ut't IJMUIDEN Naar verboden zender geluisterd. De verduistering Fraai financiëel resultaat van het vierbonden-tournooi ten bute van RotterdamMogelijkheid van een uitgebreide herhaling besproken De voetbalcompetitie in de donkere maandenIs de vlinderslag reglementair geoorloofd? Fouten van „beginnelingen" in de biljartsportOver boksers en een sinteibaan te Enschedé. jjonden-tournooi, dat aan het einde Et- ri"e voetbalseizoen ten bate van Rot- jjjW* - i,^on on moraon rfo ctoHollito f-t werd gehouden en waaraan de stedelijke Amsterdam, Den Haag, Haarlem der hard-op zegt: „Daar wisten niets van". J deeinamen, heeft in zooverre aan het Md doel beantwoord, dat een bedrag 6500 ;tad kon -olden aan den burgemeester der worden overhandigd. Terwijl in en Haarlem de belangstelling voor P>Sn wedstrijden slechts zeer matig was -«-blijvers hadden overigens ongelijk "c= .f n/1 rrocr r;Ci de in onze stad gespeelde matches waren .«■houwen ten volle waard vnnral in TTt.ree.h1 was het .Kekers*vooral in Utrecht verrassend - n de bewoners van de Domstad kunnen dan ook op beroemen, verreweg het f t tot het hierbovengenoemde bedrag te n hii gedragen. j« hper Ch. Boeree, penningmeester der OPr" Haarlem van den N.V.B. rustte mede v Kame taak deze som gelds aan burge- t r Oud te overhandigen en hij nam deze ',tP te baat om met zijn confraters uit en Den Haag de mogelijkheid van Tpnd tournooi te bespreken. Daaraan zou «a5 een Rotterdamsche ploeg deelnemen, r w dan vijf teams in het veld zouden Gezien het feit, dat de Maasstad een r inntal eerste klassers, waaronder de kam- SSm van Nederland, telt, zou ongetwij- Wn zeer sterk elftal op de been kunnen M. n cebracht, dat de publieke belangstel- ten&oede zou komen. Tevens zouden de ,Ltin°en Amsterdam—Rotterdam in eere SS hersteld en de gezonde rivaliteit, die Kr in dit soort wedstrijden tot uiting kwam, eea waarborg voor een interessante htmeting ^nmaar^ Qf er voi,doende speel- ;emaakt, doch daar 3e vraag is 4 kunnen worden vrij seizoen geen interlandmatches zullen rjen gespeeld, zal deze moeilijkheid wel op te lossen. vjn verschillende zijden kwam ons ter oore .•■•lie N.V.B. overweegt, de competitie gedu bde maanden December en Januari ir rtmd met de korte dagen en de verduiste- ^maatregelen stop te zetten. Bij nadere in sane hebben wij van deze berichten of - ^men wii geruchten, geen bevestiging nnen krijgen. •■•fi is inderdaad niet prettig voor een buiten plaats van haar vestiging spelende club om B terugtocht van het terrein naar het station reeu vreemde omgeving in de duisternis te Kelen maken, wat vooral in de donkere dagen jir Kerstmis niet mee zou vallen. Va hebben er echter eenige weken geleden «deze rubriek al op gewezen, dat men in ver- de afdeelingen dit bezwaar voor een groot fel zou kunnen ondervangen door zooveel mo- ik de plaatselijke ontmoetingen tot de „don ate periode" te bewaren.'In zeer vele plaatsen ons land .immers zijn twee of meer clubs iligcTdie In dezelfde sectie spelen, o.a. te llfföv'Deri Haag, Amsterdam, Utrecht, Shéde," Tilburg, Nijmegen, Groningen Eaarlem. eldt vooral voor. de lagere klassen, de klasse meegerekend en indien men het üüipetitie-programma op de hier aangegeven Sjze zou samenstellen, zouden spelers en sup- jKters den weg naar huis langs hun bekende vegen gemakkelijker dan in een andere stad linnen vinden. Men is het er nog steeds niet over eens, of de Èöerslag bij het schoolslagzwemmen al dan Ét reglementair is. Van tijd tot tijd wordt iuover door de deskundigen heftig gediscus- Krd