IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Nederland's plaats in het nieuwe Europa. verduistering De Kei. De brandstof-rantsoenen St J* e" A'9em D'Ukl<erl] N'V- G'- j Ha3'lem' Telefoon 10724- Bureau 5 ni Kennemerlaan 42, Dmuiden, •Jar COU'an y01 Posig'ro 310791. Alle Advertentie», dil blad, worden kosteloos et pact van Drie. rgdurige bezoek van den Duitschen mi- *'31 Baiténlardsche Zaken Von Ribbentrop i rt° gevolgd door een tegenbezoek van zijn '^•'en collegl cian0 aan BerliJn heeft daar !"Tde sluiting van het verdrag tusschen de mogendheden Duitschland, Italië en daarvan Zaterdag de tekst in dit blad is me- feïec'd- Intrekking van dit nieuwe verdrag is zeer URGANG No. 281 lou'0ns Coster, Maatschappij voor VOOf Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen ie Kennemei Courant Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MSSNDAG 30 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nunnmers 5 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. 0, In de eerste twee van de zes korte arti- ivaaruit het bestaat, komt die al scherp naar behelzen een wederkeerige erkenning I jj, twee wereld deelen. „Japan erkent en /L de leiding van Duitschland eri Italië bij rjjng van een nieuwe orde in Europa, - en Italië erkennen en eerbiedigen de •an Japan bij de instelling van een nieuwe de Groot-Aziatische ruimte". Dan is in het "artikel ctetgene vastgesteld wat de onmid- L practische beteekenis van het verdrag immers, daarin hebben de drie mogend- j de verplichting op zich genomen elkaar g5 steunen met alle politieke, econömi- en militaire middelen ingeval een hunner aangevallen door een mogendheid, die op f -a-blik niet verwikkeld is in den Europee- oorlog of in het Chineesch-Japansche con- Voor zoover bij den lezer van het verdrag gnije twijfel mocht resten, welke mogendheid gelijkerwijze zou kunnen zijn wordt die wel esmea na de lezing van het vijfde artikel, ^verklaard is: „Duitschland, Italië en Japan dat de bovenstaande overeenkomsten gürlei wijze den politieken status raken, b op het oogenblik bestaat tusschen de drie fluitende partijen en Sovjet-Rusland", réo! dus één grootmacht waarvan veronder- «n v.-orden dat zij zich in den huidigen oorlog met Engeland zou willen verbinden of feta omtrent de zending van een vloot naar :j,re hebben daarop al geduid zich actief rllen gaan mengen in de Aziatische gebeur- a, Die mogendheid is: de Vereenigde Staten, commentaren der Japansche pers laten aan gedachte geen twijfel bestaan, het blad Tokio Nitsji zegt dat „Engeland zich als een dren- i vastklampt aan een stroohalm en hoopt op van de Vereenigde Staten aan den f, Het voegt hieraan toe „dat de verdrijving je Angelsaksers uit het Verre Oosten en de op- van een Oost-Azië voor de Oost-Aziaten le doel beteekenen, dat Duitschland en Italië lanzien van de suprematie der Angelsaksers in p nastreven." ia ander Japansch blad, de Jomioeri Sjimboen: |ètst het verdrag als een ondubbelzinnige ïichawing aan Amerika en voorspelt dat het ;n!et te overziene reacties zal hebben op En- bi en de Vereenigde Staten. Een derde, de Ko- Eia Sjimboen, spreekt van een vastberaden, Kflschappelijk gevechtsfront der drie mogend- het pact hebben gesloten. h Duitsche perscommentaren leggen veel na- i op den considerans van het verdrag, waarin sklaard dat de contractanten het als een marde voor een duurzamen vrede beschou- cai iedere natie der wereld de haar toeko- ruimte krijgt, waarin als voornaamste doel i!st pact wordt aangeduid, een nieuwe orde Eüken in het leven te roepen en in stand te het gedijen en de welvaart van de sopa en Azië wonende volken te bevorderen teariff tenslotte de wensch wordt geuit, de swrking uit te breiden tot die naties in an- •dselen der wereld, die geneigd zijn haar sa een soortgelijke richting te geven. -De Ber- Iokal Anzeiger zegt dat niemand het blok machtigste volksstaten kan passeeren, de Börsenzeitung spreekt van een juiste efering voor dit militaire bondgenootschap 'fe der machtigste staten der Aarde, die hun Estanders goed zouden doen te hébben. enkele citaten lichten dus de strekking 3 «bedoelingen van het gesloten pact toe. Het S3, meldt uit New-York dat de diplomatieke ^rker van het Engelsche Reuterbureau I hS dat het voornaamste doel van het pact K-jk is, namelijk Amerika uit den oorlog te ander D.N.B.