KORT EN BONDIG. Uit de Pers. DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 Nederlandsche winterhulp- organisatie in wording. Naar het A. N. P. verneemt worden er plan nen ontworpen voor het stichten van een Neder 7 landsche wintel-hulporganisatie, in. denzelfden geest, zooals deze in Duitsehland reeds sinds eenige jaren bestaat. Deze plannen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. Er zal een eereraad worden gevormd, waarvan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje voorzitter zal zijn. Alle groepeeringen der Nederlandsche bevolking zullen in dezen raad vertegenwoordigd zijn en zul len haar medewerking aan de organisatie geven, zoodat van een breed nationaal winterhulpwerk gesproken kan worden. WAT VERDWIJNEN GAAT. Een zeilschip passeert voor het laatst het Zwolsche Diep, dat afgesloten wordt, nu de Noord-Oostpolder groeit. (Foto Pax Holland.) Fonds voor oud-militairen. Ook steun aan verminkten en nagelaten betrekkingen vangesneuvelden. Het is te weinig bekend, dat er in Nèderland een fonds bestaat, dat reeds sinds 125 jaar aan oud militairen en in het bijzonder aan verminkte strij ders en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden een aanvullenden steun geeft op hetgeen dezen, in den vorm van pensioen of anderszins van den staat ontvangen. Deze onbekendheid is misschien reden ervan geweest, dat er zich in den laatsten tijd den lande hier en daar comités voor hetzelfde doel hebben gevormd. Bedoeld fonds werd bü koninklijk besluit van 9 November 1815 opgericht en droeg den voor dien tijd niet ongebruikelijk langen naam van „Het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden". In het begin heeft het fonds vooral de oud-strij ders van Waterloo en van den Tiendaagschen veld tocht gesteund. In de laatste vijftig jaren waren het voornamelijk de oud-militairen van het Indische le ger, die een aanvullenden steun op hun pensioen kregen. Het fonds keerde aan dezen gemiddeld ca. 55.000 per jaar uit. Deze middelen werden gevonden uit de rente van een kapitaal, zoomede uit de opbrengst van de jaar- lijksche collecten, welke „met inachtneming van plaatselijke omstandigheden en gebruiken zooveel mogelijk aan de huizen der ingezetenen gehouden dienden te worden". De collecten worden bij voor keur gehouden op den z.g. Waterloo-'diag (18 Juni). Bovendien heeft het fonds vele oud-militairen geholpen, doordat in zijn invalidenhuis te Leiden steeds een honderdtal verpleging en woning konden vinden. Toen in de laatste jaren er minder belang stelling voor deze inrichting bestond in het al gemeen wordt gestichtsverpleging in den laatsten tijd minder gewaardeerd werd het invalidenhuis gesloten, nadat gebleken was, dat de aldaar ver pleegden konden worden ondergebracht in het in validenhuis „Bronbeek". Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het fonds alleen al aan zijn traditie verplicht is, thans in de eerste plaats zijn steun aan de verminkten en de nagelaten betrekkingen van den strijd 1940 te geven. Daartoe werd bovendien samenwerking ver kregen met de navolgende vereenigingen en instel lingen: Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst, Adderfonds, Marine-Rampenfonds, Na tionale Vereeniging steun aan miliciens, Nationaal Fonds voor ondersteuning van nagelaten betrekkin gen der in Nederlandsch-Indië gevallen militairen, Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot", Neder landsche vereeniging „Ons Leger", Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis", Stichting „Strïjdersoffer Mei 1940". De organisatie van het fonds stelt in staat om de steunverleening op doeltreffende wijze over ge heel Nederland te doen geschieden. Wat nu betreft de steunverleening aan de mili taire slachtoffers 1940, ligt het in de bedoeling van het fonds 'deze zoodanig te doen geschieden, dat de verminkten c.q. de nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden, zoo spoedig mogelijk uit den toestand van afhankelijkheid