Duitsche aanval op de Schotsche Oostkust giften voor het Comité „Hulp in Nood". Sc Voetbalvereniging Beverwijk heeft een be- t van 25 geschonken aan het Comité „Hulp ^Vnod" tcn bate van de slachtoffers /an den k -t,g in het Pruijsdorp. De MIDZA heeft aan „Jj comité 180 afgedragen. Dit bedrag werd gebracht door de MIDZA-combinatie en haar cUèntele. De nieuwe pastoor van O. L. Vr. van Goeden Raad. 7ooals wij reeds meldde is de Zeereerw. heer L. v Oudejans benoemd tot pastoor van de parochie ,'u O.L. Vrouwe van Goeden Raad. Hij werd 28 Vaart 1392 geboren; hij maakte zijn priester- iudies aan de seminaria Hageveld en Warmond en S'erd in 1916 tot Priester gewijd. Achtereenvolgens v;jjij kapelaan te Waddinxveen, Weesp, Amster dam 'en 's-Gravenhage. In 1936 kwam zijn benoe- mm" tot pastoor te Hoogkarspel. De parochie van 0L°Vrouwe van Goeden Raad is dus zijn tweede standplaats als pastoor. Huisvrouwen gaan vergaderen. De afdeeling Beverwijk van de Nederlandsche VerGÊniging voor Huisvrouwen houdt Maandag a.s. een bijeenkomst .in het Kennemer Hotel. De leera- res van het Gemeente Gasbedrijf mej. Kooreman zal een causerie houden. De bijeenkomst zal voorts oevuld wordtn met declamatie en muziek, verzorgd door de dames Brands, Meeter en Van der Heijden. „Hoera, ik ken Papa!" Heisas Rühmann els vader. Heinz Rtihmann wordt vader, of liever gezegd, hij wordt tot vader gebombardeerd in zijn nieuwste film „Hoera, ik ben Papa!". De titel doet vermoeden dat we Rührhann. weer te zien krijgen in een van die rollen, waarop hij terecht zijn succes baseerde: de rol van argeloozen, droogkomiekheid, waarin hij door allerlei capriolen van de eene dwaze situatie in de andere valt en waarin hij avonturen beleeft, die hem de gelegenheid geven de verschillende facetten van zijn bijzonder komisch talent te belichten. Maai' er is nog een andere Rühmann. In „Hoera, fe ben Papa" speelt hij de rol van een boemelen den, rijken vrijgezel, die plotseling wordt opge scheept met een kind, dat een onbekende moeder In zijn woning heeft achtergelaten, opdat hij, de vader, zich met de zorgen van den jongen zal gaan belasten. De eens zoo frivole vrijgezel verandert allengs in een ernstigen werker, die onder den in vloed, welke van het jochie uitgaat, hard gaat vos sen voor zijn examen, erdoor komt en en passant tegelijkertijd verliefd wordt op de kinderjuffrouw, die hij ter verzorging van „zijn zoon" heeft aangeno men. Ook in dit gegeven zijn de complicaties niet van de lucht en er blijft genoeg aanleiding tot waar- deering voor Riihmann's gave om iets doodgewoons een humoristische noot te geven, humoristisch zonder aanstellerig te -worden, dat tot een gullen lach lokt. Die andere Rühmann werd niet geboren door het gegeven, maar door Riihmann's persoonlijke visie op de mogelijkheden, die het verhaal biedt. Hoe ge makkelijk zou het zijn .geweest om van de hem toedeelde vaderrol een banale en goedkoope ver tolking te geven, die wellicht bij een zeker publiek effect gesorteerd zou hebben, maar waarmede Riihmann's talenten wel bijzonder slecht gediend zouden zijn: „Vader" Rühmann is menschelijk, is iemand die zich bewust is van verantwoordelijk heidsgevoel, die onderscheid weet te maken tusschen den ernst en den luim van het geval, zooals de vrij gezel Rühmann in wezen de banaliteit van het pie- rewaaiersbestaan in al haar verachtelijkheid, zon der woorden, met een enkel gebaar, veroordeelt. Men neme dit alles ook weer niet te ernstig op. Wij willen er alleen mee zeggen, dat zijn nieuwe film naast het komiekerige en zotte toch ook nog iets anders heeft, waardoor bij het verlaten van het theater niet alleen de waardeering