-bericht, uit Washington, dat minister Cordell Huil heeft verklaard -Ml bondgenootschap niets verandert aan de jaren in Washington bekende situatie en dat sde mogelijkheid van een dergelijk bondgenoot- ip de bepaling van de Amerikaansche poli- steeds rekening is gehouden. Hetzelfde bericht t mede dat de New-Yorksche pers den tekst -bet verdrag onder reusachtige opschriften pu- zooals: „Japan, Duitschland en Italië,tee- f1 een begen de V.S. gericht pact' als wij Zaterdag al meldden heeft de onder- ^®g van het verdrag te Berlijn met groote ^üheid plaats gehad, in tegenwoordigheid van Rede van den Rijkscommissaris. Yoor de Deensche haring, die in Scheveningen gekaakt wordt, is heel wat zout noodig. Een groote collectie vaten met zout werden voor dat doel ter bestemder plaatse aangevoerd. (Foto Schimmelpenning!!.) :tler en vele ministers en diplomaten. Von P' Ciano en Kurusu (de Japansche am- ^*6Ur herlijn) waren de onderteekenaars. onder *°n op tusschen deze beide rn°6t' Worden verduisterd 19.21 uur 7.40 tijdstippen 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Het A.N.P. meldt: Te 's-Gravenhage kwam Zaterdagmiddag in Pulchri Studio de Nederlandsche Kuituurkring bijeen, lei ding: prof. dr. G. A. S. Snijder, voorzitter, de heer J. C. Nachenius, secretaris, dr. T. Goedewaagen, dr. D. Hannema, dr. J. Smit, dr. F. Vermeulen en prof. dr. J. de Vries. De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart, de commissarissen-generaal en tal van andere Duitsche autoriteiten woonden als gas ten de vergadering bij. De zaal was zeer gevuld. Wij merkten o.a. op: den waarnemend secretaris-gene raal van "het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, rectores mag- nifici onzer universiteiten, een zeer groot aantal hoogleeraren enz. De voorzitter, prof. dr. S n ij d e r begroette in een kort openingswoord de aanwezigen, in het bijzonder den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart en diens medewerkers. Hij stelde in het licht hoezeer hij de aanwezigheid van den Rijkscommissaris op prijs stelde, niet in de laatste plaats, omdat de Kuituur kring daardoor de gelegenheid had een begin te ma ken met de verwerking van een der belangrijkste punten, waarover alle medwerkers van den Kuituur kring het reeds eens geworden zijn: de samenwerking met de Duitsche overheid op het gebied der ver nieuwing van de Nederlandsche cultuur. In de veronderstelling dat zijn Nederlandsche toe hoorders het met hem als een eenvoudigen plicht der hoffelijkheid en de uitdrukking van den oprech ten wensch elkaar onmiddellijk te begrijpen zouden gevoelen, wanneer hij zelf de rol van tolk op zich nam, zette spreker zijn rede in de Duitsche taal voort. (Men zie hiervoor elders in dit nummer). REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. In de eerste plaats dank ik u, aldus richtte de Rijkscommissaris zich tot den voorzitter, dat u uw voodracht in de Duitsche taal gehouden hebt. Ik vat het als een vriendelijke tegemoetkoming tegen over mij en mijn medewerkers op. Maar ik heb ook de beteekenis van uw Nederlandsche woorden goed begrepen. Wanneer u sprak over samenwerking met ons, dan beschouw ik dat niet zoo zeer als een sa menwerking met ons in onze hoedanigheid van Duitsch gezag, als wel veeleer een samenwerking met ons als hier aanwezige vertegenwoordigers en dragers der Duitsche