Belangrijke bevoegdheden voor ïr. Ringers. !i« DINSDAG IS 'OCTOBER "1940 Geheel nieuwe figuren bij onteigenings bevoegdheden. 's-GRAVENHAGE, 14 October. (A.N.P.) Ter toelichting op het besluit tot regeling van de ont eigening ingevolge artikel 5 van het besluit Weder opbouw II. (In het heden verschenen Verordenin genblad) wordt het volgenjo'ie medegedeeld: Zooals bekend heeft de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bij zijn besluit van 21 en 24 Mei 1940 betreffende den wederopbouw den regee- ringscommissaris voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, verstrekkende bevoegdheden gegeven voor de uitvoering van zijn taak. Eén dier bevoegdheden is dat hij op grond van ar tikel 5 van het besluit Wederopbouw II tot onteige ning van onroerende of roerende zaken kan over gaan. Van deze bevoegdheid heeft dr. Ringers op véle plaatsen gebruik gemaakt tot het onteigenen van overblijfselen van verwoeste opstallen. Ten einde de opruiming van puin mogelijk te maken. Voorts heeft hij ter uitvoering van opbouwplannen grond onteigend in Rotterdam, Middelburg, Sas van Gent, Mierlo, Mill, Roosendaal en Bleskensgraaf. Al deze onteigeningen zijn geschied ten name van de ge meenten. Het spreekt van zelf, dat deze onteigening niet zonder schadevergoeding tot stand kan komen en in verband daarmede komt de uiterst belangrijke vraag naar voren: hoe en door wien zal in deze ge vallen de schadevergoeding worden geregeld? Het eerder genoemde artikel 5 bepaalt hierom trent slechts, dat een redelijke vergoeding zal wor den toegekend volgens nader te stellen regelen door de daartoe aan te wijzen instanties en dat met DE SPOORWAGEN OP STRAAT. Een der moderne laadbakken van de Ned. Spoorwegen wordt per auto bij den geadresseerde afgeleverd. (Foto Pax Holland.) Na ontslag geen kleeding van den Opbouwdienst. Het A.N.P. meldt: aan al het personeel van den Opbouwdienst, dat tengevolge van de thans in uitvoering zijnde reorganisatie uit den Opbouw dienst wordt ontslagen, is het verboden kleeding van den Opbouwdienst te dragen. Overtreding zal streng worden gestraft. J. H. KOK OVERLEDEN. (Bekende uitgever. Maandag is te Kampen de uitgever J. H. Kok na een ongesteldheid van enkele weken, over leden. De heer Kok, die zijn loopbaan begon als be diende bij de firma Sijthof, was een zoon van wijlen ds. A. F. Kok te Dokkum. Hij was voorts werkzaam bij de firma Zalsman te Kampen en Hilarius te Almelo. 1 November 1894 vestigde hij zich als boekhandelaai'-uitgever in Kampen. De overledene wist zijn bedrijf tot zeer grooten bloei te brengen en was in den loop der jaren de uit gever geworden van de werken van schier alle be kende gereformeerde theologen als: Kuyper, Ba- vinck, de Moor, Wielenga enz. ONREGELMATIGHEDEN MET OPGEPLAKTE BONNEN. Bij de inlevering van de plakformulieren voor vet- en boterbonnen van Amsterdamsche winke liers zijn naar de hoofdstedelijke politie is ge bleken, talrijke onregelmatigheden gepleegd, deels uit moedwil, in verscheidene andere gevallen on getwijfeld door onwetendheid. Op deze formulieren moesten de ingeleverde vet- en boterbonnen 5 tot en met 12 worden opgeplakt. Tegen inlevering van de vetbonnen nummer 9, 10, 11 en 12 hebben de winkeliers boter ver kocht voor 10 cent minder dan de normale prijs. Op deze bonnen kunnen de winkeliers thans via het distributiekantoor deze korting terugontvangen. In vele gevallen bleken nu oude bonnen en niet geldige bonnen op deze formulieren te zijn ge plakt, waardoor de winkelier dus een grooter reductie zou krijgen dan waarop hij recht heeft. De politie zet het onderzoek nog voort- vermoe delijk zal in een 20-tal gevallen proces-verbaal worden opgemaakt. (A.N.P.) De moord te Oss. Een verdachte in arrest gehouden. OSS. 14 -October. Alle voorloopig gear resteerden in de moordzaak-ten Brok zijn op vrije