De toestand in Londen. Voor lange avonden. KORT NIEUWS. RADIO Als gevolg van de op 5 September tusschen Duitschland en Rusland gesloten overeenkomst zijn tienduizenden Duitsche onderdanen uit Ressarabië binnen de. grenzen van het Rijk teruggekeerd. De aankomst van de eerste groepen in Bohemen. (Foto Weltbild.) Geen industriewijk, die niet van foDuitsche bomaanvallen geleden heeft Indrukken van een diplomaat. Het D. N. B. deelt mede: „Over enkele weken «1 het zinneloos zijn dat Duitsche vliegers nog laffer Londen bombardeeren/ wanneer tot zoo- jjn» de Duitsche aanvallen even intensief wor den voortgezet, als het geval was tijdens de laatste dagen van mijn verblijf in Londen. De •.erwoesting van Londen zal dan in de geschiede ni? worden opgeteekend als de ondergang van Carthago". zoo verklaarde een neutrale (jiolomaat.' die op 23 September uit Londen is •^-trokken en die thans in Genève is aange komen. De laatste dagen van zijn verblijf in Londen, zoo Ridt in deze indrukwekkende beschrijving ge- «d, was hij er zich bewust van geworden dat her motste economische centrum der w.ereld ten onder- nas was gedoemd. Er bestaat ih Londen en Dinge rs geen industriewijk meer, die niet geleden Lft onder de Duitsche bomaanvallen. Geen ver- sadig mensch kan meer spreken van een normale «fcetting van het voor Groot Brittannië zoo be idende Londensche economische leven. Ieder K-.omi.seh en handelsverkeer, dat zich op het i ogenblik nog in Londen en een Londensche haven !<peelt, dient alleen nog tot het transporteeren de daar aanwezige grondstoffen naar het bin- siland en om het machinemateriaal van belang- jte Londensche oorlogsindustrieën van de ver taling te redden. De desorganisatie van het Lon- insche verkeersleven is reeds door de Duitschers K siand gebracht. De voorziening van de Londen- aeiJevölking van levensmiddelen is intusschen it eëï netelig probleem der autoriteiten geworden, aan duizenden dakloos en broodeloos geworden tenschen ook nog maaltijden moeten worden ver- pekt, Hoe dapper de Londenaars zich tot dusver gehouden hebben, toch kan hun moreel, gezien la slechte voorbereiding van Londen op het groote Duitsche luchtoffensief, niet op peil gehouden wor- (en. Alleen zij, die één enkele maal een nacht tóben doorgebracht op een der Londensche onder- pondsche stations, kunnen met eenig recht een «rdeel uitspreken over de zenuwproef, die de Lon- taars sedert weken dagelijks moeten afleggen. PANIEKSTEMMING. tij, de bovengenoemde diplomaat zelf, heeft heemaal moeten vluchten in een ondergrondsch ration. Nooit zal hij de paniekstemming vergeten, te hij beleefde op Waterloo Station, toen eenige eortden lang de electrische stroom door het dreu- der in de nabijheid inslaande bommen ver- Men werd. De tweede maal bevond hij zich in «5 ondergrondsche tunnel van Piccadilly Circus tel plotseling uit de tunnel der spoorlijn een uke rookwolk te voorschijn kwam. Tengevolge lichtzinnige geroep „gas", was onder de jakle menigte een vreeselijke paniek ont- Ra.Wathij daarbij beleefde, behoort tot .de ver- tirikkelijkste indrukken van ziin leven. Evenals ^«anderen heeft hij er de voorkeur aan gegeven Mei onder de openlucht te beleven dan ooit weer tó te begeven in de hel van Piccadilly Curcus. Ven de aangerichte schade kunnen de Londenaars ï-f zich volstrekt geen denkbeeld vormen zoo he iligt de neutrale diplomaat verder. De het meest feiten industrie- en havenwijken zijn afgezet, ^journalisten van Europeesche dagbladen kun- tei zich nog alleen door middel van hun Ameri- &3schen collega's eenigszins een indruk vormen hetgeen bij de laatste bombardementen is aan hollen. De officieele mededeelingen bevatten in oa regel gegevens over schade die acht dagen te 5jti is aangericht en volgens de richtlijnen van «aoogste instanties ook alleen dat wat niet ver ben kan worden. TOEGANG TOT DE CITY BEPERKT. Mm kan alleen nog in de City komen, wanneer Jhkan aantoonen' dat men in dat deel der stad «oont of iets te doen heeft, ..Sedert 20 September 8ewone sterveling noch aan de St.. Pauls, ïfl k noc'a aan Bank van Engeland een be- .K brengen", zoo verklaarde de diplomaat woor- Mettertijd is de Londensche bevolking er gewend overdag te vluchten in de parken, of- W dat verboden is. Het bewustzijn, dat de chiM vliegei's alleen economische en militaire fn aanvallen, geeft een grooter gevoel van giieid dan de schuilkelders. Wanneer het in de I/ij ^er duitschers zou hebben gelegen om Var v."