a.ntels De wijzigingen in de Ziektewet. WEILL ZOON Zangconcours DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 Aanzienlijke verbeteringen voor musici en leerlingen. 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Het A.N.P. meldt: De leider van de Geschaft-gruppe Soziale Verwal tung bij den commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken, deelt het volgende mede: Verordening nr. 150, uitgegeven op 21 September 1940, is een verordening van den. secretaris-gene raal van het ministerie voor Sociale Zaken, welke een reeks van maatregelen bevat op het gebied dei- sociale verzekering. Deze maatregelen werden op verzoek van de Duitsche instanties genomen, en hebben het doel aan eenige tot nu toe bestaande hardheden in de ziekte- en ongevallenverzekering een einde te maken. GEHUWDE EN ONGEHUWDE MOEDERS. Van verstrekkende beteekenis is wel art. 1 van deze verordening. Deze paragraaf betreft de gelijk stelling van vrouwelijke verzekerden in de ziekte wet. Volgens par. 37 van de tegenwoordig geldende ziektewet wordt bij zwangerschap gedurende de laatste zes weken ziektegeld uitgekeerd. Na de be valling kan- nog aanspraak worden gemaakt op ziektegeld gedurende zes weken. Heeft echter de bevalling tot gevolg dat het verrichten van arbeid niet mogelijk is, dan kan nog gedurende ten hoog ste 26 weken ziektegeld worden uitgekeerd. Het toekernen van deze uitkeeringen geschiedt echter op voorwaarde dat de verzekerde een „getrouwde" vrouw is. Onder een getrouwde vrouw verstaat de ziektewet een verzekerde, wier huwelijk niet door scheiding is ontbonden. Ingeval van ontbinding van het huwelijk door den dood van den echtge noot geldt de vrouw gedurende 300 dagen hierna eveneens nog als getrouwde vrouw. Deze nauwe beperking van den kring der ge rechtigheden vermindert natuurlijk de sociale waar de van deze uitkeeringsbepalingen, daar toch de ongehuwde moeders juist in grootere mate sociale bescherming noodig. hebben, en voorts ook ge scheiden vrouwen, van deze uitkeeringen uitge sloten blijven, ofschoon zij premies van gelijke hoogte moeten betalen als de gehuwde vrouwen, aan wie deze uitkeeringen worden toegekend. Wanneer thans de bovengenoemde bepaling der verordening aan dezen rechtstoestand een einde maakt, doordat zij aan de vrouwelijke verzekerden, zonder onderscheid tusschen gehuwde, ongehuwde en ^gescheiden vrouwen, dezelfde bescherming in de ziekteverzekering biedt, dan strekt deze maat regel niet slechts ten voordeele aan de volksge zondheid en aan een gezonde nakomelingschap, doch wordt daardoor tegelijkertijd de tot nu toe bestaande discriminatie van de ongehuwde moe ders, welke wel alleen nog in Nederland voorkwam, uit de wereld geholpen. In de toekomst heeft dus ook de ongehuwde moeder dezelfde aanspraken op grond van de ziekteverzekering als de gehuwde vrouw, terwijl zij tot nu toe op de verzorging van liefdadige instellingen was aangewezen, welke haar hulp slechts onder bepaalde voorwaarden verleen den. Deze voorwaarden gingen dikwijls zoo ver, dat dergelijke moeders van haar meest persoonlijk recht, nl. van het recht de opvoeding van haar kind zelf in handen te houden, werden beroofd, en dat het levenslot van het buiten -echt geboren kind in de handen van de betrokken inrichtingen werd gelegd. Wanneer nu deze zoowel van ethisch als van verzekeringsrechtelijk oogpunt te veroordeelen toe stand wordt afgeschaft, zal dat zeker door breede kringen der bevolking met instemming worden ver nomen, temeer, daar deze kwestie reeds sinds het in werking treden van de ziektewet voorwerp van levendige discussies is geweest, want in. het oor spronkelijk uit het jaar 1913 stammend ontwerp- ziektewet was deze onsociale regeling niet vervat. Zij is eerst tijdens de 12 jaren durende parlemen taire behandeling order druk van een bepaalde re- ligieus-polltieke pai'lem entsfractie in de wet opge nomen. Dat dit niet overeenstemde met den wil van de meerderheid van het volk bewijst ook de om standigheid, dat