AB'S AVONTUREN Een man verdween... DINSDAG 8 OCTOBER 1940 Te Schagen werd Maandag een tentoonstelling van geregistreerde paarden ge houden, waarvoor uit deskundige kringen veel belangstelling bestond. (Foto Pax Holland.) De Prov. Ziekenhuizen in Noord- Holland. Aan het verslag over 1939 van de Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Xiolland ontleenen wij be treffende het Ziekenhuis te Santpoort het vol gende. De lichamelijke gezondheidstoestand der patiënten was over het algemeen bevredigend. De uit patiënten en personeel bestaande sport- en ontspanningsvereeniging „Viribus Unitis" zette met onverflauwden ijver haar werkzaamheden voort. Voor de patiënten uit Haarlem en omstreken werd de nazorg tot September uitgeoefend door de Spaarnestichting, daarna door den door de gemeente Haarlem met andere gemeenten inge- stelden ihazorgdienst. De exploitatierekening geeft aan dat de lasten in totaal f 1.484.540,21 hebben bedragen, terwijl een bedrag van f 1.479.391,16 was geraamd. Er werd dus f 5149,05 meer uitgegeven dan bij het samenstellen van de begrooting werd aangenomen. Deze kleine overschrijding der geraamde lasten is in hoofdzaak het gevolg van de meerdere per- soneele uitgaven, die in verband met de ingebruik neming van het nieuwe zusterhuis, den groei van het Internaat en de iets hoogere pensioen- en sociale lasten f 3485.— meer vergden dan het daarvoor uitgetrokken bedrag. Wat de baten be treft kan worden opgemerkt dat in totaal aan verpleeggelden f 5930 meer ontvangen werd dan geraamd was. De bezetting van het ziekenhuis bedroeg maxi maal 1492 en minimaal 1449 (exclusief gezinsver pleging). De aangewezen afdeeling voor vrouwen was herhaaldelijk volledig bezet. Het Prov. Ziekenhuis te Medemblik is dit jaar overgegaan tot de aanschaffing van een Röntgen- installatie. Hierdoor kon het onderzoek naar tu berculose krachtig ter hand worden genomen. TERTIAIR WEGENPLAN. Ged. Staten van Noord-Holland bieden den Prov. Staten een lijst aan van vergoedingen aan onderhoudsplichtigen van wegen, die op het Ter tiair Wegenplan der provincie Noord-Holland voorkomen, alsmede een overzicht van de ver beteringen, die aan diverse tertiaire wegen in de provincie in 1939 hebben plaats gehad. Het aandeel van de provincie Noord-Holland in de opbrengst van de Motorrijtuigen- en Rijwiel belasting over 1939 ten behoeve van de tertiaire wegen bedraagt f 363.959.09. Verwacht wordt, dat de uitkeeringen aan onder houdsplichtigen f 359 per berekenden Kilometer zal kunnen bedragen. AERDENHOUT'S KINDERTOONEEL. Zaterdag 26 October des middags te 1 uur 45 zal Aerdenhout's Kindertooneel weder een uitvoering geven in den Stadsschouwburg te Haarlem. Opgevoerd zal worden de bekende kinder-ope- rette „Repelsteeltje" en na de pauze een bloe- menballet en het tooneelstuk „Sprookjesland". Het geheel staat onder leiding van mevr. J. v. Kampen-v. d. Brink. De muzikale leiding be rust bij den heer Jan Hoeben. Daar de vorige opvoeringen van Aerdenhout's kindertooneel zoowel bij het oudere als bij het jongere publiek zeer in den smaak zijn gevallen en thans oa. veel werk gemaakt is van monteering en cos tumes, belooft dit wederom een geslaagde mid dag te zullen worden. DE OMZETBELASTING. 