RADII PROGRAMMA ,0EnsDAG 25 SEPTEMBER 1940 Gibraltar opnieuw uit de lucht aangevallen. Groote schade aangericht. rjit La Linea werd gisteravond aan het d.N.B. gemeld: half twaalf af is Gibraltar door talrijke rfnteen wier nationaliteit niet vastgesteld vifn worden, hoewel het volgens algemeene cat tin" Fransche toestellen waren, in op- 0 nvoleende golven hevig gebombardeerd.Van Tinea uit kon men waarnemen dat een &*lsch oorlogsschip in de haven van Gi- 23ur als mede enkele koopvaardijschepen kleinere vaartuigen, getroffen werden. De epische luchtafweer opende een hevig Sur, dat zonder uitwerking bleef. np hommen der aanvallers vielen op de wer- reoaratiewerkplaatsen, haveninstallaties en het centrum van de stad en veroorzaakten tal- riff cnaansch'e autoriteiten hebben de grens van /shrnltar gesloten. De bewoners van La Linea, ïït bombardement van Gibraltar op straat nn de daken der huizen gadesloegen, moesten ^binnenshuis terugtrekken omdat de scher- rfpr granaten van het Engelsche luchtaf weergeschut op Spaansch gebied neerkletter- derater vernam het D.N.B. uit Algeciras: {rJt bombardement van Gibraltar heeft ge- JJfi tot 15 uur 30. De schade is zeer aanzien- Sk aangezien de aanvallende vliegtuigen met dekking van wolken laagi konden vliegen en hun bommen goed konden plaatsen. Geconstateerd werd dat bommen insloe- en 0p het vliegveld Puerto de La Tierra in de nabijheid van de infanteriekazernes en in een gieterij naast de kazernes, waar talrijke arbeiders aan het werk waren. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Treffers wer den voorts geplaatst op de dokken van het arsenaal, waar groote rookzuilen en brand haarden konden worden waargenomen, de nier der admiraliteit, waar een Engelsche kruiser voor anker lag,, de pier voor postsche- nen tusschen Gibraltar en Algeciras, bene vens een ijzeren traliewerk aan de grens van ha Linea. In Ceuta zijn Dinsdagmiddag twee eskaders pansche vliegers ter sterkte van zes toestellen elk waargenomen. Zij kwamen uit Fransch Ma rokko en begaven zich in de richting van Gibral tar Kort daarop kon een krachtig bombardement eelioord worden, dat tot 14 uur duurde. Na het bombardement keerden de vliegtuigen om 19 uur 30 via Ceuta naar Fransch Marokko terug. LONDEN. 25 September. (D.N.B.) De En- eelsche militaire autoriteiten in Gibraltar be- vestigen volgens een Reuterbericht dat Dinsdag bommen op~G braltar zijn geworpen door vlieg tuigen van Fransche typen, Er zijn een aantal dooden en gewonden gevallen, terwijl ontplof- flngsschade en branden zijn ontstaan. Het luchtalarm heeft vier uur en vijf minuten ge duurd. Japanners verlangden reeds op 10 Juni doortocht door Indo-China. Minister Baudoin schetst het verloop der Fransch-Japansche onderhandelingen. Het D. N. B. deelt mede: De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, heeft aan bui tenlandsche journalisten de ontwikkeling geschil derd van de Japansch-Fransche onderhandelingen, zoo wordt uit Vichy gemeld. Hij verklaarde dat Frankrijk, alleen door zich bereid te toonen met Japan tot een accoord te geraken, het terrein voor deze onderhandelingen kon effenen. Door de op 22 September onderteekende overeenkomst heeft Frankrijk zich verplicht aan de Japansche eischen te voldoen en tevens heeft Japan zich verplicht de rechten en belangen van Frankrijk in het Verre Oosten te zullen eerbiedigen. Ten tijde van het slui ten van den wapenstilstand heeft de toenmalige gouverneur-generaal van Indo-.China, generaal Catroux, op het uitdrukkelijke verlangen van de Japansche regeering de Indo-Chineesche grens