IJmuider Courant REX THEATER Nieuwe bonnen voor vaste brandstoffen. Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen mede: De verduistering Duitsche luchtaanvallen Bekendmaking. MEISJES IN UNIFORM Grieksch gezant verlaat Rome. Mosselen. Jje JAARGANG NO. 308 jpiian'- ïpurens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. jjoutitraat Dfflild»' 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmulden. j,lefoon «pp™ 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Directie; P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 Abonnementen pet week /0.12J4, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.40. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer Ö.16. i I- crAVENHAGE, 30 October. De secretaris- 5 aal waarnemend hoofd van het departement ^handel, nijverheid en scheepvaart deelt het Gedurende de maand November geven de Q4, 05, 06 en 07 gemerkte bonnen van de "honne'nkaart distributie vaste brandstoffen |iaarden, kachels", alsmede de met 07, 08, nÓ io, 11, 12» 12, en 14 gemerkte bonnen van bónnenkaart distributie vaste brandstoffen, nïrale verwarming" en voorts de met brand- doffen één eenheid 2e periode" en met „cokes !!n eenheid, tweede periode", en de met „cokes, •én eenheid, tweede periode", gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verder geven gedurende de maand November 4e mét 08, 09, 10 en 11 gemerkte bonnen van j, ^bónnenkaart distributie vaste brandstof- haarden, kachels", elk recht op het fen koopen van één eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aandacht op ge vestigd dat de met 08, 09, 10 en 11 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog •jjen worden aangewezen voor het koopen van leenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft 4e jjeus hierop thans turf of later andere brand- ÏÏfen te betrekken. De geldigheidsduur van de met 01, 02, 03 ge rekte bonnen van de „bónnenkaart distributie :;.;e brandstoffen haarden, kachels",* van de met Ij 02, 03, 04, 05 en 96 gemerkte bonnen van de bónnenkaart distributie centrale verwarming", 'van de met „brandstoffen, één eenheid, 1ste «erode", alsmede de met „cokes, één eenheid, 1ste •er'iode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en -it 14 November 1940. De geldigheidsduur der re. „brandstoffen" of „cokes" gemerkte toewijzin- "welke tot 13 November of een vroegeren zijn geldig verklaard, wordt eveneens ver dijd tot en met 14 November 1940. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, wordt (.-oer één eenheid vaste brandstof verstaan: het zij anthraciet of steenkolen, of industrie of iierbriketten (maximum 75 K.G.), hetzij 110 K.G. srainkoolbrikettten, hezij 2 H.L. cokes, hetzij 175 K.G. fabriekssturf, hetzij 195 K.G. persturf (300 txks), hetzij 200 K.G. bagggerturf (450 stuks), het- 'j 200 K.G. overige soorten turf. De Engelsche bomaanvallen op ons land. Vijftien dooden. 's-GRAVENHAGE, 30 October. Het A.N.P. meldt: Dë Engelsche bomaanvallen van den afge- loopen nacht hebben in verschillende plaatsen van ons land in het geheel 15 dooden ge- eischt. ZONSONDERGANG 18.13 ZONSOPKOMST 8.35 Gedurende den tusschenjiggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 8.59 Ondergang 18.52 Schijngestalten der maan: 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 29 Nov. N.M. SCHOOLTIJD IN DEN WINTER. De leerlingen van een der Haagsche buiten scholen zetten de lessen ondanks de frissche temperatuur in de openlucht voort. De dikke kleeding blijkt een welkome beschutting. (Foto Schimmelpenning!!.) op Oost- en Noordoost Engeland. Mededeeling van officiëele Engelsche zijde. Reuter publiceerde gisteren het volgende com muniqué van de Britsche ministeries van Lucht vaart en binnenlandsche