voeten gesteld met uitzondering van den als vermoede] ij ken dader aangehouden Van E. Uit getuigenverhooren zou zijn gebleken, dat Van E. den doodelijken steek moet hebben toe gebracht. Van E. blijft ontkennen. Hij zal niet temin ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. Het schijnt, dat Ten Brok eerst bij het Huis van v. E. is gewees en dat daar ruzie is ont staan. Van E. zou toen in huis een wapen zijn gaan zoeken. Ten Brok is daarop ook naai- huis gegaan en keerde ook met een wapen terug. Bij de tweede ontmoeting had de steekpartij plaats. de rechten van hypotheekhouders en andere recht hebbenden bij de toekenning zooveel mogelijk re kening wordt gehouden. Het Verordeningenblad no 51 van Zaterdag jl. bevat, een besluit van de secretarissen-generaal van Justitie, Waterstaat en Financiën ter regeling van deze materie. De redelijke vergoeding, aldus artikel 3 van dit besluit, welke terzake van de onteigening vastge steld is, wordt door dr. Ringers, die voortaan be titeld wordt als „algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw" vastgesteld na overleg met idien secretaris-generaal van het departement van Ff nanciën. Bij de vaststelling daarvan wordt uitgegaan van de verkoopwaarde, welke de onteigende zaak in den staat, waarin zij zich op het tijdstip der ontei'ge-^ ning bevond, had of zou hebben gehad op 9 Mei 1940. De vergoeding en de overige op id;e onteige ning vallende kosten komen ten. laste van dengeen, te wiens name onteigend is. Dit is dus als regel de gemeente. Het bedrag der vergoeding wordt bepaald door den algemeen gemachtigde, die zich uiteraard hier bij door onpartijdige deskundigen zal doen voor- lichten.. Bij de bepaling hoe de vergoeding zou moeten worden uitbetaald, stuitte men op een eigenaardige moeilijkheid. De hierbedoelde onteigening van den grond is tusschending tusschen de gewone ont eigening, waarbij grond met geld, en de ruilver kaveling, waarbij grond met gron|d wordt vergoed. De algemeen gemachtigde heeft nu de keuze het een of het ander te doen of zelfs beide systemen tegelijk toe te passen. Hij kan dus aan den eigenaar of aan den zake lijk gerechtigde de vergoeding in geld uitbetalen, doch ook kan hjj de vergoeding geheel of ten deele doen geschieden door toewijzing van onroerende goederen, toebehoorende aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het te onteigenen onroerend goed. De toewijzing geschiedt door den algemeen ge machtigde; hij kan, ook tegen den wil van den eigenaar, onroerend goed toewijzen van hoogere waarde dan het bedrag der vergoeding, indien naar zijn oordeel het belang van den Wederopbouw dit vordert. Hij stelt de waarde van het toegewezen goed vast en bepaalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroerend goed zal woi'den bepaald of verrekend. Voorts regelt hij de grootte der vergoédling, welke toegekend wordt aan hypotheekhouders en andere rechthebbenden. Hij kan ter bepaling van deze vergoeding nieuwe zakelijke rechten op het toege wezen goed vestigen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen. De rechten van hypotheekhouders zullen dus, indien toewijzing van onroerend goed geschiedt, er kenning kunnen vinden door de overschrijving van hypotheken op de toegewezen perceelen. Een al- gemeene regel is hiervoor niet op te stellen. Voor het geval de schadevergoeding in anderen vorm dan in grond wordt toegekend, zal de erkenning van deze rechten hiermede gelijken tred heulden. De secretaris-generaal van het departement van Financiën zal, in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie en den algemeen gemachtigde, richtsnoeren te dien aanzien op stellen. Erfdienstbaarheden zul len van geval tot geval behandeld moeten worden. Ook de aanspraken van den fiscus en andere recht hebbenden ten aanzien van de onteigende goede ren kunnen