IJmuider Courant Operaties voor Dakar gestaakt Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Beroepske uze. Engelsche regeering besluit tot terugtrekking der troepen. Nled. Roode Kruisschip beschoten. De verduistering REX THEATER Altisten Hefisiofp- Hoogere prijzen 25e JAARGANG NO. 278 lfitg«ve £ouunt' Hou»"881 flinuifi®' lourens t.Uitg«ven 5301, jjlefoon epge^ven genomen li Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V.. Gr. Haarlem. Telefoon 10724 Bureau rant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Postgiro 310791. Alle Advertenties, oor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEERRBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDXG 26 SEPTEMBER 1949 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand /0.52J4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.40, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. jchna ieffl a atsrede van den Delftschen rector-magnï- r Van Nïeuwenburg, die daarin zoo'n pr°rdeel uitsprak over de ongeschiktheid van ci5er'Lt°° kelijk hoog percentage der studenten voor vorming, heeft mij tot verdere over- gebracht. Want ik herinnerde mij een lijvig jer jaar geleden verschenen in meer dan "JJJ pagina's druks en gewijd aan de toe- der academisch gegradueerden. Dat zijn dus die wel voldoende geschiktheid bezitten om ^"dpaal der academische vorming te bereiken. 1010 uitgebracht door een commissie met een [V3S n naam, zooals in- zulke zaken gebruikelijk !ï{r lin° ,..n u besparen als hij niet zulk een goede van het onderwerp gaf. Het was dan ^Commissie ter bestudeering van de toenemende ie pg van Universiteiten en Hoogescholen en de gelegenheid voor academisch gevormden". zullen zich haar rapport nog wel herin- Het maakte vooral indruk door zijn sombere !!lusies betreffende de toekomstige werkgele- - Voor zoovele afgestudeerden. Men vroeg lezing van die slotsommen af hoe vele ge leerden in sommige vakken, die zes of zeven 0[ nog langer voor hun examen geblokt hadden, "Jhun moeizaam-verworven kennis in de practijk ^sten brengen. Want er waren vakken bij waar- het aantal beschikbare plaatsen ah toaar, als assistent, op laboratoria nauwkeurig Kt vaststellen. En dat bleef ver beneden het aantal jgcftudeerden. Ten aanzien van andere beroepen Sfcrèn de mogelijkheden minder nauwkeurig op te m maar duidden de cijfers toch reeds op een poerde markt. En ik herinner mij dat ik mij: o dat rapport verscheen, verbaasde over het ^vaardig optimisme waarmee sommigen in dien weer zoo'n studie aanvingenen over k aan ordening in deze zaken. Nu ver- t rapport midden in crisistijd (die overi gs sindsdien niet is geluwd). Maar zelfs voor E-rmale" tijden scheen de studie-liefhebberij in Kumige vakken de mogelijkheden ver te over een. En hoe is het nu? Wij zijn er van overtuigd ji wij naar een geleide economie toe gaan. Zal zich urbij niet de noodzaak aansluiten, het aantal toe- itngen tot de universiteiten en hoogescholen te an beperken tot de practische werkmogelijkheden? logisch en een voordeel voor alle be- iokkenen. Voor den staat, omdat die op iederen adent jaarlijks een heele som gelds toelegt. Voor professoren, omdat zij hun doceerenden arbeid illen kunnen "beperken tot degenen die werkelijk schikt zijn en een zekere maatschappelijke toe- «ast hebben. Het kleinere aantal zal de nuttige iüjomst van het onderwijs bevorderen. En tenslotte uilen alle jonge menschen ermee gebaat zijn, die een ander beroep kunnen kiezen omdat cór de academie minder geschikt zijn of omdat er elijke kans voor hen inzit tegen- «r anderen, hooger begaafden, die de beschikbare laatsen zullen veroveren. De overbevolking van onze universiteiten hogescholen wordt, geloof ik, sterk beïnvloed door de zeer Nederlandsche gedachte dat academische een bijzondere glorie beduidt, zoowel voor zelf als voor zijn familie. Is dat niet eg eng bekeken? Het'feit doet