veiligheid: Na zonsordergang hebben vijandelijke vliegtui gen verscheidene aanvallen gedaan op Oost- en Noordoost-Eng eland. Er werden bommen gewor pen en de straten werden herhaaldelijk met machi negeweren beschoten. Gebouwen werden bescha digd en eenige personen werden gedood. De voor naamste aanvallen waren gericht tegen het Zuid oosten. Het gebied van de Mersey stond aan een korten aanval bloot. Bij het aanbreken van den dag namen de bombardementen in hevigheid af. Op twee steden in de Midlands werden talrijke brand bommen geworpen. Ook op Londen werden in den nacht van Dins dag op Woensdag- bomaanvallen gedaan.- Op een bepaalde Londensche streek „regende" het brand bommen. HET OPTREDEN DER ITALIAANSCHE LUCHTMACHT. ERGENS AAN HET KANAAL, 30 Oct. (Stefani). Voor het eerst heeft gistermiddag een formatie Italiaansche bommenwerpers, geëscorteerd door jagers, op klaarlichten dag, na de versperring van het vijandelijk luchtafweergeschut gepasseerd te zijn, de haar aangewezen doelen in Zuid-Engeland bereikt en een doeltreffend bombardement ver richt, waarvan de uitwerking terstond geconsta teerd werd. Ondanks de ongunstige weersomstan digheden vervulden de formaties van de Italiaan sche luchtmacht de haar toevertrouwde opdracht op schitterende wijze. Zij vielen den vijand krach tig aan en troffen de voorgeschreven doelen met bommen van middelbaar en groot kaliber. Toen de bemanningen verslag uitbrachten over de bijzon- denheden van de tenuitvoergelegde actie, toonden zij het grootste enthousiasme en ongeduld om nieu we aanvallen op vijandelijk gebied te ondernemen. AANVAL OP BRITSCH VRACHTSCHIP. BERLIJN 31 October (D. N. B.) Een Duitsch vliegtuig, dat Woensdagmiddag tot den Atlanti- schen Oceaan was doorgedrongen, zag plotseling beneden zich een Britsch vrachtschip van ongeveer brood bon 12 u. 28 Oct. t.m. 5 Nov 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. koffie en thee bon 114 Algem. Distrïbutie- bonboekje van 28 Sept. t.m. 8 Nou. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. suiker bon 42 Algem. Distributie- bonboekje van 26 Oct. t.m. 22 Nov. 1 K.G. suiker. vleesch en vieeschwaren bon 06 vleesch van de Vleeschkaart. Van 28 Oct. t.m. 10 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmólten vet. bon 06 „worst of vleesch- Waren" 75-150 gr. vleesch- waren. bon 05 geldig t.m. 3 Nov. zeep bon 55 T.m. 12 Nov. 150 9r- toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. hondenbrood bon 6 Tm. 30 NovGroep 1 f* 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr- 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor flroote rashonden of ingeval w&n meer dan één hond heeft. meel- en grutterswaren bon 78 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tarwe meel of boekweitmeél of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of gruttenmeel. bon 74 Algem. Distributie- boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem. bon 77 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. havermout of havervlokken of gort of grutten. bon 28 Algem. Distributie- boek je. T.m. 31 Oct. 100 gr. maïzena of griesmeel of puddingpoeder. bon 15 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. m.acaroni of vermicelli of spaghetti. scheerzeep bon 114 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube sclieer- crême of 1 pot scheerzeep. petroleum zegel periode 4 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) T.m. 2 Nov. 2 Ltr. boter en vetten bon 15 Boterkaart. T.m. 1 Nov. 1/2 pond boter. bon 14 Boterkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond boter bon 15 Vetkaart. T.m. 1 Nov. 1/2 pond margarine of boter. bon 14 Vetkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond margarine of boter. bon 