Zes Haarlemsche scholieren pleegden sabotage JCunstr Nieuwe uniformen voor den opbouwdienst- Grieksche Koning aan 't loofd van leger zi|n Een stamppot voor den herfst. ,-nÉ.N'SDAG 30 OCTOBER 1940 Het Kriegsgericht veroordeelt hen tot tuchthuis- en gevangenisstraffen f n(jagtniddag heeft het Duitsche „Kriegsge- jn' zitting bijeen in Het Haarlemsche Kan- if-e-ecMgeboiuv, een ernstig geval van sabotage terécht- scholieren uit Haarlem en omgeving, de 17- iM.U.L.O.-scholier H. v. L., de 16-jarige H. H' N. C. s.. de 17-jarige H.B.S.'er W. N., de tori«e'tyceïst A. L.'van D.-K., de 20-jarige eils'ers A. J- W. en de 19-jarige H.B.S.'er J. L. r c*ondén terecht voor het feit dat zij sabotage k-.v._ ^nippp-d ten nadeele van de Duitsche September weermacht Jrfden gepleegd ten nadeele •Irmacht. Nadat een poging op 14 kabel van de Duitsche de omgeving van Haarlem met een spiritus- in door te branden mislukt was, omdat de vlam V1'ritus"geen vlam vatte, kwamen de jongens 15 September allen op dezelfde de op plek hleeaW opnieuw te probeeren om den kabel ivernielen. Uit het verhoor der aangeklaagden, rit den geheelen middag in beslag nam, kwam vast t staan, dat H. van L. lid was geweest van een •.holierénvereeniging, die zich A(nti) D(uitsche) j/eugd) O(i'ganisatie) noemde. In Augustus trad 1110{ deze vereeniging toe. Later, in zijn vacantie, ;.d de naam veranderd in A(nti) N(ationaal) Socialistische) O(rganisatie). De A.D.J.O. werd ,ye juni door H. N. C. St. opgericht met het doel NS.B. te bestrijden, het nationaal socialisme in hel algemeen, derhalve: Duitschland. De president vroeg dezen H.B.S.'er of hij wist i of nationaal-socialisme beteekende en of hij ,r' wei eens een boek of geschriften over gelezen Ld, waarop een ontkennend antwoord kwam. De «resident merkte op dat men, indien men al iets Ljischt te bestrijden, toch in de eerste plaats dient te weten wat of het is en beteekent. 1 Ook "van de A.N.S.O. was H. N. C. S. lid. Doch de jongens vonden dat deze vereeniging teveel leden jolde en te bekend was om practisch werkzaam te '."••men zijn. Zij besloten een kleine club te vormen ronder naam, die in het geheim kon werken. De kozen A. J. W. tot leider, omdat hij de oudste was. H. van L. werd belast met de afdeeling „Sabo- '-£e» en kreeg den geheimen naam .,S. 3". Er wer den in totaal vijf af deelingen opgericht. H. N. C. S. werd C. 3 genoemd als hoofd van de afdeeling Chemicaliën"; hij moest er voor zorgen dat che micaliën verkregen werden om sabotagedaden tot uitvoering te brengen. W. N. als N. 3, had tot taak de namen van N.S.B.-leden te noteeren en van D.-K. moest zorg dragen voor de propaganda, want men wilde de club uitbreiden tot een 25-tal jongens. De' H.B.S.'er K. nam de afdeeling I (inlichtingen) voor zijn rekening. Er werd besloten dat van L., als leider van de afdeeling Sabotage de vernieling van een kabel van de Duitsche weermacht in de omgeving van Haarlem voor zijn rekening zou nemen. Terwijl de anderen op den uitkijk stonden bevestigde van L. een blik met spiritus met een ijzerdraad aan den in de lucht hangenden kabel. Het was 14 September des avonds om kwart over negen, dus in de duisternis. Een lucifer werd aangestreken en.in de opening van het blik geworpen. De jongens, in de veron derstelling dat de toeleg zou gelukken, verwij der den zich in allerijl. Den volgenden morgen echter kwam de leider van de club, W., die den avond tevoren niet mee was gegaan, naar de bewuste plek om te zien of er resultaat was verkregen. Hij zag het blik nog aan den kabel hangen, zonder dat de kabel zelf beschadigd was. W. sloeg het blik er af, zoodat het op den grond achter een boom te recht kwam. Den volgenden Zondagavond kwamen alle zes jongens, de chef en de vijf afdeelingslei- ders, ter plaatse om nogmaals een poging te wa gen, Geholpen door van L. klom van D.