Spont in't m m m DAMRUBRIEK. m m m m m m wé m m m m m m m m m m m De noodeompetitie van den Dames HoekeybondEen overbodige maatregelRood-Wit het slachtofferGoede prestaties der R.-K. voetballers in den N. V. B.De verwach tingen overtroffen De korfbal-reünie van den H. K. B. en de toekomst der adspirantenDe „vier kringen-competitie" in de zwemwereld. Toen het bestuur van den Nederlandschen Hockey- bond aan het begin van het vorige seizon, als gevolg van de mobilisatie een nood-competitie in stelde, kon iedereen zich daarmede vereenigen. De meeste clubs immers konden geen volledige elf tallen in het veld brengen en van een zuivere krachtmeting kon geen sprake zijn. Tot veler ver bazing vond de Dames-Hockeybond ook aanleiding een dergelijke maatregel te treffen. De indeeling bracht sterke en zwakke elftallen uit één rayon bij elkaar en laatstgenoemde teams hebben daarvan ongetwijfeld voor het opvoeren van hun spelpeil kunnen profiteeren. Nu de normale toestand op sportgebied weer her steld zijn, hebben de besturen van voetbal-, korf bal- en hoekeybonden zich gehaast de onpopulaire noodcompetities aan den kant te zetten. Edoch de dames-hockeybond maakte hierop een uitzon dering; waarom weet niemand. Er is een vergade ring belegd met de vertegenwoordigsters der diverse eerste klassers en daarop stemde slechts één ver- eeniging het Heemsteedsche Rood Wit voor een normale competitie. Hoe bestaat het, zal menigeen uitroepen, maar dat is nog lang niet alles. De vergadering oordeelde, dat het beperkte auto-gebruik „het reizen zeer bemoeilijkte", reden waarom de eerste klassers in twee secties werden ondergebracht. Dit „moeilijke reizen" gold echter blijkbaar niet voor Rood Wit, dat in de Gooische afdeeling werd geplaatst, tezamen met Hilversum, Gooi, Amster dam, Amersfoort en Be Fair. Een dergelijke kleine afdeeling van zes clubs kan dus bij redelijk weer al eind December zijn uitgespeeld en men vraagt zich af, hoe de speelsters de tweede helft van het seizoen dan moeten zoek brengen. Weliswaar staan er districtswedstrijden op het programma, maar daarmede kan men moeilijk vier maanden vul len. Het zal intusschen niemand verwonderen, dat de animo bij Rood-Wit voor de komende compe titie niet bijster groot is. Zooals men weet, wor den de dames-wedstrijden des ochtends gespeeld en het Heemsteedsche elftal zal dus voor de mat ches buiten de stad die tegen Amsterdam uit gezonderd Zondags voor dag en dauw uit de veeren moeten teneinde om tien uur op het ter rein te Amersfoort, Hilversum of Bussum te kunnen zijn. Het wil ons voorkomen, dat deze competitie-indeeling nu juist niet de beste manier is om propaganda voor het dames-hockey te maken. Inderdaad kan men hier van een „nood"-compe- 1 titie spreken, maar de term heeft dan toch een andere dan de oorspronkelijke beteekenis. Het is weliswaar nog wat vroeg in den tijd, om een definitieve conclusie te kunnen trekken, maar toch kan men reeds constateeren, dat de verrich tingen der iR.K.-clubs in het N.V.B.-milieu de verwachtingen overtreffen. Deze verwachtingen waren vooral ten opzichte van de in de derde en vierde klassen geplaatste vereenigingen niet bizon der hoog gespannen, rpaar het is gebleken, dat zij over het algemeen behoorlijk mee kunnen. Men dient niet uit 't oog te verliezen, dat in den voor- maligen R.K. Bond nog de verouderde spelregels golden, zoodat de spelers plotseling voor groote moeilijkheden wei-den geplaatst. Dit was speciaal het geval met den regel, die het aanvallen en af houden van een tegenstander in bepaalde omstan digheden verbiedt. Zelfs de spelers der „neutrale" clubs, die met deze bepaling toch reeds ruim een jaar vertrouwd