tegenover China gesloten en de aanwezigheid van een Japansche contrölecommisie onder generaal Nisjihara op het gebied van Tonking toegelaten. Op 10 Juni heeft generaal Nisjihara van de Fransche overheid in Indo-China den doortocht der Japansche strijdkrachten door Tonking naar de provincie Yoeang en naar China geëischt. Op dezen eisch is afwijzend beschikt. De geheele maand Juli is de toestand betrekkelijk rustig gebleven. Op 2 Augustus heeft de Japansche minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, nog eens den doortocht der Japansche troepen en het afstaan van verschei dene vliegvelden geëischt, daar anders de Japansche zegeering genoodzaakt zou zijn haar leger bevel tot een doortocht met geweld te geven. De Fransche regeering heeft deze eischen verworpen. Overeen komstig den zin voor de werkelijhkeid heeft de Fransche regeering echter toch weer besloten te on derhandelen, teneinde daarbij zoo ver te gaan als mogelijk was. De eigenlijke militaire besprekingen tusschen gou verneur-generaal Decoux en generaal Nisjihara lijn daarom zoo moeilijk geweest, omdat Frankrijk slechts zwakke Japansche strijdkrachten in Indo- China kon dulden, teneinde de eigen troepen in Indo-China niet in gevaar te brengen. Van het otgm af aan, aldus Baudoin, is de regeering der vereenigde Staten van de onderhandelingen op de «oogte gesteld. De Vex-eenigde Staten hadden het maar al te duidelijk gemaakt dat zij in de kwestie van Indo-China niets konden uitrichten. Alleen door «n rechtstreeksche overeenkomst met Japan, wat zonder buitenlandsche druk geschiedde, is Indo- China te redden geweest. De Fransche regeering heeft aan China verzocht zijn troepen niet de grens haar Tonking te laten overtrekken. Frankrijk, zoo besloot Baudoin, heeft vertrouwen in het woord, fiat de Japanners op 30 Augustus gegeven hebben. Ciano en Von Ribbentrop wisselen telegrammen. Het D.N.B. deelt mede: Na afloop van de besprekingen in Rome heeft w rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, bij het verlaten van Italië aan «ju Italiaanschen ambtgenoot graaf Ciano een nÜi!pai?1 gezonden, waaron hij zegt met groote voldoening vervuld te zijn, dat hij in opdracht van den Führer juist in dit tijdvak van de aan banen op Engeland belangrijke kwesties der ge- meeascliappelijke politieke doelstelling en der wesomstige vorming en beveiliging der levens punten van Duitschland en Italië met den Duce °[aa* Ciano heeft kunnen bespreken en zoo- a« steeds de volledige overeenstemming van op- gingen heeft kunnen vaststellen, kul Ciano heeft hierop geantwoord met een viln?' waarin hij zegt dat de te Rome ge- wrae besprekingen weer eens in dit historische i de volkomen solidariteit der as-mo- darin en at>s°hite.overeenstemming der ge- ben o n0Ver de n*euwe ordening bewezen heb- - de Führer en de Duce na de definitie overwinning zullen vestigen. Duitsch legerbericht Branden bij de Millwall- en India Docks. Nieuwe branden te Liverpool. BERLIJN, 2t September. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: .Tijdens gewapende verkenningsvluchten bo ven Zuid-Engeland heeft het luchtwapen ook gisteren militaire doelen met bommen bestookt. Daarbij ontstonden verscheidene luchtgevech ten, die voor de Duitsche vliegers succesvol ver liepen. Des nachts zetten formaties gevechts vliegers haar aanvallen op Londen en andere voor den oorlog belangrijke centra in Engeland voort. Bij de Millwall- en India-Docks alsmede in de buurt van Vauxhall en Hydepark worden waarge- plaatsen konden zware branden worden waarge nomen. In Liverpool ontstonden eveneens