blijft voor het plezier, dat men gehad heeft, maar daarnaast bo vendien ook bewondering blijft bestaan voor den genialen Rühmann, die in de film de tolk is van iederen vader of moeder, wier gevoelens ten op zichte van hun kind evenmin beperkt blijven tot een oppervlakkigheid, waartoe de uitwerking van het gegeven bij ëen minder goede keuze van hoofd rolspelers onwillekeurig had kunnen leiden. Het .jochie" is een nieuwe ontdekking en zijn naam is Walter Schuller. Hij is natuurlijk, zonder gewild filmlief te worden en wij zullen hem in de toekomst rog wel meer op het witte doek dien. De kinderjuf frouw is Carola Höhn en zij speelt haar rol met groote frischheid en charme. De vader, Albert Flo- rath, is uitstekend en staat de anderen voortreffe lijk bij, zooals ook het geval is met Rühmann's hos pita mevr. Koch, gespeeld door Hansi Arnstaedt. De film werd gemaakt onder de bezielende leiding van Kurt Hoffmann, die de voldoening mag smaken, dat hij gebroken heeft met de traditie van vroeger om Rühmann's talenten alleen te gebruiken als motie ven voor een 100 pCt. lachschlager, maar om met dien rijkdom en gevarieerdheid van Rühman's kun nen tevens het accent te hebben gelegd op het men selijke en het gewone van het scenario, dat zoo gemakkelijk lijkt om uit te werken, maar waarvoor een waar kunstenaar' als Rühmann noodig was om het aanvaardbaar te maken. Voorts vraagt een uitgebreid bijprogramma de indacht. Lexor Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Spinazie per kg' 410 cent. Postelein per kg 611 cent. Rapen per kist 5055 cent. Sla per 100 krop f 1—f 2.80. Andijvie per 100 krop f 1f 1.60. Wortelen per bos 3Va6 cent. Raapstelen per bos V.A2V2 cent. Radijs per bos 12 cent. Selderij per bos lYz2 cent. Tomaten per kg 915 cent. Prei per kg 56y2 cent. Pronkboonen per kg 4V211^ cent. Waschpeen per kg V/5 cent. Bloemkool I per stuk 911 cent. Bloemkool n per stuk 57 cent. Knollen per stuk 2l/27 cent. Dubb. boonen per kg 1018 cent. Spercieboonen z. dr. p. kg 1925 cent. Gele kool per kg 34 cent. Groene kool per kg 2jZ4 cent. Roode kool per kg 34 cent. Breekpeen per kg 33.70. Schorseneer en per kg 710 cent. Druiven per kg 4648 cent. Chin-eesche kool per ikg 2%4 cent. Boerekool per kg 45V2 cent. Spruiten per kg 1018 cent. Aardbeien per doosje 24 cent. De uitslagen van „Weenink". De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de Schaakclub „Weenink" luiden als volgt: Groep I: p K. SlingsIP. Stet afgebroken. N. Bakker—P. Hart afgebroken. V. Ph. v. d. Kolk—G. L. Wijsman afgebroken. Groep II: C van Zijl—A. Pekel afgebroken. J.' Muijen—D. Kikke afgebroken. A. Slings—H. Nijman afgebroken. Groep III: J. Muis—F. Geisler G. DilJ. C. Kanters 01 F. C. Hendriks—G. Sietsma 0—1 G. Wijsman Jr^-J. D. Semeijns O—l Groep IV: N. MolenaarJ. Schilp 1u A. Schoenmaker—W. Pieksma 10 Hollandsche Mij. van Landbouw. Bestuursfuncties verdeeld. De afdeeling Velsen en Omstreken van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw hield Woens dagavond onder voorzitterschap van den heer A J. van Splunter een ledenvergadering in de boven zaal van Hotel „Ter Burg". Medegedeeld werd. dat de bestuursfuncties ver deeld waren met het resultaat, dat de heer Van Splunter het voorzitterschap zal waarnemen en de heer A. C. Schaap het secretariaat. Dank werd gebracht aan het scheidende bestuurs lid den heer J. C. Vessies, voor het vele werk, dat hij in den loop der jaren voor de afdeeling heeft verricht. De heer Vessies herinnerde aan de prettige sa menwerking in het bestuur en verzekerde, dat ook in de toekomst de afdeeling op zijn vollen steun kan rekenen. De secretaris deelde vervolgens mede, dat in