JCtutsf SPIJSVERTERING C ARTE R' S nENSPAG 16 OCTOBER 1940 Zuinig koken in oorlogstijd. Kookdemonstratie trok veel belangstelling. "nitiatief van het Gemeentelijk Gasbedrijf te OP werd Dinsdagmiddag een demonsti-atie jjjyenvJJ me( het doel vooriichting te geven over zuinige manier bereiden van een voedzamen Deze demonstratie, waarvoor groote be- -idling bestond, werd geleid door mej. Kore- kookleei-ares. Zij besprak eerst den speeialen I3 t van de zich in het voedsel bevindende voe- -stoffen, eiwitten suiker, vetten, zouten en ^"fvdraten. Bij de rantsoeneering van het voedsel t at de mógelijkheid, dat er een tekort van deze ffn kan komen, waardoor de instandhouding het lichaam gevaar loopt; evenals in den vo- van ooriog gebeurde, kunnen verschillende ziekten r! h"den Ook de groei van de kinderen wordt door rerkeerde voeding geschaad. Door zooveel cen |'ijk te trachten door een doeltreffende berei- ,-t tekort op te heffen, zal de huisvrouw niet haar gezin een goeden dienst bewijzen, maar s mede zorgen voor de Nederlandsche volks- <eVe«Hhpid die ook voor de toekomst van ons volk eroot belang is. Mej. Korenaar deelde mede, ft" dezen winter een aantal voorlichtingscursussen Een worden georganiseerd Ken werd met de demonstratie begonnen; hier- imd mei. Korenaar verschillende éénpans ge- VOO' n nnlr /In rIo70r Thtén"gekozen, daar ook de gasbesparing clezen re- an groo van aar naakt, c.-. vatte en waarvan de bereidingskosten, dank zij de van groot belang zal zijn. Eerst werd een 'Snot van aardappelen, rauwe andijvie en kaar f,,; gemaakt, die alle noodige voedingstoffen be- Moc' m Kro^fti^inefolrrtc+ori rlcinlr -7Ï1 rif IS HIER IETS VAX U BIJ? Lijst van in het tijdvak var; 3 tot en met 10 Oc tober 1940 in de gemeente Velsen gevonden voor werpen, waarover aan het Hoofdbureau van Politic, Tiberiusplein 1, inlichtingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 1112 uur v.m. en van 45 uur n.m. met uitzondering van Zaterdagmiddag. (Niet per telefoon.) Een oorknopje, een roode kleine portemonnaie, een heerenrijwiel, een heerenboord, een bruine al pinomuts, een bruine ceintuur, een handwagen, een bruin dameshoedje, een blauw jongensjasje, een zegelring, eenige rijwieibelastingmerken, een ge ruite ceintuur, een paar grijze heerenhandschoenen, een blauwe ceintuur, een dames-polshorloge, een bruine heerenportemonnaie inh. 2 bankbiljetten, een roeispaan, een motorhandschoen, een stoffen dames-handschoen, een huissleutel, een regenjas en een paar regenpijpen. 3 vleesc'nkaarten, een Teddy beer, een doublékettinkje met hangertje, een witte turnschoen, een lange zilveren ketting, een witte kinidermuts, een bouvier, een vulpen, een zwarte glacé dameshandschoen en een blauwe portemon naie met ritssluiting, waarin twee andere porte- monnaie's. jp..ne methode van weinig water enz., slechts cent bedroegen. Ook de stoofpot, bestaande uit Ssvleesch, aardappelen, uien savoyekool en ",{elen wat alles tezamen in een pan gekookt erd zag er zeer smakelijk uit. De kosten aan gas hcdroeg hiervan 1V2 cent. De demonstratie werd door de dames met de grootste belangstelling gevolgd. nit voor het onderwerp „zumig en voedzaam kntan" veel belangstelling bestaat, bleek wel uit {et groote aantal dames, dat zich voor den voor lichtingscursus opgaf. VERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS". De agenda voor de ledenvergadering van de af- deelin" Beverwijk van „Het Witte Kruis" vermeldt Begrooting 1941, bestuursverkiezing wegens ueriodiek aftreden van mej. L. Bosman en de heeren P. J- Timmer en J. M. Deegenaar, ver kiezing van een kascommissie