K. Z- 0. S. bestaat tien jaar. i„ereeniging met fraaien staat van dienst. «.«teliifce adviseur van de R.K. Too- ccdff;; jcunst zij ons streven" schreef 'toen hij enkele jaren geleden in ^Vvan deze vereeniging vermeldde: Inrichting af heeft K.Z.O.S. getracht c °P:'iae bij haar leden steeds hooger op zij slaagde in die poging wonder- bunnen volkomen onderschrij- 3 ipn Dater Gratianus destijds zeide y v i /-\ c? j. Sen®1?!*' getracht van K.Z.O.S. heeft steeds het ideaal, dat in dezen naam É1 te benaderen. 'repertoire, dat de nu jubileerende :":r in de afgeloopen tien jaren reeds 'JL noemen we een aantal werken: 'De nalatenschap. De distel, Haar poiiy Perkins, De privé-verpleegster, Stegenwil en dank' Drie wi^ze gekken deze meer „gewone" nummers prtoire eener dilettantentooneelver- vfiiikt het dat K.Z.O.S. nog meer in °;n tót uitvoering bracht. Aan haar ini- npreie aan haar lust voor de nieuwere Toneelschrijfkunst danken wij in lde kennismaking met den auteur l?Sen Coolen toovert den bezoekers van van een zijner werken als het hoe het Brabantsohe boerenvolk leeft •'K zwoegt, hoe gehecht het is aan zijn !wn bovenal aan zijn geloof. feit dat K.Z.O.S. de uitvoering van durfde maakt een jubileum ebbers van het dilettanten- kwaardig. Met groote waar- dan terug aan werken als ^ïrken aan durfde maakt een jubileum ïrinK liefhebbers van het dilettanten- ^Ihbel gedenkwaardig. Met groote waar in ken wii dan terug aan werken al; Jaargetijden", „De Vreemdeling" 'in Kinderen van ons volk". ^vpraorgde opvoeringen zagen wij even ts 'Amor in de pastorie" of „Bij Heer en De Rare" beide van Jac. Ballings en J1T werk van Cor Hermus „Een moeder". jTmaam aandeel in het bereikte succes ,,ee k Z O S.-leden, die beiden regisseurs- ven bleken te bezitten, n.l de heeren J. «renH C van Kuijeren. Eerstgenoemde 'Z.. wij meenen steeds de regie gevoerd bij «winden van werken van Coolen en zijn iSrde kunst en zijn doorzettingsvermogen 5 K.Z.O.S. op een hooger plan weten te ?hileerende schare dames en heeren heeft /kloopen 10 jaren zeker getoond iets te durven aanpakken. Een proficiat et s annos zij K.Z.O.S. van deze plaats van utfgewenscht. Dc -dijk mocht de gedenkwaardige dag van vede lustrumfeest (14 October) niet in -corbijgaan. Een feestcomité, bestaande uit «•en M E. Osendarp, J. van Leeuwen en C.'i (ja(j zich geconstitueerd en de voorberei- paaatregelen voor de receptie en wat dies jj'l getroffen. Zondagmiddag recipieerde jn het Patronaatsgebouw, waar velen eig waren om van hun medeleven met te doen blijken. Taren afgevaardigden van den R.K. Volks- iUmuiden-Oost, St. Josephsgezellen Vereeni- Uniuiden H, Stille Omgang Bevewijk, Stille üi? iJmuiden-Oost, Speeltuinvereniging R.K. Sportvereeniging O.I.V., R.K. ge- inter Nos, de Graal, enz. Idftëiijke gelukwensohen waren ingekomen Pater Theodorus en Pater Frumentius (oud- #e adviseurs. ordien was er een Hoogmis opgedragen, Ta een gemeenschappelijk ontbijt gevolgd Pater Majella, de geestelijke adviseur, hield óij een tafelrede, waarin hij de beste wen- :ioor K.Z.O.S. uitsprak en met groote waar- ij gewaagde van datgene wat het ensemble het cultureele leven van IJmuiden-Oost ge- •heeft. Hij wenschte het een mooie toekomst. roorzitter van het feestcomité, de heer M. Warp, schetste in zijn openingsrede de Rieden waarvoor de vereeniging zich in :ltjd geplaatst ziet. Hij beloofde K.Z.O.S. den atigen steun van allen, die in het werk van asemble belang stellen. iter C. G. van Baar huldigde namens de Omgang te Beverwijk de jubilaresse met - iraaie collectie bloemstukken bewees hoe «ganisaties dezen dag