zich voor dat slechts minderheid van het menschdom de werkelijke pschiktheid voor academische opleiding bezit. moeten anderen er zich dan tegen heug en föig doorworstelen, met de kans dat zij „sjeezen' velen overkomt en het resultaat èt zij het toch niet ver brengen in een vak, dat hun lc: ligt, als zij na lang tobben den academischen fcish halen? Zijn zooveel andere beroepen, die min- te theoretische voorbereiding vergen, daarom min- teraardig? Ik zie niet in waarom. Ik geloof zelf: csi die veronderstelling kant noch wal raakt. De mensch wordt niet bepaald door tp studievermogen, maar door zijn karakter- lappen en zijn nut voor de gemeenschap. En Bgesjeesde student heeft een leelijken duw in zijn slirespect gekregen en. een massa tijd verloren en W gekost, een slechte leeraar of onbekwame dvccaat of dokter is veel minder waard voor de föenleving en heeft een veel ongelukkiger bestaan tel een bekwame landbouwer, winkelier, handels- fabrikant of laat ik mijn eigen beroep er bij noemen journalist. De titel mr. of dr. Si-geeft toch niet voldoende bevrediging op zichr ü!f om een mislukte beroepskeuze te vergoeden? r* zou dat willen beweren! j is van temeer belang omdat in een waarin men zooveel studie van beroepskeuze u maken, er blijkbaar op dit terrein nog veel vergissingen gemaakt worden dan vroeger, "daarom heb ik het maar eens aangesneden. Voor ouders is het van belang maar voor onze kin- n nog veel meer. Want wij kunnen hun levens bet best dienen door hun specifieken aanleg pen bevorderen bij hun beroepskeuze, door un de waarde van eiken nuttigen arbeid voor de jamenleving voor te houden en door niet éénzijdig w®zen in een soort intellectueel snobisme, dat Jeen redelijken grondslag heeft en eigenlijk nogal NEW YORK, 26 September (DèN.B.) Naar hier wordt gemeld heeft de Engelsche regeering zich volgens een officieele mede- deeling gedwongen gezien de aanvallen op Dakar te staken en de troepen terug te trek ken. De Engelsche regeering zou hebben in gezien dat de val van Dakar niet te bereiken is zonder „groote gevechtshandelingen". Volgens de laatste te Genève uit Vichy ontvangen berichten zijn bij den Dinsdag op Dakar ondernomen aanval de Britsche gepant serde kruisers „Barham" en „Resolution" en een kruiser van het type „Kent" ernstig door het Fransche vuur beschadigd. Een dezer ge pantserde kruisers is bij de gevechten, toen deze gisterochtend weer opleefden, door een Fransche torpedo zoo zwaar getroffen, dat hij met zware slagzij zich moest terugtrekken. Volgens nog niet bevestigde berichten, zou den er bij den Engelschen overval 185 per sonen om het leven zijn gekomen en 363 per sonen gewond zijn. Tot de dooden zouden behooren 65 burgers en 126 soldaten. Het Fransche blad „Moniteur" bevat een buiten gewoon scherp commentaar tegen Engeland en tegen generaal de Gaulle, waarin gezegd wordt dat het woord „verraad" het eenige is dat de onderneming van De Gaulle karakteriseert. Men moet zich groote moeite geven om zich het af schuwelijke beeld van een mensch voor te stellen, die Fransch officier was en die zich thans aan het hoofd van een buitenlandsch eskader voor een Fransche haven vertoonde om een ultimatum aan zijn eigen landslieden te stellen en na weige ring daarvan een bevel tot bombardeeren te geven. Onder den generaal de Gaulle, vervolgt het blad, heeft Engeland gehoopt, revoluties te ontketenen. De aanhankelijkheid van de Fransche kolonisten en van de inlanders heeft deze hoop ver ijdeld. Om die reden hebben de Engelschen, nadat zij het masker geheel hadden afgelegd, thans ge. poogd, met geweld datgene te bereiken wat zij door list en verraad niet konden bereiken. De Temps noemt den Engelschen aanval een niet-uitgelokten aanval en een misdadige poging om de eenheid van het Fransche imperium stuk te slaan en belangrijke deelen van dit imperium ten voordeele van Engeland in den oorlog te sleepen. Wanneer Frankrijk bevel heeft gegeven tot de verdediging van Dakar, is dat niet meer dan natuurlijk. Door voor de tweede maal zijn vroegeren bondgenoot aan te vallen, heeft Enge- lang zijn verplichtingen verbroken en zijn eer op nieuw op het spel gezet. In Italiaansche politieke kringen verklaart men aldus een D.N.B.