IJmuider Courant BERICHT Bonnen die thans geldig zijn: „.llllgww DAGBLAD VOÜK VELSEN, 1JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN ritten beschieten Dakar. Iwikaansche Pacific- iW naar Singapore? V ervoederverbod voor aardappelen. Eer aan het paard. De verduistering Ja( jaargang No. 276 yüg«ve lourens Coster, Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93( Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nunnmers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels /O.d'O, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. l0otam van generaal de Gaulle door fmschen gouverneur afgewezen. hi door de Franschen beantwoord. (KèVE, 23 sept. (D.N.B.) Naar uit Vichy "jd wordt hebben Engrelsclie oorlogssclie- [Tjlaandagniidda? het vuur geopend op de Lsclie haven Dakar in West-Afrika en de Lr liggwde Fransche oorlogsschepen. Op een ir Engdsche schepen bevond zich, aldus dit yricht. de vroegere generaal de Gaulle, die M den gouverneur-generaal van Fransch lat-Afrika overgave der kolonie eischte. De «nrt'meur wees het ultimatum af, waarna de rjtflichen het vuur openden, dat door de fmschen beantwoord werd. Da avonds heeft de Fransche regeering zich deze gebeurtenis bezig gehouden. In een fa haar uitgegeven communiqué wordt ge gasteerd dat de vroegere generaal de Gaulle fcsaan het hoofd van buitenlandsche strijd- fcaaten den aanval tegen Franschen leidt. Degene, die nog geaarzeld had zich tegen de- „verrader" te keeren zullen nu de oogen In welingelichte Fransche kringen te Vichy kt men er den nadruk op, dat de afschei- è?spogingen van de Gaulle in Togo, Dahome, e Reunion, de Antillen, de Hebriden en Ma- fegascar, zonder resultaat zijn gebleven. Daar- gen staan van de Fransche bezittingen in r-Indië, vijf steden onder Engelsche con- „KEERPUNT IN DE FRANSCH- ENGELSCHE BETREKKINGEN" SèVE, 24 September. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld dat de Fransche minister van Bui- Wsche Zaken tijdens een ontvangst der bui- È-idsche persvertegenwoordigers den aanval vloot op Dakar en de beschieting tie stad en de haven een schandaal heeft ge- ad, Hij zeide dat deze aanval veel ernstiger Man de beschieting der Fransche vloot voor Toen had Engeland een voorwendsel ge- i Ditmaal ging het om een directen aanval ibecht Fransch bezit, op een Fransche haven en Fransche kolonie. Deze aanval en de beschie- Tan Dakar kan door niets worden gerecht- tdigd, Maarschalk Pétain heeft terstond na de langst van de eerste berichten uit Dakar, den s-wesident Laval, den minister van Buiten- edscce Zaken, Baudoin, den minister van oorlog straal, Huntziger, den minister van Marine ad- ai. Darlan, en den minister van Koloniën, sa, bijeengeroepen om besluiten te nemen over maatregelen. Men is overeengekomen fcr uit alle kracht te verdedigen en op dezen ml te antwoorden met dezelfde slagen. De toe- ca is buitengewoon ernstig. Men staat voor een spit in de Fransch-Engelsche betrekkingen, skijk's kracht is nog niet zoozeer gebroken, 'Kopden Engelschen aanval niet doeltreffend rutwoorden. IOKIO. 24 September. (D.N.B.) De vloot Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan J'1 naar de „Yomioeri Sjimboen" uit welinge- *»le kringen te Washington vernomen heeft, Singapore vertrokken zijn om voor het Wil er fundamenteele wijzigingen in het Verre *tfB ontstaan, gereed te zijn. taZnim •VI- van Karnebeek, burgemeester üren (Drenthe), is benoemd tot burge meester van Zwolle. Tijdens een bombardement op een der steden in het Ruhrgebied werd het kerkgebouw van de stad getroffen en ernstig beschadigd. (Foto Weltbild.) Bommen in de buitenwijken van Berlijn. BERLIJN 24 September (D. N. B.) In den nacht van 23 op 24 September is het eenigen Engelschen vliegtuigen gelukt ondanks het heftige af weer vuur boven de buitenwijken in het noorden en oosten van Berlijn te komen en daar bommen neer te werpen. De plaats waar de bommen vielen ver van alle militaire of voor den oorlog belangrijke installaties, vormt er opnieuw een bewijs voor dat de Britsche vlie gers volkomen opzettelijk woonwijken aan vallen. Er is daarbij eenige materieele schade aan woonhuizen aangericht. Verscheidene bur gers werden gedood en of gewond. Militaire schade is niet ontstaan. Twaalf dooden door bommen op Vlissingen. DEN HAAG, 23 Sept. Het A.N.P. meldt: Zondagmorgen hebben Britsche vliegers bommen boven Vlissingen uitgeworpen. Vele huizen zijn volkomen verwoest en andere huizen belangrijk beschadigd. Door dezen