IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: Nieuwe bonnen. DAGBLAD VüOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Haagsch Concert. Wintervoorspelling. De verduistering Italiaansche opmarsch in twee richtingen- Vorderingen ondanks het slechte weer. Boter en vetten. Kaas. Bloem of bakmeel grutterswaren en brood. Vleesch en vleesch waren. Petroleum. branden en ontploffingen in de Londensche City ft JAARGANG No. 309 Lourans Coster. Maatschappij voor Bijl"» t^itgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 9J Haarlem, Telefoon 10724 Bureau wuif"' roUrant: Kennemerlaan 42. Dmuiden, ppjid*' tini Postgiro 310791 Alle Advertenties, hUW voor dit blad, worden kosteloos s<"" Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 Abonnementen per week 0.1254, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.40, elke regel meer ƒ0.12 Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 6.10. Haagsch concert geeft zijn bijzondere in- zooals al wat van onze keurigste stad is. ^,nd, of moet ik zeggen rdagmid- ^bezorgde het mij evenwel een on-Haagsche ge- oiding in ziJn aanvangsuur.Want dat was half '^aar de tijden al niet toe brengen! Een derge- storing van de erkende en als goede toon vaaide dagindeeling zou de veronderstelling rijzen, dat de Hagenaars wegbleven. t bun huiselijke orde, met inbegrip van hun "l3 id moet wel een krassen ingreep ondergaan en concert dat van half- zes tot half acht waarna men in duisternis kan gaan zoeken trams, schaarsche bussen of nog schaarscher Maar neen: zij hebben zich geschikt. De zaal van het Gebouw voor Kunsten en We- P vermoedelijk wel de grootste concert- i in ons land, was lang niet vol maar dan toch "l bezet. En dat wil al heel wat zeggen in een Lelijke ruimte. Zij is in de laatste jaren opgeknapt, die zaal. Zij ,t grauwer dagen gekend. Grauw is nu wel het ,-te woord dat op haar van toepassing zou kun- 1 zijn. Zij is, integendeel, verguld. En hoe! De ijden van alle drie de groote galerijen, die jar aan drie zijden omspannen, blinken ervan. is misschien de beste oplossing in haar bouw- ,(jj! die van de vorige eeuw- is, maar het herinnert g erg sterk aan dat wij in Nederland geen ,wt modern concertgebouw bezitten. Nergens, ■mterdam's voornaamste muziektempel is ook jju een architectonisch tijdperk, dat ons weinig koenheid heeft nagelaten en dol was op blinde ï^en en componisten-namen in zoetelijk-mooiïge Jes, van Rotterdam valt niets te zeggen, tceebt's Tivoli is oud en niet schoon en hebben wij moed, over Haarlem's gemeentelijke Concert je te gaan snoeven? Ik mis hem. Wel is het zeker ais wij op ons verlanglijstje voor een (hopelijk „]jje) toekomst een groot modern gebouw voor 'weringen en congressen zetten, wij niet de éigen zijn. De gedachte aan zulk project moet j vele Nederlandsche steden leven. Haag's Gebouw voor Kunsten en Weten- toppen heeft overigens zijn deugden. Het is in ,,]e opzichten royaal van opzet. Het bezit een paie vestibule, een groote hal, breede gangen en rötiaires en een grooten foyer, waarvoor oude r-aschen alleen maar wat veel trappen moeten In de zaal zijn de plaatsen ruim en is de scoustiek goed en als concertgebouw zou men er tiet veel grieven tegen kunnen inbrengen als let,... nu ja, maar mooi was én eenige intimiteit tezat in plaats van leelijk te wezen en hol. Op het vervaarlijke podium, dat zelfs een groot orkest voor een klein deel bezet, blijken nog steeds Ie zeven magere palmen te prijken, die iederen vroegeren bezoeker van Haagsche concerten wel bijgebleven moeten zijn. Het zijn geen kamer-, zaalpalmen en hun levenskracht moet hard- tekkig zijn. Want ik kan mij toch niet voorstellen lat iemand ooit nieuwe is gaan koopen bij het ver- itheiden van een vorige reeks. Dit moeten nog lüijd de oude wezen: hoog, schraal