en als de voorteekenen niet bedriegen, eerlang wel het besluit worden genomen om it! gevlinder niet toelaatbaar te verklaren. Deze nnier van zwemmen geeft den beoefenaar sestal een voorsprong, die dan weer genivel- h:ö wordt op de tweede helft van de wed- qdbaan, omdat vrijwel niemand den vlinder- lie een extra-krachtsinspanning ver- «ht, over 100, laat staan over 200 Meter, kan riouden. D» Amsterdammer Smitshuyzen, de school kampioen van Nederland, heeft er sinds enigen tijd nu wat anders op gevonden. Van öe drie slagen is de eerste een vlinderslag, ter- r? de twee volgende onder water worden ge- "ommen. Op die wijze bereikt hij een zeer Poot nuttig -effect, vooral omdat deze sterke fcaap het de volle 100 Meter weet vol te hou- toi Daardoor kan hij een belangrijken voor- foag op zijn tegenstanders nemen en zeer -"ie tijden maken. Zoo noteerde hij onlangs - de 33 Meter-baan in het Sportfondsenbad k Haarlem 1 min. 14 sec., een tijd, die niet veel 'Wen het nationale record ligt en waarmede hij nlm zes seconden sneller was dan de Hagenaar fiwn, wat over een afstand van honderd Meter -«1 wat wil zeggen. to een gesprek, dat wij eenigen tijd geleden den bekenden drie-band-speler Sengers todden, wees deze op een welhaast algemeene 'iet, die beginnelingen in de biljartsport ma- toi. Dit begrip beginnelingen moet men zeer Mm opvatten, omdat verreweg het grootste deel tol hen, die hun wekelijksch partijtje van 75 of 'W punten in een koffiehuis maken, juist door ,K bedoelde fout door de jaren heen beginne- h-ogen blijven. Zijmeenen namelijk dat aan eiken stoot effect worden gegeven, terwijl zij toch bij Meniere beschouwing van de dikwijls zeer een- m meetkundige figuur, door de ligging der 1 ten opzichte van elkaar gevormd, op hun fs konden natellen, dat de gewenschte carambole door een rustigen, effectloozen stoot W0l'den gemaakt. be waarheid van deze simpele redeneering ons kort geleden, toen we zulk een „be- aan het werk zagen, die toch uit Van hoe grooten invloed de aanwezigheid van een kampioen of een uitblinker in een tak van sport voor de propaganda daarvan in een be paalde plaats kan zijn, is dezer dagen weer eens gebleken. Tot voor eenige jaren werd het amateur-boksen vrijwel uitsluitend in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag in wedstrij den naar' voren gebracht en in de rest van ons land niet dan bij uitzondering in het open baar beoefend. De gebroeders Quentemeyer voelden echter veel voor de nobele kunst van zelfverdediging en zij trachtten zich in hun woonplaats En schedé onderling zoo goed mogelijk te bekwa men. Ten slotte waagden zij zich op wedstrij den in een der drie vorengenoemde steden en hoewel zij natuurlijk in den beginne herhaal delijk klop kregen, brachten zij op den duur het aldus geleerde met succes in practijk. Het ge volg was: een boksclub in hun woonplaats en al spoedig trokken de demonstraties der gebroe ders de aandacht van vele jongelui, die tot de vereeniging toetraden. Enschedé werd zoodoende in betrekkelijk korten tijd een bokscentrum van beteekenis en Zaterdag j.l. werd de voortvarendheid van de plaatselijke club D. B. O. beloond met een wed strijd EnschedéAmsterdam. Ofschoon de hoofdstedelingen met een sterke ploeg versche nen, eindigde de ontmoeting onbeslist en dat nog wel zonder de medewerking der gebroeders Quentemeyer, voor wie geen gelijkwaardige te genstanders konden worden gevonden. Maar dat was nog niet alles; de voorzitter van den Nederlandschen Boksbond, de heer G. E. van der Werff Jr., die