de kwestie der gelijkstelling in de ziekenverzekering van de ongehuwde moeder met de gehuwde niet tot rust kwam en tot in den laat- sten tijd in het Nederlandsche parlement steeds weer op het tapijt gebracht werd. Paragraaf 2 der verordening houdt zich bezig met een kwestie van meer organisatorischen aard. Het doel daarvan is een verplaatïng van de risico's der bedrijfsraden naar de raden van arbeid tegen te gaan en daarmee een ongunstige risicoverdeeling te verminderen, MUSICI. Van bijzondere beteekenis is paragraaf 3, waar van de bepalingen definitief klaarheid brengen in de plaats, die musici in de sociale' verzekering in nemen. Tot dusver werd eenerzijds de rechtsver houding tusschen den orkestleider en de orkest leden door een gekunstelden en spitsvondigen vorm van overeenkomst verdoezeld en werden anderzijds de speelcontracten tusschen den orkestleider en den ondernemer, in wiens bedrijf het orkest op trad, op zulk een wijze opgemaakt, dat men ook daaruit geen vaste conclusies kon trekken vor wat betreft de werkelijke dienstverhoudingen. Dit was de oorzaak, dat de verzekeringsplicht der musici in de meeste gevallen ontkend werd en deze in den regel buitengesloten waren van de werking en de bescherming der ziektewet. Het hielp den betref- fenden personen ook in het geheel niet als zij deze kwestie aanhangig maakten, want in verreweg de meeste gevallen moest zooals reeds gezegd op formeelrechterlijke gronden te hunnen ongunste beslist worden, aangezien de rechtspraak niet in staat was de beoogde wetsontduiking met succes tegen te gaan. De nu door de verordening inge stelde ondubbelzinnige wettelijke regeling, ver zekert den musici in ieder geval de bescherming der sociale verzekering, want, al naar het geval ligt, zal hij te beschouwen zijn als in dienst zijnde of van den orkestleider of van den ondernemer in wiens bedrijf het orkest optreedt. Daarmede zal vaststaan, wie den verzekeringsplicht moet nakomen Wanneer al over de vraag, wie in een bepaald geval als werkgever moet worden beschouwd, kwestie kan ontstaan, dan zal de strijd niet worden uitgevochten op den rug van dengene, die be scherming behoeft. Daarmee is een jaren lang be staan hebbende strijd ten gunste der Nederlandr sche musici beslist. LEERLINGEN. Ten slotte heeft de bepaling van paragraaf 4 ten doel, het begrip „leerling" in de ongevallen verzekering aan te passen bij de moderne ont wikkeling van het leerlingwezen. Volgens para graaf 2, tweede afdeeeling onder 1 van de destijds geldende ongevallenwet 1921 zijn slechts die leer lingen verzekeringsplichtig, die „met het oog op hun vorming nog geen loon ontvangen". Deze formuleering werd nu in de practijk zoo uitgelegd, dat in gevallen, waarin den werkgever voor het toestaan van deze werkzaamheid een leer geld betaald werd. de verzekeringsvoorwaarden krachtens de ongevallenwet als niet van toepassing werden beschouwd, aangezien men aannam, dat in deze gevallen een dienstverhouding niet bestond, welke men kon aannemen te bestaan bij leerlingen, die alleen hun arbeidskracht als loon voor het on derwijs ter beschikking stelden. De tot nu toe geldende practijk bracht ook nog deze hardheid mede, dat leerlingen van technische icholen, die ter practische aanvulling van theoreti sche kennis tijdelijk en met tusschenpoozen in een bedrijf te werkgesteld worden, niet or.der de onge vallenverzekering vallen, daar zij tot de bedrijfs voering in geenerlei betrekkingen van arbeids recht staan. Zij kunnen noch als volontair, noch als leerling beschouwd worden. Hetzelfde geldt voor leerlingen van die technische vakscholen, die bij bedrijven hooren. De werkzaamheid van deze leerlingen in het be drijf beteekent, evenals in het eerstgenoemde geval, alleen arbeid in een werkplaats, die niet van dien aard is, dat hij aan de betrokken personen hun ka rakter van leerling ontneemt. De verder gaande ontwikkeling der vakscholen is echter met de tegenwoordige rechtspositie, zooals zij hierboven beschreven