IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen \e(lerland's Economie. Omzetbelasting. ELZER's Duitsche luchtaanvallen De verduistering Brogifïety Be Bfemttté KORT EN BONDIG. 25e (W* Cour»1"- wuuirt®' JAARGANG NO. 286 lourens Coster. Maatschappij voor ,Uitg«ven en Algem Drukkerij N.V., Gr. II llllW" M"""" 93( Haarlem, Telefoon 10724 Bureau 'Courant: Kennemerlaan 42, Hmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 Abonnementen per week 0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nurmmers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. Duitsche commissaris-generaal voor Financiën économie bij bet Rijkscommissariaat, dr. H. c heeft in de Deutsche Zeitung in den landen een uitvoerige beschouwing gegeven Nederlands toekomstige economische positie in '"'onderDuitsche leiding staand Europa'. Wij heb- daar in ons nummer van Dinsdag reeds een ^treksel* van gegeven, maar hier worde nog eens aandacht gevestigd op enkele zeer belangrijke 1 in het betoog van den Duitschen schrijver, belden z'jn inzichten omtrent de grondstoffen, (wikkeling van de industrie en de belastingen. Het is belangwekkend dat dr. Fischböck voor de jer]andsche industrie een belangrijke taak in de 'komst ziet- Nadat hij uitgeweid heeft over de odzaak, alle productieve krachten te baat te ne- 110 ^ajs dat in Duitschland geschiedt, verklaard h'ft dat op aanvoer van grondstoffen dié niet in binnenland aanwezig zijn in dezelfde mate en wder gelijke voorwaarden gerekend zal kunnen worden als in Duitschland het geval is en er de aandacht op heeft gevestigd dat.de ondernemer jijr, productieprogramma niet alleen naar de vraag van de clientèle maar in de eerste plaats volgens je noodzakelijke eischen van den staat zal moeten inrichten (waarbij de verdeeling van de aanwezige hoeveelheid grondstoffen doorslaggevend is) uitte hii zich zeer positief omtrent deze taak. Het plan bestaat, zoo schreef hij, in bijeenkomsten vap lei- jende industrieelen uit Duitschland en Nederland je belanghebbenden nader tot elkaar te brengen en een duidelijk beeld te krijgen van de bestaande jogelijkheden, in wederzij dschen zin. Hij voorziet cat de resultaten van deze bijeenkomsten een voor bereiding zullen vormen voor de principieele in- ceeling van den arbeid in het kader van de bestaan- je productietakken op den grondslag van gelijkge- Aan deze voorbereiding van een plan, dat wel een jeor kenmerkend beeld geeft van een geleide econo me, in een reusachtige organisatie, is dr. Fischböck wk in anderen zin al begonnen. Want in het vorig nummer vond men een communiqué van het A.N.P. over een bezoek dat hij Donderdag aan verscheidene fabrieken in Noord-Brabant gebracht heeft, waarbij hij met de directies van gedachten wisselde over productie- en afzetmogelijkheden. In zijn gezelschap naren vertegenwoordigers van het onlangs in Den Haag gevestigde bureau, dat tot taak heeft voor Duitsche opdrachten aan de Nederlandsche in dustrie te zorgen en die opdrachten aan de Neder landsche fabrieken door te geven voor zoover dat mogelijk is. Een dergelijke voorbereiding opent verdere mo gelijkheden in zijn ..verklaring in het hierboven ge noemde artikel: „Er wordt geenszins aan gedacht de in Nederland sinds den wereldoorlog bedreven industrialisatie terug te schroeven. Integendeel: de bedoeling is om daar, waar de industrialiseering van geheel Europa de uitbreiding van bestaande of de oprichting van nieuwe industrieele inrichtingen wenschelijk doet schijnen, een dergelijke taak op te dragen aan de Nederlandsche economie en daardoor lan de ondernemers-werkzaamheid ook op in dustrieel gebied overeenkomstige nieuwe mogelijk heden te openen". Wie dus gemeend mochten heb ben dat de Duitsche autoriteiten zich eigenlijk uit- iluitend voor de ontwikkeling van den Nederland- schen landbouw interesseeren zien hieruit dat de aak anders gesteld is. Omtrent het vraagstuk der belastingen heeft dr. Fischböck zoowel wat de technische regeling als wt den belastingdruk aangaat zijn oordeel geuit. 