Pe Winterhulp Nederland. De directeur-generaal geeft een uiteenzetting Een strenge Winter? nOKDERDAG 31 OCTOBER 1940 ,.gRAVENHAGE, 30 October. De nieuwbe- ide directeur-generaal van de Winterhulp Ne tland de heer C. Piek, heeft in een persconfe- öi'ie inededeelingen gedaan over de Winterhulp adertend. Tie"organisatie van de Winterhulp Nederland is ^en vorm van een stichting vastgelegd. Zooals jn, .j jS, zal het hoofdbureau in Den Haag ge- «d zijn. Provinciale kantoren zullen in elke ?t''Jfncie worden ingericht terwijl de plaatselijke F^nen gevormd worden door de „plaatselijke bu- ^tan het hoofd van de provinciale organisaties 'üen provinciale directeuren staan en aan het hoofd der plaatselijke organisaties plaatselijke di recteuren. verheugend verschijnsel noemde de heer -T het dat reeds thans een stroom van aanmel- "foen is binnengekomen van menschen die zich bieden om mede te werken. Dit enthousiasme saf de ^er Piek zoo gauw mogelijk opvangen. Het i daarom van belang dat zoo spoedig mogelijk de iS, tseüjke organisaties in werking treden en daar- m beeft de directeur-generaal bepaald, dat voor- loDi" de burgemeesters der gemeenten zullen op tilden als plaatselijke directeuren. Er zal een op- neo uitgaan aan de burgemeesters, waarin zij wor denaangespoord de plaatselijke zorg op zich te ne men of met toestemming van den directeur-gene- 5111 plaatsvervangers daarmede te belasten. Het is T bedoeling dat het leeuwendeel van den arbeid de plaatselijke directeuren komt te rusten. De P - directeuren zullen zich de medewer- moeten verzekeren van personen uit alle ge- f j'Len van het volk. Immers het moet helder vaststaan dat de arbeid van Winterhulp Nederland teii arbeid voor allen door allen moet zijn. Het noodige geld zal de Winterhulp trachten te verkrijgen door huis- en straatcollecten. Ook giften 'n natura zijn welkom terwijl overschrijvingen op postgiro 5553 natuurlijk eveneens worden toege- Aangezien de opbouw van de provinciale en lan delijke'organisaties slechts geleidelijk zal geschie den zij zijn nu eenmaal niet uit den grond te (3'mpen zullen de plaatselijke organisaties voor al aanvankelijk de belangstelling van het publiek moeten opvangen. Het is de bedoeling dat bij den opbouw der ge heel nieuwe organisatie van de sociale verzorging wordt uitgegaan van den bestaanden toestand. De heer Piek wil dan ook reeds bij den aanvang den zj. juisten weg volgen door raad in te winnen bij maatschappelijk hulpbetoon en armenzorg. Er wordt dus niet los van de bestaande organisaties gewerkt. Wel is het de bedoeling dat de uitkeeringen door Winterhulp geschieden, en wel door de plaatselijke bureaux, doch de bronnen van informaties over voorkomende noodtoestanden zullen voor een groot deel gevonden worden in maatschappelijk hulpbe toon en armenzorg. De heer Piek heeft echter gevoeld dat dan toch een groote groep van menschen, juist de stille ar men, niet bereikt wordt. Daarom zal Winterhulp Nederland aan ieder gezinshoofd de vraag voorleg gen welke nooden hij heeft. Over de bestaande in stanties heen zal iedere Nederlander aldus zijn omstandigheden kunnen uiteenzetten. Zij, die niet in aanmerking meenen te komen, behoeven het antwoordformulier natuurlijk niet in te zenden. Op deze wijze hoopt de'heef Piek een bron van gege vens te verkrijgen, waarop hij kan verder bouwen. Het ds het plan bij de jonge organisatie een eigen stijl te volgen en een eigen controle in te voeren en ook'verzorging te brengen voor die gezinnen, die hun armoede verbergen. Vanzelf zal zich de behoefte voordoen gedurende de Winterhulpactie de andere collectes zooveel mo gelijk te beperken. Er wordt wel eens te veel ge collecteerd. Het gevend publiek moet weten waar het aan toe is en in vreugde en overtuiging kunnen geven. Dat ook de bedelarij, die tot aanstootelijlke tooneelen en tevens tot onbillijke verdeeling aanlei ding geeft, moet worden tegengegaan is wel dui delijk. Een bijzonderheid van de Winterhulpcollectes is (Adv. Ingez. Med.) Directeur-generaal Winterhulp bezoekt slachtoffers bomaanval. 