-K. op een fiets en stak de spiritus in het blik, waarvan dit maal het deksel verwijderd was om meer zuurstof bij de spiritus te brengen, aan. Het zestal maakte zich in haast uit de voeten. Een politie-agent, die even later passeerde, zag het brandje en wist de vlammen te dooven nog voor dat aan den kabel schade werd toegebracht. Het bleek ter terechtzitting voorts dat de jongens van A. 7 (den geheimen naam van W., den leider) een schriftelijke opdracht hadden ontvangen, waar in stond dat beoogd werd Duitsche auto's te ver nielen, huizen, waarin Duitsche soldaten waren ondergebracht, in brand te steken, en wegwijzers te verwijderen. Wat deze laatste doelstelling betrof waren de jongens ook reeds tot daden gekomen. K. bekende met N. en van L. een Duitschen weg wijzer verwijderd te hebben. Gevraagd hoe zij er toe kwamen om daden van sabotage te bedrijven antwoordden van L. en N. dat zij in de krant gelezen hadden dat zulke daden meer bedreven werden en dat zij het daarom ook wilden doen. De President merkte op dat bij die berichten ook heeft gestaan dat er zeer zware straffen op sabo tage staan en dat soms de geheele bevolking van oen plaats daaronder lijden moet. Voorts bracht de President naar voren dat sabo 'age in alle opzichten den Nederlanders benadeelt. Wanneer meri bijvoorbeeld met het vernielen van een kabel bereikt dat een stuk luchtafweergeschut tijdelijk buiten werking wordt gesteld, dan is hel de Nederlandsche burgerbevolking, die te lijden krijgt van de Engelsche luchtaanvallen. De aanklager wees in zijn requisitoir erop dat wanneer het hier rijpe menschen betroffen had. hij de doodstraf geëischt zou hebben. Een volgend maal zal dit onherroepelijk gebeuren en dan er voor zorg gedragen dat die straf ten uitvoer zal worden gebracht. Deze jongelui hebben er blijkbaar ook niet aan gedacht dat door sabotage de geheele plaats hunner inwoning aan straffen wordt blootgesteld. Juist in Haarlem en omgeving worden de meeste delicten tegen de weermacht bedreven. In alle plaatsen in Nederland is het rood omrande bericht aangeplakt fiat op zulke daden zware straffen en zelfs de dood- draf staat; dit is dus een ieder bekend. Maar spe ciaal in de omgeving van Haarlem worden veel dergelijke delicten tegen de weermacht gepleegd en wanneer dat niet ophoudt zal de geheele bevol king er onder moeten lijden. De aanklager wilde er rekening mede houden dal deze jongens zich niet van de geheele draagwijdte ;'an hun handelingen bewust zijn geweest en eiseh- tegen van L., S. en N., die nog geen 18 jaar zijn, een gevangenisstraf van 3V2 jaar, en voorts tegen v'atl D. K. 3 jaar tuchthuisstraf, K. 4 jaar tuchthuis straf en W. 5 jaar tuchthuisstraf. De verdediger Mr. van Leyenhorst wees er op dat Nederlandsche belangen te dienen. De jeugd ver staat niets van het nationaal socialisme want ze we ten niet wat het is. Deze jongens zijn derhalve niet ten volle verantwoordelijk voor hetgeen ze deden. Zij zijn de bedrogenen. De bedriegers zouden ge straft moeten worden overeenkomstig den eisch van den aanklager. Pleiter vroeg de rechtbank om cle ment te zijn. Nadat de rechtbank zich in de raadkamer beraden had, werden door den president de vonnissen uitge sproken. W. werd beschouwd als hoofdaangeklaagde en veroordeeld tot 3 jaren tuchthuisstraf. Bij dit von nis werd in aanmerking genomen dat het hier niet ging om een opzictizelf staande daad van sabotage, maar om een organisatie, die zich sabotage ten doel stelde. K. werd veroordeeld tot 2 jaren tuchthuis straf en van D.