's-GRAVENHAGE, 7 October. Het hoofd van het departement van financiën maakt bekend, dat de met ingang van 1 October 1940 in de- omzetbe lasting wet 1933 (staatsblad no. 546) aangebrachte wijzigingen tot nader order geen toepassing zullen vinden ten aanzien van boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften. Zulks beteekent derhalve, dat boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschrif ten, evenals tot dusverre, van omzetbelasting en bijzonder invoerrecht blijven vrijgesteld en dat de met het oog op de naheffing voorgeschreven opgaaf van op 1 Oct. 1040 tot het handelsbedrijf van han delaren behoorende boeken achterwege kan blijven. (A.N.P.) STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Ter voorziening in de vacature voor twee leden in de Commissie van Toezicht op de Stadsbiblio theek en Leeszaal te Haarlem door het bedanken van de heeren S. Anema en Dr. J. F. M. Sterck bieden B. en W. den Raad de volgende aanbevelin gen aan: 1. Dr. J. Weener en Dr. L. M. van Dis. 2. Gerard Wijdeveld en Mr. A. J. L. Liesker. PROV. ECONOMISCH TECHNOLOGISCHE DIENST. Ged. Staten bieden Prov. Staten een verslag aan van de werkzaamheden van den Economisch Technologischen Dienst van Noord-Holland van 1 Sept. 1939 tot 1 Sept. 1940. Aan dit verslag ont leenen wij het volgende: Bij het uitbreken van den oorlog in September 1939 werd de lust tot het beginnen van nieuwe zaken of tot het geven van uitbreiding aan be staande ondernemingen geheel gedoofd. Reeds in de zomermaanden waren door de groote politieke spanning en de onzekerheid die dientengevolge heerschte, weinig plannen bij den Dienst aan hangig gemaakt.' Toen de reeds verwachte oorlog een feit was geworden, werd voor tal van artike len en grondstoffen de toestand zoo onoverzich telijk, dat het niet verantwoord was aan eenig plan uitvoering te geven of nieuwe plannen op te vatten. Na enkele maanden scheen de toestand zich eenigermate te consolideeren, zoodat men zich rekenschap kon gaan geven van de gevolgen, die de oorlogstoestand voor de ondernemingen zou hebben. De Economisch-Technologische Dienst is toen begonnen met het instellen van een onderzoek in verscheidene bedrijfstakken naar de moeilijk heden, die men ondervond tengevolge van den oorlog, en van de mogelijkheden ten aanzien van de vervaardiging van producten die niet of nau welijks meer uit het buitenland verkrijgbaar waren. In den aanvang bleek, dat de moeilijk heden nog niet groot waren doordien de invoer zeer goed in stand bleef en doordien bijna alle bedrijven groote voorraden hadden opgeslagen. Eerst op den duur begon het bedrijfsleven eenige belemmeringen te ondervinden. Bij het onderzoek bij verscheidene ondernemin gen ingesteld, bleek, dat men toen weder eenige belangstelling begon te krijgen voor het ter hand nemen van de productie van onderdeelen, die voorheen uit het buitenland werden aangevoerd en die voor de instandhouding van de eigen pro ductie niet gemist konden worden. Ook aan het produceeren van geheel nieuwe artikelen werd weder aandacht gewijd. Aan de uitwerking van verschillende dezer plannen verleende de Dienst zijn medewerking. Voordat echter aan deze pro jecten een begin van uitvoering was gegeven, werd ook Nederland in den oorlog betrokken, waardoor met één slag aan alle plannen een einde werd gemaakt. HET GOBELIN UIT DE OUDE RAADSZAAL. Bezichtiging door raadsleden. Voor de Haarlemsche raadsleden, die daarvoor belangstelling hebben, bestaat Woensdag a.s. om 2 uur gelegenheid in het Frans Halsmuseum de reparatie van het gobelin uit de Oude Raadszaal in oogenschouw te nemen. De adviseuse, mej. dr. G. T. van IJsselsteijn, zal alsdan aanwezig zijn voor het geven van inlichtingen. ARBEIDERSWONINGBOUW. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, aan A. C. van Vollenhoven te verkoopen een stuk grond aan de Pleiadenstraat tegen 7 per M2. ten einde daarop 10 a 20 arbeiderswoningen met een huur van ten hoogste 7 per week te bouwen. Provinciale wegen. 279 van de 349 K.M. thans gereed. Ged. Staten van Noord-Holland bieden den Prov. Staten een verslag aan omtrent hetgeen in 1939 inzake den aanleg van wegen voor door gaand verkeer is verricht. Ook worden eenige mededeelingen gedaan omtrent de provinciale kanalen. Van het 349 km lange net van wegen, in be heer bij de Provincie, zijn thans 55.5 km in voor bereiding. 