstrijd bracht dit door de snelle WE-aanvallen angstige momenten. De spil der Wijk aan Zeeërs, die meer aanvallend dan ver dedigend werkte, plaatste de ballen over de mid- denline der WB-ers heen meest op links, waar de bal bij de zich goed opgestelde voorhoede-spelers kwam. De zoo snelle buitenspelers der VVE-ex-s reageerden hier keer op keer op. Dit spel bleef zoo den geheelen wedstrijd beheerschen tot ver in de tweede helft. Het vei'trouwen in beide backs was bij de WB-middenlinie zoek, waardoor zij genoodzaakt was een verdedigende positie in te nemen. Verwonderlijk is het dat de beide haif- spelers van de Wijk aan Zeeëi's zich niet meer bij dit aanvalsspel hunner clubgenooten aan sloten. Het stelt het vertoonde spel daartegen over van VVB in het juiste licht. Zij wist niet en was ook onmachtig daartoe, welk tegenspel hier tegenover te plaatsen. Voor de rust scoorde Ver- zaalberg tweemaal. Na de rust heeft er een omzetting plaats bij de WB-ers. Spruit is thans middenvoor, Valk linksbinnen. Maar ook dan is er van eenig ver band geen sprake. De backs konden de aanvallen der WB-ers dan ook zonder veel moeite keeren. Nadat Verzaalberg de stand op 30 gebracht had, zagen we kort na elkaar de Wijk aan Zeeërs twee foutjes maken, die beide even zoovele doel punten opleverden. Even dreigde VVB het spel te verplaatsen, maar zij miste de energie en het doorzettingsvei'mogen. Einde 32. Beverwijk—Zeemeeuwen (6—0) De competitie hebben de roodwitte Beverwij kers met een flinke overwinning ingezet, die zij volko men verdienen. Hoewel Zeemeeuwen goed partij gaf, vooral voor de rust, kon zij toch qua spel en techniek tegen Beverwijk niet op. In.de eerste helft viel dit niet zoo bijzonder op, omdat ook de thuis club er toen heel weinig van terecht bracht. Het begin van dezen wedstrijd beloofde echter veel, want Beverwijk ging direct na den aftrap met vlugge open aanvallen van start, die de Zand- voorter verdediging veel hoofdbrekens kostte. Al deze aanvallen leverden niets op en zoo kon lang zamerhand Zeemeeuwen het spel meer ver plaatsen. Geruimen tijd ging het spel nu gelijk op en neer, totdat Max-kx met een hard schot opnieuw een kort offensief op het Zeemeeuwendoel inluid de. Ook dit scheen op niets uit te loopen, doch na ruim 20 minuten spelen zette Holman scherp voor. De doelvei'dediger verzuimde snel genoeg uit loopen, waardoor Marx langs hem heen het leder in het doel plaatste. (10). Doordat de verdedi ging even het zelfvertrouwen kwijt was kwamen er nog meer kansen welke, echter alle onbenut bleven. Ondanks het feit dat Beverwijk, dat met een stei'k teruggeti-okken middenlinie speelde, het beste van het spel hield kon Zeemeeuwen het meerma- 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Het Verorde- 1 ningenblad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende bepalingen ter verkrijging van een overzicht (Erfassung) van vereenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doel. Hierin is bepaald: ARTIKEL 1. 1. Alle vereenigingen van personen (vereeni gingen, bonden, organisaties en soortgelijke in stellingen) alsmede alle stichtingen in het bezette Nederlandsche gebied, zonder economisch doel, moeten binnen 20 dagen na het in werking treden van deze vërordening worden opgegeven bij den bevoegden procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie. 2. Bevoegd is de procureur-generaal, fungee rend directeur van politie, binnen wiens rechts gebied de vereeniging van personen of de stich ting is gevestigd. Wanneer er geen pdaats van vestiging is, dan wordt de bevoegdheid bepaald naar de plaats, waar het bestuur wordt uitge oefend. Is ook deze niet aan te wijzen, dan geldt de plaats, waar hij, die op den voet van artikel 3 tot aanmelding gehouden is, zijn woonplaats of zijn gewoon verblijf heeft. ARTIKEL 2. 1. Een vereeniging van personen wordt geacht geen economisch doel na te streven, wanneer haar doel niet in de eerste plaats gericht is op het verkrijgen van op geld waardeerbare voor- deelen ten behoeve van de vereeniging of van haar leden. 