VELSEN Bevredigende handel op de groentemarkt. Nog steeds aardbeien. enseizoen is thans weer zoo goed als fic' 600partijtjes, die nu nog worden aange- clDae:rden steeds kleiner en leggen dan ook tè& w0I^t roeer in de schaal. Naarmate het "b da Droducten bevredigend. Voor pronk- bestond geregeld een willige kooplust. Deze 1103811 dt nog het meest door de fabrieken af- WOf De noteeringen varieerden ongeveer 6°®en' gj2 cent per K.G. Snijboonen, welke allerlei kwaliteiten aan de markt komen, *T,.n „rijzen van 12—24 ct. per kilo. Het 8S,rt niteerde 25-30 ct per KG' Dikke werden naar soort afgenomen van 8—16 KG. De prijzen voor de fijne spercie- ''lagen 'ongeveer van 7—20 cent per K.G. bladgroenten neemt andijvie thans een relden van f 1.20—f 2.50 per 100 stuks. De r van sla vermindert langzamerhand. Al- ®v0® or goede kwaliteit bestond nog wat be stelling. zoodat in de afgeloopen week vele ïiiies doordraaiden. ostelein bestond een vlotte handel; de waren van 8—12 ct. per kilo. Ook de goede Heit spinazie was een gewild artikel, omdat in nrnduct nogal afwijkingen voorkomen. De liepen dan ook ver uiteen en lagen van 12 ct. per K-G. Voor bospeen bestond een :7 geregelde belangstelling, hoewel enkele Sm het tot een goeden prijs konden brengen. - zijn de prijzen voor dit product in tijd aan den lagen kant. De prijzen billen van 4—7 cent per bos. Bloemkool is nog steeds een zeer gevraagd en het bleef dan ook voor de beste soor- ;,fshoudend. Eerste soort varieert in prijs van 17 cent per stuk en mindere soorten van [Jet. De aanvoer van komkommers loopt nu /terug. Voor eerste soort werd van 68 ct. jjsd; mindere soort liep naar verhouding terug 2 ct. De markt is van tomaten nog steeds want allerlei afwijkingen komen voor. ji nünd®aanvoer van pronkboonen maakte 3£n .e andere soorten een uitzondering, Heze soort nog flinke partijen werden Over het algemeen was de kwaliteit wordt ook de kwaliteit belang- :voerd. verloop van den handel was voor de ver- in onder de aanvoeren. De prijzen P voorzien. Naar soort werden deze verhan- „.n 714 ct. per K.G. Enkele partijtjes tiensoorten gingen tegen hooge prijzen van de Het aanbod van prei nam in de afgeloopen toe, hoewel het nog niet groot is. De prij. varieerden naar SOort van 69 cent per Voor goede soort knollen werd van 58 t per stuk betaald. Van de koolsoorten zijn het Groentjes, welke heel wat worden aange roerd en waarvoor een willige kooplust be- at tegen prijzen van 4y26 cent per K.G. b!e partijen spruiten noteerden van 1014 ct. K.G. In de frultafdeeling werden meloenen naar c:; en kwaliteit verhandeld van 616 cent ïtuk. Vooral voor de soorten suiker- en tijger- ilcenen bestond veel kooplust. Druiven veran- en van eigenaar voor een prijs van 3936 per K.G. te aardbeien, welke nog werden aangevoerd, «iten geen hoogen prijs door het koele weer, fendien is de vrucht niet mooi meer en onvol- mde rijp. De elftallen voor Zondag a.s. De elftallen zijn voor de wedstrijden van steg als volgt vastgesteld: KENNEMER S—VELOX. f. Brethouwer,; Rijnders en B. Brethouwer; Kaan, Van der Putten en De Graaf; Van Luin, ifcüian, Van der Kolk, Bleeker en Semeins. BLAUW WIT 3—KENNEMERS 2. Zoontjes; de Boer en Balder; Steenbeek, Van jk en v. d. Bos; Vex-beek, Antonissen, Himpers, *n en Ooyevaar. BLOEMEND AAL—BEVERWIJK. Vin Roon; Grapendaal en Vessies; Woortman, ^voorden en Maenhout; Teeling. Marx, J. C. Albers en Holman. DE ZEEMEEUWEN—D.E.M. 1 Slotemaker; Does en Schelvis; J. Jansen, P. iVnes en A. de Nijs; Tervoort, J. Slotemaker, Arisz, Van Noort en C. Schram. De harddraverijen te Alkmaar. icor de draverijen te Alkmaar zijn niet minder paarden 'ingeschreven. Wel een bewijs dat :raverskringen groote belangstelling voor deze bestaat. Alle stallen zijn met één of meer irien