-bericht uit'Rome dat Italië dergelijke dagen van geweld als die van Dakar ten scherpste moet veroordeelen. De ge beurtenissen van Dakar vormen evenwel tegelij kertijd een veelzeggende waarschuwing voor allen die zich nog in den ban van Engeland bevinden. Indien nog commentaar op de besprekingen te Rome over de reorganisatie in Europa noodig ge- waest was, dan heeft de Engelsche overval op Dakar dien geleverd. DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN, 26 September (D.N.B.) De overval op Dakar wordt door de Berlijnsche ochtendbladen gekenmerkt als een typisch Engelsche poging om zich zelfs met verraad jegens den vroegeren bondgenoot op zijn kosten in het bezit te stellen van vreemd gebied, waarbij de afvallige oud- generaal De Gaulle nog slechts bij wijze van alibi naar voren wordt geschoven. De „Berliner Börsenzeitung" stelt in het licht dat het Britsche oorlogsschepen waren, die na de afwijzing van een aanmatigend ultimatum het vuur op Dakar en de daar liggende Fransche oorlogsschepen openden. Na twee mislukte lan dingspogingen van De Gaulle, meldt Reuter, dat „thans operaties in Dakar aan den gang zijn Het is dus duidelijk, zoo concludeert het blad, dat het Engeland zelf is, dat met alle middelen pro beert zich in het bezit te stellen van het Fransche steunpunt aan de West-Afrikaansehe kust. Onder het opschrift: „De weg van het verraad" schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung": Het Britsche verraad jegens Frankrijk heeft zijn wor tels in het bevel tot den terugtocht van Duin kerken. Zooals Churchill het Fransche leger voor de ineenstorting eenvoudig als instrument der Britsche belangen beschouwde, dat men mis bruikt en wegwerpt wanneer het niet meer deugt, zoo springt hij thans om met het binnen het Engelsche bereik liggende Fransche bezit. De weg van het verraad jegens Frankrijk is de weg van het verraad jegens Europa, de weg van den on. stuitbaren Britschen ondergang. BOODSCHAP TOT DE FRANSCHE INBOORLINGEN. GENèVE, 25 September (D.N.B.) De Fran sche staatssecretaris voor koloniën, admiraal Platon heeft een boodschap gericht tot de inboorlingen van de Fransche koloniën in Afrika. Hierin wordt gezegd, dat de loyale en vastbesloten houding van de inboorlingen de eerste poging tot het „avontuur" heeft doen mislukken. Zoo zal het ook met nieuwe pogingen vergaan. De drijfveren van een regeering, die eens de bondgenoot van Frankrijk was en die zich bedient van een in strument, waartoe een eerzuchtige afvallige zich heeft opgeworpen, zijn thans bekend. Gibraltar opnieuw door de Franschen gebombardeerd. Talrijke bommen op vesting- en haveninstallaties. ALGECIRAS, 25 September (D.N.B.) Heden middag om 14.45 uur is Gibraltar opnieuw door eenige afdeelingen Fransche vliegtuigen aange vallen, die talrijke bommen van groot kaliber op de vesting en haveninstallaties neerwierpen. De aanval, die in opeenvolgende golven ge schiedde, duurde om 16.00 uur Spaansche tijd (d.i. 17.00 uur Duitsche tijd) nog voort. Een Fransch vliegtuig is door de Engelsche luchtdoel artillerie neergeschoten. De bemanning wist zich door een parachutesprong te redden. Uit Madrid meldt het D.N.B.: Hier ontvangen be richten bevestigen dat het bombardement van Gi braltar door Fransche vliegtuigen zware schade heeft veroorzaakt. Vooral ernstig heeft het arsenaal geleden, dat door drie bommen werd getroffen. De archiefafdeeling van het arsenaal is geheel ver nield. Voorts is de ingenieurskazerne een puinhoop geworden waarbij talrijke slachtoffers vielen onder de