1: het eerste opzicht heeft hij het met eenige re- Krve gedaan door te schrijven: „Wellicht zal ook de mogelijkheid blijken te bestaan de hier bijzonder gecompliceerde financieele betrekkingen tusschen den Staat en de andere openbare lichamen, in het bijzonder de gemeenten, te vereenvoudigen". Er zij Jan herinnerd dat de laatste ingrijpende herziening "n de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten dateert van 1927, toen het wetsontwerp de Geer-Kan werd aangenomen. Het schiep een nieuwe regeling die toentertijd hoopvolle verwach tingen verwekte omtrent nivelleering van den be- lastingdruk, die in verschillende gemeenten zeer ongelijk was. De in 1929 in het buitenland ingezette Konomische wereldcrisis, die van 1931 af zijn snel- '^nemende rampzalige uitwerking ook in ons land deed gevoelen, leid-de er evenwel toe dat die ver wachtingen niet bewaarheid werden. En de compli ces in ons belastingstelsel zijn van veel ouder 4atum ^an 1927 ten opzichte van de overvloedige verscheidenheid van onze fiscale verplichtingen, r-Fischböck's uitlatingen omtrent toekomstigen e astingdruk zijn niet rooskleurig. Hij verklaart at de te verwachten achteruitgang van de douane- en de buitengewone uitgaven, die op de drukken, menige belastinghervorming zakelijk maken die ten doel moet hebben, de astinginkomsten aanzienlijk te doen stijgen. Bij tze hervorming wordt in de eerste plaats rekening 5 ouden met de eischen van sociale rechtvaardig- jf»0Verigens", schrijft hij, „zal de Nederland- e evolving zich steeds voor oogen moeten houden zl Z'J k°°*d van de bevolking ongeveer half Vee' lasting betaalt als de Rijksduitscher". (Per 1 October is een verhoogde en verder uitgebreide heffing der omzetbelasting ingegaan.) Dit is een tijd waarin we veel Niet (zachtgezegd) steeds leuks beleven, Zoo is ons, 'k noem maar een klein deel, Een nieuwe omzetpil gegeven. Een pil, die zwaar ligt op de maag, Een pil, die grooter is en duurder, Een andre pil gaat naar omlaag, Deze omhoog, dat maakt haar zuurder. Intusschen weten wij ons stil In die ingeving ook te schikken, Een mensch went aan het genus pil, Als hij er vele krijgt te slikken. 't Geeft ook den handelaar geen vreugd, Dat mag ik er wel bij vermelden, Hij houdt er niet van, om de deugd Die koopen is, zoo te ver„gelden". Bij d' opzet zat de opzet voor, Wat meer belastinggeld te innen, Die omzet inzet heeft men door, Maar wat ertegen te beginnen. De allerbeste tegenzet Is om den omzet te verhoogen, In onverdroten arbeid met Het sterkste doorzettingsvermogen. Dat zal het eenig middel zijn Om het niet lijdelijk te dulden, Maar door een sterker medicijn Die omzetpil nog te vergulden. P. GASUS. De Nat. Soc. Werkgemeenschap. De positie van de soc.-dem. leden der vertegenwoordigende lichamen. Het voorloopige certrale bestuur van de Ned. Socialistische Werkgemeenschap heeft besloten een colportageblad uit te geven, voor welk doel een perscommissie is benoemd. Voorts zijn commissies benoemd voor het agrarische en het werkloozen vraagstuk, aldus meldt Het Volk. Het bestuur heeft verder de positie van de N.S.W.G. tegenover de voormalige S.D.A.P.-orga- nisaties besproken, o.a. de positie van die leden-, die voorheen deel uitmaakten van de soc.-dem. raads- en statenfracties. Hierbij werd overwogen, dat de S.D.A.P. weliswaar officieel nog niet is ontbonden, maar toch in feite riiet meer bestaat. Thans, zoo lezen wij in Het Volk, ontstaat de fi guur, dat raadsleden, statenleden en wethouders zich voor de nieuwe organisatie hebben aangemeld, terwijl andere zeggen de S.D.A.P. rog te vertegen woordigen en nog anderen voor de S.D.A.P. hebben bedankt en toch hun zetel in hun college blijven in nemen. Het bestuur stelde zich op het standpunt, dat die raads- en statenleden, die tot de N.S.W.G. zijn toe getreden in de eerstvolgende bijeenkomst van hun college een verklaring dienen af te leggen, waarbij •zij zullen mededeelen in den vervolge op den grondslag van den oproep van de N.S.W.G. hun werkzaamhedenin deze colleges te zullen voortzetten. Zij vinden hiervoor de mo- reele rechtvaardiging in het feit, dat alleen de N.S. W.G. de taak van de S.D.A.P. voortzet in den zin van dien strijd voor het socialisme". Vaox beUxe kuyakit*!'Ven<- HEERENMQDEHUIS Zeeweg 78, IJm.