24 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 3 Nov. bon 59 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 10 Nov. brandstoffen bons 04, 05, 04, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. bons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 15, 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, 2e perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één- eenheid, tweede periode: 1 eenheid. bons 08, 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht mien geen turf, dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 30 November. kattenbrood bon 4 T.m. 30 Nov. 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Vrijstelling van uitgaansverbod voor vitale bedrijven 's GRAVENHAGE, 30 October. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend, dat hij, teneinde storingen in het economische leven te vermijden en den voortgang van de vitale bedrijven ook des nachts te waar borgen, aan de Nederlandsche politie-organen de volgende aanwijzingen heeft gegeven: Aan diegenen, die verhonden zijn aan vitale bedrijven (zooals spoorwegen, bin nenvaart, sluiswerken, mijnen, gas- en electriciteitsfabrieken, wapenindustrie en dergelijke) in het Nederlandsche gebied, waarvoor ingevolge de verordening no 151 van den Rijkscommissaris (Verordeningen blad blz. 460) nog niet de daarin genoemde verkeersbeperkingen golden, doch waarvoor ingevolge de verordening no. 188 van den Rijkscommissaris (Verordeningenblad blz. 542) wel het uitgaansverbod van kracht is geworden, moet tot en met 15 November 1940 stilzwijgend ook in den tijd tusschen 24 en 4 uur worden toegestaan, zich zonder speciale vergunning buitenshuis te bevin den. Na 15 November 1940 moeten ook de aan bovenbedoelde bedrijven en ondernemingen verboden personen in 't bezit van zulk een bijzondere vergunning (Sonderausweis) zijn. brengt U vanaf VRI3DAG 1 NOV. t/m WOENSDAG 6 NOV. het groote filmwerk Met DOROTHEA WIECK en HERTHA THIELE in een film die een diepen indruk op U zal maken. - Gevariëerd bijprogramma. - Aanvang avondvoorstellingen 8 uur. ZONDAGMIDDAG 3 uur MATINEE. (Adv. Ingez. Med.) 5000 ton. Ondanks het slechte weer en de lage bewolking gaf de commandant van het vliegtuig, een jeugdige luitenant, het bevel tot den aanval en wierp in twee duikvluchten verscheidene bommen vlak naast de scheepswand. De hevige ontploffin gen reten de zijkanten van het schip open. Er ont stond een geweldig lek en na enkele oogenblikken dook het vaartuig onder en verdween, zoodat de bemanning nauwelijks tijd had in de booten te gaan. Telegram van den Fiihrer aan den Duce. „Politiek van het bondgenootschap bevestigd." De Duce heeft naar Stefani meldt, een telegram van den Führer ontvangen van den volgenden in houd: „Bij mijn terugkeer in Duitschland breng ik u, Duce, mijn hartelijken dank tot uitdrukking voor de gastvrijheid en de ontvangst, die mij wederom door Florence is bereid. De uitbundige geestdrift der Florentijnsche bevolking bewijst dat de politiek van het bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland welker algeheele gelijkheid van op vattingen wij wederom hebben bevestigd tijdens deze besprekingen in het hart van uw volk is geworteld. Dank zij de macht onzer legers en het vertrouwen onzer volken zal niemand ons meer de overwinning kunnen ontrukken. Ik richt tot u mijn groet als vriend en kameraad". w.g. ADOLF HITLER. Geen landing van Engelsche troepen in Griekenland. Het D. N. B. meldt uit Rome De Grieksche gezant te Rome Politis, heeft de Italiaansche regeering om zijn paspoort verzocht. Onder deze omstandigheden zal, naar men te Rome verneemt, de Italiaansche regeering volgens het normale diplomatieke gebruik stappen ondernemen tot uitwisseling