militairen. Een totaal aantal der verliezen staat nog niet vast. In de haven zijn een stoomschip van de Admiraliteit en twee hulpschepen in brand ge stoken. Een hulpschip zonk. Het totale aantal der bommen, die op het land vielen, wordt opgegeven als 70, terwijl er 40 in zee zouden zijn gevallen. Ook het gevangenenkamp Windmill Hill werd volgens de berichten door twee bommen getroffen. Een bom van 100 kg. viel naast het regeeringsgebouw, een tweede in de nabijheid van het Trafalgar-kerkhof, waar een diep gat in den grond werd geslagen, zoodat het verkeer gestremd werd. Voorts kwamen bommen neer op pieren, dok installaties en goederendepöts. Een vliegtuig be schoot de batterijen afweergeschut met machinege weren en maakte slachtoffers onder de bedienende manschappen. Drie bommen vielen in het stadscen trum in de Koningsstraat en vernielden verscheidene gebouwen. Men spreekt van acht of tien dooden onder de burgerbevolking. Het schijnt echter dat de slahtoffers bij de militairen veel talrijker zijn. Twee leden der bemanning van een neergeschoten vlieg tuig verdronken, een werd gevangen genomen en naar Gibraltar gebracht. De civiele gouverneur van Gibraltar heeft be paald dat de gedwongen evacuatie moet worden voortgezet. Tien sleepbooten en andere kleine En gelsche schepen „vluchtten uit Gibraltar naar de haven van Algeciras, om het bombardement te ont wijken. Uit Genève wordt nog gemeld dat de Britsche slagkruiser „Renown" werd getroffen en de haven moest verlaten. Door Engelsch oorlogsschip. 's GRAVENHAGE 25 September. Het A. N- P- meldt: „In den nacht van 22 op 23 September heeft zich in de nabijheid van het eiland Schouwen een gebeurtenis afgespeeld, die opnieuw de onscrupu leuze strijdwijze van de Engelschen aantoont. Een Nederlandsche Roode Kruisschip werd daar, of schoon de kenteekenen van het Roode Kruis verlicht van veraf te zien waren, door een Engelsch oor logsschip beschoten. Zeven Nederlanders verloren hierdoor het leven. In den nacht van Zondag op Maandag lag het Ne derlandsche Roode Kruisschip dwars van Schou wen voor anker, toen tegen 3.15 's morgens eei Engelsch oorlogsvaartuig lichtkogels afschoot. De kapitein van het Roode Kruisschip verlichtte hier op het op het schip aangebrachte groote kenteeken van het Roode Kruis en liet de sirenes loeien. On danks dit werd het schip toch door de Engelschen onder vuur genomen. Het kreeg een voltreffer in de ketelinstallatie, welke ontplofte. Bij het te wa ter laten vaai een boot verdronken zes leden van de bemanning. Door het ontploffen van de ketel werd een man gedood, één zwaar en drie andere licht gewond. Het schip moest de haven binnen gesleept worden. De militaire bevelhebber in Nederland, de ge neraal der luchtmacht Fr. Christiansen heeft als eerste hulp den achterblijvenden van de aan den Engelschen overval ten offer gevallen zeven Ne derlanders een belangrijk bedrag ter beschikking gesteld". Zon onder 19.30 uur Zon op 7.34 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. BEVERWIJK Moemenkweekers krijgen steun. in^Opt 1? kl°emenveiling ,,'t Centrum" hoopt men ste-MüPid °Ver te gaan tot uitbetaling van de icent we&e de Ned. Sierteeltcentrale ver- kweekers in verband met de slechte Ali k en van de afgeloopen maanden, te Sm b voor de uit te keeren bedragen heefl 1339 T*"centrale de uitkomsten over 1938 en BROOD BON 7 van 23-29 Sept. 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Deze bon geldig tot 1 Oct. KOFFIE EN THEE BON 73 Algem. Distributie boekje. Van 31 Aug.-27 Sept. 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER BON 72 Algem. Distributie boekje. Van 31 Aug.-27 Sept. 1 K.G. suiker. MEELWAREN BON 71 Algem. Distributie- boekje. Tot 4 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 01 vleesch van de Vleeschkaart. Van 23-29 Sept. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of on- gesmolten vet. BON 01 worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEP BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. GRUTTERSWAREN BON 41 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 54 AlgemDistributie boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. maïzena of griesmeel of pudding poeder. BON 15 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. macaroni p/ vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine. of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1 /2 pond. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). Tot 3 Nov. 2 Ltr. HONDENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. vraagt van VRIJDAG 27 SEPT. t/m. WOENSDAG 2 OCT. Uw aandacht voor IDA WÜST - THEO LINGEN en SABINE PETERS in Een zotheid, die U onder geen beding moogt missen. - Verzorgd voorprogramma met actualiteiten uit eigen land. - Aanvang avondvoorstelling 7.15 uur, einde 9.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) ngelsche bewapeningsindustrie doelwit der Duitsche luchtaanvallen. Het D.N.B. meldt: Eenheden van het Duitsche luchtwapen zijn Woensdag vroeg in den middag opgestegen en hebben de vliegtuigenmotoren- fabriek Filton bij Bristol met talrijke bommen bestookt. De aanval geschiedde in verscheidene :olven. De bommenwerpers, die begeleid werden door jagers, wisten voltreffers in het hoofdge bouw te plaatsen. Bij den aanval kwam het tot verscheidene luchtgevechten. Het nauwkeurige aantal der neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is nog niet bekend. De vliegtuigen van de laat ste afdeeling konden onomstootelijk de vernie lende uitwerking van de Duitsche bommen vast stellen. Bij hun terugtocht lagen dichte rook wolken over deze belangrijke Engelsche bewape ningsindustrie. Te New-York ontvangen berichten uit Londen melden dat de Duitsche vliegtuigen de militaire doelen der Engelsche hoofdstad in den nacht op Woensdag zonder ophouden hebben gebombar deerd. Golf na golf Duitsche machines viel tot kort voor zonsopgang met brand- en brisant bommen aan. Het spervuur van het Engelsche afweergeschut kon de verrassende doorbraken der Duitsche bommenwerpers niet stuiten. Zelfs na zonsopgang woedden nog vele branden, die den hemel met rookwolken overdekten. De al- gemeene opvatting is dat Londen nog grootere verschrikkingen te wachten heeft. Duitsche bommen zijn ook in andere deelen van Engeland neergekomen. Drie groote branden zijn ontstaan in een Noordwestelijke kuststad. Tijdens een aan val bij daglicht, gisteren uitgevoerd op de Zuid westkust, is de water- en electriciteitsvoorziening van een stad vernield. Het A. N. P. meldt verder: „De slachtoffers, die bij den laffen overval van een Engelsch oorlogsschip op het Nederlandsche Roode Kruisvaartuig, dat naar wij vernemen de LAZ 11 zijn te betreuren, zijn de volgende: Door het kapseizen van de reddingsboot worden vermist: tweede-machinist J. Maarseveen, oud 42 jaar, wonende te IJmuiden; matroos D. Rood, 21 jaar, wonende te Scheve- ningen; matroos M. L. Grutterswijk, 22 jaar, wonende in Den Haag; matroos W. van Leeuwen, wonende te Haarlem matroos J. W. Koster, 24 jaar, wonende te Haar lem; matroos A. Sweers, 23 jaar, eveneens wonende te Haarlem. Door de ketelontploffing is gedood: de trimmer C. Hermsen, wonende te Haarlem, oud 29 jaar. Door de ketelontploffing zijn gewond: 2e machinist W. A. Cassee, 32 jaar, wonende te IJmuiden, hij kreeg brandwonden aan gezicht en bovenlichaam; 2e stuurman M. van Duyn, 20 jaar, wonende te Katwijk, hij heeft lichte brandwonden aan het zicht en aan de rechterhand gekregen; de trimmer C. W. L. Cornet, 29 jaar, wonende te Haarlem, die een rib-fractuur heeft gekregen. De gewonden zijn overgebracht naar het ge meenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Graven- hage. Het lijk van den trimmer Hermsen is Woens dagmiddag van Hoek van Holland naar