-K. tot de voor dit feit minst moge lijke straf: 1 jaar tuchthuis. Tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf werd van L. veroordeeld, die jonger'is dan 18 jaar, doch die niettemin een hoofdaandeel in deze sabotagezaak had genomen, S. en N., beiden ook jonger dan 18 jaar, werden ieder veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden ge vangenisstraf. De jongens, waarvan W. in voorarrest zat, wer den onmiddellijk na de zitting in hechtenis geno men voor het ondergaan der straffen. In het algemeen belang vestigde de President er nog de aandacht op dat ook zij, die weliswaar geen sabotagedaad plegen en er ook geen medewerking aan verleenen, doch die er wel van op de oogte zijn en verzuimen de Duitsche autoriteiten dan wel de Nederlandsche politie hiervan in kennis te stel len, gestraft worden met zware tuchthuis- en ge vangenisstraffen. Er kan in dit opzicht niet krach tig genoeg worden opgetreden. - Met ingang van 1 November zal door de offi cieren van den Opbouwdienst bij wijze vein proef een nieuw uniform gedragen worden, die van de totdusverre geldende verschilt door de kleur van den kraag en door den vorm van het hoofddeksel. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen op de uniformen voor de troepen-officieren van den Op bouwdienst de wapen- of andere onderscheidings teekenen vervallen. De diverse rangen zullen daarbij voorloopig wor den aangegeven met sterren op een zwart bandje om don bovenarm en wel voor districtscommandanten vier sterren, voor luitenants-kolonel en majoors drie sterren, voor kapiteins twee sterren en voor le en 2e luitenants één ster. De overjas (jekker) zal worden voorzien van blauw-groene patjes met gouden korenaren. De uniformen van de marine en van het Indische leger worden na 31 October as. door officieren niet meer gedragen en die van het leger slechts in den gewijzigden vorm. belangrijke archiefstukken keeren naar Nederland terug Mededeeling op vergadering van archivarissen Kampereiland uit zijn isolement verlost. KAMPEN, 29 October. Dinsdag is de dam in het Ganzendiep, die Kampen over het Kampereiland met den toekomstigen N.O:-polder verbindt, met een eenvoudige plechtigheid officieel open gesteld, Door het in gebruik nemen van dien weg over het Ganzendiep is het isolement van het Kamper eiland opgeheven. Voortaan is het niet meer noodig, dit groote landbouwgebied door -middel van een veerpont te bereiken. Men kan nu van den weg over den dam in het Ganzendiep gebruik maken, Deze weg heeft aansluiting op den in aanbouw zijnden weg over het Kampereiland naar de Ramspol en zal over nog een te bouwen brug ver binding met den N.O.-polder geven. AGENDA VOOE BEVERWIJK. WOENSDAG 30 OCTOBER. Luxor Theater, Breestraat: „Hoera, ik ben papa!" en bij programma, 7.30 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG 30 OCTOBER. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Rembrandt Theater: Wintersport en minnebrie ven, 2.30, 4.45 en 7 uur. Palace: De Jantjes, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Mazurka, 2.30 en 69.30 door- ioopende voorstelling. Frans Hals Theater: Scipio, de Afrikaan, 2.30 en 7 uur. UTRECHT, 29 October. Onder voorzitterschap van den archivaris der gemeente Groningen, dr. Coster, had te Utrecht de jaarvergadering plaats van de Vereeniging van Nederlandsche Archiva rissen. Dr. Vollmer, Staatsarchivdirektor, bracht de wen- schen van den Rijkscommissaris voor een vlot ver loop der vergadering. In zijn verder betoog onder streepte dr. Vollmer de maatregelen, welke de Duitsche overheid tot nu toe getroffen heeft on het gebied van bescherming van het archiefwezen. In het bijzonder werd daarbij gedacht aan -ie voor genomen belangrijke ruilregeling tusschen Neder land en Duitschland met betrekking tot archief stukken van groote waarde. Het in 1926 tusschen het Pruisische en Nederlandsche archiefwezen ge sloten ruilverdrag, hetwelk uitstekend voldaan heeft en dat voor den eersten keer het beginsel van de herkomst over de landsgrenzen heen toe paste, zal nu van Duitsche zijde ook in toepassing worden gebracht op de overige Duitsche landen en op Nederland voor wat betreft de archieven van publiek rechtelijke lichamen en andere instellingen. Ieder land ontvangt de ax-chieven van zijn eigen be sturen en lichamen terug. Criterium daarvoor is tot welken staat iedere bestuurszetel thans behoort, Van hetgeen thans gebeurt, zal echter tevens nog gebruik gemaakt worden om te komen tot nog een belangrijke regeling. Bij den ruil van archief stukken zullen ten gunste van Nederland ook Bel gië en Frankrijk betrokken worden. De in vroegere tijden op één of andere wijze in verkeerde handen gekomen oorkonden, handschriften en acten, even als de in den tijd der Fransche revolutie en het Napoleontische tijdperk ontvreemde stukken van Nederlandschen oorsprong zullen naar Nedei-land teruggebracht worden. Als voorbeeld daarvan zou men kunnen noemen de acten van Staten-Generaal in het algemeen archief te Brussel of de keizers- oorkonden van de St. Sqrvaes-stichting te Maas tricht, welke zich bevind m in de Nationale Biblio theek te Parijs. In overeenstemming met de in Brussel en Parijs werkziime Duitsche archiefcom missie, waarvan laatstgenoemde uit 16 deskundigen bestaat, is men te dien opzichte reeds aan het werk getogen. Ter bevordering van geschiedenisondersoek ligt het bovendien, in het raam van het zooge naamde program voor het Westen, in het voornemen van het Duitsche archiefbeheer een uitgave te doen verschijnen van een inventarisbeschrijving der in Nederlandsche archieven rustende bronnen tot de geschiedenis van het Duitsche rijk. De vergadering hield zich voorts bezig met de bespreking van verscheidene onderwerpen betref fende het archiefwezen. Ter opheldering van het cassatievraagstuk werd een commissie vastgesteld, bestaande uit twee rijksarchivarissen, één gemeen te-archivaris en een provinciaal inspecteur der niet cjen staat toebehoorende archieven. De in 1924 met betrekking tot het archiefwezen in Nederland en over het algemeen met betrekking tot het wetenschappelijke onderzoek getroffen be zuinigingsmaatregelen, welke vele waardevolle krachten lamgelegd hebben, zijn intusschen tot op zekere hoogte ongedaan gemaakt. Gestreefd zal toch worden naar een verdere verandering in het vroeger gevoerde beleid ten aanzien van het per soneel en een toereikende beschikbaarstelling van drukmiddelen voor het openbaar maken van inven tarissen, bronnen en beschrijvingen. (A.N.P.) Het D. N. B. deelt mede: Uit Athene wordt gemeld, dat de koning zelf het opperbevel op zich genomen heeft over alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Tot opperbevelhebber ih benoemd generaal Papagos. Omtrent