dezen winter weer een cursus gehouden wordt over de opvoering van de bodemproductie, onder leiding van den heer Van Leeuwen, landbouwonderwijzer te Santpoort. Getracht zal worden, in verband met het uit gaansverbod en verduistering, den cursus te ver deel en over tien avonden. Van de oudcursisten was een verzoek ingekomen om een cursus in motorkennis te houden. Het be stuur heeft echter door de tijdsomstandigheden hier van af moeten zien. Besloten werd, dezen winter weer eenige spre kers uit te noodigen. O.a. zal ir. J. de Boer een lezing met filmvertooning geven over de agra rische jaarbeurs 1940. Voorts zal de heer J. van Leeuwen spreken over het onderwerp „Grond onderzoek". In verband met de verduistering werd besloten voortaan 's middags te vergaderen. i De heer G. Markerink bracht namens de' kas- commissie verslag uit. Het bezit der vereeniging bedroeg f 570.05. Den her J. C. Vessies werd décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heeren J. H. van der Sluis en A. C. Schaap herkozen. De verkiezing van een bestuurslid ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Vessies werd aangehouden. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering, die Woensdag 6 November in „Krasna- polsky te Amsterdam wordt gehouden, werden be noemd de heeren C. G. Schoo en A. Barendregt en als plaatsvervangers de heeren J. van der Sluis en A. J. van Splunter. Hierna werd de agenda behandeld van de alge meene vergadering. Besloten werd de candidatuur van den heer M. van Galen uit de Haarlemmer meer te steunen. Voor lid van de financieele com missie werd candidaat gesteld de heer A. C. Schaap, alhier. Hoogoven Zwem vereeniging. De bestuursfuncties van de Hoogoven Zwemver- eeniging „De Watervrienden" zijn als volgt ver deeld: Sprengers, voorzitter; mej. Bontekoe, Acacia laan 68, secretaresse, P. Vrenegoor, penningmeester; Koeten, 2e voorzitter en v. d. Kolk, 2e penning meester. Technisch adviseur is dr. Van Epen. Als instructrice is benoemd mevrouw WijlterBloem en als instructeur de heer Van der Bos. Het ledental is thans al bijna gestegen tot 140. Er wordt gezwommen in het Velserbad, iederen Dinsdag van 18 tot 20 uur. Binnenkort zullen onderlinge wedstrijden ge houden worden. MARKTBERICHTEN. Spinazie per KG 915. Postelein per KG 1014. Andijvie per 100 str. 1.502.50. Koolrapen per zak 1.75. Wortelen per bos 6IVo. Bieten per KG 67. Aardappelen, klei, per KG 5V2Sy2. Snijboonen per KG 2236. Heerenboonen per KG 2634. Spruitjes per KG 1017. Boerenkool per KG 6. Roode kool per KG 7. Savoije kool per stuk 14. Bloemkool per stuk 713. Uieri per zak 1.85. Prei per bos 56. Sla per krop 33y2. Pieterselie per kistje 16. Selderie per kistje 6V2. Peren per KG 1024. Druiven per KG 4554. Stijgende belangstelling voor waterpolo. Hoe het gespeeld wordt: Wat mag en wat niet mag. Een scène uit de film „Hoera! Ik ben papa" met Heinz Rühmann. (Luxor Theater, Beverwijk.} Wij hadden P. Swier, lid van V. Z. V. verzocht, voor ons blad iets over waterpolo te willen schrij ven, vooral omdat deze sport den laatsten tijd in onze plaats hoe langer hoe meer beoefend wordt en ook van de zijde van het publiek een steeds grooter wordende belangstelling geniet. Aangezien ens bleek, dat er vele toeschouwers zijn, die lang niet alle bijzonderheden der spelregels kennen, meenden wij met deze uiteenzetting velen een ge noegen te kunnen doen. Hieronder volgt wat Swier ons over de regels van waterpolo schreef: Polo wordt gespeeld door twee zeventallen, in een wateropervlakte met 'n lengte van min. 19 Meter en max. 30 Meter. De breedte is min. 8 Meter, max. 20 Meter. Bij het begin van het spel en bij de hervattingen