tevens praesus van de Nederlandsche Athletiek Unie is, maakte in een propaganda-redevoering twee belangrijke feiten bekend. In de eerste plaats zullen de natio nale bokskampioenschappen begin April a.s. in Enschedé worden gehouden en wat ze ker van nog meer belang is voorts zal, als gevolg van een bespreking met den burgemees ter van deze stad, hoogstwaarschijnlijk een sinteibaan worden aangelegd. Dit werk zal in werkverschaffing, eventueel in samenwerking met den opbouwdienst, worden uitgevoerd. En dat doet wederom de uit den treure her haalde vraag rijzen: wanneer volgt Haar lem? ze thuis ook Vijf jaren O.-K. Verbond van V akvereenigingen. Veel en nuttig werk door de organisatie verricht Hoogleeraar veroordeeld. Birmaweg in China door de Japanners gebombardeerd. Enkele uren na de heropening. Korfbal talde van zijn beroep, zeer vaak in de gele- I Kom de beste spelers in actie te zien. ^slijkatijd zagen we de juistheid in van -f Sengers verder verklaarde. Door het van goede biljarters zal de onervaren brfv^'s kij terdege oplet, op den duur wel *n' "Oe diverse situaties moeten of kunnen n °Pgelost, maar aangezien hij wel naar nJ!der ballen en meestal niet naar de wij- T kijkt (daar hij zich niet in de ccor de queue bevindt), zal de uitvoering ten. J?emzelf toch nog veel te wenschen la ten S^anneer ziJn poging dan al eens gelukt, hij bij zichzelf, wat zijn tegenstan- De vierde nederlaag van Aurora 2 in 't verschiet. T. H. B. en Zwaluwen ontloopen elkaar niet veet Het programma voor Zondag van den H.K.l bevat voor alle drie klassen slechts een drietal wed strijden. Aurora 2 dat nog geen punten behaalde ontvangt in de ochtenduren Animo Ready, dat zidh van de nederlaag tegen Watervliet wel zal herstellen. Het zou ons ten zeerste verwonderen als de Aurora- reserves haar derde nederlaag in successie zouden ontloopen. Animo Ready is voor hen te sterk. Watervliet dat met haar overwinning vorige week zoo goed de competitie begonnen is zal in haar thuiswedstrijd tegen de Nieuw Flora-reserves zonder al te veel moeite weer de beide punten ver overen. Van geheel ander karakter zal de wedstrijd T.H.B. 1Zwaluwen 1 zijn. Beide speelden tegen Oosterkwartier 4 in goede wedstrijden gelijk en in het veld zullen zij elkander maar weinig toegeven. Waar het schieten bij de Hillegommers eahter niet al te best verzorgd is, meenen we de kansen van T. H. B. iets hooger te mogen aanslaan. Voor de tweede klasse kan T.H.B. 2 haar derde overwinning behalen op Oosterkwartier 5, dat nog niet de homogene ploeg is zooals wij van de Ooster kwartier-twaalftallen gewend zijn. Meerlebosch 2Aurora 3 zal mogelijk winst op leveren voor de thuisclub, terwijl Haarlem 3 Oosthoek tot de zwakkeren behooren en er alles op zullen zetten de kostbare punten te veroveren. In de derde klasse krijgt Animo Ready 3 klop van Zwaluwen 2, T.H.B. 3 wint waarschijnlijk van Sport Vereent 4 terwijl Meerlebosch 3 als Watervliet in het veld kan verschijnen zeker de volle winst kan behalen. Weer een lastige wedstrijd voor Oosterkwartier. Goede kans voor Sport Vereent. De eerste klasse van den N.K.B. geeft voor Zon dag slechts een drietal ontmoetingen, waarvan de wedstrijd SwiftO.K. te Amsterdam in de eerste plaats onze aandacht vraagt. Ook ditmaal wadht den Haarlemmers een lang niet gemakkelijke taak, want Swift behoort momenteel tot de drie „ster ken" in de eerste klasse. Maar met alle krachtsin spanning kunnen Haarlemmers er zeker voor zorgen een eventueele nederlaag zoo klein moge lijk te houden. S.V.K. en