en benoeming van afgevaardigden naar de algemeene vergadering op 9 November te Amsterdam. VERGADERING VAN CAFéHOUDERS. De afdeeling Velsen, Beverwijk en Omstreken van den Bond van Koffiehuis- en Restaurant houders enz. houdt op Dinsdag 22 October een spoedeisehende ledenvergadering in Café „De Groentebeurs" aan de Meerstraat JAARVERGADERING VAN DE HARMONIEKAPEL. De Beverwïjkscfae Harmoniekapel houdt heden avond in de „Harmonie" haar jaarvergadering. De 'agenda vermeldt behalve de jaarverslagen een bestuursverkiezing, bespreking eerste wintercon- cert en benoeming directeur. De uitreiking van broodbon- boekjes. P. tot en met S. aan de beurt. Op Donderdag 17 October zullen in de voorma lige Arbeidsbeurs aan de Raadhuisstraat van 9 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur aan personen, wier ge slachtsnamen "beginnen met dé letters P tot en met S,de broodbonkoekjes worden uitgereikt. De distributiestamkaarten van alle gezinsléden moeten worden overgelegd. De uitreiking van extra broodbonboekjes voor arbeiders, die zwaren of zeer zwaren lichamelijken arbeid verrichten, zal onder overlegging van de stamkaart tegelijkertijd ge schieden. CREMATIE A. BOEKHOUT. Onder veel belangstelling heeft gisteren in het crematorium te Velsen ]pe crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. Boek hout, oud-onderwijzer bij het openbaar onderwijs, eerst te Zaardam, laatst te Wormerveer, die sedert vele jaren alhier woonde en op 81-jarigen leeftijd overleed. Vooral in de kringen der afdeeling van de Ver- eeniging van Vrijz. Hervormde nalhier was de heer Boekhout een bekende. Gesproken heeft Ds. J. H. Hanneman te Uitgeest, de catecheet van ide Vereen, van Vrijz. Hervormden alhier, die dankbaar her- èacht wat de heer Boekhout voor den kring was geweest. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft een neef, de heer Stelling, voor de belangstelling bedankt. JAARVERGADERING OUD-KATHOLIEKE BESTURENBOND. Onder groote belangstelling van de be stuursleden der aangesloten vereenigingen vond in het O. K. Verenigingsgebouw de jaar vergadering plaats van den Oud-Katholieken Besturenbond, welke werd geopend door den heer A. A. van Pel, voorzitter. Deze gaf een kort overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar was gebeurd. O.a. memoreer de de heer Van Pel het ter ziele gaan van de O. K. Zangvereniging „Crescendo", terwijl hij voorts de bijzonder geslaagde collecte voor de geloofsgenooten te Rotterdam in verband met de oorlogshandelingen releveerde. De heer P. C. Tol las daarop de notulen voor welke werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris had groote aandacht van de aanwezigen. Hierin werd gereleveerd het ver lies van één der bestuursleden tijdens de oor logsdagen, het houden van eenige lezingen in het voorjaar, de collecte voor Rotterdam, een goed "aagde feestavond, alsmede de opheffing van „Crescendo". De rekening en verantwoording door mevr. Ph. van Kleefde Rooy, penningmeesteresse, sloot met een flink batig saldo. Tevens werd verslag uitgebracht van den gehouden feest avond ten bate van het Vereenigingsgebouw, welke baten f 100 bedroegen. Namens de vergadering werd aan mevr. Van Kleefde Rooy dank gebracht. De voorzitter gaf te kennen tusschentijds af BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. A. Koone-Tabak, d., Tusschenibeeks- weg 28, IJmuiden. C. v. d. Kolk-Glorie, d., Pels straat 50, Velsen-N. E. Koot-Heijstek, z., Biezen- weg 79, Velsen. L. T. Geerlings-Verheijen, z., Litslaan 39, Santpoort. M. A. Engels-Schlimm, S-i Da Costalaan, 8, Velsen.. Overleden: W. Tromp, 63 j., echtgen. van T. Brij- Qer, Kompasstraat 68, IJmuiden. J. M. Busch- Gens. 70 j., eohtgen. van M. H. Minsoul, UrmonJd. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 16 OCTOBER. Luxor Theater, Breestraat: „De Jantjes" en bfj- Piogramma, 2.30 en 7.30 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: Liefdadigheids- Voorstelling, 7.30 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: WOENSDAG 16 OCTOBER. Stadsschouwburg: Het Nederlandsch Tooneel, Amsterdamsche jongen", 6.45 uur. i®lace: „Jij bent mijn leven", 2, 4.45 en 7 uur Wans Hals Theater: „Wittebroodsweken" 2.30 W 7 uur Theater: „Es war eine rauschende Ball- i.2 30 en 69.30 uur doorl. voorstelling. Kembrandt Theater: „Trenk de Pandoer", 2.30. *--5 en 7 uur. DONDERDAG 17 OCTOBER. «wÜ*6 ^er^: Orgelbespeling, 34 uur. Stadsschouwburg. Vereen. „Voor de Kunst" glca Antiqua, 7 uur. bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds SLECHTE - een gevolg van te weinig LEVER-GAL t lederen dae: moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien, anders kan uw voedsel niet verteren: het hoopt zich op en bederft in uw lichaam. U krijgt last van verstopping, duizeligheid, maagzuur en hoofdpijn. U ziet er vaal en akelig uit en u voelt u lusteloos en slap. Een paar van die kleine, zuiver plantaardige CARTER'S LEVER-PILLETJES zijn voldoende om uw lever aan 't werk te zetten, zoodat de lever-gal uw lichaam van binnen schoon houdt en u zich weer een geheel ander mensch voelt. Vraagt Carter's Lever- Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. 4 LEVER- PILLETJES (Adv. Ingez. Med.) te treden, terwijl de secretaris, de heer P. C. Tol aftredend was. De verkiezingen hadden tot resul taat, dat de heer Tol werd herkozen en kape laan A. C. van de Poll in plaats van den heer A. A. van Pel werd benoemd. In de rondvraag werd de wensch te kennen gegeven om weer opnieuw een O. K. Zangver- eeniging op te richten, waartoe reeds plannen zijn gemaakt. De heer A. J. van Kleef zegt toe, dat in het O. K. Vakverbond inderdaad plannen zijn om een zangvereeniging op te richten. Daartoe zijn op het oogenblik voorbereidin gen in wording om bij gebleken voldoende be langstelling tot oprichting over te gaan. Voor den komenden winter heeft de Besturen bond nog geen plannen, .doch de mogelijkheid om een of meer lezingen te kunnen houden blijft bestaan. Pastoor Moleman bracht den Besturenbond dank voor het fraaie resultaat, dat verkregen is voor de getroffenen te Rotterdam. De heer A. A. van Pel sloot daarop de geani meerde vergadering. ONGELUK BIJ SPORTOEFENINGEN. Bij de sportoefeningen in het gymnastieklokaal der Rijks H.B.S. had gisteren een jongen, M. ge naamd, het ongeluk, bij het afspringen van den rekstok niet goed neer te komen, zoodat hij be wusteloos bleef liggen. Nadat dr. Rutten de eerste hulp had verleend, achtte deze overbrenging naar een ziekenhuis r.oodig, .waarvoor de jongen naar het Antoniusziekenhuis werd vervoerd Regeling van den brandstoffen- bijslag. Wie er voor in aanmerking komen. 's-GRAVENHAGE, 15 October. (A.N.P.) Van wege het departement van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld dat van 13 October 1940 tot en met 12 April 1941 aan ondersteunde en bij de werk verruiming geplaatste werkloozen, waaronder be grepen de tewerkgestelde „hoofdarbeiders", alsmede aan personen, die een tegemoetkoming ontvangen wegens verkorten werkduur, een brandstoffenbij- slag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 13 October tot en met 23 November e.k. ten hoogste f 1.per week en van 24 Novem ber 1940 tot en met 8 Maart 1941 