IJmuider Courant Onderhoud tusschen Hitier en Franco REX THEATER Na de ontmoeting Hitler—Laval. Bonnen die thans geldig zijn DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen IJMUIDEN De verduistering Amsterdam kif Tlacht KORT NIEUWS. Houten zolen. 25e JAARGANG NO. 302 Lourens Coster, Maatschappij voor uigaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau (jjiant too«ifaa1 9J' grilde' Telefo°n Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, KS«S""n voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels O.éO, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. VELSEN Verduistcringsvoorschriften worden verwaarloosd. Een laatste waarschuwing. A hoofd van den Luchtbeschermingsdienst jcbrijfr k opvallend, dat er nog steeds personen zijn, d voorschriften van de afscherming verwaar- °e Dit mag- niet langer het geval zijn. "'f'k bij herhaling gewaarschuwd op vergade- in de pers en persoonlijk aan huis, zoodat Sfioldoende op de hoogte is. 1 t h komt het voor, dat 's avonds, 's nachts en d vroege ochtenduren in onafgeschermde ka ft "e. jjcht aan- en uitgedraaid wordt en dat aflicht wordt aangedraaid en eerst daarna de dJnen worden gesloten. Inwoners laten ken- n uit terwijl het onafgeschermde licht in de brandt; ramen van het hel verlichte vertrek- v staart open, waardoor een zee van licht naar f"ti uitstraalt. Tusschendeuren zijn niet geslo- °U zoodat men van de straat direct in het volle vht ziet van een achterkamer; afgeschermde ra ai hebben aan de zijkanten te veel ruimte, rdoor zelfs op grooten afstand fel licht uit hebben aan de zijkanten te veel ruimte, door zelfs op grooten afstand fel licht uit haalt door de zij kieren. Vertrekken aan den Straatkant zijn goed verduisterd, terwijl achterka- ers óf niet óf onvoldoende afgeschermd zijn. Een nta-garage wordt tijdelijk normaal verlicht om Sn wagen binnen te rijden en te stallen. Winkels .afés hebben geen of onvoldoende lichtsluizen, «dat bij een opengaande deur het licht uitstraalt. 'Bovendien verwaarloozen zeer velen het tijd- jjo van zonsonder- en zonsopgang. Zij willen zelf het tijdstip van verduistering be rden, waardoor zij bij herhaling in overtreding ^Vooral 's morgens vroeg is de verwaarloozing V3n de afscherming schrikbarend. Aan iedereen wordt verzocht, zijn eigen verduis- tningsmaatregelen te controleeren, dan zal menig- ga, vooral bij donker weer, versteld staan over vet nog uitstralende licht. De Luchtbeschermingsdienst kan niet blijven belletje-trekken en niet blijven waarschuwen.. processen-verbaal kunnen niet uitblijven, tenzij _^er zjjn volle medewerking verleent en zijn huis- pooten waarschuwt, attent te zijn. Een proces verbaal wij te men aan zichzelf. Ontmoeting aan de Fransch—Spaansche grens. BERLIJN, 23 October (Stefani) Het D.N.B. verspreidt het volgende communiqué. De Führer heeft Woensdag aan de Fransch- Spaansche grens een ontmoeting gehad met den chef van den Spaansc-hen staat, generaal Franco. Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke wederzijdsche kameraadschap der twee naties werd gevoerd, werd deelge nomen door den rijksminister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, en door den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner. Het D.N.B. verneemt over deze ontmoeting de volgende bijzonderheden: Woensdagmiddag was de Führer in een extra- trein aan de Fransch-Spaansche grens aangekomen. Het kleine grensstation op Franseh bezet gebied was met de rood-geel-roode kleuren van het natio nale Spanje en met hakenkruisvlaggen versierd. Kort na aankomst van den Führer liep de extra- trein van den Caudillo, van de grens komend, bin nen. De Führer, die het Spaansche staatshoofd op het perron opwachtte, verwelkomde den Caudillo, toen deze uit zijn trein stapte, op zeer hartelijke wijze. Nadat de Führer ook den Spaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, be groet had, stelde het Spaansche staatshoofd den Führer de hem vergezellende heeren voor: den