's-GKAVENHAGE, 30 October. Met AÜ.P. meldt: De directeur-generaal van de Winterhulp Neder land heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de slachtoffers vari de Engelsche bomaanvallen in Den Haag, waarbij hij zich van de schade op de hoogte heeft gesteld. Hij heeft er tevens voor gezorgd dat aan de slachtoffers van deze immoreele oorlog voering een eerste schadevergoeding wordt uitge keerd. Kettingliandel in koffie en thee ontdekt. Aantal arrestaties te Groningen. GRONINGEN, 30 October. Naar aanleiding van de ontdekking van een groote hoeveelheid kof fie in een café te Delfzijl stelde de hamsterbrigade van de politie te Groningen een onderzoek in, waarbij vele onregelmatigheden aan het licht kwamen. Het bleek, dat men te doen had met een grooten kettinghandel in koffie en thee. Een spoor leidde 'jaar een belangrijken diefstal van koffie uit een grootste bedrijven te Groningen. Een andere urma te Groningen bleek een flinke partij koffie n,e* te hebben aangemeld. Deze beide partijen berden tegen zeer hooge prijzen verhandeld, en gelijk te verwachten verleende daarbij een reeks van tusschenpersonen, onder wie vele bekenden J"t de smokkelwereld, tegen hooge winsten hun hisschenkomst. De caféhouder R. de G. te Groningen werd in verband met deze zaak gearresteerd en ter be drukking van de justitie gesteld. Verder werden aangehouden de 28-jarige fabriekschef G. D., de ^Harige winkelier H. S., de 47-jarige G. van V. hierin gelegen dat de te verkoopen insignes van blijvende waarde zullen zijn: zij zullen nl. bestaan in molentjes van lichtgevende stof, met het op schrift „Winterhulp Nederland", met welke molen tjes men tijdens de donkere uren mei veel genoe gen zal kunnen loopen. Met bij zonderen nadruk legde de heer Piek het doel van de actie der winterhulp vast. Het deed hem leed te hebben moeten vaststellen dat reeds thans twijfel omtrent dit doel is geuit. De Winterhulp Nederland is een verzorging van Nederlanders door Nederlanders. Het heeft geen nut daar veel over te praten, want wie niet ge- looven wil, zal daardoor niet overtuigd worden. Veeleer is er aan gedacht het onmogelijk te maken dat iemand zich van zijn verantwoordelijkheid te genover het Nederlandsche volk kan afmaken door valsche voorwendsels. Er zijn waarborgen te over geschapen om een goede besteding van de verkre gen gelden te verzekeren. In het eere-comité heb ben zitting de secretarissen-generaal van Alge- meene en Buitenlandsche Zaken, van Binnenlar.d- sche Zaken en van Sociale Zaken, de commissaris sen der provincies en een groot aantal vooraan staande mannen. In de financieele commissie, welke het toezicht op financieel gebied houdt en welke recht heeft op accountantsonderzoek, zitten de se cretaris-generaal van Financiën, mr. Trip, wellicht ook de voorzitter der Algemeene Rekenkamer en vier of zes vooraanstaande figuren uit de bankwe reld. Voorts is opzettelijk vermeden, dat de Win terhulp zelf inkoopen doet en is besloten waarde bons in te voeren, welke zullen worden uitgereikt aain behoeftigeri, die gedurende den geldigheids duur dezer bonnen de daarop genoemde goederen en hoeveelheden kunnen krijgen. Het verstrekken van deze waardebons heeft natuurlijk psychologi sche bezwaren, juist met het oog op de stille armen, doch juist om verdachtmakingen af te snijden, zijn deze nadeelen op den koop toe genomen. Wanneer er in Nederland, aldus de