IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOK VELSEN, [JMUIDF.N, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ^0|envervoer op Zondag toegestaan Walvischvangst. De verduistering Hitier ontvangt maarschalk Pétain. Sterke Duitsche vliegtuigformaties in den aanval. Nieuwe bonnen VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK <f jaargang nO. 303 tfig«ve Court"1' iourens Coster, Maatschappij voor pfiuld»' ptaon |(jitg8Ven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93( Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteloos «^van In de Kennemer Courant. esgcn0. Dirrrtfe: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 25 OCTOBER 194Ö Abonnementen per week 0.1234, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels O.fO, elke regel me« ƒ0.12. BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 8.16. het Algemeen Politieblad heeft de se- ^^oeneraal van het departement van Justitie ^hriiven gericht tot de procureurs-generaal, eea Pij: erop wijst, mede namens zijn ambtge- «p Waterstaat, dat onder de bestaande om- :wt,v?Idpn ook op Zondag kolen kunnen worden en gewasschen. r -e2e de directie van de Nederlandsche VSllveoen was medegedeeld, dat'van de zijde van "politieautoriteiten was te kennen gegeven, 031111 het vervoeren op die dagen door particu- dstMJ zouden beletten en proces-verbaal zouden lieren ^mo'ernde secretaris-generaal acht het echter rde tegenwoordige bijzondere omstandigheden Lliik dat zulk optreden wordt nagelaten, ter gde eventueel na 12 October ter zake opge- Wu, nrocessen verbaal ongedaan waren te nuaKte y (A.N.P.) Marktberichten en besommingen. „Mevoerd consignatievisch. vLine schol f28f25; Schar f26; Kleine schar S- Wijting f 12,50—f 9; Kabeljauw f 43—f 36; Uv,36' aUs ,?er 50 K-G' Tarbot f2,90 per K.G. Tnetwatervisch: Snoek 50 cent, Snoekbaars 84 ?6 cent, Zeelt 44 cent, Karper 44 cent, Blei 23 galles'per K.G. (Gemeld wordt dat de Russische walvischvaarders binnenkort na een zeer rijke vangst, waaronder dieren waren van 105.000 Kg., van de jacht zullen terugkeeren.) De walvischjacht raakt weer gedaan, Straks wordt de laatste walvischtraan In 't loordlijk zeegebied vergoten; De walvischvaarders keeren weer, Met overrijken buit dit keer, In vele zwaargeladen booten. De walvisch krijgt dan korte rust, Zijn vijand blijft weer aan de kust, Er komen nu te koude dagen; Totdat het voorjaar weder naakt, Dan wordt zijn ras weer „koud gemaakt", Wel is een walvisch te beklagen. 't Is eigenlijk een vreemd idee, Een wal-Rus gaat daar naar de zee, Wordt zee-Rus dus om zoo te zeggen, Om daar den walvisch, -een soort v.isch, Die feitlijk een zee-zoogdier is, Met een harpoenschot neer te leggen. Neen, 't walvischleven is niet licht, Het dier is van te groot gewicht, Figuurlijk ook, in 't oog der menschen; Als ik „per zee" een visch moest zijn, Zou ik me liever een heel klein En haanloos visschenleven wenschen. P. GASUS. ZONSONDERGANG 18.25 ZONSOPGANG 8.24 Gedurende den tusschenliggenden lijd moet verduisterd worden. Maansopkomst 1.40 Ondergang 16.13 Schijngestalten der maan 30 Oct. N.M. 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. Het vee wordt voor de koude wintermaanden naar de warme stallen gebracht. In Giethoorn, waar alle verkeer te water geschiedt, moet ook het transport van de koebeesten uit het land naar de stallen per schuit gebeuren. (Foto Pax Holland.) Ernstige schade aan het Britsche spoorwegnet. BERLIJN 25 October (D. N. B.) Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen zijn Donderdagavond opgestegen om aanvallen op Londen te ondernemen. De Associated Press meldt bijzonderheden uit Londen over de uitgebreide schade aan het Engelsche spoorwegnet door de Duitsche lucht aanvallen. Een zware bom heeft een viaduct van acht spoorlijnen verwoest, zoodat het ver keer nog slechts met moeite langs twee lijnen kan worden gehandhaafd. Een' aantal goederen en munitietreinen alsmede benzine wagons werd door brandbommen vernield. Een reus achtige bomlirater heeft geruimen tijd alle lijnen in een zeer belangrijke" streek geblok keerd. Een D. N. B. bericht uit New York meldt: De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op belangrijke militaire doelen in Londen hebben gis teren, volgens Amerikaansche correspondenten, zware schade toegebracht aan fabriekscomplexen in Londen. Bovendien zijn er bommen gevallen in Kent, Hampshire en Somerset. Aanzienlijke schade is aangericht in een stad in Hampshire. Tien distric ten van Schotland zijn tegen het aanbreken van den dag aangevallen. De Engelsche minister van arbeid heeft een oproep gericht tot de bouwvak arbeiders, zich aan te melden om de bomschade te herstellen. Volgens een te Stockholm ontvangen vertrouwe lijke inlichting baart de verscherping der Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en de steden in het industriegebied van Midden-Engeland de Britsche regeering veel zorg. Men neemt aan dat deze ver scherping volgens een bepaald systeem geschiedt en dat de Duitsche luchtmacht de uitwerking der verwoestingen in de Docks en de havenwerken aan de Theems wil versterken door de installaties van den zelfden aard aan den mond van de Mersey te vernielen. Ongeveer de helft der werken aan de Theems zijn thans geheel onbrukibaar en daardoor heeft de haven van Londen vrijwel afgedaan. Des te groo- ter wordt de beteekenis der havens aan de West kust, die overigens reeds overbelast zijn en welker vermogen eveneens op gevaarlijke wijze wordt ver minderd voor de krachtiger en meer geconcen treerde aanvallen. MIJNWERKERS VOOR HET PUINRUIMEN GEREQUIREERD. Voorts verneemt het. D. N. B. uit Stockholm: Volgens hier ontvangen berichten is men te Londen algemeen van oordeel dat de 5000 pioniers en de, 3000 werkloozen, die te werk zijn gesteld bij de opruiming in de verwoeste wijken, niet tegen hun taak opgewassen zijn. Honderden straten zijn nog bedekt met puin van muren en huizen. Gisteren zijn de eerste 2000 werklooze mijnwerkers uit Zuid Wales te Londen aangekomen. Zij worden speciaal gebruikt voor het uitgraven van volgestorte tun nels en andere ondergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die tengevolge van be schadigingen gevaar voor instorten opleveren. De volgende week zal het aantal puinruimers meer dan 15.000 bedragen en binnen afzienbaren tijd zal het, naar men aanneemt, tot 20.000 zijn gestegen. Ook in de andere groote industrie- en haven steden van Engeland is men koortsachtig aan het opruimen, om gelijken tred met de toenemende verwoestingen te kunnen houden. Het herbouw werk is voor ombepaalden tijd uitgesteld. Alleen in de belangrijkste wapenfabrieken en in de havens mogen herstellingen ten uitvoer wor den gelegd. Andere herbouwwerkzaamheden zijn verboden op grond van het gebrek aan materiaal, Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het Britsche Lagerhuis gisteren in een geheime zit ting de verdediging van Engeland in de lucht be sproken. De minister voor luchtvaart, Sinclair, heeft hierover een verklaring afgelegd. BROOD bon 11 v. 21 t.m. 29 Oct 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. koffie en thee 8on 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER bon 109 Algem.Distributie- boekje Van 28 Sept.