Na tienen ook niet in den tuin! AB'S AVONTUREN Een man verdween... WOENSDAG 9 OCTOBER 1940 HET BOMBARDEMENT VAN HAARLEM. De begrafenis der slachtoffers. HAARLEM, Dinsdag. Omstreeks half een heden, werden op de Noor der Begraafplaats aan den Vergierde weg de stoffelijke overschotten van het echtpaar H. W. G. van Strien ten grave gedragen. Een zoon sprak aan de groeve en hoopte dat zijn ouders zouden mogen rusten in vrede. De begrafenisondernemer dankte namens de familie de aanwezigen voor de belangstelling. Er waren tal van bloemstukken o.m. twee kran sen van den Rijkscommissaris, een krans van het gemeentebestuur van Haarlem en voorts van de Speeltuinvëreeniging „Zuiderkwartier" en het Vischcollege „Het Karpertje". Dinsdagmiddag half drie werden op de Alge- meene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem de laatste slachtoffers van den Engelschen bom aanval op Haarlem ter aarde besteld. Het waren mevrouw H. HartmanWestbroek, haar twee kin deren Bettie en Piet en mevrouw J. M. Hartman Mentjox. Onder den schat van bloemstukken was er één van de heeren mr. André de la Porte en G. J. P. Verschoor, resp. wijkhoofd der blokbrandweer en hoofd van Vak III van den Luchtbeschermings dienst.. Aanwezig waren de heer G. Gussenhoven, hoofd van de Blokbrandweer te Haarlem; de heer M. v. d. Bijl, instructeur van deze Brandweer; de heer J. Smit namens het gemeentebestuur van Haarlem; de heer G. Visser, hoofd, en de heer H. M. W. Bandel, oud-hoofd der Montessori-school aan de Bakkerstraat waarvan de kinderen der familie Hartman leerlingen waren. Groote ontroering maakte zich van de talrijke aanwezigen meester, toen de vier lijkkoetsen de be graafplaats opreden, gevolgd door een aantal leer lingen van de Montessori-school aan de Bakker straat onder leiding van de gymnastiekleerares mej Truus van Gelderen. Toen de vier kisten in de groeve waren neerge laten, trad de heer H. M. W. B a n d e 1 naar voren. „Als oud-hoofd van de school, waar Bettie en Piet hun mooie kinderjaren doorbrachten, is het mij een behoefte, hier een enkel woord te spreken. Voor de zooveelste maal heeft het bruut geweld de hand gelegd op hen, die ons lief waren. Wij staan hier voor een donker raadsel, maar gelukkig bezit ten wij nog den Bijbel, die zijn licht laat schijnen en waar we in Psalm 139 van een heel andere hand lezen, want daar staat geschreven: „Gij hebt Uw hand op hen gelegd". Dat heeft God hier ook ge daan; Hij heeft zacht Zijn hand gelegd op hen, die ons lief en dierbaar waren. Dat is een troost rijke gedachte en dat werpt eenig licht op het don kere, dat we hier meemaken. Laten wij niet op het donkere van deze gruweldaad blijven staren, maar naar Hem zien, Die Zijn hand zacht op deze slachtoffers gelegd heeft; dan zal die hand zich ook ook op uw schouder leggen". De heer Hartman nam op ontroerende wijzee afscheid. „Gewelddadig moordtuig heeft ons van elkaar gerukt. Laten we hopen, dat deze oorlog spoedig voorbij zal zijn, opdat er niet nog meer slachtoffers zullen vallen. Rust zacht, lieve vrouw, Bep, Piet en Annie!" Een paar officieren van het Leger des Heils spra ken woorden van troost tot de familie en de om standers. „Hier op deze aarde heerschen op het oogenblik haat en geweld, maar toch zal de liefde eens zegevieren; eenmaal zal de machtige stem van God over de aarde weerklinken. Daarom, laat ons geen gevoelens van haat kweeken, maar leeren lief te hebben en eenvoudig te zijn. We moeten den haat uit ons hart bannen en er plaats aan de liefde in geven". Nadat een der Heilsofficieren in gebed was voor gegaan, sprak de heer Th. van Steyn namens het Haarlemsche vischcollege „Het Karpertje" woorden van afscheid tot zijn sportvriendin. Hij legde de belofte af, haar nabestaanden in deze droeve dagen zooveel mogelijk te zullen steunen. „Dit zijn geen ijdele woorden", zei hij, „want gij hebt ons dit altijd zelf geleerd". Tenslotte dankte de heer Van Steyn namens de familie voor de betoonde belangstelling, speciaal het gemeentebestuur van Haarlem, de vertegen woordigers van Blokbrandweer en Luchtbescher mingsdienst, den heer Bandel en de schoolkinderen. Diep onder den indruk verlieten allen den doo- denakker. Misbruik van benzineverguïiningen. Vele gevallen van overtreding in Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 8 October. In den laatsten tijd wordt door de Haagsche politie regelmatig con trole uitgeoefend op de auto's, welke geparkeerd zijn bij café's, theaters en bioscopen, zulks teneinde toezicht te houden op het juiste gebruik van ben- zinevergunningen. Dat dit noodig is, blijkt wel uit Ihet feit dat in veertig gevallen overtreding van de vergunningsvoorwaarden werd geconstateerd. Ook de controle op het afleveren van waren door den détailhandel per auto aan particulieren lever de resultaten op. Hierbij werd in 132 gevallen over treding geconstateerd. In al deze gevallen wordt door de politie een rapport opgemaakt, waarna overleg volgt met de rijksverkeersinspectie. In vele gevallen wordt hierna proces-verbaal tegen den overtreder opgemaakt en de vergunning wordt in getrokken. Ourl-deken Sondaal overleden. Oud-Deken H. C. J. Sondaal, die op 64-jarigen leeftijd overleden is. (Foto Archief H. D.). In den ouderdom van 64 jaar is Maandagavond in de Maria-Stichting te Haarlem na een langdurig ziekbed overleden de oud-Deken van Haarlem H. C. J. Sondaal. Oud-Deken Sondaal werd 13 September 1876 te Amsterdam geboren. Op 20 September 1908 werd hij kapelaan der St. Jozefparochie in de Jansstraat te Haarlem. Eenige jaren later in 1910 was zijn zwakke gezond- 1 leidstoestand oorzaak van een verandering van werkkring: hij werd toen Rector van de Maria Stichting. In de volgende jaren trad een groote verbetering in zijn gezondheidstoestand in en zoo zag hij zich in 1924 benoemd tot pastoor van dezelfde parochie (St. Jozefparochie, Jansstraat) waar hij zijn loop baan als kapelaan was begonnen. Toen deken L. A. A. M. Westerwoudt wegens gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen, werd pastoor Sondaal in 1931 door den Bisschop van Haarlem tot diens opvolger benoemd en spoedig daarna, in 1932, werd hij tevens weer belast met het Rectoraat van de Maria Stichting. Helaas was in het begin van 1940 de gezond heidstoestand van Deken Sondaal weer van dien aard geworden, dat hij zich gedwongen zag zijn functie van Deken neer te leggen; hij bleef echter Rector van de Maria-Stichting. Voortdurend bleef de gezondheid van den Rector te wenschen over laten en zoo is dan nu het einde gekomen. De oude-Deken genoot om zijn beminnelijkheid en vriendelijkheid groote achting en genegenheid in vele kringen en niettegenstaande zijn zwakke ge zondheid legde hij steeds groote werkkracht aan den dag. In tal van commissies had hij zitting en vooral het leekenapostolaat had zijn bijzondere belangstelling. Veel nuttig werk deed hij in de Maria-Slichting, waar hij zeer bemind was en veie verbeteringen wist tc bei-eiken. Bovendien konden alle Katholieke instellingen steeds op zijn mede werking en steun rekenen. Als pastoor was hij voor zijn parochianen een voorbeeld van vroomheid en milddadigheid, de St Jozefkerk werd onder zijn leiding uit- en inwendig verbeterd en verfraaid. Zijn groote verdiensten vonden ook officieele erkenning: hij was eere-kanunnik van het Kathe drale Kapittel te Haarlem en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Petroleumzegel voor het tijdvak 9 October—10 November. 's GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, maakt bekend dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 October a.s. tot en met Zondag 10 November a.s. de met „periode a" gemerkte zegels van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uit sluitend op het gebruik van petroleum zijn aan gewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. De Engelsche bomaanval op Haarlem Ook 32 inboedels verloren. Het blijkt, dat de Engelsche bomaanval op Haarlem behalve onnoemlijk veel persoonlijk leed en de reeds vermelde materieele schade, ook nog tal van andere Haarlemmers heeft gedupeerd. Zoo is de meubelbergplaats van den expediteur Van As aan de Olieslagerslaan bij den Wagen weg totaal vernield, waarbij 32 inboedels in vlam men opgingen. Dit beteekent dus dat 32 gezinnen zeer zwaar zijn getroffen, sommigen zelfs zóó, dat ze met één slag al hun bezit verloren. Er waren inboedels bij van paartjes, die jarenlang ge spaard hadden en juist op het punt stonden te trouwen, terwijl anderen door de omstandig heden een andere woonplaats hadden moeten kiezen en daarom zoo lang hun meubelen hadden opgeslagen. Al deze menschen hebben alles ver loren. 's-GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) Van bevoegde zijde wordt er op gewezen dat een deel van het publiek nog een verkeerde uitlegging geeft aan de bepalingen van het uitgaansverbod voor bepaalde streken van ons land tusschen 22 en 4 uur. Daarom is het nuttig er de aandacht op te vestigen dat het eveneens verboden is zich in dien tijd op te houden in afgesloten ruimten in de open lucht, zooals tuinen, erven, e.d. Bloembollen-puzzle. Het Centraal Bloembollencomité verzoekt ons de volgende puzzle te plaatsen ter bevordering van het bloembollenverbruik in ons eigen land. Bij juiste invulling van onderstaande woordem kan op de eerste en derde rij van boven naar be neden een slagzin worden gelezen, aangevende het genot, dat bloembollen verschaffen. zomerbloeiend knolgewas. soort populier. klimplant. Zwanebloem. boomvorm. gewicht. niet op deze plaats, wit bloeiende rotsplant. voedzame groente, aanleg, naaldboom. loot. vollegronds aard-Orchidee, slot van elke bezigheid, eenjarige zaaibloem, welriekend ruwkruid. eensgezindheid. Juffertje in het Groen, ontwerp, plan. slaapziekte, besdragende struik, afkooksel. Alle lezers van dit blad mogen aan de oplossing van bovenstaande invul-puzzle deelnemen. Voor de beste oplossingen worden uitgeloofd le prijs f 100, 2e prijs f 75, 3e prijs f 50, 4e prijs f 25, 5e prijs f 10 en bovendien voor de 50 volgen de beste oplossingen, elk een pakket fraaie bloembollen. Oplossingen voor 20 October aan het Centraal Bloembollen Comité, Krelagehuis, Haarlem. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. VOOR DE KINDEREN. Klikko had niet veel rust. Spoedig was hij de beide soldaten achterop en haalde hen in. Hij vertelde hun nog eens alles wat hij had gezien. Zij vonden het natuurlijk ook erg vreemd. En de andere soldaat begreep nu ook meteen waarom die kleine jongen een zwarten staart aan zijn hoofd had hangen en verder geel haar had. Klikko vertelde, dat ze nu midden in het park aan het spelen waren. Hij zou hun den weg wel wijzen. Nu, dat lieten ze zich geen twee keer zeggen. Zij moesten den vluch teling weer te pakken zien te krijgen en achter slot en grendel zetten. Beide soldaten liepen nu weer het groote park in met in hun midden den dommen verrader Klikko. Spoe dig waren zij bij de plaats