K.Z. zijn min of meer gelijkwaardige ploegen, die het elkaar geducht lastig zullen ma ken. De Zaansche ploeg heeft o.i. in 't veld een iets betere kans de punten mee te -nemen. Ook D.E.D.D.V.V. ontloopen elkaar waarschijn lijk niet veel. In 2 B ontvangt S.V., dat verleden week op het kantje af verloor, Hercules, dat er minder goed voorstaat. Voor S. V. een behoarlijke kans zich te herstellen. A. W. moet van het kanslooze Luto 2 winnen. In 3 C trekt Haarlem naar K.Z. 3, nummer één tegen de hekkensluiters, 't Zou al heel vreemd moeten gaan, willen de Haarlemmers niet met een overwinning al kan het klein zijn terug- keerer A'dam-Noord lijkt iets sterker dan Sportief 2. R. Tekca is zeker de mindere van Archipel 2. Ingelasch werd Zaandam-ZuidBI. Wit 5. In 3 D bindt O.K. 2 den strijd aan tegen A'dam- Zuid. Een gelijk spel of een kleine overwinning voor de bezoekers lijkt niiet onmogelijk. Het ongeslagen Sparta is verplicht D.T.V. 3 een lesje te geven. In 3 E wordt het tijd, dat N. Flora weer eens een .overwinning behaalt. Maar dan zal het O.K. 3 de baas moeten blijven. D.T.V. 2 en O.B.Z.B. konden de punten wel eens verdeelen. BI. Wit 3, dat naar Santpoort komt om S.V. 2 te bestrijden, zal geen moeite hebben. Het is deze maand vijf jaar geleden, dat ir „Zeemansrust" aan de Trawlerkade een vergade ring werd gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen. Kort te voren was in Den Haag dit Verbond door het Episcopaat- der O.K. kerk opgericht, pastoor F. T. van der Steen werd tot voorzitter benoemd, terwijl de heer A. J. van Kleef, thans te Velsen, de functie van secretaris penningmeester kreeg toegewezen. In denzelfden tijd werd een afdeeling te Eg- mond aan Zee opgericht. Waar deze jonge organisatie van zooveel be teekenis voor IJmuiden en Egmond is gebleken, vooral ten aanzien van de vele visschers, waarvan Egmond aan Zee onze visschersvloot voor een groot deel bevolkte, hebben wij ons tot den heer Van Kleef gewend, die ons over deze vijf jaren enkele gegevens verschafte, waaruit blijft, hoe deze jonge organisatie is gegroeid en vooral in Umuiden vasten voet heeft gekregen. De afdeeling IJmuiden telde einde 1935 88 leden, terwijl dit aantal einde 1939 tot 261 was gestegen. Egmond klom van 90 leden tot 191 leden in de zelfde periode. Na de oprichting werd direct contact gezocht om toelating te verkrijgen tot het overleg inzake de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vissche- rij-bedrijf, hetgeen in Februari 1936 tot stand kwam. Van dit tijdstip af werd regelmatig aan het overleg deelgenomen Reeds spoedig kon de werkloozenkas van den grootsten aangesloten bond, die van Fabrieks- en Transportarbeiders worden goedgekeurd. Dit geschiedde 28 Septem ber 1936; 28 Juni 1937 werd de werkloozenkas van den Bouwvakarbeidersbond goedgekeurd en Mei 1940 die van den Metaalbewerkersbond. Sedert deze kassen in werking zijn getreden werd uitgekeerd in de afdeeling IJmuiden over 1937 f 550; 1938 f 6.916 en 1939 f 8.346; voor de afdeeling Egmond bedroegen deze uitkeeringen onderscheidenlijk f 337, f 3.822 en f 5.866. In het pand Trawlerkade 42, werd op 7 Maart 1938 het afdeelingskantoor gevestigd dat tevens dienst deed als vergader- en stempellokaal. Op onze vraag hoe de samenwerking met an dere organisaties was. zeide de heer Van Kleef, dat goede relaties worden onderhouden, ook met de werkgevers in de verschillende bedrijven. Als bewijs, dat het O.K.V.V. ook in visschers- kringen wordt erkend, deelde men ons mede, dat de organisatie vertegenwoordigd is