-O. (Adv. Ingez. Med.) op Zuid- en Midden-Engeland. Naar het D. N. B. van bevoegde zijde ver neemt is gebleken dat bij de aanvallen van gisteren op Engeland ook installaties voor de levensmiddelenvoorziening en wapenfabrie ken aan de Engelsche zuidkust gebombardeerd zijn. Daaronder bevinden zich 'n groote benzine opslagplaats en belangrijke spoorweginstallaties. Des middags is een aantal vliegvelden en troepenkampen in Midden- en Zuid-Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig aange vallen. Een vliegveld ten westen van Londen werd aanzienlijk beschadigd. Ook is een vliegveld in Schotland totaal ver nield. De aanval werd gedaan met verscheidene vliegtuigen. De hangai-s en onderkomens wer den door dynamiet- en brandbommen vernield. De voor de hangars staande vliegtuigen werden voor het grootste deel door het schieten met machinegeweren vanuit zeer geringe hoogte, onbruikbaar gemaakt. Distributie van honden- en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 4 October. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend: Voor de periode van 1 tot en met 31 October wordt op bon no. 4 van de voederkaart voor hon den beschikbaar gesteld voor honden van groep 1 10 K.G. hondenbrood; groep 2 10 K.G. hondens- brood; groep 3 8 K.G. hondënbrood; groep 4 5 K.G. hondenbrood; groep 5 4 K.G. hondenbrood; groep 6 3 K.G. hondenbrood. Op bon no. 4 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode IA K.G. kattenbrood beschikbaar gesteld. Uitgebreide volmachten voor generaal Weygand in Fransch West-Af rika. Het D.N.B. verneemt uit Genève: In de gisteren door het Fransche kabinet ge houden zitting is, naar uit Vichy gemeld wordt, de kwestie behandeld van de functies, die generaal Weygand, kortgeleden is be noemd tot bevelhebber voor geheel Fransche Afrika, zal bekleeden. Generaal Weygand zal zoowel in militair als in diplo matiek opzicht algemeene volmachten krijgen. Zijn domicilie zal Dakar zijn. Generaal Wey gand, wiens vertrek vertraagd was door een vliegtuigongeval, waarbij hij gewond werd, is volgens een bericht uit Tunis reeds te Dakar aangekomen. Vandaag gaat de zon onder om 19.09 °ndag gaat de zon op om 7.48 ondag gaat de zon onder om 19.07 Maandag gaat de zon op om.7.50 Gedurende de tusschenliggende Wen moet verduisterd worden. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Engelsche vliegers een aanval op Haarlem ondernomen. De burgerbevolking had zwaar te lijden van dit afschuwelijk bombardement. Deze foto van een geheel vernield huis geeft een beeld van verschrikking, zooals helaas op vele punten is waar te nemen. (Foto Polygoon.), BROOD BON 9 v. 7 Oct. t.m. 13 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. Bon 8 geldig t.m. 8 Oct. Bon 9 tm. 15 Oct. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie boekje. Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G. Suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 03 vleesch van de Vleeschkaart. Van 7 Oct. t.m. 13 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch o) ongesmolten vet. BON 03 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEF BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BOTER EN VETTEN BON 78 Algem. Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. maizena of griesmeel of puddingpoeder. BON 15 Algem Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct.. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr. HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. 1 1/2 K.g. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten Jnze prima soorten arop Staan zeer zeker aan den top Zij die daarvoor borg kan staan ls„DE BLOMME", Rembrandtlaan. lelef. 5802 - IJ1V1UIDEN(0.) - Rembrandtlaan 15 (Adv. Ingez. Med.) Coiffure Zéuoa Uitgevoerd in watergolf 1.25 in Ondulatie 0.75 Alléén bij Dialler's Kappershuis 4ALVERSTRAAT 184, IJMUJDEN-O, Tel. 4516 j HET ADRES voor volmaakte haarverzorging. (Adv. Ingez. Med.) Rolluiken zullen de étalageruiten van verschillen de warenhuizen in Amsterdam bedekken in ver band met de verduisteringsbepalingen, zoodat ook in de komende wintermaanden het „winkelen" in de duisternis mogelijk zal zijn. (Foto Pax-Holland). Bij besluit van den waarnemend secretaris generaal van het departement van Onderwijs is aan dr. P. C. T. van der Hoeven, met ingang van 16 September 1940, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke, in deze betrekking bewezen diensten. Vrijdagmiddag te drie uur zijn te Rotterdam de eerste noodwinkels, een complex vóór het hoofd postkantoor aan den Coolsingel, 24 winkels in to taal, officieel geopend. In de Westerkerk te Amsterdam heeft de werkgemeenschap „Door Arbeid Welvaart" Vrij