vertegenwoordigd. O.a. staan inge ven de paarden The Gleaner T., de crack van 1 Hangen, het Beverwijksche paard, Douglas -David Volo n de bekende Elshout en Gruno. Zoon van Silladar ontbreekt niet. «getwijfeld zullen Zondag a.s. velen van mooie E spannende draverijen kunnen genieten. HOOGOVEN.ZWEMCLUB OPGERICHT. Id de op Donderdagavond in het Veiligheids- -turn van de Hoogovens gehouden bespreking i «loten tot oprichting van een Hoogoven Zwem- over te gaan. ^initiatiefnemers de heeren Veneberg c.s. had- 3 eon 70-tal inschrijvingen ontvangen op hun wijds uitgezonden circulaires. en 2a' voorloopig Dinsdagavond van 78 uur ®men in het Velser Bad te IJmuiden. Ue zwemvereeniging zal zich aansluiten bij Nloven-Sta ten. bestuur wordt gevormd door de Bos, van Vliet en Kroeze, welke trachten zal uit haar leden een afd. Red- Zwemmen en een polo-team te vormen, tskt bepalen tijdstip zal men Lot ji 'ng van een huishoudelijk reglement over- en ^an tevens een officieel bestuur kiezen. 11ET WWTERPROGRAMMA VAN .,DE GIETELING". W tot envereeni§ing »I>e Gieteling" Ihninia December het volgende pro- va rik --"-"scoueld, behoudens de goedkeu- autoriteiten. p e-en §€zellioen Zaterdagmiddag, ïcrzo'wn el de Boer het programma zal 'dmuriv^i Woensdagmiddag 16 October een fcK a voor schoolgaande kinderen terdaomL!n d°hateurs met hun moeders; Za- reer dr'i-1^5 December St.-Nicolaasfeest rooneSren! Zaterdagmiddag 14 Decem- Ou ïV0ermS van Tavido. '«tüestpM bepalen Zaterdagmiddag is tilffis. een Pr°gramma van cultureele kfK'Vitin de bedoeling alle bijeenkomsten in Theater te houden. t?; oft5'nf^COmm'SS2e zal weer een aantal dri- tiï ?7hrriren' die eveneens op Zaterdagmid- i wouden zullen worden. OMZET VAN AARDBEIEN BLEEF RUIM 2% TON BENEDEN 1938. Gevolgen van vorst nog ondervonden loonende prijzen voor groenten. In de veilinggebouwen van Beverwijk hebben in de afgeloopen maanden de wijzers van de electri- sche afmijntoestellen in rusteloozen gang boven de karren met groenten gedraaid, die in monotone op eenvolging de hallen binnenschuiven. Dit is de wijzer, die beslist over het loon, dat de tuinders voor hun moeizamen arbeid zullen ontvangen. Het is ook de wijzer, die beslist over het wel en wee van de tuindersgezinnen. Zij weten nooit op welk getal de wijzer zijn cii-kelgang zal onderbreken om den prijs aan te geven die een van de koopers voor een of ander product wil betalen. Het is het rad van avontuur, waarop de tuinder geen invloed kan uit oefenen. Hij kan er niets aan doen of de wijzer op een hoog of een laag cijfer tot stilstand zal komen. Hij kan alleen maar kijken en wachten. Zoo gaat het jaar in, jaar uit. Het eene jaar draait het rad van avontuur gunstig en het andere jaar weer minder goed. Dan draaien soms honder den kilo's door, dan stopt de wijzer niet voor een oogenblilcHonderden kilo's kostelijke groenten draaien door, gaan naar de vuilnisbelt. Vele keeren was dit belooning voor den noesten en ijverigen tuinder van Kennemerland's bodem. Ook dit jaar draaide de wijzer, keek de tuinder en wachtte.Welke prijs? Het hoogseizoen aan veilingen is vrijwel afge loopen en de aanvoeren verminderen dan ook snel. Als het zoo ver is, dan is het altijd onze goede ge woonte geweest om een beschouwing te houden. Hoe is het seizoen geweest? En het antwoord op deze vraag kan luiden: Over het algemeen niet bijzonder bevredigend. De oorzaak hiervan is in de eerste plaats de mis lukking van den aai'dbeienoogst, welke een groote opbrengst beloofde. Toen echter de bloempjes uit gebloeid waren bleek het met de vruchtzetting niet naar wensch te gaan, want velden, die een rijke oogst beloofden, vielen hard tegen. Het natte weer en kou veroorzaakten het „rot" in de aardbeien. Al met al viel de oogst dan ook ondanks de gunstige