~..monumenten te verwoesten, zou er scnijnlijk thans noch een parlëmentsgebouw, u Jen Westminster Abbey, noch een St. Pauls meer zijn. Een bewaker van het St. v-, |'ace heeft hem verteld hoe een Duitsche m v-V °ver de Trafalgar-zuil is gevlogen. Het f.,,.?na of 'lö in Whitehall wou landen, zoo laag Biz Be p ling gedaald, waarop hij vlak langs de Daaro \over !let parlementsgebouw was gevlogen. %tui waargenomen! hoe het Duitsche g m een steile opwaartsche curve over de tyhet W3S gezwenkt om zijn bommen te werpen groote kantoorgebouw van een scheepvaart- Joen feiseli'fc1 t6 wee^ van 16 tot 21 September het 'kcvbr v ondensche postverkeer tweemaal iCf». deed het gerucht de ronde dat het fr-St zM hoofdpostkantoor eveneens vernield "^postverkeer had de laatste dagen ■Sa 7 verbliif 'n Londen steeds nog zware sto- 00 bad een brief van bekenden uit Sur- t; .L3 de trein van Waterloo Station 25 zigt, tien dagen noodig. De voorsteden van Londen zijn door de Duitsche luchtaanvallen onbereikbare streken geworden. Omgekeerd kunnen de meeste bewoners der voorsteden niet meer naar Londen rijden. Het net van de spoor voor de bui tenwijken, d.w.z. de lijnem die in Waterloo Station uit Surrey binnenkomen, moet zwaar geleden heb ben. Van de ongeveer 18 lijnen, die in Waterloo Station aankomen, zijn er drie geheel uitgevallen. Evenals de meeste Londenaars, kan ook ik geen omvattende mededeelingen doen over de in Londen ontstane schade. Wie niet dringend zijn huis uit moet, doet al sedert weken geen stap meer naar bui ten. De Londenaar weet van den omvang der schade precies even veel en even weinig als de buitenwereld, die aangewezen is op het Reuter- bericht. Wanneer ik er aan denk dat sedert mijn vertrek uit Londen de Duitsche aanvallen verdub beld zijn", zoo besloot de neutrale diplomaat, „lijkt het mij onmogelijk dat men in korten tijd van Lon den nog als van een stad kan spreken, die in econo misch of strategisch opzicht een nuttige functie voor de Britsche verdediging kan vervullen." Italiaansch legerbericht Nog een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. ERGENS IN ITALIë, 7 October. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 122 maakt het Italiaansche hoofdwartier het volgende bekend: „Dezelfde flottielje, waarvan melding gemaakt is in weermachtsbericht no. 121, heeft een ande re vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. In de Roode Zee is een vijandelijk convooi, dat geëscorteerd werd door kruisers en torpedoja gers, door een van onze luchtformateis gebom bardeerd. i In Oost-Afrika was bedrijvigheid van,, onze verkenningsafdeelingen voor bij Kassala ren in de zóne van El Zoean ten westen van Omager. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Galla- bat, waarbij vier Askaris gedood en zes ge wond werden. Bij andere luchtaanvallen op Otoemlo, Mas- saoea, en op Metemma werden drie personen gedood en twee gewond, onder de inlanders, Eenige hutten werden vernield. Een vijan delijke duikboot, welke opdook in de omgeving van Savona heeft eenige kanonschoten gelost op de stad, waarbij burgerwoningen getroffen werden en onder de bevolking een persoon ge dood en zes gewond werden. De materieele schade is niet groot." Duitsch legerbericht: Verscheidene wapenfabrieken in Zuid-Engeland door bommen getroffen. Op Britsche vliegvelden hangars en vliegtuigen vernield. BERLIJN, 7 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: .,Op 6 