en Pétain bespraken het herstel van den Europeeschen vrede Overeenstemming over de samenwerking bereikt De ontmoeting Hitler-Pétain Engelsch bombardement op Fransch koloniaal gebied. RADIO PROGRAMMA Jfï A K D A G 28 OCTOBER 1940 jjet dNB meldt uit Genève: De Fransche bladen publiceeren een offi cieel communiqué, dat den volgenden inhoud 5,6 De bespreking die 24 October plaats gehad Jift lusschen rijkskanselier Hitier en maar schalk Pétain, in tegenwoordigheid van den nnitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Bibbentrop, en vice-president Laval, is ■n een sfeer van de grootste hoffelijkheid crloopen. De maarschalk is ontvangen met Je eerbewijzen, die strooken met zijn rang. De bespreking van de beide leiders, die hierop volgde, heeft gelegenheid gegeven tot n ajgemeene behandeling van de situatie en Inzonderheid van de middelen tot herstel van den vrede in Europa. De beide deelnemers aan de bespreking zijn het eens geworden over de beginselen van een samenwerking. De uit voeringsmodaliteiten zullen later onderzocht «orden." FRANSCHE PERSSTEMMEN Zondag deelde het D. N. B. mede: pet beeld van de Fransche ochtendbladen in het onbezette gebied wordt heden beheerscht door de onimoeting tusschen den Führer en maarschalk pétain. Op twee factoren wordt de aandacht ge- hoogachting, welke maarschalk Pétain bij jjm' ontmoeting met den Führer ondervonden heeft. 2 Het verschil tusschen de methoden van 1918 en •jHQ welke de overwinnaar gebruikt. De .Moniteur" noemt het begin van het bin nen- en buitenlandsche politieke herstel van Frank rijk na zijn zware nederlaag het werk van Pétain en Laval. Men moet zich hoeden voor ongeduldige nieuwsgierigheid, maar men moet weten dat het sootendeels van alle Franschen zal afhangen of dit Sur in het belang van een werkelijken vrede en vruchtbare toekomst zal zijn, aldus het blad. De „Petit Parisien" schrijft: De Führer heeft be wezen dat hij een opbouwenden vrede wil schep- m Maarschalk Pétain heeft besloten den weg der Eenwerking in te slaan. Het zou voor Frankrijk «makkelijker en minder pijnlijk geweest zijn, de zen weg voor den oorlog en voor de nederlaag te bewandelen. Omtrent de ontmoeting zelve schrijft bet blad dat bij het einde van den wereldoorlog in 1918 den overwonnene nimmer een dergelijke ge legenheid geboden is. In de geheele geschiedenis bestaat daarvan geen enkel voorbeeld. Het Fransche volk en de openbare meening moeten begrijpen dat met het verleden gebroken is en dat de weg tot een vrede zonder daarop volgenden oorlog open staat. ,La France au Travail" verklaart dat essentieel is'dat een overeenkomst tot stand gekomen is. In dien de volken van het vasteland van Europa zich tot een gemeenschappelijk bestaan vereenigden en daarom gaat het zal er ook een betere toe komst voor de werkende bevolking komen. Het blad bericht tenslotte dat maarschalk Pétain, toen hij de demarcatielijn weer overschreed, gezegd heeft: „ik ben tevreden". De „Oeuvre" merkt op dat de historische bijeen komst van 24 October het uitgangspunt van een nieuw tijdperk in de bestemming van het vasteland van Europa kan worden. Adolf Hitler wil niet ver woesting, doch samenwerking, zoo wordt geconsta teerd. Uit Vichy wordt gemeld dat de Fransche minis terraad, die reeds met algemeene stemmen goed keuring had gehecht aan de verklaringen van maar schalk Pétain en vice-president Laval betreffende het resultaat van hun besprekingen met den Führer, bijeengekomen is om den door het Duitseh- Fransche contact ontstanen toestand te bespreken. Een bericht van een Amerikaansch telegraaf - agentschap, volgens hetwelk de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken. Baudoin, Za terdag in den loop van den avond zou zijn af getreden, is Zondagmiddag door den kabinets chef van vice-president Laval op desbetreffen de vragen niet bevestigd. In den ministerraad zou deze kwestie niettemin een punt van be spreking uitmaken. BERLIJN. 