vooruitzichten en vrij goede prijzen tegen. DE OMZET VAN AARDBEIEN. Naar wij vernamen bleek de omzet van aard beien in het afgeloopen seizoen ruim 2VS» ton beneden dien van 1938, toen voor ruim f700.000 aan aardbeien werd geveild. De vergelijking van den omzet van dit jaar met dien van 1938 is juist genomen, omdat in dat jaar van een normalen aardbeienoogst gesproken kan worden. Een vergelijking met 1939 zou niet opgaan, zou niet een juist beeld geven van de mindere op brengst, omdat in dat jaar het ook al een abnor male oogst was. Voor een deel is deze lagere omzet veroorzaakt door de vorstschade in 1938 en 1939. Door de strenge vorst vroren toen heel wat aardbeienplanten dood, welke vervangen moesten worden door jonge plan ten, waardoor een achterstand ontstond in de aan planting. De vorstschade in den winter van 19381939 de korte, maar hevige vorstperiode was het grootst. In het seizoen 1939 werden de gevolgen hiervan terdege gevoeld. Maar ook in het afgeloopen aardbeienseizoen werkten de gevolgen van deze vorstpei-iode nog na. ALGEMEEN LOONENDE PRIJZEN VOOR GROENTEN. Voor de groenten wei-den over het algemeen loonende pi-ijzen besteed, dank zij het feit, dat uit de andere tuinbouwcentra naar het buiten land werd geëxporteerd. Beverwijk, dat vrijwel geheel is aangewezen op de binnenlandsche markt, trok hiervan profijt. Doordat de groenten een bevredigenden prijs op brachten is de achterstand in den omzet, veroor zaakt door de mislukking van den aardbeienoogst, gedeeltelijk ingeloopen. Het staat echter te bezien of de aahterstand geheel ingeloopen kan worden. Het is te hopen, dat dit werkelijk het geval is. Wanneer het zoo blijft als het nu is laat het zich aanzien, dat het volgende jaar een loonend jaar voor de koudegrondbedrijven in Kennemer land zal zijn. De aardbeien moeten dan echter een normale opbrengst geven. Voor de tuinbouwende bevolking in Kennemer- land, neen voor geheel Kennemerland, dat ook een groot belang heeft bij een bloeiend bedrijfsleven, is 't te hopen dat het zoo zal zijn, want zij heeft al zoo lang in de magere jaren gezeten. Bloempjesdag ten bate van toevallijders. Op Zaterdag a.s. Men verzoekt ons opneming van het vol gende In het belang van ruim 500 lijders aan Val lende Ziekte, welke in de zoo bekende stich tingen „Meer en Bosch" te Heemstede er „Bethesda Sarepta" te Haarlem een vriende lijke verzorging en een kundige medische be handeling vinden, wordt op 28 September (Za terdag a.s.) te Beverwijk en Wijk aan Zee een Bloempjesdag gehouden waarbij een „Vergeet- mij-nietje te koop zal worden aangeboden. Zeer zeker is het de moeite waard voor dezen nuttigen en noodigen arbeid een ferme gave te offeren, waartoe de lezer bij dezen dan ook hartelijk wordt opgewekt. Waarom? Omdat honderden van deze beklagenswaardi ge zieken van alle gezindten en uit alle pro vincies van ons vaderland in deze mooie inrich tingen een uitnemende verpleging, een goede verzorging en, indien noodig, een vriendelijk tehuis vinden. Juist in deze benarde tijdsomstandigheden komen van alle kanten aanvragen tot opname binnen en wordt allerwege hulp gevraagd maar de middelen om aan die dringende ver zoeken te voldoen dienen aanzienlijk te wor den uitgebreid; dan alleen kunnen deze Stich tingen het zegenrijke werk met kracht blijven voortzetten. Temeer, waar in den laatsten tijd door meer dere doeltreffende medicijnen het aantal toe vallen der patiënten met meer dan 50 pCt. is verminderd en de genezingskansen dus belang rijk grooter geworden zijn, mag dit omvangrijk werk door gebrek aan middelen niet worden belemmerd in zijn groei. In het bovenstaande schuilt een bewijs, dat de Epilepsie, of Vallen de zieke, waarvan men vroeger meende, dat zij ongeneeslijk was, nu toch wijkt voor de