maximaal f 1.30 per week mogen bedragen, terwijl nadien weder om geen hooger bedrag dan wekelijks f 1.mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmerking ge huwde en ongehuwde kostwinners, alsmede zij, die den steun voor alleen wonende ontvangen. Voorts kan nog mits het gemeentebestuur hiervoor ter men aanwezig acsht in eerstvermeld tijdvak een brandstoffenbijslag, gelijk aan de helft van dien voor kostwinners, worden uitgekeerd aan dege nen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd, zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg dra gen voor hun voedsel en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf zijn aangewezen. Laatst bedoelde bijslag mag alleen worden uitgekeerd, in dien in de kamer een, in bruiikbaren toestaind ver- keerende stookgelegenheid anwezig is, waarvan ook regelmatig gébruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan voren genoemde voorwaarden niet voldoen, zooals kost gangers en zoogenaamde slaapgasten, mag geen brandstoffenIbijslag worden verstrekt. De ondersteunde of bij de werkverruiming ge plaatste werkloozen, die reeds een zoogenaamden kolembon hebben ontvangen, kunnen eerst dam voor brandstoffenbijslag in aanmerking worden bracht, wanneer zij, te rekenen van 13 October af. 6 weken in zorg zijn. Een kostwinner, respectieve lijk kamerbewoner, kan dan over de 6e zorgweek een brandstoffenbijslag ontvangen respectievelijk vara f 0.25 en f 0.15, terwijl aan hen de daaropvol gende weken normaal de bovenvermelde bijslag kan worden toegekend. Uiteraand zal, indien in middels de verhooging van den brandstoffenbijslag tot f 1.30 per week van kracht is, dan met deze wijziging rekening mogen worden gehouden. De toekenning van brandstoffenbijslag aan on dersteunden mag wederom in zooverre tot gevolg hebben, dat de maxima van de schalen oversdhre- den worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij ge deeltelijke werkloosheid, de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en den brand stoffenbijslag, ten hoogste bedraagt 95 pet. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen ver dienen, indien hij niet werkloos of gedeeltelijk werkloos was. Zij, die in een periode van drie maanden acht weken bij de werkverruiming zijn geplaatst, kun nen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerk gesteld zijn (de zoogenaamde wandeldagen of -weken) de helft ontvangen van het bedrag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou .worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen c.q. weken wel te werkgesteld waren geweest. In de kosten der verstrekking van den brandstof fenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkver schaffing zijn geplaatst, zal onder normaal voorbe houd uit het werkloosheidssubsidiefonds eenzelfde bijdrage wonden toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in de loonen der werkver schaffing wordt verleend. Bovenstaande regeling voor het verstrekken van een brandstoffenbijslag geldt, voor zoover moge lijk, ook voor de kleine boeren en kleine tuinbou wers, gerangschikt in de groep B. Ook aan deze per sonen kan dus, voorzoover zij geen kolenfoom heb ben ontvangen, vanaf 13 October e.k. een brandstof fenbijslag worden verstrekt. De kosten, voort vloeiende uit bovenbedoelde regeling voor de be trokken kleine boeren en tuinbouwers, komen voor 'de helft ten laste van het departement van Land bouw en Vissdherij, terwijl de andere helft door de gemeente moet worden gedragen. Credietgarauties aan ondernemingen mogelijk. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën betreffende li- quiditeitsmoeikjkheden bij ondernemingen. Daarbij wordt het volgende bepaald: In het belang van de instandhouding van het bedrijfsleven kan door het verstrekken van credietgaranties of op andere wijze financieele hulp worden verstrekt aan on dernemingen, die in financieele moeilijkhe den zijn geraakt door het als gevolg van de buitengewone omstandigheden, niet bin nenkomen van vorderingen uit hoofde van goederenleveranties aan het buitenland of door andere daaruit voortvloeiende blok keeringen van activa in het buitenland. De bovenbedoelde hulp kan slechts worden verleend, indien ook onder de tegenwoordige omstandigheden een behoorlijke basis voor de rendabiliteit van de betreffende onderneming aanwezig is, respectievelijk met het behoud van het bedrijf voor de toekomst een algemeen belang wordt gediend. 484ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 12de lijst Trekking van Dinsdag 15 October 1940 Hooge Pryzen Autobanden zijn duur en schaarsch en daarom vindt de methode van het „coveren" meer en meer toepassing. De tot het canvas afgeschaafde banden worden met een rubberlaag overdekt en komen als nieuw uit de behandeling tevoorschijn. Foto Pax-Holland CONCERT VOOR DE PATIëNTEN VA1 „BREDERODEDUIN Het dubbelmannenkwartet „Bel Canto", diri gent Tom de Vries, heeft Zondag j.l. gezon- gen voor de patiënten van stichting „Brederode- duin". Dat het gebodene zeer in den smaak viel I bewees wel het dankbare applaus na elk num mer. Vooral „Pilgerchor" van Wagner en „De Apo theker" hadden veel succes. „Bel Canto" kan met I voldoende op dit geslaagde concert terugzien. in Haarlem en daarbuiten. Jacob Bendïen. 18901933. Een herinneringsboek samengesteld door Paul Citroen. R'dam. W. L. en J. Brusse's U.M. OOR Bendien's vrienden is dit zorgzaam uitgegeven herinneringsboek met de twee dozijn mooie, scherpe reproducties een te begeeren bezit. Doch ook voor de anderen, de simpel in kunst belangstellenden, heeft het groote waarde, omdat het vooral hun, die tegenover het abstracte beeld vreemd staan of erger, een vijandige houding er tegenover aannemen, misschien eenig in zicht kan bijbrengen over de beteekenis van zulk werk en den ernst, waarmede het gemaakt werd. Het doet er mijns inziens weinig toe of Bendien al dan niet bekend is geweest met het werk der ar- tisten, die omstreeks 1910 „de schilderkunstige uit drukkingsmogelijkheid van abstracte lijnen en vor men gevonden hebben". Hij heeft in ieder geval zich zelf er in, met een eigen kant uitgeleefd en hij werd in ons land één dier eenzamen, dier uit zonderlijken. Het eerste kwart onzer eeuw levert ook voor de geschiedenis onzer schilderkunst een aantal min of meer begaafde „afgescheidenen", die niet in het raam eener samenhangende historie zijn huis te brengen, doch, huns ondanks vaak op die historie van invloed geweest zijn. Een diegenen was ook Jacob Bendien, wiens scherp intellect hem verhinderde met de hier tra- ditioneele muzikaliteit in de schilderkunst tevre den te zijn en die in zijn werk iets anders wenschte uit te spreken dan wat de briljant voorgedragen uiterlijke kant van de dingen te zien kon geven. Schilderkunst heeft voor hem en anderen niet meer als hoofddoel den beschouwer aangenaam te zijn, te behagen. Neen, zij zal voor alles het uit drukkingsmiddel wezen, waardoor de artist zich van zijn geestelijke bezigheid en conclusies bevrijdt. Alleen wie hem in die bezigheid kan volgen zal in den vorm, waarin de conclusie gegoten werd behagen scheppen en den artist bewonderen. Het ligt voor de hand dat hun aantal beperkt blijven 'moetj al zal gedurende eenigen