25 October 1940. De V.P.B.-corres pondent meldt: Van de ontmoeting van Hitler met het hoofd van de Fransche regeering. Pétain, wordt door de Duitsche openbare meening natuurlijk met zeer levendige belangstelling, maar toch oogen- schiinlijk zonder bijzondere teekenen van ver rassing kennis genomen. Maar met het blijkbaar positieve verloop van de voorafgaande besprekin gen van het Duitsch-Fransc-he contact moet reke ning worden gehouden. Zeker zou de leider van het Duitsche rijk aan deze besprekingen geen deel genomen hebben, indien er niet reeds bij voorbaat een zeker politiek gewicht aan ware toegekend. Als de Duitsche pers desondanks zonder eigen stellingneming slechts zuiver informatorisch over de ontmoeting HitierPétain bericht, dan moet toch op grond van de ervaringen tot dusver met de practijk van, de nationaal-?^ cialistische pers- politiek opgedaan, aangenomen worden dat reeds hij het eerste contact aanknoopingspunten voor een voortgezette bespreking van de behandelde onderwerpen naar voren zijn gekomen. De Duit sche pers pleegt bij belangrijke politieke acties eerst dan tot eigen commentaren over te gaan, tanneer een zeker eindresultaat bereikt is, en «en samenvattende beschouwing mogelijk is. Men kan bovendien vermoeden dat de motie ven, die Berlijn tot het contact met Frankrijk geleid hebben, in de eerste plaats van Europeesche öeteekenis zijn, zoodat te Berlijn met afwachten de reserve de verdere ontwikkelingsgang der be- sprekmgen in Frankrijk wordt gadegeslagen. Van om de politieke en diplomatieke ont- f wikkeling tusschen Frankrijk en Duitschland op eenigerlei wijze te beïnvloeden is dan ook geen spoor in de Duitsche publicaties te bekennen. In andere beschouwingen over de ontmoeting Hitier- Franco blijkt verder dat ook in dit opzicht, boven de kwesties der Duitsch-Spaansche verhouding uit, de opbouw van Europa sterk op den voor grond staat. Deze Europeesche wederopbouw is voor Duitschland en wel in volledige overeenstem ming met zijn Italiaanschen bondgenoot zonder twijfel het voornaamste gezichtspunt der beide besprekingen geweest. In de Wilhelmstrasse wordt in dit verband uitdrukkelijk verklaard dat het in de bedoeling van de spilmogendheden ligt alle krachten, die aan de nieuwe ordening van Europa willen medewerken, daarbij in te schake len. De leidende jonge volken, zoo verklaart men verder, willen alle volken van Europa hetzij vriend of vijand van gisteren de gelegenheid geven, de plaats in te nemen die met hun tradi- tioneele rechten en hun bijzondere geschikt heden in overeenstemming is. ^organisatie van liet Australische kabinet. vÜf' Austealische kabinet is,e naar het D. N. B. erneemt, gereorganiseerd. De kabmetslïjst ziet ei ais volgt uit: G- Menzies, minister-president en minister voor verdediging en voorlichting, von a advocaat-generaal en minister ,marine. Hughes was tijdens den wereldoor log minister-president. C.Spengler, minister van oorlog. «mcNevin, minister voor luchtvaart. A minister van handel. V: Fadden, kanselier van de schatkist, sche" lSerick Stewart, minister van buitenland- 0„ zaken, alsmede minister voor sociale zaken gezondheid. <$Iuena.t°r A MacBride, minister voor de voed- oorziening en oorlogsmaterialen. Verk ^teister voor arbeid en openbare gen omvang aangenomen en in den afgeioopen nacht is het vernielingswerk verder gegroeid. Onder de 17 Engelsche jagers, die in den loop der luchtgevechten van gisteren neergeschoten zijn, be vonden zich 10 Spitfires en 7 Hurricanes". Duitsch legerbericht van Zondag Luchthavens in Noord Schotland bestookt. Duitsch legerbericht van Zaterdag: Bommen op belangrijke doelen in Londen en Zuidoost-Engeland. BERLIJN, 