aanval zijn helaas twaalf dooden te betreuren en is een groot aantal perso nen gewond. Ontplofbare stof geen kinder speelgoed Twee tienjarige jongens van de families Don en Van der Kraats, beiden woonachtig te Ede, vonden op de heide een hoeveelheid ont plofbare stof. Zij namen hun vondst mee naar huis, waar zij een hoeveelheid er van in een patroonhuls deden. Midden op den weg brach ten zij dit tot ontploffing door er met een ha mer en een spijker op te slaan. Met een hevi- gen knal ontplofte het projectiel, tengevolge waarvan de tienjarige jongen Don ernstig aan de-linkerhand gewond werd. Een vinger en een gedeelte van den duim werden afgerukt. Nadat hij door een dokter verbonden was is hij.voor operatief ingrijpen naar Wageningen overge bracht. Het andere ventje bekwam geen letsel. 's GRAVENHAGE, 23 September. Ten einde te voorkomen, dat voor menschelijke consumptie geschikte aardappelen van den oogst 1940 voor voederdoeleinden worden aan gewend, is het wenschelijk gebleken, nu reeds over te gaan tot een vervoederverbod voor deze aardappelen. Met ingang van Dinsdag 24 September is het verboden, aardappelen van den oogst 1940 aan het vee te vervoederen, met bestemmming tot veevoeder af te leveren of te verwerken. Hironder valt dus niet alleen het recht streeks vervoederen, maar eveneens het stoomen, ensileeren, e.d. van aardappelen. Deze verbodsbepalingen gelden niet voor aard appelen van den ooogst 1939. Ontheffing van dit verbod kan worden ver leend door de provinciale voedselcommissaris- sen. Voor ontheffing komen alleen in aanmerking partijen, welke voor menschelijke consumptie ongeschikt zijn. (AN.P.) (In Japan is het denkbeeld ge rezen, een standbeeld voor het paard op te richten.) Japan wil, naar ik heb gelezen, Een standbeeld maken voor het paard, Dat mag wat ongebruiklijk wezen, Het lijkt mij allen bijval waard. Want wie heeft reeds zoo lang de mensöhen Zoo nuttig en zoo trouw gediend, Waar zij zich hulp maar konden wensehen, Als deze eedle menschenvriend? Ja, meer dan ooit wordt dezer dagen, Ons het besef weer bijgebracht, Hoe hij ons helpen kan en schragen, Met zijn unieke paardekracht. Het paard komt wel sinds oude tijden Veelvuldig op een standbeeld voor, Maar voor een held onl te berijden, Het dient daarbij weer, als decor. - Zelfs dan, in nabootsing van 't leven, Moet hij nog op het tweede plan. De krijgshaftige glorie geven, Die van hem afstraalt op den man. Ditmaal zal niemand hem bestijgen, Nu zal hij toch, in brons of steen, Als hoofdpersoon zijn standbeeld krijgen. Nu is de eer voor hem alleen. Men wil voor 't paard een standbeeld stichten, En 'k hoop dat men dit plan voltooit, Als een dier menschelijke plichten, Waarvoor geldt: beter laat dan nooit. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. IJMUIDEN Arbeidsbemiddeling en werkloos- heidszorg. Wordt arbeidsbemiddeling Staats bemoeiing? Bij de veranderingen, die zich voltrekken in de politieke, sociale en economische verhoudingen, staan de maatschappelijke vraagstukken in het midden der belangstelling, ook in ons land. Van de maatschappelijke vraagstukken trekt het meest de aandacht de arbeid van den werkenden mensch als grondslag voor de productie. In de eerste plaats dient men te rekenen met een vergaande Staatsbemoeiing op het stuk van den arbeid in het algemeen. Verder: dat een be langrijk voorloopig wellicht het belangrijkste onderdeel van deze staatsbemoeiing zal zijn: iederen tot arbeid geschikten mensch zijn plaats te geven in het productieproces. In verband met deze gevolgtrekkingen van ver dragende beteekenis, is van de hand van den heer Th. van Lier, referendaris-adviseur bij het depar tement van Sociale Zaken te Den Haag bij de uit gevers Vermande Zonen te IJmuiden een handig geschrift verschenen, dat aan deze zeer belangrijke zaken gewijd is. Het draagt tot titel: „De arbeids bemiddeling en werkloosheidszorg in nieuwe banen" en wijst in de vijf hoofdstukken er op, dat het voornaamste middel tot bestrijding dei- werkloosheid de arbeid wordt. Daarom krijgt de arbeidsbemiddeling een voor name plaats in het stelsel der staatbemoeiïng op het stuk van den arbeid en vormt zij tevens de grondslag voor de werkloozenzorg. Dit ibateekent, dat de arbeidsbemiddeling en de werkloozenzorg op een geheel ander plan komen. Zij zullen niet slechts wezenlijk anders worden, doch evenzeer zal haar, orga nisatie ingrijpende veranderingen dienen te ondergaan, daar zij geheel staatsbemoeiing