heer Piek, onverhoopttoch menschen mochten zijn die zich verschuilen achter het voorwendsel niet te weten waar het geld naar toe gaat, dan wil hij opmerken dat niemand zich onder welke omstandigheden ook zal mogen onttrekken aan den plicht voor de volks gemeenschap te zorgen. Als het schip in nood is, kan de reddingsboot niet tot betere tijden wachten met uit te varen. Daarom moet thans een ieder zijn beste krachten geven. Laat er geen misverstand zijn omtrent het doel: het doel is het verstrekken van extra hulp in de wintermaanden. De Winterhulp Nederland raakt riet aan de bestaande organisaties op weldadigheidsgebied. Alle vormen van sociale verzorging gaan hun eigen weg verder. Nederland is inderdaad voorzien van een groot aantal prach tige organisaties. Waarom thans dan dit nieuwe? omdat de Wirterhulp van anderen aard is: zij wil extra-hulpverleening geven, die den menschen niet alleen het strikt noodige verstrekt, maar 'hun liet leven vreugdevoller maakt, (A.N.P.) De brandstoffendislributie. Vele vragen beantwoord. 's GRAVENHAGE, 30 October Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van diverse vragen, welke blijkens allerlei uitlatingen betreffende de brand'stoffendistributie zijn- gerezen wordt hier onder aan de belangrijkste ervan aandacht ge schonken. Voor velen was het een vraag, wat onder een „eenheid" brandstof-moest worden verstaan. Daarop is thans een duidelijk antwoord gekomen. De basis van de eenheid wordt gevormd door 1 H.L. anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten, Hiermede is gelijkgesteld 2'/2 H.L. kolenslik, 2 H.L. cokes, 275 K.G. cokesgruis of cokesbries, 110 K.G. bruinkoolbriketten en voor wat betreft turf: 200 K.G. bagger-, 195 K.G. pers-, 175 K.G. fabrieks- 275 K.G. turf afkomstig uit de Peel en 200 K.G. van alle overige soorten turf. Met een bon, die recht geeft op een „eenheid" brandstoffen, kan men dus naar keuze één der genoemde soorten koopen. Op-deze „eenheid" berust ook de korting, welke is toegepast op de brandstoffenkaart. De voorraad op 29 September j.l. is omgerekend in „eenheden'" en voor elke eenheid is één bon afgescheurd, dus bijv. de kaart van een verbruiker, die in voorraad had 1 H.L. anthraciet, 2 H.L. cokes en 450 stuks baggerturf is gekort met 3 bonnen. Verder is nog rekening gehouden met den voorraad huisbrand olie, waarvan 1 L. is gelijkgesteld met 0.018 een heid. Een nijpende vraag is voor velen geweest, hoe hun positie zou zijn, indien zij om de een of andere reden vóór 1 October de beschikking niet hadden kunnen verkrijgen over 1/5 geeelte van hun ver bruik over het vorige jaar. Dit probleem is door de na 9 October j.l. in werking getreden regeling als ht ware automatisch tot een oplossing ge komen. Doordat de kaart, welke is uitgereikt, is gekort met den voorraad op 29 September en de bonnen telkens voor een bepaalde periode van het stookseizoen gelden, komen in October slechts zij in aanmerking voor het ontvangen van brandstof fen, die hun 20 pet. nog niet in huis hebben. De verbruikers, welke dit quantum op 29 September reeds in hun bezit hadden, hebben geen bonnen voor de maand October. Deze zijn van hun kaart verwijderd. Ter voorkoming van misverstand zooals dit bij sommigen inderdaad schijnt te heerschen zij nog eens ten overvloede opgemerkt dat de ver strekking van brandstoffen, over het geheele stook seizoen genomen, niet beperkt zal blijven tot ge noemde 20 pet. Na October zullen nieuwe bonnen geldig worden verklaard, waardoor iedereen in staat zal gesteld worden zijn brandstoffenvoorraad aan te vullen. Verder zijn moeilijkheden ondervonden door hen, die om de een of andere reden (bijv. verhuizing) van leverancier wilden veranderen. Het ligt voor de hand, dat