IJmuider Courant Broodprijs Oude materialen en afvalstoffen DE BOTERPRIJS VERHOOGD wordt hooger Kaasdistributie heden ingegaan. Houtvuur. Tot f 2.20 a t 2.30 per K.G. De verduistering Eén ons per persoon per week Bon 26 Alg. Distributie boekje JAARGANG NO. 299 flji* Court"1' Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V.. Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau UflUtJ"88' Courant: Kennemeriaan 42, Hmufden, pbW 1,1,(00° »)«r" 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, i voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH VELSEIN. IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dirertif: P W PEERF.ROOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 21 OCTOBER 1940 Abonnementen per week 0.12%, per maand 0.52%, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels O.tfO, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer B.1tL mogen niet vernietigd worden prAVENHAGE, 19 October. De secretaris- al waarnemend hoofd van het departement ^handel njj verheid en scheepvaart, maakt het JJaie békend: fin grond van een besluit, dat 19 October in wt Verordeningenblad is verschenen („oude terlaleii en afvalstoffenbesluit") is het ver- Men oude materialen en afvalstoffen te ver telleen, weg te werpen (waaronder is begrepen f (jndèn aschemmer werpen of aan den reini- eüigsdienst meegeven van bedoelde stoffen)dan Li op zoodanige wijze te bewaren, dat zij hun waarde als grondstof voor de industrie geheel J ten deele verliezen. finder „oude materialen en afvalstoffen" in den .n van genoemd besluit wordt verstaan: Alle geheel of ten deele uit metaal, papier, Jton linnen, katoen, jute, wol, zijde, kunstzijde 1 andere vezelstoffen, huiden, vellen, leer, glas, bber van elk soort, minerale, oliën, celluloid, torn, been, kurk, dierlijk haar, borstels of uit Lren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet overeenkomstig hun oorspronkelijke bestem- Jin» gebruikt worden; jj° Alle andere door den secretaris-generaal aan t« wijzen stoffen of voorwerpen. De genoemde voorschriften gelden voor alle af- rjlsiofi'en als bovenomschreven, welke uit de huis- touding, alsmede uit industrieele en andere be- cnrven 'en instellingen afkomstig zijn. Oude materialen en afvalstoffen in bovenbe dden zin moeten op de gebruikelijke wijze wor- iin afgeleverd aan den erkenden vakhandel, die Èsrvoor, naar gelang van de waarde, een zekere •feeding zal geven, voor wat betreft afvalstof- iaTafkomstig uit de huishouding, zal de vergoe- £ng in overeenstemming zijn met hetgeen tot nu joe gebruikelijk was. Ingeval geen handelaar te vinden is, dient men lkh°voor nadere aanwijzingen te wenden tot het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen. Paleisstraat 7, 's-Gravenhage. Het rijksbureau is op het oogenblik bezig een regeling te ontwerpen, «lke beoogt den geheelen handel in afvalstoffen cp nieuwe grondslagen te organiseeren. In het fader van deze aanstaande regeling zal ook voor een regelmatige inzameling der afvalstoffen worden jorggedragen. Zoodra de bedoelde regeling gereed is, zullen csdere bijzonderheden, alsmede de datum waarop rij zal ingaan, worden bekend gemaakt. Voor bijzondere gevallen kan de directeur van hel rijksbureau aan bedrijven of instellingen, voor een bepaalden termijn of tot wederopzegging toe, geheele of gedeeltelijke ontheffing van de voor schriften van het besluit verleenen. Verzoeken tot ontheffing moeten bij het rijksbureau worden in gediend. In verband met het bovenstaande wordt ons van bevoegde zijde de volgende toelichting gegeven: Zeer veel waardevol materiaal gaat nog dagelijks, verloren. Hoeveel wordt niet achteloos weggewor pen of vernietigd! In dezen tijd, nu de aanvoer van sndere landen nagenoeg geheel stil ligt, mag dit riet meer geschieden. Oude materialen en afval stoffen vormen een kostbare binnenlandsche grond stof, waarvan een stelselmatige