October en in den nacht van 6 op 7 Oc tober zijn, in weerwil van de zeer moeilijke weers omstandigheden, Londen en andere doelen in Zuid-Engeland wederom met succes aangevallen. In Londen deed zich een ontploffing voor in een groote gasfabriek, waarna een hevige brand uit brak. De Duitsche luchtmacht slaagde er verder in een waterleidingsinstallatie ernstig te bescha digen. Afzonderlijk vliegende toestellen hebben aanvallen gedaan op verscheidene wapenfabrie ken in Zuid-Engeland en vernietigden ketelhui zen, montagehallen, machines, afgewerkte pro ducten en voorraden. Herhaaldelijk zijn stations en spoorwegemplacementen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Tengevolge van bomtreffers op eenige vlieg velden zijn verscheidene hangars ingestort. Tal rijke vliegtuigen werden door bomtreffers en machinegeweervuur op den grond vernield. De gevolgen van aanvallen op verschillende troepen kampen ten zuiden van Londen waren nog gerui- men tijd waar te nemen. Men heeft talrijke rechtstreeksche treffers op barakken en onder komens kunnen constateeren. In Thameshaven en Port Victoria ontstonden door bomontploffin gen nieuwe groote branden. Andere aanvallen wa ren gericht op havenwerken aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland. Wegens de weersomstandigheden hebben zich gisteren geen luchtgevechten ontwikkeld. Aan de westkust van Denemarken hebben vij andelijke vliegtuigen getracht een aanval op twee Duitsche patrouillevaartuigen te ondernemen. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten, de andere gedwongen terug te keeren. Bij de aanvallen op wapenfabrieken in Zuid- Engeland hebben zich door bijzondere dapperheid onderscheiden: de eerste luitenants Braun, Zie- mer, Kühn en de Oberfeldwebel Wolf." FRONTBERICHT. BERLIJN. 7 Oct. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: In het weermachtsbericht van heden is wel licht het meestzeggende dat het in tegenstelling tot de voorafgaande weken in het geheel geen melding meer kan maken van vluchten van Brit sche bommenwerpers boven Duitsch gebied. IN HET BUITENLAND. Na de onderteekening van het pact tusschen Duitschland, Italië en Japan is ook de verhouding tusschen de Sovjet Unie en Japan in het Verre Oosten weer sterk op den voorgrond gekomen. Sinds jaar en dag had de beschouwer in het Wes ten den indruk dat de strijd om de suprematie in Oost-Azië wel ten eeuwigen dage tusschen deze beide mogendheden met hun zoo zeer verschil lende levensbeschouwing zou voortduren. Men zag de voortdurende wrijving over China, waar zoowel Moskou als Tokio zijn invloedssfeer poogde uit te breiden, men zag ook de voortdurende inci denten aan de grenzen van Siberië met de onder Japanschen invloed staande Oost-Aziatische ge bieden en men trok daaruit zijn conclusies. Het is begrijpelijk dat dit alles weer in de her innering terugkomt, nu het pact van drie een artikel bevat, waarbij Duitschland en Italië de leiding van Japan bij de instelling van een nieuwe orde in de ..Groot-Aziatische ruimte" erkennen en eerbiedigen. Dat dit pact echter geenszins als een „front" tegen de Sovjet Unie bedoeld is bleek onmiddellijk uit een verder artikel van het zelfde pact, inhoudende dat de afgesloten over eenkomst op geenerlei wijze den politieken status raakte, welke op dat oogenblik bestond tusschen ieder der drie verdragssluitende partijen en Sovjet Rusland. Commentaar uit Moskou ten aanzien van het nieuwe pact wees er op dat men aldaar dezelfde meening was toegedaan. Wanneer men thans de jongste rede van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. leest komt men tot de meening dat er Japan veel aan gelegen is de strijdbijl met de Sovjet Unie te begraven en te Tokio de mogelijk heid daartoe grooter wordt geacht dan vroeger het geval was. Matsoeoka meende dat het, gezien den tegen- woordigen toestand der wereld, verkeerd zou zijn, indien de twee mogendheden in het Verre Oosten met elkander