in de com missie Zee-ongevallenwet, de commissie voor de veiligheid van visschersschepen en opvarenden de traancommissie en de arbitragecommissie voor het Zeevischherijbedyijf. In de afgeloopen vijf jaren kon in samenwer king met de andere organisatties belangrijk werk worden gedaan voor de visschers. Wat betreft de huidige omstandigheden, waar door de visscherij practisch heeft opgehouden zeide de heer Van Kleef, dat de afdeeling IJmui den geen ledenverlies heeft, maar de afdeeling Egmond daarentegen de gevolgen wel onder vindt, terwijl de toetreding van nieuwe leden uiteraard zeer gering is. Doch trots de moeilijk heden van dezen tijd. die er voor elke organisatie zijn, zit het Oud-Katholiek Verbond van Vak vereenigingen evenals de afdeelingen Umuiden en Egmond niet bij de pakken neer. Naar aanleiding van dit eerste lustrum zal, in dien de omstandigheden dit toelaten, het volgend voorjaar een twee dap,gsch^copgres worden ge houden óita 'dit feit naast een belangrijke"jaar vergadering eehigszins feestelijk te herdenken. Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 19 Ocober 1940. Deensche consignatievisch. Kabeljauw f 24.50f 22.50 per 50 kilo. Wijting f 11f 7.50 per 50 kilo, Zoetwatervisch: Snoek f 0.42 per kilo. Voorn f 0.11 per kilo. Ölei f 0.16-f 0.15 per kilo. VAN DE TRAP GEVALLEN. Vrijdagmiddag had mevr. V. wonende Pres. Steijnstraat het ongeluk van de trap te vallen waar bij zij haar linkerbeen brak. Nadat dr. Rutten en de heer Bakker van E.H.B.O. haar hadden verbonden, werd zij per auto naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd en aldaar opge nomen. Het Duitsche Landgerecht heeft in zijn Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden zitting den rector magnificus van de Rotterdamsche Handelshoogeschool, prof. mr. C. W. de Vries, naar uit een verslag van de zitting in de „Deut sche Zeitung in den Niederlanden" blijkt, ver oordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en f 3000 boete wegens het luisteren naar een verboden zender. Aan het verslag in dit blad is het volgende ont leend. In de zitting van Vrijdag van het Duitsche Landgerecht werd een zaak wegens het luisteren naar 'n verboden zender behandeld, die door den persoon van den beklaagde alsmede door de begeleidende omstandigheden bijzondere be langstelling verdiende. In de beklaagdenbank zat de in Amsterdam geboren 58-jarige rec tor magnificus van de Rotterdamsche Handels hoogeschool, prof. C. W. de Vries, woonachtig te 's-Gravenhage. Uit de dagvaarding bleek het volgende: De beklaagde heeft op 3 September in een voor dracht uiteenzettingen over de Haagsche Land oorlogsconventie en de verhouding tot Duitsch- land gegeven. In het kader van dit college sprak hij ook over de verhouding van het Nederland sche volk tot het vroegere koningshuis en beriep zich, om de juistheid van zijn stelling te bewij zen, openlijk op een radiorede, die voor een ver boden zender gehouden was. De uitlating luidde ongeveer als volgt: „Zooals ik zelf in de radio jehoord heb en zooals gij waarschijnlijk allen gehoord zult hebben...." Deze uitlating leidde tot levendige opwinding onder de toehoorders; eenigen van hen maakten onmiddellijk na afloop van de voordracht den professor opmerkzaam op de verstrekkende ge volgen van zijn uitlatingen. Uit het verloop van de behandeling bleek, dat hij zich ook op andere plaatsen van zijn college bediende van zinswendingen, die als een oproep tot verzet tegen de Duitsche overheid begrepen konden worden. De Staatsanwalt legde er in