zijn, maken in dit opzicht nog tal- looze fouten en het is begrijpelijk, dat de R.K. voetballers in de hitte van den strijd niet direct rolvast kunnen zijn. Er waren bovendien nog an dere afwijkingen in het reglement, weliswaar van minder dragwijdte, mar toch moeilijk om midden in een wedstrijd de wijziging er van toe tepas- sen. Dit geldt dubbel voor de minder bedreven voet ballers in de lagere klassen en daarom kan men er zich slechts over vei-heugen, dat juist die kleinere vereenigingen toonen, dat zij zich kunnen handhaven. Het zijn juist die eerste tevreden stel lende resultaten, die van zooveel belang voor de verdere prestaties zijn, want daardoor wordt het noodige zelfvertrouwen gekweekt, waarin de er varing moet groeien. Van desbetreffende zijde vernamen we reeds meermalen, dat de spelers der R.K. clubs om den een of andere reden ten onrechte overtruigd waren, dat zij het tegen de neutrale elftallen niet zouden kunnen bolwerken. Het dientengevolge ontstane minderwaardigheidscomplex had dus een groote handicap kunnen zijn en in sommige ope ningswedstrijden was dit dan ook duidelijk te be speuren. En al zijn er teams, die mede daardoor het seizoen met een nederlaag openden, de vele goede resultaten van andere ploegen zal er zeker toe bijdragen, dat de minder fortuinlijk^, starters in de komende maches met meer vertrouwen in eigeu kracht het veld in gaan. De derde klasser D.E.M. uit Beverwijk kan als lichtend vorbeeld worden gesteld, want deze snelle jonge ploeg bestond het om in den allereersten wedstrijd de Zeemeeuwen, nog wel in Zandvoort een 61 nederlaag toe te brengen. Nu mag Zee meeuwen dan al niet tot de tkopclubs in de af deeling behooren, een elftal moet toch heel wat in zijn mars hebben om in 'n geheel nieuw millieu een tegenpartij in een uitmatch met 61 zoo over tuigend te verslaan. Dat de korfbal-reünie van den Haarlemschen Korfbal Bond Zondag j.l., mede door de uitste kende tournooileiding van de heeren Arendse en Lohuizen, zoo uitstekend is geslaagd, stemt tot voldoening, maar van meer belang is het, dat in deze wedstrijdenreeks de adspiranten zoo goed voor den dag kwamen. Gedachtig aan de leuze, dat de toekomst aan de jeugd behoort, beijvert het be stuur van den H.K.B. zich sinds jaar en dag om de jongeren vödr dezen mooien tak van sport te winnen en op te leiden. Vorig jaar werden deze plannen door de tijds omstandigheden ongunstig beïnvloed gn daarom is het te verheugender, dat de adspiranten van vele clubs in grooten getale aan dit tournooi deelnamen en dat het spel en de spelopvatting naar ver houding op zulk een hoog peil stonden. Het blijkt duidelijk, dat het bestuur van den H.K.B.in dezen gesteund door de clubs, op den goeden weg is en daarvan zullen de spelers en speelsters, de vereenigingen en de korfbalsport in ons rayon in de naaste toekomst de vruchten pluk ken. Er staat wat nieuws te gebeuren in de zwem wereld en dit nieuws is wel zoo belangrijk, dat de beoefenaren van deze spoi-t er vol van zijn. Er zal, zooals men in ons blad heeft kunnen lezen, dezen winter een „vier kringen-competitie" worden gehouden, waaraan de beste zwemmers en zwemsters van Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Haarlem deelnemen. Onze stad heeft Zondag a.s. de primeur, want dan vindt des middags de eerste wedstrijd van de reeks in het Sportfondsenbad plaats. Deze kracht meting is daarom zoo interessant en belangrijk, omdat alle onderdeelen van de zwemsport er bij zijn betrokken en daar de diverse kringen na de selectie-wedstrijden en kampioenschappen uiter aard hun titelhouders aan den start brengen, kan men van uitstekende sport verzekerd zijn. Eu bovendien is