KORT EN BONDIG. AB'S AVONTUREN Een mem verdween... DINSDAG IS OCTOBER 1940 Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Lezing over „De Dieetkeuken". In (het gebouw van „Zang en Vriendsohap" in de Jansstraat te Haarlem hield mej. Zr. Diny ten Haaf uit Amsterdam Maandagmiddag voor de leden der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, een lezing over „De Dieetkeu ken". De Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool had drie veel voorkomende dieeten klaar gemaakt, die op een lange tafel voor het podium tentoonge steld stonden. Het was de bedoeling, dat na de pauze idle aanwezige dames zich om deze tafel zou den scharen, ten einde dan het zoutlooze diëet, het vermageringsdiëet en het diëet voor suiker, zie ken (en de dagindeeling daarvoor) nader te be schouwen en te bespreken. Maar vóór de pauze sprak Zr. Diny ten Haaf over diëet en wat daarmede in verband staat. Het diëetkeukenibebirijfzoo vertelde zij, staat in ons land nog in de kinderschoenen. Toch begint men zich meer en meer te realiseeren dat de mo derne geneeskunde, die zooveel waarde hecht aan een doelmatig diëet, het niet kan stellen zonder een goede diëetkeuken en bovendien, dat het beroep van iciiëetiste voor de vrouw al buitengewoon ge schikt is. Aan verschillende ziekenhuizen in ons land, o.a. te Utrecht, Den Haag, Arnhem, Alkmaar; zijn ddëetkeukens verbonden. Ons land staat in dit op zicht nog ver ten achter bij Engeland en Amerika en ook bij Duitschland en Bulgarije. In Engeland en Amerika bestaat voor diëetisten een universitaire opleiding. In Amerika zijn thans 4000 diëtisten, die een eigen vakblad hebben en 400 studeeren elk jaar af. Zij worden, ook behoor lijk gesalarieerd en zijn niet alleen aan ziekenhui zen verbonJdien maar ook aan allerlei inrichtingen, als sfcudententebuizen enz. De animo voor dit zoo wel wetenschappelijk als maatschappelijk goede werk is groot. Er zijn in Amerika ook cursussen voor huisgenooten van diëet-patiëniten. Daar de diatherapie in ons land steeds meer wordt toegepast, ontstond vanzelf de behoefte aan een schakel tusschen den arts en de keuken. Zoo kwam er op initiatief van dr. Steensma en mej. M. Wittop Koning een cursus voor de opleiding van diëtisten in Nederland, waarvan de opleiding van S a 4 jaar tot leerares in koken en voedingsleer voorafgaat. De deelneemsters moeten ook nog ver schillende bijvakken beoefenen als receptenleer, warenkennis, natuurkunde en physiologie. De eischen die aan een normaal diëet gesteld mogen worden zijn dat het qualitatief en quanti- tatief voldoende is, dat het benoodigd aantal calo rieën levert; het moet verder goed verteerbaar zijn, smakelijk en afwisselend en op de juiste tempera tuur. De diëtiste kan veel nuttig werk verrichten, door overleg met den arts, met de(n) patient(e) en ook met de verpleegsters. Zooals wij reeds zeiden volgde na de pauze het imeer practische gedeelte van de lezing. NATIONALE VOGELTENTOONSTELLING. De zevende Nationale Vogeltentoonstelling van de Club van Volièrehouders en Vogelvrienden r,Onderling Genoegen", afd. Haarlem van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers, zal Vrijdag 13 October a.s. door den heer E. H. Tenckinck te 7.30 uur worden geopend in de bovenzalen van v.h. café-restaurant „Neuf", Groote Houtstraat 176 te Haarlem. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor heb candfdaatsex. Nederlandsche taal en letterkunde de heer H. S. Visscher. Apothekersadsistentsexamen. Geslaagd M. J. A. Brussaard te Bloemen- daal. OPMERKINGEN VAN LEZERS. SPECIALE VERGUNNING VOOR WOL. Naar aanleiding van de bepaling dat het ge zinshoofd, dat f 3000 of minder verdient en geen bijslagkaart bezit, voor kinderen beneden 3 jaar een speciale vergunning kan ontvangen voor 1 K.G. breigaren, schrijft een inwoner van Aals meer ons, dat deze speciale vergunning geldig is van 11 October tot 11 November 1940 naar men aan het distributiekantoor ter plaatse verzekerde. 1 K.G. wol, aldus inzender is gelijk aan 10 knot ten van f 1.40 per stuk. Maar het convenieert mij niet, in eens f 14 voer wol te betalen. Tot zoover inzender. Naar aanleiding van dit stuk hebben wij geïn formeerd hij den Distributiedienst te Haarlem, waar men ons mededeelde, dat men volstrekt niet de volle f 14 behoeft te besteden. Men kan koopen naar gelang van beschikbare financiën of be hoefte. Inderdaad is een maand de langste ter mijn, waarbinnen de wol kan gekocht worden. De bedoeling van den maatregel is, dat men de menschen in de gelegenheid stelt, het breiloon zelf te verdienen. Koopt men een gebreid artikel klaar, dan is natuurlijk het breiloon in den prijs begrepen. Vereeniging „Voor de Kunst" te Haarlem. Openingsavond op 17 October. HAARLEM Maandag. „Voor de Kunst" heeft zich door de tijdsomstan digheden niet laten weerhouden om haar 15-jarige traditie getrouw, een programma samen te stellen, dat weder verschillende belangrijke kunstuitingen zal brengen. Dank zij een subsidie van het gemeente bestuur is het mogelijk dit programma thans aan te kondigen. Er zijn eenige avonden vastgesteld met volle maan; er zij voorts enkele Zondagmiddagen uitge kozen, waardoor derhalve verschillende verduiste- ringsbezwaren komen te vervallen. Behalve 4 concerten staan nog een tooneelvoor- stelling en een lezing annex voordracht, laatstge noemde te verzorgen door Joanna Diepenbrock en Hendrik Andriessen, op het programma. Een bijzonderheid, waarop wij nog eens gaarne de aandacht vestigen, is deze: dat dit programma in zijn geheel wordt uitgevoerddoor Nederlandsche kunstenaars. Trouwens „Voor de Kunst" heeft op haar uitvoeringen aan den vaderlandschen kunstenaar altijd gaarne plaats ingeruimd. Donderdag, 17 October a.s., wordt het seizoen ge opend met een concert te geven door „Musica Antiqua", het uit Hans Brandts Buys (cembala), Nicholas Roth (viool), Johan Feitkamp (fluit) en Carel van Leeuwen Boomkamp (gamba) bestaande ensemble, hetwelk zich speciaal toelegt op de ver tolking van oude muziek. Dit is dus al dadelijk iets voor fijnproevers. De avond zal om 7 uur beginnen en voor 9 uur geëindigd zijn. Vervolgens concerteeren op Zondagmiddag 10 November a.s. (begin 2 uur) George van Renesse en Felix de Nobel, die quatre mains ten gehoore zullen brengen, terwijl op Zondagmiddag 15 Decem ber a.s. (begin eveneens 2 uur) de jeugdige Neder landsche meester-pianist Cor de Groot een recital zal geven. Er volgen dan nog uitvoeringen in Januari, Februari en Maart 1941. Alle uitvoeringen vinden in den Stadsschouwburg te Haarlem plaats. VEREENIGING „DANTE ALIGHIERI". Het bestuur der afdeeling Haarlem stelt zich voor een tweetal middagcursussen te organiseeren voor de beoefening der Italiaansche taal, nu door omstandigheden dezen winter geen lezingen van sprekers uit Italië kunnen plaats vinden. Mej. L. L. Bierens de Haan. (gediplomeerd lee rares M.O.) zal een cursus van twintig lessen geven in de Italiaansche taal en grammatica voor beginnelingendesgewenscht ook een cursus voor meergevorderden. Mevr. M. Julius—Tarelli zal een cursus van Italiaansche conversatie geven, bestaande uit het gemeenschappelijk lezen van enkele tooneelstuk- ken van Pirandello, waarna telkens een onder linge