door ernstig onderzoek en met groote moeite gevon den behandelingsmethoden. Daar daagt hoop voor den lijder aan Vallende Ziekte! Help krachtig mede de genezingskan sen voor de duizenden en nog eens duizenden aan deze ziekte lijdende kranken in verras sende feiten om te zetten! Daar deze vermaarde Stichtingen geen Staats hulp genieten, zijn zij grootendeels op hulp der particuliere weldadigheid aangewezen. Ga dus niet aan hen, die geheel belangeloos straks uw gave voor dit sympathieke doel vra gen, voorbij zonder met vreugde uw bijdrage te offeren! De vleeschdistributie. Meer belangstelling voor schapenvleesch. Zooals bekend is het paarden- en schapenvleesch vrijgesteld van de vleeschdistributie. Als gevolg daarvan is, naar wij vernamen, in Beverwijk en omgeving een toeneming van het gebruik van dit soort vleesch, vooral van schapen, te constateeren. De directeur van het Slachthuis deelde ons mede, dat er in normale tijden heel weinig schapen ge slacht werden. Deze week zijn er echter wel veel schapen ge slacht, namelijk 80. Dit aantal is veel grooter dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar. De uitslagen van „Sans Atout". De uitslagen van de wedstrijden voor de zomer competitie van de bridgeclub „Sans Atout" luiden als volgt: Team 2: J. BosG. de Boer, J. BroekhuizenT. Romijm wint met 25 tegen 15 punten van team 5: Th. BraamL. Monton; J. van der BergH. van Essen. Team 6: de heer en mevr. Thomas, mevr. BraamJ. Muilman wint met 22 tegen 18 punten van team 9: de heer en mevr. Van Amstel; de heer en mevr. Tand. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn: Groep 1: 1 K. v. d. Wal—C. Spruit 37K m.p. 2 J. BerleeJ. Nijman 37j4 m. p. 3 N.N.-N.N. 34m.p. 4 H. en J. v. d. Vlugt 32y2 m.p. 5 De heer en mevr. Van Amstel 29>a m.p. 6. J. DilG. Tabak 27j4 m.p. 7 H. HeineHarbers 2V/> m.p. 8 Dames SteenbergenTabak 25j/£ m.p. Groep 2: 1 J. BlomG. Zoontjes 37 m.p. 2 A. RoodzandG. Steenbergen 34]A m.p. 3 W. de BoerK. Lee 34 m.p. 4 J. van LeeuwenA. Michel 33^ m.p. 5. A. en C. Hoogeboom 33)4 m.p. 6. Ph. v. GroningenN.N. 28 m.p. 7. W. G. KleineR. Hoen 27K- m.p. 8 J. de VriesA. Tabak 23 m.p. „HOTAC" VERGADERDE. De tafeltennisclub „Hotac", onderafdeeling van Hoogoven Staten, koos zich in de op Don derdagavond gehouden algemeene ledenverga dering een nieuwen voorzitter. Wegens bedanken van den heer Veldheer, door zijn functie in het hoofdbestuur van Hoogoven- Staten, werd bij acclamatie gekozen de heer Mühring, die tevens dank bracht aan den afge treden voorzitter, voor het vele door hem ver richt van de oprichting der vereeniging af. Voor den heer Lantsink, die bedanken moest wegens vertrek, werd gekozen den heer Heere, terwijl het bestuur met twee nieuwe functiona rissen werd uitgebreid door de verkiezing van de heeren Nooi en v. d. Ploeg. Wegens de bijzondere tijdsomstandigheden be sloot men dit seizoen niet tot den Nederland- schen Tafeltennisbond toe te treden. Verhooging van spelpeil zal men trachten te bereiken door de vorming van een speciale trainingsgroep onder deskundige leiding. Vergadering van den Chr. Vrouwen bond. Inleiding van mevr. Krüger. Donderdagmiddag hield de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Christen Vrouwenbond een ledenvergadering in het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De presidente, mevr. Krüger verwelkomde de aanwezigen op deze eerste vergadering in 't nieuwe seizoen. Spr. memoreerde de gebeurtenissen der laatste maanden en gedacht in het bijzonder de leden der zusterafdeelingen, die goed en leven ver loren hadden. Doch wanneer wij dit hooren moeten wij bedenken, dat de tijd, de wijze en de plaats waarop de mensch sterft alleen door God bepaald wordt. Vervolgens hield mevr. Krüger een korte inleiding aan de hand van Ps. 