Haarlem overgebracht. De LAZ 11 is de vroegere „Indus", een zee-sleeper van de firma Smit en Co. De tonnage van het vaar tuig is ca. 800 ton. De bemanning bestond uit 18 man. De LAZ 11, die.na den overval werd opgepikt door een ander Nederlandsch hospitaalschip, is naar Rotterdam gesleept, waar het vaartuig op de wer ven van de Rott. Droogdok Maatschappij zal worden gerepareerd." (Zie ook elders in dit nummer). Bommen op buitenwijken van Berlijn. BERLIJN 26 Sept. (D.N.B.). In den afgeloo- pen nacht hebben wederom Britsche vliegtuigen de rijkshoofdstad aangevallen. Op eenige plaat sen wierpen zij lukraak hun bommen op wonin gen en buitenwijken neer. Eenige woonhuizen en prieelen werden vernield, andere beschadigd. In de raadszaal van het nieuwe stadhuis te Broek op Langendijk, dat deze week officiéél geopend is, prijkt het ameublement, dat een ggschenk is als bewijs van dankbaarheid van de Amers- foortsche geëvacueerden. (Foto Pax Holland.) door hoogere omzetbelasting. Verkoopsprijzen mogen niet meer stijgen dan de verhooging der belasting bedraagt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt in verband met de toe passing van de prijzenbeschikking 1940 no. 1 naar aanleiding van de wijzigingen in de omzet belasting en in het bijzonder invoerrecht, welke met ingang van 1 October in werking treden, mede, dat de verkoopsprijzen met het tengevolge dezer wijzigingen meer aan belasting te betalen bedrag mogen worden verhoogd, voor zoover niet op grond van de bepalingen der wet op de om zetbelasting de verplichting bestaat de belasting afzonderlijk in rekening te brengen. Zij, die goederen met verhoogde belasting ïn- koopen, mogen het in verband hiermede door hen meer betaalde bedrag, hetzij afzonderlijk, hetzij in hun verkoopsprijzen doorberekenen. Bij het in rekening brengen der verhoogde be lasting mogen naar regelen van goed koopmans- gebruik, noodzakelijke afrondingen worden toe gepast en gemiddelden worden aangenomen, mits aannemelijk kan worden gemaakt, dat het totaal bedrag der in rekening gebrachte belas ting de betaalde belasting niet te boven gaat. Tegen hen, die van de hierboven verleende fa ciliteiten op eenigerlei wijze misbruik maken, zal ten strengste worden opgetreden. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. DEENSCHE CONSIGNATIEVISCH. Zetschol f48, KI. schol f 46—27, Bot f45—f20, Wijting f 23f 16, Koolvisch f 32f 27, Groote gul f 21,50—f 20,50, KI. gul f 17—f 8, alles p. 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek f 0,42, Snoekbaars f0,70— f 0,66, Baars f 0,30, alles p. K.G. Kustvisscher: IJM 208 f 1850. DE AANVANGSUREN DER KERKDIENSTEN. Naar wij vernemen zullen de diensten der Ge reformeerde kerken, zoodra dit door de duister nis noodzakelijk wordt, des morgens half tien en des middags half drie beginnen. Vermoedelijk geschiedt dit reeds op 6 October a.s. De kerke- raad der N.H. Kerken heeft, naar wij verne men nog geen besluit genomen. SANTPOORT SANTPOORT TEGEN VOLENDAM. De nieuwe N.V.B. derde klasser, de RK5.V, „Santpoort" speelt Zondag a.s. een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen het sterke Volendam. Onze plaatsgenoten komen uit met: C. Nijs- sen; J. Nijssen en D. Nijssen; Maarschalk, Tromp, Gerrits; Oosterholt, v. d. Pieterman, Bakkum, Tromp, Kaldenbach. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris W. A. Dolleman te Santpoort, had aldaar in café „Zomerlust" Woensdagmiddag de verkooping plaats van di verse perceelen bloembollen- en tuingrond, ge legen in de gemeente Velsen, nabij Driehuis, aan den Doodweg, Kweeksteijnweg en het Groe- nelaantje, met een daarop staande tuinderswo ning met bollenschuur, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 10.08.07 H.A. Alles werd in combinatie gekocht door make laar Chr. Walther te Heemstede, qq., voor f 51.042,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1