wordt, in tegenspraak. Het moderne vakschoolonderwijs en de outillage dezer scholen brengen mede, dat de leerlingen aan een verhoogd gevaar voor ongevallen zijn bloot gesteld, men denke b.v. aan de electro-technische vakschool. Het ontbreken van een bescherming krachtens de ziektewet moest natuurlijk op het bezoek van zulke scholen remmend werken, daar dikwijls de ouders aarzelden hun kinderen naar zulke scholen te sturen, waar zij aan het daar drei gende gevaar voor ongevallen zonder materieele tegemoetkoming zijn blootgesteld. Zulk een toestand kan noch van het standpunt der moderne beroepsopleiding gewenscht zijn, noch is hij met de ontwikkeling van de gedachte der sociale verzekering in overeenstemming te bren gen, daar deze gedachte de uitbreiding van den kring der verzekerden beoogt, Art. 4 van de veror dening in kwestie komt aan deze 'beide gedachten tegemoet? De door de verordening genomen maatregelen brengen in de Nederlandsche sociale verzekering een nieuwe gedachte, die in de sociale wetgeving van de meest Europeesche landen reeds lang haar weerslag heeft gevonden. Zij zal haar doel volkomen bereikt h'ebben indien zij de sociale verzekerings gedachte in de betrokken kringe nversterkt en daar mede een nieuwen aandrang vormt voor de ver dere ontwikkeling van deze gedachte in de wetge ving. Het aannemen van Duitsche betaalmiddelen. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen dat het ter betaling aanbieden en aannemen van rijksbankbiljetten, rentenbankbiljetten en rijks- munten van meer dan 10 Pfennig verboden is. In beginsel moeten alle betalingen voor goederen dienstverrichtingen enz. in Nederlandsche guldens geschieden. Ook kunnen „Reichskreditkassen- scheine", Reichskreditkassenmünzen en rijksmun ten van 1, 2, 5 en 10 Pfennig worden aangenomen, Het aannemen van de bovengenoemde Duitsche binneniandsche betaalmiddelen, dus rijksbankbil jetten, rentebankbiljetten en rijksmunten, met een hoogere waarde dan 10 Pfennig, moet in ieder geval geweigerd worden. De ontvanger van der gelijke betaalmiddelen loopt gevaar, hiervan geen verder profijt te kunnen trekken. G. A. GRAAF VAN LIMBURG STIRU1 OVERLEDEN. Te Arnhem is op 75-jarigen leeftijd overleden L. G. A. graaf van Limburg Stirum. De overledene was onder meer oprichter eerste voorzitter van de Vereeniging voor vreem delingen verkeer en bescherming van de vereeni ging van gepensionneerde onderofficieren minderen van het Nederlandsche leger. Hij was onderscheiden met het officierskruis van de oi'de van Oranje Nassau;- Vrijstelling van sommige leges. 's GRAVENHAGE, 21 September. Het Veror deningenblad bevat een besluit van' den secreta ris-generaal van het departement van binneniand sche zaken betreffende vrijstelling van leges van af schriften van of uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand. Daarin wordt het volgende be paald. De afschriften van of uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand, welke vereischt zij-n voor de regeling der pensioenen van nabestaanden van gesneuvelde of vermiste militairen van de voorma lige land- en zeemacht zijn vrij van leger. Reeds betaalde leges kunnen worden terugge vorderd. Distributie-tegenstellingen op Neerlands weide-grond. (Foto Pax Holland.) Handel in gestolen distributie kaarten ontdekt. Negen arrestaties verlicht. De politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam is thans bezig met het uitzoeken van een ingewikkelden kettinghandel in distributie kaarten, welke zijn oorsprong vindt in een dief stal van deze kaarten uit het kantoor aan den Laanweg aldaar. Hiervan was in het widden van de vorige week aangifte gedaan, doch aanvankelijk leek het, alsof dit een onopgeloste diefstal zou blijven, totdat Zaterdagmorgen de politie van het bureau Spaarn- dammerstraat een telefoontje kreeg, dat een chauffeur in een garage aan den Westerdokdijk een aantal blanco benzinebons te koop aanbood. In specteur Smits wilde hier wel meer van weten en liet den ïnan naar