stellen zich de zeven spelers op de doellijn op met een onderlinge tusschenruimte van éen meter. Na het fluitsignaal zwemmen zij naar het midden, waar de bal is neergeworpen. Het spel is daarmee dus begonnen. Er kunnen veel overtredingen worden begaan. Het typische van waterpolo is nu, dat na elk fluitsignaal van den scheidsrechter alle spelers stil moeten blijven liggen. De benadeelde partij neemt den vrijen worp en direct als de bal de hand van hem die den worp genomen heeft verlaat, mag iedereen zich weer bewegen. De twee zeventallen onderscheiden zich in het water van elkaar door een witte en een blauwe muts. De doelverdedigers daarentegen hebben altijd een roode muts op. Bij het waterpolo is een scheidsrechter alleen niet vol doende. Hij wordt geassisteerd door twee grens rechters en een tijdnopnemer. Een wedstrijd duurt, en dat voor de verschillen de klassen, of 2x7y2 min. netto-tijd of 2x5 min. netto tijd. Immers bij elk fluitsignaal staat de tijd stil en gaat niet eerder loopen of de bal moet de hand van den betrokken speler verlaten. Alle spe lers zijn aan de zelfde rechten en plichten onder worpen doch alleen de doelverdediger maakt hierop een uitzondering. Deze mag b.v. in het water staan, den bal met wee handen spelen, den bal stompen. Een vrije worp aan hem toegestaan mag hij door een achterspeler laten nemen. Echter mag hij den bal niet van buiten de 4 meter lijn (straks te behan delen) oppakken en mag hij den bal niet over de helft van het veld gooien. En nu iets waar sommi gen zich nog al eens mee vergissen. Moet de doel verdediger een vrijen worp nemen en laat hij den bal uit zijn handen vallen, dari is die worp geno men. Pakt hij den bal nu op en haalt hij dezen door zijn doel heen, dan is dat toch geen doelpunt, doch een z.g. hoek worp (corner). Wanneer is nu een doelpunt gemaakt? Zoo juist noemden we al een geval. Als de keeper den bal heeft na een schot en brengt -hij zijn hand met den bal achter de doellijn dan is dat een doelpunt. De bal moet de doellijn echter geheel gepasseerd zijn. Pakt de uitzwemmende speler bij het begin of de hervatting van het spel den bal dan mag hij zoo maar niet een doelpunt maken. De bal moet eerst gespeeld zijn of door een speler van elke ploeg, of door twee spelers van dezelfde ploeg waarbij de maker moet liggen op de speelhelft der tegenpartij., of door drie spelers van dezelfde ploeg waarbij de maker op zijn eigen helft mag liggen, altijd nog onder voorbehoud, dat de bal eenmaal op de vijan delijke helft gespeeld is geworden. Schiet nu de uit zwemmende speler den bal ineens op het vijande lijk doel en tracht de doelverdediger den bal te stoppen wat hem niet lukt en raakt hij den bal wel aan, dan wordt dat niet als „spelen van den bal" beschouwd, doch dan wordt aan den doelverdedi ger een vrije worp toegekend. Een bal spelen wil zeggen den bal aanraken met de palm van de hand. Neemt een speler een vrijen worp en raakt een medespeler dan bal met den bovenkant der hand, dan kan daaruit nooit een doelpunt komen, ook al vliegt de bal in het net. De bal moet na eiken vrijen worp eerst „gespeeld" zijn. Het veld heeft op verscheidene plaatsen kentee- kenen en wel de z.g. 2 meter, de 4 meter, en de middellijn. Deze lijnen (denkbeeldige) hebben alle hun doel. De 2 meter lijn geeft aan dat daar binnen geen vijandelijke tegenspeler mag liggen. Bij uit zondering als hij den bal voor zich heeft. De 4 meter geeft aan dat de doelverdediger nooit hierbuiten mag komen, en de middellijn geeft aan waar de scheidsrechter den bal in het water gooit en de doelverdediger den bal niet over mag gooien. Wordt er nu een corner (hoekworp) genomen