met K.Z.O.S. mee s vieren. ufgevaardigde van O.I.V. en Vrij en Blij, de rP. Strijbos, en de heer J. van Leeuwen na- te R.K.' gemengd koor Inter Nos, spraken raugde uit over dezen jubileumsdag en jfendat K.Z.O.S. in de toekomst haar devies ïjten volgen. De heer van Leeuwen wees er een prachtig resultaat K.Z.O.S. in de Kopen jaren heeft weten te bereiken. Vouksbond IJmuiden-Oost was ver- aoordigd door den heer A. W. J. Merten, felicitaties deed toekomen, de Stille Om- ilfmuiden-Oost door den heer N. v. Kaam. de Graal feliciteerde mej. Jo van ran net feestende bestuur, zoodat terecht de -te van de vereeniging, de heer J. v. d. tenet groote dankbaarheid gewagen mocht appreciatie, welke K.Z.O.S. bleek te hebben 'teen, Daar getuigde ook de geschonken ienschat van. ;;ter J. Olsthoorn las als secretaris de vele ®aen schriftelijke gelukwenschen voor, w.o. te dc RX. Tooneelvereeniging Kunstkring te wtn-West. De feestmiddag. de Vos en het ensemble Jan Nibbering, die een cabaretprogramma opvoerden, dat groote instem ming mocht oogsten. Vol moed heeft K.Z.O.S. den weg naar het derde lustrum ingeslagen. Een uitvoering op een Zon dagmiddag is op komst. Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 21 October 1940. Deensche consignatievisch. Zetschol f51—49. Kleine schol f 4526. Schar f 29—24. Bot f 24.50—18. Middelschelvisch f 4645. Kleinmiddel schelvisch f 4238. Kleine schelvisch f 3521. Kabeljauw f 3120. Groote gul f 2624. Kleine gul f 20—17.50. Groote wijting f 25. Kleine wijting f 107. Alles per 50 k.g. Zoetwatervisch: Snoek 42 cent. Snoekbaars 6663 cent. Blei 22 cent. Baars 26 cent. Alles per k.g. NAT. CHR. GEHEELONTH. VEREENIGING. De af deeling der Nat. Chr. Geheelonth. Veree niging houdt Dinsdagavond kwart over zeven een vergadering in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Diverse zaken betreffende de propaganda zullen worden besproken; de se cretaris zal een onderwerp inleiden. Nat. Chr. Werkmansbond. In het Hervormd Vereenigingsgebouw werd de jaarvergadering van den Nat. Chr. Werkmansbond gehouden. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, den heer T. Walthuis. Vastgesteld werd dat dit jaar, door om standigheden, de bestuursleden die aan de beurt van aftreding waren aan het bewind zouden blijven. De commissie van het fonds „Hulp in nood" is met een lid uitgebreid. Hiertoe is benoemd de heer H. Schouten. De verslagen van den secretaris en den penningmeester luidden gunstig. Niettegenstaande den minder gunstigen tijd ontwikkelt de Nat. Chr. Werkmansbond zich in goede richting; er heerscht een goede geest. De bondspropagandist de beer J. Strating beschouwde den bond als een groot ge zin. Als iemand in het gezin verjaart, dan ver heugen zich daar allen over en tracht men, indien mogelijk, bij den jarige aanwezig te zijn. De heer Strating wees op de onzekerheid van de toekomst en op de moeilijke tijden, die zijn doorgemaakt. Het leven is vol tragisch gebeuren en vragen. Is er dan voor dit alles geen uitkomst te vinden? vroeg spreker. „Is er op alles geen antwoord? De Christen heeft dit alles wèl; die vindt voor alles de oplos ing in Christus. Vervolgens was het woord aan ds. C. F. Callen- bach, die een referaat hield over „Ons kerkelijk onderricht'.. Na deze ernstige voordracht werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. SANTPOORT was de Patronaatszaal goed bezet; •«tuur en de werkende kring, gezeten op het t1 wttiddan van een schat van bloemen, toegesproken door den voorzitter van het ■t waarop de oud-voorzitter de heer H. C. T7^ren een herdenkingsrede