bespreking van het gelezene volgt. De lessen vinden plaats in de zaal der Dante Alighieri Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, Haarlem. Haarlemsche Kantonrechter TE LAAT OP STRAAT. Een chauffeur m Haarlem die op 5 September nog om 10 minuten voor 10 een vrachtje accepteer de en daardoor zelf niet voor 10 uur thuis kon ko men werd hedenmorgen door den kantonrechter beboet met f 3. De eisch van den ambtenaar van het O.M. luid de 6 subs. 3 dagesiu DE BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade hield onder voorzitterschap van dr. W. D. van Qldenborgh, haar najaarsledenvergadering in hotel Rozendaal te Overveen. De voorzitter wijdde eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van mevr. Meijerink. De behandeling der agendapunten had een zeer vlot verloop. Tot leden der kascommissie voor het boekjaar 1940 werden benoemd de heerën Smalhout (voor zitter), Dixon en B. J. Kuyl, die zich bereid ver klaarden deze benoeming te aanvaarden. Het volgen van cursussen in E.H.B.O. en het bijwonen der zwemoefeningen in Stoops Bad is voor een Reddingsbrigade en thans meer dan ooit, van zoo overwegend belang, dat hierin, ondanks de moeilijke omstandigheden, geen verslapping ge duld mag worden. De E.H.B.O.-cursus die steeds onder persoonlijke leiding staat van Dr. van Ol- denborgh, zal wegens de verduisteringsmaatregelen niet meer in het Kennemer Lyceum gegeven kun nen worden. Voor dit doel is echter welwillend het gymnastieklokaal in het Politiebureau te Over veen ter beschikking der brigade gesteld. De lessen wellce'zullen worden gegeven op de Woensdagavon den vangen aan om half acht des avonds, ingaande Woensdagavond 23 October a.s. Men verwarre dezen cursus niet met dien van den Luchtbeschermings dienst, waaromtrent nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Maandag 14 October beginnen reéds de zwem oefeningen in Stoops Bad. De brigade verwacht een flinke opkomst harer leden. Aan mej. H. Kans en de heeren J. Huyboom en J. van dei- Pol werd op deze vergadering uitgereikt het op 31 Augustus j.l. behaalde Kustwachtdiploma van den bond. De voorzitter feliciteerde hem met het behaalde succes. Daar het de Bloemendaalsche Reddingsbrigade bekend was dat de zusterbrigades te Rotterdam en Schiedam in de oorlogsdagen aan leden en aan materiaal zeer zware offers hebben gebracht werd voorgesteld aan beide brigades een bedrag van f 7.50 te schenken, met welk voorstel de vergedering met hartelijk applaus instemde. De Technisch-leider van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade, de heer W. Buddingh dankte den leden voor de trouwe medewerking. Met een woord van dank voor de belangstelling sloot de voorzitter de vergadering. UIT GROOTMOEDERS TIJD. Voor de bezoekers van het Mengelberg-concert te Den Haag waren alle „aapjes" van de Residentie gerequireerd, om het publiek huiswaarts te brengen. De koetsiers wachten op hun „vrachtje". (Foto Schimmelpenning!!.) Burgemeester Walré de Bordes heeft aan 140 Middelburgsche burgers, die op 17 en 18 Mei heb ben meegeholpen bij het blusschen van dé vele branden, die Middelburg teisterden, een bronzen medaille en oorkonde uitgereikt. In de vacature-Corduwener in de Provinciale Staten van Gelderland is benoemd verklaard de heer W. van der Weide te Wageningen. Met de trein van 19.09 uur is Maandagavond het gezelschap van de Weensche Staatsopera, dat hier te lande een aantal opera-uitvoeringen zal ge ven tezamen met de Weensche Philharmonie, die eenige concerten zal brengen, aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag aangekomen. Op tot nog