15 km in uitvoering en 279 km voltooid. In de wegen voor doorgaand verkeer waren in het verslagjaar 3 bruggen in uitvoering; voltooid of nagenoeg voltooid zijn thans 159 bruggen. Voor aankoop van grond is tusschen 1 Septem ber 1939 en 1 September 1940 f 204.850, en voor het verleggen van leidingen en kabels van de pro vinciale bedrijven een bedrag van f 30.500 uitge geven. Het totaal der aanneemsommen van de sedert 1 September 1939 opgedragen werkzaamheden en leveringen bedraagt f 818.130 terwijl in totaal in dit verslagjaar wegens vroeger opgedragen wer ken,. leveringen en aankoopen is uitgegeven f 1.420.000. Gememoreerd wordt, dat in de Commissie van advies inzake den aanleg van land- en water wegen wegens liet bedanken van Mr. A. J. Honig benoemd werd de heer E. Luden, terwijl wegens het overlijden van den heer P. Stapel werd aan gewezen het lid der Staten Dr. J. E. Baron De Vos van Steenwijk. „BLOEMEN IN UW HUIS EN HOF". Het Centraal Bloembollencomité te Haarlem verspreidt door Nederland een alleraardigst ge schriftje „Bloemen in uw huis en hof". Hierin wordt op aantrekkelijke wijze propaganda ge maakt voor het planten van bloembollen in Ne- derlandsche tuinen, voor het houden van hyacin ten op glazen en van bloembollen in potten. Wat is een huis zonder bloemen? zoo vraagt men zich af. Een eenzaam huis. Het is de taak van den man de vrouw met bloemen te verwen nen; het is de taak van de vrouw altijd bloemen in huis te hebben. RECLASSEERING. Aan het reclasseeringsjaarverslag over 1939 van het Leger des Heils ontleenen wij het volgende. Het celbezoeken cijfer is na eenige jaren van ach teruitgang in 1939 weer gestegen. Als gevolg van de celbezoeken werden in behandeling genomen voor hulp na ontslag 307 gevallen. In Haarlem wer den 619 cellen bezocht en ongeveer 500 uren aan dit bezoek besteed. Gedurende 1939 werden door do afdeeling Haar lem 28 gevallen in behandeling genomen voor een V. I. rapport (reclasseeringsplan). Het aantal verpleegden in de inrichting te Haar lem, in betrekking tot reclasseeringsgevallen, be droeg 3299. Het totaal aantal verpleegden in Haarlem was 14280; wat de nachtverblijven en 57120 wat de maaltijden betreft. In de nachtasyls iin Haarlem overnachtten 1040 personen. VOOR DE KINDEREN Doch tenslotte schenen zij toch tevreden te zijn met de antwoorden, die Oho hun gaf. Zij mochten door- loopen en de beide soldaten verlieten weer het park. Doch Klikko begreep er niets van. Hij had uit de verte het gesprek tusschen de beide soldaten en Oho bespied. Waarom mochten ze nu doorloopen? Oho grinnikte zacht jes tegen Ab en beduidde hem, dat zijn aangeplakte staart en zijn klee- ren hem onherkenbaar hadden ver anderd. Zij hadden hem niet her kend. Langzaam wandelden beiden nu door het prachtige park. Ab toegreep, dat dit alles van de ouders was van zijn nieuwen vriend. Plotseling trok Oho hem aan zijn mouw. Zij gingen een anderen kant uit. „Sp.s.s.s.s.t" zei Oho en hij hield zijn vingers omhoog. Ab luisterde en hoorde heel in de verte een hond blaffen. Samen liepen zij verder. In eens stond hij op een klein pleintje tusschen lage struiken. Vlak voor hem op den grond zat een klein, aardig meisje te spelen met een klein zwart hondje. Ab begreep, dat het het zusje was van Oho. Oho speelde niet veel met zijn veel jonger zusje, want het liefst ging hij om met jongens van zijn eigen leef tijd. Maar toch hield hij heel veel van zijn kleine zusje. Toen zij Oho zag staan, sprong zij op haar grooten broer af en begon met hem te stoeien. De kennismaking met Ab was spoedig gemaakt en ook hij moest meedoen. Maar Ab kende een veel mooier spel. Hij trok zijn staart, tot grooten schrik van Oho, van zijn hoofd en bond het dunne eind aan Oho's staart. Het was een prachtig springtouw en spoedig sprong Oho's zusje dat het een lust was. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLE^ Geslaagd aan de Leidsche Universiteit vrx>' cand. ex. Indisch recht de heer P. Rozendaal stede; voor voorber. kerkel. examen J. van M men, Haarlem. NEDERL. NATUUR-HIST. VEREENIGING AFD. HAARLEM EN OMSTR. Met camera en kijker onöei i vogels. Zoo noemde de heer Stijbos de lezing, die vi Zaterdagmiddag voor een groot aantal ly'i der N. N. V. in een der zalen van ,Xid0" ^7 En dat er dan heel wat mooie en interes;, dingen te zien vallen, mits men, behalve nn camera en kijker gewapend is met de toe? ding, het geduld en de ervaring van strijby bleek vooral uit de films die hij, na den daar- optredende „acteurs" vooraf in lichtbeelden hebben voorgesteld, vertoonde. De ongekend lange strenge winter van ito heeft duizenden vogels te gronde gericht, maj ook vele genoodzaakt zich dichter te wagen in de nabijheid van de menschen, die voor C voedsel zorgden, zooals b.v. te Spaarnd waar dagelijks 4 a 500 K.G. palingafval het ijs werd geworpen, waar blauwe reigers zilvermeeuwen op aanvielen. Uit diezelfde ter periode waren de opnamen van waterhoentje kuif eendjes, zaagbekken en wilde zwanen; velé wilde zwanen werden door Strijbos thuis' op», fokt en daarna weer vrijgelaten in de Oranje', kom. Het vervoer geschiedde in het Chevrolet Voorts zagen we den spookachtigen griel zijn geweldig groot oog, den kleinen p e. a. Na deze winterherinneringen volgden opnj. men uit de lente: kievit, grutto, kluut, wulp met jongen. We kregen een indruk van de schoon- heid van het vogeleiland Texel met de broedt», lonies van grooten stern, kapmeeuw en visch- diefjes, zijn prachtig natuurmonument De Muv In de woeste duinen van Westermient nestelen de zilvermeeuwen, die wel zulke hoeveelheden kalk in de duinen deponeeren dat in de ooi. spronkelijk kalkarme duinen een vegetatie op- treedt die kalk behoeft. De kleine- of stormmeeuw brengt, evenals het wauwaapjes en enkele andere, de eierschalen uit het nest weg, als veiligheidsmaatregel onidat de lichtgekleurde schaal opvalt en het nest verraadt. Het laatste deel der film gaf opnamen uit de Nieuwkoopsche plassen o.a. van den fuut. Aardig waren de beelden van den fuut met jongen op de rug en bijzonder interessant was het deel van de film dat aan het wouwaapje gewijd was, Buitengewoon mooi waren de donzige jongen van dezen geheimzinnigen vogel. Strijbos uitte den wensch dat zijn lezing zou hebben bijgedragen tot versterking van de ware vaderlandsliefde, de liefde voor de schoonheid van het eigen land. De heer Sipkes heeft namens het bestuur den heer Strijbos bedankt voor zijn mooie voordracht, waarin behalve de fraaie opnamen, die zoo volmaakt „af" zijn, te waardeeren valt de geestige wijze, waarop Jan P. een der» gelijke lezing voordraagt. AFWIJZING VAN BEROEPSCHRIFT. B. en W. van Haarlem stellen den Raad. voor, op een beroepschrift van de N.V. Handel in Bou\ vakmaterialen „De Hout- en Steenwerf" tegen ei besluit van B. en W., waarbij vergunning werd ge« weigerd tot het verbouwen van een perceel aan de Spaarndammmerweg, afwijzend te beschikken. VASTSTELLING ROOILIJNEN. B. en W. van Haarlem stellen voor, vast te stel len de achtergevelrooilijnen van een aantal bouw blokken ten zuiden van de Amsterdamsche Vaart en de in verband hiermede binnengekomen be zwaarschriften voor kennisgeving aan te nemen. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N.V. Amsterdam) Uitgesproken: 3 Oct. J. Trawille, Sneek, Oudekerkhof, R. C. Mr. H. J. van Maanen, Cur. Mr. J. P. Winsemius, Sneek. e 3 Oct. J. Scharphorn, koopman, Zutfen. R. C. Mr, H. L. Wilkens, Cur. Mr. A. R. Jolles, Zutfen. A. Eijmael, koopman in manufacturen, wonende te Mechelen Wittem, Dorpstraat 47, R. C. Mr. Ru- land, Cur. Mr. Janssen de Limpens, Maastricht. In de week van 30 September t.m. 5 October 1940 werden in Nederland 18 faillissementen uitge sproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 3 Oct. N. V. Service Garage, Amsterdam. 3 Oct. A. W. Gregoor, Ulft, gem. Gendringen. 3 Oct. J. Th. van de Laar, bakker, Deurne. Gedeponeerde Uitdeelingslijsten: 30 Sept. J. de Wilde, schoenhandelaar, Rotterdam Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 35,13 pet. door LESLIE FORD. 23) Ze zat me met een paar buitengewoon listige, kinderlijk blauwe oogen aan te kijken en glim lachte zoo'n beetje zelfvoldaan, als een vrouw die de geheime plannen van een ander kent, en be reid is, er ruilhandel mee te drijven.. „Kolonel Primrose heeft het vreeselijk druk van morgen, is 't niet?" vroeg ze veelbeteekenend. „Mijnheer Buck helpt hem ook". „Ze werken gewoonlijk samen", zei ik. „Mijnheer Buck behoeft niet te werken, is 't wel?" zei ze langs haar neus weg. Ik had op mijn tong om te zeggen, dat als hij niet werkte, hij wel dood zou gaan van den honger, maar ik meende dat dit al te doorzichtig zou zijn. Pearl zou zonder twijfel wel een vrij nauwkeurige inventaris bezitten van Buck's wereldsche goederen. Daarom zei ik: „Och nee. Hij is heel rijk, weet u". Een voldaan glimlachje vertoonde zich in een hoekje van haar al te rooden mond. „Nee, dat wist ik niet. Maar ik ben persoonlijk van meening dat geld er minder op aan komt. Liefde is veel belang rijker". Ik liet dien bal loopen. Zij serveerde opnieuw. „Ik zou denken dat mijnheer Buck liever voor zichzelf zou willen beginnen, als hij het zoo goed kan doen", zei ze. „In plaats van altijd onder een ander te werken". Ik dacht aan hetgeen de kolonel me den vorigen avond verteld had, maar ik hield het voor me. Ik zei alleen: „Ja vreemd, vindt u niet?" Pearl nam een tamelijk smoezelig poederdonsje uit haar tasch en poederde haar neus. „Ik vind dat het er alleen op aan komt, of je van iemand houdt", zei ze. Die liefde zat haar hoog, of misschien vond ze het ook alleen maar zoo mooi klinken. „Ik persoonlijk zou er ten minste niet over den ken iemand alleen om zijn geld te trouwen". Ik kon de verleiding niet weerstaan, onverschil lig op te merken: „Och, ik zou denken: dat zou er ook al van af hangen, hoeveel hij had". Ze keek mij voorzichtig spiedend aan. „Hoe staat het met kolonel Primrose?" informeerde ze listig. „Lieve hemel!" zei ik, „die is zoo arm als een kerkrat". „Nou wat Ze hield zich juist bijtijds in en keek me uit een hoekje van haar oogen aan. Ik deed of ik niets gehoord had. „Het is toch jammer dat sergeant Buck zoo weinig op mij gesteld is", zei ik. „Ik zou natuur lijk willen dat hij trouwde en niet meer in Washing ton zou wonen, zoodat och, ik denk dat een man altijd beter af is met een eigen huis". Ze glimlachte. „U bedoelt, zoodat u dan met den kolonel zou kunnen trouwen". .Ik wist dat zij dit zou denken, maar ik had niet verwacht dat zij het zoo plompverloren zou zeggen: allerminst. Ik glimlachte allerliefst. „Doe niet zoo dwaas. Ik denk er niet over om weer te trouwen". Ze keek me met een ongeloovig lachje zijde lings aan. „Eerlijk gezegd", zei ik, terwijl ik over mijn schouder heen den langen salon inkeek en mijn stem discreet liet dalen: „Buck zou nog zoo'n kwade vangst niet zijn, zelfs zooals de zaken nu staan. Natuurlijk zou de kolonel niet graag zien dat hij