waar Ab fen Oho met hun staarten stonden te zwaaien. Klikko wees naar hen. De beide mannen waren woedend, dat Oho hen zooeven beet had ge nomen. Zij gooiden hun stokken weg en renden zoo hard als zij konden op Ab af. Klikko stond met een grijns op zijn gezicht toe te kijken. Doch Ab en ook Oho waren opgeschrokken van het neergooien van deze stokken. Zij zagen het gevaar, waarin zij wa ren. Als de wind zoo snel renden bei den weg. Ab hield nog in zijn linker hand zijn staart vast. De „Popoio d'lfalia" schrijft over: Organisatie Va„ de wereld zondet Britsch wereldrijk ROME, 8 Oct. (ANP) Mario Appelius d pondent van de „Popoio d'Italia", geeft* meening te kennen dat het resultaat van de ting aan den Brenner iets „groots" zal zijn "nlN dit onderhoud, dat in „goeden geest" heeft gehad, hebben Hitler en Mussolini h- De organisatie van de wereld zonder hpt d wereldrijk. De middelen om het wereldrijk te doen v nen, waarbij de volgende punten door worden opgesomd: 1. Een compromis met Engeland is 2. Het Britsche wereldrijk zal vernietigd u ,- 3. Engeland zal zich wanhopig verdedigen. 4. Engeland is in Europa geisoleerd. Zijn hulp zijn de Vereenigde Staten, welker be\Mv* „den oorlog niet wenscht". 5. De Ver. Staten zijn in militair opzicht no» voor een interventie gereed, welke „een der lijkheden van den oorlog" zou zijn. In ieder^ zal de as overwinnen voordat de Ver. Staten ki^ helpen. „Het volk der Ver. Staten heeft een si bondgenoot in de snelheid van de as." 6. Het driemogendhedenpact heeft de anti-nl cratische krachten van Europa en van het Oosten tot een hecht blok vereenigd. 7. Rusland is een anti-plutocratische oob-j heid in de moderne wereld. 8. Spanje is een deel van het politieke stelsel da ontstaan is uit de economische unie - pa en Afrika. 9. Heel Europa zal in een stelsel worden onders. bracht, dat de fascisten „Eurafrika" - hebben. genoeg 10. De as zal Eurafrika leiden mei het „recht v» den overwinnaar en het recht van den revo'j. tionair". 11. De totale vernietiging van Engeland is de k torische basis van de nieuwe wereldordening, w. krachten van de as zijn op dit doel gericht. De vernietiging van het Britsche wereldrijk, verdrijving van Engeland uit de Middellandse]* Zee en de onderdrukking van Engeland in het Vent Oosten zijn de factoren, volgens welke de operatics van de as overeenkomstig de door Appelius ontwil, kelde plannen zich zullen ontwikkelen. Appplha verzekert: Het is reeds duidelijk welke rol br nieuwe Europa, het nieuwe Oost-Azië, Rusland ej de Ver. Staten in de nieuwe wereldordening zullêj spelen. Buitenlandsche waarnemers zien hierin eet bevestiging van de Japansche toespeling, dat Ver. Staten de wereldheerschappij met de asmo- gendheden zullen deelen. Het is inmiddels niet duidelijk, zegt Appelfoj, welke rol de overwonnen en neutrale landen va Europa zullen spelen. Naar zijn zeggen zal de po. sitie van de neutrale landen deels van hun alge. meene verhouding tot de as deels van hun politiek en sociaal standpunt bij het sluiten van den vrede afhangen. Engelsche bommen op ons land. 's-GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) Be halve de acht slachtoffers van het bombarde ment op Amsterdam zijn tengevolge van lucht aanvallen elders in het land nog drie dooden ea eenige zwaargewonden te betreuren, zoodat d? balans van den afgeloopen nacht in totaal elf dooden aanwijst. Bij een aanval op Dinteloord Is een arbeider gedood, in Fijnaart werd een persoon doodehjk getroffen en een ander zwaar gewond. Te Aals meer werd een huis vernield waarbij een persoon werd gedood en vijf andere min of meer zwaar werden gewond. Brandbommen