zware nieu we branden. Als vergelding voor het werpen van bommen door de Engelschen op de oude Duitsche universiteitsstad Heidelberg, welke in het geheel jeen militaire doelen bezit, werd Cambridge met sommen bestookt. Eenige vijandelijke havens werden opnieuw met mijnen afgesloten. In den nacht van 23 op 24 September deden Britsehe vliegtuigen aanvallen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland met als hoofddoel Berlijn. De bommen richtten in buitenwijken en woon buurten van Berlijn beschadigingen aan woon huizen aan. Een aantal burgers werd gedood of gewond, Noch in Berlijn, noch in andere plaatsen werd militaire schade aangericht, De vijand ver loor gisteren 24 vliegtuigen, in luchtgevechten. Een vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. Zes Duitsche toestellen worden vermist." VERWOESTINGEN IN CAMBRIDGE. BERLIJN 24 September (D. N. B.) Naar goed ngelichte kringen mededeelen is de vergeldings- aanval op Cambridge in den afgeloopen nacht met de zwaarste strijdmiddelen ten uitvoer gelegd. Behalve een groot aantal dynamietbommen van middelzwaar kaliber en brandbommen werden ook de zwaarste bommen neergeworpen, die zichtbaar groote schade hebben aangericht. Door Duitsche verkenningsvliegtuigen worden de berichten van de aanvallende vliegtuigen bevestigd dat in het stadsgebied van Cambridge verwoestin gen en branden zijn ontstaan. Des ochtends was uit verscheiden brandhaarden een uitgestrekte vuur gloed ontstaan, waardoor groote deelen van het land in een rookwolk waren gehuld. Deze onmid dellijke vergelding wordt door bevoegde Duitsche zijde de eenige mogelijkheid geacht den Engelschen het waanzinnige van hun aanvallen op plaatsen, zooals de universtiteitsstad Heidelberg, bij te brengen. De Berlijnsche avondbladen geven een uitvoerig en van alle bijzonderheden voorzien verslag over den aanval van de Royal Airforce op de woonwijken van de rijkshoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag. Hieruit blijkt dat op een arbeiderskolonie ver scheidene bommen met richting op twee kerken zijn geworpen. Arbeiders, die met het in jaren van moei- zamen arbeid gespaarde geld hier hun huisjes had den gebouwd, staan thans voor een puinhoop. In het zuidoosten, aan de periferie van de stad, is een kolonie van de nationaal socialistische oorlogsslacht offers getroffen. Ook het doorgangshuis voor Wol- hynische Duitschers heeft ondervonden hoe de Brit sehe oorlogvoering eruit ziet. In geen van deze ge vallen ligt er kilometers in den omtrek het gering ste militaire doel. De „Nachtausgabe" schrijft: De vliegers hebben wederom ziekenhuizen uitgezocht, die door het roode kruis gekenmerkt waren. Zij hebben boven de Tier- garten en boven woonwijken in Charlottenburg bommen gewoi-pen en hebben tenslotte, toen zij door het luchtdoelgeschut voor het bereiken van de binnenstad werden teruggedreven, in het zuidwes ten en het westen van Berlijn hun bommen kort voor het wegvliegen neergeworpen. Ook hierbij hebben zij met behulp van lichtkogels woonwijken of villa's te midden van groote tuinen als doel uitgekozen, ook hebben de Engelsche vliegers tusschen door nog brandbommen op de woonwijken geworpen. IN HET BUITENLAND. De gebeurterissen, die zich de laatste dagen voor Dakar aan de West-Afrikaansche kust hebben af gespeeld, hebben een verdere verwijdering tusschen de beide vroegere bondgenooten tengevolge. Men hoeft om dit te kunnen constateeren slechts de uitspraak te lezen, die maarschalk Pétain en ad miraal Darlan over het optreden van de Engelsche vloot en den vroegeren Franschen