tijd door een zeker in al die gevallen optredend snobisme de schijn gewekt worden dat dat aantal grooter is. Dat alles doet aan de belangrijkheid der verschijning van zulk een geïsoleerden kunstenaar niets af: zijn werk is er en oefent invloed uit, al is het dan niet direct op de algemeene publieke kunstwaardeering of op de prijzen, die op de kunstmarkt er voor gelden. Vooral de laatste worden in die uitzon deringsgevallen der afgescheidenen der „isolés" door een actief snobisme bepaalt en zoo mogelijk gevormd. Maar dat alles heeft met de kunst waarde dier zaken niets van doen. Bendien nu komt in zijn isolement van ver door gevoerde abstracties den snobisten al zeer weinig tegemoet. Men moet zijn teekeningen al geheel kunnen „lezen" in den zin, die zijn hand bij het maken beheerschte, en waar hij schildert is noch zijn kleur, noch zijn vorm eenïgszins zelfs, in nemend. En naar een abstract expressionisme nei gend artist als de Haarlemmer Herman ICruyder had zijn prachtig- palet, zijn gloeiende kleuren- ensambles altijd nog voort; zoo men zijn voorstelling niet kon of wilde volgen, had men altijd nog de rijke kleurstelling waarvan men in zijn werk kon genieten .Bovendien voelt ook de leek in Kruyder den geïnspireerde, in Bendien den misschien logi scher denkenden theoreticus. En wat van den nu welhaast weer vergeten schilder De Winter te zeg gen, den door Frederik van Eeden en Henri Borel omstreeks 1900 ontdekten Utrechtschen spoorweg ambtenaar, die suggestieve bloemstukken schilder de, waarin de genoemde letterkundigen iets buitengewoon bijzonders zagen, iets dat in zijn isolement ook wel bijzonder was en, onbedoeld, op sommige anderen invloed heeft gehad. Ook bij dien schilder kon de beschouwer nog door zijn, uit het impressionisme stammend kleurig palet ten deele bekoord worden. Bij Ben dien, evenals bij den door hem zoo zeer bewon derden Piet Mondriaan of bij den weer anders ge- aarden Van der Leek is een bijzondere geestes houding bij den beschouwer vereischte. Kan men zich daarin niet tehuis gevoelen, dan is dat niet zoo erg. Erg wordt het pas wanneer men daar den schijn van aanneemt, doet alsof, hetgeen nog erger snobisme beduidt, dan de domme naams- vereering van modegrootheden, waaraan de menigte zich vaak bezondigt. En dom blijkt het wanneer men dat, waarin men zich niet tehuis gevoelen kan, belachelijk maakt of hoont. Wezen en wording van Bendien zijn indertijd door A. M. Hammacher (in Elsevier's en in Forum) uitvoerig behandeld. Beide artikelen zijn hier op genomen en openen de reeks geschriften van Ben dien zelf, die hij bij tijd en wijle gepubliceerd heeft, vaak in samenwerking met mevrouw Har- 25.000.— 1.000.— 400.— 200— 100.— renstein Schrader, uit welke samenwerking ook I het hier vroeger aangekondigde boek „Richtingen in de hedendaagsche schilderkunst" ontstond. "IC* EN ontroerende bijdrage tot dit herinnerings- -Lj boek vormt de publicatie van den brief, dien Bendien vijf dagen voor zijn dood aan zijn ouders schreef. Het zij ons veroorloofd dien hier over te nemen. „Beste vader en moeder, ik ga er nu maar toch 'n beetje op rekenen dat ik het niet meer zoo lang maak. U zult ook wel niet meer zoo lang leven. Misschien ga ik wel eerder, maar we gaan den zelfden kant op. Ik verlang er erg naar. Dag en nacht. Alleen al dat er kans op is, maakt me erg rustig. Ik zie dood gaan niet als zoo iets ernstigs; een oplossen weer in iets wat je niet omschrijven kan. „Vader ik kan je niet zeggen hoeveel goed me je laatste brief gedaan heeft, met name dat je het voor mogelijk houdt dat ik op het gebied der I