nabij Abcoud? brachten aan zeven personen lichte verwondingen toe. Ook Stellendam maakte een angstigen nacht mee, bij een poging om de plaats te bombardee ren vielen bommen, waaronder ook kettingbom- men op bouwland. Tijdens het bombardement werd met mitrailleurs naar beneden gevuurd waardoor verschillende huizen zijn beschadigd. Nabij Broek in Waterland is een boerderij geheel afgebrand. Zeepdistributie. GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) -De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden zoowel de wasscherijen als het publiek en instellingen ver plicht zijn voor iedere 8 K.G. droog waschgoed welke gewasschen moet worden, de geldige zeep- bon in ontvangst te nemen c.q. af te geven. Deze maatregel moest genomen worden om aan de ongewenschte concurrenties van de wasscherijen onderling, met betrekking tot het al dan niet in ontvangst nemen van bonnen van het publiek, een einde te maken. Voorts wordt er op gewezen dat het noodzakelijk is, dat alle wasscherijen bij het rijksbureau voor chemische producten (sectie zeep) Laan Copes van Cattenburch 16 te 's Gravenhage worden inge schreven. Wasscherijen, welke nog niet zijn ingeschreven dienen zich onverwijld schriftelijk tot het boven genoemde rijksbureau te wenden. door LESLIE FORD. 24) „Met andere woorden: als Pelham getrouwd was, binnen anderhalf jaar, en een kind had zooals mogelijk het geval geweest zou zijn, zou de verdeeling weer voor minstens eenen twintig jaar uitgesteld geworden zijn?" „Precies", zei Ridley. Ik zat hem maar aan te staren, zelfs nu mij weer te binnen schoot, wat mevrouw Chapman mij daarover verteld had. Kolonel Primrose had zoo raak en koelbloedig precies de vraag gesteld, waar het op aan kwam. „Als ik mij niet vergis, mijnheer Ridley, hebt u dan uw zwager niet geholpen en aange moedigd in zijn plannen voor een onmiddellijk huwelijk?" Ridley glimlachte. „U kunt toch niet aannemen dat ik erg enthousiast zou zijn voor een plan, waardoor mijn dochter verhinderd zou worden, in het bezit van haar erfenis te komen? vroeg hij een beetje hoonend. „Maar als George zoo vastbesloten was te trouwen Lisa had geen geld noodig. Ik ben gelukkig nog in staat, mijn gezin te onderhouden. Juffrouw Chapman was een uitmuntende partij. Ik ken haar vader, of schoon ik nooit zaken voor hem gedaan heb. Openhartig gesproken: ik meende zelfs dat een connectie met de familie voor mij persoonlijk meer profijt kon afwerpen, dan de verdeeling van de erfenis. Maar dat geldt natuurlijk niet voor mijn dochter, en ik zou niets willen doen om haar belangen te schaden. Nee, kolonel; u mag niet zeggen dat ik het huwelijk heb aange moedigd. Integendeel: juffrouw Chapman zal u bevestigen dat ik nog getracht heb, hen te ver hinderen overijlde stappen te doen". Ridley stond op. „Zoo staan de zaken, kolonel. En nu, als u mij wilt excuseeren, zou ik graag naar mijn vrouw willen terugkeeren. En als u mijn dochter soms ziet met een hartelijk lachje naar ons - „wilt u haar dan zeggen dat ze nu nog geen eenentwintig is, en dat haar vader haar mist?" Hij ging weg; ik was op het kookpunt. „Maar daar isniets van waar!" protesteerde ik heftig. „Ik bedoel dat hij het huwelijk niet aangemoedigd zou hebben. Hij heeft alles gedaan wat hij kon!" Ik vertelde hem het heele verhaal, behalve dat Ridley zijn vrouw een moordenares had ge noemd. „Het kan me zelfs niet schelen, te moeten be kennen dat ik een vreeselijke luistervink geweest ben", zei ik. „Hij doet het alleen om Lisa te kwetsen! Het is een on-uit-staanbare kerel!" Kolonel Primrose keek mij aan met een lachje om wild van te worden. „Het is helaas jammer, beste