uitsprak. <-'f- C, VrijhoefZwanenburg en de heer J, w zijn de vereeniging steeds trouw geble te momenten uit het vereenigingsleven tó'Spr' en hieruit bleek, met hoeveel ®6ii voor vereeniging gewerkt heb- Teea kostbaar bezit voor K.Z.O.S. is zulk een medewerking die niet on- teiK zichtbaar is, maar wel merkbaar wan- .een,s stilgestaan wordt op den weg. Uit -■ Qetikmgsrede van den heer van Kuijeren 52 eens te meer. W B' 0sendarp schetste daarop de ups g ter, ,va^ het vaandelcomité, dat zich ten had de jubileerende vereeniging een v,'.n n te bieden. Dit vaandel is door plaats- v,"^worpen en eigenhadig vervaardigd, t ««top onthulde daarop dit fraaie liet aan het bestuur over. De ver- erJa "Is' ciames Versteeg en van der Kolk- =:™ock,:en oon bloemenhulde in ontvangst g;«aals mevr. Osendarp. wijdde het vaandel en sprak over den steun der donateurs, bw T,fler bestuursleden en der geestelijke d?r hoogste cultuuruitingen van öh-tH ijeas geweest de tooneelspelkunst. rSü3t 'va« ween v°ik is op hoe hooger peil tïw.'h tooneelspel is. Spr. -vroeg den - nun steun aan ^K.Z.O.S. te blijven „Zanglust" voert „De Stalboef" niet op. Nieuwe plannen. Op de laatst gehouden repetitie van het man nenkoor „Zanglust" heeft het bestuur de plannen besproken, aan de vele moeilijkheden, waarmede het vereenigingsleven te kampen heeft, het hoofd te bieden. Overwogen is in de maanden November, December en Januari de repetities te houden van 7 tot 9 uur. Een programma werd samengesteld voor het concert, dat de mandolineclub vermoe delijk zal geven in November en waaraan het koor medewerking verleent. Tevens werd een voorloopig programma samengesteld voor den Kerstzang in het Roode Kruisziekenhuis. Daar het door de huidige omstandigheden niet mogelijk en ook niet verantwoord is, is in ver band met de groote kosten dit jaar van de opvoe ring van „De Stalboef" afgezien. Het bestuur heeft nu het plan opgevat om in Februari 1941 een spe ciaal concert te geven met uitsluitend Holland sche werken o.a. „Ons Hollandsch", „Een stem aan het strand" en „De Stalboef". Bovendien zal „Zanglust" het initiatief nemen voor een gecombineerd concert in Maa,rt of April met koren uit Beverwijk. Heemskerk en Haarlem, welke onder leiding staan van den heer H. van Dijk. Het blijkt dus, dat Zanglust" ondanks de moei lijke omstandigheden haar werk tracht voort te zetten De melkprijs verhoogd. Naar wij vernemen is met ingang van vandaag de melkprijs verhoogd van 14 tot 16 cent per liter. SANTPOORT—ONZE GEZELLEN. (3—2) Deze wedstrijd was een plaatselijke ontmoeting tusschen oude rivalen, waarin echter over het ge heel weinig strijdlust werd getoond. Aanvankelijk was O.G. het meest in den aanval, doch gebrek aan een schutter, gevoegd bij het in goeden vorm zijn van doelman Nijssen houdt de score blank. Vrij onverwacht nam Santpoort door Oosterholt de leiding. Rust 10. Na de hervatting bracht Bakkum spoedig den stand op 20. Dit was O.G. te erg. Verwoed kwam dit elftal opzetten en Bouwma en Van Schie brachten den stand op 2—2. Een pittige strijd om de leiding ontspon zich nu. Vlug ging het spel op en neer. Toen Bakkum even werd vrijgelaten, wist hij onhoudbaar te scoren (3—2). O.G. gaf zich nog niet gewonnen, doch in het Santpoort-doelgebied bleef de verdediging de baas. Kort voor 't einde stopt de doelman van O.G. nog een geweldig schot van Oosterholt. Het einde kwam met 32. LEDENVERGADERING SANTPOORTS BLOEI. In het Stationskoffiehuis aan den Bloemendaal- schestraatweg te Santpoort-St. hield de vereeniging Santpoort's Bloei Zaterdagmiddag haar najaars vergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. van