schilderkunst wat gepresteerd zou hebben. Die mogelijkheid alleen al geeft me een groote vol doening. Ik vind dat ik een gelukkig leven heb gehad en ben daar erg dankbaar voor. Ik heb veel I lasten anderen op hun dak geschover, ik had 't moeilijk anders kunnen maken. „Toen ik een jaar of 20 was, had ik eens een gesprek met u en uw vriend T. over schilder wor- der. We waren 't alle drie roerend met elkaar eens we vonden 't alle drie een vak van niks. Alleen begon ik tot verwondering, zoowel van me zelf als van u en van T., ineens te huilen. Nu achteraf vind ik dat dat een veelzeggende gebeurte nis is geweest. „Voor moeder als geloovige is doodgaan natuur lijk heelemaal niet erg, vooral niet als het waar schijnlijk is dat je ongeveer in denzelfden tijd weer terugkeert, van waar je gekomen bent. „Ik hoop dat de laatste dagen, die jullie nog resten, vredig zullen zijn en niet al te moeilijk en dat je ook aan mij kunt denken vredig en met plezier, want heusch ik heb een goed leven gehad. Dag! Jacob". Wie zoo van het leven afscheid neemt, dien is het met zijn arbeid ernst geweest. Dat moge men bij het beschouwen der reproducties in dit boek niet uit het oog verliezen. Er is iets in van Vin cent van Gogh's afscheid van de wereld, toen hij voelde dat het werk gedaan was. Het geeft in I ieder geval een kijk op Bendien's wezen, waardoor wellicht de bereidwilligheid, tot inzicht van zijn kunst te komen, ontstaan kan. J. H. DE BOIS. 18809 19121 16263 23679 7014 14591 17132 24139 4246 8258 10283 14322 15450 21835 23537 24023 Prijzen van f 70. 1469 1587 1602 1637 1663 1722 1815 1843 1921 1939 2177 2226 2557 2676 2687 2840 2862 2934 3227 3310 3329 3759 4018 4021 1108 1246 1748 1783 2228 2351 3016 3218 4119 4196 4207 4235 4254 4299 4367 4448 4464 4477 4502 4515 4536 4547 4611 4707 4852 4880 4934 5131 5204 5312 5452 5532 5545 5685 5927 6193 6349 6444 6619 6624 6659 6706 6811 6868 6980 7150 7199 7206 7233 7238 7275 7377 7380 7381 7517 7704 7784 7921 8050 8350 8568 8727 8929 8955 9043 9329 9592 9706 9755 9843 9873 9919 9979 10222 10310 10513 10557 10641 10651 10853 10992 11215 11235 11332 11340 11345 11396 11633 11639 11766 11828 11834 11897 12019 12032 12510 12758 13151 13267 13302 13399 13459 13491 13774 13783 13785 13950 13980 14081 14123 14169 14482 14548 14792 14899 14992 15040 15041 15104 15123 15128 15321 15332 15651 15696 15945 15949 16100 16115 16217 16222 16223 16404 16547 16588 16713 16747 16798 16821 16832 16963 17016 17061 17030 17094 17159 17163 17240 17242 17392 17529 17670 17844 17907 17925 18025 18041 18064 18267 18318 18424 18461 18488 18504 18512 18605 13751 18793 18797 18838 13872 18909 19010 19228 19241 192.93 19427 19454 19485 19648 19649 19756 19763 19766 19859 19923 20062 20166 20365 20390 20501 20583 20597 20646 20839 21002 21051 21065 21185 21608 21641 21648 21656 21916 "21973 22006 22180 22234 22252 22262 22277 22398 22485 22499 22554 22562 22637 22674 22880 22884 22974 22978 23081 23165 23201 23339 23340 23470 23542 23622 23721 23760 23925 24050 24096 24117 24272 24337 24429 24430 24757 24837 Nieten 1001 1036 1070 1127 1139 1147 1182 1292 1375 1381 1444 1506 1521 1595 1707 1713 1714 1774 1831 1865 1943 1949 1973 2042 2065 2100 2145 2174 2185 2274 2285 2323 2386 2484 2504 2523 2528 2543 2552 2554 2558 2569 2579 2591 2592 2604 2612 2637 2653 2665 2709 2793 2823 2825 2842 2849 2857 2861 2930 2947 2951 3068 3084 3128 3139 3178 3380 3477 3497 3524 3592 3625 3658 3688 3730 38-163851 3900 3941 3957 4019 4031 4033 4091 4111 4139 4150 4195 4208 4234 4261 4293 4311 4352 4369 4373 4453 4462 4494 4498 4503 4531 4588 4637 