bijzondere vergoedingen eischen. Het is niet altijd mogelijk de vergoeding aanstonds in geld of grond uit te keeren. Daarom bepaalt arti kel 7 van het onderhavige besluit, dat de betaling in geld of in grond kan worden uitgesteld, indien naar het oordeel van den algemeen gemachtigde het belang van den wederopbouw dit vordert. De wijze en het tijdstip der betaling worden geregeld bij nader besluit van de secretarissen-generaal van bet departement van Justitie, Waterstaat en Finan ciën. In dit besluit mag een regeling omtrent de vergoeding van de rente niet ontbreken. Dit nader besluit is nog niet vastgesteld. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de schadevergoeding voor de onteigende perceelen aanvankelijk zou worden verleend in den vorm van een aan den ont eigende voor het bedrag zijner vergoeding te ver- leenen inschrijving op naam, waarop alvorens de toewijzing van onroerend goed of betaalbaarstelling in geld plaats heeft, gedurende een nader vast te stellen tijidperk rente wordt vergoed. Daardoor wordt voorkomen, dat de rechthebbende de hem toekomende schadevergoeding reeds dadelijk zal gebruiken voor andere doeleinden dan het belang van den Wederopbouw medebrengt. Wanneer men b.v. te Rotterdam de vergoeding onmiddellijk in geld zou gaan uitbetalen, 'hoewel de eigenaren nog geen gelegenheid hebben nieuwen gronld te koopen (het plan is immers nog niet gereed en grond kan dus nog niet worden uitgegeven) zou de vergoe ding voor andere doeleinden kunnen worden be steed. Zooals uit het bovenstaande blijkt, grijpt dit be sluit diep in ons rechtsleven in en brengt het fi guren, welke tot dusver onbekend waren. Bommen op ons land. 's-GRAVENHAQE, 14 Oct. Het A.NJ. meldt: Op verschillende plaatsen en steden hebben de Britsche vliegers vannacht weer bommen uitgeworpen, gelukkig zonder veel scha de aan te richten. Slechts in Hoek (Zeeland) is een huise verwoest en er zijn drie huizen be schadigd. Bovendien werd een persoon zwaar en een lichtgewond. Het A.N.P. meldt voorts: DEN HELDER, 14 Ocober. Gisteravond zijn wederom bommen gevallen in de bewoonde wijken van den Helder. Ditmaal werden de per ceelen Reigerstraat 78 en 80 door bommen ver nield. De huizen waren niet bewoond. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Wel is de materieele schade, ook in de omgeving, aanzienlijk. SLACHTOFFERS VAN DE ENGELSCHE BOMMEN TER AARDE BESTELD. AMSTERDAM, 14 October. Het A.N.P. meldt: Van morgen zijn onder groote belang stelling de heer en mevrouw Van Haaren-Ronge, die tijdens de bomaanvallen op Amsterdam-Zuid in het perceel Vechtstraat 135 den dood hebben gevonden, op de R. K. begraafplaats Buiten- veldert ter aarde besteld. De absoute en beaarding werden verricht dooi den zeereerw. heer Van Rek, leeraar aan het Seminarie Hageveld, een neef van de overlede nen. De plechtigheid had een zeer sober en ontroe rend karakter. Nadat de zeereerw. heer Van Rek aan de groeve gebeden had en een familielid voor de belangstelling had gedankt, verlieten de tal rijke aanwezigen diep onder den indruk de be graafplaats. De baren waren bedekt met vele bloem stukken. - Vu ursïag-bijeenkomst te Amsterdam. Rede van Jhr. Groeninx van Zoelcn. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft Maan dagavond „De Vuurslag" een bijeenkomst gehou den. waarin de voorzitter jhr. R. Groeninx van Zoelen het woord heeft gevoerd. Volgens de Tel. zeide hij o.m.: Wij hebben in Nederland lang gewacht met het aan den kant zetten van den ouden partijenstaat. Maar indien thans nationale en internationale om standigheden eeo vernieuwing tot gebiedende nood zaak maken, weleer hielden zij idieze tegen. Voor een regeering, die, steunende op een zeer klein moederland, de verantwoordelijkheid droeg voor vrede, welvaart en rechtszekereid in een volken- agglomeraat van meer dan 