zijn requisitoir den nadruk op, dat den beklaagde slechts dat ten laste gelegd was, wat werkelijk bewezen kon worden; er bestond sterke verdenking, dat een oproep tot ongehoorzaamheid aan de door de Duitschers uitgevaardigde wetten aanwezig was, echter heeft men dit punt niet in de ten lastelegging opgenomen. De aanklager legde er den nadruk op, dat het hier een zeer ernstig ge val betrof. De beklaagde is' jurist, hoogleeraar en rector, voorzitter van het Nederlandsche Ambtenarengerecht en bovendien partij-func tionaris. Het gaat hier dus niet om een „weltfremden" geleerde, maar om een man die sedert geruimen tijd in het maatschappelijk léven verkeert en zich de volle beteekenis van zijn uitlatingen be wust is. De Staatsanwalt eischte twee jaar ge vangenisstraf en een geldboete van f 6000, waarbij hij er op wees, dat gezien de in wet vastgelegde maximum-straffen bij dezen eisch nog van een milde toepassing der bepalingen gesproken moet worden. Het gerecht legde een gevangenisstraf van 18 maanden en een geldboete van f 3000 op. In de motiveering van het vonnis wees de voorzit ter er op, dat deze poging om achter het front der strijdende troepen onrust te stichten, met beslistheid tegengegaan moest worden. De straf maat richt zich naar het gevaar, dat een overtredirtg taeteekent. In dit getal was het getaal' uiterst groot. (Cartografisch Bureau voor de Ned. Dagbladpers.) Het D.N. B. verneemt uit Sjanghai: Ja- pansche vliegtuigen hebben Vrijdag den Birmaweg in de provincie Yoennan, enkele uren nadat deze heropend was, gebombar deerd en een voor het verkeer belangrijke brug zwaar beschadigd, zoo meldt het opper bevel van de Japansche vloot in Zuid-Chi- na. Voorts werden fabrieksinstallaties op tien kilometer ten westen van Mengtse in zuidoostelijk Yoennan met bommen be stookt en werd aldaar groote schade aan gericht. Uit Tsjoengking verneemt het D.N.B.: Naar aanleiding van het openstellen van den weg door Birma heeft de plaatsvervangende mi nister voor verkeer der regeering Tsjang Kai Sjek, Peng Hsoen Pei, verklaard dat voor het beschermen van dezen weg door Birma tegen Japansche bomaanvallen door de regeering van Tsjang Kai Sjek voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Langs den weg liggen reservemateriaal voor het bouwen van bruggen en ijzeren bal ken. Voor geval van nood is langs dezen weg luchtdoelgeschut opgesteld. Het ministerie van verkeer heeft gelden ter beschikking gesteld voor het verhoogen der vervoersmogelijkheden. Tegenwoordig is de weg in alle jaargetijden ook in den regentijd voor dubbel verkeer te ge bruiken. Een vrachtauto doet gemiddeld over den af stand van 1146 kilometer, van L&sjio naar Koenming, vijf a zes dagen. OOK VAN HONGKONG UIT WEER VERVOER NAAR TSJOENKING MOGELIJK. Volgens een officieele mededeeling van de re geering te Hongkong aldus verneemt het D.N.B. voorts zal de drie maanden gele den, tegelijk met het sluiten van den weg door Birma met Japan aangegane verplichtingi om het geheele goederenvervoer met China te staken, worden opgeheven. De gouverneur van Hongkong verklaarde naar aanleiding hiervan dat het uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal zooals wapens en munitie, dat begin 1939 werd uitgevaardigd, echter van kracht blijft. HEEMSKERK Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Catharina, d. v. Joh. C. Denne- man en Geertr. de Wildt. Overleden: Rutg. Mientjes, 58 jaren, echtg. van I. M. van Hoften. P. Stammes, echtg. van Joh. A. Storm 78 jaren. J. Jac. P. Castricum 17 maanden. Joh. Beentjes, echge. van S. J. Rumping 41 jaren. Gehuwd: Nic. de Ruijter 23 j. en Marg. van Roon 22 j. alhier; Hendr. van Heulen 26 j. te Beverwijk en El. van der Kolk 30 j., alhier. Fr. Ph. Meijer 28 j., alhier en E. Neeter 23 j. te Vel sen. IDENTITEITSBEWIJZEN. Door de politie zijn eenige processen-verbaal opgemaakt tegen personen die zich niet konden legi- timeeren. Men denke er dus goed om het identi teitsbewijs bij zich te hebben. W.A.