Beem, worden van dank tot de leden voor den door hen betoonden trouw. Hierdoor is het ledental gelijk gebleven. Juist in dezen tijd, aldus spr., is dit zoo noodig, want juist nu zal de vereeniging een goede schakel kunnen zijn tusschen het gemeentebestuur en de inwoners. Er is geen enkele reden om bij de pakken te gaan neerzitten. Het bestuur doet dit dan ook niet, integendeel; het zal voortgaan met het op de best mogelijke wijze behartigen van de belangen van Santpoort en zijn inwoners. Na het lezen der notulen van de jaarvergadering deed de heer Van Beem verschillende mededeelingen. Over het werk, verricht voor den zieken en ge wonden soldaat, waarvoor door de vereeniging geldeijke steun zou worden verleend, zei spr., dat in de gemeente oorspronkelijk een 14-tal gewonden in een ziekenhuis werden verpleegd. Een dames comité hielp hen bij het verzorgen van hun cor respondentie, verstrekte versnaperingen enz. Na p.l.m. 3 weken verlieten de gewonden de gemeente echter. Toen werd een beroep op de inwoners ge daan om herstelde gewonde soldaten voor eenigen tijd in huis op te nemen. Spontaan werden hiervoor vele adressen opgegeven. In tusschen werd echter het kasteel „Kareol" te Aerdenhout voor hetzelfde doel beschikbaar gesteld. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis deed hierop weten, dat het initiatief op hoogen prijs werd gesteld, doch dat er thans geen gebruik van behoefde te worden gemaakt. Er zal intusschen voor worden gezorgd, dat de door Santp. Bloei beschikbaar gestelde gelden als nog aan bedoelde soldaten ten goede zullen komen. Wat het voor den wederopbouw beschikbaar ge stelde geld betreft, zeide spr., dat het bestuur nog even zal afwachten, hoe dit op de beste wijze zal kunnen worden besteed. Over het muziekpaviljoen in het Burg. Rijkens- park sprekende zeide de heer Van Beem o.m., dat de hieraan noodzakelijk te achten herstellingen door de gemeente zullen worden verzorgd. Zoo noo dig zal de vereeniging hierbij financieelen steun verleenen. Indien voldoende hout beschikbaar is, zal ook het aantal zitplaatsen worden uitgebreid. Door het plaatselijke fanfarecorps „Wilhelmina" is gevraagd, om op Zondag in het paviljoen eenige concerten te mogen geven. De burgemeester, hoe wel geen principieele bezwaren hebbende, achtte deze concei'ten in de huidige tijdsomstandigheden minder gewenscht. Tot de Spoorwegen is het ver zoek gericht om aan den Middenduinerweg een halte te vestigen. Antwoord hierop is echter nog niet ontvangen. Over het werk der vereeniging in den afgeloopen zomer sprekende, wees spreker o.m. op de goedgeslaagde zomerconcerten. Volgend jaar hopen we, aldus spr., het aantal concerten weer uit te breiden. Het werk van het pensionbureau is zeer vruchtdragend geweest. Tenslotte besprak spr. de winteractie. Getracht zal worden verschillende lezingen te doen geven en enkele filmvoorstel lingen te organiseeren. Bij de hierna gehouden rondvraag werd gevraagd om aandacht te willen wijden aan het meer witschilderen van trottoiban- den en het instellen van een distributiekantoor te Santpoort-Station. Het bestuur zal de bevoegde autoriteiten hierop attent maken. Hierna sloot de heer Van Beem de niet druk be zochte vergadering. TStnf 7^f«van den iieer J- v- d- Kolk. voor- &-4-O.S. was het woord aan het trio HEEMSKERK UITGEEST—A.D.O. 2—2. De tweede start van A. D. O. thans in afdeeling H en weer tegen Uitgeest was weinig beter dan de eerste. Van den aftrap af demonstreert „Uitgeest" een hard open spel, alles wordt in eens door de lucht getrapt. A. D. O. weet zich al spoedig aan te passen, zij gebruikt het zelfde wapen en is door tactisch spel iets gevaarlijker. Toch ontstaat het eerste ge vaar voor de A. D. O.