cultuur, opdat het tot een juiste harmonie van het Nederlandsche volk en het Duit sche cultureele leven moge komen. En juist daarom is deze bijeenkomst voor mij niet een bijeenkomst van politici maar van menschen, die naar de geeste lijke en daardoor moreele beteekenis van het leven streven en daarmee dan tevens ook op weg zijn den dieperen zin van het politieke gebeuren te beseffen. Met ware voldoening hoorde ik u constateeren, dat u de door mij uitgestoken vriendenhand wilt zien en wilt grijpen, en daarmee heeft u tevens de voor u belangrijkste vraag beantwoord. Vriendschap kan slechts tusschen zelfstandige, vrije, volkomen verantwoordelijke menschen bestaan. En wat het cultureele leven betreft, zoo kan ik u slechts de verzekering geven, dat juist wij een echt volksch Nederlandsch cultureel leven willen, ja er direct naar verlangen en er zeker van zijn, dat evenals het eigen karakter van de Duitsche stammen, die tot heden een door één geloof en één wil bezield volk vormen, niet tot splitsing maar tot verrijking van het geheele Duitsche cultureele leven strekt, even zeer de verscheidenheid van het Nederlandsche en Duitsche cultureele leven geen splitsing beteekent, maar slechts een verrijking van beide kanten. Wel iswaar zooals u zelf zegt kan het niet gaan om dat steeds naar het Westen kijkende aestheticisme. dat evenals vroeger ons ook uw cultureele streven beheerschte en leidde tot splitsing, tot een boven matig accentueeren der dialectiek en tot een zich vermeien in de nuances van ondergang en twijfel. Het cultureele leven van een volk moet in zijn diepste diepte gegrondvest zijn op een hechte we reldbeschouwing, die haar kracht weer put uit het besef van eigen volle en het opgaan in de gemeeii- i schap van dit volk eischt. U sprak over het Nederlandsche en het Duit sche volk als over twee broeders en daarmee raakt u aan den grondslag van onze gemeen schappelijke Germaansche afstamming. Ik wil bovendien nog wijzen op de kameraadschap, d-ie deze beidé volken moet omsluiten. Kame raadschap der volken beteekent evenzeer als bij kameraadschap der enkelingen het vaste besluit eikaars lot te deelen en voor elkaar in te staan. Het Duitsche volk is tot deze kame raadschap volkomen bereid en zal voor deze kameraadschap alles in het werk stellen, wan neer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het oogenblik schijnen, alsof van het Nederlandsche volk op het oogen blik meer gevergd wordt. Doch dit houdt al leen verband met de uiterlijke levensomstan digheden, die juist tengevolge van de gemeen schap van het lot aan dezelfde beperkingen on derhevig zijn, in welke het Duitsche volk zich op het oogenblik schikt. Doch Nederlanders, die een ruimeren kijk op de dingen hebben, zullen begrijpen, wat het beteeke nen kan, wanneer de gansche reëele macht van het Duitsche 85 millioenen volk en het Groot-Duitsche rijk, als het er op aan komt, bereid is op de bres te staan voor het bestaan van het Nederlandsche volk en den Nederlanöschen staat, want hierin schuilt, juist de kern van het lot van dezen staat, dat zijn reëele machtsbasis verre ten achter bleef bij zijn uitgestrektheid. En zonder mij nu bij deze gelegenheid met politiek of zelfs problemen der buitenlandsche politiek te willen bezig houden, zoo dient u toch te weten, dat onder alle omstan digheden de gansche uitgestrektheid van het toe komstig gebied, waarover de invloed van het Duit sche rijk en het nieuwe Europa zich uitstrekt te uwer beschikking zal staan en wel ter beschikking van vrije Nederlanders, onze kameraden. Het gaat dus niet om vrijheid, zelfstandigheid en onafhankelijkheid. En -het verwijt van heulen met den tegenstander of zelfs verraad, treft volkomen ten onrechte de mannen, die voor hét Nederland sche volk een weg aan de zijde van het Duitsche volk zoeken. Wat, beteekent verraad dan