de propagandistische waarde van deze kringcompetitie niet gering, vooral omdat de wedstrijden in den middag plaats vinden. onder leiding van B. Dukel. FRAAIE SPELFRAGMENTEN. Zondag 8 September werd te Amsterdam een interessante wedstrijd gespeeld tusschen het eerste tiental van de Damclub IJmuiden, kampioene van Nederland 1937, en de Damclub Jozef Blankenaar, kampioene van Nederland 1940. De wedstrijd blonk uit door hoogstaand spel. Wij laten hieronder eenige momenten uit den wedstrijd volgen. Aan het eerste bord speelde voor de Amster dammers J. Krijger, een speler die zich de laatste jaren naar voren heeft weten te wringen. Hij heeft een bijzonderen stijl en zijn partijen blinken uit door gedurfd spel. Aan het eerste bord speelde hij tegen Ligthart. In het vergevorderde middenspel had de IJmuidenaar schijfwinst afgedwongen, waar na met den 53en zet het volgende eindspel ont stond: Wit: J. Krijger: 3 st. op: 48, 18 en 17. Zwai't: A. Ligthart, 4 st. op: 8, 15, 38, 39. Krijger aan zet speelde 1812? waarop Zwart eenvoudig winst kon forceeren door 3843 12x3 15—20 3x25 43—49 25x43 49x3. Het eindspel (voordat Zwart den fatalen foutzet maakte) is echter fraai genoeg om daaraan met een analyse de aandacht te schenken. De vraag ging n.m. of Krijger bij goed spel remise had kunnen maken. De diagramstand was: Wit is aan zet en kan dus niet 1812 spelen. Nu spelen wij eens 1711 3843 117 4349 belet dam halen op 2, door 813 2x43 49x3 dus 71? 3944 17 (op 16 is het spel verloren) 4450 716. Er dreigt remise met 1812 4843 49—35 16—21? 3549 21x3 15—20 3x25 50—39 25x43 en wint. Toch is o.i. van den diagramstand uit de volgende remise af te dwingen. 17—11 38—43 11—7 43—49 48—42! 49—27 de beste. 72 27x13 4237 en remise is niet te'ver hinderen. Aan het tweede bord speelden LarosMetz. Deze Zwart: n Ég 11 m ÜJ HH Wit: twee spelers, die de techniek der problematiek vol komen beheerschen, hebben dit spelkarakter in hun partij gelegd. Het was als het ware een problema tische partij, waarin slag en dwangspel den toon aangaven, Voor den toeschouwer is dit gedurfd spel om van te smullen. Wij willen daarom zonder analyse tot aan het beslissende moment de partij weergeven: Wit: H. Laros. Zwart: J. Metz. I. 31—27 19—23 2. 37—31 14—19 3. 41—37 10—14 4. 46—41 5—10 5. 31—26 20—24. De volgende damzet is leuk: 3430 2429 33x24 23—28 32x23 18x20 30—25 20—24? 27—22 17x28 26—21 16x27 25—20 14x25 38—33 wint. 6. 36—31 15—20 7. 34—30 10—15 8. 30—25 23—29! 9. 41—36 17—22 10. 47—41 11—17. De opening is uitgespeeld en er is een ongekend spelgenre ontstaan. Daarom is het moeilijk, zooal geheel onmogelijk te bepalen wie voordeel heeft behaald. II. 39—34 7—11 12. 34x23 19x39 13. 44x33 24—29 14. 33x24 20x29 15. 50—44 14—19 16. 35—30 9—14 17. 40—35 1—7 18. 44—40 4—9 19. 49—44 19—23 20. 44—39 13—19 21. 39—34 15—20 22. 43—39 20—24 23. 27—21 16x27 24. 32x21 11—16 25. 37—32 16x27 26. 32x21 8—13 27. 21—16 22—28 28. 39—33 28x39 29. 34x43 23—28 30. 43—39 18—23. Zwart heeft zich stevig op het centrum ontwik keld. Wit's strijdmethode is de omsingelingstactiek. 31. 41—37 12—18 32. 38—32 18—22 33. 48—43 13—18 34. 43—38 7—11 35. 16x 7 2x11 36. 40—34 29x40 37. 45x34. Stand na den_ 37en zet luidt: Zwart: Wit: Wit: stukken op 25, 26, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 38 en 42. Zwart: stukken op 3, 9, 6, 11, 14, 17, 18, 19, 22, 23. 