70.000.000 zielen, over drie werelddeelen verspreid, was het uitermate be zwaarlijk de oude beproefde paden op economisch en financieel gebied te verlaten, zoolang de we reldrevolutie nog in Midden- en Zuid-Europa be sloten lag. En het feit. dat wij genoemde imperiale verantwoordelijkheid op zoodanige wijze wisten te vervullen, dat een gewapende macht, welke de sterkte van één modern legerkorps niet overtrof, ampel voldoende bleek om volkomen mist en orde te handhaven in een gebied, dat naar Europee- sche afstanden gemeten zich uitstrekt van de Westkust van Ierland tot aan Omsk in Siberië, vermag aan dit argument slechts kracht bij te zet ten. Soortgelijke beweegredenen verklaren de schijn bare onveranderlijkheid van het volk zelf. Lang heeft het -gewacht met het opruimen van veel spin rag en oud roest. Maar men bedenke hierbij, dat jaarlijks de voortvarendsten naar de vier windstre ken uitzwermen om dikwijls pas na volbrachte le venstaak voorgoed thuis te varen. En wat de thuisblijvers betreft, zij hebben het goed gelhad onder het oude bestel! Waar elders was de levensstandaard zoo hoog, de zorg voor mïsdeelden zoo mild, de woningtoestanden en so ciale zorgen zoo voortreffelijk als tusschen Dollard en Schelde? Heeft ons volk onder dit regiment zijn natuurlijke kracht verloren? Indien het waar is. dat de. vruchtbaarheid eener natie een maatstaf biedt voor haar vitaliteit, zoo spreken de cijfers een andex-e taal: Over het jaar 1937 bedroeg de aanwas der bevolking per 10.000 in Nederland 96, in Duitschland 24, terwijl de bevolkingsdichtheid per vierkanten kilometer zich verhoudt (1938) als 375 tot 147. Deze apologie hoe lief is ons deze oud-ver trouwde klank zij niet te beschouwen als een kleineering onzer eigenwaarde, integendeel, zij is een revindicatie onzer privilegiën, gegrond op be proefde en erkende verdiensten. En het is déze erkentenis, die degenen, die onder den druk der tijden ooren hebben om te hooren, in de rede van den heer Seyss-Inquart konden beluisteren. Hij bi'adht ons volk hulde een hulde, diie hem siert en vroeg van ons niets, wat wij niet kunnen ge ven. Het Derde Rijk erkent onze gaven voor de werken des vredes en verwacht-, dat wij deze gaven dienstbaar zullen stellen aan den nieuwen tijd, met begrip voor den nieuwen tijd. Men is in Duitsohland geenszins vergeten, dat Nederland en zijn Koloniën tot '32 Duitschlands besten afnemer zijn geweest. Wat was kan weder- keeren en in nog breeder zin! Zoo wij Nederland- sche orde weten te scheppen in ons eigen huis, zoo kan het rijk van Jan Pietersz Coen niet slechts den gouden schakel blijven tusschen Azië en Euro maar een hoeksteen en een cement tevens, worden voor den Noord-Europeeschen Statenbond, dien wij allen begeeren. Maar indien Duitschland onze gaven en verdien sten erkent, het is zich ook bewust, dat wij onze roeping slechts kunnen vervullen zoo wij onze krachten ontleenen aan den bodem waarop wij staan, bewust van onzen bloedeigen aanleg, van de mogelijkheden, die deze opent, maar ook van de beperkingen, die hij oplegt. Het Derde Rijk ver wacht niet van ons het nabouwen van zijn heroïek, het instellen en bewerktuigen eener Nedei'lanjische dictatuur. Ten onzent ware een zoodanige verschij ning bij procuratie slechts die van een ongezien en slecht bediend satraap. Het Nederlandsche volk is niet heroïsch van aan leg en is zulks nimmer geweest. Wij kennen noch de groote spanning van het staatkundige avontuur, noch die van volledige overgave der persoonlijk heid, die den onrnisbaren ondergrond vormt voor gedragen Caesarisme. Indien de meest innige binding van het Neder landsche volk gelegen is in zijn vroomheid: in zijn eenvoud in vooi-spoed en in zijn standvastigheid in de sou-vereiniteit des gemoeds zijn hechte saam- hoorigheid is vooral gelegen in zijn bungei-lijk ka rakter. Of wij -hoog of laag springen, wij Neder landers zijn allen burgerlijk, van den notaris tot den dichter en van den baron tot den proletariër. Onze nationale cultuur is burgerlijk in eiken zin, dien men aan het woord hechten wil. Maar zoo wij, geenszins minder dan eenig ander volk misschien, blind zijn voor onze gebreken, zoo zijn wij ons ook bewust van de volkskracht, die daarachter staat: de onverzettelijke wil van ons zelf te zijn en ons zelf te blijven! De A.V.R.O. een handelszaak? Een kwestie met de Kamer van Koophandel. 