146. Hierna behandelde de presidente het eerste gedeelte van de brochure „De positie der vrouw" door mevr. KnoppersValce- nier. De doelstelling van den Vrouwenbond is de voorlichting der vrouw. Dit werk is van groot be lang, daar wij in de velerlei stroomingen en leu zen niet mpgen verdwalen. De eerste brochure welke met dit doel door den bond is uitgegeven is „De positie der Vrouw". De brochure behandelt allereerst de positie der vrouw naar de Heilige Schrift. Hierbij moeten wij niet uit het oog ver liezen, dat niet het bijbelwoord zich moet aanpassen aan het leven,maar dat het leven zich naar de Schrift moet vormen. Reeds in het scheppings verhaal wordt de verhouding van den man en de vrouw vastgesteld. Zij waren als gelijken gescha pen met verschillenden aanleg, waardoor zij elkaar aanvulden. Na den zondeval bleef wel de band van het huwelijk behouden, maar werd de vrouw vernederd en werd haar aangezegd dat de man de heerschappij zou hebben. Hoewel wij in het Oude Testament lezen van groote vrouwen is steeds deze vloek waar te nemen. Het Nieuwe Testament, waaronder ook wij leven, spreekt van het zoen offer van Christus, dat zoowel voor de vrouw als voor den man gebracht werd. Wanneer wij als Christenvrouwen uitzien naar onze vrijheid zullen wij Christus volgen. Want wie in Christus is, waarlijk vrij. Hierna hield mevr. De Kort een overdenking over het „Geloofsleven" die door de aanwezigen met groote belangstelling werd gevolgd. Na het zingen van Gez. 245 werd de vergadering door mevr. De Kort met dankgebed besloten. De uitreiking van de identiteits bewijzen. Op Zaterdag 28 September worden in het gym nastieklokaal van de Julianasehool van 8 tot 7 uur namiddags de identiteitsbewijzen uitgereikt aan de bewoners van de volgende straten: Romerkerkweg, Scheybeecklaan, Schoollaan, Dr. Schuitstraat, Simon Rumpingstraat, Spoordijk, Str. van Linschotenstraat, Stumphiusstraat, Toren straat, Tulpenlaan, Velserweg, de Visscherstraat, Vondellaan, Westerhoutweg, Wilhelminastraat, Willem Pastoorstraat, Wolff en Dekenstraat, Wij- kermeerweg. Zeestraat, evennummers van 2 tot en met 212 en de oneven nummers van 1 tot en met 341. Ieder is verplicht persoonlijk dit bewijs af te halen onder medebrenging van zijn of haar distri butiestamkaart en een pasfoto. JAARVERGADERING DER JONG HERVORMDEN. De Vereeniging van Jong Hervormden hield Donderdagavond haar jaarvergadering in het Ver eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Na de gebruikelijke openingswerkzaamheden bracht de secretaris, de heer H. Ter Hoeve, het jaarverslag uit. Hieruit bleek dat dor de mobilisatie en den oorlog de vereeniging niet zooveel werk als andere jaren heeft kunnen verrichten. Het ledental bleef vrijwel gelijk. Het financieel verslag van de penningmeester- esse, mej. Kater, sloot met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftreden de voorzitter, de heer A. van Herwijnen en de heer P. Bakker met algemeene stemmen her kozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. Ter Hoeve, werd de heer L. Baas gekozen. Bij de ingekomen stukken was. een brief van het Federatiebestuur aangaande statutenwijzigingen, welke een grootere verbondenheid met de Herv. Kerk beoogen. Hierover is een goedkeurend advies uitgebracht. Na de pauze hield de eere.voorzittter, ds. J. de Vries, een inleiding over het onderwerp „Geest drift". Verplaatsing van de Arbeidsbeurs. Wordt gevestigd in de Casembrootstraat. Met ingang van Zaterdag 28 dezer, wordt de Arbeidsbeurs, die thans gevestigd is in het Ge meentegebouw aan de Heidestraat 40, ver plaatst naar de voormalige Fröbelschool aan de Casembrootstraat. Vanaf dien datum is de dienst te bereiken onder de telefoonnummers: 4337 en 5190. In verband met de verhuizing is de Arbeids