24 en 28. Hoewel het middenspel veel slagzetdreigingen en BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Ondanks de pogingen door mij in het werk ger steld is het me nog niet gelukt een geschikt clubr- lokaaltje te huren. We hopen nu maar dat het a.s. Woensdagmiddag weer is om buiten te kunnen spelen. Misschien ben ik volgende week gelukkiger. Het clubuur zal gehouden worden des Woensdags van 34 uur, zoodat ieder kind voor 4.30, dus voor dat het donker is, thuis kan zijn. Kinderen, die om de week 's middags school hebben, bezoeken de club om de 14 dagen. A.s. week hoop ik de plaats van ons clubwerk te kunnen melden. Lief WINTERKONINKJE. Jij kan flink nootjes zoeken zeg. Vind je de gepiepte nootjes erg lekker? De Geul is zeker wel een prettige speelplaats? Je bent althans een trouwe bezoekster. Ik denk dat Droomkoninkje, doordat ze huiswerk moet maken, minder gelegenheid heeft om buiten te spelen. Vlechtje heeft deze week haar briefje zelf bij me gebracht'. Dag Winterkoninkje. Best DOORNROOSJE Zeg meisje, wil je er aan denken dat de werkjes die je doen moet, vóór je spel gaan? Door eerst te spelen en daarna je werk te verrichten, komt je werk gemakkelijk in het gedrang en er behoeft dan maar weinig tussen te komen en het werk komt niet gereed. Je weet wel welk werk ik thans in het bijzonder bedoel. Enfin een volgend keer beter. Dag Doornroosje. Lief BLAUWOOG JE. Je briefje kwam gelukkig nog in m'n bezit. Het had even goed verloren kun nen gaan. Wil je vooi-taan wat groter blaadje ge bruiken? Een blaadje uit een schrift bijvoorbeeld. Je moet.dan een schrift kopen en er iedere week keurig netjes een bladzijde uitscheuren. Een halve blazijde is ook reeds groot genoeg. Je kunt dan 48 weken met een gewoon schrift toe. 'k Hoop voor je, dat je haar extra hard groeit, anders is het precies tegen de zomer op de vereiste lengte en laat je het dan afknippen omdat het je te warm is. Dag Blauwoogje. Best BLONDJE II. Wil je ook in het vervolg een groter blaadje voor je briefje gebruiken? Je laat, evenals Blauwoogje, ook je haar groeien tegen de kou. Weet je wat ik voor iedereen wens? Dat de a.s. winter weinig koude brengt. Maar ja, het blijft een wens en een groot vraag teken of die in vervulling zal gaan. Dag Blondje II. Lief ELFENKONINGINNETJE. Je moet vooral m'n briefje vooraf maar eens lezen. De laat ste clubmiddag heeft meestal een feestelijk tintje. Daar zijn we dus nog ver van af. De club op Zaterdagmiddag houden, dat gaat niet. Heb je om de week 's middags school, dan kom je eens in de 14 dagen op de club. Prettig als je vriendin netje Nellie ook rubriekertje wordt. Haar ouders moeten op de IJm. Courant geabonneerd zijn. Dag Elfenkoninginnetje. Best VERGEETMIJNIETJE. Zeg, heb je iede re Woensdagmiddag school? Dat is jammer meisje. Maar misschien veranderen je schooltijden over een poosje, zodat je dan kunt komen. Prettig dat je toch trouw blijft schrijven. Nog wel gefelici teerd met je moeder. Ze was zeker wel blij met het nuttige geschenk van je. Dag Vergeetmij- nietje. Lief VLECHTJE. Zeg meisje, wat heb je me een lange brief geschreven. Ze is keurig en duidelijk leesbaar. Flink zo. Ja, nu heb ik mis ge raden. 't Was 1.1. Zaterdag natuurlijk echt fijn in de overdekte zweminrichting. Nog meer rubrie- kertjes hebben me over dezelfde zwemgelegenheid gescreven. Voor de clubuurtjes moet je het briefje vooraf lezen. Dag Vlechtje. Beste ZEEMEERMIN. Wat heerlijk zeg dat je tweemaal een tien voor proefwerk op school gehad hebt. Maar goed je best blijven doen, zo dat er nog meer goede cijfers volgen. Je vraagt of ik eens een handappel van jullie appelboom wil proeven? Dat wil ik wel tenminste als er een voor mij gemist kan worden. Je briefje zag er keurig uit. Je hebt netjes geschreven en geen taalfouten gemaakt. Bravo. Dag Zeemeermin. Best GOUDMUILTJE. Schrijf je me eens je behaalde cijfers voor het gemaakte proefwerk? In deze tijd 's avonds tegen tien uur thuis komen is voor een meisje niet