dan neemt men dezen van de 2 meterlijn aan den zij kant, dus niet zooals bij voetbal van de doellijn. Een strafworp (hetzelfde als een penalty) neemt men van de 4 meter lijn. Tot slot zullen we dan nog eens kijken wat de overtredingen zijn. Bij waterpolo onderscheidt, men drie soorten overtredingen n.1. de gewone, de zware en de hoofdovertredingen, ook wel fouten genoemd. De straf voor een gewone overtreding is een vrije worp aan de tegenpartij. Gewone overtredingen zijn: Het wegzwemmen voordat de scheidsrechter heeft gefloten. Een speler tijdens of bij het begin van het spel helpen. Zich vasthouden aan of af zetten van een steunpunt. Het doel vasthouden, den wand van het bassin gebruiken om af te zetten. (Alleen bij het begin of de hervatting van het spel, als dus de zeventallen op de doellijn liggen, mag men zich van den kant afzetten). Het staan in het ondiepe gedeelte. (Alleen een doelverdediger mag staan). Den bal onder water houden als men wordt aangevallen. Den bal met gebalde vuist slaan. Water spatten in het gelaat van den tegen stander. Bij een inworp van den scheidsrechter den bal aanraken voordat deze het water raakt. Tijd verspillen. Den bal uit een vrijen worp ineens op doel gooien of aan een medespeler die binnen de 2 meter ligt. Voor den doelverdediger: den bal over de helft gooien en buiten de 4 meter komen. Dit zijn allemaal gewone fouten of overtredingen met zooals gezegd als straf een vrije worp aan de tegen partij. Dan krijgen wij de zware fouten. Dit zijn: Het opspringen van den bodem om den bal te spelen. Een cgenstander hinderen in zijn bewegingen, hem vasthouden of onderduwen. Dit mag wel als de tegenstander den bal vastheeft of aanraakt. Den bal met twee handen tegelijk aanraken. Zich van zijn tegenstander afzetten, hem trappen, of dreigen de bewegingen maken. Het doel verplaatsen of vasthouden gedurende het spel. De straf voor een zware fout is een vrije worp en de overtreder kan het water uitgezonden worden. Hij mag dan weer in het water komen als er een doelpunt gemaakt is. Tot slot krijgen we nog de hoofdfouten. Dit zijn er drie n.l.: Binnen de 2 meter lijn liggen zonder dat de bal er is. Opzettelijk van plaats veranderen als de scheidsrechter gefloten heeft. Ongehoor zaamheid aan den scheidsrechter. De straf is een vrije worp aan de tegenpartij en de overtreder moet het water uitgezonden worden. Ook hij mag na een gemaakt doelpunt weer in het water komen, doch als de scheidsrechter dit wil mag hij hem voor den verderen duur van den wedstrijd van het spel uitsluiten. Dit is dus hét voornaamste van waterpolo, en ik hoop van harte dat ik met dit stukje mijn doel be reikt heb n.l. het verduidelijken der spelregels aan hen die zich wel voor de waterpolosport interes seeren, doch nog niet het juiste ervan weten. En ten slotte dit: gaat allen eens een polowedstrijd zien en u zult een tweeden wedstrijd met ongeduld afwachten. Opening nieuwe zaak Kennemer- plein. Naar wij vernemen zal de opening van de derde zaak in de winkelgalerij op het Kennemerplein, n.l. Joh. de Waard's Modemagazijnen Woensdag 30 October des middags 3 uur plaats hebben. DE VERSCHE VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN, 23 October. De aanvoer van versehe visch uit zee was hedenochtend be langrijk. Aan de markt kwamen twee motorloggers en 15 kotters; de kotters' besomden tezamen ruim 3000. Voorts markten nog 55 motorschokkers. In totaal werd hedenochtend 6900 voor uit zee aan gevoerde visch besomd. De kotter TX 14, A. Ellen, maakte de hoogste besomming van 549. De vraag naar versehe visch was hedenochtend zeer groot en de prijzen liepen aanmerkelijk op. De