van het wederzüdsche diplomatieke personeel. Voorts verneemt het D. N. B. uit Rome: De in het buitenland in omloop zijnde en -voornamelijk uit Engelsche bron geputte tendentieuze geruchten omtrent Engelsche troepenlandingen in Saloniki, op Korfoe en bij andere Grieksche steunpunten worden van bevoegde Italiaansche zijde als onjuist gebrandmerkt en tegengesproken. Even onjuist en ongegrond worden de tendentieuze geruchten ge noemd betreffende een opmarsch van Grieksche troepen naar Albanië. Ten slotte wordt van wel ingelichte Italiaansche zijde vastgesteld, dat de ge ruchten omtrent opstanden in Albanië en dergelijke gebeurtenissen volkomen verzonnen met een be paald doel uitgegeven berichten zijn. In werke lijkheid heeft het bericht van het Italiaansche ingrijpen in Griekenland in geheel Albanië geest drift gewekt. Ook een D. N. B.-berïcht uit Athene meldt dat nog geen berichten ontvangen zijn over de landing van Engelsche troepen in Griekenland of op de Grieksche eilanden. Wel kwam er Dinsdag te Phaleron bij Athene een Engelsch militair vlieg tuig aan, dat gistermorgen weer vertrokken is. Ook Engelsche oorlogsschepen zijn, volgens tot dusver ontvangen berichten, nog niet aangekomen. BELGRADO, 30 October (DNB). De „Politika" en de „Vreme" publiceeren verscheidene berichten uit het Joego-Slavisch-Grieksch-Albaneesche grens gebied. De „Vreme" bevat een bericht uit Bitolj (Mo naster), inhoudende, dat ook op de spoorlijn aldaar Maandagavond het verkeer naar Griekenland is ge staakt. Men hoort kanongedonder uit de streek van Lerin. De gevechten worden echter belemmerd door zwaren regen. Ook hangt het wolkendek zeer laag en bemoeilijkt de operaties. Het autobusverkeer tusschen Bitolj en.Kortsja blijft normaal functionneeren. De postatuobus heeft Dinsdag normaal gereden. De „Politika" verneemt uit het grensplaats je Dragosj aan de Grieksch-Joego-Slavische grens, dat ook daar mist en regen het zicht sterk belemmeren. Volgens onbevestigde berichten zouden de Grie ken vrij sterke troepencontingenten concentreeren bij den Pres-pas. Van het grensstation Leskovije verneemt de „Politika" dat Maandagavond het spoorwegverkeer stopgezet is. Dinsdag zijn goede rentreinen zonder vracht uit Saloniki naar Grie kenland teruggekeerd, terwijl in Saloniki met Joe- go-Slavische goederen geladen treinen zijn blijven staan. Van Grieksche officieele zijde echter wordt ver nomen dat het spoorwegverkeer binnenkort hervat zal worden, aangezien het slechts tijdens de eerste mobilisatiedagen stopgezet is. Uit Leskovije meldt men nog aan de „Vreme' dat daar krachtig kanongedonder gehoord wordt. GRIEKSCH LEGERBERICHT. ATHENE, 30 October. (D.N.B.) Het Dinsdag avond gepubliceerde Grieksche legerbericht ver meldt dat er in den loop van den nacht van 28 op 29 October plaatselijke gevechten ontstaan zijn en dat de vijand in den loop van 29 October in den Epirus sterke strijdkrachten, die gesteund worden door zware en lichte artillerie, in het veld heeft gebracht. Vernomen wordt nog dat de Grieksche gezant in Londen instructie heeft gekregen in opdracht van den Griekschen minister van Handel vrij over de Grieksche koopvaardijvloot te beschikken. Tjonge, wat wordit er een di-ukte Over mosselen gemaakt, 't Seeuwsche, aan zijn bank ontrukte Weekdier dat zoo smeuïg smaakt. Heel een serie van recepten Is er in ons land bedacht, Voor met mosselmin behepten Van het huidige geslacht. Menschen die ze gaarne eten Moedigt men nog aan tot meer, En die er nog niets van weten, Raadt men enthousiast: probeer, 't Is de moeite waard te lezen, Want men prijst ze aan met vuur, En dat zal wel passend wezen, Het zijn dieren van „cultuur". Ik behoor nog tot de leeken, Als het eerlijk moet gezegd, 