het bureau overbrengen, waar liefst tien blanco bonnen te voorschijn kwamen. De chauffeur werd aan een uitvoerig verhoor onder worpen en dit leidde tot de arrestatie van enkele andere mensehen, waarvan een vertelde dat een zekere L. de bonnen uit het kantoor aan den Laan- weg had gestolen. Hierdoor moest de zaak ver wezen worden naar het bureau Adelaarsweg L. werd eveneens gearresteerd, evenals zijn mede dader V. Beiden hadden eenigen tijd terug, naar zij bekenden, in het bureau ingebroken en hun buit een heele groote partij distributiekaarten en bonnen voor de sommma van vijftig gulden aan een melkknecht uit Landsmeer verkocht. Deze wist het gestolen goed met een winst van niet minder dan 959 gulden van de hand te doen en hiermee een begin te maken aan den kettinghandel. De politie stelt thans een zeer uitvoerig onderzoek in. Men heeft op het oogenblik negen arrestanten in bewa ring, die allen met deze zaak te maken hebben en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nog meer dere zullen volgen. Zoowel de bonnen als het geld, voor zoover dit nog te achterhalen was, zijn in beslag genomen. Dr. J. SCHOEMAKER OVERLEDEN Te 's Gravenhage is op 69-jarigen leeftijd overle den de Haagsche chirurg dr. J. Schoemaker. Dr. Schoemaker is nog korten tijd als assistent in het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem werkzaam geweest. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. om 12.30 op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage geschieden. KANALISEERING VAN DEN OUDEN IJSEL AANGEVANGEN. Maandag is op officieele wijze een begin ge maakt met de uitvoering der plannen tot kana liseering van den Ouden IJsel. Door den heer W. H. Remmelink, watergraaf van het water schap van den Ouden IJsel werd nabij Hoogkep- pel de eerste spade in den grond gestoken. Een honderdtal arbeiders uit Den Haag en Scheveningen is voor de uitvoering der Kanaal plannen te werk gesteld. VEROORDEELING WEGENS FOTOGRAFEEREN VAN MILITAIR WERK. 's-GRAVENHAGE, 23 September. Een Neder- landseh onderdaan is. veroordeeld wegens overtre ding van de verordening van den Rijkscommissa ris over maatregelen op het gebied van nieuwsbe richten en fotografie van 26- Juni 1940. Hij heeft, tegen het uitdrukkelijk verbod in, foto's van een Duitsch militair werk gemaakt. Een Duitsche krijgsraad heeft hem een boete van f 150 opge legd. Van veroordeeling tot vrijheidsstraf is alleen wegens den jeugdigen leeftijd van den dader voor dezen keer afgezien. (A.N.P.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van 20 September 1940 van den gene- raal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, is met ingang van 1 October 1940, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den majoor jhr. K. J. van den Brandeler, op nonactivi teit van het wapen der artillerie. NIEUWE COLLECTIE !BtianuuQ JbisamWaMk Jhtit gas VeijJetu- Hessiauer' VRIJ VAN DISTRIBUTIE Bontwerkers Barteljorisstraat 26-28 Gevestigd 1856 (Adv [jigei jtyj. R.K. Bond van Zangvereenigingen in N. en Z. Holland. De jaarlijksche zangwedstrijd van den R.K. Bond van Zangvereenigingen in N. en Z.-Holland is ditmaal te Haarlem gehouden. Deze is een bijzonder succes geworden, want zonder onderscheid kwamen ai de 18 deelnemende koren uitstekend voorbereid op het podium en voerden koorwerken uit waarvan een belangrijk deel behoorde tot het beste onzer koorlitteratuur. De meeste deelnemers kwamen uit het noorden onzer provincie, hoewel ook Den Haag, Naaldwijk, Dordrecht vertegenwoordigd waren. Allen waren opgetogen over de acoustiek onzer Concertgebouw-zaal, en bij vele deelhebbers droeg die meewerkende factor zeer bij tot het verkrijgen van het prachtige klankgeheel dat wij dezen dag zoo vele malén mochten bewonderen. Na de openingsrede, tijdens de ontvangst der deelhebbers uitgesproken door den HoogEerw. Heer F. B. J. M. Fibbry, Plebaan der Kathedrale kerk te Haarlem, ving om één uur de wedstrijd aan, aan gekondigd door den Bondsvoorzitter den heer J. A. Spigt