en stoffig. Het is duidelijk dat dit geen concert-recensie iS; cp die bijzondere paden der journalistiek mogen cch alleen de mannen van het vak begeven. Toch li de leek getuigen dat het Residentie-Orkest ook fa zijn eigen omgeving hem heeft geboeid en schoon heidsbeleving geschonken door een zeer mooi en ss; verzorgd concert, zoodat alle verguldsel, alle bolheid en ook de zeven palmen ganschelijk uit rjn gedachten verdwenen, nadat hem als H.O.V.'er veer eens een echt-locaal-patriottische gedachte psorden was. Want daar verscheen de eerste diri- pat en directeur van het Residentie-Orkest en die Frits Schuurman, die zeven jaar lang den schep- over ons orkest zwaaide. Ga naar het Amster- ónsche Concertgebouw en ge hebt groote kans ïiuard van Beinum, naast Mengelberg eveneens teste dirigent, en Schuurman's voorganger in Haarlem, te zien heerschen over de breede schare, Mjl ge te midden der eerste violen twee ex- wrertmeesters van de H.O.V., Vonk en Bijvanck, alt ontwaren. De Haarlemsche invloed op ons or- bitleven is voorwaar niet gering. Schuurman's levende, frissche vertolking van Haydn's blijde symphonie „Die Uhr" werd gevolgd foor het vioolconcert van Glazounov, en de vrouw den dirigent, Maria Neuss, gaf van dit tech- öch zoo veeleischende werk een brillante en tem- toment-volle vertolking die zelfs de Hagenaars 'oven hun als vanouds loom-klaterend applaus food uitstijgen. Waarop hetzelfde zich voordeed na w vier Bauernstüeke onder den verzamelnaam ,Georgica", naar Beiersche volksmelodieën gecom poneerd door den levenden Duitsohen componist Wener Egk, dirigent van de Berlijnsche stads- j <Wa. Een merkwaardig stuk, door het programma geduid als „elementaire" en „rechtstreeksche" fiuziek, kernachtig, boeiend en verrassend van vorm vond ik het, hopend dat het spoedig ook eens op oen Haarlemsch programma zal verschijnen. Ook na Haagsche concerten doolt men nu in het duister. Het is niet Haagscher dan het onze. Het is ^art en niet behagelijk. Ge ontdekt hoeveel minder So van de ligging van trottoirbanden weet in an- foro steden dan in uw eigene. En hoe goed het is oen gastheer te hebben, die er meer van weel en 111 vage nachtlichtjes, wiebelend in een donker ver giet dat aan een plein doet denken, bussen en Johs een enkele taxi weet te herkennen. Maar het lonotene stemt verheugd en ge zoudt voor een mooi Concer^» a's dat noodig ware, desnoods veel verder en veel meer duisternis ondergaan. Hetgeen hoe onze voorouders zich wisten te R. P. MARKTBERICHTEN. IJmuiden, 1 November, oueme schol f 40—f 22.50, schar f 25—f 19, groo- f- 31, kleine gul f 17.50, koolvisch f 29f 26, -tUle wijting f 17.50—f 13.50, alles per 50 K.G. ..T^tervisch: snoek 0.370.36, snoekbaars 'JHJ.65, baars 0.30, blei 0.190.14, voorn 0.16 ze^ 0.40, brasem 0.23, alles per K.G. De aanwezigheid langs de Friesche kust van een ongewoon groot aan tal wilde zwanen wijst, volgens de kustbewoners op een te verwach ten strengen winter.) Nou, daar zijn we dan weer, vrinden, Onlangs heb ik u verteld, Dat naar wijs en slim bevinden Van ons blijkbaar goedgezinden, 'n Zachte winter werd voorspeld. Dat heb ik toen aangenomen, Dankbaar, maar nog niet voldaan, Want je kunt er wel van droomen, Maar voor zooiets uit wil komen, Pleegt het nog vaak om te slaan. En ziedaar, reeds is gebleken, Dat het nog zoo vast niet staat, Want nu is er weer een teeken, Waaruit anders wordt bekeken, Hoe het voor ons worden gaat. Wilde zwanen in getale, Zooals niet gewoon meer is, Zijn uit Noordelijker dalen Naar ons landje komen dwalen En als teeken is dat mis. Daaruit wil men constateeren, Dat het winterhard zal gaan, Menschen, die het bestudeeren, Kunnen ons die wijsheid leeren, Uit dit wilde-zwaan-kleef-aan. Nou, ik heb ook dit gelezen, Maar geloof 't daarom nog niet, Hoe veelzeggend het mag wezen, Ik stel enkel vast bij dezen, De deskundigen zijn quitte. Het is zaak maar af te wachten, We zijn erg nog aan 't begin, Onderwijl is mijn gedachte. 