beurs op Vrijdag voor werkzoekenden» ge sloten, behoudens in dringende gevallen. Zoo noodig kunnen werkzoekenden zich op Vrij dagavond tusschen 7 en 8 uur aanmelden aan het nieuwe adres. In hetzelfde gebouw wordt gevestigd de on der de Arbeidsbeurs ressorteerende Jeugd- registratie, die haar werkzaamheden op Maandag 30 September a.s. zal beginnen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Weth. van Velsen brengen het volgende ter openbare kennis: „Bestuurders-Collatoren van het Hettema Heerema Leen en van 't Houckema Leen te Bols- ward zijn voornemens over te gaan tot de be geving van resp. twee en een beurzen. Nakomelingen uit de familie van de Stichters, die naar een dier beurzen wenschen mede te din gen, zullen zich, onder overlegging van een ge boorte-acte en met vermelding van genoten on derwijs vóór 15 October a.s. schriftelijk moe ten aanmelden bij Ds. J. Vink te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt en dien van 24 jaar niet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De datum van het vergelijkend examen wordt nader bekend gemaakt". AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 27 SEPTEMBER. Thalia Theater: „Het Spookschip", 7.15 uur. Rex Theater: „Artisten Pension", 7.15 uur. Bioscoop De Pont: „De Familie van mijn Vrouw" 7.15 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER. Thalia Theater: „Het Spookschip", 7.15 uur. Rex Theater: „Artisten Pension", 7.15 uur. Bioscoop De Pont: „De Familie van mijn Vrouw" 7.15 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 27 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Geheime zende L. B. 17" en bijprogramma, 7.30 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Geheime zende L. B. 17" en bijprogramma, 7.30 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden VRIJDAG 27 SEPTEMBER Frans Hals Theater: Circusreizigers, 2.30 en 7 uur. Cinema Palace: De 3 Codona's, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Zoölogica, 2.30 en 6.309 uur doorloopende voorstelling. Rembrandt Theater: Mijn zoon de minister, 2.30, 4.45 en 7 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier, „Het Onver gankelijke", 3 uur. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel met „De Getrouwde Vrouw", 7 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds HEEMSKERK R. K. VROUWENCLUB. Donderdagmiddag hield de R. K. Vrouwenbond een ledenvergadering in het R. K. Parochiaal vereenigingsgebouw. De presidente, mevr. v. Lieshout, heette bij de opening allen welkom, in het bijzonder dr. Olierook, welke in deze vergadering een lezing hield over „de taak van de vrouw in dezen tijd' Er werd een voorstel ingediend plaatselijk een retraite te houden, welk denkbeeld door den geestelijk adviseur werd toegelicht. Het voor stel werd aangenomen. Bij genoegzame deel neming zal de retraite op Maandag 7 October worden geopend. Tenslotte had nog een verloting van huis houdelijke artikelen plaats. SANTPOORT ERNSTIGE WAARSCHUWING. De burgemeester heeft zich met een ernstige waarschuwing tot de burgerij gewend. Hij schrijft in een tot haar gerichte circulaire: „Het is voorgekomen, dat door de Duitsche Weer macht te Santpoort geplaatste borden door het publiek zijn beschadigd. De Duitsche autoriteiten beschouwen dit als zeer ernstige sabotage, waartegen met kracht zal worden opgetreden, desnoods door het stellen van gijze laars uit de burgerij. Hei-haaldelijk is door mij tegen het plegen van bovengenoemde daden ernstig gewaarschuwd, ter wijl door de politie hiertegen ten scherpste is ge waakt. Zonder de volle medewerking der burgerij is echter het voorkomen van dergelijke, ten scherp ste afkeurenswaardige handelingen niet mogelijk. Nogmaals beveel ik de burgerij nadrukkelijk zich te onthouden van elke