uit Hoogkarspel. Het Haarl. koor St. Caecilia, dat onder A. Bak een bijzonder mooie weergave schonk van Gounod's „Super flumina babylonis" (dit koor organiseerde den wedstrijd) werd door hem begroet op hartelijke wijze, en tevens huldigde hij den directeur, die zijn 50e concours meemaakte, met bloemen. <>Door ambtsverbintenis was Zijne Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, verhin derd, het concours bij te wonen. Het is niet doenlijk, het programma van dezen dag op den voet ie volgen, hoewel er in alle af dee lingen, ook de laagste,, -.veelal, voortreffelijk werk werd geboden. Zoo zong het vrouwenkoor „St. Caecilia" te Haarlem in mooi gestabiliseerden klank en heel muzikaal zijn twee koorwerken. Evenzoo deed „Lactare", Amstelveen, dat echter het slot van i verplichte werk, waar de maatverwisseling be gint, minder gelukkig weergaf. In de 2e afd. gem. koren gaf „Beverwijk's. a Cappellakoor" een voor treffelijke en klankrijke, daarbij muzikale weergave van het verplicht koor onder Leo Pielage. Bij een wisseling van het toongeslacht, in de slotstrofe, weifelde het koor, wat voor den directeur aanleiding werd, af te breken en van verdere mededinging af te zien. Een minder scrupuleus leider had wellicht nog getracht, 'weer in 't gareel te komen. Pielage liet dit m.i. zeer terecht na. Voor het koor en zijn leider was er in de zaal algemeene deelnèming. Het koor uit Hillegom „Cantate et jubilate", onder mej. Hogervorst, zong dit werk zonder weifelen, maar zong Arcadelt's wérk te zwaarwichtig, te breed. In de le afd. gem. koren zong „Inter Nos", IJmuiden onder L. Tervoort twee oude werken in het middel-Nederlandsch van J. Wintelroy, in den stijl van Jannequin's muziek gehouden, gecompo neerd te Den Bosch in den oorlogstijd die tachtig jaren zou duren en waarvan juist de eerste vier jaren waren gepasseerd. Terecht zong hij: Al is den tijd nu doloreus, De Mey staet scoon en groene." De klank was kloek en ferm, de uitvoering voor treffelijk. Er waren ook mannenkoren, waarvan dat onder leiding van onzen oud-stadgenoot Anton Smit (St. Caecilia, Den Haag) een zeer muzikalen indruk maakte, zoowel in „Domine Salvam fac" van Loots als in Psalm 22 van J. Vollaerts S. J. De uitspraak was echter niet zoo goed als van het Beverwijksche koor „Onze Gezellen", mede onder L. Tervoort. Ook het Haagsche koor „Spoordijk" onder Schuurmans was zeer het aanhooren waard. Een dameskoor uit Naaldwijk (Arti et religioni) muntte in een veel- eischend werk van Lotti uit door bijzonder goede opvatting en fraaien weiverzorgden klank. Met het koor „St. Theresia" uit Wervershoof (onder R. M. Moeskops) werd de hoogere af dee ling ingeluid op alleszins voortreffelijke wijze. Ver plicht werk was „Caelestis urbs Jerusalem" van Alphons Diepenbrock, een compositie waarin de uit beelding van het woord geschiedt niet slechts in de schoone lijnen van het melos, maar vooral ook. in de warme, de brandende kleuren der harmonieën. En in dezelfde stabiliteit van den koorklank mede dit werk werd vertolkt, hoorden wiiw" onvolprezen „Hodie, Christus natus est" vaTi anderen grooten Nederlander uit wiens schud maal Bach zou voortkomen: Jan Pieterszoon l linck. Maar uit het Noorden onzer provincie zou nog het koor „Zang en Vriendschap" (h001J ons komen vergasten op een even voortreft» weergave .van dit werk van Diepenbrock Js! dat het armetierige Ersatz-werk van Schüw dat kerkmuziek wil zijn en daarvoor bromstem gebruikt, een zwakke schakel was in dienfo van onvolprezen werken, die door de koret hoogere afdeelingen werden gezongen. Het kJ Dordrecht had prachtige stemmen, doch de b klank was verre van stabiel. Prachtig daarer» was weer het koor uit Wervershoof, waarvan l het vrouwenkoor werken zong van Bern. Zwm Theo v. d. Bijl. Voor deze weergave hebben' slechts dit ééne woord: superieur. Het was van den K. R. O. een goede ged=- enkele der best geslaagde uitvoeringen vast le": gen op het eboniet, om die daarna in de pre®-» ma's dier umroepvereeniging in te lasschen. De wedstrijd op dezen eersten dag namnfet uren in beslag, maar ook de verst wonende b waren nog in de gelegenheid, den uitslag ten nemen, die door de leden der jury (de heersin v. d. Bijl en P. Kallenbach, toonkunstenareun te Amsterdam en te 's Hertogenbosch) was bi* gemaakt. Hij moge hier volgen. 