26 October (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Lichte gevechtsvliegtuigen van generaal-veld- maarschalk Kesselring hebben den geheelen dag de Britsche hoofdstad en belangrijke doelen in Zuid- Oost Engeland met bommen aangevallen. Talrijke treffers konden geplaatst worden op rails en op fa brieken van het ravitailleeringsgebied ten oosten van Batterseapark en op andere deelen van Lon den. Aan de Oostkust van Engeland werden twee con- vooien uit de lucht aangevallen en uiteengedre ven. Op een koopvaardijschip werd een voltreffer geplaatst, zoodat verwacht moet worden dat het schip geheel verloren is. Beschermd door de duister nis naderde een ander vijandelijk convooi dicht on der de Engelsche kust in het Nauw van Calais. Het werd doeltreffend door de marine-artillerie en zwaar legergeschut onder vuur genomen. Ook dit convooi werd uiteengedreven. Een deel der sche pen vluchtte de haven van Dover in, waar het op nieuw door onze zware batterijen werd aangepakt. In den nacht deden zware gevechtsvliegtuigen in opeenvolgende groepen met succes aanvallen op Londen, Liverpool, Birmingham en haveninstalla ties aan de Britsche West- en Zuidkust en op vlieg velden in Midden Engeland. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den nacht van 25 op 26 October naar Duitsch gebied en wierpen op verscheidene plaatsen bommen, die echter bijna alle op open terrein vielen; slechts op een plaats ont stond brand op een zolderverdieping. In den loop van de luchtgevechten van gisteren schoten onze jagers 17 vijandelijke jachttoestellen neer. Daarbij behaalde It.kol. Mölders zijn 52ste en 53ste luchtoverwinning. Negen eigen vliegtuigen worden vermist". Het frontbericht van het D. N. B. van Zaterdag luidt als volgt: ,Tot besluit van de zevende week der vergel- dingsvluchten, die 7 September begonnen en se dertdien aan Engeland gedurende 94 dagen haast onophoudelijk grootscheepsche aanvallen van het Duitsche luchtwapen gebracht hebben, zijn den Britschen eilanden wederom harde slagen toege bracht. In lijnrechte tegenstelling tot de Engelche practijk om slechts onder bescherming van den nacht vluch ten naar Duitsch gebied te wagen en daar lukraak bommen neer te werpen verschenen gisteren op bij na alle uren van den dag en meestal bij volledig helder zicht Duitsche gevechtsvliegtuigen boven Londen en uitgestrekte deelen van het land. Alleen reeds dit feit typeert de superioriteit van het Duit sche luchtwapen boven de R. A. F. De aanvallen overdag van gisteren, die door lichte gevechtsvliegtuigen uitgevoerd werden, volgden zoo zonder onderbreking op elkaar, dat de Engelsche bevolking bijna onophoudelijk in de schuilplaatsen moest vertoeven. Een dergelijk nevenverschijnsel is natuurlijk op zichzelf al voldoende om de defensieve kracht en de ravitailleeringsmogelijkheid van den tegenstander middellijk te beïnvloeden door het ver lies van vele millioenen werkuren. In den afgeioopen nacht, die de achtste vergel- dingsweek inleidde, werden de aanvallen in ver sterkten vorm voortgezet. Bij het vallen van de schemering kwamen zware gevechtsvliegtuigen in actie. In voortdurenden aanval breidden zij de strijdzöne van de Zuidkust tot aan de belangrijkste nijverheidscentra van Midden-Engeland uit. Be halve Londen kregen Liverpool en Birmingham weer de geheele kracht van den onstuimigen aanvalsgeest van het Duitsche luchtv/apen te gevoelen. In dit centrale Engelsche kolen- en ijzergebied bevinden zich de grootste fabrieken van de Engelsche wapen industrie. Daaraan heeft het Duitsche luchtwapen sedert geruimen tijd grootere aandacht besteed. Dc verwoestingen hebbeh ook daar reeds een geweldi- BERLIJN, 27 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „Onze lichte en zware gevechtsvliegtuigenforma- ties hebben gisteren