in conflict zouden geraken. En hij vervolgde: „Eventueele misverstanden dienen terstond te worden weggenomen en hangende vraagstukken dienen te worden opgelost. Het parool moet luiden: Samenwerken voor een groot doel. Voor sommige landen zou het de grootste vreugde zijn, wanneer Rusland en Japan met el kander in conflict geraakten. Daarom is in het drielandennact ook de Sovjët-Russische kwestie speciaal verduidelijkt." Van belang ziin in dit verhand ook de woorden van den Japanschen ambassaderaad te Moskou, Siitsjida, die bij zijn aankomst te Tokio tegen over Japansche journalisten verklaarde uit Mos kou den indruk te hebben meegenomen, dat de diplomatieke onderhandelingen tusschen Japan en Sovjet-Rusland vorderingen maken. Daarmee wordt kennelijk, behalve het sterke ver lies aan machines van de Britsche luchtmacht de sterke afhankelijkheid der Engelsche vliegers van het weer bewezen. Sinds het midden der vorige week heerscht boven Midden- en West- Europa zeer slecht vliegweer, gekenmerkt door storm en nevel, juist boven de gebieden, die voor de luchtoperaties essentieel zijn. In dien zelfden tijd heeft de rijkshoofdstad geen Engelsch vlieg tuig meer te zien gekregen, terwijl de Duitsche aanvallen op Londen ononderbroken voortgingen. Ook aan het einde van de eerste maand der ver- geldingsvluchten, die gisteren eindigde, blijkt dat de groote bekwaamheid van onze vliegers het met de ongunstige omstandigheden van het oogen blik klaarspeelt. Weer konden zoowel overdag als 's nachts vreeselijke verwoestingen aan objecten, die voor de oorlogvoering belangrijk zijn, aangericht en daarmee het steeds slinkende weerstandsvermo gen van den tegenstander verder geknot wor den. Te Londen vloog een groote gasfabriek in de lucht. Andere treffers beschadigden een wa terleidingbedrijf zeer zwaar. De stelselmatige voörtzetting der aanvallen:op Engelsche vliegvelden volgens..Amerikaansche waarnemingen, is van 130 velden reeds meer dan de helft in den loop der vergeldingsvluchten totaal onbruikbaar gemaakt heeft ook de af- geloopen 24 uur tot vernieling van andere vlieg velden geleid. Daarbij konden talrijke hangars tot instorten gebracht worden en de daarin aan wezige vliegtuigen werden door bommen en mi- trailleurvuur vernietigd. Aan de methodische vernieling van spoorweginstallaties als hulp middel ter vermindering van het weerstandsver mogen van den tegenstander besteedt het Duit sche luchtwapen den laatsten tijd meer aan dacht. Zoo kan het weermaehtbericht voltreffers van zware bommen op een starion en op emplace menten op vele punten in Engeland melden. Daarenboven zijn weer verscheiden troepenkam pen ten zuiden van Londen met groot succes ge teisterd, voor al daar op drie plaatsen talrijke voltreffers op barakken en onderkomens terecht kwamen." Duitsche strategie in de lucht. Vijf belangrijke factoren. Van deskundige zijde is aan het D.N.B. een uit eenzetting gegeven betreffende de Duitsche lucht- strategie. Daarin worden de successen, welke tot dusver door de Duitschers in de lucht zijn behaald, in vijf punten samengevat. 1. De Engelsche luchtverdediging is stap voor stap van het Kanaal naar de zuidkust en van de zuidkust raar de zuidelijke graafschappen, en van daar naar Londen teruggedrongen. Dat blijkt on weerlegbaar uit de plaatsen der luchtgevechten, zooals deze ook in de Engelsche berichten ondub belzinnig vermeld worden. Het Kanaal en het zui den van Engeland zijn daarmede tot gebieden van de Duitsche heersdhappij in de lucht geworden. 2. Het hart van het Engelsche wereldrijk, Lon den, is in zijn functies ernstig gestoord. Deze ver lamming van het leidinggevend apparaat heeft noodzakelijkerwijze momenten van zwakte tenge volge en deze zijn thans i-eeds duidélijk waar te nemen. Er zij hier herinnerd aan de verdedigings commissie te Delhi, die zich bezig moet houden met de nauwere aaneensluiting van de ten oosten van het Suez-kanaal gelegen deelen van het Impe rium, aan den steun, die Canada bij de Vereeniigde Staten zoekt, aan de sluiting van de katoenbeurs te Liverpool e.d. Deze teekenen spreken een duide lijke taal voor het geheele Imperium. 