-veste, maar Meijer trapt over den bal. Goede aanvallen worden thans door A.D.O. opgezet en het doel der Uitgeesters verkeert meer malen in gevaar. Na handig spel in de voorhoede krijgt Voormeer een mooie kans, doch op het laat ste moment kan hij er niet meer bij. Even later is het toch weer Voormeer, die met een prachtig schot Tromp passeert. Bij een corner op het Uitgeest-doel maakt een der spelers „hands". De hiervoor toegestane penalty wordt door Voormeer in een doelpunt omgezet. (0-2) Na de rust heeft A. D. O. hinder van de laag staande zon. Het wil in het geheel niet vlotten. Uit geest zet alles op den aanval, om de balans in even wicht te krijgen. De achterhoede speelt in deze pe riode erg onzeker, zij is blijkbaar bang den voor sprong te verliezen. Als bij een aanval van Uit geest v. Waveren den bal met de hand meeneemt, weet hij onhoudbaar voor Kloes te doelpunten (1-2). Het was jammer dat dit geval den ingevallen scheidsrechter, die overigens goed leidde, ontging. Want door dit dubieuze doelpunt werd het nog minder in de achterhoede. Even later brengt Meijer de partijen op gelijken voet. Hoewel A. D. O. nog een behoorlijke kans kreeg om het winnende doelpunt te maken, mocht het niet j gelukken. Het einde kwam met gelijken stand waar- mede beide partijen tevreden kunnen zijn. Verdere uitslagen waren: A. D. O. 2—S. D. E. 1 1—3 I P. S. C. K. 1—A. D. O. 3 6—0 S. V. A. 2—A. D. O. 5 0—8 W. S. V a—A D. O. a 1—3 V. V. Z. c—A. D. O. c 1—0 „OPEN VOOR NOODZAKELIJKE HERVORMINGEN." Dr. H. Colijn en dr. S. Rozemond spraken te Rotterdam. AANDKANO HET GOEDE TUT HET VERLEDEN NIET PRIJS TE GEVEN. Voor den A.R. Kieskring Rotterdam en den Kamerkieskring Rotterdam der C. H. Unie heb ben Zaterdag dr. H. Colijn en dr. S. Rozemond gesproken. Dr. Colijn zeide volgens het verslag in „De Standaard" o.m., dat het op dit oogenblik weinig nut heeft zich te verdiepen in de structuur van de maatschappij en vooral van het bedrijfsleven, zooals dit na den oorlog gezien zal worden. Na de waarschuwing, om nuchtere zakelijk heid te betrachten, wenscht spr. er daaren tegen evenzeer den nadruk op te leggen, dat men niet bang moet zijn voor hervormingen, die werkelijk noodzakelijk blijken. Spr. zelf althans behoort tot degenen, die openstaar voor iedere noodzakelijke of wenschelijk- hervorming. Alleen is hij niet zoo hervor mingsgezind, dat hij met het grijpen naar het nieuwe zou willen prijsgeven het goede, dat het verleden ons heeft gebracht. Onder dit voorbehoud zal men de toekomst moedig onder de oogen moeten zien, zichzelf niet be driegend door de oogen te sluiten voor wat om ons heen plaats grijpt. CONCLUSIES. En dan is het duidelijk, dat er reeds nu enkele conclusiën kunnen worden getrokken, die men zonder veel gevaar voor teleurstelling uiten kan. Een van die conclusiën is stellig, dat de toestan den op het vasteland van Europa radicaal an ders zullen zijn dan ze geweest zijn. Wat daarbij voor ons hoofdzaak is en blijft, is de vraag, of ons nationaal volkseigen ongerept zal kunnen worden gehandhaafd, dan wel of ook hier in zichten veld winnen, die tegen den draad onzer historische volksontwikkeling ingaan. Vreemde inzichten, zoo is ons door den Rijkscommissaris beloofd, zullen ons niet worden opgedrongen, maar daarmede is nog niet beantwoord de vraag, of ze in Nederland niet vrijwillig aanvaard zul len worden. Wij gelooven dat wel niet, maar men moet de vraag toch onder de oogen zien. En