toe onbekende wijze hebben inbre kers zich toegang verschaft tot het kantoor van de firma J. W. Stokvis in de Kerkstraat te Amsterdam. Zij hebben zich meester gemaakt van twee geld kistjes, respectievelijk f 500 en f 300 inhoudende. Bovendien werd een dameshorloge gestolen. VOOR DE KINDEREN. Het oude heertje echter, dat van begin af aan vreemd had gevonden dat Ab meereed naar de haven, zag ook nu dit voorval. Hij betaalde den chauffeur de kosten van den rit voor zich en voor Ab. Hiermee was deze tevredengesteld. Maar wel vroeg hij aan den chauffeur den losgetrokken staart terug. Gebogen onder den last van den zwaren koffer liep het heertje in de richting van het schip, dat voor ver trek gereed lag. Toen hij dichterbij kwam, zag hij zoowaar weer denzelf den jongen staan. „Ik zal dat gevalletje eens nader onderzoeken," dacht mijnheer Speur neus. Ab zag niet dat Chineesche politie agenten eerbiedig het oude heertje groetten. Hij had enkel maar oogen voor dit prachtige grijsgeschilderde schip. Maar plotseling voelde hij zich beetgegrepen. Verschrikt keek Ab eerst in het gezicht van een dunnen agent en daarna aan zijn andere zijde in het gezicht van een dikken agent, die zoo rood was als een to maat. „M..m..m.. maar w..w..wat bet., bet., beteekent dat?" stot terde hij, heelemaal ontdaan. Heel gewillig liet Ab zich meevoeren. Zij gingen de trap op naar het grijze schip. Ab vond het nog zoo'n kwaad idee niet om naar het schip gebracht te worden en als hij niet zoo stevig was vastgehouden, dan had hij zeker gesprongen van vreugde. Het Bloembollenbedrijf. Pensioen- en Toeslagfonds. Verschenen is het uitgebreid jaarverslag 193 40 van het Pensioen- en Toeslagfonds vonr vj Bloembollenbedrij f Met voldoening wordt o.m. vastgesteld dat hef Pensioenfonds niet slechts zijn taak in 'het ver slagjaar zonder stoornis heeft kunnen doch dat daarenboven de gunstige ontwikkeling welke ook reeds in het voorgaand versla* tot uiting mocht komen, gestadig voortgang vond Het fonds, dat door onderlinge samenwerking tusschen de drie werkgevers- en de drie land- arbeidersorganisaties 1 Maart 1930 in het leven werd geroepen, mocht zich sinds de vorige pu. blicatie van het jaarverslag verheugen in een toeneming van het aantal aangesloten werk- gevers met 30% en de verwachtingen ten aanzien van de jaarlijksche reserveering zijn verre over. troffen. Voor 375 bedrijven is de pensioenregeling thans bindend, waarvan het totaal f 2.388.588 beliep. Het bestuur is van oordeel, dat er redenen zijn om te verwachten, dat de van het aantal aangeslotenen zal aanhouden! Immers, meer dan ooit mag in dezen tijd worden verwacht, dat alle werkgevers zullen medewerken aan de versteviging van hun eigen bedrijfspen- sioenfonds. Niet alleen voor de oude arbeiders, maar ook voor de werkgevers moet het een voldoening zijn te weten, dat althans deze mooie en hoogst nut tige sociale instelling in stand gehouden en t bloei kan worden gebracht. Over het verslagjaar werd aan invaliditeits- f 7.890,38, aan ouderdomspensioen f 18.520,02 en dus bijeengenomen f 26.410,40 uitgekeerd. Aan het einde van het verslagjaar telde het fonds reeds 164 pensioentrekkenden, die regel- matig maandelijks hun uitkeering in kunnen nemen. Aan de reserve voor uitkeeringen over het ver slagjaar kon een bedrag van f 22.888,76 worden toegevoegd: deze beloopt thans totaal f 150.614,87!