-2 5 Oct 1 K.G. Suiker vleesch en vleeschwaren bon 05 vleesch van de Vleeschkaart. Van 21 Oct. t.m. 3 Nov. 100 gr. rund-, halfs- of varkensvleesch of omgesmolten vet. bon 05 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. bon 04 geldig t.m. 27 Oct. ïllt bon 55 T.m. 12 Nov. 150 Or. toiletzeep of 120 gr Huishoudzeep of 200 gr. Mc hte zeep of 250 gr Meppoeder of 125 gr zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. hondenbrood bon 4 Tot 31 Oct. Groep 1 2; 10 K.G. Gr 3: 8 K.G. 5 K.G. Gr. 5: 4 J°. Gr. 6: 3 K.G Hon- uenbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras enden of Ingeval men er dan één hond heeft MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeél of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. maizena of griesmeel of puddingpoeder BON 15 Algem Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer crème of 1 pof scheerzeep. PETROLEUM ZEGEl PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). T.m. 2 Nov. 2 Ltr KATTENBROOD BON 4 Tm. 31 Oct. 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten BOTER EN VETTEN BON 13 Boterkaart.. T.m. 1 Nov. 1/2 pond boter. BON 13 Vetkaart. T.m. 1 Nov. 1/2 pond margarine, of boter. KAAS BON 26 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 3 November. BRANDSTOFFEN. BONS 01 02 03 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid BONS 01 02 03 04 05 06 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, le perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid, eerste periode: 1 eenheid. BONS 04 05 06 Bonkaan distributie vAste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Bons gemerkt: auto-anthra- ciet: 1 H.L. anthracietnoot- jes TV of V. Alles geldig tot en met 31 October Von Ribbentrop en Laval bij het onderhoud tegenwoordig. IN FRANKRIJK 24 October. Het D. N. B. verspreidt het volgende communiqué: De Führer ontving vandaag het Fransche staatshoofd, tevens president van den Fran- schen ministerraad, maarschalk Pétain. Bij de besprekingen waren aanwezig de rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, en de vice-voorzitter van den Franschen minister raad, Laval. Over deze ontmoeting vernam het D. N. B nog de volgende bijzonderheden: De bespreking van den Führer met maarschalk Pétain, waarbij aanwezig waren de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval, en de rijksminister van buitenlandsohe zaken, Von Rib bentrop, is Donderdagmiddag laat gevoerd in den specialen trein van den Führer op een klein station in het bezette gebied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam, vergezeld van Laval per auto op de plaats van bespreking aan, waar een bataljon van het leger, door het presen teeren van het geweer aan den Franschen maar schalk de eerbewijzen bracht. gebruikmaking van bovenvermelde overeenkomst, met dien verstande evenwel, dat in totaal hoogstens 1.500.000 wordt geleend. B. en W. stellen voor, de noodige besluiten in ver band met deze transactie te nemen. De heer P. J. de Mooij, hoofd der o. 1. school no. (voorheen school H) heeft met ingang van 31 Maart 1941 ontslag aangevraagd. Hij is dan bijna 40 jaar bij het onderwijs werkzaam geweest. B. en W. stellen den raad voor, het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van een na der door het college te bepalen datum en onder dankzegging voor de aan het onderwijs bewezen diensten. Een oefening van de brandweer. 's Avonds om even acht uur meldde de brand- bel een veronderstelden brand in het perceel Van Valkenburgstraat 6. Binnen weinige oogenblikken was de gemeente brandweer met de motorspuit ter plaatse om in de zwarte duisternis van den avond met behulp van zaklantaarns de brandputten op te zoeken en slangen aan te koppelen om toch. binnen een. minuut met twee stralen water te geven. Dit alles geschiedde onder leiding van den opper- br andmees ter, den heer K. Luyting. Inmiddels was ook de geneeskundige dienst in volle uitrusting onder leiding van dokter R. W. Fierstra