het verloop van den eersten oorlogsdag in de Grieksche hoofdstad meldt de Atheensche correspondent van de „Politika": De bevolking van Athene werd tegen 6 uur 30 in den ochtend gewekt door alarmsignalen. In af wachting van een luchtaanval begaven allen zich naar de schuilkelders. Maar er kwam geen aanval. Eenige minuten later werd reeds het sein: „alles veilig" gegeven. Tegen 10 uur in den morgen werd opnieuw luchtalarm gemaakt. Enkele minuten later openden de afweerbatterijen het vuur op de boven Athene cirkelende Italiaansche vliegtuigen. Volgens een officieele mededeeling bombardeerden de Italiaansche vliegtuigen het Atheensche vlieg veld Tatoi. Op Athene zelf zijn geen bommen ge worpen. Een door het ministerie voor de veiligheid uitgegeven communiqué bevestigt, dat bij den aan val op de stad Patras in de eerste plaats de haven werken werden gebombardeerd. In den loop van den middag had minister-presi dent Metaxas een telefonisch onderhoud met den Turkschen president Inoenoé. Het gesprek had be trekking op den toestand, van Griekenland na het stellen van den Italiaansohen eisch. Vervolgens ontving Metaxas den Engelschen gezant. Deze heeft zijn regeering een telegram gezonden over de be sprekingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een beschrijving heeft gegeven van' den toestand en om hulp van Engeland heeft gevraagd. De Grieksche regeering ontving in den loop van den dag het antwoord van de Engelsohe regeering, volgens hetwelk deze de aan Grie kenland gegeven garantie zou nakomen. En geland zal Griekenland volledige ondersteuning bieden. Metaxas ontving verder den Turksohen gezant en zette hem den toestand uiteen, zooals die was ge worden na het ovei'schrijden van de grens door Italiaansche troepen in Epirus. Uit Belgrado meldt het D. N. B. dat volgens daar ontvangen berichten in Griekenland geen bijzonder groote militaire activiteit tot ont plooiing komt. ENGELSCH-GRIEKSCH OVERLEG STOCKHOLM, 29 October (D.NJB.) De Lon- densche „Daily Telegraph" erkent dat door den Engelschen en den Griekschen marinsetaf gemeen schappelijke plannen uitgewerkt zijn, die thans in daden omgezet kunnen worden. De besprekingen hebben zich volgens het blad ook met Griekenland's behoefte aan sterke kustbatterijen bezig gehouden. Engeland heeft zijn uiterste best gedaan om Grie kenland met moderne stukken geschut van vol doende draagwijdte uit te rusten. ITALIAANSCHE TEGENSPRAAK ROMS, 29 October (Stefani). De Engelsche propaganda heeft het bericht verspreid dat het Ita liaansche luchtwapen de stad Athene zou hebben gebombardeerd Dit bericht is onjuist. De Italiaan sche luchtstrijdkrachten hebben het. vliegveld Tatoi gebombardeerd dat dicht bij Athene ligt. Dit vlieg veld ligt op een zekeren afstand van de bewoonde wijken en werd door de Engelschen gebruikt als een basis voor hun oorlogsacties tegen Italië. Een winkelier te Rijswijk, die door het jongste Engelsche bombardement werd getroffen, werd op bovenstaande wijze geholpen door liefdadige medeburgers. Men hielp hem aan een stukje grond, een houten keet en inventaris, zoodat de zaak nu weer draait. (Foto SchimmelpenninghJ Gevaarlijk spel van jeugdige knapen. De politie te Naarden heeift twintig school jongens, van wie de oudste 14 .jaar is, aange houden, omdat zij een zeer gevaarlijk spelletje speelden. De jongens vertoefden in de onder- aardsclie gangen van het fort en speelden met wapens, welke zij hadden gevonden, o.a. de gens, traangasprojectielen, seinpatronen en buisjes trotyl. Een der