^. Het fonds kon sinds zijn oprichting reeds e bedrag van f 276.515,63 aan pensioenen uitkeeren. Aan het verslag werd toegevoegd een overzicht van de verrichtingen van het Toeslagfonds in het afgeloopen jaar. waaruit aan de arbeiders twee maal per jaar een kindertoeslag werd verstrekt totaal beloopende f 15 per jaar voor elk eigen kind beneden 14 jaar, te rekenen van het derde kind. Losse arbeiders ontvingen voor elke maand dienst 1/12 gedeelte van deze uitkeering. In totaal werd aan 859 arbeiders een uitkeering verstrekt van f 19.773. Waschinclustrie moet voorraad- opgaven doen. Van grond- en hulpstoffen. De Staatscourant van Maandag bevat een beschikking van den secr.-generaal van het de partement van Handel-, Nijverheid pn Scheep vaart, waarbij alle personen of lichamen, die het wasscherijbedrijf uitoefenen, verplicht wor den opgave te doen van de hoeveelheid grond en hulpstoffen op 1 October 1940 voorhanden of in voorraad, hoeveel zij daarvan in 1938 en 1939 hebben verbruikt, en de hoeveelheid wasch in droge kilogramman in 1938 en 1939 behan deld. door LESLIE FORD. 29) Sergeant Buck's verkante scheden liep rood aan, terwijl hij in de houding ging staan. „Jawel, mijnheer", zei hij uit den hoek van zijn mond. „Ik bedoel, nee, mijnheer". Hij opende de deur. De opperhoutvester stak Steve met een glimlach de hand toe. „Ik verwacht je morgen weer aan je werk", zei hij. Toen de kolonel mij voorbijging, bleef hij even staan en zei fluisterend: „Wilt u heel voorzichtig zijn, en een paar uur lang niets impulsiefs doen, mevrouw Latham?" Zijn gezicht stond zoo ern stig, dat ik er van schrok. „Ik meen het heel ernstig, beste". Ik knikte. Het was bijna vijf uur, en er viel weinig te doen voor etenstijd, impulsief of niet. Niettemin deed de ongerustheid die uit zijn oogen gesproken had, mij weinig op mijn gemak voelen, nadat Buck de deur achter hen gesloten had. Mevrouw Chapman stond op. „Ik zal je terug brengen, Joe, en Bill ophalenGa je soms mee, Grace? Cecily en Steve zullen elkaar nog wel het noodige te vertellen hebben". Ik stond op het punt, ja te zeggen, maar ik be dacht me. Je kon het moeilijk impulsief noemen, als ik meeging om mijn zoon van Squaw Meer op te halen, maar toch voelde ik een vreemde aarze ling. Als ik in het hotel bleef, kon de kolonel me toch zeker er niet van beschuldigen dat ik zijn orders niet opvolgde. Ik liep door Cecily's kamer heen naar mijn eigen kamer; het meisje had de verbindingsdeur open laten staan. Toen ik de deur sloot, hoorde ik de stem van den kolonel in de kamer van de Ridleys. Een oogenblik overwoog ik nog of ik niet beter terug zou gaan; maar ik meende dat hij er toch zeker geen bezwaar tegen zou hebben, als ik luisterde naar zijn volgende stap in dit geval. En daarom bleef ik rustig, waar ik was. het verdriet van mevrouw Ridley mee voelen", hoorde ik hem zeggen. „Maar wij begrij pen dat zij even verlangend als wij moet zijn, om ie weten wie haar broer gedood heeft...,. Als u op eenig oogenblik voelt dat het u te veel word'., mevrouw Ridley, dan moet u het vooral zeggen". XVII. Ik kon me precies voorstellen hoe het er in die kamer moest uitzien. De kolonel en de houtvester zouden bij de deur staan, tusschen de open kof fers en de lange keurige Ridley zou hen zoo veel mogelijk den weg versperren en trachten, ze weer naar de gang weg te werken. Waar mevrouw Ridley zich bevond kon ik me minder goed in denken. Ze zou wel niet meer op bed liggen, an ders zouden ze niet eens zoo ver gekomen zijn. Waarschijnlijk zat ze dus bij het raam, in een van haar donkere en een beetje slordige japonnen, vol komen van streek. Ridley zei kortaf: „Heel goed", en ik hoorde hem op zij gaan. „Mijn vrouw zal u graag willen helpen. Ze is niet erg sterk en dit is een ernstige schok voor haar geweest. Ik zal u wel niet er aan