meid", zei hij vriendelijk, „dat vaders niet opgesloten kunnen worden wegens wreedheid tegenover hun kinderen". Hij schudde het hoofd. „Het is haast niet te gelooven, hè? Ik dacht dat dergelijk soort tyrannen met koningin Victoria waren uitgestorven". Hij greep in.zijn zak en haalde er een paar te legram-formulieren uit. „Dat zijn de telegrammen die hij gisteravond verzonden heeft". Het bovenste was aan zijn eigen kantoor en luidde als volgt: Maak afspraak morgen na elven John L. Chapman en Davis zoo mogelijk lunch Maan dag Sulgrave Club stop Pelham trouwt zijn dochter stop Niet vermelden Boylston pros pectus maak het volkomen persoonlijk stop Vlieg Donderdag terug stop Alles eind week besloten Ridley. Het tweede was aan een advokatenfirma in Cody, buiten den Oostelijken ingang tot het park. Arrangeer huwelijkspapieren voor George Pelham oud 33 en Cecily Chapman oud 23, adres in New-York Society adresboek stop Huwelijk zal plaats vinden morgen Woens dag tien uur morgens. Alexander Ridley. Ridley en Hall New-York. Het derde was in hetzelfde handschrift, maar onderteikend „May Ridley". Het was gericht aan een dame in New-York, wier naam ik wel eens gehoord had, en die haar werk maakt van het verzorgen van de voorbereidingen voor debu- tantjes in het New-Yorksche societyleven. Intrekken alle plannen en kleermaker afspraken voor Lisas partij stop Haar voor uitzichten ongunstig veranderd ,moet voor taan buiten wonen. Toen ik ze alle drie gelezen had, was ik vol komen wild. „Dat bewijst toch zeker, hoe hij er over denkt!' zei ik woedend. „Hij heeft gedaan wat hij kon om zijn eigen kind te benadeelen". De kolonel knikte. „Hij wil eenvoudig niet dat het kind de middelen krijgt om zich onafhankelijk te maken". „En ze heeft ze desondanks gekregen". „Tja; daar ben ik bang voor", zei hij lang zaam. Ik keek hem aan; de beteekenis van hetgeen hij zei, en de manier waarop hij het zei, begon nen tot mij door te dringen. „Kolonel Primrose! U wilt toch niet zeggen begon ik ademloos. „Moord is moord, beste kind", zei hij kalm. „Ik heb u dat al zoo dikwijls gezegd. Het motief of liever het excuus komt er niet op aan. Ten miste niet, voordat het voor het gerecht komt". Ik wilde nog meer zeggen. Hij viel mij goedig in de rede. „Ik weet er alles van. Er waren heel wat menschen die geen traan zouden laten over George's dood. Ze zeggen het zoo openhartig uw zoon incluis, mag ik wel zeggen dat het een beetje verwarrend wordt. Hij nam een enveloppe uit zijn zak en liet er de met bloed bevlekte clip uit glijden die in het bosch gevonden was. Ik had mevrouw Ridley willen vragen, of deze van haar was", zei hij. „Dat weet u wel", zei ik vinnig. „U hebt ook gezien hoe zij aan haar hals voelde, toen zij het ding zag". Hij keek me zwijgend aan en stak de envelop weer in zijn zak. „Wel", zei hij, „nu zal zij ten minste eens een keertje steun van haar man heb ben. Het zal hem in zijn praktijk geen goed doen, als zij wegens moord veroordeeld zou worden". „Zijn steun in het openbaar waarschijnlijk", zei ik. „God helpe haar als ze onder vier oogen zijn". Hij stond op. „Hoe zou u over koffiedrinken denken?" vroeg hij. „Ik ben dadelijk terug", zei ik. „Ik heb een lad der in mijn kóus". Hij glimlachte. „Ja, dat heb ik gezien". XIV. In mijn kamer kon ik de Ridleys hooren. „Ik wensch dat je vanmiddag op je kamer blijft", ving ik op. „Ik wil niet hebben dat Primrose met je praat, begrepen? Hij is net een fret in een konij nenhol. En als ik een dokter vind, beste, blijf dan alsjeblieft kijken alsof je óp bent van zenuwen. Gewoonlijk gaat dat je goed genoeg af". Mevrouw Ridley was op dat oogenblik