generaal De Gaulle hebben gegeven De beschieting van de Fransche vloot in Dakar is reeds de derde recht streeksche aanval der Britten van dezen aard. De bekende incidenten van Oran en Mers-el-Kebir, die in de afgeloopen zomermaanden zooveel op schudding verwekten, liggen den Franschen nog versch in het geheugen. De commentaren der Fransche bladen laten evenmin weinig aan duidelijkheid te wenschen over en dit alles heeft tot gevolg dat de politieke strek king van de jongste Fransch-Britsche botsing al lerwegen de aandacht trekt. Een Spaansch blad stelt al vast dat de facto de oorlogstoestand tus schen beide mogendheden bestaat. Als men in oogenschouw neemt, op welke wijze Frankrijk op het Engelsche optreden gereageerd heeft, nl. een heftig bombardement op Gibraltar, is men geneigd deze uitspraak te deelen. Overigens heeft de Fransche vegeering in dit verband nog geen offi cieel standpunt bekend gemaakt. Dat inzonderheid de belangstelling van Spanje zich op de ontwikkeling in den toestand richt laat zich gemakkelijk verklaren, daar dit land in Equa toriaal Afrika aanzienlijke belangen te verdedigen heeft en Franco's aanspraken zich uitstrekken over gebieden, die nauw betrokken zijn bij het terrein van het conflict. Inmiddels blijft de vraag hoe de afloop zal zijn van het Fransch-Britsche duel, dat volgens sommige berichten nog niet ten einde is. Blijkens de ontvangen opgave is de Britsehe vloot van behoorlijke sterkte. De veel zwakkere Fransche zeestrijdkrachten en de kust- batterijen van Dakar hebben echter een landing tot nog toe weten te voorkomen. Problemen in de dierenwereld. Amerikaansche „tellers" brengen rapport uit. WASHINGTON,, September. De jaarlijksche telling van groot wild in de Vereenigde Staten, die door het departement van landbouw gehouden wordt, is blijkens de „tellers" zonder ongelukken afgeloopen. De ambtenaren gaven toe dat zij geen onbe scheiden vragen gesteld hadden aan de berg leeuwen en poolberen en dat zij eenige moeite ge had haddden bij het tellen van herten en berg geiten. Het is merkwaai'ig dat, hoewel de „vragenlijsten" niet spreken over inkomens en sanitaire woning toestanden, toch volgens het departement uit het onderzoek blijkt dat zich onder de in het wild levende dieren betreurenswaardige toestanden voordoen, die betiteld worden met „pauperdom". Een overbevolking van herten en enkele andere diersoorten in sommige bosschen heeft volgens het rapport van de telling een „sloppen-probleem" in de wereld geroepen. Volgens dr. H. L. Shantz, het hoofd van de af- deeling voor den wildstand van de U. S. Forest Service, driegt door de overbevolking voor vele dieren hongersnood en -dood. In de 161 nationale wouden der Vereenigde Staten werden 1. 930.000 stuks groot wild geteld. De telling heeft plaats gehad in de wintermaan den en waarschijnlijk is dit getal dus door de ge boorten in het voorjaar tot boven de twee mil- lioen gebracht. De wildstand neemt blijkens de officieele gegevens toe met twintig procent per jaar. Sinds 1924 is de wildstand met 282 procent toegenomen. Het talrijkst zijn de herten. Er werden er 1.627.000 geteld. Hoe een nauwkeurige telling ver richt werd, is overigens er niet bij verteld. Ver der zijn geteld: 19.000 antiloopen, 59.000 zwarte baren, 700 grizzly beren, 4500 Alaskasche bruine en grizzly beren, 144.000 elanden, 7.300 Ameri kaansche elanden, 18.000 berggeiten, 9.150 zng. bighorns (schapen uit de Rocky Mountains), 7.500 muskuszwijnen en 780 Europeesche wilde zwijnen. (United Press). ALS HET ZWAAR GESCHUT LOSBRANDT. Op spoorrails kunnen de groote kanonnen worden voortbewogen, die Amerikaansche kusten beschermen moeten. .