's-GRAVENHAGE, 14 Oct. De A.VH.O. had aan den kantonrechter te Amsterdam verzocht doorhaling te gelasten van. haar inschrijving in het handelsregister van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Amsterdam. Nadat de kan tonrechter dit verzoek had afgewezen, heeft in hooger beroep de Amsterdamsche rechtbank als nog de gevraagde doorhaling gelast. Van deze beslissing kwam de Kamer van Koop handel in cassatie. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat krachtens artikel 2 der handelsregisterwet onder „zaak" te verstaan is elke onderneming waarin eenig bedrijf, door wien ook, wordt uitgeoefend, waaruit volgt, dat voor de beantwoording dei- vraag of van een zaak in den zin dier wet sprake is, beslissend is of het oogmerk daarmede winst te behalen al of niet aanwezig is. In verband hiermede overwoog de Hooge Raad voorts, dat dan ook het uitgeven der Radiobode als een zaak in dien zin zal zijn te beschouwen, indien de A.V.R.O. die uitgifte met bedoeld oog merk onderneemt. De rechtbank heeft ten deze dit oogmerk niet aanwezig geacht, omdat de A.V.R.O. een door die uitgifte verkregen voordeel slechts beschouwt als middel ter bereiking van haar statutair doel dat van uitsluitend cultureelen aard is. doch naar de meening van den Hoogen Raad heeft de recht bank aldus een onjuist kenmerk gebezigd, om dat het antwoord op de vraag, of het oogmerk om geldelijk voordeel te behalen aanwezig is, niet kan afhangen van de wijze, waarop het eventueel verkregen voordeel zal worden besteed. Derhalve zal, aldus besliste de Hooge Raad, de rechtbank alsnog hebben te onderzoeken, of de A.V.R.O. de Radiobode uitgeeft met het oogmerk met die uitgifte winst te behalen, waarbn van geen belang is of dat uitgeven de overige werk zaamheden van de A.V.R.O. al of niet over- heerscht, terwijl evenmin ter zake doet of die uit gifte ligt in de lijn van een omroepvereeniging en ten deze mede wordt ingegeven door het cul- tureele doel. dat de A.V.R.O. nastreeft. Op grond van het bovenstaande heeft de Hooge Raad de beschikking van de rechtbank vernie tigd en de zaak naar dit college teruggewezen ter verdere afdoening. s WERKVERRLIMINGSOBJECTEN TE AMSTERDAM. Sportterreinen in de Water graaf sin eer. VOORSTELLEN VAN B. EN W. AAN DEN RAAD. AMSTERDAM. 14 October. B. en W. van Am sterdam hebben den raad een voorstel ter goed keuring voorgelegd tot uitvoering van een drie tal werken in wex-kverruiming. De uitvoering van deze werken zal voor het grootste deel met hand kracht mo-eten geschieden, omdat krachtwerktui gen niet kunnen worden gebruikt wegens het niet beschikbaar zijn van de noodige olie en benzine. Dit verhoogt in tusschen de waarde der objecten als middel tot werkverruiming. Het eerste werk betreft het aanleggen van sportterreinen in de Watergraafsmeer. De kosten hiervoor worden geraamd op 480.090 gulden, in welk bedrag is begrepen 248.000 gulden aan ar beidsloon, duurtetoeslag en toeslagen voor brand stoffen e.d.. alsmede een gedeeltelijke bijdrage in de sociale lasten. Aan dit werk zullen ongeveer 350 arbeiders gedurende een half jaar kunnen werken. Het tweede object is het uitvoeren van grond werken ten behoeve van het bouwen van een brug over het Vondelpark. Ten gevolge van het ont breken van motorbrandstof moest dit gedeelte van het