geraken. De verzoeken om steun kunnen gericht worden tot de districts commissies in de groote steden, en, wanneer daar van het adres niet bekend zou zijn, tot de burge meesters der gemeenten met verzoek om doorzen ding. Het fonds vertrouwt, dat zijn jaarlijksche col lecten in de toekomst belangrijk meer belangstel ling zullen ondervinden dan de laatste jaren het geval was en dat het fonds daaruit zoomede uit extra giften, den aanvullenden steun op hetgeen de staat doet zal kunnen blijven geven. Regelmatige versterking van de financiën van het fonds zal noodig zijn. Wij vermelden in verband daarmede het gironummmer 75597 en het adres: Nes 57, Am sterdam. (A.N.P.) Slachtoffers van bomaanval tc Monster begraven. Woensdagmiddag zijn op de algemeene begraaf plaats te Monster onder zeer groote belangstelling de 22 jarige B. v. d. Meer, de 20-jarige A. de Ko ning en de 20-jarige H. Schellevis, die bij den Engelschen bomaanval van j.l. Zondag om het leven kwamen, ter aarde besteld. Op de begraafplaats gaven vele Duitsche en bur gerlijke autoriteiten blijk van hun medeleven. De rijkscommissaris had kransen gezonden terwijl namens de ouders der slachtoffers condoleance brieven ter hand werden gesteld. Burgemeester G. W. Kampschöer en de predikan ten Veldhuizen en Pot spraken een korte gedach tenisrede uit. Familieleden bedankten voor de bewezen eer. (A.N.P.) Steunverleening aan reeders. Visscherijcentrale stelt bepaalde voorwaarden. De Staatscourant van Woensdagavond bevat een beschikking van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, waarbij is bepaald, dat uit het Land- bouw-crisisfonds door bemiddeling van de Neder landsche Visscherijcentrale steun zal worden ver leend aan reeders onder voorwaarden en krachtens regelen in die beschikking vastgesteld. Onder ree ders worden hier verstaan zij, die als georganiseer- den zijn aangesloten bij de centrale en als zoodanig toe gelaten tot-de groep „eigenaars en/of gebrui kers van zee- en kustvisschersvaartuigen" en/of tot de groep „reeders van haringdrijfnetvisschers- vaartuigen". De aan de reeders uit te keeren steun mag uit sluitend worden aangewend voor de bestrijdini van de door de centrale nader te bepalen kosten, dienende om het reederijbedrijf in stand te houden. Het bedrag van de steunuitkeering wordt voor eiken reeder afzonderlijk door de centrale vastgesteld. Hierbij wordt o.a. rekening gehouden met het aan tal en het type van de visschersvaartuigen, welke de betrokken reeder ter beschikking staan, met de normale kosten van onderhoud van vaartuigen en overige bedrijfsoutillage voor zoover het de on derhoudskosten van vaartuigen betreft, met in achtneming van de door de scheepvaartinspectie te stellen normen met den aard en omvang der overige bedrijfslasten, zoowel van personeelen als van materieelen aard en voorts met eventueele den reeders uit anderen hoofde verleende tegemoetko mingen in de personeele of materieele bedrijfs lasten. Onder de visschersvaartuigen, ten aanzien waarvan de normale kosten van onderhoud in het bedrag der steunuitkeering worden begrepen, wor den niet begrepen de visschersvaartuigen, welke zijn gevorderd of welke zich buitenslands bevinden, noch de visschersvaartuigen, welke naar het oordeel van de scheepvaartinspectie en de centrale in zoo- danigen staat verkeeren, dat zij niet meer ten volle voor de uitoefening van de visscherij geschikt kun nen worden geacht. De reeders, die voor steun in aanmerking willen komen zijn verplicht alle door de centrale en/of den accountantsdienst van het departement van landbouw en visscherij verlangde gegevens te ver strekken, welke kunnen strekken ter vaststelling van het voor den betrokken reeder te bepalen steunbedrag. Zij zijn bovendien verplicht ten ge- noege van de centrale of den accountantsdienst aan te toon en, dat de uitgekeerde steunbedragen zijn aangewend voor het met deze uitkeering beoogde doel. Het steunbedrag zal voorzoover mogelijk, naar gelang van