(Foto Weltbild.). Aan de demarcatielijn in Frankrijk. Duitsche soldaten houden de wacht bij de tolboomen te Bellegarde. (Foto Weltbild.) Hef tooneel in het Derde Rijk. Wat in zeven jaar bereikt werd. (V. P. B.-correspondentie De heer SchmidtBurgh, Kulturreferent bij het rijkscommissariaat, heeft reeds eenige malen blijk gegeven van groote belangstelling voor de Neder- landsche kunst en de uitwisseling op cultureel ge bied tusschen Nederland en Duitschland, o.a. door het organiseeren van lezingen in beperkten kring door deskundige Duitschers op verschillend terrein. Maandagmiddag sprak de heer Frenzel, referent bij het ministerie van propaganda te Berlijn, voor een klein, maar uitgelezen gezelschap van tooneel- schrijvers, regisseurs en andere bij het tooneel in Nederland betrokkenen, in de Oude Doelen te Den Haag over het tooneel in Duitschland. De heer Frenzel zeide de aanwezigen te willen dienen als gids door het bonte en zeer veelzijdige Duitsche tooneelleven. Berlijn, waar het tooneel- leven zijn hoogtepunt vindt in het oude Staatliche Schauspielhaus en in het Theater am Kurfuersten- damm, geeft avond aan avond een buitengewone verscheidenheid van stukken, tooneel, opera's, operettes, cabaret, en dat gaat zoo den geheelen winter door. Maar ook buiten Berlijn bloeit het tooneel. Er zijn tenminste zes of zeven steden, zoo als Weenen, München, Hamburg, Bochum, Frank fort am Main, die op dezelfde hoogte staan. En verder moeten ook Stuttgart, Düsseldorf, Keulen, Breslau enz. genoemd worden. Over het geheele land verspreid liggen de schouwburgen, die avond aan avond volle zalen trekken, en dan zijn er nog de talrijke „Landesbühnen", reizende tooneelgezel- schappen, die met auto of trein tot in de kleinste dorpen komen en er belangstelling voor het tooneel wekken. Jaarlijks vindt de Reichstheaterfestwoche plaats, waar verschillende ensembles samenkomen, stukken opvoeren in onderlingen wedijver, en discussies houden over het tooneeL HET TOONEEL KENT GEEN FINANCIEELE ZORGEN MEER. De meeste theaters zijn sinds 1933 door het rijk overgenomen, en groote sommen zijn gevoteerd op grond van het beginsel, dat het tooneel, dat zuivere kunst brengt, gesubsidieerd moet worden en dat de intendant van een schouwburg zonder financieele zorgen vry moet kunnen werken. Maar er zijn vrij wat schouwburgen, die de subsidie al spoedig terug betalen, omdat ze op volkomen normale wijze kans zien, winst te maken. De leiding bij dit alles heeft het ministerie van propaganda. Deze naam zou een verkeerde voorstel ling kunnen wekken. Door het tooneel wordt geen propaganda gemaakt, maar het ministerie bevordert de cultuur en stelt op royale wijze gelden beschik baar, opdat de intendanten zich ook kunnen bezig houden met experimenten, zelfs zulke, waarvan wij weinig verwachting hebben, aldus de heer Frenzel. Slechts wanneer een intendant voortdurend missla gen blijkt te begaan, hebben wij natuurlijk het recht, een ander in zyn plaats te benoemen. Ieder hunner heeft zijn eigen verantwoordelijkheid, het geen trouwens niet anders kan bij een zoo uitge strekt terrein en zooveel schouwburgen. DE TAAK VAN DE REICHS- KULTURKAMMER. Daarnaast zorgt de Reichskulturkammer voor de vorming der tooneelspelers, evenals voor de film- actuers, auteurs, radio-artisten. De kamer voorkomt vooral, dat dilettanten, die het vak niet verstaan, het toch uitoefenen. Zij geeft raad aan jonge kuns tenaars, laat hen gedurende 2 of 3 jaar opleiden, en verstrekt ten slotte, na een