3. De blokkade ter zee, die door duikbooten en de luchtmacht gehandhaafd wordt, wordt op doel matige wijze door de methode van de hamerslagen der luchtmacht aangevuld. De vernieling van de havenwerken, wapenfabrieken opslagplaatsen van olie en levensmiddelen, gas. en electriciteitswerken en van de spoorwegen in de beide centra Londen en Liverpool, verlamt niet slechts het geheele za ken. en bedrijfsleven en de productie, doch ook het alledaagsche leven van het menschelijk bestaan. 4. De Duitsche aanvallen strekken zich uit van Londen, over Zuid- en Midden-Engelard, tot de Shetlands-eilanden. De uitwerking, die de ver schrikkelijke hamerslagen van de Duitsche lucht macht in hun onverbiddelijke consequentie op het moreel der aangevallenen hebben, blijkt uit verkla ringen van gevangenen en uit neutrale uitlatingen. 5. De Britsche luchtverdediging is door de ver liezen aan jachtvliegers de laatste weken zwaar getroffen. De methode van de hamerslagen dwingt de jachtvliegers steeds weer, in tegenstelling met hun instructies den strijd aan te binden en daar mede hun beproefde terughoudendheid, die zij nog voor het laatst tijdens den slag in Vlaanderen ten koste van den Fransohen bondgenoot aan den dag legden, te laten varen. Zijn zij echter gedwongen den strijd aan te binden, dan zijn zij echter ook aan de steeds op afzonderlijke punten in massa en bij verrassing optredende Duitsche jagers overge leverd. Daarmede is de weg via superioriteit in de lucht naar heerschappij in de lucht voor de Duit sche luchtmacht afgebakend. Japan's politiek in het Verre Oosten. Uiteenzettingen van Matsoeoka. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Voor de gouverneurs der Japansche provincies heeft de minister-president prins Konoje gisteren de richtsnoeren uiteengezet van het binnenlandsche front en van de nieuwe nationale structuur en de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, over de buitenlandsche politiek van Japan ge sproken. Prins Konoje verzocht den gouverneurs er toe bij te dragen dat het Japansche volk stap voor stap zou worden voorbereid om vastberaden den nieuwen toestand en alle komende moeilijkheden onder het oog te zien. De keizer heeft met zijn decreet reeds den weg gewezen welken 't land moet volgen. De regeering van haar kant zal door her vorming en maatregelen van den meest uiteenloo penden aard er voor zorgen dat het land in den hoogsten toestand van nationale verdediging ge bracht wordt. De minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, begon zijn verklaring met uiteen te zetten dat be paalde staten tot dusver steeds weer gepoogd heb ben de politiek van Japan en zijn noodzakelijke taak binnen Groot-Oost-Azië te onderdrukken. Dit heeft ten slotte tot het sluiten van het drielanden- pact geleid. Japan is niet voornemens gebieden te annexeeren of Aziatische volken te onderdrukken en uit te zuigen, zooals dit eenige Europeesche en Amerikaansche staten gedaan hebben. Integendeel, Japan wil. deze volken van den imperialistischen druk bevrijden en op grondslag van gemeenschap pelijke welvaart met hen samenwerken. De botsing in China, zoo vervolgde Matsoeoka, toont twee ver schillende opvattingen: Japan heeft de stabiliseering van Oost-Azië op het oog door vreedzame samen werking, terwijl Tsjang Kai Sjelc de stabiliseering tracht te bereiken door front tegen Japan te maken. Wat de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet Unie betreft, meende de minister dat het, gezien den tegenwoordigen toestand der wereld, verkeerd zou zijn, indien beide mogendheden in het Verre Oosten met elkander in conflict zouden ge raken. Eventueele misverstanden dienen terstond te worden weggenomen en hangende vraagstukken dienen te worden opgelost. .Het