Spaanschen ambassadeur te Berlijn, generaal Espi- nosa de Los Monteros, den chef van het militaire kabinet van den Caudillo, generaal Moscardo, den plaatsvervangenden chef van het militair kabinet, generaal Uzquiano, den chef van het civiele kabinet van den Caudillo, Monos Aquilar, den chef van het protocol, baron De Los Torres, den directeur- generaal der persafdeeling, Gimenez Arrau en den Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 24 October 1940. Deensche consignatievisch: Zetschol f51f 49; Kleine schol f40f 26; Schar f28f24; Bot f31f22,50; Kabeljauw f47f43; Groote gul f42,50; Middel schelvisch f53f51,50; Kleinmiddel schelvisch f53; Wijting f 15f 10,50; Sardien f 17f 16,50', alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek 5446 cent; Snoekbaars 81-80 cent; Blei 25 cent, alles per K.G. Fransche vice-premier brengt maarschalk Pétain verslag uit. Het D. N. B. deelt mede: De vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval, is gistermiddag na zijn onderhoud met Hitier naar Vichy teruggekeerd. Hij had terstond twee maal een bespreking met maarschalk Pétain, dien hij van het verloop der onderhandelingen op de hoogte stelde. Vervolgens is om vijf uur een ministerraad onder voorzitterschap van Pétain begonnen. 'Jnited Press meldt dat gisteren te Vichy het volgende officieele communiqué utigegeven is: „Na Rn bespreking tusschen Hitler en Laval, begaf de vice-president van den ministerraad zich naar Vichy terug, waar hij met maarschalk Pétain confereerde. Onmiddellijk daarna begaf hij zich opnieuw naar Parijs." Laval kwam Dinsdag in den laten avond aldus United Press verder na zijn besprekingen in Fontainebleau te Parijs aan en begaf zich Woens- tegen den middag naar Vichy om Pétain uit voerig verslag over zijn bespreking met Hitier uit te brengen. Gedurende de conferentie tusschen i en Laval werden verschillende ministers tot v® kort overleg uitgenoodigd. Over den aard der «spreking, die Laval met Hitler had, of over even tuele beslissingen van den Franschen staatschef, z'jn tot dusverre nog geen officieele verklaringen afgelegc' Voor zijn terugkeer naar Parijs voerde Laval ook een korte bespreking met den Spaanschen ge- M|1t Lequerica. Buiten Laval hebben zich Dinsdag, onafhanke- ojk van de besprekingen die de vice-president van oen ministerraaad met den Duitschen staatschef poerde, nog twee Fransche ministers naar Parijs oegeven. Het waren de minister van justitie, Albert, en de minister van binnenlandsche zaken, eyrouton. Beiden keerden Woensdagnamiddag naar Vichy terug. to den loop van den dag hebben bevoegde 'vansche instanties in Vichy gisteren het otgende eerste commentaar over de ontmoe dig uitgegeven: "Van Fransche zijde behoeft men het karak- er van het bericht omtrent de bijeenkomst «meer te bestrijden. Alle Franschen zullen oo&njpen dat het om de toekomst van het land iaat en dat dit de belangrijkste gebeurtenis toómen »»Se<^ert ^en wapenstilstand is voorge- COMMUNIQUé VAN DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD. ^ENèVE 24 October. Uit Vichy wordt gemeld: ffop. c°nimuniqué over den ministerraad van ■T-ini-t wordt uitsluitend gezegd dat de ZONSONDERGANG 18.27 ZONSOPGANG 8.23 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Maansopkomst 1.03 Ondergang 15.42 Schijngestalten der maan 24 Ocj. L.K. 30 Oct. N.M. 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. directeur van het Spaansche persbureau E. F. E. Gallego. Bovendien bevond zich de Duitsche Ambassa deur te Madrid, Von Stohrer, in gezelschap van den Caudillo. De Führer stelde vervolgens aan het Spaansche staatshoofd de voor de ontvangst aan wezige Duitsche persoonlijkheden voor: den rijks minister van buitenlandsche zaken, Von Ribben trop, den opperbevelhebber van het leger, generaal veldmaarschalk von Brauchitsch, den chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, den rijksperschef rijksleider dr. Die trich, rijksleider Bormann, den generaloberst Doll- mann, den