inzameling door don handel ten behoeve van onze eigen Nederland- jche industrie een dringende noodzakelijkheid is geworden. Bovendien ontvangt men het oude pro duct in een nieuwen vorm terug. Iedere Neder lander dient èn uit nationaal belang èn uit eigen belang er toe mede te werken, dat ons land op deze wijze voor zijn grondstoffen minder afhankelijk van bet buitenland wordt. Ervaringen, die op dit gebied in andere landen zijn opgedaan, toonen aan, dat in eigen land in derdaad voor millioenen aan nuttige grondstoffen fan worden gewonnen, waarmede tevens aan vele Benschen werk en brood wordt verschaft. Een ieder fan en moet hier zijn bijdrage leveren voor het gfineenscha^elijk doel. In geen geval mag in dezen tijd nog iets verloren gaan. Daarom is het begrijpelijk, dat vernietiging van oude materialen en afvalstoffen thans strafbaar is gesteld en wel met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Besparing op materiaal voor de bouwnijverheid. 's GRAVENHAGE, 19 October (A.N.P.) De ïlgemeen gemachtigde voor den wederopbouw heeft can alle gemeentebesturen een circulaire gezonden, welke bestemd is voor de gemeentelijke diensten van bouw- en woningtoezicht en waarin hij o.m. kat volgende mededeelt: De in den laatsten tijd steeds ongunstiger wor dende voorraadspositie van hout (vooral van hei palen en van gezaagd naaldhout), benevens die vata ijzer- en staalproducten, verplicht den algemeen ge1- öachtigde de noodzakelijkheid van een uiterst zuinig gebruik van deze materialen voor de bouw-\ bijverheid nog eens met klem onder de aandacht de gemeentelijke diensten van bouw- en wo ningtoezicht te brengen. Bij de behandeling van de formulieren voor het aanvragen van goedkeuring voor de uitvoering van bouwwerken is gebleken dat door particulieren zoo- wel door overheidsinstanties, veelal nog te weinig rekening wordt gehouden met de voorgeschreven ^maatregelen ter besparing op bouwmaterialen" Teneinde vertraging in de behandeling der aan jagen vooveel mogelijk te voorkomen, verzoekt de algemeen gemachtigde den gemeentelijken diensten an bouw- en woningtoezicht derhalve dringend de deze diensten ingeleverde, meergenoemde formu- jen °°k te controleeren op materialenverbruik. Voorts deelt de algemeen gemachtigde mede dat J °or tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten ^es^etre^ende gemeentebesturen in over- (*oen geven, het gemis van genoemde t?Wk 'n voorkomende gevallen als overmacht nine t °UWen en derhalve toch een bouwvergun- vrae ver^eenen, indien thans reeds bouwaan- J? aanhangig zijn gemaakt. Waar zoodanige zoude23^1'3^1211 nog aanhangig zijn gemaakt, we d gemeentebesturen nu reeds de bouw- e^1!\§en in overeenstemming kunnen bren- w=n h feitelijken toestand en het bezigen teliikf v!arsche materialen niet meër in de gemeen- w verordeningen dwingend voorschrij- Er wordt veel over hout gesproken, In dezen voor-den-winter tijd, De soort van hout die men kan stoken, Niet die, waarop men noode bijt. Men gaat op eigen houtje r.euzen. Naar brandstof die men noodig heeft. En dan bepaalt men vlug z'n keuze Op hout, dat vlotte warmte geeft. Dat hout, daar gaat men dan op hakken, Niet uit een sympathie gemis, Maar omdat het dan meer gemakke lijk in den haard te stoken is. Je moet ook aan dit werk eerst wennen, Dat zich in spit te dikwijls wraakt, De houtsnijkunst moet je ook kennen, Voor je een goede houtsnêe maakt. Je leert niet zoo maar nieuwe vakken En daarom, ook al klinkt het sterk, Van hak op tak een tak ophakken, Is ook niet daadlijk ieders werk. Je kunt misschien nog gauwer slagen Als je het hakken maar vermijdt En, voor de keus gesteld, aan zagen Je houterige krachten wijdt. Enfin, ik wensch u sterke armen Voor 't zaag geduw of bijl gezwaai, Die arbeid zal u nu reeds warmen, Hoe taai het hout zij, houdt u taai. P. GASUS. Prijs van broodbloem en broodmeel verhoogd De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend: Zooals bekend is en ook reeds bij een vorige ge legenheid werd mededegedeeld, heeft de overheid er sinds het uitbreken van den oorlog in Augustus 1939 steeds naar gestreefd door haar prijzenpoli tiek een stijging van de prijzen voor de eerste levensbehoeften zoobeel mogelijk te voorkomen. Daar echter de richtprijzen voor den oogst 1940 over de geheele linie zijn verhoogd, moet thans worden overgegaan tot een prijs verhooging van tarwe en rogge, welke producten de grondstoffen zijn voor de broodbereiding. Aangezien intusschen ook de bakkerijkosten door de oorlogsomstandigheden aanmerkelijk zijn geste gen en ook deze kosten uiteindelijk in den brood prijs moeten worden verdisconteerd, heeft de over heid besloten niet de geheele richtprijsverhooging bij de prijsbepaling van bloem en meel in rekening te brengen, teneinde de noodzakelijke prijsstijging van het brood zoo kléin mogelijk te doen zijn. Een en ander heeft geleid tot de vaststelling van de volgende prijzen met ingang van 21 October 1940, alles onder de gebruikelijke verkoopsvoor- waarden. Tarwebloem f 16,20 per 100 k.g. Tarwmeel f 14,05 per 100 k.g.; Roggebloem f 16,20 per 100 k.g. Op grond van het bovenstaande moet worden verwacht, dat de broodprijsstijging als gevolg van de vermelde factoren tot 1 cent per brood van 800 gram beperkt zal blijven. Het droge stofgehalte van bruinbrood tarwebrood) zal bovendien worden gelijk gemaakt aan dat van wittebrood, zoodat per eenheid meer meel in dat brood moet worden verwerkt dan tot nu toe. Tengevolge hiervan kan de prijs voor dat brood maximaal één cent meer stijgen, zulks echter met dien verstande, dat bruinbrood in geen geval duurder mag worden dan witte brood. De overheid zal er evenwel door het geven van restituties voor zorgdragen, dat voor zuiver roggebrood de oude prijs kan worden ge handhaafd. In het algemeen zal deze prijs verhooging ook niet van invloed zijn op den prijs van overige bakkerij artikelen (gebak e. d.) Voorts is reeds verboden volle melk of volle melkpoeder in brood te verwerken. Wel zal ge oorloofd blijven de verwerking van magere melk poeder of ondermelk. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat het gebruikelijke merk „M. B." in het melkbrood niet meer beteekent, dat zulk een brood met volle melk of volle melkpoeder gebakken is, terwijl voorts de prijs voor water brood moet worden berekend. Als gevolg van een en ander zullen zij, die tot nog toe gewend waren melkbrood te gebruiken, van de prijs verhooging weinig bemerken, integendeel zullen zij in het algemeen voor het brood minder behoeven te besteden dan voorheen. De aandacht van bereiders van roggebloem wordt gevestigd op een enkele nadere bijzonder heid, welke voorkomt in een officieele publicatie. Ook een regeling voor andere zuivelproducten Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van 21 October een prijsregeling voor alle zuivelproducten is getroffen. Bij deze prijsregeling is uitgegaan van de ge dachte, dat het redelijk is, dat de veehouder een loonenden prijs voor zijn producten ontvangt en dat het eveneens redelijk is, dat de consument deze prijs betaalt. Als een voor den veehouder loonende winterprijs van de boter wordt onder de huidige omstandigheden beschouwd een prijs voor de fa- brieksboter van f 1.95 per K.G. voor de zgn. boeren- boter is dit een prijs van f 1.75 per K.G. Daar de zomerboterprijs ten hoogste f 1.58 per K.G. bedroeg, toont de thans vastgestelde winterboterprijs der halve een stijging, welke haar rechtvaardiging vindt in de bijzonder moeilijke omstandigheden, waarin het veehouderijbedrijf reeds sinds gex-uimen tijd verkeert. Met den hier vóór genoemden boterpi-ijs als uitgangspunt zijn behalve voor de boter ook voor andere producten maximumproducentenprijzen vastgesteld. Voor de volvette boerenkaas bedraagt deze f 0.83 per K.G. en voor de 40+ N.H. fabrieks- kaas 