4e afd. gem. koren: Con Amore, Westwoud,20t- (dit laatste cijfer is de behaalde prijs); Car- Nova, Berkel, 2131. 2e afd. vrouw.k.: St. Caecilia, Haarlem 2DU Lactare, Amstelveel 1732. 2e afd. gem. k.: Cantate et jub., Hillegom 21'j.; 3e afd. mann.k.: Amsterdam-Noord 170—2, 2e idem: Spoorwijk, Den Haag 172—2; Onze ft zeilen, Beverwijk, 2081; St. Caecilia, Den 222—1. le afd. vrouw.k.: Arti et relig., Naaldwijk 212-1 le afd. gem. k.: Inter Nos, IJmuiden-Oost 2'15-i afd. uitm. gëm. k.: St. Theresia, Werveri 1962; R.K. gem. koor, Dordrecht 2131; Zang Vriendschap, Hoogwoud 2161. Afd. uitm. vrouw.k.: St. Theresia, Wervejsi 223—1. Eere afd. vrouw.k.: Cantate et jub., 167—3. Zondag a.s. volgt de tweede en laatste wedstjj dag, eveneens in de groote zaal van het Crari gebouw. G. J. ÜC Bommen op Ameland. HOLLUM, 23 September. Het A.N.P. mek: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omsteï half een, heeft een Engelsch vliegtuig een zevri bommen uitgeworpen boven het dorp Hollum Ameland. Er is aanzienlijke schade terwijl ook een menschenleven te betreurend. Eén bom kwam neer op het pand van keiier J. de Boer aan de Burenlaan, dat geheel va nield werd. Hierbij kwam het vier-jarige Jociild' tje van den winkelier om het leven. Het zesjr.{ dochtertje en de moeder werden zwaar ge\v;:i Met een extra-boot zijn ze naar het ziekenhuis Leeuwarden overgebracht. De Boer zelf was' vallig niet thuis. In de omgeving werden, mede door andere:® komende bommen, verscheidene huizen veitiil terwijl langs de geheele Burenlaan geen ruit bleef. Ten oosten van het dorp kwam nog een bK terecht in een stuk bouwland. Deze is echter tot ontploffing gekomen. T M Mn. T> - Dc handel in schapen was* Maandag willig op de Amsterdamsche veemarkt in verband met de jongste distributie-bepalingen. Een stoet distributievrij vleesch maakt zijn entrée. (Foto Pax Holland.). Chr. Dein. Unie en Nederlandscht Unie. Het Alg. Bestuur der Chr. Dem. Unie heefj-j volgende eenstemmig advies der overige !e:Ö gevende instanties der C.D.U. met algec"--' stemmen aangenomen: Het Algemeen Bestuur der Christelijk-R^ cratisehe Unie (C.D.U.)op 21 Sept. 1W Utrecht in vergadering bijeen, Overwegende, dat onder de huidige orastac^ heden ernstig dient te worden gestreefd naar» zoo-sterk mogelijke aaneensluiting en samen;1-; king van alle groepen der Nederlandsche bevoi£- waarom de C.D.U. haar standpunt ten opJ van de Nederlandsche Unie heeft te bepalen Met nadruk con.stateerende. dat er van standpunt der C.D.U. ernstige bezwaren tegen de inrichting en sommige programP® van de Nederlandsche Unie; .u, in aanmerking nemende evenwel, dat P J ciaal-económisch program van de Nederlano -• Unie grooten deels in de lijn ligt van de doe®' lingen der C.D.U., welke echter van veel ver gaande. strekking zijn; Spreekt als ziin oordeel uit: le. dat de C.D.U. als christelijke beweglJU staatkundig en maatschappelijk gebied w belang van land en volk de actie voor haar^-- stellingen, welke veel verder gaan dan w de Nederlandsche Unie, met kracht voort te zetten; 2e. dat de C.D.U., die altoos bereid samenwerking met anderen, in de huidig:, standigheden het als haar taak heeft telbes- wen. met welwillendheid tegenover het der Nederlandsche Unie te staan, wijl deze ging momenteel de eenige is te achten, fl* mens het Nederlandsche volk met de beze-~- overheid in overleg kan treden; u 3e. dat mitsdien gelet ook op het ie«»;i door de leiders der Nederlandsche Unie w -• maatschap van deze bewpsins met dat C.D.U. vereenigbaar verklaard is, het lidmaatschap der C.D.U. vereenighaar achten met dat van de Nederlandsche vn&

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2