daar mede hangt dan samen de vraag naar onze taak in het heden. GEEN SCHIJNEENHEID. Voor een schijneenheid gevoelen wij niets, al dus dr. Colijn, omdat er geen werkelijke kracht van kan uitgaan. Zelfs niet in den negatieven zin, dat daardoor zou worden aangetoond, dat de overweldigende meerderheid van het Nederland- sche volk niet gediend is van de beginselen der Nederlandsche N.S.B. Want dat is, zoo zeide spr., ook nu reeds zonneklaar gebleken, zoowel door de uitspraken van andere georganiseerde groepen, als door die van de Protestantsch-Christelijke groepen. En als men vraagt, wat zij in concreto dan te doen hebben in dezen tijd, dan is spr.'s antwoord, dat zij zich ernstig hebben te bezinnen op de vragen, waarvoor zij t.z.t. zullen worden geplaatst, voor zoover zij althans in staat zijn zich den toestand van de toekomst in te denken. Zij moeten dit dan doen van het fundament uit, waarop zij allen staan, en niet van een ander fundament uit, dat het hunne niet is. Dit stand punt leidt er dan toe, dat zij te streven hebben naar eenheid van hen, die in den grond één zijn, omdat ze hetzelfde uitgangspunt hebben ge kozen. Daarom moet het mogelijk zijn voor Chr. Historischen en Antirevolutionnairen een lijn te ontdekken, die gevolgd moet worden bij de op- l van vragen, die er reeds zijn en die er nog zullen komen. Van een aldus verkregen eenheid van visie uit kan men dan de hand uit strekken naar samenwerking met anderen op het punt van staatkundig of maatschappelijk beleid, waarbij eenzelfde doelstelling aanwezig is. Spr. besloot met te zeggen, dat de bange tijd nog niet voorbij is, dat het einde van de moei lijkheden nog niet in het zicht is en dat men daarom goed zal doen zich te stalen door een sterk geloofsvertrouwen. Dr. S. Rozemond zeide volgens bovengenoemd blad o.m. het volgende: Het is niet uit bekrompen zelfzucht, wanneer de Prot. Chr. volksgroep strijdt voor het behoud en de versteviging en vernieuwing van de Chris telijke grondslagen onzer samenleving. Daarom is zij ook niet alleen waakzaam tot behoud van de eigen geestelijke vrijheden, maar gaan haar ook de oude volksvrijheden en -rechten en de gevestigde Nederlandsche tradities ter harte. Daarom verstaat zij ook den roep om hervorming en vernieuwing van wat verstard en verouderd was. In dit streven ontmoet zij dan de Neder landsche Unie. Het is bekend, dat tegen deze groep in haar kortstondig bestaan reeds heel wat critiek is gelanceerd, ook van den kant van het Prot. Christ, volksdeel. Veel van deze critiek moet als verdiend beschouwd worden, omdat meermalen bleek, dat deze beweging met kinderziekten te kampen had. Een en ander is verklaarbaar uit den snellen groei, terwijl ook misverstanden tot de aanvanke lijke beoordeeling wel hebben bijgedragen. Intusschen moet echter worden toegegeven, dat veel grond voor bezwaren en stof voor critiek is uit den weg geruimd. En daar de Unie blijk gaf geen doodende gelijkschakeling te willen en integendeel de overtuigingen en inzichten van het Prot. Christ, volksdeel te willen respecteeren, kan niets dit volksdeel in den weg staan om deze groep met wel willendheid en met den oprechten wil tot samenwerking tegemoet te treden. Spr. waarschuwde hierna tegen een artikel in „De Unie" van 12 October „Een Nederlandsche Jeugdbeweging". Ten aanzien van de NB.B. zeide spr. nog, dat volgens de Prot. Chr. volksgroep de N.S.B. in het tegenwoordig stadium van haar ontwikkeling voor het Nederlandsche volk een hinderpaal is om „tot zichzelf" te komen. En de Prot. Chr. volks groep is van meening, dat de overweldigende