nu van een betrekkelijke schaarsch- te van brandstoffen moetworden gesproken elke brandstoffenhandelaar aan zijn oude klanten den voorrang geeft en het is in het algemeen aanbevelenswaardig, dat niemand zonder groote noodzaak van leverancier verandert. Niet verande ren bevordert een vlotte afwerking der distributie. Het zal echter thans ook voor nieuwe verbruikers niet meer zoo moeilijk vallen een leverancier te vinden. Mocht het toch niet gelukken een handelaar te vinden, dan staat altijd nog de mogelijkheid, open zich tot den plaatselijken distributiedienst te wen den, die allicht via de brandstoffencommissie wel een oplossing zal weten te vinden. Vervolgens is de regeling voor kamerverhuurders blijkbaar niet aan een ieder duidelijk geweest. Deze vallen onder de z.g.n. groep c., waarin zijn onder gebracht winkels, hotels, enz. Voor de ltamer(s) welke men heeft onderverhuurd, wordt een afzon derlijk rantsoen brandstoffenter beschikking ge steld. Dit rantsoen wordt vastgesteld door de brandstoffencommissie, die rekening houdt met de grootte der te verwarmen ruimte en ook met den omvang van het verbruik in den vorigen winter. Wel kan worden opgemerkt, dat de voor deze groep ter beschikking gestelde hoeveelheden zuinig zijn uitgemeten. Pensiongasten moet dan ook worden aangeraden ten opzichte van de verwarming van door hen gehuurde vertrekken inschikkelijkheid te toonen. Sommige bezitters van centrale verwarmings installaties blijken speciaal een verlangen te heb ben naar anthraciet nootjes 4 en 5. Aan dit ver langen zal slechts in zeer beperkte mate kunnen worden voldaan. De nootjes 5 komen namelijk in de eerste plaats ter beschikking als z.g.n. auto- anthraciet voor het stoken van gasgeneratoren ter besparing van benzine. Verder zullen zij, die vóór 1 April 1940 anthracietnoojes 4 en 5 hebben ge stookt, voorkeur krijgen. In dit geval kan, ten einde teleurstelling te voorkomen, geen betere raad worden gegeven dan over te gaan op een andere brandstoffensoort, zooals bijv. de grootere afmetin gen cokes. Van plattelandszijde is vooral de vraag naar voren gekomen, in hoeverre kolen voor kookdoel- einden ter beschikking zouden worden gesteld. Hier op moet thans worden geantwoord, dat voor kook- doeleinden voorloopig geen extra-rantsoenön wor den uitgereikt, zoodat men de fornuiswarmte zoo doelmatig mogelijk zal moeten trachten te benut ten. Wel dient er de aandacht op te worden ge vestigd. dat de uitgereikte bonkaarten gelden voor het stookseizoen tot 1 Mei 1941 en daarna voor koken in de zomermaanden nieuwe rantsoenen zullen worden vastgesteld. Van verschillends- kanten kwam de vraag naar voren, in hoeverre het mogelijk zou zijn op een toewijzing voor cokes ook andere brandstoffen te ontvangen. Voorloopig is dit inderdaad het geval: onder de bonnen, waarop men in October een eenheid brandstoffen naar keuze kan verkrijgen, zijn ook gebracht, die waarop vermeld staat „cokes". Nederlandsche Jeugd in één j Nationaal verband ;root AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 1 NOVEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Singende Jugend", en bij programma, 8 uur.. AGENDA VOOR HAARLEM. DONDERDAG 31 OCTOBER. Groote Kerk. Orgelbespeling 34 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zy ons doel", 104 uur. Rembrandt Theater: Wintersport en minnebrie ven, 2.30, 4.45 en 7 uur. Palace: De Jantjes, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Mazurka, 2.30 en 69.30 door- loopende voorstelling. Frans Hals Theater: Scipio, de Afrikaan, 2.30 en 7 uur. VRIJDAG 1 NOVEMBER Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Gem. Concertzaal. Concert H.O.V., 7 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (nieuw programma). Dc Nederlandsche Unie maakt haar plannen daarvoor bekend. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede: Eenigen tijd geleden kondigde De Nederlandsche Unie een initiatief aan met betrekking tot de or ganisatie van een nationale jeugdbeweging, waar in de jeugd in één groot verband zou worden bij eengebracht, met eerbiediging van de geestelijke verscheidenheid en de vrijheid van levensbeschou wing en opvoeding. De plannen dienaangaande zijn thans volledig uitgewerkt. Voorop worde gesteld, dat zuiver kerkelijke jeugdvereer.igingen buiten het terrein der nationale jeugdorganisatie vallen; en voorts, dat deze jeugd organisatiezoowel de jongens als de meisjes om vat en de kwestie van de coëducatie door iedere groepeering naar eigen inzicht kan worden geregeld. De Nederlandsche Unie nu ziet aan het hoofd dei- jeugdorganisatie een, in onderling overleg aan te wijzen, nationalen hoofdleider, die met enkele commissarissen het na'tionale hoofdkwartier vormt. De nationale hoofdleider heeft de uitvoerende macht van de beslissingen, die hij met de hoofdkwartier commissarissen heeft genomen. Hij schept zich in een bureau het technische apparaat om de besluiten te kunnen uitvoeren en is zelf directeur van dit bureau. De hoofdkwartier-commissarissen verte genwoordigen de verschillende geestelijke stroo mingen in ons volk en worden door den hoofdlei der uit een bindende voordracht gekozen en be noemd, welke voordracht door de leiding gevende instanties op het gebied der jeugdvorming en op voeding wordt aangeboden. Om duidelijk de figuur van de hoofdkwartier commissarissen uit te doen komen, wordt er op gewezen, dat zij jeugdleiders in feite dienen te zijn en geen afgevaardigden van geestelijke groepeerin gen, waarvan zij de exponent zijn, zij het voor een groep op beginselgrondslag of voor een open groe peering. Zij zijn dus geen vertegenwoordigers van een bepaalde organisatie, maar de in het nationaal hoofdkwartier staande leiders van een bepaalde schakeering in het nationale geheel. Hun bijzondere opdracht is de vorming en de leiding der jeugd in hun groep ter hand te nemen op de geestelijke be ginselen, die in hun groep gelden, doch in vader- landschen, Nederlandschen zin. Hierdoor zal het iedereen duidelijk zijn, dat De Nederlandsche Unie met haar plan geenszins een federatie bedoelt van bestaande groepeeringen, doch een werkelijke nationale jeugdorganisatie, die niettemin een afspiegeling is van de geestelijke schakeeringen die in ons volk leven. Iedere groep is met dezen opzet dus ingeschakeld in het nationale geheel. Het hoofdkwartier stelt voorts in nationalen zin een minimumprogramma vast, dat alle groepen zul len moeten uitvoeren. Dit minimum-programma kan bijv. omvatten, de opvoeding tot nationaal be wustzijn en gemeenschapszin, tot offerbereidheid en tucht, de opvoeding tot kameraadschap, de vorming tot goede staatsburgers in den ruimsten zin -des woords, het aankweeken van liefde voor eigen taal en cultuur en het leeren zien van schoonheid van eigen streek en land. Terwijl bovendien de licha melijke opvoeding een waardiger plaats moet wor den toegekend dan tot op heden in het algemeen het geval is geweest. Naast een minimum-programma zal een gemeen schappelijk programma worden afgewerkt. Dit ge meenschappelijke programma zal het nationale saamhoorigheidsgevoel versterken en kan bijv. be staan in gezamenlijke feestelijke herdenkingen, in gezamenlijke onderlinge wedstrijden en oefeningen, in gezamenlijke zomerkampen, in gezamenlijke tochten; en voor de ouderen ook in gezamenlijk sociaal werk. Het gemeenschappelijke zal en dit is van groote waarde ook hierin moeten bestaan, dat voor de nationale jeugdorganisatie één uniform wordt