soort examen, ook een diploma. Zoo helpen beide instanties den tooneelspeler, zonder in ambtenarij te vervallen. Zij dienen het theater, ook door de mobiliseering van de be zoekers. Kraft durch Freude heeft zich in dit opzicht ver dienstelijk gemaakt, terwijl de theaterring der Hitler-jeugd hetzelfde doet onder de jeugd. Niet alleen middagvoorstellingen, die niet door de ar beiders kunnen worden bezocht, maar ook speciale avondvoorstellingen worden georganiseerd voor het opgroeiende geslacht. HOE EN WAT GESPEELD WORDT. Het Duitsche tooneel kent geen gepatenteerden stijl. Er is ,en voortdurende ontwikkeling, maar wel wordt overal gezocht naar de groote lijnen en een zuiveren, helderen stijl zonder bombast. Er wor den allerlei experimenten gedaan, zoo bijv. om den toeschouwer en het tooneel nader tot elkaar te bren gen, en de scheiding zooveel mogelijk op te heffen Wat de stukken betreft, wordt er in Duitschland vrijwel alles gespeeld, van Aeschylos tot Manfred Rosner, wat het eigen land en het buitenland aan belangrijks oplevert en opgeleverd heeft. Daarbij wordt alleen de eisch gesteld, dat. de inhoud der stukken niet in strijd is met de beginselen van het nieuwe Duitschland. Het society-stuk ziet men graag. Maar toch is er een onderscheid bij vroeger. Zonder schoolmeesterachtige lessen op het tooneel uit te deelen, wordt bijv. het huwelijksprobleem anders opgelost dan vroeger. De jonge dramatiek tracht bij den toeschouwer energieën te ontwikkelen en hem niet slechts naar huis te sturen met een vagen indruk, die hem niets speciaals zegt. Historische stof wordt niet meer uit sluitend als interessante geschiedenis behandeld. Maar men zoekt gebeurtenissen uit vroeger tijd, die ook aan de menschen van onzen tijd iets te zeggen hebben, en die in zekeren zin keerpunten waren. Ook wordt vaak stof van politieken aard gedra matiseerd, sociale kwetsies worden behandeld. In de pers worden tal van vraagstukken bespro ken, die het tooneel betreffen, en daardoor wordt ook de belangstelling van het publiek voor deze kunst gewekt. KUNSTKRITIEK OF KUNST BESCHOUWING. De groote pers is de bemiddelaar tusschen tooneel en publiek. Daarbij is gebroken met de gewoonte, dat de criticus met een vooropgestelden eisch naar een stuk gaat zien, en alleen zegt, wat hij in hel stuk mooi en niet mooi vond. De pers in Duitschland levert geen kritiek meer, waarbij het om allerlei andere dingen gaat dan alleen om het stuk en dè opvoering ervan, maar een kunstbeschouwing, waarbij zij dient te begrijpen, hoe vaak voor een jongen kunstenaar een afbrekende critiek zijn loop baan kan vernietigen. Ten slotte, aldus de heer Frenzel, kan niemand in de toekomst zien. Wij weten niet hoe het tooneel zich in Duitschland in de eerstvolgende jaren zal ontwikkelen, maar wij zyn tevreden, dat het bezoek aan de schouwburgen is gestegen, en dat onze too- neelgezelschappen niet meer failliet gaan. Er zijn veel nieuwe schouwburgen met ruimte voor veel publiek gebouwd, en aan zeer vele daarvan hangt avond aan avond het bordje „ausverkauft". Dat is een geweldige verbetering bij 15 jaar geleden. De oorlogsomstandigheden en de verduistering hebben slechts weinig invloed gehad. De voorstellingen be ginnen een half uur vroeger en soms hebben wij de stukken wat bekort. Een warm applaus beloonde den heer Frenzel voor zijn boeiend referaat, waarna de aanwezigen nog gelegenheid hadden, vragen te stellen, en een collectie foto's en geschriften over het tooneel in Duitschland te bezichtigen. Na de besprekingen te Rome. De huidige Europeesche strijd als ordenings