gearriveerd. Verondersteld werd dat een brandweerman van het dak was gevallen en een armbreuk en een hoofdwond had. Na in korten tijd te zijn verbonden werd het slachtoffer per brancard naar de verbandkamer vervoerd. Het duurde echter geruimen tijd voordat de babyspuit van de luchtbeschermingsbrandweer op het terrein van den brand aankwam, hoewel het betreffende personeel van dezen dienst onder leiding van den heer G. K. W. Blom reeds spoedig aanwezig was. Toen later de babyspuit was opgehaald, gaf ook deze spoedig water en kon de gemeente- brandweer inrukken. Het was een nuttige oefening, waarbij naast de goede dingen ook de fouten aan het licht kwa men. Koning Leopold voert dagelijks besprekingen. BRUSSEL 25 October. Naar verluidt voert Ko ning Leopold, die zich nog altijd als vrijwillige „ge vangene" in het paleis te Laeken ophoudt, dage lijks besprekingen met leidende Belgische persoon lijkheden, en met vertegenwoordigers van de Duit sche autoriteiten, welke besprekingen betrekking hebben op de toekomst van België. Na zijn bemoei ing hebben de Duitsche autoriteiten onlangs enkele veranderingen in het bestuur aangebracht. De ijzeren hekken van het koninklijk paleis te Brussel zijn gesloten en op een bord staat te lezen dat de toegang tot het paleis streng verboden is. (United Press) Suiker van Zaterdag 26 October tot en met Vrijdag 22 November bon 42 Alg. Distributie- boekje. Brood van Maandag 28 October tot en met 3 November, bon 12. Boter en vet van Zaterdag 26 October tot en met 1 November bon no. 14. Kaas van Maandag 28 October tot en met 10 November, bon 29. Generaal Pétain. (Foto Archief H.D.: Bij den ingang van het stationsgebouw ontvingen Von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van deweermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, vergezeld van den chef van het protocol, gezant von Dörnberg, de Fransche staatslieden en bege leidden hen naar den specialen trein, waar de Führer voor zijn wagon het Fransche staatshoofd opwachtte. In het salonrijtuig van den Führer be gon daarop de bespreking. Nadat deze bespreking was geëindigd, begeleidde de Führer Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan Pétain' de mili taire eerbewijzen gebracht. Opnemen van kasgeld door de gemeente. Anderhalf millioen voor 1941. In 1941 zal het, ter bevrediging van de behoefte aan kasmiddelen, noodzakelijk zijn kasgeld op te nemen, aldus schrijven B. en W. aan den gemeen teraad. Het bedrag wenschen B. en W., evenals vo rige jaren, bepaald te zien op ten hoogste 1.500.000. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage, heeft zich bereid verklaard, met de gemeente een rekening-courant-overeenkomst te sluiten, waarvan het maximum eveneens 1.500.000 bedraagt. Het opnemen van kasgeld zal in 1941 geschieden door het sluiten van kasgeldleeningen en/of door Openstelling P. T. T.-Agentschappen De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te IJmuiden deelt mede, dat, daar de zomertijd tot nader order wordt gehandhaafd, de openstelling der agentschappen Kennemerlaan, Driehuis en Zeeweg als volgt is bepaald: van 28 October t/m 9 November a.s. 9—17 uur (des Zaterdags tot 15 uur); van 11 November t/m 30 November a.s. 9.30— 17 uur (des Zaterdags tot 15 uur); vervolgens tot nader order van 10—17 uur (des Zaterdags tot 15 uur). De agentschappen Kennemerlaan en Zeeweg zijn des middags van 12.30 tot 13.30 gesloten en Driehuis van 13 tot 14 uur. Op zoek naar geschikte schuilgelegenheden voor de Maastrichtsche bevolking kwam men terecht in het ondergrondsche gangenlabyrinth, gebouwd in de tweede helft van de 18de eeuw voor de verdediging van de stad. Er bestaan plannen, om hiervan een bezienswaardigheid te maken. (Foto Het Zuiden.) Het