werk op geheel andere wijze worden uit gevoerd dan aan vankelijk was voorgenomen. Bij de nieuwe uitvoering en uitgaande van een zekere aangenomen prestatie van de te werk te stellen ongeschoolde arbeiders, wordt het aantal man- weken geraamd op 1975. Dit beteekent, dat gedu rende ongeveer 20 weken 100 arbeiders werkzaam kunnen zijn. Zich baseerende op dit aantal manweken, heeft de aanneemster zich bereid verklaard de uitvoe ring van deze werken, waarvan de kosten aan vankelijk werden geraamd op f 28.657,50, aan te nemen voor den prijs van f 85.300. Hierbij komen nog de kosten van de ongevallenverzekering voor de arbeiders en de kosten voor administratie van de Nederlandsche Heidemaatschappij en de ar beidsbeurs, tezamen geraamd op f 3000, als mede de kosten van toezicht, administratie en directie van den dienst der publieke werken, welke worden geraamd op f 7500. De totale kosten van het werk komen derhalve op f 95.800 waarin is begrepen een bedrag van ongeveer f 52.000 aan loon, verhoogd met de bekende toeslagen en las ten. Het derde werk is het roestvrij maken en ver ven van ijzerwerk aan bruggen. Tengevolge van de begrootingspositie der ge meente. welke het aanbrengen van belangrijke bezuinigingen in de laatste jaren noodzakelijk maakte, is achterstand ontstaan in het onder houd van het ijzerwerk aan de bruggen. Het is reeds langen tiid niet mogelijk geweest jaarlijks meer dan 12.000 a 13.000 m2 behoorlijk te verven. Daar de totale oppervlakte van dit ijzerwerk on geveer 175.000 m2 bedraagt, komt het er op neer. dat elke brug slechts eenmaal in de 13 a 14 jaar kan worden geverfd. Om het ijzer echter afdoende te beschermen zou het eens in de 5 a 6 jaar ge verfd moeten worden. Indien 85.000 m2 van het als gevolg van het onvoldoende onderhoud geroeste ijzerwerk in werkverschaffing zou worden ontroest en ge verfd, zou de achterstand: voor een belangrijk deel zijn ingehaald. De kosten van dat werk zul len in totaal bedragen f 380.000 waarin begrepen een bedrag van f 234.000 aan arbeidsloonen en toeslagen. Het aantal manweken kan worden gesteld op 8200. EEN EERLIJKE VINDER. - Zaterdag heeft een bewoonster van de Beet- hovenstraat te Axnsterdam bij het vex-laten van het Americanhötel een tasch waarin zich een bedrag van f3200 alsmede een paspoort bevond verloren. Nog dienzelfden avond heeft de vinder zich bij haar aangemeld en de tasch en het geld teruggebracht. Een groote belooning was zijn deel. Doodelijk verkeersongeluk te Haarlem. Wielrijder door de tram gegrepen. Zaterdagmorgen wilde de 65-jarige wielrijder J. de V. in de Middenlaan te Haarlem achter een stilstaande tram omrijden. Hij bemerkte daar bij te laat dat van den anderen kant een tram naderde. Hoewel de bestuurder nog trachtte door sterk remmen een aanrijding te voorkomen, mocht hem dit helaas niet gelukken. De wiel rijder werd gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Hij kreeg een ernstige hoofdwonde en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd door leden van den Ongevallendienst per ziekenauto naar de Maria-Stichting ver voerd. Nog een aanrijding in de Middenlaan. Zondagmiddag heeft in de Middenlaan een dergelijk ongeluk plaats gehad. Daar fietste te kwart over één de 52-jarige G. B., die blijkbaar hardhoorend is, in de richting van Heemstede. Toen hij bemerkte, dat er een tram achter hem aankwam, maakte hij een zwenking naar links. Hij werd toen gegrepen door een tram, die van de tegenovergestelde zijde naderde en eenige meters meegesleurd; daarna kwam hij onder den baanschuiver terecht. De tram moest worden opgevijzeld om den man te bevrijden. Hij bleek een hersenschudding en wonden aan hoofd en handen te hebben gekregen. Door een dokter en leden van den Ongevallendienst werd hem hulp verleend, waarna hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting is vervoerd. Aan beide ongelukken hadden de trambestuur ders geen schuld. Geen brood afleveren zonder bonnen. Waarschuwing aan de bakkers van Haarlem en omgeving. De bakkers in Haai-lem en omgeving ontvingen, in overleg met den leider van den Distributiedienst te Haarlem, een waarschuwing van de Plaatselijke Bakkerij-Commissie, onder geen voorwaarde brood af te leveren, zonder daarvoor een overeenkomstige bon in ontvangst te nemen. Niet-nakoming van deze bepaling brengt zoowel kooper als verkooper in gevaar vei-oordeeld te wor den tot de straffen in de Distributiewet vastge- gd. De Plaatselijke Bakkerij Commissie dringt er in het belang van de bakkers en tevens in het belang van een regelmatige broodvoorziening bij het pu bliek op aan met het bovenstaande terdege reke ning te houden. Aan de aan de bakkers gezonden circulaire ont leenen wij nog het volgende: Het is ons bekend, dat de Distributiedienst tegen het verkoopen en afleveren van brood, zonder dat daarvoor een overeenkomstige bon wordt ingeno men," stei-ke maatregelen zal gaan nemen en niet zal schromen, de bij de Distributiewet bepaalde straffen toe te passen. Hierbij wordt nog opgemerkt dat de Politie nauw samenwerkt met den Distx-ibu- tiedienst om overti-edingen vast te stellen. Men houde zich dus aan de voorschriften en ver- koope geen broodje zonder bon, ook n- oud broodje z.g. voor den hond. Woi-dt dit toch gedaan, dan heeft men gen aan zich zelf te wijten. efav. Verder komt het voor, dat bakkers 's w en soms nog later, bonnen in ontvangt slechts tot Dinsdag geidig waren. n6rr';w;J Zij doen- dit, omdat zij de bonnen «eld: dag, nog Woensdag bij den Distributief'"'-^ nen inleveren. :cn- tv Men handelt zoo tegen de wettelijke v ten, daar de bonnen slechts geldig zijn 00^ de hiervoor vastgestelde periode. ®r" Wij raden ieder, hieraan ce hand te houd bij ontdekking, moeilijkheden niet zuifen^ 484ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 11de lijst Trekking van Maandag 14 Odober lh Hooge Prijzen 1000.— 11301 400.— 10831 11473 200.— 478 11812 17297 17505 20289 100.— 2139 5999 9215 9926 10183 vL 4 isnfi7 16863 18004 18067 Prijzen van f 70 1594 2539 3070 4044 4741 1149 1200 1352 1543 1578 1835 2135 2262 2267 2318 2631 2636 2828 2829 2892 3315 3321 3447 3464 3728 4389 4407 4596 4657 4666 4919 4940 4944 5005 5021 5796 5904 6039 6137 6263 6519 6725 6845 6850 6902 7114 7154 7182 7244 7412 7708 7774 7932 8011 8210 8313 8356 8372 8383 8491 8886 8991 9372 9510 9825 10131 10189 10205 10235 10286 9932 10205 10235 10286 10315 10613 10622 10821 10961 10973 11121 11459 11483 11538 11685 11856 11901 12043 12096 12149 12153 12506 12676 13082 13115 13289 13300 13360 13426 13751 13762 13766 13999 14012 14079 14206 14546 14750 14759 14795 14073 14983 15054 15069 15079 15210 15270 15627 15653 15716 15789 15800 15806 16094 16114 16329 16412 16432 16466 16804 16960 17106 17143 17212 17481 17618 17661 17724 17769 17827 17920 18511 18604 18609 18642 18653 18825 18940 19058 19149 19156 19164 19248 isü 2*1 ai fl» SS i« 5375 I,:. "M Bil 6S83 |i(1 7590 i5jj 9953 985! 10540 10610 11132 11325 11998 I2053 12693 13445 13751 14109 14163 14887 14915 15274 1536) 15393 16056 16596 180) 17549 I'M) 18182 1847) 18367 18834 19367 19395 19551 19666 19726 19760 19868 19966 19974 20021 20102 20135 2017-5 20217 2039220419 2*}"j 20643 20755 20832 20860 21088 21221 21257 ?i<* 21379 2l38i 21595 21654 21742 21781 21917 22154 2' 22410 22426 22430 22525 22564 22586 22619 2 22680 22626 22844 23043 23099 23155 23298 23341 23459 23480 23623 23658 23768 23771 24025 24036 24339 24454 24739 24827 Nieten 1002 1007 1021 1035 1086 1118 1191 1191 1266 1309 1313 1372 1373' 1399 1503 1603 1557 1613 1642 1723 1742 1753 1788 1828 1833 1841 1845 1847 1860 1886 1942 1976 M 2018 2020 2041 2082 2195 2248 2275 2310 2312 2337 2361 2376 