zijn bestemming, woi'den uitgekeerd in wekelijksche dan wel maandelijksche termijnen. Voorzoover zulks doelmatig mocht zijn ter bereiking van het met de steunregeling beoogde doel, kunnen de steunbedragen geheel of gedeeltelijk aan een organisatie van reeders worden ter beschikking gesteld. Deze beschikking zal worden ingetrokken, zoo dra met betrekking tot de tegemoetkoming in nood zakelijke bedrijfslasten een regeling uit anderen hoofde mocht worden getroffen. - Dongen heeft eveneens zijn 10.000 inwoners. De 10.000ste is een meisje, dat Zondag j.l. ge boren is De timmerfabriek „Het Noorden" te West- zaan is Woensdagavond geheel in vlammen op gegaan. De geheel met koren gevulde schuur van den heer K. Niehuis te Zuidwolde is in vlammen op gegaan. - Op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam is Woensdagmiddag het stoffelijk over schot van mevr. S. Groeneweg. oud-lid van de Tweede Kamer, ter aarde besteld. Woensdag is te Naarden de 10.000ste inwo ner aangegeven. De laatste jaren is het inwoner aantal in Naarden buitengewoon snel gestegen. In 1900 bedroeg het aantal inwoners 3636, in 1910 3874, in 1920 4932, in 1932 5797 en-acht jaar later in het begin van dit jaar reeds 9528. Op 1 October j.l. was het inwoneraantal nog 9900 zoodat in 3 weken tijds het aantal met niet minder dan 100 is toegenomen. De voorzitter van de vereeniging voor den effectenhandel, mr. A. F. van Hall, is Dinsdag 70 jaar geworden. Ter gelegenheid hiervan bestond Woensdag de gelegenheid den jubilaris in intiemen kring te complimenteeren. Vijf kettinghandelaars aangehouden Vet buiten de distributie aangeboden. De Nijmeegsche politie heeft Woensdag vijf personen aangehouden, t.w. drie Amsterdammers en twee Huizenaars. die aan een winkelier te Nij megen buiten de distributie om een vijftigduizend kg. bak- en braadvet te koop aanboden. De winkelier stelde onmiddellijk de politie van dit aanbod in kennis. Hij kreeg den raad de zaak voort te zetten, opdat de politie de noodige be wijzen om de frauduleuze handelaars te arrestee- ren in handen zou kunnen krijgen. Inderdaad werd een gezegeld koopcontract opgemaakt.. Het vet bleek echter niet te leveren. Het zou afkom stig moeten zijn van een bona fide makelaar in Amsterdam, die de benoodigde bescheiden niet kon krijgen en dus ook nimmer had kunnen af leveren. Met deze partij werd een uitvoerige ket- tinghandel op touw gezet, waarbij de prijzen ver boven de vastgestelde uitgingen. Een ambtenaar van de crisiszuivelcentrale te Amsterdam was eveneens dezen oneerlijken han del op het spoor gekomen en werkte voor de ont maskering van deze affaire in laatste instantie met den Nijmeegschen inspecteur Berkhout sa men. De vijf arrestanten zijn reeds voorgeleid. Zij zullen dezer dagen op vrije voeten worden ge steld. (A.N.P.). Dr. Völckers bezoekt het R.-K. weeshuis te Rotterdam. ROTTERDAM, 23 October. De speciale ge volmachtigde te Rotterdam van den Rijkscom missaris, dr. Völckers heeft vanmorgen, verge zeld door zijn secretaris, een bezoek gebracht aan het R.K. Weeshuis aan de Westkruiskade alhier, dat Zondagavond door Engelsche bommen zwaar getroffen is. De heex-en W. J. M. Marcelis en W. C. A. van Eijck, bestuursleden van het RIK. pa rochiaal armbestuur, de rector van het weeshuis, prof. J. P. Verhaar, pater Kleve, die te Rotter dam de zielzorg had voor d'e Duitsche kinderen en thans hulpaalmoezenier is en de priorin zus ter Hermenegildis ontvingen dr. Völckers. Na ontvangst in de bestuurskamer, waar dr. Völckers namens den Rijkscommissaris zijn deel neming met het gebeurde betuigde, heeft het ge zelschap een rondwandeling gemaakt door het gebouw en de aangerichte schade in oogenschouw genomen. Dr. Völckers heeft na afloop aan de kinderen versnaperingen uitgedeeld. (A.N.P.) Bijkantoren van Gewestelijke Arbeidsbureaus. Ook een te Haarlem. Bij verordening van den secretaris-generaal waarnemend hoofd van het Departement van So ciale Zaken is ingesteld een