70.5 cent per K.G. voor de overige 40+ kaas 67.y2 cent per K.G. en voor de 20 kaas 44 cent per K.G. netto. Voorts is bepaald, dat voor onder- melk, welke door de fabrieken wordt afgeleverd, niet meer betaald of verrekend mag worden dan 1.25 cent per Liter. Gelijk uit het bovenstaande volgt, brengt de verhooging van de producentenprijzen tevens een verhoo.ging mede van de prijzen, die de consument betaalt. Gedurende de laatste weken bedroeg de consumentenprijs voor boter maxi maal f 1.85 per K.G. Deze maximumprijzen zijn thans voor de verschillende soorten boter verschillend vastgesteld, doch zij bewegen zich voor fabrieksboter tusschen f 2.20 per K.G. Ook voor de detailprijzen van kaas zijn richtlijnen vastgesteld. In verband met de verhooging van boter- en kaasprijzen wordt een heffing gelegd op de op 20 October 1940 te middernacht aanwezige voorraden boter en kaas. Onder deze voorraden vallen niet voor raden boter beneden 250 K.G. en voorraden kaas beneden de 500 K.G. Voor verdere bijzonderheden omtrent de vast gestelde prijsregeling en de heffing op voorraden moge worden verwezen naar de officieele publicatie welke dezer dagen in de dagbladen zal worden op genomen. Russisch protest te Londen. Tegen vasthouden van Estlandsche en Letlandsche schepen. LONDEN 19 October. Tijdens een langdurig onderhoud, dat de Russische ambassadeur Maisky Donderdag op het Foreign Office met Lord Halifax heeft gevoerd, heeft de Russische diplomaat ener giek geprotesteei-d tegen het requireeren van minstens tien Estlandsche en Letlandsche schepen, die volgens de Russische opvatting aan Rusland toebehooren. Naar gemeld wordt zou Halifax hier op geantwooi'd hebben dat de requisitie nog geen beslissing over het bezit der schepen beteekent, daar dit nog een omstreden kwestie vormt. Nadat Engeland het beschikkingsrecht der Bal- tische banken op de vier millioen pond aan goud, dat in Engeland is, heeft geblokkeerd, en nu ook de Baltische schepen heeft gerequireei-d, neemt men aan dat de Engelsch-Russische betrekkingen nog meer gespannen geworden zijn. Neutrale diplo maten waren Vrijdag van meening dat Engeland Rusland volkomen als verlies geboekt heeft. (United Press). ZONSONDERGANG18.5S ZONSOPGANG 8.17 Tusschen deze beide tijdstippen moet worden verduisterd. Maansopkomst 21.5G. Ondergang 12.58 Schijngestalten der maan 24 Oct. L.K. 30 Oct. N.M. 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. Het A. N. P. meldt: De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt mede dat heden een aanvang is gemaakt met de distributie van kaas. Onder kaas worden verstaan alle soorten binnen- en buitenlandsche kaas, ook smeerkaas, echter met uitzondering van de z.g. kwark. Gedurende de eerste distributieperiode, welke zal loopen van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft bon no. 26 van het algemeen distributiebonboekje recht op het koo- pen van één ons kaas. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat deze bon ook gedurende de daarop volgende week dus van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 November a.s. geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatst bedoelde week een nieuwe bon zal worden aan gewezen, welke eveneens recht zal geven op het koopen van één ons kaas. Kleine gezinnen welke anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen kunnen door eerst de tweede week hun bonnen in te leveren, op deze wijze toch een stukje kaas koopen. Zij, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra kaasrantsoen, kunnen bij de distri butiediensten op gecontroleerd medisch attest losse bonnen verkrijgen. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch, zal men in hotels, cafés, restaiirants en dergelijke slechts kaas bij de maaltijden verstrekt kunnen -r mUrntiitittiiif i wé t< EEN MOEILIJKE KLIMPARTIJ. De schoorsteenveger, die in deze dagen druk werk heeft, moet een behendig klauteraar zijn om de plaats te bereiken, waar hij zijn laak moet vervullen. .