luitenant-generaal Bodenschatz en den onderstaats-secretaris Gauss. Daarna inspecteerden de Führer en de Spaansche generalissimus, terwijl het Spaansche volkslied ge speeld werd, het op het perron aangetreden eere bataljon. De Führer begeleidde den Caudillo ver volgens naar zijn salonwagen, waar de besprokingen terstond een aanvang namen. In den loop van den avond was de Caudillo de gast van den Führer in den salon wagen aan een kleinen maaltijd, waaraan bovendien een reeks der aanwezige Duitsche en Spaansche persoonlijkheden deelnam. Na afloop van de besprekingen inspec teerde de Führer met den Caudillo persoonlijk het eere bataljon en begeleidde hij zijn hoogen gast naar den extratrein, waar hij op de meest hartelijke wijze afscheid nam. De extratrein van het Spaansche staatshoofd verliet daarop langzaam rijdend het station, terwijl het muziekcorps van het eerebataljon het Spaansche volkslied inzette. PRIJSOPDRIJVING RIJWIELBANDEN. De politie heeft Woensdag bij een rijwielher steller te Haarlem in bezit genomen 41 buiten- en 28 binnenbanden, omdat hij die tegen te hoogen prijs verkocht. RIJWIELDIEFSTALLEN. Door de recherche is Woensdag bij een opkooper te Haarlem in beslag genomen een heerenrijwiel, dat eenige dagen geleden te Velsen was ontvreemd. Bij een nader ingesteld onderzoek kwam aan het licht dat verscheidene van misdrijf afkomstige rij wielen den laatsten tijd in Velsen en Beverwijk waren verkocht. Ze zijn daar in beslag genomen. Tegen eenige personen, die zich aan diefstal of verduistering van rijwielen hebben schuldig ge maakt, is proces-verbaal opgemaakt. De politie zet het onderzoek voort. BROOD BON 11 v. 21 t.m. 29 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Dlstributie- boekje. Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G Suiker VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 05 vleesch van de Vleeschkaart. Van 21 Oct. t.m. 3 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 05 worst of vleesch- waren" 75-150 gr vleesch- tvaren. BON 04 geldig t.m. 27 Oct. ZEEF BON 55 T.m. 12 Nov. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelev of 200 gr vloeibare zeep HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G Gr 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G Gr 5: 4 K.G Gr 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of Ingeval men meer dan één hond heeft MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie- boekje. T.m. 31 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of b oekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie- boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. maizena of griesmeel of puddingpoeder BON 15 Algem Distributie- boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). T.m. 2 Nov. 2 Ltr. KATTENBROOD BON 4 Tm. 31 Oct. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten BOTER EN VETTEN BON 13 Boterkaart.. T.m. 1 Nov. 1/2 pond boter. BON 13 Vetkaart. T.m. 1 Nov. 1/2 pond margarine, of boter. KAAS BON 26 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 3 November. BRANDSTOFFEN. BONS 01 02 03 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 01 02 03 04 05 06 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, le perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokeséén- eenheid, eerste periode: 1 eenheid. BONS 04 05 06 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf, dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Bons gemerkt: auto-anthra- ciet: 1 H.L. anthracietnoot- jes IV of V. Alles geldig tot en met 31 October Wnacht van landbouw. Caziot, verslag heeft uit- over zijn reis naar de door watersnood gebieden in de oostelijke Pyreneeën. (D. N. B.) brengt U deze week een buiten gewoon amusant familie-pro gramma, de kolossaal komische Hollandsche film Met LOUIS DE BREE en PIET KöHLER, die U kostelijk amuseeren met hun avonturen. Gevarieerd bijprogramma met PROFIL- TTS HOLLANDSCHE ACTUALITEITEN. (Adv Ingez Med.) De afsluiting van het Zwolschediep