IJmuider Courant (Kemgz tucfityeuechtm Bonnen die thans geldig zijn DAGBLAD VOÜK VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Samenvoeging van Gemeenten. 37 Britsche toestellen neergeschoten. Vroege Herfst. De verduistering «5e jAXRGANG NO. 295 ia"' uw pnjie*' l,OUf®ns Cosier, Maatschappij voor i-Uiigaven en A|9em- Drukkerij N.V., Gr. I 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, flliloon genomen in 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos reven de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand 0.5254, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.50, elke regel meer ƒ0.12! Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-5 regels ƒ0.25, elke regel meer 0.1 (L ten n I geleden werden belangrijke wijzi- j gemeentegrenzen en samenvoegingen '^cremeenten in de provincie Noord-Brabant aan- 3 jjj schreef toen dat het met de herzie- zeker niet bij Noord-Brabant zou blijven en daaraan toe: „Er zijn heel wat financieel- de gemeenten in ons land, welker positie samenvoeging versterkt zou kunnen worden. voudiging van bestuur is daarbij vaak moge- te6" een economisch, sociaal en cultureel geheel k ondanks alle oude grenzen ontstaan ten- L< V3ae van aanwas der bevolking en daarmee van bebouwing, het wegennet en de verkeersmidde- Niet alleen in het Zuiden des lands zijn Utsen en bevolkingen „naar elkaar toe gegroeid", •vroeger op aanmerkelijken afstand van elkaar j!en zoowel in geografischen zin als in de hier «noemde opzichten." Thans blijkt dat onze provincie ook al aan de 1ij gesteld. De secretaris-generaal, waarnemend m van het departement van Binnenlandsche en wien uitgebreide bevoegdheden zijn ver- !={Ild 'met betrekking tot wijziging van gemeente grenzen overweegt voor de provincie Noord- i een groot aantal samenvoegingen, waarbij gelijke kleine, min of meer financieel-noodlijden- 'i kleine gemeenten bij bestaande grootere zouden widen' gevoegd of groepsgewijs tot een groote met behoorlijke bestaansvoorwaarden orden verheven. De lijst is lang en als al de gflenvoegingen zouden voltrokken worden, die het jepartement overweegt, zouden er van de 126 ge- rsüten in deze provincie niet minder dan 61, dus m de helft worden opgeheven. Bij de plannen rj er in totaal 91 van de 126 betrokken; die 91 paden dus gereduceerd worden tot een aantal 30. Dit ziet er wel zeer krachtdadig en ingrijpend at Wie de namenlijst van de betrokken kleine ge beenten leest zal overigens behalve nederigheid ctrent zijn geografische kennis van zijn eigen povincie, al het gevoel krijgen dat daar heel wat /iirerg-gemeenten", om ze zoo maar aan te duiden, moeten zijn. En met reden. Wie er Pyttersen's op naslaat krijgt de bevestiging. Hij ontdekt b.v. dat de gemeente Kwadijk maar 422 celen telt, Middelie 524, Warder 455, Oosthuizen {55, Beets 433 en Oudendijk 431. Dit is nu een half n dat volgens de overwegingen van den secre- Lris-generaal tot een gemeente zou moeten worden samengevoegd. In dit geval ontstaat er dan nog lelemaal niets geweldigs want de totale bevolking n de nieuw.e gemeente zou nog maar 3130 zijn. Hetzelfde geldt voor verscheidene andere geval- o, waarbij zich gemeente-namen voordoen waar in de meeste menschen nog wel zelden of nooit gehoord zullen hebben, zooals Oterleek, Graft, Sij- bekarspel, Schellinkhout. Hoe gaat het met die klei ne plaatsjes? Als ze buiten de groote verkeers wegen liggen en geen bijzonder natuurschoon be- n komen de meesten van ons er nooit van hun leven en blijven Oterleek, Warder en Graft hun iven onbekend als indertijd Albury (Australië) ons ra voor de „Uiver" er zijn vermaarde noodlanding volvoerde. In het Noordhollandsche plan zijn evenwel ook «menvoegingen opgenomen, die bekende en veel e gemeente gelden. En er komen dorpen in vcor die ons in deze streek zeer bekend zijn omdat lij ertoe behooren of op korten afstand zijn, zoo blijkt de samenvoeging van Heemstede en Benne troek op het programma voor te komen, die van Cütricum en Heemskerk, die van Wormerveer, Scog aan de Zaan en Zaandijk, die van Westzaan, Krommenie en Assendelft. En verderop vinden »e nog gevallen die ons levendig interesseeren oodat de betrokken plaatsen ons zoo