(Foto Pax Holland.). krijgen, indien men een bon inlevert. Hiertoe zijn aparte wisselbonnen gecreëerd, te weten de met „kaas een kwart rantsoen" gemerkte bonnen, welke worden teruggegeven, indien men minder dan één óns kaas tegelijk verbruikt. Evenals de wisselbon nen voor brood en vleesch zijn de wisselbonnen voor kaas niet geldig voor het koopen van kaas bij den winkelier. Hiervoor kunnen slechts de bonnen van het algemeen distributiebonboekje worden bruikt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat met het inwerking treden van de distributie het voorschrift dat niet meer dan één pond kaas tegelijk aan het publiek mag worden afgeleverd komt te vervallen. Indien een consument meer dan vijf bonnen tege lijk inlevert, mag derhalve de daarmee overeenko mende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, al is deze grooter dan een pond. Aan de kaasverwerkende industrie zullen zoo noodig door de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. zuivel 's Gravenhage, toewijzingen worden ver strekt. Belanghebbenden dienen zich derhalve tot genoemde centrale te wenden. De door de zuivelcentrale aan ziekenhuizen, sana toria, etc. verstrekte vergunning om kaas op basis van hun normale verbruik van het vorige jaar aan te koopen, komen uiteraard te vervallen. Voor deze inrichtingen is thans een regeling getroffen, waar van de uitvoering bij de plaatselijke distributie diensten ressorteert. De directies van ziekenhuizen, sanatoria e.d. dienen zich derhalve tot genoemde diensten te wenden. Natuurlijk komen voorts tengevolge van het bo venstaande ook de door de zuivelcentrale aan res taurants e. d. verleende vergunningen te vervallen. In verband met het feit, dat buitenlandsche kaas, alsmede Limburgsche, Hervésche, geiten- en scha penkaas onder de distributieregeling vallen, dienen importeurs van kaas en producenten en handela ren in bovengenoemde soorten kaas zich tot de Ne derlandsche zuivelcentrale om nadere inlichtingen te wenden. In een in de advertentiekolommen opgenomen of ficieele publicatie zijn de regelingen voor grossiers en winkeliers vermeld. EEN JEUGDIG MENSCHENREDSTER. De 11-jarige Mia Verhey te Maastricht redde op 11 Juli j.l. met gevaar voor eigen leven een 10- jarig jongetje, dat in de Maas was gevallen. Als belooning is haar thans namens het Carnegie- Heldenfonds een zilveren hanger met inscriptie geschonken. (Foto Het Zuiden.) BEVERWIJK Volksonderwijs stelt 25.— beschik baar voor de getroffen burgerij. En 100.— voor het Kleeding- en Schoeiselfonds. De Vereeniging „Volksonderwijs", afdeeling Beverwijk, hield Zaterdagmiddag een leden vergadering in het Witte Kruisgebouw. De voorzitter, de heer A. J. v. d. Oort memoreerde de gebeurtenissen der laatste maanden. „Wij hebben van het hoofdbestuur een aanmoediging gekregen, zoo mogelijk op denzelfden voet door te gaan en wij zullen trachten hieraan ge volg te geven." Vervolgens deelde de heer v. d. Oort mede, dat de Ulo-school die al geruimen tijd met plaatsgebrek te kampen had, is over geplaatst naar de voormalige R.K. Tuinbouw- winterschool. Het leerlingenaantal van deze school gaat sterk vooruit, zoodat zeer binnen kort een vijfde leerkracht zal kunnen worden aangesteld. Ook deelde de heer v. d. Oort nog mede, dat het bedanken van leden naar om standigheden is meegevallen. Besloten werd, aan het suppletiefonds van het Schippersfonds, dat zich ten doel stelt schipperskinderen in staat te stellen geregeld het onderwijs te volgen, een bedrag van f 10 af te dragen. Daar de vergadering van meening was, dat onder de gegeven omstandigheden het kleeding- en schoeiselfonds niet veel zou kun nen opbrengen, werd besloten een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen, waarvoor dan het noodige kan worden aangeschaft. Hierna volgden besprekingen