-MAN DER N.S.B. GESTRAFT. Voor den Utrechtschen kantonrechter heeft terecht gestaan de W.A.-man L., die op 29 September j.l. om kwart over zeven van het per ron der N.B.M. te Zeist met de tram naar Utrecht wilde vertrekken. Op weg naar die tram ontmoette hij een Amersfoortschen jongen van zestien jaar, die stond te wachten op de tram voor Amersfoort, Deze jongen nu werd plotse ling van het perron geslagen. De man, die dit gedaan had, bleek de W.A.-man der N.S.B. L. te zijn, gekleed in zwarte uniform. „Waarom doet u dat?" vroeg hem de onder stationchef van de N.B.M. Dan moet hij maar voor mij opzij gaan, zei verdachte. stationschef had bezwaar tegen dit optre den, doch de verdachte zei niet anders dan: „We zullen jullie wel leeren om voor ons op zij te gaan". Daar zijn we nog niet aan toe, zei toen de onder-stationschef en belde de politie op. De Kantonrechter veroordeelde den W.A.- man tot f 25 boete subs. 10 dagen en een voorw. gevangenisstraf van 6 dagen met een proeftijd van 2 jaar. (Het Volk). GEEN TOESLAGKAARTEN MEER VOOR KINDEREN BENEDEN 4 JAAR. Kinderen, die op 21 October a.s. nog geen viei jaar zijn, komen in aanmerking voor een hall broodbonboekje. Deze bepaling heeft ook voor de eerste distributieperiode van brood gegolden. Maar in deze eerste periode is op elk half broodbonboekje bovendien een kindertoeslagkaart versterkt, be staande uit zes bonnen voor één rantsoen rijst en zes bonnen voor één rantsoen havermout. Deze kindertoeslagkaart zal voor de tweede periode van brooddistributie niet worden afgpgeven. (Het Volk) SANTPOORT DE HEER J. JANSEN OVERLEDEN. Te Amsterdam is op 49-jarigen leeftijd over leden de heer J. Jansen, ambtenaar ter afdeeling bevolking te Amsterdam en oud-secretaris van de afdeeling Velse.n van den Vrijzinnig Democra- tischen Bond. De heer Jansen was vroeger te Santpoort woon achtig, doch hij vestigde zich om gezondheids redenen wederom te Amsterdam. De begrafenis heeft heden te Amsterdam op „Zorgvliet" plaats gehad. Van de afdeeling Velsen van den V.D.B. waren aanwezig de heeren F. W. Kerting (voorzitter), A. J. Allan (secretaris) en Anth. Peek (penningmeester). Vandaag gaat de zon onder 18,37 Zondag gaat de zon op8.14 Zondag gaat de zon onder18.35 Maandag gaat de zon op 8.14 Tusschen genoemde tijdstippen moet verduisterd worden. Maansopkomst 20.27. Ondergang 11.07 Schijngestalten der maan 24 Oct. L.K. 30 Oct. N.M. 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. Amerikaansche vliegtuigen voor China NEW-YORK, 18 October (D.N.B.) Uit Manilla wordt gemeld dat heden een Ame- rikaansch schip, welks naam niet ge noemd wordt, met 33 Amerikaansche vliegtuigen aan boord, de haven van Manilla binnenloopt. De vliegtuigen zouden via den weg door Birma naar China vervoerd worden. Het schip zou voorts twintig Ame rikaansche vliegtuigen, die sinds maanden in Manilla staan, aan boord nemen, en men neemt aan, dat ook deze toestellen voor China bestemd zijn. ONDERHANDELING OVER LEENINGEN. WASHINGTON, 18 October (D.N.B.) De directeur voor de federale leeningen, Jones, heeft medegedeeld