aangevoerde visch bestond hoofdzakelijk uit wijting en schar. Schol en andere soorten werden weinig aangevoerd. Middelschol liep op van 28.40 tot 36.80 per kist van 40 KG. Wederom is heden ochtend een drietal Scheveningsche motorloggers voor de eerste reis ter kustvisscherij vertrokken. De snurrevaarder SCH 69, die zijn vangst hedenmorgen niet gelost heeft, komt morgenochtend aan de markt. De aanvoer van Deensche visch was heden gering. De verwachting is, dat in de eerstvolgende dagen weinig of geen aanvoer uit Denemarken zal komen, daar de contingenten zoo goed als uitgeput zijn. AANBESTEDING EN GUNNING. Na verkregen goedkeuring van het Regeerings- commissariaat van den Wederopbouw is het bouwen van de nieuwe kantoren enz. voor de N.V. Ver- eenigde Ijsfabrieken IJmuiden onderhands aan besteed door den architect J. A. van Asdonk te Bloemendaal. Inschrijvers waren Gebr. Broertjes, Bouwbedrijf Klein Schiphorst, Gebr. Joustra, P. Kopjes Nieman J. de Waard en P. Cupido. Aan laatstgenoemden, den laagsten inschrijver, is het werk gegund. VELSENSCHE POLITIE VOETBALT TEGEN DE ZAANDAMSCHE Woensdagmiddag heeft het voetbalelftal van de politie Velsen een wedstrijd gespeeld tegen de collega's uit Zaandam en die met 29 geslagen. De Velsenaren waren ver in de meerderheid, doch voor de rust slaagden zij er niet in, dit in een doelpunt uit te drukken. De rust ging in met een dubbelblanken stand. In de tweede helft ging K. Haak mee naar voren om de voorhoede te steunen. De linksbinnen Bak ker scoorde toen tweemaal. De Zaandammers daarentegen konden het Velsensche doel niet vin den, zoodat de thuisclub met 20 won. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente houdt a.s. Dinsdagmid dag 2 uur een vergadering ter behandeling van een agenda van 16 punten. De gemeentebegrooting komt nog niet aan de orde. DRANKWET. Bij B. en W. van Velsen is ingekomen een ver zoekschrift van H. J. Idzinga, van beroep chauf feur, wonende te Haarlem om een verlof A, voor den Verkoop van zwak-alcoholischen drank in de benedenlocaliteit van het perceel Bloemstraat no. 30 te IJmuiden. Vóór 6 November 1940 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij B. en W. voornoemd inbrengen. HEEMSKERK TAFELTENNIS. Vrijdagavond speelt de tafeltennisclub „D.O.K." een competitiewedstrijd tegen „Wormer". IAAT/TI IIIlfklTEN Spoorlijnen en.'n station gebombardeerd BERLIJN 24 October (D. N. B.) In den loop van Woensdagavond ondernamen Duit sche gevechtsvliegtuigen een aanval op de Oost kust van Schotland en bombardeerden met succes de spoorlijnen en het station van een stad. Waargenomen branden toonden de ge- wenschte uitwerking van den aanval aan. BRANDBOMMEN EN BRAND PLAATJES OP BERLIJN. BERLIJN 24 October (D. N. B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Britsche vliegtuigen geprobeerd een grooten aanval op de rijkshoofdstad te ondernemen.Slechts enkele toe stellen bereikten het luchtruim van Groot-Berlijn. Er werd luchtalarm gemaakt en de luchtdoelartil lerie trad in werking. De vijand wierp brandbom men en brandbare plaatjes uit, hier en daar ook brisant-bommen. Op verscheidene plaatsen voor al in het westelijke stadsdeel ontstond er lichte schade aan gebouwen en braken kleine branden uit, die spoedig gebluscht konden worden. Er wordt melding gemaakt van eenige gewonden. N. V. V.-gemeeiiscliap „Vreugde cii Arbeid" opgericht. Werk begint op Zondag 3 November a.s. AMSTERDAM, 24 October. De persdienst van het N.V.V. deelt mede: .Vreugde en Arbeid", de nieuwe gemeenschap, die heden als onderdeel van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen door den commissaris van het N.V.V. is gesticht, zal over enkele dagen een be gin maken met de uitvoering van een aantal zeer omvangrijke plannen in dienst van de geestelijke en cultureele verheffing van den Nederlandschen arbeider. De instelling van een „Vreugde- en Arbeid"- organisatie die onder leiding zal staan van den heer A. 