parool moet luiden: voor een groot doel samenwerken. Voor sommige landen zou het de grootste vreugde zijn wanneer Rusland en Japan met elkander in conflict ge raakten. Daarom is in het drielanden-pact ook de Sovjet Russische kwestie duidelijk vastgesteld. Verder zeide Matsoeoka, dat het zoolang de oor log in China duurt, niet te vermijden is dat de rechten en belangen van vreemde mogendheden ge raakt worden, vooral wanneer deze belangen liggen in het gebied van de Japansche operaties. Wanneer derhalve vreemde mogendheden hun rechten en belangen wenschten te beschermen, behoorden zij geïnteresseerd te zijn bij een spoedige bijlegging van het conflict. De Japansche regeering, zoo ging Matsoeoka voort, verwacht thans met de grootste belangstel ling of Engeland den weg door Birma zal her openen. Japan heeft niet voornemen om twist te zoeken met een ander land, maar moet met beslist heid iedere poging van de hand wijzen om den vrede in Oost-Azië door verderen steun aan Tsjang Kai Sjek te verstoren en daarmede den oorlog lan ger te doen duren. Voorts sprak Matsoeoka den wensch uit dat Ne- derlandsch-Indië, Fransch-Indo China en Thailand gemeenschappelijk met Japan aan den opbouw zouden medewerken. No. 6. WOORD-VIERKANT. Op weg'naar vijandelijk gebied. Commandant en bemanning van een Duitschen onderzeeër zijn aangetreden bij het vertrek van de boot uit een der Fransche havens aan den Atlantischén Oceaan. (Foto Weltbild.) Gebrek aan bruikbare schuil- gelegenkeid in Londen. MOSKOU, 7 October. (D. N. E.) Een Tass-bericht uit Londen houdt zich bezig met het probleem der schuilgelegenheden in Engeland. Een commissaris der Britsche luchtbescherming heeft bij een inspec tiereis in het district Manchester moeten constatee ren, dat voor honderden menschen in 'n stadswijk in het geheel geen schuilgelegenheïd beschikbaar was en dat talrijke schuilkelders in andere wijken onder water stonden. De groote moeilijkheid voor het uitbreiden van het aantal schuilkelders is het gebrek aan cement. Te Newcastle heeft zich een delegatie van vrou wen tot den gemeenteraad gewend en een petitie met meer dan 8000 handteekeningen overhandigd, waarin de bouw van nieuwe, veilige kelders ver langd wordt. Te Londen hebben 3000 menschen aan het luchtbeschermingscomité een verzoekschrift overhandigd, waarin vooral maatregelen tot het voorkomen van epidemiën en ziekten in de stations der ondergrondsche in Noord-Londen worden voor gesteld. Het coördinatiecomité voor de luchtbescherming, dat onder leiding van prof. Holdane staat, heeft zich tot het miniserie van binnenlandsche zaken gewend met de verklaring dat er nog steeds geen teekenen zijn, die wijzen op een verbetering der schuilgele- genheid. De maatregelen, aldus de verklaring, wor den lang niet ten uitvoer gelegd met de taaiheid welke de tegenwoordige toestand verlangt. Voor de bevolking van bijzonder bedreigde streken moe ten onverwijld schuilgelegenheden worden ingericht. Op sommige plaatsen, zoo gaat de verklaring voort, moeten daarvoor spoorwegtunnels worden gebruikt, omdat voor de verbouwing daarvan minder cement noodig is dan voor den bouw van nieuwe kelders. Verder heeft dit comité voorgesteld, de menschen die in de ondergrondsche overnachten, van nood- bedden te voorzien, de bestaande schuilgelegenheden te vergrooten, alle particuliere schuilgelegenheden bij industrieele en handelsondernemingen te ge bruiken en krachtige maatregelen ter bestrijding van besmettelijke ziekten te nemen. De klinkers in dit vierkant zijn in de juiste vakjes geplaatst. Voltooi de woorden in de hori zontale richting door alleen nog medeklinkers in te vullen, waardoor woorden ontstaan van d« volgende betekenis: 1. gezwel. 2. sterke drank. 3. begroting. 4. zonder vrees. 5. onderstelling. 