blijkbaar te zenuwachtig om te antwoorden. Het was zot, maar op dat oigenblik vermeerderde dat enke mijn ontevredenheid over den kolonel. Als mevrouw Ridley haar broer vermoord had, iets waarvan haar man blijkbaar overtuigd scheen te zijn, dan vond is dat een in alle opzichten verdedigbare handelingen, ofschoon het een mysterie voor mij was, waarom zij dan niet haar man had uitgeko zen in plaats van George. Bij de lunch was ik op het randje van onbe leefd tegen kolonel Primrose. Dat wil zeggen: tot dat ik Pearl zag binnenkomen in een helrose fla-. Toen werd ik plotseling zoo charmant en verlei delijk, dat de kolonel mij aankeek of ik gek ge worden was. Begrijpt u me niet verkeerd, kolonel", zei ik. „Ik heb vanmorgen Pearl juist verzekerd dat ik er niet over denk, met u te trouwenen nu pro beer ik haar te overtuigen dat ze me uitstekend begrepen heeft". Hij grinnikte zachtjes. „Ga maar door er mee", zei hij. „Ik vind het persoonlijk, zooals Pearl zegt heel prettig". „Het is niet zoo gemakkelijk voor mij", ant woordde ik een beetje snibbig. „Ik doe het alleen om Buck te helpen. Waar is die eigenlijk?" Zijn gezicht werd weer ernstig. „Die doet van daag wat beenenwerk. Feiten controleeren en ver gelijken over een hoop menschen. En een paar discrete informaties inwinnen over weer anderen. Als hem dat lukt". Ik keek hem aan, verlangend wat meer te hooren „Hoe zit dat met Steve en die revolver?" .Over Steve kan ik niet veel vertellen. De revol ver heeft daar gistermorgen nog gelegen. Dat heb ik zelf toevallig geconstateerd, want ik voelde hem door een stapeltje kranten heen, toen ik tegen den kant van de tafel leunde terwijl we over die telegrammen spraken. Tusschen haakjes: he! meisje in het telegraaf kantoortje heeft me haar uitleg van die geschiedenis geven, en ik hoop dat het een lesje voor u zal zijn. Veel vertrouwen heb ik er anders niet in. Maar in elk geval: die revolver was er toen nog. Ik wist niet dat hij niet verzegeld was." „Hoeveel menschen zouden geweten hebben dal hij er was, en niet verzegeld?" vroeg ik. „Dat heb ik me ook al afgevraagd. Mevrouw Chapman deed zeker geen poging om het feit tó verbergen. Bovendien werd die zitkamer nooit af gesloten, zooals u weet. Ik ben er zelf tweemaal komen binnenloopen, zonder dat er iemand in de kamer was. Er is geen reden, waarom iemand di? die revolver had willen hebben, het ding niet wel* genomen zou kunnen hebben". „Maar hij was niet geladen", zei ik. „Mevrouw Chapman heeft hem ontladen". „En stak de patronen in haar zak?" informeerde hij glimlachend. „Dat herinner ik me niet", zei ik boos. „Ze gooide ze in elk geval niet in het vuur". „Dat komt er niet op aan. George had een do« patronen op zijn kamer staan, en daar ontbreken er zes uit. Maar dat interesseert me voorloop:? minder. Wat ik wil weten is, hoe George op dien specialen tijd op die speciale plaats was. Ik willen weten of het maar toevallig gebeurde, of van te voren overlegd was. Want er blijkt wel dat ?f omstreeks dien tijd gisteravond heel wat men- schen daar in de buurt geweest zijn". „Wie dan?" „Uw vrienden mevrouw Chapman en Joe Anders bijvoorbeeld. En Steve Grant. We hebben zelf kun- nen constateeren dat mevrouw Chapman Steve op gepikt heeft, waarschijnlijk hier ergens. Wij zags hem naar buiten komen, en een paar minuten later zat hij bij haar in de auto. Zij zijl Squaw Meer geweest om Anders te halen Die tuis* schen haakjes een tocht van drie dagen in tw» volbracht heeft. Ik ben daar vanmorgen geweest, en het is den paarden wel aan te zien". „Maar Joe zou....'* .v 1 (Wordt vervolgd-/

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6