goed bekend n;n. Dat geldt dan vooral voor het Gooi, nevens a-en-omgeving het schoonste deel van Kcordholland. Daar zou Laren met Blaricum ver- Kjigd worden, Naanden met Bussum. En vier kleintjes: Nederhorst-den-Berg, Ankeveen, Korten- tef en 's-Graveland zouden tezamen tot één flinke gemeente worden. De secretaris-generaal is blijkbaar voornemens tee plannen met spoed te behandelen. Hij heeft hi advies ingewonnen van Gedeputeerde Staten b van de betrokken gemeenteraden. Op 15 No- ïèmber, dus binnen één maand, moeten die één- to-negentig gemeenteraden hun inzichten al aan i Staten hebben medegedeeld. Dat zal te allemaal met snelheid moeten gebeuren. De is wel dat er ook nog grenswijzigingen teschen gemeenten onderling zullen vqlgen, maar sangezien de practijk heeft bewezen dat die veel kWikkelder en tijdroovender zijn dan samen voegingen zullen die pas aan de orde komen, na- te de beslissing over de „combinaties" gevallen te zijn, Natuurlijk zullen de gemeenteraden ook moeten ïdviseeren omtrent de hoofdplaats van de nieuwe samenvoeging, waar dus het gemeentebestuur en meeste gemeentediensten gevestigd zullen zijn. °ver den naam van de nieuwe gemeente. Dat te in sommige gevallen nog heel wat hoofdbre- 8 geven. Niet het minst die naam, waarbij het j scaai-patriotisme zich wel zal doen gelden. Het is j* hopen dat bijvoorbeeld de zes kleintjes, die ik te'ooven het eerst noemde (de groep Kwadijk- •i'-ddelie-Warder-Oosthuizen-Beets-Oudendijk) niet zes hun eigen plaatsnaam aanbevelen. Moeilijk ook het geval Laren-Blaricum. Naarden en J®um Zuiien wellicht den geijkten stationsnaam -zrden-Bussum voorstellen. a het geval van Heemstede en Bennebroek, resp. -ruim 20.000 en ongeveer 3000 inwoners, schij- ^eze kwesties eenvoudig. De beteekenis van /•^teece is al te overwegend. Castricum met een 8000 en Heemskerk met een kleine 5000 in- BROOD BON 9 v. 7 Oct. t.m. 15 Oct. BON 10 v. 14 t.m. 22 Oct. 2000 gr. brood, of 2500 gr roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie- boekje. Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G Suiker VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 04 vleesch van de Vleeschkaart, Van 14 Oct. t.m. 27 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 04 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEF BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. maïzena of griesmeel of puddingpoeder BON 15 Algem Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 Tof 31 Dec. 50 gr tube pot scheerzeep of scheercrême of scheerzeep. PETROLEUM ZEGEL PERIOD!- 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr KATTENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. 1 1/2 K.g Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten BOTER EN VETTEN BON 05 tof 12 Boterkaan Tot 18 Oct. 1/2 pond boter BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond BRANDSTOFFEN. BONS 01 02 05 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 01 02 03 04 05 06 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, le perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid, eerste periode: 1 eenheid. BONS 94 05 06 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf, dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Bons gemerkt: auto-anthra- ciet: 1 H.L. anthracietnoot- jes IV of V Alles geldig tot en met 31 October. laat terugkeerden, groote mistbanken aantroffen die hun landing belemmerden en eenige vlieg tuigen noodzaakten een ander vliegveld op te zoeken om te landen. Bij deze landingen zouden 13 vliegtuigen verongelukt zijn. In dit geval werd aangetoond dat „generaal mist" ook als bondge noot van Duitschland kan optreden, een omstan digheid waarop den laatsten tijd Churchill en andere Engelsche regeerders herhaaldelijk ge wezen hebben. Een nader D. N. B. bericht meldt: Verscheidene vijandelijke vliegtuigen naderden bij hun nachte lijke vluchten de westelijke gebieden van de Mark Brandenburg. In Berlijn werd bij wijze van voorzorg luchtalarm gemaakt. De vijand bereikte de rijkshoofdstad ech ter niet. hoven tnqeland en het Jianaat Duitsche luchtmacht bombardeert Londen en Zuid-Engeland. Het D. N. B. meldt: Het Duitsche lucht- wapen heeft