'k Heb een mossel eens bekeken En toen snel weer weggelegd. Als 'k er weer een mocht ontmoeten, Ruik ik er misschien eens aan, Of mijn neus dat zwaar moet boeten Hindert niet, ik zal 't bestaan. Mooglijk zal 'k er zoo aan wennen, Dat 'k ze nog eens eten kan, Maar voorloopig, moet 'k bekennen, Ben ik nog geen mosselman. Wijziging in Haagsche verkeers regeling. Groen sein voor oversteken van voetgangers vervalt. Bij het tot stand komen van de automatische verkeersseinen met drempel-regeling werd ten behoeve van het voetgangersverkeer een afzon derlijke phase ingelaseht, waarin het rij verkeer van alle richtingen werd stopgezet en voor de wandelaars een veilige periode tot oversteken werd geschapen. Het moment van oversteken werd kenbaar gemaakt door het groene sein in de voetgangerslamp. De ervaring heeft echter geleerd, dat de over- groote meerderheid van de voetgangers zich aan de voor hen bestemde seinen in het geheel niet stoort. Men steekt eenvoudig over, als men meent een kansje te zien. Het groene voetgangersssein komt dan ook te vervallen, doch het roode blijft bestaan en geeft aan, dat oversteken positief gevaarlijk is. Het blijft branden, zoolang de stroom van rijverkeer op den weg, dien men wil oversteken, in beweging is. Die oversteekt in strijd met het roode sein, handelt geheel op eigen risico. Het oversteken kan betrekkelijk veilig geschie den, als men, evenwijdig aan het oprijdende ver keer, oversteekt. Weliswaar kan eenig gevaar ont staan, als een voertuig rechtsaf gaat, doch hier op móeten zoowel de voetgangers als de bestuur ders van voertuigen bedacht zijn. Het voetgangerssein wordt gedoofd zoodra over steken, met inachtneming van de noodige voor zichtigheid, mogelijk is. BEVERWIJK Dit jaar weer schoolvoeding:. De vrees, dat dit jaar de verstrekking van warme maaltijden aan de daarvoor in aanmer king komende leerlingen van de scholen niet zou doorgaan, blijkt ongegrond geweest te zijn. De schoolvoeding gaat wel door, hoewel in beperkte mate. Dit is dank zij de groote medewerking van de Beverwijksche Conservenfabriek en de zusters van „Maris Stella" uit Wijk aan Zee en anderen bereikt. De nieuwe verordeningen treden heden in wrerking. Wij herinneren er nog eens aan dat de nieuwe verordeningen van den Rijkscommissaris heden, Donderdag 31 October, in werking treden. Te be ginnen met vandaag is het dus verboden in het openbaar te dansen, moeten de café's en open bare vermakelijkheden om 11 uur sluiten en mag men zich tusschen 24 en 4 uur niet in de buiten lucht ophouden. DE POST EN DE DUISTERNIS. In verband met de steeds eerder invallende duisternis is de laatste postbestelling iets ver vroegd. In de andere bestellingen is echter nog geen wijziging gekomen. OP HET STRAND TE SCHEVENINGEN. Ongezadelde paarden der Duitsche cavalerie worden afgericht. In vollen galop door het mulle zand. (Foto Schimmelpenning!!.),, IJMUIDEN Dokter Van Leeuwen overleden. Na een langdurige ziekte is alhier op 45-jarigen leeftijd overleden dokter L. van Leeuwen, die on geveer 17 jaar lang de praktijk te IJmuiden heeft uitgeoefend. Met dokter van Leeuwen gaat een man heen, geboren IJmuidenaar, die in breeden kring een geziene persoonlijkheid was. Vooral de vele leden van het Maatschappij-Zieken fonds, waarvan hij een der oprichters was, verliezen in hem een ge neeskundige, die steeds de grootste belangstelling voor zijn patiënten aan den dag legde, waardoor hij vooral in deze kringen zeer gezien was. Ge durende eenigen tijd maakte hij deel uit van het bestuur van het Maatschappij-Ziekenfonds. De teraardebestelling zal a.s. Zaterdagmiddag op Westerveld geschieden na aankomst van den trein van 15.15 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1