dat hij op het oogenblik on derhandelt met den directeur der Bank van Chi na T. V. Soeng, over nieuwe Amerikaansche leeningen aan China. Jones zeide dat hij niet kon zeggen met hoeveel de nieuwe leeningen zullen uitgaan boven het reeds aan China ge leende bedrag van 85 millioen dollar. Het staat ook nog niet vast hoe China zal terug betalen. Ongetwijfeld zal de schuld gedeel telijk gedelgd worden door leveranties van voor den oorlog belangrijke metalen. Omtrent de manier, waarop China de Amerikaansche cre- dieten denkt te gebruiken verluidt niets. De eveneens aanwezige Chineesche bankdirecteur, Soeng, zeide echter dat China ervan overtuigd is belangrijke hoeveelheden goederen over den Birmaweg te kunnen invoeren. Nieuwe opperbevelhebber der Spaansche vloot. Admiraal Basterreche benoemd. Het D.N.B. meldt uit Madrid: De Spaansche ministerraad is Vrijdag bijeengeweest onder voorzitterschap van Franco. Besloten werd tot reorganisatie van de zones der luchtmacht. Tot opperbevelhebber der marine werd admiraal Basterreche benoemd. SUNER AANVAARDT ZIJN NIEUWE FUNCTIE. Serrano Suner, tot dusverre minister van binnenlandsche zaken, heeft gisterochtend zijn functie van minister van buitenlandsche Zaken aanvaard. Hij verklaarde zijn nieuwen arbeid te beginnen in denzelfden geest, die zijn vroe gere werk bezield heeft. Het is zijn doel Spanje te dienen in het besef dat de tegenwoordige toe stand voor Spanje zoowel als voor de geheele wereld kritiek is. Hij zeide niet bereid te zijn de verouderde methoden te volgen, welke steeds in het ministerie van buitenlandsche zaken toe gepast zijn. Hij hekelde in scherpe bewoor dingen de werkmethode, die tot dusverre door het departement gevolgd is. De Falanx moet gerespecteerd worden en de organisatie der Falanx in het departement van buitenlandsche zaken moet behandeld worden, zooals ze ver dient. Suner verklaarde voornemens te zijn te werken in den geest der Falanx. Eden naar Griekenland en Turkije? Londen laat een ernstige afkeuring aan het adres van Bulgarije hooren. ROME, 18 October. Volgens Stefani verluidt te Sofia dat de Britsche minister van oorlog, Eden, zich van Egypte naar Turkije en Griekenland zal begeven, om, na het mislukken der Britsche Balkanpo- litiek, een laatste poging te ondernemen nog iets te redden. Wat Bulgarije betreft, verneemt men dat Engeland door zijn vertegenwoordiger te Sofia, die zich naar Istanboel heeft begeven om een bespreking met zijn ambtgenoot in die stad te hebben, uiting heeft gegeven aan zijn ernstige afkeuring voor de houding der Bulgaarsche re geering jegens de spilmogendheden. Hij heeft de bedreiging geuit, dat daarmede rekening zal worden gehouden na de „uiteindelijke overwin ning van Engeland". In Bulgaarsche politieke kringen verklaart men, aldus Stefani verder, dat een land als Engeland niet behoeft te ver wachten, door dergelijke manoeuvres resultaten te bereiken (D.N.B.) Motorrijder bij botsing gedood. Duopassagier gewond. AMSTERDAM, 18 October. Vrijdagavond om streeks kwart over zes gebeurde op den hoek van den Amstelveenscheweg en den Zuidelijken Wandel weg een zeer ernstig verkeersongeluk, dat één doode en één zwaar gewonde heeft geëischt. Een motor rijder reed ter plaatse tegen een vrachtwagen op. De motorrijder sloeg tegen den wagen en was vrij wel op slag dood. Zijn duopassagier vloog over den wagen heen en kreeg zeer ernstige verwondingen o.a. een schedefractuur, een kaakfractuur en een linkerelleboogfractuur. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3