2392 2450 2485 25# 2545 2562 2585 2635 2655 2690 2693 2705 2717 2753 2808 2867 2872 2936 2965 2969 3009 3039 3131 3154 3156 3165 3211 32# 3412 3413 3452 3454 3510 3525 3556 3615 3611 3689 3724 3725 3784 3803 3841 3890 3963 3958 3964 3972 4020 4077 4086 4102 4183 4228 4239 4267 4288 4296 4335 4385 4397 4467 4470 4487 4489 4505 4507 4509 4516 4522 4591 4619 463'4 4689 4798 4834 4870 4938 4948 4967 4975 4989 5015 5042 5053 5063 5113 5134 5206 5238 5292 5328 5349 5354 5395 5408 5471 5484 5496 5538 551' 5572 5580 4604 5S45 5649 5655 5673 5756 5813 5325 5834 5847 5929 5933 6026 6033 6093 6105 6108 6146 6160 6161 6166 6190 6248 6249 6262 6271 6427 6431 6452 6471 6559 6681 6709 6729 6789 6794 6806 6801 7042 7106 7188 7208 7231 7260 7277 7382 7290 7313 7331 7347 7411 7464 7529 7560 7614 7615 7618 7626 7691 7713 7717 7732 7737 7780 7792 7793 7803 7805 7844 7845 .7886 7895 7941 7967 8006 8010 8086 8096 S099 8346 8391 8395 8592 8607 8624 8649 8728 8741 8778 8813 8890 8951 8962 9924 9138 9140 9152 9156 9183 9196 920G 9201 9236 9248 9261 9263 9384 9386 9393 9476 9552 9555 9608 9642 9655 9703 9752 9819 9868 9924 9944 9959 9968 10005 10036 10055 10057 10065 10127 10129 10140 10144 10146 10163 10169 10179 10219 10272 10290 10325 10340 103# 10345 10375 10475 10476 10504 10519 10574 10330 10601 10607 1062O 10627 10656 10758 10787 1079» 10792 10807 10809 10852 10874 10890 11016 HO# 31062 11,107 11128 11170 11104 11209 11236 11231 11334 11337 11358 11365 11376 11427 11458 11465 11534 11544 11558 11587 11677 11679 11690 11718 11727 11740 11795 11808 11910 11994 12020 120W 12047 12080 12118 12248 12251 12279 12323 12367 12372 12495 12528 12544 12605 12619 12627 12678 12748 12816 12820 12840 12893 12894 12903 12907 12924 12949 13050 13058 13116 13128 13140 13182 13202 13219 13278 13284 13336 13363 13381 13414 13133 134S9 13539 1368Q 13729 13779 13793 13808 13860 13877 13949 13985 14009 14028 14073 14097 14102 14110 14171 14177 14184 14187 14217 14239 1426. 14332 14341 14343 14377 14389 14396 14439 14619 14676 14727 14729 14733 14841 14892 14916 149 15028 15087 15110 15185 15195 15212 15218 K2J 15330 15353 15400 15427 15453 15470 15486 lo498 15589 15702 15724 15735 15768 15771 15812 15897 la.,» 15988 16062 16125 16216 16249 16324 16408 1WB 16418 16590 16602 16607 16658 16687 16708 lwj 16742 16745 16823 16873 16884 16903 16937 69 16977 17043 17054 17067 17137 17214 17219 ljj» 17288 17274 17286 17373 17441 17468 17472 174 17474 17524 17605 17607 17655 17666 17730 H" 17789 17800 17860 17882 17906 17910 18022 ljtfj 18031 18090 1 8132 18133 18144 18146 181o5 18205 18301 18322 18388 18394 18446 18tol j» 18479 18565 18583 18598 18745 18819 18840 18938 18952 18982 19012 19023 19068 19082 W 19124 19125 19123 19152 19259 19333 19344 1^ 19386 19388 19392 19431 19506 19522 19o89 w* 19707 19787 19792 19827 19919 19931 1W36 ri 19999 20020 20152 20223 20229 202o3 -0259 - 20308 20309 20316 20375 20429 20482 20487 20665 20737 20754 20779 20785 20805 *0831 m 20895 20932 21022 21036 21062 21117 J16i - 21177 21253 21263 21323 21328 21346 21364 21495 21508 21515 21625 21629 21651 21754 21759 21767 21774 21800 21820 -1830 21870 21940 21978 21988 22092 22167 2.183 22196 22221 22239 22327 22393 22403 22410 22530 22555 22581 22588 22595 22629 22638 22723 22726 22737 22767 22771 22843 jam 22972 22986 23014 23027 23032 23059 230»J 23196 23241 23245 23513 23522 23526 23oW 23633 23669 23670 23689 23714 23723 23700 23870 23967 23981 239S7 23988 23993 2411» 24229 24282 24307 24312 24329 24332 -«0» 24412 24420 24450 24521 24567 24576 24o79 24662 24666 24673 24717 14742 24855 25W» - 24922 24945 VERBETERINGEN 5e klasse, 10e lijst: 5245 m. z. 5244,. 6 m. Z. 6943 f70; 14710 f70 m- 2- 24W; 22865 m. z. 24865; 4830 er. 6353 m. U1C 17674 en 18717 ontbreken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2