Dinsdag zijn bomaanvallen op de Britsche hoofdstad met onverminderde kracht voortgezet. Op verscheidene plaatsen werd hevige brandschade en schade aan ge bouwen aangericht. Onze vliegers boden op verschillende plaatsen in het Zuid-Oosten van Engeland en boven Londen het hoofd aan afdeelmgen jachtvliegers van de Royal Air- force 37 Britsche vliegtuigen zijn gisteren tijdens de hevige luchtgevechten, die daarbij boven Engeland en het Kanaal plaats hadden, neer geschoten, terwijl het Duitsche luchtwapen tot dusver slechts zes toestellen verloren heeft. In den loop van Dinsdagmiddag vlogen lichte Duitsche bommenwerpers in grooten getale naar belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland en wierpen op doeltreffende wijze bommen van allerlei kaliber. In een petroleumopslagplaats veroorzaakten voltreffers een reusachtigen brand welks geweldige rookontwikkeling den later ko menden vliegtuigen als richtingwijzer diende. Duitsche waarnemers melden dat de bommen op Kaap Dungeness een vernietigende uitwerking hadden. Londen werd weer zwaar geteisterd. Hier werden voornamelijk de Victoria-Docks ge bombardeerd. Andere aanvallen waren gericht op de stad Cambridge. Ook op zee trad het luchtwapen met succes op. Zoo deed een Duitsche bommenwerper ten noor den van Dover een aanval in duikvlucht op een groot vrachtschip en bestookte het zoo doeltref fend met bommen dat het vaartuig met zware slagzij bleef liggen. Officieel wordt nog te Berlijn het volgende be kend gemaakt: Nu de Britten nog steeds niet hebben nagela ten de weerlooze Duitsche burgerbevolking en woners loopen veel minder sterk in beteekenis uiteen. Het totale aantal der samenvoegingen, door het departement van Binnenlandsche Zaken voor de provincie Noordholland geopperd, is precies dertig. En als deze aangelegenheid nu, met minder of meer veranderingen in den oorspronkeiijken opzet, vol tooid zal zijn en ook de grenswijzigingen hun be slag zullen hebben gekregen zullen wij daarmee nog niet voor eeuwig een afdoende gemeenten-in deeling in de provincie Noordholland gekregen hebben. Want nieuwe tijden zullen weer nieuwe 'eischen gaan stellen en de ervaring heeft dan ook wel geleerd, dat men met dit onderwerp nooit heeft afgerekend. Zoodat men zich zou kunnen voorstel len dat er nog eens een bepaling in de Gemeente wet zou kunnen komen, vaststellend dat op gere gelde tijdstippen (bijvoorbeeld eens per 25 jaar) de geheele gemeenten-indeeling in den lande aan een nieuw onderzoek en (waar noodig) herzienin gen onderworpen zou moeten worden. Waarom niet? De wettelijke erkenning dat ook deze zaak niet stilstaat, maar beweegt zou heel wat remmend conservatisme, dat het in het verleden tot zooveel vertraging en misverstand aanleiding heeft gege ven, kunnen opruimen. R. P. Geknoei met veevoeder wordt tegengegaan. Waarschuwing aan veehouders. 's-GRAVENHAGE, 15 October. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt de aa«tlg.cht op het volgende: Op grond van het veevoederbeslpit 1939 is het vermalen of op andere wijze bewer ken van alle soorten hooi en stroo, zoowel graanstroo als stroo van peulvruchten en andere land- of tuinbouw-producten, als mede van kaf en andere dorschafvallen, zoo wel als van riet tot voeder voor eenige dier soort, verboden. Dit verbod zal met groote gestrengheid worden gehandhaafd. Het komt voor, dat deze producten, zooals mogelijk ook heide biezen en boombladeren in gemalen toestand, tegen onevenredig hooge prijzen als veevoeder in den handel worden gebracht. Veehouders wordt aan geraden, slechts gemalen producten te koopen, waarvan het vervoer wordt gedekt door een geldig geleidebiljet. (A.N.P.) BEVERWIJK Het winterprogramma van ,,'t Nut". Ook dit winterseizoen zal het Departement Bever wijk van 't Nut van Algemeen weer een serie voor drachtavonden houden. Vermoedelijk zullen vier avonden gegeven worden en wel in November, Januari, Februari en Maart. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Departement zal een extravoorstelling worden georganiseerd. Voor de voordrachtavonden, welke iets vroeger zullen aanvangen en zooveel mogelijk vastgesteld zullen worden bij lichte maan zijn als sprekers(sters) uitgenoodigd: Julia de Gruyter en Rien van Nop pen, Vlaamsche voordrachtkunstenaars; de heer A. Alt, toonkunstenaar en Lode van Gent, die een lezing zal houden over Indo-China. Voorts staat nog een film op het programma, ter wijl voor de jubileum voorstelling het voornemen bestaat een tooneelgezelschap uit te noodigen. Hoofdprijzen Staatsloterij. 's-GRAVENHAGE, 16 October, f 100.000.—: 6435 f 1.000.—: 13117 21053 f 400.—: 1281 5466 1052 11524 16866 f 200.—: 19862 f 100.—: 2736 3358 4320 6627 7548 8121 9148 9890 10365 11485 12548 14600 16411 18737 19798 24233 niet-mllitaire objecten als doel voor hun onzin nige bomaanvallen uit te kiezen, heeft het Duit sche luchtwapen op 15 October en in den nacht van 15 op 16 October sterke krachten tegen mi litaire en voor de oorlogvoering belangrijke doe len in Londen laten optreden, die in de Britsche hoofdstad omvangrijke schade hebben aange> richt. Een Reuterbericht uit Londen deelt het vol gende mede: Vijandelijke formaties hebben Maandag een aantal snelle aanvallen ondernomen, waarbij zij uit de wolken haar bommen lieten vallen en snel weer verdwenen. Eenige kleine steden en dorpen in Zuid, Zuidoost en Midden-Engeland werden hierdoor getroffen.. Een zeker aantal personen werd getroffen, waaronder enkelen doodelijk. Het communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart van Dinsdagochtend luidt als volgt: In den nacht van Maandag op Dinsdag wa ren Londen en een stad in het centrale gebied de voornaamste doelen van de nachtelijke aan vallen. Deze aanvallen waren iets minder hevig dan die in de voorgaande nachten. In dit gebied werden eenige taanden veroorzaakt en huizen en industrieele installaties beschadigd. In Londen en tri de omgeving van Londen werd een zeker aant?1 personen gedood en gewond. In de omliggende graafschappen werden brand en hoog explosieve bommen geworpen. MIST BELEMMERDE OPTREDEN VAN BRITSCHE VLIEGTUIGEN. BERLIJN, 16 Oct. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de Britsche vliegtui gen, die naar Duitschland gevlogen waren, zeer vroeg naar Engeland teruggekeerd. Naar uit be trouwbare Stockholmsche berichten blijkt moet de oorzaak hiervan blijkbaar daarin gezocht worden dat de Engelsche toestellen, die Dinsdag morgen van hun nachelijke vlucht betrekkelijk De Britsche oorlogvoering. Verklaring van Churchill in het Lagerhuis. Het D.N.B. verneemt: In antwoord op een vraag zeide Churchill in het Lagerhuis: „Het oogenblik is nog niet gekomen, waarop een officieele ver klaring over dé oorlogsdoeleinde nafgelegd kan worden, die verder gaat dan de reeds gegeven, zorgvuldig overwogen algemeene verklaringen. Op een nieuwe vraag antwoordde Churchill: „Ik geloof dat' wij ons in groot gevaar begeven, indien wij over dit punt verklaringen afleggen, die niet zeer algemeen van karakter zijn". De blaren vallen krachtloos van de boomen, De herfst is nu echt over ons gekomen, En in de lucht hangt die speciale geur, Die inhaerent is aan het herfstig buiten, Wanneer je 's ochtends vroeg je deur gaat sluiten, Om snel te ijlen naar en andre deur. De blaren knisperen onder je banden, De herfstlucht tintelt in je neus en handen, Éen herfstdraad kriebelt je in het gezicht; Het loome van den zomer is verdwenen, Zich demonstreerend in wat zware beenen, Je voelt je nu weer frisch en sterk en licht. Een mensch kan nu juist naar iets meer verlangen, Dan heel den dag lang op een stoel te hangen, In een te muf en soms te kil kantoor; Je kunt verlangen, je niet op te sluiten, Maar er eens fijn op uit te gaan naar buiten, En daar te wandlen vele uren door, De zon mag dan wat minder brandend schijnen. De groene weelde mag allengs verdwijnen En boomen rooven van hun vollen tooi; Een nevel mag het helder zicht beletten, Ik zou het nu graag op een loopen zetten, De vroege herfst is toch zoo wondermooi. P. GASUS. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch. Versche haring f 25f 9; Wijting f 16f 7.50; Kleine schol g 42.50f 33; Zetschol f 50; Schar f 30—f 26; Bot f 20.50—f 18.50; Kabeljauw f 40f 28; Groote gul f 32. Alles per 50 K.G. Tongen f 3.20f 2.30 per K.G. Zoetwatervisch: Snoek f 0.52, Snoekbaars f 0.70f 0.61; Zeelt f 0.45; Blei f 0.24—f 0.23. Alles per K.G. ZONSONDERGANG 18.45 ZONSOPKOMST 8.08 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Maansopkomst 18.55. Ondergang 8.02. Schijngestalten der maan 16 Oct. V.M.24 Oct. L.K.30 Oct. N.M. 6 Nov. E.K. De Italiaansche minister voor Buitenlandschen Handel en Valuta. Biccardi, inspecteert de eerewacht hij zijn aankomst te Berlijn voor het officieel bezoek, dat hij aan de Duitsche hoofdstad kwam brengen. Foto Weltbild Heemskerk en Castricum één? Welke der twee gemeenten eventueel zal verdwijnen is nog niet bekend In ons blad van Dinsdag heeft men kun nen lezen, dat de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenland sche Zaken de samenvoeging overweegt van een groot aantal gemeenten in Noord-Hol land. Twee hiervan zijn Castricum en onze buurvrouw, de gemeente Heemskerk. Vóór 15 November a.s. zullen de gemeenteraden dezer gemeenten hun advies over dit plan hebben uit te brengen en tevens hebben mede te deelen, welke gemeente naar hun oordeel in aanmerking zou komen om de hoofdplaats van het gecombineerde gebied te worden en hoe de naam van de nieuwe gemeente zou kunnen luiden. Heemskerk en Castricum tellen resp. 4800 ea 8065 inwoners, zoodat de nieuwe gemeente on geveer 13.000 inwoners zal tellen. Het bericht van de voorgenomen samenvoe ging van genoemde gemeenten was voor dé ingezetenen een heele verrassing. En in span ning wacht men thans den verderen gang van zaken af. De belangstelling gaat vooral uit naar de vraag, welke der beide gemeenten tat „hoofdgemeente" zal worden uitgeroepen. Dat is natuurlijk weggelegd voor de belanrijkste, maar het is niet zoo eenvoudig, uit te maken welke der beide gemeenten de belangrijkste is. Wel telt Castricum een paar duizend inwoners meer dan Heemskerk, maar niet altijd laat de belangrijkheid van de een of andere gemeen te zich naar het zielental afmeten en daar om vermogen deze paar duizend Castricum- mers niet zonder meer de balans aan hun kant te doen doorslaan. Castricum heeft haar ligging aan een hoofdverkeersweg op Heemskerk voor; laatstgenoemde gemeente mag daarentegen weer op een grootere belangrijkheid op het gebied van den tuinbouw bogen. Maar Castricum heeft als een zich ontwikkelende badplaats en als plaats met een belangrijker bebouwd centrum, naar onze meening eerder dan Heemskerk recht, om in de geschiedenis te blijven voortleven. Naar wij vernemen, zal reeds a.s. Vrijdag de gemeenteraad van Castricum bijeenkomen om deze aangelegenheid te behandelen. Dit is dan de eerste vergadering van den Castricumschen raad sedert den oorlog. Beverwijk verrast. Niet minder dan in Heemskerk en Castricum is men in Beverwijk over deze voorgenomen sa menvoeging' verrast. Want Beverwijk ziet zich de illusie ontnomen, dat de gemeente Heemskerk aan de hare wordt toegevoegd.. Een samenvoe ging van Heemskerk en Beverijk lijkt inderdaad veel logischer en wel om meer dan één reden: zoowel geografisch als economisch is er tus schen deze gemeenten een nauw verband. Geo grafisch omdat eenige straten van beide ge meenten in elkaar loopen. Daar is bijv. de Maar ten van Heemskerkweg. Over een lengte van ongeveer 600 M. loopt de grens tusschen beide gemeenten hier door de as van de straat, zoodat de eene kant bij Beverwijk, de andere bij Cas- stricum behoort. De Heemskerkerweg, komende uit het hart van Beverwijk, voegt eveneens de bebouwing van beide gemeenten samen. Economisch is het verband tusschen beide gemeenten zoo mogelijk nog grooter. De Heemskerker tuinders, die het meerendeel der bevolking uitmaken, brengen hunne producten naar de markt te Beverwijk, hunne vrouwen win kelen in Beverwijk. Heemskerk betrekt haar gas van Beverwijk en ook ondergronds kan een grootere samenvloeiing verwacht worden. Immers bestaat het plan, de rioleering van Heemskerk op het kruispunt Maarten van Heemskerkweg—Alkmaarsche weg op die van Beverwijk aan te sluiten. Zoo zal men dus niet alleen in Heemskerk en Castricum maar ook in Beverwijk den verderen gang van dit samensmeltingsproces volgen. Er zal ongetwijfeld ook in de raadsvergadering, die gisteravond gehouden werd, wel over gesproken zijn.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1