behoeven te herinneren, dat ik hier niet alleen als haar man, maar ook als haar advocaat optreed". Ik zag in mijn geest kolonel Primrose minzaam knikken. .Zoudt u ons eens nauwkeurig willen vertellen, mevrouw, heel eenvoudig en kalm, wat u gister avond gedaan hebt?" „Maar dat heb ik u toch al uitvoerig verteld!" begon Ridley. „Gaat uw gang, mevrouw", zei de kolonel. Ik luisterde gespannen, en het liep me koud langs mijn rug, want ik had zijjn stem zelden zoo gevaarlijk beminnelijk gehoord. Vóór Ridley nog wat kon zeggen, begon zijn vrouw snel: „Heel graag. Ik voel me best, Alexander. Mij,n hoofdpijn is heelemaal over. Ik „Goed, goed, beste. Maar overdrijf het niet". „Ik ging naar het restaurant", zei ze haastig, „om de jongelui te zien dansen. Mijn man bleef hier. Ik bleef een poosje kijken. Toen kreeg ik weer last van hoofdpijn; ik denk dat dat komt van de dunne lucht. De kinderen stelden voor dat ik naar den woonwagen zou gaan, een asperine nemen en een poosje gaan liggen. Dat deed ik dan ook maar. Ik moet wel in slaap gevallen zijn, want toen zij om elf uur terugkwamen, maakten ze me wakker. Ze haalden Lisa over, dien nacht bij hun te blijven slapen. Ze had nog nooit in een woonwagen geslapen en we dachten dat het wel aardig voor haar zou zijn. Ik ging dus alleen naar het hotel terug. Ik had een clip met saffieren op gestoken. De veer daarvan was al lang slap ge weest en ik voelde het ding losgaan. Ik zocht er naar op den grond en toen struikelde ik over mijn broer". Ze sprak haastig en eentonig, als een kind dat een van buiten geleerd lesje opzegt. Het bleef een oogenblik stil. „Is dit de clip die u verloren hebt?" hoorde ik den kolonel zeggen. „O, ja! Ik ben zoo blij dat u hem gevonden hebt!" „Wij zullen hem nog een paar dagen moeten houden. Ik neem dus aan dat u het schot niet ge hoord hebt?" „Nee. Ik sliep." „Je bedoelt dat je meent dat je sliep, beste," zei haar man. „Je weet natuurlijk niet wanneer dat schot werd afgevuurd". „Dat bedoelde ik natuurlijk", zei ze haastig. „Ik heb het niet gehoord en daarom dacht ik dat ik in slaap gevallen was". „Ja, ja", zei de kolonel. „En de jongelui? Toen die terugkwamen, hadden die ook iets gehoord?" „Nee, niets. Ik wil zeggen, ze spraken er in 't geheel niet over, dus dat zal wel niet". „En ze hebben er dus niets over gezegd?" „Nee!" Haar stem klonk hooger en een beetje hijgend. „Houd je gemak, beste", zei Ridley. „Er is niets om je zenuwachtig over te makenNiet waar. kolonel?" In vond dat de manier, waarop de kolonel deze vraag negeerde, allerminst geruststellend was. „Weet u heel zeker, mevrouw Ridley", vroeg hij kalm, „dat u den woonwagen niet verlaten hebt?" „O ja; heel zeker!" „Denkt u eens een oogenblik na. Was het niet zoo: U hoorde een schot, stond verschrikt op, stond een oogenblik zonder te weten wat te doen, en verzamelde eindelijk moed genoeg om in het donker naar buiten te gaan?" „O neen hijgde mevrouw Ridley. „Sloop u niet om den wagen heen, zag iemand in het donker, om weer verschrikt terug te slui pen? En u sloop later er weer heen, toen u dacht dat iedereen weg was, en U verloor daarbij uw clip?" „Nee!" gilde mevrouw Ridley. „Nee! Ik heb nie Ridley was woedend in de rede gevallen: het was voor het eerst dat ik zijn stem volkomen na tuurlijk en ongekunsteld hoorde in tegenwoordig heid van anderen: „Nu is het genoeg! U maakt mijn vrouw gek met uw pijnbank-methoden!" „Heel goed", zei de kolonel, nog altijd minzaam. „Meer had ik ook niet te vragen, mevrouw Ridley. Dank u wel. Goeden middag". Ik stond nog steeds onbewegelijk, nadat ik de deur had hooren