tegen de Duitsche Weer macht en haar eigendommen gerichte handelingen, daar dit voor de bevolking tot buitengewone on aangenaamheden en straffen zal leiden". LUCHTBESCHERMING. Nu Blok III een nieuwe blokpost heeft gekregen, wil men deze post van eenige accomodatie voorzien. De leiding is terecht van oordeel, dat zij, die zich beschikbaar hebben gesteld voor den waakdienst, een behoorlijk verwarmd lokaal moeten vinden, terwijl een warme dronk toch wel het minste is, dat men hun moet aanbieden. Dit alles, alsmede de kosten van onderhoud en aanschaffing van materiaal brengt natuurlijk de noodige kosten met zich. Het is daarom, dat de leiding een 5-cents-actie op touw gaat zetten. Wekelijks zullen den bewoners bonnetjes van 5 cent worden aangeboden. Op deze wijze hoopt men de kosten te kunnen bestrijden. HET PROGRAMMA VAN DE TERRASVOGELS. A.s. Zondag wordt gespeeld: Kennemers 3Terrasvogels 2 10 uur. Terrasvogels 3Kennemers 6 10 uur. Beverwijk 4Terrasvogels 4 12 uur. Stormvogels 5Terrasvogels 5 12 uur. Kinheim Jun. ATerrasvogels Jun. A. 12 uur. Terrasvogels BRipperda Jun. 12 uur. Zaterdagmiddag 3 uur wordt gespeeld: Beverwijk adsp. ATerrasvogels adsp. A. COMITé VAN DE NED. UNIE OPGERICHT. Door het gewestelijk secretariaat van de Ned. Unie te Haarlem is voor de geheele gemeente Velsen een voorloopig plaatselijk comité in het leven geroepen. Dit comité bestaat uit: ir. L. Krijger, voorzitter; mevr. A. OldemanStoker; F. C. H. Goldewijk; M. W. Jonker; A. Pielage en H. Winkelaar. Binnenkort volgt nog een uitbreiding met een of twee leden, die speciaal de belangen van de Unie in IJmuiden zullen behartigen. VERLOTING MANNENKOOR „DE EENDRACHT" In aansluiting aan ons bericht van Dinsdag be treffende de verloting van het mannenkoor „De Eendracht", directeur Stephen Jansen, deelt 't be stuur ons mede, dat de trekking hiervan gister avond onder controle heeft plaats gehad. De gelukkige winnaars van de beide hoofd prijzen, zijnde een dames- en heerenhorloge, zijn de bezitters van de lotnummers 267 en 369, terwijl de overige prijzen zijn gevallen op de nummers 912. 969. 923, 324, 350, 951, 567 en 869. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den penningmeester van „De Eendracht", den heer B. Baar, Ladderbeekstraat 52, Velsen-Noord, avonds na 5 uur. OORLOGSSCHADE. De burgemeester van Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat inlichtingen omtrent het indienen van verzoeken om schadevergoeding of tegemeotkoming in wegens oorlogsgeweld geleden schade, alsmede omtrent de invulling van terzake door de Schade-enquête-commissie toegezonden formulieren, van heden af zijn te bekomen bij den chef van de 4e afdeeling der Secretarie, ten Raad- huize te Velsen, Harry Piel in „Het Spookschip". Een geheimzinnig schip kruist voor de kust, een schip zonder nationaliteit of naam, een spookschip! Het verschijnt plotseling uit een mistbank in het volle licht van de schijnwerpers van een patrouil leerend politievaartuig, doch verdwijnt even plot seling als het gekomen is, zonder op de sommatie van de politie te reageeren. Een groot zeilschip is het, een driemaster; dat is alles wat de politie en de kustvisschers er van weten. Op zekeren nacht gelukt het een visschersboot dicht in de nabijheid van het geheimzinnige schip te komen, doch een schot doodt den nieuwsgierigen politieman, die het raadsel poogde op te lossen. De commissaris der havenpolitie is wanhopig. De visschers zijn ongerust. Alle nasporingen zijn ver- geefsch en de beste speurder, Klaus Hansen, is met vacantie. Hij is op zijn huwelijksreis met de operettediva Kitty Korff. Klaus Hansen is echter al lang van zijn huwe lijksreis terug; de laatste dagen wensch te hij onge stoord met zijn jonge vrouw in hun eigen wo ning door te brengen. Als