van een voor stel, in te dienen op de algemeene vergadering, die Zaterdag 2 November te Utrecht zal worden gehouden, de minimumcontributie van de afdee- lingen met een bedrag van vijftien cent per jaar per lid te verhoogen,, teneinde het Fonds van Steun, dat tot doel heeft, noodlijdende scholen te ondersteunen, een vast inkomen te verzekeren. Nadat de beschrijvingsbrief was voorgelezen werd de voorzitter tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering gekozen. Als plaatsver vanger werd aangewezen de heer Ewouds. Als nog werd besloten, een bedrag van f 25 be schikbaar te stellen voor de slachtoffers van den bominslag in de Dierluststraat. Arrestaties in Roemenië. Uit Boekarest verneemt het D. N. B.. Op grond van de resultaten van het tot dusver in gestelde onderzoek hebben de speciale commis sies van onderzoek van het hof van cassatie en van het ministerie van justitie de arrestatie ge last van een aantal hoogwaardigheidsbeklee- ders van het regime van ex-koning Carol. Het betreft hier den vroegeren minister voor de open bare veiligheid en commissaris van politie te Boekarest, generaal Marinescu, den vroegeren commandant van de gendarmerie, generaal Bengluia kolonel Zeciu, den kolonel' Macovearu en den majoor der gendarmerie Dinulesca. Hun wordt ten laste gelegd verantwoordelijk te zijn voor den moord op Codreanu en zijn aan hangers. De beide laatstgenoemde officieren der gendarmerie hebben persoonlijk den moord op Codreanu en zijn légionnairs geleid. Om de zelfde redenen is een aanklacht ingedind te gen den vroegeren minister Urdarianu en den gewezen inspecteur van politie Parisianu. Nu Urdarianu, te zamen met ex-koning Carol naar Spanje is vertrokken, en de inspecteur van politie Parisianu nog bijtijds naar Joego slavië is gevlucht, heeft het ministerie van justi tie opdracht gekregen om via 't ministerie v. bui tenlandsche zaken aan de Spaansche resp. Joe goslavische regeering hun uitlevering te verzoe ken. IJMUIDEN Tegemoetkoming jegens huurders van visclipakhuizen. Huurcontracten kunnen worden opgezegd. Eenigen tijd geleden heeft het bestuur van de IJmuider Vischhandel Vereeniging zich tot den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Financiën gewend met het verzoek, den huurders van vischpakhuizen in den Rijksvischafslag geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen van huur of erfpacht voor pakhuizen of kantoorruimten. Het bestuur der vereeniging heeft dezer da gen bericht ontvangen, dat tot nader order huurcontracten, in afwijking van hetgeen is overeen gekomen, door de huurders met een ter mijn van een maand kunnen worden op gezegd. Slechts in bijzondere gevallen kan uit stel van betaling worden verleend, nl. wanneer de huurders kunnen aantoonen, dat zij tot tij dige betaling niet in staat zijn. Het uitstel wordt voor hoogstens zes maanden verleend, zonder verhooging of rentevergoeding. Voor het erfpachtsrecht kan in zeer bijzon dere gevallen voor één of voor enkele jaren ver mindering van den canon worden verleend, nl. indien de erfpachter bepaald onvermogend is om den canon ten volle te betalen en ge vreesd moet worden, dat door volledige beta ling het bedrijf van den erpachter te gronde wordt gericht. Van betaling kan op schriftelijk verzoek eenigen tijd uitstel worden verleend, indien aangetoond kan worden, dat zulks tij delijk niet mogelijk is. Desnoods kan het uit stel renteloos worden verleend. Per circulaire heeft het bestuur van de ver eeniging den leden van het een en ander mede- deeling gedaan. Voor een groot aantal vischhandelaren, die zonder dat zij van hun pakhuis gebruik maak ten, daarvoor steeds de huur moesten blijven betalen en die thans dus de huur kunnen opzeggen is, wat door hun vereeniging voor hen bereikt is, van groot belang. Ongetwijfeld zullen velen van deze tegemoetkoming gebruik maken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1