2. Het eerste lid is van overeenkomstige toe passing op de in artikel 1 genoemde stichtingen. ARTIKEL 3. Het bestuur van de vereeniging van personen of van de stichting of, hij onstentenis daarvan, hij, die met de dagelijksche leiding is belast, is tot het doen der opgave gehouden. Ontbreekt ook laatstbedoelde dan dient de opgave te ge schieden door dengeen, die de belangen van de vereeniging of stichting waarneemt", hetzij krach tens een hem van overheidswege gegeven op dracht (bijvoor-beeld als liquidateur), hetzij krachtens eenige andere lastgeving. ARTIKEL 4. (1) De opgave geschiedt door het indienen van een ingevulde vragenlijst en van een vermo gensstaat. De indiening dezer stukken geschiedt in duplo. Twee exemplaren der statuten dienen te worden bijgevoegd. (2) Zij, die tot het doen der opgave gehouden zijn, moeten tijdig aan de in artikel 1 genoemde instantie een verzoek om toezending van de be- noodigde formulieren indienen, een en ander onder nauwkeurige opgave, op welke der in het eerste lid van artikel 1 genoemde organisaties dit verzoek betrekking heeft. ARTIKEL 5. (1) Tot nader order mag over bestanddeelen van het vermogen van de in het eerste lid van artikel 1 genoemde vereenigingen slechts worden beschikt, voor zoover dit voor de loopende zaken en voor het vereenigingsletven noodzakelijk is. Boven en behalve voornoemde rechtshandelingen mogen geen rechtshandelingen worden verricht of verklaringen worden afgegeven, waardoor op eenigerlei wijze over bestanddeelen van het ver mogen wordt beschikt of verplichtingen daartegen in het leven worden geroepen. (2) Het eerste lid is van overeenkomstige toe passing op stichtingen zonder economisch doel. (.3) Rechtshandelingen, in strijd met de bepa lingen van het eerste of tweede lid verricht, zijn van onwaarde len tot doelman van Roon brengen. Van Roon had stevige en trapvaste backs voor zich, maar die elkaar vaak niet begrepen. Meer dan eens vielen zij samen één speler aan, waardoor de Zandvoox-- ters vrij voor doel kwamen te staan. De voorhoede van Zeemeeuwen was echter niet het stei'kste deel van het elftal. Vaak aardig sa menspelend, maar voor doel was het mis en geen schutter, die van Roon op proef kon stellen. Rust 1—0. In de tweede helft kweet het middentrio zich direct meer van de aanvallende taak. met het ge volg, dat de bezoekers in de verdediging gedrongen werden. Voor het doel werd echter zoowel door Be verwijk als door de gasten geprutst. Beide doelver- dedigers hadden tot dusver dan ook een zeer gemak kelijke taak gehad. De eerste keer, dat de Zand- voorter doelman getoetst werd, leverde dit indirect een doelpunt op. Hij stompte het harde schot cor- ner, welke Teeling zoo nauwkeurig nam, dat deze zonder dat iemand het leder aanraakte in het doel verdween. (20). Dit doelpunt was voor Bever wijk de stimulans om er nog een schepje op te gooien. De verdediging der bezoekers werd danig op de proef gesteld en menige keer ontsnapte het doel aan een doorboring. Teeling was het, die uit een corner het leder inzette (30). Wel pro beerde Zeemeeuwen nog door een omzetting in het elftal aan de nederlaag te ontkomen, maar het gaf niets. Achtereenvolgens scoorden J. Albers en Markx (5—0). Kort voor het einde van dezen wedstrijd maakte Holman het halve dozijn vol. D. E. M.-A. D. O. (4-3) De traditie getrouw was de strijd tusschen deze twee rivalen weer uiterst spannend. Met een 43- nederlaag stuurde D.E.M. het Heemskerksche A.D.O. naar huis terug. ARTIKEL 6. (1) Personen, als in artikel 3 bedoeld, die de op gave niet tijdig doen, of die bij de opgave onware of onvolledige gegevens verstrekken, worden ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar en met geldboete Van ten hoogste twee dui zend gulden of met een dezer straffen. (2) met gelijke straffen wordt gestraft hij die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 5. (3) Handelingen, als bedoeld in lid 1 en 2, zijn misdrijven. ARTIKEL 7. De bepalingen vah de verordening no. 24/1940 blijven van kracht. ARTIKEL 8. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. MEVR. ANS STROINK LEERARES AAN HET AMSTERDAMSCH CONSERVATORIUM. In de vacatux-e-mevr. Ria Focke heeft het be stuur van het Amsterdamsche Conservatorium benoemd tot leerares voor bijvak zang mevrouw Ans Stroink te Haarlem. VOOR DEN KRIJGSRAAD. De persdienst van de N.S.B. meldt, dat van den auditeur-militair in den Haag bericht is ont vangen, dat de klachten tegen den kapitein die in den nacht van 13 op 14 Mei j.l. te Alkmaar ver schillende vrouwelijke leden der N.S.B. heeft ge dwongen zich geheel of nagenoeg geheel te ont- kleeden, naar den krijgsraad zijn verwezen en dat het voor-onderzoek door den officier-commis saris nagenoeg is voltooid. 1940. Een arm vol prachtige oogst voor cte munter- campagne, welke weer voor de deur staat en waarvoor de eerste pluk in de Haarlemmermeer een aanvang heeft genomeri. (Foto Pax Holland.) DE VOORRAAD VOOR HET KOMENDE JAAR. De bietenoogst is begonnen en binnenkort worden ze weer bij honderdduizenden tegelijk in de fabrieken ver werkt. De eerste oogst wordt in de Haarlemmermeer verzameld. (Foto Pax Holland.