hij evenwel uit de dagbladen den dood van zijm makker verneemt, kunnen zelfs de tranen van zijn jonge vrouwtje hem niet meer weerhouden. Hij meldt zich direct bij zijn superieuren en verneemt, dat niet alleen het spookschip het onderwerp van 's commissaris zorgen is. Ook het s.s. „Sörberg" is een moeilijk geval voor hem. Het schip is namelijk met eem lading goud van eenige millioenen gezon ken, zonder dat het wrak tot dusverre is gevonden. Het gevolg is, dat de mogendheid voor wier reke ning het transport geschiedde, aanhoudend infor- meert waar het schip gezonken is. Nu begint Klaus Hansen's werk. Weliswaar heeft hij zijn echtgenoote beloofd zich niet met dit geval in te zullen laten, doch heimelijk begint hij met zijn nasporingen. Een gefingeerd telefoonge sprek met zijn collega Martin lokt hem 's nacht3 irn een val; hij komt op een vrachtboot en vindt daar, in plaats van zijn vriend Martin, een jongen stuurman, die hem met een revolver bedreigt en hem mededeelt, dat Martin gevangen zit. Door een krijgslist weet Harsen echter meester van de si tuatie te worden en arresteert den stuurman. Hij komt daarbij tot de ontdekking, dat een oude vrien din van hem, Lilly genaamd, mede in het complot is betrokken. Hansen betoont zich evenwel ridder lijk en geeft haar de kans een nieuw leven te be ginnen. Tijdens het verhoor weet Hansen zijn arrestant belangrijke aanwijzingen af te dwingen. De gevan gene is stuurman Jochem, de eenige overlevende van de vergane „Sörberg". Zijn doel was, met het spookschip de goudschatten van het wrak te lich ten. Nu is Hansen's plan gemaakt. Jochem moet ontsnappen om gelegenheid te geven hem te vol gen en zoodoende achter alle geheimen te komen. Met groote omzichtigheid wordt dit plan uitge werkt en het slaagt geheel tot Hansen's voldoening. Hij komt zelfs na vele wederwaardigheden op het spookschip terecht en weet de wachtende politie- booten door lichtsignalen op zijn spoor te brengen. Na een hevig gevecht worden de misdadigers overweldigd en gevangen genomen. Het raadsel van het spookschip is opgelost en de goudschat is gered. SUPPORTERSVEREENIGING „BLAUW WIT". Het bestuur van de supportersvereeniging „Blauw Wit" verzoekt ons te melden, dat voor het bezoeken van den eersten uitwedstrijd weer met den trein wordt gereisd. Voor a.s. Zondag is vastgesteld de wedstrijd 't GooiStormvo gels te Hilversum. Het bestuur rekent op een groot aantal sup porters. Het vertrek is bepaald öp 10.36 uur van IJmuiden. Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch: Kleine schol 37.5025 Bot 41—24 Schar 2920 Wijting 19.50—18.50 Kabeljauw 5349 Kleine haring 17.5016.50. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: snoekbaars 6858, snoek 4236, zeelt 3533, blèi 1412, brasem 18. Alles per K.G. BRIDGECLUB „IJMUIDEN". De Bridgeclub „IJmuiden" biedt haar leden we derom gelegenheid om in clubverband het bridge spel te beoefenen, en wel des Zaterdagsmiddags half drie in de bovenzaal van café „Royal" aan den Wijk aan Zeeërweg. De B.C. IJ'ers kunnen zich daar trainen voor de drive voor den Kennemer Bikaal, welke 6 October a.s. reeds wordt gehouden. Iedere deelnemer ont vangt op de drive een prijs terwijl B.C.IJ. tevens zal strijden om den vereenigingsprijs. Het is op merkelijk dat het de B.C.IJ., die in Kennemerland reeds zooveel lauweren heeft geoogst en zeer eer volle resultaten heeft weten te bereiken, nog niet gelukt is op den Kennemer Bokaal beslag te kunnen leggen. Het bestuur is na het overwinnen van tal van moeilijkheden er in geslaagd zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen en den clubavond te verplaatsen naar den Zaterdagmiddag en een ge schikte zaal in het centrum der plaats te vinden*

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5