gedeeltelijk onder escorte van jagers hun aanvallen op Londen en andere plaatsen in Zuid- en Midden-Engeland voortgezet. Ondanks plaatselijk krachtigen tegenstand van jagers en luchtdoelartillerie gelukte het voor den oorlog be langrijke doelen succesvol met bommen te besto ken. Bijzonder hevige ontploffingen konden in een chemische fabriek te Birmingham waargenomen worden. Naar reeds gemeld, heeft het 42.000 b.r.t. metende Britsche transportschip „Empress of Britain" 100 K.M. ten westen van Ierland een zoo zwaren tref fer van een bom gekregen, dat het in brand ge raakte en de bemanning in de booten moest gaan. 's Nachts hebben onze formaties gevechtsvlieg tuigen ononderbroken hun aanvallen op de Britsche hoofdstad voortgezet. Talrijke bommen werden voorts op industrieele installaties te Birmingham en Coventry alsmede op de haven van Liverpool geworpen. Zwakkere eenheden gevechtsvliegtuigen bestookten weer Britsche luchthavens in Noord- Schotland in stoutmoedig uitgevoerde duikaanvallen met bommen en schoten loodsen en onderkomens in brand. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeioo pen nacht Duitschland binnen en poogden steden en industrieele installaties in Noord- en Midden- Duitschland aan te vallen. Op een plaats werd een treffer op een fabriek geplaatst, waai' een arbeider gedood en schade aan het gebouw veroorzaakt werd. Een vijandelijk vliegtuig wierp ook bommen op de rijkshoofdstad, die hier evenals in andere groote steden slechts woonhuizen beschadigden. In België werden verscheidene burgers door bri santbommen gedood, alsmede verscheidene woon huizen geti'offen. De tegenstander verloor gisteren negen vlieg tuigen. Vier Duitsche toestellen worden vermist". FRONTBERICHT. Het bericht van het D.N.B. van Zondag luidt als volgt: ,Vijftig dagen zijn thans verstreken sedert op 7 September de vergeldingsvluchten van het Duit sche luchtwapen naar Engeland begonnen. In dezen tijd werden de Duitsche luchtacties dag en nacht voortgezet. Ook gisteren, toen het eerste halve hon derd van op elkander volgende dagen van grooten strijd van het Duitsche luchtwapen vol werd, is het Britsche eiland niet tot rust gekomen. De ge vechtshandelingen strekten zich over geheel Groot- Brittannië uit. Zij waren gericht op talrijke militaire en militair belangrijke doelen in Zuid-Èngeland, in de Midlands en zelfs in Noord-Schotland. De aan vallen hadden groot succes. De „Empress of Britain" werd door een Duitsch gevechtsvliegtuig op ongeveer 100 K.M. ten westen van Ierland met bommen bestookt.Er kan verwacht worden, dat het schip geheel verloren is. Het be treft hier een geweldig succes van het Duitsche luchtwapen. Het schip, dat pas in 1931 van stapel is geloopen, heeft een inhoud van 42.343 b.r.t., een lengte van 223 M. en een grootste breedte van 29.8 M. De plaats van den succesvollen aanval geeft de conclusie in, dat zich een voor den oorlog belang rijke vracht aan boord bevond. Daarmede komt de toppositie van October ten opzichte van de ver nieling van vijandelijke koopvaardij ruimte nog sterker dan ooit naar voren. Het weermachtberïcht. van vandaag vermeldt nog eenige bijzonder stoutmoedig uitgevoerde „hu zarenstukjes van de .lucht" over zeer groote af standen. Evenals in den voorafgaanden nacht zijn kleine eenheden gevechtsvliegers over een actie radius van meer dan 1000 K.M. naar het noor den gevlogen en hebben Britsche vliegvelden in Noord-Schotland effectief met bommen bestookt. De acties werden ook hier in den vorm van duikaan vallen ondernomen. De bommen vielen nauwkeurig op het doel en zetten, zooals reeds gemeld, hangars en schuilplaatsen in brand". Voorbereidingen voor den maaltijd in een der Duitsche kampementen. De worst wordt gereed gemaakt. (Foto Weltbild.) aangericht. Korvettenkapitein Constantino Borsini