Rijksax-beidsbureau. Daarin is opgenomen de Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. De leiding van dit Rijksarbeidsbureau zal worden opgedragen aan een directeur-generaal en met de waarneming is tot nader oi'der belast mr. H. J. Morren. Ingaande 5 October j.l. is de Rijksdienst der Wex-kloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling overgeggaan naar het Rijksarbeidsbureau. De bestaande organen der openbare arbeids bemiddeling, b.v. de Arbeidsbeurs aan de Hoefman straat, blijven Voorloopig ongewijzigd haar taak uitoefenen, evenwel naar de voorschriften van den directeur-generaal. De overgang van den ouden naar den nieuwen toestand zal zich geleidelijk vol trekken. Behalve het Rijksarbeidsbureau zijn thans aan gewezen 37 gewestelijke arbeïdsbureaux, verdeeld over de verschillende provinciën. En elk geweste lijk arbeidsbureau zal straks één of meer bijkan toren krijgen, gevestigd in verschillende gemeenten. Overwogen wordt thans 147 van die bijkantoren te vestigen. Voor Noord-Holland zijn 5 Gewestelijke bureaux ingesteld, n.l. te Alkmaar, Zaandam, Am sterdam, Haarlem en Hilversum. Voor Haarlem zullen waarschijnlijk 3 bijkantoren worden inge steld, n.l. te Haarlemmermeer, Velsen en Beverwijk, terwijl voor geheel Noord-Holland waarschijnlijk 16 bijkantoren zullen worden gevestigd. Ook de Jeugdx-egistratiebureaux zullen worden opgenomen in het Rijksarbeidsbureau. Het ligt in de bedoeling bij elk Gewestelijk Ax'beidsbureau een afdeeling voor Beroepskeuze-vooxTiehting in te stellen, op dp bestaande gemeentelijke bureaux over te brengen naar het Gewestelijk-Ax'beids bureau. Het is echter niet waarschijnlijk, dat alle amb tenaren, werkzaam bij de gemeentelijke bureaux van openbare ai'beidsbemiddeling, werltloosheids- zorg jeug'dregistratie en beroepskeuze, in Rijks dienst zullen worden overgenomen. Overleg daarover moet nog plaats hebben. OOGST-TIJD IN JAPAN. Een sclioone uit het Verre Oosten bij haar arbeid op het land. v .(Foto Weltbild.), Regenimpressie op een dag vol herfsttinten in Octobei*. (Foto Weltbild.) Het Huisgezin schrijft over den Arbeids dienst: „De wezenlijke beteekenis van den Arbeidsdienst is gelegen in de ervax'ing, die in het gezamenlijk werk aan een grooter maar overzichtelijk object, wordt opgedaan, dat elke arbeid op eenig onderdeel zijn passende plaats en waarde heeft in het geheel, eii dat dit geheel alleen dan in gaafheid kan tot stand komen, als elk onderdeel zijn vei'eischte ver- zorging vindt Deze ervax'ing sterkt het besef van eigen waarde evenzeer, als het de waardeering bevordert voor den arbeid van andei'en; ze leert begrijpen, dat zijn werk goed doen een plicht van kameraadschap is tegenover al de ovei'igen, die daarbij zijn betrok ken, die in menig opzicht van onze nauwgezette plichtsvervulling voor het slagen van'hun eigen werk afhankelijk zijn; ze leert inzien, dat arbeid ten slotte een dienst is aan de gemeenschap bewe zen, die er de blijvende vruchten van geniet, maar in de bestaanzekerheid van den arbeider dan ook de natuurlijke belooning behoort te scheppen, die dezen toekomt. Daarnaast staat een onderling beter begrijpen door den gemeenzamen omgang van jonge lieden uit alle kringen der bevolking. Zoo beschouwd kan de Arbeidsdienst machtig bij dragen tot het ontstaan in ons volle van een juis tere, sociale waai'deering van den arbeid en den werker, tot het kweeken var. een geest van verbon denheid tusschen de verschillende standen in de maatschappij, van een gemeenschapzin, die in be- ï-eidheid tot openhartige samenwerking zich op elk levensterrein vruchtdragend uit." TALENKENNIS. Het A1 g. H a nd e Is b 1 a d wijst erop, dat ons onderwijs al vroeg heeft begrepen, dat een zeeva rend en reizend volk als het onze, dat in zijn meest ondernemende bux-gers de wereld tot zijn arbeids veld heeft gekozen, niet alleen met zijn eigen taal terecht kan. Het blad gaat vervolgens na of hier het Duitsch als leervak zou kunnen worden inge schakeld