mooie weer van invloed op de groentemarkt. Nog steeds groote verscheidenheid. Het mooie weer van den laatsten tijd is van zeer grooten invloed geweest op de nog verschillende te velde staande gewassen. Ook sommige glasproduc ten profiteerden van het mooie weer. Deze gunstige weersomstandigheden worden thans meer gewaar deerd dan anders, omdat het nu de tijd is van nacht vorsten, die heel wat kunnen vernielen. Een groote verscheidenheid groenten komt dan ook op het oogenblik nog aan de markt, hoewel wegens het vergevorderde seizoen de hoeveelheid niet groot meer is. Ondanks dat de boonenoogst practisch ge sproken afgeloopen is werden er in de afgeloopen week toch weer verschillende soorten aangevoerd. Pronkboonen maakten hiervan als natuurproduct het grootste deel uit. Hoofdzakelijk werd deze soort afgenomen door de fabrieken, waardoor er een vlug ge handel ontstond. Als gevolg van het verschil m kwaliteit liepen de prijzen van 6-11 cent per k.g. uiteen. Snij- en dubbele boonen zijn op het oogen blik glasproducten. Voor snijboonen varieerden de prijzen van 30—35 cent per k.g. en voor dubbele boonen naar kwaliteit van 830 cent per k.g. Sper- cieboonen werden verhandeld van 12-24 cent per k.g. Voor spinazie, dat thans als glasproduct naast het vollegrondsproduct in ruime mate werd aan gevoerd, bestond voor goede kwaliteit een willige handel. De noteeringen wisselden naar soort van 414 cent per k.g. De aanvoer van sla vermindert steeds. Naar kwaliteit werd van 1—2.80 per 100 krop besteed. Van bloemkool was de markt nog ruim voorzien. De kwaliteit van de meeste partijen was over het algemeen zeer goed. De prijzen ondergingen de laatste dagen een kleine inzinking, zoodat de beste soorten in het midden van deze week op een prijspeil van 9—12 cent per stuk kwamen te staan. De handel in spruiten had een zeer willig verloop; vooral op de veiling van. vorige week Vrijdag wer den voor sommige partijen hooge prijzen besteed, die ruim 20 cent per k.g. bedroegen. Maandag en Woensdag waren de prijzen iets lager, maar bleven niettemin op een behoorlijk peil van 1018 cent per k.g. staan. Bospeen en waspeen werden nog in groo te partij.en aangevoerd; de handel van deze produc ten was echter een weinig gedrukt, met het gevolg dat de noteeringen aan den lagen kant waren. De noteeringen wisselden naar soort van 3 V26 cent per bos en per k.g. Tomaten werden nog in flinke ::"n aangeboden en werden naar soort voor be hoorlijke prijzen verkocht. Ook uit de natuur wa ren van dit product nog partijen aanwezig. Naar soort werd van 8—19 cent per k.g. betaald. Schor- seneeren werden deze week ruimer aangevoerd. Voor dit product bleek nogal wat kooplust te be staan, want naar soort werden prijzen van 816 cent per k.g. besteed. Ondanks het ruime aanbod van prei handhaafden de prijzen zich van 56!/2 cent per k.g. De noteeringen van knolselderie liepen echter verder uiteen, omdat voor de mindere soor ten heel weinig belangstelling bestond. Naar soort werd van 26 cent per stuk besteed. Voor de goede soorten uien werden hooge prijzen betaald, dia tusschen de 3V28 cent per k.g. lagen. Ook sjalotten welke nu en dan worden aangevoerd, zijn duur. Gele, roode en groene kool verwisselden van eige naar voor prijzen van 35 cent per k.g. Van de erwtensoorten werden in de afgeloopen week nog raspers en witte capucijners aangeboden. Voor de fruitafdeeling werden nog geregeld aard beien aangevoerd, welke 2025 cent per doosje op brachten. Naar kwaliteit en soort werden druiven "rhandeld van 3648 cent per k.g. Appelen wor den heel weinig meer aangevoerd en dan nog van sterk afwijkende kwaliteit, waarvoor de prijzen niet aan den hoogen kant zijn.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1