jongens had zelf op des kundige wijze een landmijn vervaardigd, welke tot ontploffing werd gebracht en een groot gat in de wallen sloeg In een der gangen werden eenige knapen opgesloten en met traangasprojectielen be stookt, waardoor de gevangenen het bewustzijn verloren. Eerst buiten kwamen ze weer op hun verhaal. De politie onderzoekt door wiens nalatigheid de knapen aan het gevaarlijke speelgoed zijn gekomen. in Haarlem 0 en daarbuiten. CARL SPITZWEG (1808-1885) Vijf jaar vóór Vincent van Gogh sterft Carl Spitz- weg, een der meest gewaardeerde Duitsche schil ders van de vorige eeuw en één van hen tevens, voor wie de waardeering niet stillekens is afgezakt, doch integendeel ongemerkt is toegenomen. Ver wonderlijk is het telkens weer als men zich reali seert hoe een geweldig rijke tijd die negentiende eeuw voor de Europeesche schilderkunst geweest is, waarin in ieder land kunstenaars die een traditie hoog hielden (als Spitzweg) konden werken tege lijkertijd met meteoren (als Van Gogh) en beiden, door wie een halve eeuw na hen kwamen, kunnen worden begrepen en op prijs gesteld. Beide genoemde schilders hebben, hoe vreemd het ook schijne, iets gemeen bovendien: zij hebben bei den eenigen tijd op die waardeering der kenners moeten wachten. En dat zal den lezer ten opzichte van Van Gogh eerder begrijpelijk voorkomen, dan ten opzichte van Spitzweg," die, naar men in Holland allicht spoedig meent, dan toch letterlijk niets had wat zijn tijdgenooten had kimnen op stang jagen. Het vriendelijk anecdotische, de soms zelfs wel wat zoetelijke romantiek van zijn tijd was zeker in Spitzweg's vaderland, en eigenlijk overal elders te zeer het program van den dag dan dat men hem daérom zoo lang in de menigte der confraters had laten opgaan. Spitzweg kwam aan den smaak van zijn tijd volmaakt tegemoet. Maar daarnaast be zat en gaf hij nog iets meer en dat heeft men pas later bij hem erkend toen de tijd wat verder was geschreden en men een geheele periode in de schil- - IV li.V Cl i i UCJCIUlUiil V.VVO I. til llltil ttll öv-iliin ut «et Nederlandsche volk jaren lang in de oers, op derkunst meer op afstand overzien kon. Anecdotisch )*ei'gaderingen en van den kansel verkondigd is dat"" "e; nationaal-socialisme de geestelijke waarden ver nietigt en van het Nederlandsche volk een slaven kolk zou maken. Een stroom van leugens over het ^'ionaal-socialisme is over ons uitgestort. Het Ne- öerIandsche volk is stelselmatig bedrogen. Dit volk. speciaal de scholier, werd opgevoed in een geest 'an afkeer van het nationaal socialisme. De ge- Wurtenissen van dit jaar hebben het volk en de k-igd uit het evenwicht gebracht. Het gerucht, dat S. B. verraad zou hebben gepleegd heeft een opwellenden invloed uitgeoefend op de mentaliteit ran het volk. Het heeft bij de jongeren de idee doen Post vatten dat ze iets moeten ondernemen tegen -■-■• nationaal socialisme, de N. S. B. en tegen de Uksehe weermacht, die het nationaal socialisme 111 o&s land heeft gebracht. Zij meenen daarmee de in zijn voorstellingen was hij zoowel als zijn tijd en landgenooten maar hij was nog iets meer en dat iets geeft juist den doorslag als men op het schilder kunstige element in zijn werk let. Voor wie daar naar zijn waardeering bepaalt, kregenhij en en kele anderen een voorsprong op die collega's die zich enkel op het „wat!" van de voorstelling, het verhaaltje, de legende geworpen hadden en met het „hoe?" van de uitvoering tevreden geweest waren als het maar academisch-juist en technisch verde digbaar