sluiten, en de voetstappen niet langer hoorbaar waren. De lange stilte werd al leen gebroken door het snikken van mevrouw Ridley. Plotseling zei ze: „O, het spijt me zoo, Alexander. Ik had me beter moeten beheerschen!" Het was zoo'n zielige jammerlijke verdediging, dat ik me in eens kon voorstellen, hoe de arme vrouw hem in doodsangst moest staan aankijken. „Tja, beste", zei Ridley opgewekt, „dat komt er van als je den raad van je advocaat niet opvolgt. Ik vrees dat ik er niet veel aan kan doen" Het was weer stil. Ik hoorde hem loopen, blijk baar naar haar toe, want zijn stem vervolgde nu halfluid: „Waarom, mag ik vragen, heb je me niet ver teld, dat ze je clip daar gevonden hadden? Je wist dat, nietwaar? Niemand is er in gevlogen, als dat je tot troost kan zijn.... En waarom heb je tegen mij gelogen dat je den woonwagen niet verlaten had?" Ik stond met open mond, niet zeker of ik hem wel goed verstaan had. Het klonk buitengewoon zonderling. Als hij van haar schuld overtuigd was en dat moest wel, omdat hij haar ronduit een moordenares genoemd had dan kon hij toch begrijpen dat ze den woonwagen verlaten had. Ze had George toch niet van binnenuit kunnen dood schieten! „Ik was bang!" jammerde mevrouw Ridley. Weer was er een lange stilte, tot er plotseling iets heel vreemds gebeurde. Ik hoorde een koffer over den grond schuiven en een stoel opzij zetten. Ik stond nog steeds bij de verbindingsdeur naar Cecily's kamer. Aan het eind van het korte gan getje tusschen mijn badkamer aan den eenen kant, en de kasten van de Ridley's en van mij aan den anderen kant, kon ik een smallen streep dag licht zien onder de afgesloten verbindingsdeur naar hun kamer. Maar nu zag ik hoe een schaduw een groot deel van dit licht verduisterde. En ik begreep, zonder dat ik het flauwste idee had waar om, dat Ridley vlak voor die deur moest staan. Ik hijgde een oogenblik naar adem. „Alexander!" zei mevrouw Ridley, voor haar doen op scherpen toon. „S-s-s-st!" fluisterde hij. Er was iets in den klank van dat gesis dat m« den keel dichtkneep. Ik deed onhoorbaar een stap in de richting van de gangdeur, ofschoon ik nog steeds niet begreep, waarom ik toch zoo bang was. Er werd zachtjes op de verbindingsdeur geklopt Ik antwoordde niet; niet omdat ik het niet wilde, maar omdat mijn keel zoo droog was dat ik geen geluid kon uitbrengen. Hij klopte nu luider en nep op den beminnelijksten toon van de wereld zoo, dat ik er kippenvel van kreeg „Och, mevrouw Latham!" Terwijl ik mijn mond opende om te antwoorden, deed iets dat al eenigen tijd in mijn onderbewust zijn rondgetold had, me naar mijn deur kijken. En ik zag iets dat mij plotseling stil deed staan: d« grendel aan den binnenkant was dichtgeschoven. Ik had zelf de deur aan den buitenkant met mijn -sleutel gesloten, dus dit moest door iemand an ders gedaan zijn. Waarom, daarvan had ik niet het flauwste idee. - Ik hoorde Ridley, veel zachter, zeggen: ,.B moet volkomen zekerheid hebben, dat dat ver vloekte mensch daar binnen niet rondsnuffelt- Hij klopte weer, flink luid. „Och, mevrouw Latham, bent u daar?" Waarom ik het deed, weet ik nog niet, maarop dat oogenblik sloop ik onhoorbaar naar de kas deur die half openstond. Ik hoorde Ridley aan a deur morrelen en gleed met trillende vingers a diepe kast binnen Voorzichtig trok ik de deur achter me dicht; er zat een greep aan den bin nenkant en ik liet de schoot langzaam en ohho baar in het slot vallen, terwijl Ridley de tussen deur opende en binnenkwam. „Mevrouw Latham?" zei hij nog eens. (Wordt vervolfiQ-1

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6