doenlijk. Dat je daarvoor de gymnastiekles moest vaarwel zeggen is begrijpelijk. Nu maar wachten op betere tijden. Dag Goud muiltje. Best SNEEUWWITJE. Je vader heeft ge- lij. Je kunt niet alles tegelijk waarnemen. Doe je dat wel, dan komt er van niets iets goeds te recht. Het doen van half werk moet je je nooit aanwennen. Wat je doet, moet je goed doen. Je komt zeker in de afdeling kabouters? Gezellig zeg. Om iets naders omtrent het clubwerk te vernemen moet je m'n briefje vooraf eens lezen. Dag Sneeuw witje. Beste ZONNEBLOEM. Ja meisje, je bent van harte welkom als rubriekertje en als clublid. Te laat voor de club ben je niet. Wanner je er meer van weten wilt, moet je m'n briefje vooraf even doorlezen. Wat heb je een schattig postpapier. Ja, je broertje ken ik heel goed. Hoe maakt hij het? 'k Hoop dat je me trouw blijft schrijven. Je mag je briefje bij Rie Groen in de Eksterlaan brengen. Dag Zonnebloem. Beste STER VAN BETHLEHEM. Je bent, zo als ik uit je briefje kon opmaken, de oudste thuis. Dan help je zeker je moeder wel eens met het een en ander? Prettig voor je moeder dat ook je kleine zusje naar school kan. Je neemt haar natuurlijk mede als je zelf naar school gaat. Zal je niet vergeten m'Q briefje vooraf te lezen? In je vol gend briefje vertel je me maar wat je thuis voor je moeder wel eens doet. Dag Ster van Beth lehem, Lief TEKENAARSTERTJE. Hartelijk dank voor je keurig getekende en gekleurde tekst. Je briefje heb je netjes geschreven en dan nog wel zonder vooraf lijntjes te trekken. Jammer dat je postpapier thans op is. Sint maar eens vragen of hij uit Spanje, als hij ten minste naar hier durft reizen, postpapier voor je wil mede brengen. Voor je keurige briefjes heb je een mooi velletje papier wel verdiend. M'n groeten aan je ouders en zus. Dag Tekenaarstertje. Best KLAPROOS JE. Zeg meisje, je kunt, wanneer de klok een uur terug gezet wordt, slechts éénmaal een uur langer te bed blijven. Heb je zo'n behoefte aan bedrust, dat je je nu reeds op dat enkele uur verheugt? Als dat zoo is, dan maar iedex-e avond in tijds naar bed gaan. Waar is je zusje's briefje1? 'k Vind het juist zo leuk van haar een door haar zelf geschreven briefje te ontvan gen. Lees je m'n briefje vooraf even? Dag Klap roos je. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. Het stormde op een dag vreselijk hard en Tom mie, die voor 't raam zat, zag hoe de storm een vruchtboompje in de tuin ontwortelde. Opeens begon Tom erg hard te huilen. „Maar Tom", zei zijn moeder verbaasd, „wat scheelt er opeens?" „Ikik huil om die boom!", snikte Tom, „want ik weet zeker, dat Vader, als hij thuiskomt, zal zeggen: „Dat heb jij gedaan...." DE KLEINE WINNETOU. Toen Karl May in nood zat. Karl May, de beroemde schrijver van al die mooie Indianenverhalen die je wel kent, had in zijn prille jeugd een moeilijke tijd doorge maakt. Het duurde lang voor de mensen zijn schrijven naai' waarde begonnen te schatten en dus leed hij vaak bittere armoede. Ook was het wel gebeurd, dat hij in die jaren niet steeds op een eerlijke manier aan de-i kost kwam, zo dat hij in aanraking kwam met de politie. Maar later was dit allemaal voorbij. Zijn boeken werden beroemd en hijzelf een rijk man. Toen hij eens, kort na deze ommekeer in zijn leven door Duitsland reisde, beleefde hij in 'n klein dorp in Hannover het volgende merk waardige avontuur. Kun je vandaag nu eindelijk eens betalen? Op zijn doorreis had hij voor één nacht onder dak gevonden bij een herbergier, die er tege lijkertijd een winkeltje op nahield, waar hij kruidenierswaren, garen en band en verdere klei nigheden verkocht. Terwijl nu de waard in de gelagkamer het eten opdiende hielp