is met zijn schip, den torpedojager „Nullo", gezonken, na zich er van overtuigd te hebben, dat bijna de geheele bemanning gered was". Italiaansch legerbericht van Zondag: Luchtaanval op Engelsche troepenconcentratie in Oost-Afrika. De ziekenkolonie te Lambarene getroffen. Het D. N. B. deelt mede: De Engelsche-n hebben, naar het Fransche ministerie van ko loniën mededeelt, een nieuwen aanval onder nomen op gebied in Afrika onder Fransche souvereiniteit. Vliegtuigen hebben op bevel van een kolonel, die zich ter beschikking van de beweging van De Gaulle gesteld had, de neder zetting Lambarene in Gabon gebombai-deerd, waarbij Europeanen en inheemschen gedood en gewond zijn. Derhalve is opnieuw Fransch bloed gevloeid, aldus genoemde mededeeling. Deze nieuwe misdaad maakt de lijst van de reeds te Dakar en Mers el Kebir gepleegde Engelsche aanslagen langer. Nader verneemt het D. N. B.: Het door de En- gelsdhen gebombardeerde gebouwencomplex in Gabon, is, naar thans uit Vichy verluidt, de wereld beroemde ziekenkolonie van Lambarene. Het bom bardement vond reeds op 22 October plaats. Als gevolg van de moeilijkheden bij het overbrengen van berichten uit deze ver verwijderde kolonie, heeft het Fransche ministerie van koloniën pas in het weekeinde hiervan bericht ontvangen. In Fransche politieke kringen neemt men aan, aldus het bericht uit Vichy, dat het bombardement van Lambarene slechts een onderdeel is van een vergaande onderdrukkingsactie, die de Engelsche in deze streek tegen de blanke en gekleurde be volking hebben ondernomen. Deze stelling is des te waarschijnlijker, omdat de Engelschen voor het bombardement pamfletten hebben neergeworpen, waarin tot aansluiting bij ex-generaal De Gaulle werd aangespoord. Toen onderwerping geweigerd werd, begonnen de Engelsche vliegers onmiddellijk met een systematisch bombardement, waarbij de bevolking en den zieken geen tijd werd gelaten zich in veiligheid te stellen. De Britsche geheime dienst in Equatoriaal- Afrika zou gepoogd hebben publicatie van dit be richt te verhinderen. Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Spoorwegwerken van Mersa Mafroeh gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 26 October (Steiani). In zijn weermachtsbericht no. 141 maakt het Italiaan- sche hoofdkwartier het volgende bekend: „In Noord Afrika heeft onze luchtmacht de spoor wegwerken van Mersa Matroeh gebombardeerd als mede Foeka en El Daba. waarbij schade werd aan gericht en branden ontstonden. Vijandelijke ma rinestrijdkrachten hebben des nachts onze stel lingen in de zóne van Maktila ten oosten van Sidi el Barrani zonder eenige schade aan te richten ge- bombardeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft To- j broek gebombardeerd, waarbij zeer lichte mate- rieele schade werd aangericht, doch geen men- 1 schenlevens verloren gingen. Een vijandelijk vlieg tuig van het type Blenheim is door onze jagers neer gehaald, Twee andere vijandelijke toestellen zijn waarschijnlijk neergehaald. Eén daarvan was ge troffen door het vuur van de luchtdoelartillerie der marine. In Oost-Afrika heeft een van onze luchtformaties het vijandelijke vliegveld van Malindi (Kenya) ge bombardeerd. De vijandelijke luchtmacht deed een aanval op Gorra (Kenya), waarbij twee dubats ge wond werden en op Assab, waar lichte schade werd Vier en twintig slachtoffers waren te betreuren bij het ernstig vliegtuigongeluk te LovetsvlUë in Virginia. Onder hen bevond zich ook de senator Ernest Lundeen. Een foto op de plaats des onheils. (Foto Weltbild.). ERGENS IN ITALIë, 27 Oct. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in zijn 142ste communiqué bekend: „Een vijandelijk vliegtuig, waarvan gemeld was dat het vermoedelijk neergeschoten was door lucht afweergeschut van de marine tijdens den lucht aanval op Tobroek, is inderdaad neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen een troe penconcentratie van den vijand aan de beek Dhir- ghir op 40 k.m. ten noorden van Kassala gebombar deerd. Een sterke vijandelijke patrouille viel een onzer posten te El Ducana aan, maar werd volko men teruggeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen wer den zonder succes gedaan op Assab, Gherille en Kas sala. Te Metemma vielen twee dooden, onder wie een inheemsche vrouw, acht gewonden en zware beschadiging aan de katholieke kerk. Te Boena en Debel (Kenya) werden 8 Askari's gewond. Te Mer sa Teclai zijn vier gewonden. Tijdens het vijande lijke luchtbombardement op Assab van den 20sten dezer werd een ziekenhuis getroffen, waarbij de kraamvröuwafdeeling en het verblijf der verpleeg sters en nonnen beschadigd werd". Huil bepleit voortzetting der huidige Amerikaansche politiek. Krachtige bewapening noodig geacht. Het D.N.B. meldt uit Washington, 27 October. De minister van buitenlandsche zaken. Cordell Hull, heeft in de persclub te dezer stede een ver kiezingsrede gehouden, waarin hij voortzetting van de tot dusver gevoerde buitenlandsche politiek be pleitte. Huil zeide dat het gevaar voor Amerika nooit zoo groot geweest is als thans. Na een overzicht van de ontwikkeling der buiten landsche politiek sinds 1931 beweerde Cordell Huil dat de vredelievende naties niet te rechter tijd de doeleinden van andere mogendheden, die zich zwaar bewapenden, onderkend en zich ten onrechte aan een gevoel van veiligheid overgegeven hadden. De minister sprak in dit verband van de minachting voor vreedzame internationale be trekkingen en verstoutte zich tot de bewering dat de „veroveraars" de geheele wereld zouden willen her vormen en een verhouding van heeren en slaven invoeren. Het zou gevaarlijk zijn aan te nemen, dat deze „lawine" onder geen voorwaarde essen- tieele deelen van het Amerikaansche halfrond zou kunnen bereiken. Ook Oceanen bieden geen duurzame veiligheid. Onder deze omstandigheden heeft de regeering van de V. S. verschillende af- weermaatregelen genomen, die zij voornemens voort te zetten: 1. Zoo groot mogelijke bewapening te land, te water en in de lucht. 2. Meedoogenlooze uitroeiing van alle onder- grondsche gedoe in het land. 3. Versterking der Inter-Amerikaansche solidari- tëit. 4. Een overeenkomst met Engeland over steun punten en besprekingen met Canada en Latijnsch- Amerika omtrent gemeenschappelijke verdedi ging. 5. Weigering tot erkenning van gewelddadige souvereiniteitswijzigingen en beslag op vorderingen van „onderworpen landen". 6. Levering van oorlogsmateriaal aan landen wier weerstand ook voor Amerika een bescherming vormt. Voorts meldt het D.N.B. dat Huil op de laatste persconferentie scherp stelling genomen heeft tegen de verklaring van den vakvereenigingsleider Lewis, dat Roosevelt op een oorlog zou afsturen. Huil noemde deze verklaring een „ongegronde beschul diging". Ter gelegenheid van den vlootdag heeft zoo meldt het D.N.B. verder president Roosevelt een brief gericht tot den minister van marine, waarin de vloot een bescherming tegen de poging om het continent de dictatuur op te dringen ge noemd wordt. Roosevelt wenscht niets vuriger dan dat de vloot ook voortaan door haar sterkte den nadruk moge leggen op het besluit van Amerika een vrij, on afhankelijk land te blijven. Ter gelegenheid van den vlootdag is bekend ge maakt dat in de afgeioopen maand zes oorlogs schepen in dienst gesteld en vier van stapel ge loopen of op stapel gezet zijn. VIER PUNTEN HEBBEN ROOSEVELT'S AANDACHT. WASHINGTON, 27 October (Reuter). Roose velt heeft aan de pers medegedeeld dat hij, wan neer de toestand van het oogenblik zich niet ver anderde, ongeveer twaalf uur uit Washington zou blijven om deel te nemen aan de