} Noteering van 20 September Spinazie per kilo 813. Postelein per kilo 711. Andijvie 100 stx\ 1.502.50. Koolrapen per zak 1.20. Wox-telen per bos 57 Yz Bieten per kilo 26. Aardappelen, klei per kilo 46'/2 Snijboonen per kilo 1426 Heereboonen per kilo 1014 Roode kool per stuk 811. Savoye kool per stuk 10. Bloemkool per stuk 617. Uien per kilo 5. Prei per kilo 58. Sla per 100 krop 1.002.75. Pieterselie per kist 11. Selderie per kist 12. Appelen per kilo 822 Peren per kilo 820. Pruimen per kilo 15. Druiven per kilo 36. De gewijzigde onderwijsverordening. Onlangs is in werking getreden een wijziging der „verordening regelende het openbaar onder wijs, uitgebreid lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs in de gemeente Velsen." Volgens deze verordening worden de openbare lagere scholen niet meer aangeduid met een let ter, maar met een nummer. De nummering is, naar wij Zaterdag reeds hebben gemeld als volgt: School A aan de Kerkstraat wordt school no. 1, school J. Hadleydwax'sstraat wordt school no. 2, school D, Heidestra&t wordt school no. 3, school H, Le Mairestraat wordt school no. 4, school K te Velsen wordt school no. 5, school E. Eksterlaan wordt, school no. 6, school G, Wijkei'straatweg wordt school no. 7, school F, Santpoort wordt school no. 8, de U.L.O. school Platanenstraat wordt school no. 9, de B.L.O.-school Houtman straat wordt school no. 10. Verder is in deze verordening bepaald: Leerlingen van de scholen nos. 1, 3 en 5, die het onderwijs in het 7e leerjaar wenschen te volgen, worden na volbrenging van het 6e leer jaar geplaatst respectievelijk op de scholen nos. 2, 4 en 6. Het onderwijs omvat: 1. voor de gewone lagere scholen de vakken ge noemd onder de letters a tot en met k van arti kel 2 der Lager-onderwijswet 1920, waaraan kun nen worden toegevoegd één of meer der vakken genoemd onder de letters 1, n en r. Voor elke school wordt de omvang der leerstof afzonderlijk vastgesteld, met dien verstande, dat de scholen nos. 2, 5, 6, 7 en 8 gelegenheid moeten geven tot opleiding voor Middelbaar- en Voorbe reidend Hooger Onderwijs. 2. aan school no. 9 de vakken, genoemd in ar tikel 2 der Lager-Onderwijswet 1920. onder de letters a tot en met q. Om tot de gewone lagere scholen te kunnen worden toegelaten moeten de leerlingen vóór 1 October van het kalenderjaar, waarin die toe lating geschiedt, den leeftijd van zes jaar bereikt hebben. De toelating heeft plaats éénmaal per jaar en wel op den eersten schooldag na de zomervacan- tie. Om tot school no. 9 te kunnen worden toege laten moeten de leerlingen op. den dag der toe lating de 6e klasse eener lagere school hebben doorloopen. De jaarlijksche inschrijving. De jaarlijksche inschrijving der leerlingen voor de gewone lagere scholen en voor de school voor uitgebreid lager onderwijs moet geschieden in de laatste helft der maand Mei aan de scholen door de betrokken hoofden. Burgemeester en Wethouders beslissen op welke school de leerlingen zullen worden geplaatst, zulks met inachtneming van het volgende: a. dat de kinderen zooveel mogelijk worden toe gelaten tot de school, welke staat in de omgeving, waar de ouders of verzorgers wonen; b. dat overigens zooveel mogelijk met de wen schen van de ouders of verzorgers rekening zal worden gehouden. Tusschen tij dsche toelating van leerlingen, die reeds vroeger een school voor gewoon lager on derwijs hebben bezocht en wier ouders of verzor gers zich in deze gemeente komen vestigen of binnen de gemeente zijn verhuisd, mag door de hoofden der scholen slechts geschieden, indien hun wordt overgelegd een schriftelijk bewijs van toelating, af te geven door of vanwege Burge meester en Wethouders. Het hoofd der school voor uitgebreid lager on derwijs mag tusschentijds leerlingen tot zijn school toelaten, doch moet van elke toelating binnen drie dagen kennis geven aan Burgemees ter cn Wethouders. Kinderen van tijdelijk in deze gemeente ver blijvende schippers kunnen worden toegelaten op de scholen nos. 1 en 7. B. en W. kunnen leerlingen van de eene school naar de andere overplaatsen. In den regel zullen deze overplaatsingen slechts plaats hebben bij den aanvang van een nieuw schooljaar. BELLAMYMEETING GING NIET DOOR. De door de Nederlandsche Vereeniging Bellamy uitgeschreven openluchtbijeenkomst, welke Zon dagmiddag j.l. in het gemeentelijke park Velser- beek gehouden zou worden, is niet doorgegaan, omdat de betrokken autoriteiten de toestemming daartoe weigerden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5