dagmiddag op intieme en sobere wijze den sterf dag van Rembrandt Harmensz van Rijn herdacht. Woensdag 16 October a.s. zal te Deventer de geboortedag van Geert Groote, den „Vader der mo derne devotie", die in October van het jaar 1340 te Deventer het levenslicht aanschouwde, plechtig herdacht worden. In de Steenbergsche straat te Bergen op Zoom is de 69-jarige P. de K., die het ambt van omroeper vervulde, door den laadbak van een vrachtauto getroffen. Enkele uren later is hij aan inwendige kneuzingen overleden. Vrijdagavond is in de gevaarlijke bocht van het Thorbeckeplein en de Heerengracht te Am sterdam een personenauto te water gereden. Men heeft den bestuurder weten te redden. De fabrikantenorganisaties in de sigaren- en sigaretten- en tabaksindustrie hebben een Industrie Tabak-Commissie ingesteld. Voorzitter is mr, J. Martin Muller, secretarissen zijn mr. B. Colenbran der en mr. M. J. C. Vrij. Van 7 t.m. 10 October a.s. zal op de Amster- damsche gemeentetram een speciale telling gehou den worden, welke ten doel heeft te constateeren waar de trampassagier in Amsterdam instapt en waar hij dit transportmiddel verlaat. BEVERWIJK Slachtoffers van bominslag te' Beverwijk worden geholpen. Velen gaven blijk van goeden burgerzin. Van den heer W. van Dok vernamen wij heden morgen, dat de schade die Donderdagmorgen door den bominslag in het Pruisdorp en omgeving is veroorzaakt, zeer omvangrijk is. Alleen al om aan het allernoodzakelijkste voor de getroffen bewoners toe te komen is zeer veel geld en hulp noodig. Ge lukkig zijn er tal van aanwijzingen, aldus de heer Van Dok, welke duiden op zeer groote medewer king van de burgerij. Plan-West schonk reeds 100. Ook de harddraversvereeniging Beverwijk en Omstreken stelde eveneens 100 beschikbaar voor de getroffen bewoners. Voorts ontving het comité van iemand, die dicht bij de getroffen straat woont en onbekend wenscht te blijven 100. Ook de directie van het Kennemer Theater gaf een mooi blijk van burgerzin. Donderdag a.s. wordt in dit theater een filmvertooning gegeven waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de getroffen burgerij. Technische Ontwikkelingsclub „Animo". Winterprogramma samengesteld. De technische ontwikkelingsclub „Animo" van Hoogoven Staten hield een algemeene leden vergadering onder leiding van haar nieuwen voorzitter, den heer Mulder. Een aantrekkelijk winterprogramma werd vastgesteld. In de eerste plaats de I.V.I.O.-cursussen. De leden werden opgewekt hieraan deel te nemen om het ontwik kelingspeil te verhoogen. Behalve deze cur sussen zullen een aantal lezingen worden ge houden door de leden van de Bedrijfsleiding van de Mekog. De heer Scheuer zal een voor dracht houden over het onderwerp: „Is fotogra feeren een Kunst?"; de heer Bakker over „Van lucht tot brood" en de heer Tjebbes over „De scheikunde in de practijk van ons leven". Tevens wordt het programma verrijkt door het geven van een serie cultureele films. Ten slotte werd besloten op een nader te bepalen datum een dagexcursie te houden naar het Vei ligheidsmuseum en het Aquarium te Amster dam. In principe werd besloten de gebruike lijke jaarvergadering te houden. MARKTBERICHT. Spinazie per K.G. 712. Spinazie per kist 712. Postelein per K.G. 610. Andijvie per 100 str. 12J/2. Raapstelen per 100 bos 3. Radijs 100 bos 2. Koolrapen per'zak 1.20. Wortelen per bos 58. Bieten per K.G. 6. Komkommers per 100 39. Augurken per mandje 24. Aardappelen klei per K.G. 5y2—7l/t. Capucijners per K.G. 32. Raspers per K.G. 35. Snijboonen per K.G. 1424. Heerenboonen per K.G. 1218. Trosboonen per K.G. 1624. Spruitjes per K.G. 1420. Roode kool per 100 16. Savoye kool per 100 14. Bloemkool per 100 624. Uien per K.G. 6. Prei per bos 5V2Wa. Sla per 100 krop 12 1/2. Pieterselie per kistje 16. Selderie per kistje 510. Appelen per K.G. 920. Peren per K.G. 10—25. Aardbeien per doosje 18. Druiven per K.G. 3248. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Aangevoerd door Deensche consignatiezen dingen. Versche haring, groot, 20.5020.25 per 50 K.O. Kleine haring 95 per 50 K.G. Makreel 18 per 50 K.G. Kleine schol 1715 per 50 K.G. Schar 1814.50 per 50 K.G. Bot 12.25 per 50 K.G. Kabeljauw 40 per 50 K.G. Kleine gul 15 per 50 K.G Wijting f 11.50—7.75 per 50 KG.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1