't Wordt geen strenge en geen zachte, Maar zoo'n beetje tusschenin. ZONSONDERGANG 18.11 ZONSOPGANG 8.37 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 10.16, ondergang 18.36 Schijngestalten der maan 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 29 Nov. N.M. ROME, 1 November (Stefani) Volgens het communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier en volgens de berichten der oorlogs correspondenten, geschiedt de opmarsch der Italiaansche colonnes op Grieksch grondgebied in twee richtingen: van het gebied van Argi- rocastro naar Janina en van Korcha naar Fiorina. Eerstgenoemde van deze steden ligt slechts op ongeveer 40 K.M. van de grens. Van Janina leiden wegen in de richting van Athene en van Fiorina leidt een 150 K.M. lange weg naar Saloniki, aldus merkte de „Messaggero" in zijn commentaar op de operaties op. Het blad voegt eraan toe dat óndanks het aan houdende slechte weer en de wegversperringen, veroorzaakt door de terugtrekkende Grieken, die de bruggen hebben opgeblazen, de Italiaansche opmarsch zonder eenige vertraging voortgaat. De tactiek van het Grieksche leger schijnt tot dus ver een defensief karakter te dragen en er wordt slechts eenigen min of meer krachtigen tegen stand ondervonden van de achterhoeden, waarna de vijand zich op meer naar achteren gelegen stellingen terugtwet en er daarbij vooral zorg voor draagt, de verbindingswegen te vernielen of te beschadi gen. De speciale verslaggever van Stefani aan het Grieksch-Albaansche front meldt eveneens dat Italiaansche detachementen hun opmarsch ondanks de slechte weersomstandigheden regelmatig voort zetten. Ook het luchtwapen werkt ondanks de he vige regens, sneeuw en onweders zeer doeltreffend samen. In de tot nu toe bezette gebieden is geen enkel spoor van wegen te bekennen. In het bijzon der valt op te merken dat aangezien het tactische plan van den opmarsch overeenkomt met de wen- schen van de Albaneezen, het enthousiasme en de strijdlust van de Skipetaren-troepen, die zij aan zij met de Italiaansche troepen strijden, enorm zijn. Overal in de bezette gebieden heeft het opperbevel van de Italiaansche troepen meel en kleeding uit gereikt. Het schijnt dat de Grieksche bevolking de oogen open gaan voor de werkelijkheid, aldus deze correspondent. Kenmerkend hiervoor is een ver klaring, die door .een Grieksche krijgsgevangene gisteravond voor de Albaansche radio is afgelegd: „De Italiaansche soldaten behandelen ons met groote hoffelijkheid. Wij bevinden ons in de nabij heid van Argirocastre in verwarmde barakken, waar nog voortdurend krijgsgevangen gemaakte Grieksche soldaten aankomen. Ik heb aan de Ita lianen gevraagd mijn vrouw, die zich te Missolongi bevindt, kennis te geven dat ik behouden ben en goed behandeld word. De Italianen stelden mij voor zelf voor de radio te spreken, hetgeen ik gaarne deed. Mijn vrouw heeft peen radio, aangezien wij arm zijn, maar ik verzoek enkelen van u, die te Missolongi naar mij luisteren, mijn vrouw mede te deelen dat gij mij hebt gehoord en dat ik in goede gezondheid verkeer en goed behandeld word, dat ik spoedig naar huis hoop terug te keeren, omdat deze oorlog binnenkort zal eindigen. Ik heb in Al banië zooveel regimenten gezien, met kanonnen be_ wapende gevechtswagens en in het dal van Argi rocastre vliegvelden vol met vliegtuigen, dat ik ge loof dat Griekenland geen weerstand zal kunnen bieden". GRIEKSCHE LEGERBERICHT. ATHENE, 31 October (D.N.B.) Het gisteravond uitgegeven officieele legerbericht van het Griek sche opperbevel meldt terugtrekkende bewegingen van de Grieksche troepen aan het front in den