als onderdeel van de werkzaamheden voor den Noord Oostpolder is aangevangen. Geleidelijk groeien de dïjkstukken door het opspuiten van zand. (Foto Pax Holland). Uit Buenos Aires verneemt het D.N.B. dat de lichte Engelsche kruiser „Enterprise", die be hoort tot de Zuid-Atlantische vloot, gisteren de haven van Buenos Aires binnengeloopen is voor een verblijf van 48 uur. Alle vreemdelingen uit Parijs en omgeving, die ouder dan 15 jaar zijn, moeten zich, naar het D.N.B. meldt, bij de politie melden. Otodzji Saito, de gewezen Japansche consul- generaal te Batavia wordt blijkens een Domei- bericht genoemd als de eerste directeur van het geprojecteerde bureau voor Zuidzee-aangelegen- heden van het departement van buitenlandsche zaken. Dit bureau krijgt twee afdeelingen en zal de aangelegenheden behandelen, die betrekking hebben op Nederlandsch Indië, Malakka, Birma, Thailand en Franseh Indo China. Naar de Engelsche scheepsradio meldt heeft Churchill Woensdag Oost-Schotland bezocht om de verdedigingslinie aan de kust te inspecteeren. In November zal het 30 jaar geleden zijn, dat de beroemde schrijver Leo Tolstoi stierf. Dan zullen, naar Tass mededeelt, het 13e en het 35ste deel verschijnen van een volledige uitgave zijner werken, die in totaal 89 deelen zal bevatten. Vijf endertig deelen zijn reeds verschenen. - Naar te Istanboel verluidt heeft de Turksche regeering opdracht gegeven tot de exploitatie der kolenmijnen in het gebied van Songoeldak aan de Zwarte Zee. De exploitatie zal door het staats bedrijf geschieden. Men overweegt te dien einde voor de plaatselijke bevolking den arbeidsplicht af te kondigen (D.N.B.) In den Piraeus worden ongeveer 2000 Roe- meensche Joden en vluchtelingen verwacht. Krachtens de aanwijzing der Grieksehe autori teiten mogen zij niet in Griekenland blijven. Zij zullen zoo verneemt het D.N.B. met een Grieksch schip naar Lissabon worden gebracht. Naar het Hongaarsche Telegraafagentschap mededeelt zijn de besprekingen, die te Boedapest tusschen een Hongaarsche en een Roemeensche handelsdelegatie werden gevoerd, geschorst. - Te Keijo. de hoofdstad van Korea, is een delegatie der Hitier jeugd aangekomen, die heden verder zal reizen naar Japan. (D.N.B.) Naar Reuter meldt houdt de Britsche re geering z.g. „baby-bankbiljetten" in reserve voor het geval dat de aanmunt van zilvergeld tijdelijk zou worden stopgezet. Deze bankbiljetten zullen een betrekkelijk geringe waarde hebben. Het persbureau Tass deelt mede dat de nieuwe Japansche ambassadeur Tatekawa giste ren te Moskou is aangekomen. De Duitsche rijksleider der S.S. Himmler is gistermiddag uit Madrid te Barcelona aangeko men. Op het vliegveld werd hij door een geest driftige menigte begroet. Aanwezig waren o.a. de burgerlijke gouverneur van Bar celona, de burgemeester en delegaties van de Falanx en de Duitschers te Barcelona. (D.N.B.) De „New York Times" meldt dat het Ameri- kaansche ministerie van oorlog van de United States Line het passagiersschip „President Roo sevelt" gekocht heeft. Het schip meet 13869 b.r.t. en zal als troepentransportschip worden gebruikt. Sedert het uitbreken van den oorlog voer het schip op de Bermuda's. (D.N.B.) Stefani deelt mede dat de Italiaansche mi nisterraad is bijeengeroepen voor Zaterdag 30 November. Uit Luxemburg meldt het D.N.B.: De chef van het civiele bestuur, rijksstadhouder gouw leider Simon heeft op 22 October 1940 bij veror dening last gegeven tot ontbinding van de Luxemburgsche Kamer van Afgevaardigden en van den Staatsraad. De Britsche Admiraliteit maakt bekend dat de Britsche mijnenveger „Dundalk" door een vijandelijke mijn tot zinken is gebracht. (D.N.B.) De Nederlandsche schoenenindustrie heeft de fabricage van schoenen met houten hakken en zolen ter hand genomen, die zonder bon verkrijgbaar zullen zijn en in sierlijkheid weinig onder zullen doen voor de bestaande modellen. (Foto Pax Holland.) (De Nederlandsche schoenenin- dustrie gaat schoenen met houten zolen