zijn zoontje een jongen van twaalf jaar, in de winkel. Hij ging, zoals zijn vader vertelde, in de naburige stad op een kostschool en was alleen in de va- canties thuis. En daar hij naar het oordeel van Papa, veel te veel met z'n neus in de boeken zat, vond deze het wel erg geschikt, dat hij hier eens iets nuttigs te doen had. Terwijl de waard zo praatte, kwam een klein bleek meisje de winkel in met een verlegen stem metje vroeg ze iets en reikte den jongen haar boodschappenmand je over. Maar nog voor hij de gevraagde waren er in kon doen. schoot de Vader naar voren en zei: „Kun je vandaag nu ein delijk eens betalen? Ik kan heus niet lan ger borgen!" Het meisje zweeg. Ze nam haar korfje weer op en wilde heengaan. Maar toen kwam Karl May naar voren. Hij was. diep getroffen door het bleke gezichtje van het kind, Hij vroeg het meisje naar haar ouders en toen zij vertelde, dat haar moeder al 'n hele tijd ziek was en haar vader geen werk had, beval hij den herbergier, allerlei waren in het mandje te doen. Hij betaalde alles en gaf het meisje boven dien een paar geldstukken. De volgende morgen echter had dit muisje nog een staartje. Karl May was zich juist aan het kleden, toen er op zijn deur geklopt werd en de herbergier met den veldwachter binnen kwam. De laatste deelde May kort en goed mede, dat men het in het dorp erg vreemd vond, dat hij zomaar voor guldens etenswaren aan een to taal vreemd meisje had gegeven. Men twijfelde er aan, of hij wel eerlijk aan het geld gekomen was en daarom verzocht hij hem, direct zijn papieren te laten zien. Karl May was eerst stom verbaasd en werd toen woedend. Maar- zijn bulderen hielp niets en dus haalde hij tenslotte maar zijn portefeuille voor deu dagmis! Behalve wat geld zat er niets in. ,,'t Spijt me wel", zei de schrijver, maar ik heb geen papieren". „Zo", antwoordde de veldwachter. Geeft u me dan maar een adres waar ik naar u informeeren qan. En wees zo goed, intussen hier in deze kamer te blijven. En met een slag viel de deur achter de beide mannen dicht. Karl May begon nu toch werkelijk moedeloos te worden. Hij was zeer zeker geen dief; hij verdiende zijn geld op een eerlijke manier. Maar vroeger was het wel eens anders geweest en hij begreep, dat een paai* van zijn oude vijan den nu op de loer lagen om hem verdacht te maken. Hij zuchtte, terwijl hij zich aan sombere her innering overgaf. Maar opeens schrok hij op, toen de deur zachtjes geopend werd en het ronde blozende gezicht van het herbergierszoontje om de hoek verscheen. Hij sloot de deur geruis loos achter zich en begon Karl May met opge wonden stem iets toe te fluisteren. „Ja" zei de schrijver, terwijl een gelukkig- lachje op zijn gezicht kwam, „ik ben Karl May van de Indianenboeken en ik vind het fijn, dat je wilt helpen vluchten. Ik dank je hartelijk, jeugdige vriend Winnetou. Maar zie je ik hoef niet te vluchten. Straks komt de veldwachter terug en dan zal blijken, dat ik een eerlijk man ben. Opeens voelde hij zich weer getroost en opgefleurd. Want al hadden volwassenen hem gewantrouwd, de kleine Winnetou had hem bewezen, dat de jeugd hem door dik en dun trouw bleef. GRAPJES. Wouter kwam bij zijn zusje Truus met de volgende boodschap: Truus, compliment van mevrouw Klaassen en zij heeft me 4 appels meegegeven omdat jij gisteren haar poes, die verdwaald was, weer thuis gebracht hebt. Ik heb er vast twee opgegeten want je moet toch van moeder met me delen! één heb ik onderweg verloren en één heeft een jongen me afgepakt. Zul je nou niet vergeten om mevrouw te bedanken, als je haar ziet?" combinaties inhield is het ons niet gelukt, èèn beiden winstgevenden slagzet aan te geven, nJ* zich zelf is al vewonderlijk. Van den diagraJ^ af valt de beslissing, of Wit met succes de oms lingstactiek kan voortzetten. Er is tempogebrek staan. Zwart aan zet ondervindt daarvan het de nadeelige gevolgen. Er werd gespeeld1 37. 