't Hart, bekend uit het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" beteekent een uitbrei ding van het werk der Nederlandsche vakbeweging op een terrein, dat ondanks alle goedbedoelde po gingen door de versnippering onvoldoende is be werkt. Waar de vakbeweging principieel voor de opgave staat op te komen voor materieele behoeften en verlangens van de aangesloten arbeiders, moet cr even principieel van worden uitgegaan dat er voor de vakbeweging ook een taak ligt op het uitge strekte terrein van de verzorging van den vrijen tijd van elkeh werkenden volksgenoot, de tege moetkoming aan zijn behoefte aan geestelijke en lichamelijke ontwikkeling en ontspanning, aan zijn belangstelling voor de uitingen van kunst en cul tuur, en in het algemeen aan zijn verlangen naar arbeidsvreugde en levensblijheid. De socialistische geest van de nieuwe ordening legt de verplichting op deze mogelijkheden in dienst te stellen van alle arbeiders, ongeacht hun maat schappelijke positie. De vervulling van deze ver plichting beteekent tegelijk, dat een belangrijke stap vooruit wordt gezet op den weg, die leidt naar de verheffing van het algemeene levenspeil van den arbeider en het wegnemen van tegenstellingen tus schen de volksgenooten van hetzelfde volk. Het is duidelijk, dat de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het N.V.V. door de aanvaarding van deze taak zich geplaatst ziet op een arbeids terrein, waarvan de geweldige omvang thans nog niet eens valt te overzien. In dit stadium van de ontwikkeling der nieuwe organisatie moet daarom worden volstaan met een beknopt over zicht van de voornaamste richtlijnen voor het werk dat te wachten staat. Het werk van „Vreugde en Arbeid" zal op Zon dag 3 November a.s. officieel worden geopend. Ter gelegenheid daarvan wordt in het Concertgebouw in Amsterdam een buitengewoon concert gegeven door het Concertgebouw-orkest, onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Dit concert is in de eerste plaats bedoeld voor de Amsterdamsche ar beiders, die georganiseerd zijn in de plaatselijke afdeelingen van de N.*V. V.-organisaties .De toe gangsprijs zal derhalve laag worden gesteld, dat metterdaad het doel zal worden bereikt om aan de arbeidersbevolking de gelegenheid tc bieden te ge nieten van het beste wat in ons land op dit gebied van de kunst bestaat. Het tot stand komen van deze eerste uitvoering spreekt duidelijke taal ten aanzien van de plannen, die de leiding van „Vreugde en Arbeid" heeft ont worpen. Ontspanning en kunstgenot zullen in het V. en A.-werk een belangrijke plaats innemen. Er zal verandering komen in den hoogst ongewenschten toestand van een elite-kunst, die geheel vreemd blijft staan tegenover de werkende bevolkings groepen, waaruit het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn geheele bestaan put. De Nederlandsche arbeider, die in de gemecha niseerde en gerationaliseerde grootbedrijven maar al te vaak dreigde te worden tot een nummer of een machineslaaf zal in een op hoog peil staande kunstzinnige ontspanning het tegenwicht vinden voor de in vele opzichten onvermijdelijk geestdoo- dende arbeidsomstandigheden van onzen tijd. Mu ziek en tooneel, cabaret en kleinkunst, film en dans zullen alle tot de cultureele verheffing van den werkenden mensch bijdragen. De geestelijke ontwikkeling van den arbeider zal evenzeer deel uitmaken van