was. Dezulken zijn er altijd (en overal ve len) voorhanden. De anderen, die, om zoo te zeggen, ook in hun wijze van schilderen een eigen spraak spreken, herkenbaar van de anderen en toch met hen verbonden, zijn minder talrijk en Spitzweg be- I hoorde tot die laatsten. De latere kunstcritiek heeft I die onderscheiding kunnen maken en daardoor be-» hoort die schilder, ook op den dag van vandaag tot den picturalen roem onzer buren, waaraan ze te recht als het Spitzweg geldt ongaarne laten tomen. Spitzweg behoort tot de school van München, tot die artistengroep die, evenals onze Hagenaars der vorige eeuw, hun thuis opgedane kundigheden, als het kon, in Parijs een beetje gingen opfrisschen en uitbreiden. Behalve Parijs had voor de Münche- naars ook Weenen een zekere aantrekkingskracht. Doch speciaal in Spitzweg wil men wel den Duit schen genre-schilder zien die het duidelijkst met de school van Barbizon in contact geweest is. En dan behoeft men daarbij niet zoozeer aan Millet of Dau- bigny te denken dan wel aan dien aan Spitzweg's geest verwanten anecdotischen romanticus Narcisse Diaz voor wien de Duitsche kunstenaar een groote bewondering koesterde. Dat hij echter volkomen zichzelf gebleven is pleit voor zijn kunstenaarschap. Voor zoover ik origineele Spitzweg's uit Duitsche musea ken, heeft, behalve de zeer knappe en smaakvolle wijze van schilde ren, juist die eigenaardige geschiktheid een vreemd element in den eigen aard op te nemen en te ver werken, altijd bekoring voor me gehad. De repro ductie die bii dit kroniekje een plaats vindt, ver duidelijkt meer dan woorden, mijn bedoeling. Een paar oude gelieven vermeien zich in de schoone na tuur. Hij speelt fluit terwijl zij bezig is een bloem krans te vlechten die ze straks om zijn hoogen hoed, dien ze op de knieën houdt, leggen zal. Het zou sentimenteel kunnen wezen, maar is het niet. Het is geestig. In den ijver waarmee het mannetje blaast zit een Weensche humor en in het prachtige stille ventje, daar, waar de hoed met linten van de dame bij wat kleedingstukken ligt, zit een Weensche ele gantie. De anecdote wordt hier niet verwaarloosd, integendeel. Doch hoe luchtig en speels wordt ze voorgedragen. En wat knappe knaap is zulk een schilder die in het centrum van zijn compositie zulk een monstrueus, bloempotachtig voorwerp als de hoed van den minnaar durft te plaatsen zonder dat het zijn schilderij onderste boven gooit. En dat is nu juist het eigene en aardige in Spitzweg: hij of fert zijn anecdote niet op. Al toont hij in de vrije wijs waarop hij het omringend landschap schildert, van Narcisse Diaz geleerd te hebbenhij ge bruikt wat hij daarvan gebruiken kan en wil en blijft verder zichzelf. Diaz zou in zulk landschap een paar engeltjes of nymphjes schilderen, Spitz weg blijft de geestige verteller en prachtige schil der, een der eersten van zijn tijd en zijn land. J. H. DE BOIS Carl Spitzweg; Oude gelieven, <Foto Kunstwart) De voedingsraad schrijft: Nu na een langen en zomerachtigen herfst de omslag in de weersgesteldheid is gekomen, gaan de jedachten zich meer bezig houden met den ko menden winter. De rantsoeneering van verschil lende levensmiddelen, samen met de ingetreden prijsstijgingen, stellen menige huisvrouw voor het probleem, hoe met de beschikbare hoeveelheden en soorten zoodanig uit te komen, dat de gezinsleden een zoo volwaardig mogelijke voeding krijgen en toch aan het gezinsbudget geen al te buitensporige eischen worden gesteld. Dank zij verschillende van overheidswege getroffen