eigenlijk? Wij Duitschers weten het maar al te goed. Wan neer wij volk en volkskarakter als hoogste goed be schouwen, dan pleegt diegene verraad, die zich juist aan, dit hoogste goed vergrijpt. Wie 'volks vreemde of zelfs voor het volle schadelijke biologi sche, geestelijke en moreele invloeden toelaat of zelfs bevordert, is evenzoo een verrader, als die gene, die de kracht van het volk meedoogenloos voor zelfzuchtige doeleinden misbruikt. In tijden van plotselinge nederlagen hoort men dan ook steeds het woord verraad, maar nooit hoort men het uit den mond der dappere soldaten in de voor ste linies, die de overweldigende militaire macht van den tegenstander leerden kennen en respectee ren. Men noemt ook die menschen graag verra ders, die tegen stands- en Tclassegrenzen optornen, wanneer deze 'verschillen' hun eeonomischen en ge schiedkundigen zin verloren hadden en het leven van het volk beklemmen. Ik kan u verzekeren, dat juist die Neder landsche mannen, die men boosaardig of on nadenkend verrader noemen wil, bij de opperste leiding van het rük heel goede en waardige vertegenwoordigers van de Nederlandsche zaak en de Nederlandsche vrijheid waren. Over welk laatste punt door het rijk nooit eenige twijfel was gelaten. Ik kom ook nog graag terug op uw opmerking, dat de godsdienst de hoogste geestelijke uiting van alles om ons heen is. Ook wij hebben deze vaste overtuiging. Hoe zouden wij anders ook zoo'n on metelijk streven der hervorming en vernieuwing der geestelijke en reëele verhoudingen der Euro- peesche menschen met 't vaste vertrouwen op suc ces kunnen beginnen, wanneer wij ons in ons werk niet met God verbonden en aan God gebonden zou de gevoelen. Misschien is dit, ons geloof, niet zoo zeer vervuld van angst voor het leven en gesmoord door den druk van de onbeduidendheid daarvan als wel gedragen door het bewustzijn van de volkomen juiste invoeging in de schepping, waarvan de be teekenis ons meestal verborgen blijft. Wij moeten er echter tegen opkomen, wanneer banden >der dog matiek als politieke kenteekenen worden be schouwd en zoo tot splijting van het volk leiden. Want voor ons zijn de volkeren in hun door den bloede bestemd karakter de door God gewilde bouwsteenen der menschheid. U hebt er juist aan gedaan, toen u zich in uw streven niet door mij liet legitimeeren. Dit geldt voor u precies zoo als voor ieder de gemeenschap betreffend en daarmee politiek streven. U zult en u Wilt zich geen macht door den staat laten geven om deze macht dan op politiek gebied uit te buiten, maar het is u daarom te doen de Nederlandsche menschen van de juistheid van uw weg te overtui gen en hen voor uw overtuiging te winnen. Hier is slechts één ding voor noodig, moed en wel de moed van het inzicht, het besluit en de volkomen toewijding. U verzocht rnij, u of wel het Nederlandsche volk tijd te laten. Wij haasten u niet. Want de beslis ingen vallen hier niet voor ons. Onze beslissingen, die bevechten wij in- de overige wereld. Maar juist voor deze beslissing is het van het grootste belang, dat het Duitsche volk het Nederlandsche volk als zijn kameraad beschouwt. De richting van den weg moet bij het begin van, den marsch worden geko zen. De bouw van -den weg kan dan met uiterste zorgvuldigheid en overleg geschieden. In dezen zin is uw redevoering een daad en wij, wij zijn getui gen, dat mannen in Nederland, die zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid, reeds nu op het oogenblik, de kameraadschap van het Nederland sche met het Duitsche volk gekozen hebben, het bewustzijn, -dat deze ineenvlechting van ons beider lot ons groot maakt en beiden ten goede komt. Daarvoor dank ik u. Op de rede van den Rijkscommissaris, Rijksmi nister Seyss-Inquart volgde, evenals op die van den voorzitter-, een langdurig applaus. De voorzitter verklaarde daarna de officieele vergadering ge sloten. In de ruime zalen van Pulchri Studio waren daarna de Rijkscommissaris en zijn gevolg alsmede de honderden deelnemers aan de voortreffelijk ge slaagde samenkomst nog geruimen tijd in onge dwongen samenzijn bijeen. PASTOOR L. J. WILLENBORG BUITEN GEWOON GEHEIM KAMERHEER VAN DEN PAUS. Pastoor L. J. Willenborg, pastoor te Bloemendaal, is ter gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest op 15 Augustus j.l. wegens zijn verdiensten voor het Ziekenapostolaat, door Paus Pius XII benoemd tot buitengewoon geheim kamerheer. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft Zaterdag persoonlijk pastoor Willenborg van deze benoeming mededeeling gedaan. (In Amersfoort wordt een actie ge voerd om den vermaarden kei, die tijdelijk is begraven, weer in eere herstellen.) Geen mensch of hij heeft tusschenbeiên In Nederland wel eens gehoord Van onzen fiersten aller keien, Den grooten kei van Amersfoort. Geslachten lang heeft hij gelegen In deze oude stad in 't Gooi En geen bezoeker had er tegen, Al vond niet elk hem even mooi. Nu heeft men in 't recent verleden Dien kei verborgen in den grond, Daar men hem, 'k weet niet om wat reden, Opeens een steen des aanstoots vond. De Amersfoorters mochten treuren, Omdat hun monument verdween, Het hielp ze niet, het moest gebeuren, Al klaagden zij ook steen en been. Maar nu hoort men van nieuwe actie, Die vraagt: herstel het kwaad en leg Ons tot vermaak en satisfactie, Den steen niet in, maar op den weg. Ik hoop dat Amersfoort zal slagen In het herstel waarop het doelt, Ik gun elk graag in deze dagen, Dat hij zich weer wat keiïg voelt. Duitsche luchtaanvallen duren onverminderd voort Het D.N.B. deelt mede: Ook Zondag heb ben Duitsche gevechtsformaties herhaaldelijk strategische doelen in Engeland aaangevallen. Te Londen is dezen dag viermaal luchtalarm gemaakt. Verder zijn aanvallen ondernomen op verscheidene havens aan de Zuid- en de Oostkust,alsmede op de „docks" aan de Be- neden-Theems. In de Tilbury-docks zijn nieuwe hevige branden uitgebroken. Voor de Britsche Oostkust hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een sterk verdedigd convooi verstrooid. Met groot succes is een bijzonder belangrijk wapenfabriek in de Mid lands gebombardeerd. Bij de luchtgevechten, die zich in den loop van den dag boven Zuid-Engeland ontwik kelden, hebben volgens de tot dusverre ont vangen berichten de Duitsche jagers 10 Brit sche jachttoestellen neergeschoten zonder zelf verliezen te leiden. Reeds in den aanvang der avondschemering van Zondag begonnen de nachtelijke aan vallen van het Duitsche luchtwapen op Lon den opnieuw met onverminderde felheid. Ver scheidene golven vliegtuigen stratten. Naar het D.N.B. verneemt konden reeds de eerste dertig vliegtuigen hun bommen met goed suc ces van geringe hoogte zonder" belangrijke be lemmering van het afweervuur werpen op industrieën en werven. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Zondag •an een hoogte van 50 Meter bommen van het zwaarste kaliber midden op de fabrieksinstallaties der Rolls Royce motorenfabriek van Derby ge worpen. De Duitsche bommenwerper, die onder commmando stond van Oberleutnant Freiherr Von Butlar, maakte precies boven de montagehallen een stele duikvlucht en wierp zijn bommmen neer op het moment, dat zij zonder mankeeren de cen trale installaties der fabrieken moesten treffen. Bij het optrekken van het vliegtuig konden de in zittenden het instortenvan hallen en het bai'sten van muren waarnemen. BOMMEN OP EDINBURGH. BERLIJN 30 September (D. N. B.) Als opmer- an Zaterdag op Zondag verneenit het D. N. B. van kelijke bijzonderheid van de aanvallen in den nacht welingelichte militaire zijde dat een reeks bommen van het zwaarste kaliber op Edingburgh is neer geworpen. De inzittenden der vliegtuigen konden nog ter hoogte van