voorgeschreven, dat met kleine distinctieve onderscheidingen naar de groepeeringen aan kan geven. Het ligt in de bedoeling, dat in de Gewesten, Districten en Plaatsen -door den -nationalen hoofd leider een zelfstandige vertegenwoordiger wordt beroemd, die een dubbele taak krijgt te vervullen. Er zullen enkele leeftijdsgroepen moeten worden gevormd, te beginnen met ongeveer twaalf jaar die voor de jongens uit moeten loopen op den arbeids dienst, op een leeftijd van achttien en negentien jaar. Een -nationale jeugdorganisatie heeft noodzakelijk den steun en de controle der ouderen noodig. Naast het nationale hoofdkwartier zal daarom een Raad van Toezicht worden benoemd, waarin personen zitting zullen moeten hebben, die eenerzij ds de groote waarden van een nationale jeugdbeweging voor het Nederlandsche volk beseffen en eenig in zicht hebben in de vraagstukken, die daarbij aan de orde komen, anderzijds vertegenwoordigers zijn van de verschillende groote geestelijke stroomingen in ons volk. De Nederlandsche Unie weet, dat het geheele project niet plotseling en overhaast kan worden uitgevoerd. Het geheel moet groeien en de be staande jeugdorganisaties moeten eerst doordron gen zijn van de centrale ideeën vandit schema. Toch moet en mag niet om bijkomstige redenen ge- Wilde zwanen zonder tal MAKKUM, 30 October. Wilde zwanen zijn langs de Friesche kust geen ongewone gasten. Wordt hun aantal ongewoon groot, dan zeggen „menschen, die het weten kun nen": „we krijgen een strengen winter". Wat de winter zal brengen, zullen wij wel ervaren, maar feit is, dat het aantal wilde zwanen, dat zich thans aan de Friesche kust ophoudt, buitengewoon groot is. In den hoek tusschen den Afsluitdijk en de Friesche kust tot Gaast, plekt in het IJselmeer overal het wit van deze watervogel. Voortdurend klinkt luide hun geroep over de plaatsjes langs de kust en de lucht is vol door trekkende zwanen. Op de voederplaatsen in het ondiepe water voor de Waddenkust is het een drukte van belang: ook de wilde zwaan moet aan de kost komen. Zooveel als er op het oogen- blik zijn, kunnen zelfs de oudste bewoners van deze kust zich niet herinneren. Een strenge winter? draald worden en is het van groot belang, dat in ieder geval de open groepeeringen dadelijk be ginnen. Het is nl. zoo gesteld, dat er groote groepen van jongeren, -die tot dusverre niet georganiseerd wa ren in een bepaald verband, thans dringend vra gen om in een open jeugdorganisatie te worden op genomen. Hier en daar zijn zelfs groepen van. jon geren ontstaan, die De Nederlandsche Unie om hulp en raad komen vragen. Het is noodzakelijk, aan den wensch van deze vele jongeren tegemoet te komen en met de open groepeeringen een aanvang te maken. Met nadruk moet worden gewezen op het l'eit, dat, als straks de nationale jeugdorganisatie de ge- hééle Nederlandsche jeugd omvat, de overheid zal moeten overgaan tot den aanleg van vele nieuwe sportvelden en tot de beschikbaarstelling van vele localiteiten voor het jeugdwerk, aangezien nu reeds allerlei werk moet blijven liggen door gebrek aan ruimte en velden. ?e 29-jarige H. S. van beroep grossier in gloei lampen en de 26-jarige L. K„ allen te Groningen. wezen agent van politie, D., die sedert jaren "jet pensioen is, werd aangehouden wegens heling. •ij kocht n.l. gestolen koffie en thee van den 22- wfen J- K-, die als expeditieknecht in de gelegen- v*as diefstal te plegen ten nadeele van zijn Ps troon. hoi ri°rts- Zi"'n nog eeni§e andere personen aange ven, in verband waarmede het onderzoek wordt ngezet. Eenige honderden kilo's koffie en thee ■W* in beslag genomen. (A.N.P.) Bevordering van het Archiefwezen In de jaarvergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Archivarissen