oorlog. Officieus wordt uit Berlijn gemeld: In den strijd van de spil bestaat geen schik king, dus evenmin schikkingsvrede. De strijd tegen Engeland wordt op alle fronten gestreden. Deze beginselen zijn Zondag van welingelichte zijde in verband met het einde van de jongste be sprekingen te Rome in het licht gesteld. Deze be sprekingen, zoo werd er aan toegevoegd, hebben alle vraagstukken bestreken, die voor de overwinning op Engeland van belang zijn, waarmee ook alle in het buitenland opgelaten proefballonnetjes, die met bovengenoemde beginselen in strijd zijn, juist gekarakteriseerd worden. Het bovenstaande geldt niet alleen naar voorts in politieke kringen vernomen wordt voor de militaire, maar ook voor de politieke acties van de spil. De besprekingen te Rome hebben zich der halve natuurlijk niet tot de militaire aspecten be perkt. Het geniale, dat men er ongetwijfeld een maal in zal erkennen, ligt volgens de hier heer- schende opvattingen hoofdzakelijk daarin, dat mid den in het militaire conflict met Engeland reeds met het hoogste verantwoordelijkheidsbesef de nieuwe politieke organisatie in groote trekken vast gesteld is. Deze nieuwe organisatie, zoo werd verklaard, waarover thans de strijd gaat, wordt daardoor ge kenmerkt dat ze precies het tegendeel van de doel einden der machtspolitiek van den tegenstander uit maakt en vervuld is van het streven om alle sta ten, die den zin van de huidige gebeurtenissen be grijpen, en alle volken, die de noodige levenskracht en den noodigen wil in zich dragen, tot gelijkge rechtigde leden van de Europeesche gemeenschap te maken. Uit dit oogpunt draagt de huidige oorlog, naar betoogd werd, het karakter van een ordeningsoor log, die het oude laat sterven en het nieuwe doet ontstaan. Deze oorlog is thans reeds beslist, om dat het nieuwe Europa reeds duidelijk waarneem baar bestaat. DONDERDAG 26 SEPTEMBER. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-uitzendlng. N.C.R,V.-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.35 Gra- mofoonmuziek. 9.15 Pianovoordracht en gramofoon- muziek. 10.00 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Mor gendienst. 11.00 Zang met orgelbegeleiding (gr. pl.). 11.15 Spaarnesextet. 12.00 Berichten. 12.15 Spaarne-sextet. 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Molto Cantabile. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Stichtsch Salonorkest en gra mofoonmuziek. 6.30 VPRO: Cyclus: Lezen in den bijbel. 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Reportage of muziek. 7.35 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.). 8.00 Nieuwsberichten ANP; Toespi-aak: Wat is het belangrijkste? (opn.). 8.15 Vervolg concert (opn.). 8.30 Causerie „Natuur en genade". 8.50 Schriftlezing. 8.55—9.00 Nieuws berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VAR A-uitzending. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.40 Orgelspel. 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Gramofoonmuziek. 10.40 Orgelspel. 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Esmeralda. 3.30 Berichten Engelsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 3.50 Causerie: Kinderkleeding. 4.25 Keukenpraatje. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Esme ralda en solist. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 VARA- orkest. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.15 Or gelspel. 7.30 Reportage. 7.50 Orgelspel. 8.00 Be- J richten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Gramofoonmuziek. 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3