zonder het leerplan te overladen. „Boven de lagere school, op de gymnasiale en middelbare scholen, heeft het Duitsch, naast Fransch en Engelsch, reeds lang een behoorlijke plaats. Andex's staat het met het nijverheidsonder- wijs, waar op dit gebied wel iets zou kunnen worden gedaan. Wij denken vooral aan de am bachtsscholen, en aaxx vakscholen voor een of an der bijzonder bex'oep. Ook de huishoudscholen voor meisjes zouden hiervoor in aanmex'king kunnen komen. Of de ambachtsscholen het daarbij echter zonder verlenging van den cursus zouden kunnen stellen, betwijfelen wij. Enkele jaren geleden is de cursus-duur welke voor de meeste van deze scholen drie-jarig was, tot twee jaar ineengedrongen, zij het niet zonder zekere bezwaren voor het leerpro- gx-am. En zoo bestaat er op deze scholen reeds een zekere overlading door concentratie, als gevolg waarvan bijv. het zoo noodzakelijke vak lichame lijke oefening niet of moeilijk kan worden inge schakeld. Uitbreiding met nog een paar uur Duitsch per week zou, bij behoud van een twee-jarigen cursus, het program nog meer overladen. Verlenging van den cursus zou dan ook waarschijnlijk onver mijdelijk worden, hetgeen voor leerlingen die snel aan den slag willen, weer andere problemen doet rijzen, die evenwel niet onoverkomelijk behoeven te zijn. Bij dit alles moet de wil voorop staan om onze Nederlandsche jeugd zoo goed en veelzijdig moge lijk te wapenen met de kennis welke zij noodig heeft voor vruchtbaren en vakkundigen arbeid in de toekomst. Als talenkennis noodig is om ook ver van moeder-s pappot als een goed en zelfstandig Nederlander te kunnen medewerken aan de wel vaart van onze volksgemeenschap, dan moeten de middelen daarvoor gevonden worden." De N. R o 11. C r t. heeft in een hoofdartikel eveneens de kwestie van het Duitsch in ons onder wijs aangex'oerd en naar de meening van dit blad kan de discussie over deze kwestie alleen vrucht baar zijn indien zij zich beweegt om de vraag op welken leeftijd dus ook: in het bereik van welke soorten van onderwijs het onderricht in het Duitsch dient te worden ingevoerd. Het blad ein digt zijn beschouwing aldus: „Er is niets tegen en alles voor, dat dit onder wijs zoo wordt ingericht, dat het in zoo ruim mo gelijke mate voorziet in de behoeften, welke ook iix de toekomst aan kennis van het Duitsch kunnen volstaan. Wanneer men in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden leest, dat reeds vóór den ooxdog zoo ongeveer in alle academische beroepen, voor alle technische beroepen, voor geschoolde en on geschoolde ax'beiders tot den handwerker toe, plaats voor buitenlandsche werkkrachten was, dan is het duidelijk, dat reeds daarom de behoeften aan kennis van het Duitsch menigvuldig zullen zijn. En dat aan deze behoeften ook zal moeten worden voldaan. Maar juist wanneer de school zich, geheel over eenkomstig onze eigen denkbeelden daaromtrent, zal ontwikkelen in een richting, welke het kunnen boven het kennen stelt, zal het geen bezwaar zijn, dat dit onderricht eerst begint, nadat in het lager ondex-wijs de kennis van het Nederlandsch tot een onvervreemdbaar bezit onzer kinderen is gemaakt, tot een deel van hun volksbewustzijn. Juist wanneer de school hen tot jeugdige per soonlijkheden zal hebben helpen vormen, zullen zij zich niet alleen de voor iéder hunner noodige en gewenschte kennis van het Duitsch alsnog gemak kelijk verwerven maar bovendien zal het zijn op een oogenblilt, waarop vermeerdering van talen kennis ook inderdaad cultuurverx-ijking beteekent." WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. EXAMENS. Academische opl^ Bevorderd aan de Gem. Universiteit te dam tot arts: de heer en A. W. StokW doardjo; H. J. Groenendijk, Helder en T Tv Soerabaja. Geslaagd voor het artsex'i mevr. N. Roelofs—Frankel, Weenen- mai V5i; Randeraat, Amsterdam en de heeren \v n Rotterdam; E. G. A. M. Muskens. A de Jongh. Meerssen en N. M. Richter dam. Geslaagd voor het doet. examen^5" kunde: de heeren S. Hiemstra, H, m v d n en S. Dunner. Geslaagd voor candex t>, nat/kunde (D.)S. Schoen Stenografie en machineschrift^ Bij de gehouden practijk-examens in grafie en Machineschrijven zijn de navol 1 leerlingen van het Instituut Fris, Leidscha3 54 te Haarlem geslaagd: Kantoorstenograaf (Nederlandsch 130 w grepen per minuut de dames: A. H Aerdenhout, J. Polderman en J. c j' tw man te Haarlem. lunn!