Middlesborough, d.w.z. op een afstand van 200 K.M. duidelijk den vuurgloed waarnemen. De branden schijnen te zijn ontstaan in getroffen olietanks en kruitmagazijnen. Over aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag meldt het D. N. B. voorts: Eenige honderden Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht bommen op Londen geworpen. Naar de Duitsche bemanningen der vliegtuigen eensluidend rapporteeren was de afweer door luchtdoelartillerie zwakker dan gewoonlijk. De vliegers gelooven dat dit feit té wijten is aan den laag boven Londen han genden rook en walm, welke van de sterk uitge breide branden in alle deelen der stad, afkomstig was. Het uitzicht van onderen uit moet daardoor sterk belemmerd zijn. Een groep Duitsche vliegers meldt alleen in het centrum van Londen in de buurt van de Theems zeven groote branden te heb ben waargenomen. De Duitschers hebben al hun bommen welgemikt kunnen laten vallen en nieuwe buitengewoon groote schade aangericht. Hevige ont ploffingen en fel oplaaiende nieuwe branden toon den de vernietigende uitwerking. Als doel van den aanval golden ook deze nacht weer vooral de Sil— verton Docks, een verzamelnaam voor de Victoria-, de Royal Albert- en de King George Docks. UIT EIGEN VOORRAAD. Het gemeentepersoneel van Arnhem verzamelt uit de stadsparken en bosschen hout, dat gehakt en gezaagd als brandstof voor de gasgeneratoren der wagens van de gemeentediensten wordt gebruikt. (Foto Pax Holland.), Kleine huizen 16 eenheden, groote 21. Heden is men te Haarlem en ook in vele andere gemeenten begonnen met de uitreiking van de brands tofkaarten voor den aanstaanden winter. Zooals men weet kon elk bij zijn vasten leveran cier 20% van hetgeen hij in het jaar 1 April 1939 1 April 1940 gekocht had koopen als wintervoorraad. Elk moet nu zijn vooraad opgeven op 29 September van dit jaar. Die hoeveelheid werd heden van zijn rantsoen afgetrokken. De rontsoenen voor huisbrand zijn als volgt vast gesteld: Voor het stoken van haarden en kachels: Wonin gen met 1 tot en met 4 kamers: 16 eenheden, 5 ka mers en meer 21 eenheden. Huizen met centrale verwarming: 16 kamers 36 eenheden, 7 en meer kamers 48 eenheden. Onder eenheden worden verstaan 1 H.L. anthra- ciet, 2 H.L. cokes tellen ook voor 1 eenheid, evenzoo 300 turven. Wie dus verleden jaar 25 H.L. anthraciet gekocht had, kreeg reeds 5 H.L. van zijn leverancier. Als hij een huis bewoont van meer dan 4 kamers werden hem toegewezen 21 eenheden. Van zijn kaart van 21 eenheden werden dus 5 eenheden afgeknipt, zoo dat hij er 16 overhoudt. Dot wil evenwel niet zeggen, dat hij nu meteen, ter aanvulling van zijn reeds gekochte 5 H.L., ook de overige 16 H.L. anthraciet kan koopen. Een ton cokes (1000 kg) is gelijk te stellen met 20 H.L. cokes of 10 eenheden. Alle boonnen op de brandstoffenkaart zijn ge- nummerd, het is de bedoeling telkens een bon geldig te verklaren. Degenen die al een kleine wintervoor raad hebben ontvangen hebben de laagste nummers van hun kaart moeten afstaan, zoodat zij voorloopig niet voor levering van nieuwe brandstof in aanmer king komen. Van de aanvoer der brandstoffen zal afhangen hoe het gaat met de geldigheidsverklaring der bonnen. Personen die kamers verhuren krijgen een toe slag voor hun kamerbewoners. Deze week mogen er in het geheel geen brand stoffen afgeleverd worden. Het is aan te nemen dat de volgende week allereerste kolen gebracht zullen worden aan degenen die nog niet hun 20% van hun vorige jaarverbruik ontvangen hebben. Door de om standigheid dat de aanvoer van de kolen vertraagd is zijn er nog menschen die het bestelde niet ontvan gen hebben. Die komen dus het eerst aan de beurt, want het Rijkskolenbureau heeft nog dezer dagen verzekerd, dat niemand door die vertraging gedu peerd zal worden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1