en hakken maken). Houten hakken, houten zolen, Dat is weer een nieuw idee, Nou, 't is door den nood bevolen, Dus we doen het er straks mee. En dit hout zal kunnen buigen (Dat betreft het zooihout dan) Hoe bestaat het 'k moet getuigen, Daar heb ik geen notie van. Hakhout is niet zoo bijzonder, Want dat zit in elk geval, Als ik niet erg mis ben, onder Heel wat damesschoentjes al. Eén vraag blijft natuurlijk open: Zullen wij in 't naast verschiet Nu ook houteriger loopen Voor ons zelfbehout, of niet? Overigens is te verwachten, Dit nog even tot besluit, Straks gaan stellig de geslachten Elk op eigen houtje uit. De Luchtbescherming te Haarlem. 200 Opbouwers in dienst. Eenige maanden geleden werd in een officieel bericht uit Den Haag medegedeeld, dat het dt bedoeling was mannen die aan den Opbouwdienst zouden worden onttrokken aan te stellen bij de gemeentelijke diensten voor de Luchtbescherming. Naar wij vernemen zijn thans ruim 200 mannen van den Opbouwdienst aangewezen om bij de Luchtbescherming te Haarlem ge plaatst te worden. Daaronder zijn 4 officieren en een aantal onderofficieren. De Commissaris van Politie te Haarlem hoofd van de Luchtbescherming, deelde ons mede, dat het de bedoeling is in de naaste toekomst, dat de mannen, als zij voldoende opleiding genoten hebben, aangesteld worden voor de bezetting van de vaste posten bij de luchtbescherming. Er zal door hen in een drie ploegenstelsel gewerkt wor den. Alle aan de luchtbescherming toegewezen Op bouwers zijn Haarlemmers, zoodat voor huisvesting niet gezorgd behoeft te worden. Het loon dat de mannen verdienen is vastgesteld op 50 cent per uur. De kosten die gemaakt worden zullen door het rijk aan de gemeente vergoed worden. De luchtbescherming te Haarlem zal in de toe komst ook van vrijwillige krachten gebruik blij ven maken, maar die zullen dan ontlast worden van de bezetting van de vaste posten. CASTRICUM De benoeming tot tijdelijk wethouder Door den burgemeester ter vernietiging voorgedragen. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Castricum het besluit van den gemeenteraad, waar bij de heer Spaansen tot tijdelijk wethouder werd benoemd ter vernietiging voorgedragen, omdat hij dit besluit in strijd acht met het algemeen belang. (Zooals beeknd werd de heer Spaansen in de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergadering tegen den wil van den burgemeester, mr. C. A. F. H. W. B. v. d. Clooster baron Sloet tot Everlo, tot tijdelijk wet houder gekozen met 5 stemmen tegen 1 stem en 2 stemmen blanco. De burgemeester deelde toen mede, dat hij tegen den heer Spaansen, wegens las ter en verraad, een strafrechterlijke vervolging had ingesteld). Nog eens de legitimatiekaarten der Haarlemmers. Een laatste waarschuwing. In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld, dat thans wel kan worden aangenmen dat vrijwel allé Haarlemmers van 15 jaar en ouder in het bezit zijn van de voorgeschreven legitimatiekaart. Er komen eiken dag nog wel wat achterblijvers bij het Bevolkingsbureau, maar hun aantal wordt steeds kleiner. De vorige week heeft de Haarlemsche politie op eenige punten gecontroleerd. Het bleek dat vrijwel elkeen zijn kaart op zak had. Onder de 500 aange houdenen waren er slechts enkelen die geen kaart bij zich hadden. Zij werden naar huis gestuurd om die te halen en kregen een waarschuwing in het vervolg de kaart steeds bij zich te dragen. Proces sen-verbaal werden toen niet opgemaakt. Het is evenwel de bedoeling dat dezer dagen op nieuw gecontroleerd zal worden. Wie dan niet zijn kaart bij zich heeft krijgt een verbaal. De tijd van waarschuwen is nu voorbij zoo zei de Commis saris van Politie ons. ZILVEREN JUBILEUM J. DE GRAAF. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. de Graaf, Graaf Willemstraat 46, Haarlem, portier aan het Station aldaar, den dag herdenkt, waarop hij 25 jaar geleden bij de Neder landsche Spoorwegen in dienst trad.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1