«- Kantoorstenograaf Duitsch 100 letter» min.: de dames: A. H. Mul te Aerdenhout'en 1? J. Timmerman te Haarlem. J-('. Kantoorstenograaf Engelsch 100 letter»» min.: mejuffrouw J. Vlot te Haarlem. Machineschrijven: de dames; a. d, Blei M; Hoop, E. M. Janssens, en de heeren'w v r hout, L. Miolée, J. Mein te Haarlem en n lingh te Heemstede. aet^ Bij de examens van de Vereeniging van l^. ren in het Schoonschrijven M.O. slaa^den^ het Handelsschriftdiploma: mejuffrouw T tv'" zei, de heer H. J. C. Duits, te Haarlem en t Vliet te Santpoort. 1,3 Lieven Duvosel wil naar Vlaanderen terug. DC pjltê jgk rrittf cctf eüaai sjn. Ver teil jeven jirare tfrd jé* sa redeh. pai radio (Foto Archief H.D.) BRUSSEL, 23 October (A.N.P.) In een pen. gesprek met „De Dag" heeft Lieven Duvosel, de bekende 63-jarige Vlaamsche toondichter, die voor enkele dagen uit Nederland hierheen is gekomen, verklaard, dat hij naar Vlaanderen terug wil, te! midden van zijn volk. Lang genoeg heeft dat zwer. versleven nu al geduurd. Op 17 November zal hi] in het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel een groot concert dirigeeren, aan enkele van zijn schoonste werken gewijd. „Ik ben Nederland dank. baar", zoo vervolgde de componist, „voor de be grijpende houding en den actieven steun die ik daar in meer verlichte kringen heb ondervonden", HAARLEMSCHE KANTON- RECHTER. Geiveigerd een vracht te vervoeren. HAARLEM, Woensdag. Een schipper te Velsen weigerde op 14 September om met zijn schip „De zes gebroeders" een hem door de Bevrachtingscommissie opgedragen vaart van IJmux'den naar Velsen uit te voeren met vracht van 100 ton kunstmest. Hedenmorgen verscheen deze schipper voor den kantonrechter. „Ik had rugpijn en kon dei-halve niet varen", zei hij. Kantonrechter: „Dat zijn van die voorwendsels die ik niet kan accepteeren. U weet heel goed dat er schippers zijn die dergelijke opdrachten weige ren omdat de vracht hen niet past". De verd. hield vol dat hij toentertijd niet in staat was te arbeiden. „Bent u bij een dokter geweest?" „Neen". „Dan is dat ook niet bewezen". Volgens opgave van den Rijksinspecteur had de schipper geweigerd omdat hij zijn schip te achtte voor deze opdracht. De ambtenaar van het O. M. eischte 30 15 dagen. Het vonnis van den kantonrechter luidde 25.- subs. 10 d. TE LAAT OP STRAAT IN IJMUIDEN. De Haarlemsche kantonrechter legde heden® or* gen een bewoner uit IJmuiden, die zich des avonos na 10 uur buiten zijn huis had bevonden, een boete op van 3.subs. 2 dagen. IN DE DUISTERNIS VAN DE TRAP GEVALLEN. LEIDEN, 23 October (A.N.P.) Gisteravond is de 56-jai'ïge J. A. de K. in het donker van oe trap van zijn woning in de Magdalena Moons* straat gevallen, waardoor hij een schedelbasis* fractuur opliep. De eerste hulpdienst vervoerde ne slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij in den loop van den nacht aan de bekom® verwondingen is overleden. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 25 OCTOBER Luxor Theatei', Breestraat: „Hoera, ik ben p! en bijprogramma, 7.30 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: DONDERDAG 24 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Rembrandt Theater: Trenck de Pandoer, 2,a 1 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Cabaret Wolga, 2.30 en 6—.-3 uur doorl. voorstelling. Frans Hals Theater: „Levensspiegel". 2.30 7 uur. Cinema Palace: Kamermeisje 3 X bellen, 2,4, en 7 uur. VRIJDAG 25 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des avona» (nieuw programma). t

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2