worden. Zij die krachtens hun functie bij Rijk, Provincie en Gemeente te maken hebben met de arbeids zaken, zullen zeker met belangstelling kennis nemen van de stellingen welke de heeer van Lier ontwikkelt. Ook zal het boekje zijn weg wel vin den naar de breede kringen werkgevers en werk nemers, sociale werkers, sociaal-economen e.d. Zon onder 19.35 uur Zon op 7.30 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. BEVERWIJK De gevolgen van de inundatie van den polder. De voederbieten deden het niet best. Toen eenige dagen na den oorlog aan de inundatie van den Wijkermeerpolder een einde kwam en de bouwlanden na een intensieve bemaling weer droog vielen, was het al aanstonds duidelijk, dat de te velde staande gewassen verloren waren. De jonge planten van tarwe, erwten, boonen en aardappelen waren te lang van de lucht afgesloten geweest en stierven dientengevolge den verstik kingsdood. Ook de inwerking van het zoute water was natuurlijk funest. Merkwaardig genoeg bleef hier "en daar een hoek vlas gespaard. Het had er het leven afgebracht en de kans bestond, dat er nog van geoogst kon worden. Eén perceel vlas het grootste bleef goed. hoewel de kwaliteit natuurlijk niet al te best was. In ieder geval kon hier nog geoogst worden. Een andere hoek vlas ging echter door de inwerking van het zoute water toch verloren. Maar overigens zag het er in den polder trooste loos uit. De bewoners van den polder waren ge- evacueerd naar Beverwijk en omgeving, maar zoo dra dat eenigszins mogelijk was zijn zij naar het polderland teruggekeerd. Hun grootste zorg was toen de bewerking van den grond teneinde dit jaar al thans nog iets te kunnen oogsten. In de keuze van de producten was men, omdat de zaaitijd van de meeste landbouwgewassen reeds lang voorbij was, zeer be perkt. Voederbieten vormden het eenige product, dat nog met redelijke kans op succes kon worden uitgezaaid, maar dan was snel werken geboden. De landbouwers hebben zich wat dit betreft niet onbe tuigd gelaten. Gezamenlijk trokken zij aan den ar beid, zij hielpen elkander zooveel mogelijk en lcre- Bons 7 Geldig van 23 tot en met 29 September. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood- of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 int het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept Recht gevend op: 1 K.G. suiker. WEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distrïbutieboékje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meél of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit hel Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti VLEESCH EN VLEESCHWAREN Bon 01 vleesch van de Vleeschkaart geeft van 23 tot en met 29 September recht op 100 gram rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. Bon „01, worst of vleeschwaren" geeft recht op 75150 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: Groep1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K.G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel /Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. gen daarbij nog hulp van collega's uit den Velser- polder. wier bedrijven ongemoeid waren gebleven. Laatstgenoemden stelden tractors en paarden be schikbaar. Tot diep in den avond daverden de tractors over het land, dat met grooten spoed geploegd en zaai- klaar werd gemaakt. EERST GING HET GOED. De landbouwers moesten toen maar afwachten, wat het zaad zou doen. want het inundatiewater be vatte nogal wat zout. Verlangend werd in die dagen dan ook uitgezien naar regen, die veel goeds aan den grond kon doen. En het heeft geregend en zelfs zeer veel, zoodat de landbouwers het pleit wonnen. Wie thans in den polder komt ziet nu de vruchten van dezen noesten arbeid. Links en rechts uitge strekte akkers met voederbieten en nog eens voe derbieten. Door den regenval vlak na de inundatie was de opkomst van het gewas prachtig en in het begin Juli stonden de voederbieten er uitstekend voor. HET SLECHTE WEER BEDIERF VEEL. Maar de heele maanden Juli en Augustus brachten verder wenig zomerweer, alleen maar kou en barre regens, die veel afbreuk deden aan het gewas. De vooruitzichten op een goe den oogst zijn dan ook heel klein geworden, want de bieten zijn klein van stuk gebleven. Aan de „koppen" van het land zijn de bieten be hoorlijk aan de maat, maar verder op de akkers zijn zij stukken kleiner. Door de inundatie, zoo ver telde men ons, is de oppervlakte van het land eigenlijk een plaat geworden, waar de bieten