trouwt. Hij zou dan heel wat meer inkom stenbelasting moeten betalen; want als Buck niet meer voor hem werkte, zou hij zijn eigendommen wel weer op zijn eigen naam laten overschrijven". Ik hoorde een stoelveer „Ping" zeggen en zag hoe haar blauwe poppenoogen zich samentrokken. Ik had een geweldigen klap uitgedeeld aan ser geant Buck's credietwaardigheid. Ik stond op. „Ik hoop dat u hier nog een tijdje kunt blij ven", zei ik liefjes. „Er zijn nog zooveel interes sante tochten te maken. Als de kolonel vanavond zijn auto niet noodig heeft, moest u werkelijk eens met Buck gaan kijken hoe ze de beren voederen". Ze keek mij aan en haar ooghoeken trokken rim peltjes. „Het is toch de auto van mijnheer Buck, nietwaar?" Dat was natuurlijk zoo, en dat wist ik heel goed, maar nu ik toch eenmaal het pad der waarheid had verlaten, kwam het er minder op aan. „Buck's auto?" herhaalde ik, en voorloofde mezelf een flauw glimlachje. „Als hij het zegt, zal het wel zoo zijn. Het nummerbewijs staat in elk geval op zijn naam". Met een lachje zei ik: „Kom, we zullen elkaar waarschijnlijk nog wel eens spreken. Hebt u den kolonel vanmorgen soms ook gezien?" Aan gezien ze van Buck gehoord had, dat ik er op uit was den kolonel te trouwen, dacht ik dat ik er nog wel een schepje op kon doen, om des te beter mijn ware bedoelingen ten opzichte van haar te verbergen. „Ik moet hem eens om advies vragen. Ik heb tegenwoordig zooveel te stellen met mijn zeventienjarigen zoon. Het is toch zoo verkeerd, zoo jong te trouwen zooals ik". Ik liep door den langen, vroolijk door de zon beschenen salon terug en keek nog eens achter om. Pearl had een sigaret aangestoken en blies diep in gedachten den rook door haar neus. In elk geval: de eerste ronde was voor mij geweest. Mijn eenige vrees was dat dit tot de ooren van Buck zoo doordringen, want dan kon ik, om zijn eigen gezegde te citeeren, wel „op dak gaan zitten". Maar Pearl zou met de jaren wel te verstandig ge worden zijn voor zulke directe methoden ten minste dat hoopte ik. Ik liep den hoek om naar den grooten hal, en wilde dat ik de conversatie met Pearl nog een oogenblikje langer had voortgezet. Kolonel Primrose stond bij de balie van de hotel administratie en aan het eind van de gang naar onze kamers zag ik den grooten blonden keurig gekleeden Ridley op hem af komen. Ik probeerde weg te glippen naar de krantenkiosk, maar de ko lonel die oogen in zijn nek heeft, draaide zich om en wenkte mij. „Luistert u even", zei ik, „ik heb daarnet een beetje werk gemaakt van dat prachtnummer van een vrouw die zooveel werk maakt van uw vriend den sergeant. Verwondert u dus over niets van wat u hoort". „Daarvoor ken ik u al te lang", zei hij glim lachend. „Maar ik zou nog graag wat van u willen weten". „Ik weet niets, nergens over", zei ik beslist. „En bovendien komt daar Ridley". Alxander Ridley keek ernstig en meewarig bezorgd. Hij nam een stoel en ging tegenover mij en den kolonel zitten. „Mijn vrouw heeft uw boodschap gekregen, ko lonel", zei hij. „Ik vrees dat ze niet in staat is om met vragen geplaagd te worden. Ik tracht een dokter voor haar te vinden, zonder nu direct Mam moth er voor op te bellen. Zij is vreeselijk over stuur. George was haar eenige broer. De band tusschen hen beiden „Ik heb niet het plan, haar te plagen, mijnheer Ridley", zei de kolonel. „Ik tracht alleen inlich tingen te verzamelen van iedereen die daar gister avond in de buurt geweest is". Ridley knikte. „Ik kan u wel alles vertellen wat mijn vrouw weet. Zij ging gisteravond naar het restaurant om naar het dansen van de jongelui te gaan kijken. Onze neef en nicht Winston - een charmant j ongetrouwd stel kampeeren daar met hun woonwagen. Mijn vrouw