het werk van „Vreugde en Ai-beid". Niet in de laatste plaats zal daarbij ook het vraagstuk worden behandeld van de verbe tering van het handwerk, de stimuleering van de vakbekwaamheid en de uitbreiding van de be drijf sscholing. Kennis van de geschiedenis van eigen volk en eigen cultuur zal aan een ieder een inzicht geven in zijn plaats en taak in de arbeids gemeenschap. Niet minder belangrijk is de lichamelijke ontwik keling, de beoefening van sport en gymnastiek. „Vreugde en Arbeid" zal het oude spreekwoord in de practijk brengen dat slechts in een volkomen gezond lichaam een gezonde geest kan wonen. Het werk in deze richting heeft ook daarom reeds zoo groote beteekenis, omdat de gevolgen van de ver- waarloozing van de lichamelijke opvoeding aller- wege worden gevoeld en erkend. Gemeenschappe lijke sportbeoefening in en door de bedrijven kan er aan medewerken de solidariteit van de werkers van hoog tot laag in hoogen mate te versterken. De verzorging van vacantie-reizen, de inrichting van vacantie-verblijven op groote schaal, het rege len van aangelegenheden van vervoer, moeten het mogelijk maken breede lagen der bevolking te brengen tot een doelmatige besteding van den vacantie-tijd, doelmatig in dien zin, dat een wer kelijke ontspanning een verandering van omgeving en een daaruit voortvloeiende verruiming van blik en inzicht worden verkregen. Door de mogelijkheden die een groote organisatie bieden kan, valt dit doel te bereiken zonder dat financieele bezwaren een overwegende rol gaan spelen. Natuurlijk zal dit onderdeel van de gemeenschap V. en A., mer in het bijzonder voor zoover het buitenlandsche reizen betreft, eerst in een rustiger internationaal tijdperk volledig tot zijn recht kunnen komen. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" aanvaardt ook de verplichting bepaalde sociale belangen van de arbeiders en hun gezinnen te gaan verzorgen. Zij denkt hier aan. verschillende voorzieningen ten aan zien van moeder en kind, aan het bevorderen van de levsblijheid en de gezonde opvoeding van het toekomstige geslacht. Bedrijfsverhoudingen en bedrijfsinrichting zullen door deze organisatie wor den bezien in het licht van een streven naar schoonheid en hygiëne. Zooals uit het bovenstaande blijkt moet het werk van V. en A. zich ter beantwoording van het ge stelde doel in ongekenden omvang ontwikkelen, dit alles kan slechts tot stand worden gebracht in een groote organisatie als het Ned. Verbond van Vak vereenigingen, die bovendien in haar nieuwen vorm blijkens de gebeurtenissen van de laatste maanden, voldoende groeikracht bezit, om de basis te vormen voor een Nederlandsche vakbeweging en tot dus verre nog niet vermoede afmetingen. In V. en A. zullen ook de onderafdeelingen van het N.V.V. wor- den ondergebracht, die in dezelfde richting op ove rigens zeer bescheiden schaal hebben gewerkt". WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Lieven Duvosel wil naar Vlaanderen terug. BRUSSEL, 23 October (A.N.P.) In een pers- gesprek met „De Dag" heeft Lieven Duvosel, de bekende 63-jarige Vlaamsche toondichter, die voor enkele dagen uit Nederland hierheen is gekomen, verklaard, dat hij naar Vlaanderen terug wil, te midden van zijn volk. Lang genoeg heeft dat zwer versleven nu al geduurd. Op 17 November zal hij in het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel een groot concert dirigeeren, aan enkele van zijn schoonste werken gewijd. „Ik ben Nederland dank baar", zoo vervolgde de componist, „voor de be grijpende houding en den actieven steun die ik daar in meer verlichte kringen heb ondervonden'#

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5