4659 4681 4699 4711 4730 4734 4758 4774 4784 4790 4829 4831 4317 4929 5057 5177 5196 5240 5282 5295 5322 5353 5406 5500 5576 5607 5622 5630 5730 5793 5799 5853 5991 6063 6066 6163 6185 6213 6252 6309 6319 6328 6388 6438 6483 6486 6551 6622 6647 6648 6661 6680 6739 6822 6864 6960 6969 6974 7001 7026 7054 7076 7086 7096 7113 7125 7148 7160 7213 7328 7352 7384 7387 7410 7438 7441 7463 7518 7525 7565 7581 7597 7609 7662 7755 7829 7977 8027 8049 8113 8203 8204 8224 8276 8289 8297 8311 8319 8320 8330 8381 8429 8512 8627 8652 8659 8689 8814 8872 8921 8936 8965 8968 9010 9031 9054 9110 9119 9135 9139 Sl?9 9169 9205 9208 9295 9601 9625 9628 9653 9704 9753 9759 9817 9872 9886 9917 9946 9985 10004 10034 10153 10210 10258 10360 10463 10490 10522 10541 10564 10678 10707 10710 10737 10753 10770 10808 10865 10875 10999 11012 11017 11045 11050 11154 11177 11218 11224 11265 11313 11333 11350 11399 11435 11512 11517 11570 11607 11608 11631 11647 11714 11723 11737 11757 11762 11789 11825 11840 11854 11896 11941 11954 11969 11985 11991 12005 12017 12109 12135 12175 12177 12215 12268 12278 12299 12346 12362 12377 12384 12393 12626 12700 12703 12707 12714 12737 12740 12752 12766 12771 12811 12912 13027 13051 13085 13093 13100 13138 13155 13325 13332 13354 13394 13429 13437 13447 13450 13451 13471 13490 13494 13542 13553 13589 13598 13658 13680 13772 13791 13900 13902 13954 13994 14076 14149 14236 14258 14281 14336 14344 14390 14468 14488 14510 14537 14542 14562 14631 14665 14666 14740 14760 14772 14876 14918 14924 14990 15009 15010 15015 15063 15109 15153 15171 15174 15179 15217 15253 15340 15342 15354 15363 15380 15384 15394 15426 15462 15471 15474 15497 15538 15560 15600 15616 15621 15630 15635 15642 15711 15782 15791 15792 15793 15819 15848 15859 15863 15864 15965 16003 16066 16084 16092 16106 16119 16130 16138 16200 16201 16248 16255 16287 16368 16416 16470 16481 16494 16580 16593 16621 16626 16638 16752 16754 16758 16797 16803 16839 16850 16915 16955 17050 17069 17096 17135 17202 17203 17254 17348 17369 17374 17402 17433 17435 17454 17542 17598 17645 17654 17675 17717 17808 17865 17869 17878 17919 17934 18019 18057 18126 13167 18169 18184 18185 18215 18260 18291 18316 18334 18366 18383 18422 18425 18438 18461 18489 18503 18559 18580 18633 18703 18716 18757 18769 18815 18875 18891 18915 18918 18947 18951 18970 18979 18985 19004 19221 19222 19283 19320 19361 19362 19443 19446 19450 19470 19475 19531 19559 19563 19571 19576 19586 19610 19638 19660 19663 19670 19699 19790 19851 19873 19921 19929 19997 20045 20056,20111 20112 20142 20150 20160 20219 20261 20269 20274 20304 20414 20479 20484 20486 20495 20543 20553 20554 20572 20603 20657 20669 20790 20806 20908 20938 20985 21041 21057 21061 21124 21147 21149 21155 21167 21222 21228 21234 21311 21348 21409 21437 21450 21476 21488 21489 21505 21531 21601 21696 21700 21906 21924 21929 21955 21986 22035 22055 22095 22097 22104 22110 22114 22120 22136 22193 22193 22282 22293 22335 22400 22402 22417 22454 22502 22509 22510 22512 22552 22591 22593 22610 22614 22625 22636 22663 22783 22792 22811 22850 22852 22865 22900 22946 22998 23034 23047 23058 23076 23091 23151 23226 23228 23275 23281 23282 23300 23339 23347 23372 23390 234J2 23424 23536 23539 23544 23552 23560 23570 23573 23582 23585 23595 23704 23719 23731 23765 23869 23917 23957 24003 24005 24012 24015 24024 24069 24081 24089 24102 24125 24146 24220 24291 24303 24305 24348 24358 24401 24435 24436 24545 24546 24560 24568 24573 24719 24744 24747 24760 24786 24831 24833 24908 2493? 24977

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5