moei lijk door heen konden dringen. Zij groeien dan ook erg boven den grond, wat duidelijk te onderscheiden valt als men de bieten ziet welke op normaal land staan. Als men de „geïnundeerde" voederbieten daar ook uit den grond trekt, vallen zij geweldig tegen. GEEN GROOTE OPBRENGST. De verwachtingen van de landbouwers op een groote opbrengst is niet hooggestemd. Van een bunder goed land kan de opbrengst zeker op 80.000 K.G. voederbieten geschat worden. De opbrengst van 'n bunder voederbie ten, die op het geïnundeerde gebied staan, wordt echter geschat op 45 pet. of wel 36.000 K.G. Verder commentaar is dus overbodig. De landbouwers zijn van plan om de voederbieten gezamenlijk te verkoopen aan veehouders, wier bedrijven eveneens door de inundatie werden ge troffen, en die dus te kampen hebben met gebrek aan veevoeder. STRATEN ZONDER WATER. Maandagmorgen hebben de bewoners van de Adrichemstraat, Oosterwijkstraat, Meerestein- straat, Assumburgstraat, ruim 2 uur zonder water gezeten. Dit was het gevolg van een lek in de waterleidingbuis op het kruispunt Adrichemstraat, Bloksteeg en Meerstraat. Ruim twee uur hadden arbeiders van het P. W. N. werk, voordat het lek gedicht was. Toen konden de tot werkloosheid gedoemde huisvrouwen verder gaan met de wasch. i Beverwijkers op de legitimatie- kaart. De zaak loopt vlot. Maandag waren de Beverwijkers, die in be paalde aangewezen straten woonden, opgeroepen hun legitimatiebewijs in orde te komen maken op het bureau in de gymnastiekzaal van de Juliana- school. Hoewel er zeer velen zijn geweest om dit te laten doen hebben lang niet allen, die gisteren aan de beurt waren, zich aangemeld. Vermoedelijk komt dit omdat een groot deel van de menschen niet in het bezit is van een behoor lijke foto. Bij de fotografen loopt het storm om pasfoto's. Nog nooit hebben de fotografen het zoo geweldig druk gehad. Natuurlijk is niet te zeggen of die stormloop ook in de komende dagen zal aanhouden, want de vorige week zijn er reeds duizenden aan een foto geholpen. Mocht dit echter wel zoo zijn, dan wordt het de vraag of alle foto grafen over voldoende materiaal beschikken. Bo vendien duurt het eenige dagen voor de bestelde foto's afgewerkt zijn. Maandag waren vrijwel alle fotozaken gesloten. Toen werden alleen gemaakte foto's afgeleverd. Personen, die Maandag zich moesten aanmelden, maar door overmacht daartoe niet in staat waren, kunnen dit alsnog op andere dagen doen, Het is evenwel noodzakelijk dat het publiek zoo veel mogelijk op den vastgestelden dag komt. Men behoeft niqt bang te zijn, dat men op het bureau lang moet wachten; er is voor voldoende personeel gezprgd. Van een tiental dames en heeren heeft ieder eenige letters van het alphabet voor haar of zijn rekening genomen, zoodat een vlotte afwikkeling gewaarborgd is. Veel tijd kan men het personeel en anderen besparen door de foto reeds op de juiste maat te knippen. Maandag was het tusschen 5 en 7 uur het drukst, maar lang behoefde men nooit te wachten. VELSEN In (ld rij om een identiteitsbewijs. „Geduld is zulk een schoone zaak". Eerst hebben bijna alle Velsenaren van 15 jaar en ouder in de rij gestaan om him pasfoto, gisteren vormden zich queues, nog veel en veel langer dan bij de fotografen, voor de bureaux waar de iden titeitsbewijzen werden uitgereikt. Er stonden dichte drommen, soms wel eenige honderden geduldig hun beurt af te wachten voor het papiertje, dat voortaan iedere Nederlander bij zich moet hebben, wil hij niet in conflict geraken met de overheid. Het leek er veel op, dat tal van gegadigden zoo kort vóór het sluitingsuur waren gekomen, want zoo omstreeks half zes waren de wachtenden niet te tellen. En allen inwoners „van A t/m C". Heeft iemand ooit geweten, dat dit drietal letters zoo rijk in onzen Burgerlijken Stand vertegenwoordigd zijn? Het adresboek geeft daar wel antwoord op: de A's en de Cs doen het niet, daarvan vinden we in totaal ongeveer tien kolommen. Maar de grootste aan brengster is de B, die alleen reeds 36 kolommen noodig heeft. Daaronder zijn de 120 Bakkers, de 50 v. d. Bergs, v. d. Berges en v. d. Bergens, de ongeveer evenveel Bloks, de 70 de Boers, de Bosmans, de Brouwers enz. En straks komen de Dekkers, de Jansens, de Mulders, de van der Plassen enz. Nog heel veel uurtjes zal er gewacht moeten worden, voordat de heer Van Zijp die het adres boek sluit, zijn identiteitsbewijs in ontvangst ge nomen heeft.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1