6. weekdier. No. 5 LOFWERK-PUZZLE Oplossing vvüge opgave. OPLOSSING: NMKSBGKS EE O OO A AOR PLA E AA REU ARL PTA BETE RLAATDANNOOlT BDI I DN OON AAA OER AOS OOE OEE EESNNTNR De Italiaansche minister van staat Farinacci, bevindt zich op het oogenblik in Parijs. Van deze gelegenheid aldus het D.N.B. heeft hij in het bijzonder gebruik gemaakt om verbetering te brengen in het lot van de talrijke in Frankrijk wonende Italiaan sche gezinnen. Naar verluidt is een grootsch re- patrieeringsplan voor alle in Frankrijk wonen de Italianen in voorbereiding. Zondag is te Parijs in de Kathedraal van Notre Dame de intronisatie voltrokken van den nieuwen aartsbisschop van Parijs, mgr. Suhard, die tot dusverre aartsbisschop van Reims was. (D.N.B.) Het telegraafverkeer tusschen het be zette en het onbezette Fransche gebied, dat sedert den wapenstilstand om militaire rede nen volkomen stopgezet moest worden, is thans, naar het D.N.B. mededeelt, door een verorde ning van den opperbevelhebber van het bezette gebied in beperkten omvang weer toegestaan. De Fransche ambassadeur bij den H. Stoel, graaf d'Ormesson. heeft naar men in Vaticaansche kringen verklaart, zijn ontslag in gediend. Senator Léon Bérard is tot zijn op volger benoemd. (D.N.B.) Uit Madrid verneemt Stefani dat een Engelsch koopvaardijschip van 600 ton getor pedeerd is ter hoogte van Punta Teneriffa, buiten de Spaansche wateren. De Spaansche trawler „Netuno" heeft 28 schipbreukelingen opgepikt. Het schip had 31 man aan boord. De overlevenden zijn naar Huelva gebracht. De Nieuw Zeelandsche minister van lands verdediging heeft volgens Reuter verklaard dat de opleiding van de strijdkrachten voor de ver dediging zooveel mogelijk bespoedigd wordt. De regeering geeft zich de grootste moeite, er voor te zorgen, dat ingeval van mobilisatie het leger zoo snel mogelijk gereed zal zijn. _T 'J PROGRAMMA WOENSDAG 9 OCTOBER 1940. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P., 8.15 Wij be ginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu ziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Be richten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Ro coco-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. en gramofoonmuziek. 1.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 1.45 Gra mofoonmuziek. 1.15 Geza Kiss en zijn Hon gaarsch orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 KRO-Melodisten en so list. 3.45 KRO-orkest. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Musiquette. 6.30 KRO-groot-amusements- orkest. 6.45 Berichten. 6.50 KRO-groot-amu- sementsorkest. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15' Gramofoonmuziek. 7.20 De clamatie met muzikale omlijsting. 7.50 Cause rie „Zomerpostzegels", 8.00 Nieuwsberichten ANP., gramofoonmuziek. 8.15 KRO-groot-amu- sementsorkest. 8.30 Radiotoneel met luisterwed strijd. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.559.00 Nieuwsberichten A.N.P. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 G ramofoonmuziek. (Om 8.00 uur Nieuwsberichten ANP., gramofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.50 Zang met pianobe geleiding. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 AVRO-amusementsorkest en gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. l.OO De Roman cers en soliste. 2.44 Berichten (Duitsch). 2.15 AVRO-Aeolianorkest. 3.00 AVRO-Amusements- orkest (opn.). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 AVRO-Amusements- orkest. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en ecconomische berichten ANP., 5.30 Onder wijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Stoom machines en stoomketels aan boord van sche pen". 6.00 Orgel en piano. 6.15 Berichten (En gels). 6.30 Gramofoonmuziek (met toelich ting). 7.00 Vragen van den dag (A.NR.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Causerie „Zomer postzegels", 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmu ziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gra mofoonmuziek. 8.55—9.00 Nieuwsberichte» ANP., sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3