Epirus. Van het overige deel van het front wordt gezegd dat het gisteren rustig gebleven is. Veelzeggend tenaanzien van de sympathieën der bevolking van de oorlogszone is een zinsnede in het legerbericht, volgens hetwelk „ongeregelde gewa pende benden" tezamen met de Italianen operee- ren. s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende dt week van hun geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt zullen mo gen worden in hotels en restaurants e. d. voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lev er artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 Novem ber tot en met Zondag 29 December a.s. geeft de met „Periode 7" gemerkte petroleumzegel recht op het koopen van twee liter petroleum. Japan was gast op het concert voor de Weer macht te Berlijn. De zangeres Michiko Tanaka luisterde de opvoering op. (Foto Weltbild.) De eeuwenoude Saksische boerderij te Kadvelen in Overijsel zal binnenkort worden afgebroken, om in het Openluchtmuseum te Arnhem te wor den opgebouwd en zoo voor het nageslacht bewaard te blijven. (Foto Pax Holland.) WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BROOD BON 12 v. 28 Oct. t.m. 5 Nov. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t.m. 8 Nov. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 42 Algem. Distributie bonboekje van 26 Oct. t.m. 22 Nov. I K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 07 vleesch van de Vleeschkaart. Van 4 t.m. 17 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet. BON 07 „xvorst of vleesch waren" 75-150 gr. vleesch waren. BON 06 geldig t.m. 10 Nov. ZEEP BON 55 T.m. 12 Nov. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. MEEL- EN GRUTTERSWAREN Geldigheidsduur nieuwe bons begint 4 November a.s. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken), van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr. BOTER EN VETTEN BON 15 Boterkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond boter. BON 14 Boterkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond boter. BON 15 Vetkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond margarine of boter. BON 14 Vetkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond margarine of boter. HONDENBROOD BON 6 Tm. 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KAAS BON 52 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 17 Nov. BON 39 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 10 Nov. BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13. 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, 2e perio de: 1 eeriheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid, tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht mien geen turf, dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 30 November. KATTENBROOD BON 6 T.m. 30 Nov. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. 's GRAVENHAGE 31 October. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 8 November a.s. geeft de met „15" genummerde bon van de boterkaart recht op op het koopen van een half pond boter. Van de vet kaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „15" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen welke op 8 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 15 November a.s. - Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. geeft de met „52" genummerde bon van het algemeen distribu- tiébonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met „52" genummerde bonnen welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restaurants e. d. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de geldigheidsduur van den nader aan te wijzen bon ter verkrijging van tarwebloem, roggebloem, rog gemeel, zelfrijzend bakmeel en boekweitmeel niet op Zaterdag 2 November a.s., maar eerst op Maan dag 4 November a.s. zal aanvangen. Nadere mede- deeling hierover volgt, alsmede over de aanwij zingsbonnen voor grutterswaren (griesmeel, rijst, havermout, macaroni enz.) en brood. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. elk der vier met „07" vleesch ge merkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch been inbegrepen, of een rantsoen vleesch waren. De met „07 worst, vleeschwaren' gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bovengenoemde bonnen van de vleeschkaart, welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November Weer uitgebreide actie der Duitsche luchtmacht Het D.N.B. meldt: Duitsdhe bommenwerpers hebben Donderdagmid dag Londen doeltreffend aangevallen. In de City konden branden en ontploffingen wor den waargenomen. In het zuidwestelijke gedeelte van de stad werd een rangeerstation getroffen. Een. tamelijk groote fabrieksinstallatie werd zwaar be schadigd. Ten noorden van Londen werd een vlieg veld met verscheidene bommen bestookt. Enkele op den begannen grond staande vliegtuigen werden ge heel vernield. De Duitsche vliegers beschoten daar op in duikvlucht de andere nog op het vliegveld staande tweemotorige vijandelijke vliegtuigen zoo doeltreffend met machinegeweervuur dat wordt aangenomen dat het grootste gedeelte van de onge veer dertig vijandelijke toestellen buiten gevecht gesteld is.. Donderdagmiddag zijn bovendien verscheidene Duitsche duikbommenwerpers van het type JU 88 in actie gekomen om egn verrassenden duikaanval te doen op een munitiedpot in Zuid-Engeland. Duit sche verkenners hadden enkele dagen geleden door nauwkeurige foto's vastgesteld, waar deze goed ge camoufleerde muitie-opslagplaats lag. De aanval gelukt volkomen. Verscheidene bommen van het zwaarste kaliber werden op de afzonderlijke bun kers geworpen. Deze bunkers ontploften en vlo gen in de lucht. Een in de nabijheid staande trein die juist met zware granteen en vliegtuigbommen zou worden geladen, kreeg enkele treffers en ge raakte in brand. Te oordeelen naar den vuurgloed moet de schade buitengewoon aanzienlijk zijn. Voorts meldt het D.N.B.: Een aanval van het Duitsche luchtwapen op een stad aan de Engelsche zuidkust heeft in verscheide ne loodsen in de nabijheid van het station door het werpen van bommen brand doen ontstaan. Ten gevolge van den sterken zeewind verbreide het vuur zich met groote snelheid. Een andere aanval richtte zich op een vliegveld bij Birmingham, waarbij verscheiden treffers op hangars en gebouwen geplaatst konden worden. Een der aanvallende toestellen, een DO 17, keerde na weinige minuten nog eens ter waarneming te rug en kon constateeren, dat de hoofdwand van den gi-ootsten hangar instortte en een reusachtige puin hoop ontstond. SAMENVOEGING HEEMSKERK- CASTRICUM. Heemskerkers willen zelfstandig blijven. Onder leiding van den burgemeester van Heems kerk zijn de raadsleden van deze gemeente voor een voorloopige bespreking van de kwestie der samenvoeging van Heemskerk en Castricum bij een gekomen. Het bleek dat zij niets voor deze samenvoeging voelden. Daarom zal geprobeerd worden gedaan te krijgen, dat Heemskerk zelf standig kan blijven bestaan. Mocht dit niet moge lijk zijn, dan wil men liever samenwerking met Beverwijk, die trouwens reeds in vele opzichten be staat, o.a. wat betreft het onderwijs, rioleering, gas, veiling- en bankwezen. Maandag 4 November, des midddags vier uur, komt de gemeenteraad van Heemskerk voor deza aangelegenheid in openbare vergadering bijeen. SKIëN OP HET ZAND. Als voorbereiding voor den aanstaanden winter worden in de omgeving van Berlijn ski-cursussen voor de enthousiaste bewonderaars van deze sport georganiseerd. De eerste schreden op het ongewone schoeisel. (Foto Weltbild.)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1