9—13 38. 38—33 3—9! Beter is 38 daar het volgende remise is Nu is 34—29 gedw. op 42—38 8—13 0p 1116. Ook 31—27 brengt geen winst, dus i 38—33 3—8 34—92 23x43 32x3 24—29 3X4g J* de remise gevende combinatie. Na den zwakke, 39 wist Laros fraai winst af te dwingen drw, 39. 31—27 22x31 40. 36x27 17—22 of r: Stand na den 40en zet: Zwart: Wit: 41. 27—31 11—17? Dit geeft direct verloren spel! 42. 21x12 18x7 43. 26—21 7—12? 44. 21-16 Zwart staat plotseling vei'loren. Op 12—17 4i wint. Op 1218 4238 wint. En Zwart Haf n-i offer 2329 op. Laten wij den diagramstand na den 40en eens na gaan. Allereerst is het volgende mogelijk. Inplaak v» 41. 27—21 34—29 23x43 32x12 22x31 42—38 26x46 11—17 6—11 remise. Na 2721 kan Zwart spelen 2429 nT)i 22—27 42—38 of 27x16 38—33! 26x17 11x22 24-w wat o.i. verloren spel geeft. Nu eens 2721 1116 4238 16x27 32x21 24—90 gedw. 33x24 28—33 39x17 18—22 17x28 23x41 2116 4146 en Zwart heeft nog remisekansen. DE OPLOS SER SWEDSTRIJD. In de volgende rubriek plaatsen wij de no.'s 7 m 8 van onzen oplosserswedstrijd. Tevens zullen wj| dan de vier oplossingen en den stand der oplossers geven. Ook de correspondentie volgt in de andere rubriek. Oplossingen en correspondentie te zenden an den' damredacteur den heer B. Dukel, Van Wasse. naerstraat 23, IJmuiden-Oost. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOJj VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tol kapelaan te Castricum dr. B. C. J. Holthuken en tot districts-directeur van de Katholieke Jongens Centrale in het District Beverwijk, H. J. Bangert te Wijk aan Zee, WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. MIJN TOBI EN HL fc-v Ik heb een trouw klein hondje Een lieve kameraad Waar ik ben is mijn Tobi In huis en ook op straat. Zijn held're bruine ogen Die merken alles op Wat gaat er, trouwe Tobi Al door jouw wijze kop? Als je op al m'n tochten Zo vrolijk volgen wil En, als ik stap, je m' aankijkt Gehoorzaam, zacht en stil? Ik wed, je wilt steeds weten Of ik nog van je hou! Ja, kleine wakk're Tobi Ik blijf je altijd trouw! MARIE MICHON. DE GESTOLEN BROEK. Een Duits kolonist in Zuid-West Afrika was op* eens zijn beste Zondagse broek kwijt. Hij ver moedde onmiddellijk, dat een der Bantoenegers, dei bij hem in dienst was, de broek gestolen had om er een zwarte schone mee te betoveren en la? de hele nacht te piekeren over een goed plunnetje om den dief aan de kaak te stellen. Eindelijk had hij iets bedacht, dat hem uitvoerbaar leek. Toen zijn Bantoenegers de volgende morgen op een rij voor hm stonden om hun opdrachten in ontvangst te nemen, zei hij tot hen: „Vrienden! Een van jullie heeft zijn heer be stolen. Diep bedroefd over deze ontrouw, zwierf ik gisteren door het land en zag een Omumboroö- bangaboom staan. Deze heilige boom, met wiens takken het heilige vuur gevoed wordt, klaagde mijn nood". Toen sprak de boom: „Laat morgen fvenals altijd je mensen aantreden, roep dan mijn naam en op 't zelfde ogenblik zal er op de neus van den dief een struisveer groeien". Na deze mededeling keek de kolonist zijn be- diendenschaar scherp aan en riep: „Omumborott* banga!" Op 't zelfde moment greep een der neg®? naar zijn neus. „Jij hebt de broek gestolen", de kolonist. En één minuut nadien had hij zijn broek terug en had nog bovendien zoveel geza» gekregen onder de negers, dat niemand van ba het voortaan meer waagde, iets van hem u nemen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8