is door Staatsarchiv- direktor Vollmer de mededeeling gedaan, dat be langrijke archiefstukken naar ons land zullen terug- keeren, zooals bleek uit het verslag der vergadering in het vorig nummer. Dr. Vollmer herinnerde aan het in 1.926 tusschen het Pruisische en het Neder landsche archiefwezen gesloten ruilverdrag, dat uit stekend voldaan heeft en voor het eerst het be ginsel van de herkomst over de landsgrenzen heen toepaste. Dat zal nu van Duitsche zijde ook in toe passing gebracht worden op de overige Duitsche landen en op Nederland ten aanzien van de archie ven van publiekrechtelijke lichamen en andere instellingen. Ieder land zal de archieven van eigen besturen en lichamen terugkrijgen en bij den ruil van archiefstukken zullen ten gunste van Neder land ook België en Frankrijk betrokken worden. Niet alleen in den kring der archivarissen, maar in alle kringen die zich met geschiedkundig onder zoek bezig houden zal men met belangstelling en waardeering van dit besluit kennis nemen, dat den historischen arbeid in ons land bevorderen zal en zijn goede gevolgen op velerlei publicaties op dit gebied zal doen gelden. De archivarissen kregen ter vergadering buiten dien de voor hen verheugende mededeeling dat een aantal in 1924 getroffen bezuinigingsmaatre gelen met betrekking tot het archiefwezen en in het algemeen het wetenschappelijk onderzoek tot op ze kere hoogte ongedaan is gemaakt, dat ten aanzien van het personeel naar verdere verandering wordt gestreefd en dat men eveneens beoogt, toereikende middelen ter beschikking te stellen voor het druk ken en openbaar maken van inventarissen, bronnen en beschrijvingen. De bladeren vallen van de boomen en dit jaarlijks terugkeerende symptoon van den naderenden winter verschaft weer vele handen werk, want ze vormen uitstekende mest voor het nieuwe gewas. .(foto Gazendam), Honden, en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 30 October (A.N.P.) Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd maakt bekend dat van 1 tot en met 30 Novem ber 1940 op bon no. 6 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor:' groep 1 10 KG hondenbrood. groep 2 10 KG hondenbrood. groep 3 8 KG hondenbrood. groep 4 5 KG hondenbrood. groep 5 4 KG hondenbrood. groep 6 3 KG hondenbrood. Op bon 6 van de vcderkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1V2 KG kattenbrood beschik baar gesteld. Na 30 November 1940 is bon no. 6 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Na heden geen speciale retours meer. Spoorwegen moeten reizigersverkeer beperken. UTRECHT, 30 October. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt het A.N.P. mede, dat, in verband met de aan de spoorwegen gestelde eischen ten behoeve van het econo mische leven, het reizigersverkeer moet worden beperkt. Deze beperking dient te worden gevonden in het verkeer voor niet noodzakelijke doeleinden. Dientengevolge is de directie tot haar leedwezen genoodzaakt, de maatregelen, die zij de laatste jaren trof om het reizigersverkeer te bevorde ren buiten werking te stellen. Met ingang van 1 November zullen der halve de weekeindretours. de avondretours en de retours langer dan één dag geldig, voor loopig niet meer verkrijgbaar zijn. Herinnering voor de automobilisten Rijverbod na tien uur blijft van kracht. 's GRAVENHAGE, 30 Oct. In verband met de nieuwe verordening van den rijkscommis saris, waarbij is bepaald dat men zich met in gang van 31 October tusschen 24 en 4 uur niet op straat mag bevinden, worden automobilisten er op attent gemaakt dat deze verordening niet de oude verordening aantast, waarin is bepaald, dat auto's tusschen 22 en 4 uur niet mogen rijden. (ANP) WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5