meerderheid van het Nederlandsche volk dit medevoelt. En waar zij dit, niet als einddoel, maar als uitgangspunt voor nieuw leven en nieu we krachtsontplooiing van ons volk onvermijde lijk acht, kan zij niet anders zien dan dat de N.S.B. op den verkeerden weg is, dien deze zal moeten verlaten voor zij met vrucht aan de ver nieuwing van ons volksleven zal kunnen mede werken. De Prot. Chr. volksgroep staat dus gereed tot samenwerking in den breedst mogelijken zin zoolang die met behoud van haar meest funda- menteele overtuigingen en met overeenstemming omtrent de richting van het beleid zal kunnen geschieden. Zij ziet dit in dezen tijd van bezet ting vooral als een bereidheid tot voorbereiding an praktische samenwerking zoodra haar daar toe weer naar eigen aard in zelfstandigheid ruimte zal worden gegeven. Zij is van oordeel, dat veel, dat haar als belangrijk verdeelde, zal blij ken zijn beteekenis te hebben verloren. Zij is eveneens van oordeel, dat nieuwe belangen en be hoeften verdiepte aandacht zullen hebben. Zij wil zich voor geen enkele nood of behoefte afsluiten en haar krachten tot heil van ons volk inzetten. Bommen in het centrum van Rotterdam. Voetgangers gewond. ROTTERDAM 20 October (AJJ.P.) Weder om hebben vliegers van de Royal Air Force in de Rotterdamsche binnenstad schrik en ontzet ting gebracht. Zondagavond hebben Britsche piloten onver wachts het rustig wandelend publiek in het centrum van de stad bestookt met een viertal bommen van vrij zwaar kaliber en weer zijn hierbij slachtoffers gevallen. Vast staat dat op zijn minst vier of vijf voetgangers min of meer ernstige verwondingen hebben opgeloopen door de rondvliegende bomscherven. Twee hun ner werden zeer ernstig gewond. Met een zie kenauto van den G. G. D. zijn zij naar een der ziekenhuizen vervoerd. De eerste bom die neerviel eischte geen slachtof fers. Hij kwam terecht in het water van de Rotte. Onmiddellijk daarop werd een drietal bommen ge worpen in het centrum van de stad. De eerste hier van viel op het kruispunt Kruiskade-Mauritsweg en kwam terecht op het puin naast den rijweg. Een vijftal voorbijgangers liep hierbij kwetsuren op. De volgende twee bommen vielen op eenigen afstand en kwamen terecht op het voormalige Sophia zie kenhuis. Hierbij werd vrij veel schade aangericht. Onverwijld rukten de verschillende hulpdiensten uit. Manschappen van de Ordnungspolizei alsmede de Rotterdamsche politie, zorgden voor een afzet ting van het terrein. Over de geheelte lengte van den Westersingel werden de ruiten van de perceelen uit de sponningen gerukt, doch aan de electrische geleiding van het tramnet werd weinig of geen schade toegebracht, zoodat het verkeer niet op ernstige wijze werd be lemmerd. Wandelsport De schilderswinkel in de open lucht. Vele schilders zijn te Amsterdam bezig met het op maat snijden en in de sponningen zetten van de ruiten der woningen, waarvan de ramen tijdens de jongste Engelsche bombardementen vernield werden. .(Foto Pax Holland.) Marsclien van Bonifacius. Zeshonderd wandelaars op zonnigen Zondag. De uitgestelde marschen van de R.