maatregelen is dit vraag stuk gelukkig niet onoplosbaar. Wel zal het echter in voortdurende toenemende mate een zorgvuldig overleg eischen, wil men althans zooveel mogelijk waar voor zijn geld verkrijgen. Een overleg, dat zich niet zal mogen bepalen tot de vraag wat op een gegeven oogenblik het goedkoopst is, maar dat tevens rekening zal moeten houden met de gezondheidseischen van de leden van het huisgezin. De aaneenkoppeling van deze beide eischen zal, met name voor de huisgezinnen der minst draagkrach- tigen, vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan 'ijken. Toch mag men zich hierbij niet door den schijn 'aten verleiden. Want ook wie slechts geringe mid delen beschikbaar kan stellen voor zijn dagelijksch levensonderhoud, heeft altijd nog, zij het binnen bepaalde beperkingen, een zekere keuze tusschen een betere en minder goede voeding. En het be hoeft wel niet te worden gezegd, dat het juist dan van het grootste belang is om een zoo goed moge lijke keuze te doen. Dit verlangt inderdaad van de huisvrouw een andere instelling en ook meer over denking dan zij wellicht gewend is aan deze onder werpen te besteden'. Zij zal zich deze moeite ech- 'er gaarne getroosten in de wetenschap daarmede een krachtige bijdrage te leveren tot de bevorde ring en instandhouding van een goede gezondheid bii man en kinderen. Een goed samengestelde maaltijd is de beste bondgenoot bij het voorkomen en bestrijden van ziekten. Onder het begrip „goed samengesteld" ver staan wij in dit verband niet in de eerste plaats een rijkelijke maaltijd, die trouwens heel licht van samenstelling kan zijn door eenzijdigheid en het bijgevolg ontbreken van bepaalde onmisbare voe dingsstoffen. Een goed samengestelde maaltijd zal den eter in de eerste plaats natuurlijk de stoffen toevoeren, welke hij noodig heeft om de verbruikte lichaams kracht aan te vullen, maar bovendien ook alles be vatten wat verder nog noodig is om het lichaam in een zoo fiks mogelijken staat te houden. Dit laatste is nauwelijks van minder belang dan het eerste. De voortdurende aandrang om de aardappelen toch vooral in de schil te koken," berust dan ook grootend eels op de overweging, dat anders voe dingsstoffen verloren gaan, welke van het grootste belang zijn om een zoo gaaf mogelijken gezondheids toestand teweeg te brengen. Evenzoo is het gesteld met de raadgeving versche groenten zooveel mo gelijk en liefst in stevige porties in de dagelijksche maaltijden te verwerken. Op het oogenblik hebben wij wat dit betreft in de andijvie een alleszins voor treffelijk gerecht. Wil men hierbij op de aan te koopen hoeveelheid besparen, dan kan men b.v. een stamppot met rau we andijvie bereiden, in welk geval wegens niet slinken der groente en het volledige behoud der voedingswaarde, met ongeveer de helft van de ge bruikelijke portie kan worden volstaan. Wie hier mede een proef wil nemen, kan als volgt te werk gaan. De schoongeborstelde aardappelen worden in een bodempje water in een half uur gaar en droog gekookt. Dan gieten wij er wat melk bij of wat aangemaakte melkpoeker. De melk wordt aan de kook gebracht, de aardappelen fijn gestampt, waar na de fijn gesneden andijvie er doorheen wordt ge roerd, tegelijk met de beschikbare hoeveelheid vet of uitgebraden spek. Nadat alles nog even door en door heet is geworden, maken wij het gerecht met wat zout af, waarbij men bedenke, dat deze niet afgekookte aardappelen en groente maar heel wei-i nig zout vergen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5