verkiezingscam pagne. Over den toestand in Europa of in het Verre Oosten weigerde hij eenige commentaar te geven, doch terwijl hij met de journalisten sprak, vernam men uit bevoegde bron dat Roosevelt vier punten aandachtig volgt n.l.: Spanje, het lot van de Fransche vloot, Griekenland en de Balkan en het Verre Oosten. Verklaard werd dat deze kwesties maatregelen zouden vereischen, zooals zij reeds in het verleden tengevolge van andere gebeurtenissen door den president zijn genomen; bijv. bij het evacueeren van Amerikanen of het blokkeeren van kapitaal. Op de vraag van een journalist, of hij met het oog op het onderhoud Pétain-Hitler de regeering van Vichy nog steeds als een bevriende mogendheid beschouwde, antwoordde Roosevelt bevestigend. Nieuwe Donaucommissie gevormd. Vandaag begint een conferentie tc Boekarest. Het DN.B. meldt uit Berlijn: Van Duitsche zijde is het volgende communiqué uitgegeven: „Als resultaat der besprekingen, die den laatsten tijd tusschen de Duitsche regeering en de regeering der Sovjet-Unie in overleg met de Italiaansche regeering gehouden zijn, is de noodzakelijkheid gebleken zoowel de internationale, als ook de Euro peesche Donaucommissie op te heffen en in plaats daarvan een enkele Donaucommissie uit vertegen woordigers van Duitschland, Italië, de Sovjet Unie, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Joego Slavië en Slowakije te vormen. Deze Donaucommissie zal tot taak hebben de vraagstukken der scheepvaart over den geheelen loop van den Donau van de monding tot Pressburg te regelen. Overeenkomstig de overeenstemming, die in bo vengenoemd vraagstuk bereikt is, zullen 28 Oc tober te Boekarest besprekingen tusschen de des kundige afgevaardigden van Duitschland, Italië, de Sovjet Unie en Roemenië over de regeling van een voorloopig volkenrechtelijk regime op den Zee- Donau van de monding tot Braila beginnen". De Russische bladen publiceeren een soortgelijk communiqué van het agentschap Tass. De Sovjet- regeering heeft den secretaris-generaal van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken, Sobo- lev, volmacht gegeven aan de onderhandelingen in Boekarest als voornaamste deskundige der Sovjet Unie deel te nemen. De Italiaansche luchtmacht heeft zich bij de Duitsche gevoegd voor den aanval in het Westen. Een Italiaansch vlieger-officier in gesprek met zijn Duitsche collega's. (Foto Weltbild.) DINSDAG 29 OCTOBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. KRO - uitzending. 8.— Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stige causerie 12.Paul Victoria en zijn orkest. (12.451.00 Nieuws- en economische berichten A. N. J.) 1.45 Gramofoonmuziek. 2.Vrouwenuur. 3.1 Orgelconcert en zang. 3.45 Cello en piano (4.004.15 Gramofoonmuziek). 4.30 Cyclus „Wij en onze tijd". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Vragen van den dag. (A.N.P). 5.30 Rococo-octei (opn.) 5.45 Cyclus „Katholiek sociaal en charitatief werk". 6.Actueele reportage of gramofoonmuziek. 6.156.30 Nieuwsberichten A.N.P. en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.— Nieuws berichten (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek (9.00— 9.15 Berichten Duitsch). 10.15 Zang en orgelconcert. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmu ziek.. 12.12.15 Berichten). 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P, 1.Amsterdamsch salonorkest en gramofoonmuziek 2.Berichten Duitsch. 2.15 Amsterdamsch salon orkest. 3.Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten Engelsch. 3.45 Amsterdamsch kamermuziek- kwartet en gramofoonmuziek. 5.Berichten Duitsch. 5.15 Vragen van den dag (A.N.P.) 5.30 R.V.U. Cyclus „Vier schilders uit cle 15e en 16e eeuw". 6.Nieuwsberichten A.N.P. 6.156.30 Be richten (Engelsch). en sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7