was de laatste dagen niet heelemaal in orde ze heeft last van de hoogte. Ze had hoofdpijn en ging naar den woonwagen, om wat te gaan liggen en op Lisa te wachten. Ik voor mij meen, dat het kind oud ge noeg is om een beetje vrijheid te hebben, maar. u weet hoe moeders van dochters zijn". Ik luisterde met open mond. Hij speelde werke lijk schitterend comedie! „Ze ging dus op een bed liggen en is in slaap gesukkeld. De kinderen kwamen omstreeks elf uur en wekten haar. Zij haalden haar over. Lisa toe te staan dien nacht bij hen te blijven slaper, en omstreeks half twaalf ging ze naar het hotel terug. De rest weet u". „En u mijnheer Ridley?" informeerde kolonel Primrose. „Ik zat op mijn kamer te lezen. Eerder in den avond ben ik naar beneden geweest om een paar telegrammen te versturen, en tegen elvenben ik nofmaals naar beneden gekomen om wat te drin ken. Ik ben nog naar buiten geloopen om mijn vrouw en dochter tegemoet te gaan, maar ik had geen zaklantaarn. Het was zoo donker dat ik maa^ weer naar mijn kamer terugging" Ik kreeg kippenvel, toen ik me Ridley voorstelde op weg om hen beiden op te zoeken. En dan om- keerend, omdat hij dacht dat hij beter met hen af kon rekenen in de zoogenaamde intimiteit, van zijn kamer. „Wanneer hebt u George Pelhem het laatst ge zien?" „We hebben samen gegeten, nadat wij met juf frouw Chapman teruggekomen waren", vertelde Ridley. „Hij bleef hier beneden en praatte met een van de jongedames van het orkestje. Hij zei dat hij later Barbara en Dick wilde opzoeken. Dat heeft hij blijkbaar- niet gedaan, anders zou mijn vrouw hem gezien hebben. Tenzij hij daar geweest is, voordat zij het restaurant verliet". „Weet u zeker dat zij hem niet gezien heelt, vroeg de kolonel. „Ja, heel zeker. Ik heb het haar speciaal ga- vraagd, en ik heb geen reden te denken, dat zij met volkomen openhartig was". Kolonel Primrose knikte. „Hoe stond uw vrouw tegenover het huwelijk van haar broer met j" - frouw Chapman?" Ridley aarzelde. Toen zei hij met tegenzin, maar toch niet al te opvallend: „Eerlijk gezegd, kola- nel Primrose, zij zou liever gewild hebben dat hij niet nu, op het oogenblik, trouwde. Zooals U na; tuurlijk ontdekt zou hebben daarom heeft n ook geen zin, niet dadelijk alle kaartep, op tafel te leggen zou zijn huwelijk een zeer beduidend verandering in Lisa's vooruitzichten gebracht öe ben". De donkere doordringende oogen van den ho* lonel bleven hem voortdurend observeeren. ..nos bedoelt u dat, mijnheer Ridley?" Ridley aarzelde opnieuw en ging daarna vioi verder: „Mijn schoonvader liet zijn vermogen na aan zijn kleinkinderen onder beding dat hm verdeeld zou worden, wanneer het jongste Hein' kind eenentwintig jaar zou worden. Lisa is de jong ste. Zij is negentien en zou vermoedelijk dus ov anderhalf jaar een zeer belangrijk fortuin erven. Wij hebben nog een getrouwden zoon, en de jong^ Winston heeft nog een broer. Als een van de Kin deren mijn vrouw, mevrouw Winston en Georg ten tijde van de verdeeling geen nakomeling schap zou hebben zooals George, indien hij trouwde zou deze slechts een onbelangrijk os- drag uit de nalatenschap krijgen. George vond a weinig belangrijk, doordat zijn moeder hem naa heele fortuin had nagelaten. Ik ben er zeker van dat zijn besluit om nu met juffrouw Chapman trouwen, in het geheel niet door een van de-- overwegingen was beïnvloed. Welbeschouwd m» hij al drie jaar lang pogingen gedaan, haar te trou wen. Indien het hem om een aandeel in de nai tenschap van zijn vader te doen geweest was vo zijn kinderen, zou hij veel vroeger getrouwd z Och, en zooals u weet, zit juffrouw Chapman zelf heel warmpjes in," r .(Wordt vervolg

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6