-K. Wandel- sportvereeniging St. Bonifacius. die Zaterdag en Zondag werden gehouden, zijn een eclatant succes geworden. Niet minder dan 25 vereenigingen ra men er aan deel en in totaal kwamen ongeveer zes honderd deelnemers aan den start in -het clubge bouw aan de Kor ingsteynstraat. Zaterdagmiddag lagen een honderdtal wande laars het aardige parcours af, dat door Heemstede, Overveen en de omgeving van de Zomervaart voerde, Zondag startten 500 wandelaars voor den marsch van 25 kilometer. Mogelijk lieten eenigen van hen zich eerst op het laatste oogenblik in schrijven, daartoe verlokt door het prachtige na jaarsweer, maar de overgroote meerderheid der deelnemers had zich reeds lang van tevoren opgege ven. Het lijkt wel of de marschen van St. Boni- ficius altijd moeten slagen. En toch is deze vereeni ging, waarvan wij ons de tweedaagschen herinne ren, die over het geheele land in wandelsportkrin gen bekend zijn, niet de oudste in deze stad; in tegendeel, zij is zelfs een van de jongeren. Ook voor deze najaarsmai'schen was de belang stelling uit andere steden groot. De vereenigingen T.A.K. uit IJmuiden, Wilskracht, Cito en D.V.V. uit Amsterdam, Cursor uit Den Haag. Onder Door uit Alkmaar, D.S.S. en D.E.M. uit Beverwijk en St. Christohorus uit Hillegom, waren, soms met flinke groenen, naar Haarlem gekomen. De organisatie berustte bij den heer Selhorst en zij klopte als een bus. Duitschland wint van Bulgarije. De landenwedstrijd DuitschlandBulgarije, wel ke Zondagmiddag voor 30.000 toeschouwers te Mün- chen werd gespeeld, eindigde in een overwinning van de Duitsche ploeg met 73. Gymnastiek CONCORDIA'S VOORZITTER GEHULDIGD. Ouderscheidiiigsteekenen voor den heer F. Jansen. Zondagmiddag werd de bekende turner, en voor zitter van Concordia Frans Jansen in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van Concordia ge huldigd. Namens deze vereeniging voerde de eere-voor- zitter, de heer J. Hop, het woord. Spreker wees op de merkwaardigheid, dat nu evenals 25 jaar gele den de oorlogsomstandigheden zich ook bij Con cordia doen gevoelen en dat de heer Jansen ook thans op ziin post staat,, om te trachten de onver mijdelijke bezwaren te ondervangen. De heer Hop memoreerde verder het vele werk, dat door den jubilaris is verricht en dat nu in zijn voorzitterschap zijn hoogtepunt vindt. Spr. deelde mede, dat den jubilaris onderscheidingsteekenen van Concordia en van -het N. G. V. waren verleend. Daarna overhandigde de eere-voorziter het ge schenk van de leden, een gouden zegelring met het vereenigings-embleem. Ook de moeder en de echt- fenoote van den heer Jansen werden in de huldiging etrokken. Namens het bestuur sprak de secretaris, de heer Pater. Ook hij overhandigde een. geschenk. Bloemen werden aangeboden door Bato's voor zitter, den heer A. J. Fortgens, en de heeren F. van den Berg en D. Blokker complimenteerden resp. namens den Kennemer Turnkring en de handbal- afdeeling van Concordia. Directeur J. M. Berre- voets vestigde de aandacht op de technische erva ring, van de heer Jansen die Concordia zoo te stade kwam. Als oud-voorzitter en oud-lid spraken resp. de heeren A. A. K. Vring en K. Walewijn. De heer Jansen dankte ten slotte voor de huldi ging, waarvan hij de uitgebreidheid niet had ver wacht. Golf JEUGDWEDSTRIJD. Gisteren werd op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort een wedstrijd voor de jeugd der club gehouden. 's Morgens werden greensomes gespeeld, 18 holes handicap medalplay, waarvan de resultaten als volgt waren: Eerste prijs J. W. van Hoey Smith (19) en mej, I. Siewertsz van Reesema (30), 73 net. Tweede prijs E. Th. v. d. Laan (18) en freule R. v. d. Poll (30) 79 net. 's Middags werden singles gespeeld, 18 holes handicap medalplay. Van de heeren eindigde J. W. van Hoey Smith (19) eerste met 67. Tweede werd W. Pont (30) met 68 en derde werd E. Th. v. d. Laan (18) met 69. Mej. T. v. d. Laan (16) legde beslag op den eersten prijs b(j de dames met 72 net. Mej. L Sie wertsz v. Reesema (30) behaalde den tweeden prijg met 87 net.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5